ONS BLAD Nazi-vingers grijpen naar goederen der Kerk r 1 I I Rumrich getuigt Nazi’s zien spoken Kanton en Hankau Het worden ontruimd heden nieuws van DE BAROMETER Hoogspanning in Jeruzalem DROEVE BERICHTEN IN DE OSSERVATORE vereenigde katholieke pers WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 Eind- Complot in Brazilië 'V FATHER MATHEW GEËERD Hoogste Fransche onderscheiding voor militaire diensten te velde Militaire medaille voor Mgr. Gerlier De teergevoelige Angriff is bang voor een portret van den Paus Duitschlands ex-kroonprins ver tegenwoordigde den ex-keixer Britsch sportvliegtuig landt bü Helvoirt „De oorlogspartij van het Vatikaan” Gedwongen oponthoud voor parlementslid Politietroépen werden onder militaire controle gesteld Flandin’s telegram aan Hitler Duitsche geheime agent op één foto met Dieckhoff en Wiedemann Nederlandsche Spoorwegen contra Amsterdamsche firma De strijd tegen wilde busdiensten Japansche vliegtuigen blijven bombardeeren NIEUWE AMBASSADEUR TE BERLIJN Harderwijker botter omgeslagen Beide opvarenden konden gered worden Ambtenaar verduisterde ruim 20.000 Grootvorst Cyril begraven Kemal Ataturk gaat achteruit Fraude bij Gasfabriek te Arnhem Duitschland begint te demobiliseeren De geheimzinnige heer Wiegand «Joh. Lauwere - Opticien „Geschenk voor Hitler” DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 16 <2 S De Japanners rukten snel op en sneden de spoorlijn Kanton- Kauloen af Ontruiming van Hankau NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD l Amerikaansche justitie Hjn ge- der i. ver- Engelsch sportvlieg- gear- be- te o o MO I8TANBOEL, IS Oct. (Reuter) De toestand van Kemal Ataturk is blijkens het hedenavond uitgegeven bulletin opnieuw verergerd, Deze Instructies waren volgens Rumrich af komstig van een gehelmzinnlgen heer Wiegand, dien Rumrich heeft ontmoet en van wien hy geld ontving. Wiegand, aldus getuige, gaf my opdracht om mijn brieven, die niet door een koerier werden overgebracht, te adreseeeren aan mevrouw Jes sie Jordan te Dundee, Schotland. (Jessie Kor ean la In Mei van dit jaar te Edinburgh tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld wegens over treding van de wet op de openbare geheimen. Zij is een der veertien verdachten, die niet in In Bethlehem is verwoed gestreden tussc hen Engelsche politietroepen en Arabische opstandelingen. Een barricade in een der straten tl n BERLIJN, 18 Oct. Vandaag Is. een aanvang gemaakt met de demobilisatie van honderddui zenden reservisten, die tijdens de Internationale crisis onder de wapenen waren geroepen, en van de soldaten, die na hun diensttijd in dienst waren gehouden. De demobilisatie zal ongeveer veertien dagen duren: vele transportmiddelen van verschillen den aard moeten daarvoor gebruikt worden. In de voorsteden van Berlijn is het autobusver- .keer voorloopig gestaakt. DUBLIN. 17 Oct. (Klpa) Gisteren werd in tegenwoordigheid van kerkeljjke en wereldlijke autoriteiten en een geweldige menigte de Church St Bridge door minister O'Kelly plechtig om gedoopt in Father Mathew Bridge, ter eere van den beroemden lerachen matigheidsapostel. Nadat mr. De Vrleze zyn conclusie van ant woord sal hebben ingediend, kunnen partijen /pleidooi aanvragen, hetwelk meestal vrjj spoe- riier worrit vnct(y«s«tj»lH In welingelichte dat Francois Dinsdagmiddag omstreeks half een is op het IJselmeer bij Schokland, op de z.g. Scfiokker- gronden de botter H. K. 18, die het kuilnet had uitgezet, door een plotselingen rukwind omge slagen. De belde opvarenden, de schipper H. Kok en diens zoon, slaagden er in op de naar boven drijvende kiel te kruipen en zich vast te klemmen. Na een half uur heeft een Bunschoter visscher het wrak opgemerkt. Ten gevolge van het onstuimige weer kon hij slechts den zoon aan boord nemen, die later is overgegaan op de H. K. 2. De schipper is geruimen tyd daarna opgepikt door de H. K. 64. Men hoopt het omge slagen schip nog te kunnen bergen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ambte naar gedurende 20 jaar een bedrag van ongeveer f 1000 heeft verduisterd, door het achterhou den van kleine bedragen, als oude 2% cent stukken by het opnemen der muntmeters, het incasseeren van reducties, welke werden toege staan boven een bepaald gebruik, ena De verduistering is aan het licht gekomen, doordat de ambtenaar veel overwerk verrichtte. Toen een collega een onderzoek hiernaar in stelde, bleek hem, dat de boeken niet klopten. Het onderzoek wordt voortgezet. Stand op Woensdag 10 uur vak: 7573 Vorige stand. 7543 De gemeentepolitie te Arnhem heeft een ambtenaar van de gemeentelijke gasfabriek aldaar in arrest gesteld, verdacht van het verduisteren van ongeveer f MSN. L- I- n n r, t. handen vallen). New-York, 18 Oct. (Reuter). Tijdens de voortgeuette behandeling van het sptonaa- geproces heeft de getuige k charge Rumrich verklaard, dat hjj instructie had gekregen om in geval van arrestatie ie zeggen, dat h(j voor Engeland werkte. HU mocht Duitschland in bet geheel niet noemen. PARIJS, 19 Oct. (Havas) In een vergadering van het bestuur der democratische alliantie heeft Flandln een uiteenzetting gegeven van zijn houding. Hjj zeide, dat hij op eeu en denzelfden dag telegrammen heeft doen toekomen aan Chamberlain, Mussolini en Hitler en sprak er zijn verwondering over uit, dat juist zijn telegram aan Hitler zooveel stof had doen opwaaien. Gemeente-ambtenaar te Arnhem resteerd, verdacht van verduistering van f 20.000. BERLIJN, 18 Oct. (Hkvas) De .An griff" zet haar antiklerikale campagne voort. Het blad publiceert vandaag een artikel, getiteld „De oorlogspartij van het Vatikaan", waarin wordt gezegd, dat tijdens de jongste crisis de „Osservatore Romano” de woord voerster was van de oorlogspartij van het Vatlkaan. Reuter meldt uit Lyon dat de Militaire Me daille, de hoogste onderscheiding in Frankrijk voor militaire diensten te velde, op den a.s. Wapenstilstandsdag zal worden toegekend aan kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon. - Hem zal de ond^scheldlng echter niet ten deel vallen in zijn religieuze functie, maar rij zal worden verleend aan den adjudant-onder- offlcfer Pierre Gerlier, die in den wereldoorlog werd gewond en by dagorder werd geciteerd. Sindsdien is Mgr. Gerlier een van de vurigste pleiters voor den vrede en de goede verstand houding tusschen de oud-strljders geweest. Als bisschop van Lourdes organiseerde hij een mas- sabedevaart voor oud-strjjders. LONDEN, 18 Oct. (Havas). Het ministerie van Koloniën heeft heden bericht ontvangen van den hoogen commissaris voor Palestina, dat de spanning te Jeruzalem voortduurt. De Britsche troepen hebben strategi sche punten rond de oude stad be zet en wisselen schoten met de Ara bische opstandelingen, die zich in de oude stad bevinden. Noodlanding van tuig te Helvoirt. Graaf Dalia Torre verklaart instie Osservatore te betreuren, dat de Italiaansche pers zoo wei nig heeft geschreven over de ongeregeldheden te Weenen tegen Kardinaal Innitzer terwijl zij veel ruimte schonk aan de beschuldigingen van de natlonaal-sociallsten tegen den Kardinaal en de Oostenrljksche geestelijkheid, om te po gen de excessen goed te praten. Dalia Torre wees er op, dat het een ernstige vergissing is in Italië het als een arrogantie van den bis schop en de politlceerende geesteiybneld voor te stellen, dat zij het sacrament des huwelijks, de katholieke scholen en de,christelijke begin selen verdedigen. In Italië maken de staats lieden, alsmede de wijze maatregelen van bet Concordaat een nauwkeurig onderscheid tus schen Kerk en Staat. dig wordt vastgesteld. Schrijver wees ten slotte op de superioriteit' - van de Italiaansche opvatting. PAYGLUP S ALKMAAR TEL. MS« Brillen - Brllétul'. - Brilmonturen - Glazen Zelssglaaen Brllrep.ratles Electrlacbe Siypery Zakacnaren Nagelscharen - Verbanrtanharen Zakmessen - Scheermessen - Gllette-apparaten Siypappsraten - Gehoorapparaten Canules ZIEKEN FONDSLEVÉRANCIKR Het bevel binnenshuis te blijven blijft ge handhaafd en is uitgebreid tot buiten de mu ren der oude stad. In het bericht wordt geen melding gemaakt van verliezen onder de Brit sche troepen. Vanmiddag is te Jeruzalem een speciaal staatsblad uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat alle politiestrjjdkrachten onder mi litaire controle worden geplaatst. De voorzitter van het comité tot verdediging van Palestina, Nabih Azme, heeft door middel yan den Amerikaanschen consul te Damascus, een protest-telegram gezonden aan de regee ring der Vereenlgde Staten tegen de inmen ging van Amerika in de Palcstjjnsche kwestie. Wiegand heeft eens aan getuige een foto la ten zien, genomen in de Duitsche ambassade te Washington, waarop Wiegand voorkomt in ge zelschap van Dieckhoff. den vroegeren Dult- schen ambassadeur, en kapitein Frits Wiede mann, die destijds als Hitlers persoonlijke ad judant een bezoek aan de Vereenlgoe Staten bracht. Rumrich verklaarde dat hij er zijn verwondering over had geuit, dat een diplomaat op zulken goeden voet stond met menschen van dit vak, doch Wiegand antwoordde, dat de di plomaten tegenwoordig anders waren. De Nederlandsche Spoorwegen letten hun strijd tegen de wilde busdiensten voort, zy volgen echter thans een anderen weg dan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappy heeft gedaan, die haar vorderingen by den pre sident der rechtbank in kort geding aanhangig heeft gemaakt. HONGKONG, 18 Oct. (Havas). Er woedt een hevige slag by de samenvloeiing van de Ooet-rlvier en de Tsjaho. op minder dan 8 K M. van Tsjekloeng. In de buurt van de Ooat-rivier komen nog steeds belangryke versterkingen voor de Chineesche troepen aan. Het Chineesche hoofdkwartier ia er van overtuigd, dat alle gevaar voor Kanton la afgewend, doch Reuter verneemt uit be trouwbare bron, dat de Japanners hun op- marsch naar Kanton snel voortzetten zon der op veel tegenstand te stuiten. Te Hongkong gelooft men. dat Kanton eerder dan Hankau zal vallen en in Ja- panache kringen wordt de verovering der stad binnen veertien dagen verwacht. Het Chineesche leger wordt geleidelijk gem oderniseerd. Een afdeeling amphibie-tanks - - t' Spoedig waren op de plaats van de noodlan ding burgemeester mr. Bloemen uit Helvoirt en gemeente-politle aanwezig De piloot, die het vliegveld Eindhoven telefonisch om assistentie bad gevraagd, onderwierp in afwachting hier van zyn vliegtuig aan een inspectie Daarby bleek, dat er zich eenig vuil in de benzine leiding had verzameld, waardoor de motor wei gerde. Reeds om half drie was het euvel hersteld en kon major Algernon 'met zyn vliegtuig zyn reis vervolgen. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdraagt 20 ct p regel; Ingezonden MededeeOngen 40 CL B. L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor edverteeren bil abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. PARIJS, 19 Oct. (Havas). kringen te Parys gelooft men, Poncet einde deaer maand zyn functie te Rome zal aanvaarden. De Fransche regeering heeft aan de Duitsche regeering haar agrément gevraagd voor de be noeming van Coulondre. thans Fransch ambas sadeur te Moskou, tot ambassadeur te Berlijn. ^*Mda<middag omstreeks half t’<ee heeft de gemeente Helvoirt een Engelsch sport- J“8tulg ten gevolge van een mankement aan sen mot* een noodlanding gemaakt ■JwLSÏ00* bleek *^n het Eng -lsche parle- «enteiid major Allen Algernon uit Bathurst, VATICAANSTAD, 18 OeL (Havaa) De „Osservatore Romano’* bericht, dat In Oos tenrijk eén aantal kerkelyke goederen door den staat sjjn geconftekeerd en dat andere maatregelen tegen geestelijke gemeenschap pen *bn genomen. O. a. rte Admont-abdU is geconfiskeerd en het beheer is toever- treuwd aan een rcgeeringscommissaria De Sankt Lambreeht-AbdU Is door S.S. beset. narfat de religieuzen verdreven waren. Do goederen van de Duitsche Orde xjjn even eens onder staatsbeheer geplaatst en aarts hertog Engentas, de grootmeester der orde, is uitgenoodigd het laad te verlaten. /p4 Osservatore wijst er verder op, dat rijks- commissaris BUrckel zou hebben gezegd, dat ,4)U voornemens is aan Hitkr met zyn verjaar dag een „Oostenrijk zonder kkxdterz” als ge-, schenk te biedeiiy Harderwijker botter omgeslagen; beide opvarenden gered. Smokkelaar doodgestoken hoven; dader voortvluchtig. Levenslang geëiacht tegen den dader van den afochuwelijken moord op een meisje te Almeloo. De Nederlandsche Spoorwegen hebben de N.V. Autogarage „Royale" te Amsterdam gedagvaard voor de vierde enkelvoudige kamer der recht bank in een procedure op korten tennUn. De Spoorwegen eischen. dat de rechtbank de han delingen van gedaagde onrechtmatig zal ver klaren en dat gedaagde tot schadevergoeding, nader vast te stellen by staat, zal worden ver oordeeld. Voorts eischen de Spoorwegen een be vel van de rechtbank tot staking van den wilden autobusdienst, die gedaagde onderhoudt tus schen Amsterdam en Utrecht v.v. en dat zy daartoe met den sterken, arm zal kunnen wosfen gedwongen. Verder eischen de Spoorwegen nog veroordeellng tot betaling van een dwangsom van f 250 voor iedere overtreding Dinsdagmiddag is van eisch gediend en over veertien dagen zal de tegenpartij van antwoord dienen. Voor de Spoorwegen treedt op mr. Worst en voor den autobusdienst mr. J. de Vrieze. RIO DE JANEIRO, 19 Oct. (Havaa). De nreirfUaeTiwhe Minister van Justitie deelt in een nota mede, dat in het bezit van den vroegeren integralistlschen leider, Belmiro Valverde, die op het oogenbllk een gevangenleetraf ondergaat, een document is gevonden, dat betrekking heeft op plannen tot het plegen van aanslagen op voor aanstaande personen. Dit document, aldus zegt de nota, zal te gelegener tyd gepubliceerd wor den. Om dit te bewyzen haalt het blad een aantal uitlatingen van de Osservatore tusschen 12 Juni en 2 October aan, o.a. een artikel, waarin ten aanzien van de voorgestelde volksstemming in het Sudetenland wordt geschreven: „De gevaar- hjkste zijde van een volksstemming is, dat deze in het huidige geval niet werd voorzien in de vredesverdragen, zooals het geval was in het Saargebied, en de mogeUjkheid bestaat, dat deze methode zal worden gegeneraliseerd voor herziening van grenzen. Het is moeiiyk om op het oogenbllk den Sudetendultschers het vrije zelfbeschikkingsrecht te geven en dit morgen te weigeren aan andere volken, die als minder heid leven tusschen Oostzee en Zwarte Zee. De kaart van Oost-Europa. van,het Donaubekken en den Balkan zou dan geheel geMjzigd wor den." De „Angriff” maakt zich vervolgens kwaad over de uitlating van de Osservatore na het tot stand komen van de overeenkomst van Mün chen: ,De oorlog is voorkorten, doch wy hopen vurig, dat de vrede niet alleen zal bestaan uit een voorkomen oorlog, want daarvoor heeft de vertegenwoordiger van Christus op aarde niet zyn leven aangeboden.” De .Angriff” valt verder het Vatlkaan aan, omdat tydens het Eucharistisch Congres te Boedapest op 21 Mei jJ. een delegatie is ge zonden, waarvan de uitgever van de Osserva tore Romano, graaf Dalia Torre, deel uitmaakte. Na afloop van het congres bracht graaf Delia Torreen bezoek aan Tsjecho-Slowakye. Verder merkt de „Angriff” op. dat Kardinaal Verdier, de Aartsbisschop van Parijs, een bezoek heeft gebracht aan Tsjecho-Slowakye „om propagan da te maken voor den Staat van Benesj." Tenslotte merkt de „Angriff" op, dat de vroe gere minister van Buitenlandsche Zaken var. Ttejecho-Slowakye. Krofta, die gezant by der. Heiligen Stoel is geworden, een portret van den Paus beeft gekregen met diens handteekening getuigenverklaring schreef Rumrich nog, hoe Schmidt, met het doel zich meester te maken van kustverdedl- gingsplannen, het plan had ontworpen, den commandant van het fort Totten op Long Is land naar een New Yorksche hotelkamer te lokken, waar Schmidt dan gebruik wilde maken van een soort vulpenhouder, gevuld met gas, dat den commandant tydelyk bewusteloos zou maken. Het plan werd echter nooit uitgevoerd Rumrich zette later nog uiteen, hoe hy kenxus had gemaakt met de gedaagde Johanna Her mann, de roodharige kapster van het mailschip .Europa" Hy vertelde voorts, dat Schlueter, die de wcht heeft genomen, hem verzocht had gegeverw te verzamelen omtrent de kustverde diging en te trachten, zich meester te maken van vyftig blanco paspoorten, welke de Duit sche agenten by binnenkomst in Rusland zou den kunnen gebruiken. BERLIJN, 18 Oct. (Reuter). Te Koburg Is vandaag het stoffeiyk overschot ter aarde be- •teld van grootvorst Cyril van Rusland. De ex- kroonprlns en zyn vrouw waren als vertegen- woordlgers van ex-keizer Wilhelm aanwezig. De ex-kroonprins legde een krans namens zyn vader en een namens zichzelf neer. Andere le den der familie Hohenzollem waren niet aan wezig. Büna alle jongere prinsen bevinden zich met de Duitsche troepen In het Sudetengebied. °ok ontbrak de dochter van prins Cyrill. prinses Kyra. en haar echtgenoot, prins Louis Ferdl- ®»nd van Pruisen, die nog op hun huweiyks- reis zyn, zy bevinden zich thans in Brltsch- “dlë en keeren pas in de tweede helft van December naar Duitschland terug. Wel be hoorden tot de aanwezigen de zoon van den grootvorst, aartshertog Wladimir en de ex-ko- ning van Bulgarye, Ferdinand, die te Koburg m ballingschap leeft. Sedert hun vertrek uit Rusland heeft prins Cyril en zyn familie rteeds in Koburg gewoond. De plechtigheid *ttd gehouden volgens den ritus van de Rus sische orthodoxe kerk- BUREAUX: alkmaar. Hof 6. Telefoor 4J50 en 4220 DEN HELDER. Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN Koepoortsweg 94 Telefoon 412 SCHAGEN. Molenstraat 52 Telefoon BI. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ft.— per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar 'f 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg N. V. Drukk. De Spaamastad - Haarlem. Hy vroeg zich af, hoe het gebaar van iemand die geen regeeringsposltie bekleedt, zooveel ru moer kan veroorzaken. Hy had voor zichzelf en niet voor de alliantie geliandeld. Hy wil slechts zyn land en den vrede dienen. Flandin zeide het te betreuren, dat verschil lende léden uit de party zyn getreden, hetgeen verkeerd uitgelegd kan worden. Tenslotte deelde hy mede, dat hy, hoewel hy verleden Jaar voor twee jaar tot voorzitter is gekozen, zijn mandaat ter beschikking van de party zou stellen tydens het congres, dat in November te Parys zal worden gehouden. In Oostenrijk werden verschillende kez- kelijke goederen geconfiskeerd. Kanton en Hankau worden door de be volking ontruimd. Ernstige spanning heerscht in Jeruzalem. Het spionnage-proces te New-York. Z. H. Exc. Mgr. Huibers te Zierikzee; vandaag de eerste kerkwijding op Schouwen en Duiveland sinds de Her vorming. De Tweede Kamer heeft Dinsdag schillende ontwerpen afgehandeld. De strijd tegen de wilde autobusdien sten; actie der Ned. Spoorwegen tegen een Amsterdamsche firma. 1 Verder deelt het Chineesche Persbureau mede, dat gisteren 150 Japansche bombarde mentsvliegtuigen de steden en dorpen langs den spoorweg KantonHankau hebben gebombar deerd. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. Gedurende de maanden Augustus en Sep tember heeft de Japansche luchtmacht negen tien steden In de provincie Honan 52 keer ge bombardeerd, waarby 427 personen werden ge dood en 869 gewond. Aan de monding van de Paarlrlvier zyn twee Japansche vliegtuigen door de Chineesche luchtdoelartlllerie omlaag geschoten. Uit Hankau wordt gemeld, dat het Chinee sche Roede Kruis order heeft gekregen zteb gereed te houden voor de ontruiming van Hankau. De autoriteiten dringen by de bur gerbevolking op een spoedig vertrek aan. Vluchtelingenkampen zyn 20 kilometer ten Westen van de stad ingericht. Het vertrek der burgers, aldus wordt hier verder gemeld, wordt bemoeliykt door de opeisching van alls auto’s. DIENSTAANBIEDINGEN Gevraagd of Aan geboden. geplaatst onder de Omroeper- - rubriek 10 cl. per regel. Later, aldys Rumrich, gaf Wiegand my pen brief, waarin my opdracht werd gegeven, my voortaan niet meer om zuiver militaire gegevens te bekommeren, doch my te bepalen tot indus- trieele gegevens, in het byzonder die welke be trekking hadden op de Amerikaansche bewa pening. De nieuwe instructies werden later aan Rumrich verklaard door een anderen agent, Schmidt genaamd. Deze, aldus Rumrich. ver telde my, dat de wyziging in de opdracht het gevolg was van een afspraak tusschen iemand te Washington en Iemand te Beriyn. Schmidt vroeg my of. ik iemand kende, die in dienst was hetzy by de fabrieken van de Bethlenem Steel of by die van Dupont de Nemours. Rumrich voegde hieraan nog toe. dat Schmidt hem 2000 dollar in bankbiljetten had laten zien, die naar hy zeide, bestemd waren voor een groep te Brooklyn, die „voor de Duitsche marine byzon- derheden had gestolen van een nieuw type gy roscoop." In den loop zyner Het Japansche hoofdkwartier meldt in een communiqué, dat de Japansche troepen er Zondagmiddag In geslaagd zyn de spooriyn Kanton-Kauloen, ten ZUl.l-Oosten van Sje- kloeng af te snyden. Het voegt er evenwel aan toe, dat de Japansche opmarsch bemoeliykt wordt, doordat de Chineezen alle bruggen over de Oostrlvier In brand hebben gestoken en doordat de stroom ten gevolge van de jongste regenbuien sterk gezwollen Is. Niettemin vervol gen de Japanners hun opmarsch westwaarts. Tevens bevestigt het hoofdkwartier de in neming van Poklo aan de Oostrlvier, 15 K.M. ten Westen van Watsjau. Het Chineesche afweergeschut is van de spooriyn KantonKauloen verwyderd en naar Kanton gebracht. 200 man personeel van dezen spoorweg zyn in drie treinen uit Kauloen ver trokken. Kanton wordt snel een verlaten stad. Naaf schatting zyn een millloen menschen geëva cueerd. De Chineezen hebben de yzeren brug bU Tangkapa, op ongeveer 25 K.M. ten Noor den van Tsjoemtsjoen vernield.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1