«ol.OUD VADIS I We luisteren naar Man onA: Notaris voor de rechtbank 1 KATHOLIEK ROTTERDAM PROTESTEERT EEN BEZOEK AAN DE KOLONIALE RESERVE I DINSDAG 18 OCTOBER 1938 Weerbericht H Dwars zitten Een 'model-kazerne De dader staat terecht Een fel protest Het getuigenverhoor HAARLEMSCHE HANZE Hoofdbestuursvergadering 200 boete wegens beleediging I Protest-telegrammen Audiëntie minister Romme SPECIALE AUTOWEGEN De Nevas vergadert Den Haag en Schiphol Woensdag 19 October - MARKTEN SS Afschuwelijke moord te Almeloo Ambtenaar pleegde verduistering Hoe de soldaten voor India te Nijmegen worden voorbereid Tegen de aanvallen op de Katholieke Kerk te Weenen Wegens het verduisteren van een groot aantal effecten ZWART FRONT-REDACTEUR VEROORDEELD W» bis Tewaterlating m.a. „Straat Soenda” - ,z De Haag scha raad kan deze week niet komen kijken Prov. Waterstaat van Zuid- Holland voor duizenden guldens benadeeld - -- Met Ivorol een super reiniging van mond en tanden, want het actieve zelfreinigend rehulm dringt door tot in de meest verborgen scliUilhoekjes, waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-35 ct. DE BOND ZONDER NAAM pracses der Gezellenvereeniging, van J de e.86. (Ongecorrigeerd) (Ongecorrigeerd. De Bond zonder Naam... - (Ongecorrigeerd.) BRUSSEL, 322 en 484 M. 32» M. In een massale bijeenkomst, belegd in de Schouwburgzaal aan het atatinsplein heeft Katholiek Rotterdam Zondagmiddag gepro testeerd tegen de smaad en de beleedlgln- gen, die de Katholieke Kerk thans in haar heiligste belangen worden aangedaan. voor zich ziet een onbestem luchtecherm, dat aan hoogere regionen in de stratosfeer doet denken, en men kans heeft te stooten op een vóórrijdenden auto.. a W£. StetM* Morgn m» nSm Mkx. De vraag, die beantwoord moet worden, is dan ook alleen deze, at Schiphol de Juiste plaat» la voor de centrale vlleghaven, die de regeering tot stand wenscht te brengen. Hoogste barometerstand 766.4 te Marseille Laagste barometerstand 743.3 te Horsham boonen f 6.30—11.60; 480 Kg. druiven: Franken- dalers f 22.80—27.50, Alicante f 23.10—34.10. elke vrouw, werkgever* Hedenochtend is van de werf der N.V. O. van der Giessen en Zonen’s Scheepswerven te Krim pen aan den IJsael te water gelaten het voor de N.V. Koninklijke Paketvaart-Maatachappy in aanbouw zijnde nu. „Straat Boenda”. Het schip is bestemd voor de vrachtlUnen der K.P.M. tusschen Nederlandsch-Indië en omrin gende landen en het zal woorden voorzien van een beperkte inrichting voor twaalf passagiers. Ben zusterschip, het mx „Straat Malakka”. is op dezelfde werf in aanbouw en zal over eenl- De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal, behoudens tegenbericht, ei ken Woensdag om de veertien dagen, te begin nen met 36 October, worden gehouden. M het latei was tfko M: derw nik te C van vai Al hag Spa ken< ha vi lade Z< eenl pen, voer den D< dat lanc tng mo gro I wo< Natuurlijk zullen wij echter niet nalaten den gemeenteraad met uw uitnoodlglng in kennis te stellen. V den belui ook mee dern weze door past nog Bure venr „We: dere Het Paus heeft en t veret vraat zelf - De stam inscl der kor in nog gev de ken zel< Dei 11 en dan dat E ong niet mot met F.r is oeen dwazer, zelfs aeen RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 10.35 en 13.35 Gramofoonmuzlek. 1 50 Zang. 3.05 Gramofoonmuzlek. 3.05 Zang. 3 20 Gramofoonmuzlek. 4.30 Cello en plano. 5.30 Roger Ellls-orkest. 6.38 Gramofoonmuzlek. 8 50 Concert. 9.50 Chansons. 10.50 Gramofoonmuriek. KEULEN. 456 M. 11.30 Bonner Kamerorkest. 13.35 Kleinorkest an solisten. 1.30 Populair concert. 3.50 Gramofoonmuzlek. 3 30 Omroeporkest. 5.50 Cello en plano. 6.35 Oramofoonmuslek. 7.30 Leo Eyaoidt’a orkest en solisten. 9.50 Viool en piano. 1030 Kleinorkest on soliste. Dank zfj een kleine vergissing is thans aan het Ucht gekomen, dat de 66-jarige bouwkun dige H. F. P„ die in dienst was bij den Prov. Waterstaat van Zuldholland. doch sinds Fe bruari IX gepenalonneerd. de provincie voor f 7000 A f 8000 heeft benadeeld de Boompjes, niet ver van de pasta van het misdrijf. Verd. bekende het kind te hebben vermoord, doch betoogde het niet met opzet te hebben gedaan. Dezer dagen brachten wij op uitnoodlglng van het Departement van Koloniën een bezoek.aan de Koloniale Reserve te Nijmegen, om kennis te nemen van deze Inrichting en het leven der soldaten een dag gade te slaan. W opmaakt. f zonder dat U weten. Bij werk aan d» zijn opvolgei ise overname itateerd, waar- Nadat de i- pater C. D. Terstegen OJ’., de bijeenkomst met een kort woord had geopend, was het woord aan rector H. J. A. Drost. - waarbij men de vele viaducten oprijdende, het I noodige zicht op de baan vooruit mist, slechts i wordt ook in teclyilsche kringen Slechts lend genoemd en vindt hier te lande als X3.3O Gramofoonmuzlek. 1.00 en 1.30 Luo Darcy’s orkest. 1.60 on 530 Gramofoonmuzlek. 6.50 Planovoordracht. 6 35 Dansorksst. 736 Gramofoonmuzlek. SM Voordracht. 9.06 Dansorkost. 0.40 M Burton’s Musette-ensemble. 1030 Gramofoonmuzlek. DBCT8CHLAND6CNDBB, 1671 M. 7.06 Uit Weenen: Weensch Bymphonle- orkest. koren en solisten. 9.60 Viool en plano. 10.30 Omroepklelnorkeet. tenlandsche granen. Stemming kalm. 100 kg): Canada no. 3 diep. 7.90, dlsp. 7.CC, 2--Ï - Zuid-Ruasische 74-77 gedenatureerd 1 40 per C_—-w_,. 158.00. 141.00. 158.00. 153.00. Haver (J --- Mals (per 2000 kg Gele La P 147.50. stoomend 14.50147.50, eenlg OU vermoeden gestort, waarvan de kundige wel enkele bedragen betaalde. De nieuwe weg van enkele mlllioenen naar Sassenhelm gelijkt veel op een rutschbaan, Vrijdag 14 October JJ. kwam het Hoofdbe stuur van den R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem in vergadering bijeen. De Bondsvoorzitter opende met een oprecht woord van dank en hulde aan het Bureau en alle wer kers In stad en land, die door hun activiteit en toewijding het ledental tot ver over de 10.000 hadden gebracht. Met genoegen gewaagde hy voorts van de gelukstelegrammen, die waren binnengekomen. De actie tot verdere verster king van den Bond zal worden voortgezet. Na goedkeuring van maand- en financieel verslag van Bureau en Bond hield de Geestelijk Adviseur zijn gebruikelijke geestelijke overwe ging. Vervolgens werd gesproken over den komen den Najaan Centr. Raad en werden de schrifte lijke vragen behandeld. Daarna werd een be schouwing gehouden over de vergadering van het Hoofdbestuur met de Gewestelijke Federa ties, welke gehouden Is op Maandag 36 Septem ber J.l. te Den Haag. Na de behandeling van vele ingekomen stuk ken en eenlge kwesties van Internen aard, werd de vergadering gesloten. elndafrekeni n aanbrengt in behoefde leeft P. het Rijn aan in bij i Voor de Almeloosche Rechtbank werd heden ochtend de beruchte moordzaak behandeld te gen den koopman J. F. van de W. uit Almeloo. Op 35 Mei 1938 heeft hij, aldus de dagvaarding, na te voren In kalm beraad en rustig overleg het plan te hebben beraamd om Betje Hof van het leven te berooven, de keel en de hals van dit meisje dicht geknepen en haar eenlge sne den in den hals toegebracht, waardoor de week- deelen van den hals tot op den wervelkolom werden doorgesneden, alsmede de aderen, slag aderen en zenuwen, tengevolge van welke ver wondingen het kind dadelijk overleed. en causerie over het Bin- nenaanvarlnsgraglemsnt. Zon op v.m. 6.31 onder n.m. 5 uur Licht op njn. 5.30. Maan op v.m. 6X4 ander njn. 234. Nieuwe Maan 23 October Beter ware geweest een hoogvladuct over de geheele lengte, dat spoorwegen en wateren over schrijdt, dat niemand In den weg staat, en de onteigening van 135 hectare kostbare gronden in de Haarlemmermeer had voorkomen. Met een enkel woord wijst spr. dan op de zeer groote werkverruiming door den aanleg van speciale autowegen. Bij het Nevasplan voor 1000 KM., kunnen ongeveer 50.000 menschen te werkgesteld korden en bovendien In de ne- venbedryven nog extra 40.000, die In onze elf provincies door overwegend handenarbeid ruim 200 mlllioen gulden kunnen verdienen, hetgeen het demorallseerend steuntrekken beduidend reducert, en 70 tot 80 mlllioen besparing aan de schatkist bezorgt. Moge Nederland, aldus besluit spr. zijn rede, nog meer uit den slaap opwaken, en het be gonnen werk met kracht worden voortgezet, op de Juiste wijze. 13.30 Gramofoonmuzlek. 13.50 en 130 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 5 30 Zang. 6.50 en 6 50 Gramofoonmuzlek. 7.30 Symphonle-orkest. koor en solisten. 10.30 Zeng en accordeon. 10.50 Graptofoonmuzlek. 484 M. Daar het In het voornemen ligt de behande ling van het ontwerp-adres aan de regeering inzake de vllegveldkwestie In de raadsvergade ring van 34 October aan de orde te stellen, zou het yoorgestelde bezoek dus niet vóór de dis cussie over dat ontwerp-adres kunnen plaats hebben. Het gerechtshof te Den Bosch heeft conform den eisch bevestigd het vonnis der Bredasche rechtbank, waarbij Jhr. J. H. M. de K., admi nistrateur der Radlo-Oentrale te Oisterwijk, werd veroordeeld tot 300.boete of 40 dagen hechtenis, ter zake dat hij op 16 April J.l. ta Oisterwijk den heer X B. Bomans, lid van Ge deputeerde Staten van. Noord Holland, in het openbaar bij geschrifte had beleedigd, door als verantwoordelijk redacteur van het weekblad „Zwart Front” een beleedigend artikel te doen opnemen. F Dinsdagmiddag hield de Ned. Vereenlglng o. voor speciale autowegen haar jaarlijksche ver- gadering In het Kon. Instituut van ingenieurs te ’s Gravenhage. - De heer 8. Ten Bokkel Huinlnk, secretaris -der vereenlging, heeft in deze bijeenkomst g*- sproken over de veiligheid, economie en urgen- 2 tie van speciale autowegen. e De zuiver speciale autoweg, welke Nevas in het belang vanveiligheid en economie voorstaat, wordt ook in teclyilsche kringen slechts aarze- U _\i surro gaat, onder de benaming van „autosnelweg” nog maar over korte trajecten toepassing. VERWACHTING: Meest matige Zuid westelijke tot Westelijken wind, aanvan kelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, regenbuien, kouder. den Indisch-mllltalren arts dr. van Llenden een systeem ontworpen, waardoor een algeheele typologische keuring mogelijk Is. Het voert on» te ver, hierop diep in te gaan, doch het zij vol doende te weten, dat de omvangrijke arbeid hieraan verbonden, ruimschoot» opweegt teger. de zeer toegenomen zekerheid, dat mislukkingen voortaan uitblijven. Wij waren verder in de gelegenheid kennis te nemen van de inrichting der gebouwen, die een keurlgen, helderen en gezelllgen Indruk maken. Alles wordt hier gedaan om het den jongens zoo prettig mogelijk te maken en men kan overal ervaren, dat het gewaardeerd wordt. Werkelijk, de jongens hebben het er uitstekend en aan de gezichten is te zien, dat ze zich op hun plaats voelen. Onze Koloniale Reserve is een model-inrichting, zoowel wat de keuken, de hospltaalrulmte als de slaapplaatsen en dag verblijven betreft. En over het uitstekende peil der „jongens", die In hun keurige uniformen overal bekend zijn, behoeven we hier niets te zeggen, dat is voldoende bekend. Natuurlijk is door het groot aantal aanmeldingen selectie meer dan vroeger mogelijk. In het laatste jaar b.v. tot Aug. meldden zich 19.166 gegadigden Voor de keuring werden er 4674 opgeroepen waarvan er uitelndelijk 1600 werden aangeno men. Tenslotte werd door de INEF (Indië in Ne derland door de Film) een film vertoond van het Nederl. Indische Leger in Indië. Van deze Uitstekende film Is een copy beschikbaar bij den commandant der Koloniale Reserve te Nijme gen, welke aan vereentglngen. die daarvoor be langstelling hebben, gratis In bruikleen worde afgestaan. De aangehoudene waa vroeger speciaal belast met de uitvoering van werken bij bruggen bouw en heeft gedurende 5 jaren deze fraude gepleegd. Bij het opmaken van het bestek ver plicht de aannemer zich aan den eersten amb tenaar een bepaald bedrag te betalen als post voor onvoorziene uitgaven. Van dezen zgn. stel post kan de ambtenaar telkens een deel opvra gen. Zoo deed ook P. Hij vroeg den verschillen den aannemers, waarmede hij te maken had. of zij enkele honderden guldens op zijn privéreke- ning wilden storten, waarmee hij verschillende uitgaven zou moeten betalen. Daar dit storten op een prlvérekening meer voorkomt, werd bet gevraagde bedrag zonder eenlg bijvermoeden gestort, waarvan de bouw- doch verder een deel achterhield en dit verantwoord de hij als niet ontvangen. Met de aannemers sprak hü af wat ook meer schijnt voor te komen dat het geld dat hij tekort kwam in materialen zal wor den vergoed. De aannemer kreeg op deze wijze te goeder trouw terug van den Water staat. wat hij aan den opzichter al eerder be taald had. Daar de bouwkundige met den aan- Er is geen dwazer, zelfs geen overbodiger strijd ter werelddan de strijd tusschen ..kapitaal" en ..arbeid". BMx. 6 Daar is ten eerste de oefentijd, in de Kolo niale Reserve doorgebracht. Deze- wordt in hoofdzaak besteed aan militaire scholing, exer citie. classicaal onderwijs, waarbij eerste be ginselen van Maleisch niet worden vergeten, geweerschleten enz. Bovendien wordt gedurende al dezen tijd Qoor de doktoren een oogje In het zeil gehouden, hoe het met den liebamelijken toestand van de „jongens” gesteld is, en hoe zij op den dienst reageeren. Men zal begrijpen dat aan den algeheelen welstand der soldaten alle zorg wordt besteed: b.v. fouten in het ge bit worden verholpen, terwijl eveneens veel aan dacht wordt geschonken aan de inwendige or ganen, zooals het hart en de longen. Heeft de militair zijn eerste twee maanden met succes volbracht, dan wordt een typologisch elnd-onderzoek ingesteld. De wijze, waarop deze medlsch-geestelijke keuring In het Kon. Ned. Indisch Leger plaats heeft, is w<el heel bijzonder. Vanaf den dag, dat de adspirant-soldaat zijn intrede heeft gedaan binnen de Koloniale Re serve, wordt hU nauwkeurig gecontroleerd door zijn Superieuren, waaronder zijn klasse-comman dant een voorname plaats Inneemt. Deze con- tróle strekt zich uit over allerlei eigenschappen van UchameUJken doch vooral van geestelijken aard. Men begrijpt, dat het van veel belang is. welk karakter in den soldaat-in-Indlë steekt, en hét systeem, dat in de Koloniale Reserve geldt, is aldus Ingericht, dat na verloop van de eerste twee maanden een vrij zuiver en zelfs gedetail leerd beeld kan worden verkregen van Iemands karaktereigenschappen. In het verleden had slechts een medische keuring plaats op lichamelijke eigenschappen door een leeken-arta, doch de ervaring heeft geleerd, dat dit onvoldoende was. Daarop Is door BROEK OP LANOENDUK. 18 Oct. Aanvoer: 18000 Kg. roode kool f 130—3.60; 16000 Kg. gele kool f 1.20ISO; 2000 Kg. Deensche witte kool f 1.10—ISO; 3300 Kg savoye kool f 3—360; 17000 Kg. uien f 33.50, grove uien f 130—3.40, drie lingen f 1.70—130, nep f 5.30—5.70; 16000 Kg. peen f 1.70—2, kleine peen f 030—0.70; 11400 Kg. bleten f 1.101.60; 450 stuks bloemkool De officier van justitie, nir. Van der Feen de LUle deelde mede, dat er hoop was, dat een zuster van verd. het verduisterde bedrag zou kunnen en willen terugbetalen. Eerst nadat kwam vast te staan, dat die zus ter dit geld niet kon en wilde op tafel leggen, was door spr. Ingegrepen. De president, mr. Ledeboer, vroeg aan verd. of het juist was dat in diens faillissement be halve het. geld van de familie M. ook nog een tekort van 40.000 was. Verd. ontkende zulks. Peresident: De feiten blijken anders te zijn Voorts had de president weinig bewondering voor de houding van verd., die nagenoeg alle bijzaken tegen sprak. Mr. Leesberg vertelde nog, dat de notaris van zins was geweest zich dood te schieten, wan neer zijn handelingen den erfgenamen M. be kend zouden worden. Met de zuster leefde de notaris in onmin. Verd. was voor deze zaak reeds voor schorsing voorgedragen. Get. P. M-, koopman te. Hoorn, en meda-erf- genaam in de kwestie, zei, dat hU den notaris een pak effecten uit de arfenls van zijn vader in bewaring had gegeven. Door middel vaneen exploit had hij in 193 de effecten terug ge vraagd, zonder succes. Get.’s moeder was door H.’s handelingen ten zeerste gedupeerd. Verd. zeide aan de weduwe M. f 10.000 te heb ben aangeboden, daar kon zij toch wel een beetje van leven. Gehoord werd vervolgens de getuige deskun dige W. H. v. d. Horst uit Amsterdam, die administratie van verdachte had nagezien. Waarom zitten zoovele menschen maar steeds elkander dwars? Het lijkt wel, of ze er. hun plezier in heb ben een ander een hak te zetten. Ze gnuiven, wanneer ze medemenschen, waarop ze om soms onnaspeurbare reden „de pik hebben", iets onplezie rigs kunnen aandoen. Ze dwarsboo- men stiekem anderer plannen, ze hebben er hun genoegen in, wanneer hét een of ander den evenmensch niet gelukt. Ze zijn afgunstig op het succes van anderen, dat ze dan dadelijk trachten te verkleinen. Er is geen ge vaarlijker volkje dan die dwarsdrij vers. Past voor hen op en zorgt zelf angstvallig alles te vermijden, wat ook maar zweemt naar het leelijke feit dat ge anderen dwars zit. ANP. van Haver (per 100 kg.) kg. disp. 635. atoomend 147.50. quant...v -- - - Gele Braziel Boekweit aangekomen 9.10. VENLO. 17 Oct. Ooöp. Velllngsver. Venlo Aangevoerd 2.253 000 eieren: klpeleren 4BH- 5.30. kleine eieren 3.004, eendeleren 2 60—S W PezWOLLE^k’17 Oct. Groentenveiling. 1301.70, Natuursla 0.601.90, Knolaelderle 1.70 8.40, Bloemkool 36.90, Komkommen 12Z> per 100 atuka. Bleten 0.80—1.60, Peen 3 S^lja Selderie 0 80—1.30 per 100 boe. Andy’1' Bleten 3.60—4.60. enkele Stokalaboonen 1990- 36 Groene kool 2.50—3.60, Postelein 6.7fr-7. Peen 3.304 20. Prei 3.404.20, ^nkeraSlO. R^ode kool 1.50—330, Spinazie 3.20—9 70. Tom* ten 6-13 10, Waapeen f60-330 per 100 kg. HILVERSUM L 1875 en 361.5 M- I NCRV-Ulteendlng 6307.00 Onderwijafonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzlek. 1030 Morgendlenat. 11.00 Gramofoonmuzlek, 11.15 Planovoordracht. 12.00 Berichten 13.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Berichten. 13.40 Zang en plano. 1.30 Eemiandera. 3.30 Voor jeugdige poetzegelversamelaare. 3.00 Vervolg epneert. 3 45 Berichten. 4.00 Chrlct. Liederenuurtje. 5.00 GraiQpfoonmuziek. 5 20 Klnderurtje. 6.05 Gramofoonmuzlek. 6.15 Causerie. 6.30 Taalles Het brhtot en kookt in ons en we zfjh over kropt over het feit, dat in het hart van het katholieke Oostenrijk zoo iets hemeltergends magelijk is. De rede Is weg! Wat In Oostenrijk is gebeurd is het opzweepen tot een delirium varf bioedorst en haat. Dat is het wroeten van een eatanische macht. En we kunnen toch niet pro testveren tegen satan, wiens wezen het is satan te zijn en op te staan tegen God. Wij zien thans gebeuren, wat satan gezwo)*n heeft in zijn hemelschen raad gezeten, te fel op God gebe ten.... Adam’s volgelingen verderven. Dat beleven wij thans. We staan er middenin enhet eene gruwelstuk volgt op het ander. De tatan hitst het roofdlerinstinit van het gepeu pel op. aten hier dan nog protesten? Neen, hier beten alleen gebed en geloof. „De satan gaat rond als een brieschende leeuw, zoekend wien hij zal verslinden. Maar wederstaat hem in het geloof”. En verder staat er geschreven: „Dit is de overwinning, welke de wereld overwint, ons geloof." Wij moeten tegenover de wereldbeheerschers der duisternis stellen de kracht van ons geloof. We voelen dat ons protest machteloos is, maar we zouden geen katholiek enzljn als we ons mis noegen tegenover de schandelijke beleedigingen de Kerk van Oostenrijk in Haar heiligste belan gen en Haar hoogste vertegenwoordigers aan gedaan, niet hadden te kennen gegeven. Buer- ckel beweert, dat het gaat om binnenlandse!» toestanden. Maar wat is geschied is geen kwestie van Obstenrjjkers, neen het is een kwestie van katholieken. Wie aan Christus komt, komt aan ons! De mishandelingen priesters aangedaan, worden ons aangedaan. Wie de Kerk raakt, raakt ons. Daar begrijpt Buerckel niets van, ofschoon hij katholiek is. Kardinaal Innltaer moest zich beperken tot kerkleider, zeide Buerckel edoch God beveelt: «gaat en onderwijst alle volkeren en leert hen dat Ik u geopenbaard heb.” En daarom zijn we verplicht Invloed uit te oefenen op het huwelijk, de opvoeding en het onderwijs. Het Evangel Immers omvat de geheele samenleving. Buercke‘1 heeft gezegd: „We knielen neer voor het altaar van de natie," maar wij katholieken knielen neer voor het altaar van God. Zijn gloedvolle rede beëindigend zeide spr.: er is maar ééne redding om de gevaren kelke ons van alle kanten bedreigen te keeren, wan ne® we hebben een Jong opgroeiend geslecht, dat •Hes op alles zet om de wereld voor God te be- hóuden. Maar dan moeten de jongeren hun op- toeding zoeken daar, waar zy alleen terecht kunnen. Het zou in Oostenrijk nooit zoover ge komen zijn, wanneer de jeugd werkelijk door en door katholiek was opgevoed. Laten wij Intusschen ons vertrouwen stellen in God en op de R. K. Kerk, welke staat als een vuurtoren in de branding van het leven. nemer tenslotte ae kan hl) verandering iemand anders daat zijn pensionneering brug te Alphen aan overgegeven. Echter wei eenlge onregelmatighedeiXgi na een strenge contxóle vorfc Daarbij bleek, dat deze knoeierijen verschil lende malen gepleegd •waren en de Prov. Wa terstaat van Zuldholland naar schatting vooi een bedrag van f 7 i f 8000 voor aoover men nu kan nagaan is benadeeld. P. Is In bewaring gesteld. Er wordt een uit gebreid onderzoek in boel£n en bescheiden ge daan. Zooals men weet is de Koloniale Reserve het instituut, waar de Nederlandsche vrijwilligers, die in Indië willen dienst doen, worden voor bereid voor hun taak, die in Indië bestaat uit het in tijd van nood verdedigen van ons grond gebied tegen een vijandeHjken aanval en het handhaven van de rust en orde InHiet binnen land. Sinds kort staat de Koloniale Reserve te Nij megen onder leiding van den luitenant-kolonel Slag ter. die zich bjj dit persbezoek als een char mant gastheer ontpopte. Aanwezig waren voorts de heer J. J. de Jongh, hoofd der Afdeeling III van het Departement van Koloniën (ccsnmissa- rlaat van Indische Zaken) en de burgemeester van Aalsmeer, in wiens gemeente, naar men weet, gedurende de laatste dagen van September de Koloniale Reserve was ondergebracht, waar van de bewoners van Aalsmeer gebruik hebben gemaakt om de troepen buitengewoon gastvrij te onthalen. Iemand, die dienst wil nemen in het „Ko ninklijk Nederlandsch-Indisch Leger”, zooaX- het officieel heet, krijgt vanzelf een aantal pa perassen in te vullen, die hem op aanvraag worden verstrekt. Voldoet hij aan de eischen. die de Koloniale Reserve stelt, dan wordt hij opgeroepen en gekeurd. Deze keuring geschiedt door militaire doctoren, die vast aan de Kolo niale Reserve zjjn verbonden. Is de candidaat goedgekeurd, dan wordt hij opgenomen en be gint de opleiding, die 2% maand duurt, waarna, wanneer alles in orde is, uitzending naar Indië volgt. Zoo gemakkelijk als het hier staat neer ge schreven. gaat het echter niet, en bij ons be zoek hebben a*lj ons hiervan volledig kunnen overtuigen. Aan het slot der vergadering werden twee telegrammen verzonden: een aan den Pause- Ujken Internuntius Z H. Exc. Mgr. Globbe en een aan Z.H. Exc. den Blsschop van Haarlem, Mgr. J. P. Hulbers. Om de honderden, die bulten hadden gewacht aangezien er geen plaats meer wak, toch In de gelegenheid te stellen mede uiting te geven aan hun protest, werd terstond een tweede protest- vergadering gehouden, waar rector H. J. A Doet ten tweeden mate een bezielend woord beeft gesproken. Bfj een onderzoek bleek, dat ƒ22.565 aan effecten verduisterd waa Daarvan kwam 7.000 terug. Verd. verklaarde dat bij onmiddellijk schadevergoeding had aangeboden. De jus titie kwam er echter tusschen. Mr. A. J. M. Leesberg uit Alkmaar als ge tuige gehoord, gaf een toelichting op den gang van zaken met de boedelscheiding der familie M. Het was gebleken, dat beide partijen In de boedelscheiding ongerust waren over bet lot der effecten welke by verd. berustten. .80 Noord-RusslsChe 76-77 dlap 7 9ö gj, 100 kg. minder. Gerst (per 3000 kg.): La Plata diep. _2Z *3, Amerlk. no. 3 diep. 151.00, 141.00, Bahia Blanca Zuld-Rue»l»che >r 100 kg.): La Plata clipped M-M Z. 6.85. -Qgje l* puta aangekomen ,V. „CC ::7.50, La Plata dn- itlno atoomend 177.00, Arperlk mixed No. 147.08. atoomend 147.00. ladend 145.00, -'el 146.00. Mixed Benguela diep. 145.» (per 100 kg.): Poolsche Herrachsfts 8.45. Manchoeryache aangekomen 12.10 John MacArthur kwintet. 13.50 Orgelspel. 1.30 BBC-Wel» orkMt. 3.10 Gramofoonmuzlek. 3 55 Zang en cembalo. 530 Gramofoonmuzlek. 5.40 Billy Cotton’s Band. 6.55 Alfred Cave-strykkwzrtet. 7.15 Luton-orkeet en solist, 8.35 BBC-Symphonle-orkest en soliste. 10.00 Vervolg concert. 10.50 Billy Thorbum's Band on solisten. 11.30 Joe Loos’ Band. 1130 Jazzmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Vliegtuig of vllegboot?’ 7.30 Causerie: .Als Hollandsen gast ia Hongarije”. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. SO6-berlchten. Nieuwe van het wereldkampioen schap dammen. 8.15 Uetrechtach Sted. Orkest en solist, 9.15 Causerie over psalmen. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie over leerbewerklng. 10.30 Bonora-kwlntet. 10.45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg kwlntotooncert. 1130 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM IL 415.5 M. VARA-Ultaendlng (8.00—10.00; 1030—630: 7.00—730 en 8.00—13.00) 8 00 VARA-Kalsnder. 8.15 Gramofoonmuzlek. Ca. 8.16 Berichten. 9 30 Keukenpraatje. 10.30 Voor Arbeiders. 12 00 Gramofoonmuzlek. 12.15 Berichten. 13.17 Orgelspel. 13 45 VARA-Orkeet. 5.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 Orgelspel. 7.05 Vocaal concert. 8 00 SOS-berlchten. Berichten ANP. 8.15 VARA-orkeet en solist. 8.40 Redlotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang en piano. 1130 Gramofoonmuzlek. DROITW1CH, 1800 M. 11.36 Gramofoonmuzlek. Voor Se Alkmaarache rechtbank stond heden ^terecht de 64-jarige C. B. van H., notaris te Hoorn, verdacht het verduisteren van een aantaf effecten uit den boedel van P. M. Verd. beJcende het hem ten laste gelegde volkomen. APELDOORN. 17 Oct. Plulmveemarkt. Aange- voerd 13000 kippen 3034 cent per kg.. 70—N cent per stuk. 500 Jong kippen 11.40. 170 ha nen 6580 cent. 1000 Jonge hanen 3095 cent, 300 eenden 5075 cent, alles per stuk. «K Blauwen 5565 cent per kg. Handel kalm. APELDOORN, 17 Oct. Veemarkt. Aangevoart 119 biggen 13.0017. 80 nuchtere kalveren «90 10, 10 schapen 13.0016 per at. Geiten «90— 13 per stuk Handel kalm. LEIDEN. 16 Oct. Veemarkt. Aanvoer 166 vette varkens 5354 cent. Handel stug. Afloop min der. AMSmtDAM, 17 Oct. ElerveUlng. Klpeleren: hoogste prijs 5.50, mlddelprys 4.805, kleine eieren 330—330. Totale, aanvoer 50.000 et. Han del gewoon. ROTTERDAM. 17 Oct. Graannoteerlngen. Bul- -- Rogge (per Amerlk; no. 1 kg. dlsp. 780, .90, alle ron» 68-69 k|. stoomend diep.’ 68-69 'kg. ladend 67-68 kg. aangekomen De tweede getuige waa de brigadler-inajoor der recherche te Almeloo, A. Koot. Deze ver klaart, dt op het politiebureau bekend was, dat het kind werd vermist. Op den morgen na He melvaartsdag kreeg get. bericht van het vinden van het iyk op het terrein van Gem. Werken. By onderzoek bleek, dat het stoffeiyk overschot was gesleept naar het schullkeetje waarachter het lag. Voetstappen duiden erop dat <je moor- denaar over een hek aan den Ouden Klooster- weg op het terrein was gekomen. Dat het kind zonder hulp over het hek Is geklommen geiyk verd. beweert acht get. Koot niet aannemeiyk. De politie tastte aanvankeiyk in het duister doch een voetspoor Is van zeer veel nut geweest en heeft geleld tot de ontdek king van den verdachte. Deze heeft aanvanke iyk ontkend doch de opeenhooplng van aan wijzingen heeft hem tenslotte doen bekennen. Zoo droeg verdachte bloeddeeltjes in zyn kleeren alsmede in het vuil van zyn nagels. Het mes was verdwenen en toen vermoed werd, dat verd. dit heeft weggeworpen in een riool, wer den alle rloolputten van het xtadsgedeelte, dat daarvoor in aanmerking kwam, afgezocht cn 11 het mes gevonden in een put in een riool aan BODEGRAVEN, 18 Oct. Kaasmarkt. Aan gevoerd 340 partyen Ooudsche kaas, alle met ryksmerk, totaal 10600 stuks, wegend e97200 Kg. Prijs met R.M. le soort f 26—28, 2e soort t B 25; zwaardere tot f 30.50. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 18 Oct. 11900 Kg Roode kool 130—2.90; 2900 Kg. Gele kool 1.30- 1.60; 10300 Kg. Deensche witte kool 1.10—130; 15000 Kg. Uien 1.602.40; Grove uien 2.10—2.40; Drieling uien 1.902.00; Nep uien 530—630; 15800 Kg. Peen '130130; Kleine Peen 0-50-1 0.70; 4400 Kg. bieten 0.50—1.80; 6650 Kg. Aaid- appelen. Blauwe Eigenheimers 2.70—230; Beve landers 2.00; 141000 Kg. Vroege witte kool 030 —1.00; 220 Kg. Slaboonen 4.60—14.70. PURMEREN, 18 Oct. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partyen, wegende 46000 Kg. Han del goed. 2 stapels kleine boeren f 24 50. 339 Kg. melkboter. 200 vette koeien -xokf wm Runderen, totaal 356 stuks: koeien 64—70 ct, handel vlug; 116 gelde- en melkkoeien f 115— 260, handel matig; 40 stieren 4452 ct. per kilo, handel matig; 15 paarden f 80160, handel stug; 112 vette kalveren 2848 ct. per kilo, hanr-il matig; 245 nuchtere kalveren: voor de slacht f 712, voor de fok f 11lo, handel matig; 186 vette varkens 5254 ct. per kilo, handel vlug; magere varkens f 2036 427 biggen f 12—185a handel matig; 1415 schapen f 1625, handel ma tig; 83 bokken f 316, handel matig; 3000 Noord- holl. blauwe piepkuikens 505714 ct. per kilo; 790 hanen 2535 ct. per stuk; konynen 30—70ct; 1000 eenden 20—60 ct.; duiven 40 ct.; 706 gu- zen f 2.25—3.10; 1100 Jonge hanen 40—50 et. per Kg. Eendeneieren A f 2.90; Kippeneieren A f 5—5.50. B. en W. van ‘s-Gravenhage hebben op de uitnoodlglng van het gemeentebestuur van Am sterdam aan den Haagschen gemeenteraad, om In verband met de plannen voor een centraal vliegveld een bezoek te komen brengen aan Schiphol, als volgt geantwoord: In antwoord op uw brief hebben wy de eer uw college mede te deelen, dat wij de daarin vervatte uitnoodlglng op prijs stellen, doch dat het ons niet mogeiyk gebleken to, reeds In deze week een dag voor het bezoek aan Schiphol vrij te maken. WU mogen intusschen opmerken, da^ de zienswyze van den raad en van ons collége te dezer zake zeker niet door een beschouwing van Schiphol zou kunnen worden beïnvloed. Hel staat stellig voor een ieder vast en de raad onzer gemeente heeft zich enkele Jaren geleden daarvan ook nog door een gezamenlyk bezoek kunnen overtuigen dat Schiphol een voor- treffelyk ingericht vliegveld la De rechtbank was samengesteld als volgt: president mr. LLeendertz, rechters mr. M. Mol- lerus en mr. dr. Feber. Het OM. werd waarge nomen door mr. v. d. Hoeven, terwyi verd. werd verdedigd door mr. Vrind te Almeloo. Er waren vyf getuigen gedagvaard, onder wie drie deskundigen. Op de publieke tribune was groote belangstelling. Een verzoek van de verdediging om de zaak, met gesloten deuren te behandelen, werd af gewezen. De verdachte, die zich in het huls van bewarrlng In voorarrest voorbeeldig heeft ge dragen, maakte een kalmen Indruk. De Bond zonder Naamnaamloos, ma« niet beteekenlsloos, Integendeel. Die bond 1» heel bysonders; Ik ben ér van o,TrtulB.”Ltnl. wanneer elkeen meedoet, daarin de °P>°® van het maatschappeiyk vraagstuk gevonden wordt. Wat dunkt U van 78.000 adressen van men schen uit alle rangen, die nu reeds elke we» bewerkt worden? Wat dunkt U van evensoow kosteloos verstrekte brochuurtjee, kranten eu straks speldjes? AllJsn bezield met een bom ideaal: Er moet koMT„vrede op aarde em betere welvaart voor aUen, want myn broeders hoeder! wat een machtige voor elkeen voor eiken man. voor ook voor de vakverenigingen van en werknemers. V weet, de eerw. heer Henri de Greeve is aan begonnen, hij, de rijkaard van hart, -van geestesgaven, maar arm aan aarasc- siyk, wat helaas hlerby toch niet gemist ksn worden. Denkt slechte aan de krant van o» Bond. Aangenomen dat die krant vyf ce kost, dan Is het toch 78.000 maal vijf cent dan de duizenden brochuurtjes en al de corn» pondentie en het werk dat er om en aan Het archief omvat nu reeds een huls vol moet personeel komen. Een huls Is re*» huurd, flink, behoorlijk, goed gelegen onder oen rook van het seminarie Heemstede. Dat sue» kost geld en het gebeurt door een man zonder geld. Ik hoor U al zeggen; „Dat kan niet. mag niet”. Ik roep elkeen op. die van goeden is om veel geld te zenden voor den prachtige Bond met dat heerlijke doel. Ook roep Ik op de katholieke Oomlté's In o™" groote steden om b.v. In de Apollobal, hal, Houtrusthallen, byeenkomsten te organlsee- ren Wat sullen wii er van onhooren als v» Hierna ging de president over tot het getui genverhoor. De eerste getuige was de arts^. P. L. Hulst te Leiden, die de sectie op het Milt van ’t slacht offer heeft verricht. Volgens getuige waren er ook verschynselen van verstikking aanwezig, die erop wyzen, dat verd. eerst gepoogd heeft het kind te smoren. Op het slachtoffer vond de ge- tuige-deskundige niets dat op het plegen van onzedige handelingen kon duiden. Get. gelooft verder, dat alles wyst op een volhardende po ging om te dooden. h< ne P« de Wl f.330, 3e soort f 1.50; 1150 Kg. tomaten: A f 190—12.40, B f 8.90-12.90, C f 8.40—>20, CG f 4304.90; 5400 Kg- blauwe eigenheimers f 3.80 —330; 191.000 Kg. vroege witte kool f 030—1; V 350 Kg. snyboonen f 18.60-3030; 450 Kg. ala-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16