NIEUWS HOORN Zitting van den Kantonrechter ALl^KAR AUn anó: F p VISSCHEN „EN MASSE” „WAT EEN POPPENKAST’ WILSON-THEATER op den goeden weg Waf doen wy? BEGIN VAN BRAND AUTO IN EEN SLOOT Paardenmarkt Een warm pleidooi Sluit U aan! Rede rector Drost Op den goeden weg DE VOORMARKT UIT DEN OMTREK SCHAGERBRUG URSEM A Het twyfelaartje ZIJPE T ZAND MUZIKALE MILITAIREN DE RAMP VAN DE HUNZE Lijk van den kapitein gevonden Een keerpunt Begeesterend woord van den Centraal-praeses rector H. A. J. Drost voor de Kath. Jongeren Aannemer gedupeerd door den Staat? a i t BELEEDIGINGSZAAK VOOR DE RECHTBANK OFFtClEELE MEDEDEEL1NGEH GROOTE NAJAARS- VEEMARKT Hooge prijzenbetrekkelijk goede aanvoer Met deze woorden beleedigde een juffrouw een groep militairen „De gemaskerde vrouw” en „Bokser tegen wil en dank” Een controlesysteem, in het leven geroepen, om tot op den mili- meter de maat van den karper te bepalen 3.^..^, Geslipt als gevolg van den gladden weg DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 1 i naar martk Frleschebrug kant voor personen Alkmaar, 20 October 1938. T over: RechtbankxitUng en poiitieknappels E= Ke EEN DER G EDUPEERDEN dat* t t V bekend zyn. dat by het e te Amersfoort een vry- De directeur voomoemd, VOORTHUU8EN. b le H C< 11 n o d r d u Men verzoekt ons opname van het volgende: Het zal velen ree 21e Regiment-Infanl willig muziekkorps bestaat. De medewerkenden zün hoofdzakeiyk dienstplichtigen, welke voor eerste oefening onder de wapenen komen. Met veel succes is ons korps behalve by mar beken en oefeningen voor den troep In en bulten Amersfoort opgetreden. De dochter van den galeiboef Het door de tooneelvereenlging ,jBt. Bavo" in studie ge nomen tooneelspel „De dochter van den galei boef” zal worden opgevoerd op Zondag 6 No vember en Donderdag 10 November, In de zaal van Ger. Oudejans. Ofschoon het korps zelf een aantal instru menten bezit, worden de dienstplichtigen, die op 24 October as. voor eerste oefening by 21 RJ. in Amersfoort in werkeiyken dienst komen en een blaas-lnstrument bespelen, aangeraden, dit instrument mede te nemen. Ook aan besturen van muziek-vareenlglngen wordt medewerking verzocht, om hun leden hiervoor in de gelegen heid te stellen. Alkmaar, 20 October 1938. De Directeur voornoemd, O VOORTHUIJSEN at B< (t sd en ad h e< P< da de ke Pd Pe he de Bc 1 Uil ka tb op m< <1 vi P VI ei n te cl O ai a vl ee T «t i me die eet vie los der dig gre do< har De Boa de SM Ue da gei kri >*g ovi vóór de overtreding welke nu heeft plaatsgegrepen. De heer Zeldenthuis vertelt broers de heele week werken. i naam heeft It-dory tenlaste- Iksgelden, het om Rector Drost, hierna het woord verkrijgend, sprak allereerst dehoopuit.dat hU degenen, die geen lid zijn van de Oezellen, mocht overtui gen van het nut van de Cezellenvereenlging en velen van hen mocht bewegen, zich als lid op te geven. De Gezellenvereeniging zoo zeide spr. ts een katholieke vereenlging, over alle landen verbreid en gesticht door Adolf Kolplng. De Gezellenvereeniging is ontvankelijk voor leder volk en iedere partij. De stichter huldigde het standpunt, dat de wereld zich aan de Kerk moest aanpassen. In tegenstelling met het marxisme enz. is de idee van de Gezellenver- Kruisvaart In den onlangs gehouden he- autenraad is voor het Cohort „O. L. V. Visi tatie" het winterprogramma vastgesteld, waar bij tevens een nieuwe ban-lndeellng noodzake iyk bleek. K. Kager heraut van de André de Thaye-ban zal zjjn banuur houden Zondagsmiddags om 2 uur. Th. de Wit is Schildknaap. S. de Wit Az. is 1 Vlaggen wacht. De leden zijn: H. Sluis, J. V. Handenarbeid. Is een der lokalen van de ol. school zal, onder leiding van den heer J. D. Wierlng, hoofd dier school, buiten de school uren een cursus in handenarbeid worden ge geven. Begin September marcheerde een detache ment van de militaire politie het station Nleu- wersluls binnen om naar de grens te worden getransporteerd. Een juffrouw uit Alkmaar, die het voorbij trekken van de groep zag, maakte de smalende opmerking: „Wat een poppenkast”. Eén der militairen achtte dit een beleedlging voor de manschappen en maakte tegen de juf frouw proccs-verbaal op. Dinsdagmorgen stond zjj voor de Utrecht- sthe rechtbank. Zij vertelae den president dat de haar ge wraakte woorden haar waren ontvallen toen *n officier één der manschappen een berispingtoe- dlende. Zij had noch de troep noch de Neder- landsihe weennacht in het algemeen willen beleedlgen. De president wees haar er op, dat deze ver klaring in strijd was met hetgeen ze tegen den verbalisant gezegd had. Toen zij een bekeuring kreeg zeide ze nJ. tegen den militair, dat de woorden „wat een poppenkast” op den geheelen troep doelden. De officier van Justitie achtte schuld be wezen en vroeg f 40.boete. Uitspraak over 14 dagen. We zjjn met elkander verbonden door ster ker banden dan de banden des bloeds. Wan neer iemand goed katholiek is. moet hij bran den van verlangen, om het rijk Gods te ver breiden. In duizenden brandt jammer ge noeg dit vuur niet meer. Wij staan hier mid den in en wat doen wij? De wereld kraakt op haar voegen, e«i wereld in nood smeekt om ons, daarom moeten we allen zoo goed moge- Hjk onze functie in de Kerk vervullen. Er zjjn vereenigingen, waarin de jongeman nen worden gevormd tot volwaardige katholie ken. Het Pinkstervuur moet ons doen gloeien. Evenals de Apostelen moeten wy den katholie ken geest overdragen op anderen, op hen die na ons komen. Terwijl Europa dreigt te worden losgesleurd van het Katholicisme, moeten de jongeman nen zich bewust worden van hun roeping. Wordt, wat je kunt worden, opdat je bent, wat Je kunt zijn, zoo riep spr. uit. De priester maakt den jongeman klaar voor zijn leven. Het Kolpingsprogram zal uit Jonge lingen doen groeien mannen, die echt door drongen zijn van den katholieken geest. Het ware beleven van den godsdienst is het heele leven in dienst stellen van God. Het da- gelijksch leven kan men geheel heiligen door de Godsgedachte. Het godsdienstig leven leeft niet meer in velen van ons. Velen zijn in dezen tijd van de Kerk vervreemd. Omdat de strijd veel zwaarder zal zjjn moet het nieuwe geslacht tien maal meer geloofs kracht hebben. We moeten jongemannen hebben die toonen dat ze het Katholicisme durven belijden. Dan pas zullen we de wereld kunnen hervormen. Als de jongeman in de kazerne of fabriek een echt Apostollschen geest heeft, kan hy aan sluiting zoeken met geloofsgenooten, om het milieu op te heffen. de pinken 110, Zooals gewooniyk tentjes en stalletjes de marktterrein. In dienst der P.T.T. Wy vernemen,^-- heer G. Veuger Jz. te St. Maartensbrug In gemeente is aangesteld als arbeider in dien» van het staatsbedrilf der P.T.T. De Directeur van het Marktwezen te Alkmaar brengt hlerby ter algemeene kennis, dat ter ge legenheid van de Paardenmarkt op Maandag M October 1938 tot marktterrein wordt aangewe zen: de Dyk. Heerenstraat. Toomburg en Ach terweg. Alle aan te voeren dieren moeten derhalve vla de Heerenstraat naar de markt worden ge bracht. By den ingang der Heerenstraat (Frla- schebrug) zullen de aan te voeren dieren des kundig worden onderzocht en zal t verschul digde marktgeld voldaan moeten worden Alle overige toegangen tot de markt zuilen zijn af gezet. Vóór1 des morgens zeven uur mogen geen die ren op het marktterrein geplaatst worden ter- wyi nk des voormiddags fo ühr geen paarden meer ter markt zullen worden toegelaten. De markt duurt tot des namiddags 4 uur De Dyk en Heerenstraat zyn bestemd voor paarden ouder dan één Jaar; de Achterweg voor éénjarige paarden en het Toomburg voor veu lens. Alan Baxter en Claire Trevor in ,J)e gemaskerdevrouw" (Wüson-theater te Hoorn) Voor t Gerechtsgebouw speelde zich Dinsdag middag een onverkwikkelijk tooneel af. Reeds lang voor 12 uur hadden zich tiental len belangstellenden voor de om twee uur aan vangende rechtszitting inzake den moord te Obdam, ter rechterzijde (heraldiek links) van de „Blauwe Trap” zeer ordeiyk opgesteld, de later komenden schaarden zich daarachter. Toen het zoo tegen half twee liep, begon nen ook ter linkerzyde (heraldiek rechts) dc menschen zich op te stellen. Een daar aanwezig veldwachter moet dat ook gezien hebben. ZV ,41.. M. 1 Als gevolg van den gladden weg is Woensoag op het Keem even voorby huize „Avondlicht" een luxe-auto, nummer G 61621, bestuurd door P. S. uit Hoogwoud geslipt en in de sloot naast den weg terecht gekomen. De auto botste nog tegen een tweetal kleine boompjes, welke werden meegesleurd. De bestuurder kwam met den schrik vry. De wagen is niet ernstig beschadigd. uitmaken, want even later gooide de veldwach ter de visch als te klein zynde te water. Hevig verslagen over dit voorval, besloot v. d. L„ als er wat „van gemaakt" werd, vóór te komen, wat hy dan ook Woensdagmiddag ge daan had. Het geheele verhaal werd verteld, en daarby was de trouwe visscher zóó over tuigd, dat de ambtenaar zelfs het denkbeeld uitte, dat de karper waarschijniyk gekrompen was van schrik door de vreemde manipulaties, welke met hem werden uitgehaald. De ambtenaar eischte slechts twee kwartjes, wat onze visscher nog te veel vond. Hy was niet voor niets uit Amsterdam gekomen. De kantonrechter liet het bij den eisch. Waar- schyniyk zal de bouwkundige, die ongetwyfeld veel verstand van maten heeft, zich zoodanig specialiseeren, dat hy de maat met één oogop slag kan zien. Dan, kan hy voortaan de tv^ee kwartjes in zyn zak houden. voor ons van groot nut Kolping moet 'voor ons een ideaal zyn, ver volgde spr., die vervolgens den levensloop van dezen Duitscher schetste. Door zyn dlep-gods- dienstlge opvoeding en zyn goeden onderwyzer wist Kolping weerstand te bieden aan de ge varen en verleidingen van eigen tyd. Hy zag alles wat de deugd van den jongen man be dreigde en in zyn jongelingsjaren rypte in hem reeds het idee om de jongelingen voer de drei gende gevaren te behoeden. Eenmaal priester zynde, heeft hy in Elber feld enkele Jongelingen om zich heen verza meld, waardoor hy den grondslag legde van de tegenwoordige Wereldstlchtlng. Over de geheele wereld telt de Gezellenver eeniging honderdduizenden leden, waarvan het centrum is te Keulen, waar het graf van Kol ping staat. Duizenden en duizenden streven hetzelfde Ideaal na Dat is een kracht, die een ieder bezielen moet. Van lederen jongeman hangt zeer veel af voor de toekomst. Hy is geschapen om het le ven waardevol en vol belang voor zichzelf te maken. Noodzakeiyk is het om zich op 17-18- jarigen leeftyd klaar te maken voor datgene, wat hem wacht. De tyd van de jeugd is de meest ontvankeiyke tyd. Nü is het voor een leder de tyd om de ver antwoordelijkheid te bezitten voor degenen, die later aan hem worden toevertrouwd. Als va der van een gezin moet er leiding worden ge geven. Ook is het noodlg om te denken aan het eigen geesteiyk belang. Men moet de Jaren van zyn jeugd zoo productief mogeiyk maken. We moeten by alles niet alleen bedenken: wat is het waard voor mezelf, maar tevens wat is het waard voor degenen, die na my komen. wy moeten de grondslag leggen voor de ko mende maatschappy. Daarvoor zyn zeker of fers noodlg. Doch daarvoor zullen we onzen dank ontvangen. We moeten ons zelf voorbe reiden op ons latere leven. actie op touw WW jr de Kruisvaart. Het lykt ons overbodig hiervoor nog een op wekkend woord te schryven, daar iedereen door drongen is van de noodzakeiykheid van b* manneiyk jeugdwerk, vooral onder de sehooj- vrye jeugd. Stelt de herauten die by u komm aankloppen als het eenigszlns mogelijk is, nirt teleur! Gisternacht omstreeks half vier bemerkte een surveilleerende agent van politie, dat in een perceel aan de Perronstraat, vlammen voor de ramen der zolderverdieping te zien waren. De brandweer werd gealarmeerd voor uit- slaanden brand en daarom werd met twee auto- spulten en een ladderwagen uitgerukt. Het bleek echter nogal mee te vallen. Op den zolder van het perceel was een sigarenmakery gevestigd van den heer A. Blommaert, terwyi daarachter de wed. Bruin een vertrek in gebruik had. In het woonvertrek stond een kist met af val en cokes. Deze was door onbekende oorzaak aan het smeulen geraakt en het vuur had reeds ■h houten schot, sigarenblokken en den zolder aangetast. Het was dus gelukkig, dat men de vlammen spoedig ontdekt had. mede omdat by den harden wind de belendende perceelen groot gevaar hadden geloopen. Nu kon de brand met een straal op de waterleiding gebluscht worden. De schade is niet erg groot. Een straatorgel dat In het pakhuis beneden stond, kon tijdig in iciligheld gebracht worden. Thans is ook het lyk van den kapitein vtó de gezonken Hunze 13. den heer Smeltekop. 8»* vonden. Het ïyk is by Lemmer opgehaald w naar Sneek vervoerd. Als J. G. "V. d. L., bouwkundige uit Amster dam. in de buurt van Enkhuizen gaat visschen. behoeft hy zich niet te beklagen over eenzaam heid. Een honderdtal visschers trekken Zon dags naar „de put”, een breede tocht, een halven K.M. lang en 100 M. breed. Op verschalende meters van elkaar verwijderd, leggen de vis- schers hun hengel uit en verschalken meer dere karpers en wat er meer opgehaald wordt. ®oo gauw er echter te kleine vlschjes by zyn. worden dese weer teruggegooid, wat ten goede komt «an den vischstand in „de put” en mis schien wel aan 't geheele visachers-college. dat dan geen bekeuringen oploopt, v. d. L. b!ykt een raa-echte visscher te zyn, die met hart en ziel in deze edele sport opgaat. Hy ziet tot op den De Officier van Justitie te Alkmaar heeft der. heer J. Broersma,^ lid van de aannemersfirma Broersma te Bergen (N.H.), gedagvaard om in de zitting van 25 October as. des namiddags te twee uur terecht te staan, terzake, dat hy: a. te Bergen, omstreeks half September 1931 opzetteiyk den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat dr. ir. Wentholt In verband met onder diens directe gemaakte werken-betrekke- iyk het MaasWaalkanaal In het openbaar by geschrifte heeft beleedjgd, zulks door opzetteiyk een brochure, getiteld „Ik zal handhaven" en op gedragen aan „Allen die geroepen zyn tot de ver tegenwoordiging van het Nederlandsche Volk” het licht te doen zien en afschriften daarvan te doen toekomen aan H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, de Tweede Kamerfrac ties. eenige dagbladen en waterstaatsingenieurs. in welke brochure voor dr. ir. Wentholt belee- digende passages voorkwamen; b. dat hij in of omstreeks de maand Januari 1938 opzetteiyk de earjttt goeden aangerand van dr. flf.^Wtnthblt -d< legging van het knoeien met rtJl- den tuin lelden van het département van Wa terstaat, het saboteeren van den wil van H. M. de Koningin, het plegen van valschheid in ge schrifte alsmede het benadeelen van den Staat der Nederlanden voor 100.000 en het bekorten van de rechten van de aannemersfirma Joh. en Jac. Broersma, een en ander met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, zulks door opzettelyk een open brief te richten tot den Raad van Ministers, gedateerd 14 Januari 1938. De gewraakte passages vinden hun oorsprong in een geschil, datin 1924 ontstond tusschen de aannemersfirma Broersma en den hoofd- ingenleur-dlrecteur van den Rykswaterstaat dr. ir. Wentholt over de uitvoering van een onder deel van het Maas—Waalkanaal, met het ge volg, dat de firma, die reeds een derde deel van het werk had uitgevoerd van het werk werd verwyderd, en het overige deel van het werk aan een andere firma voor een hobger bedrag werd opgedragen. De firma Broersma. die door de gevolgen van dit geschil werd geruïneerd, achtte zich volgens bestek te kort gedaan en wendde zich tot Minis ter van Swaay en tot de Tweede Kamer, even wel zonder resultaat. Het lid van de firma, den heer J. Broersma werd een audiëntie by H. M. de Koningin toegestaan, waarbij hy poneerde, dat het Rijk, luidens bestekvoorwaarden, voor minstens f 115.000 was benadeeld, vMnneer Waterstaat geiyk bad. Na deze audiëntie kreeg de firma de rekening van den Staat gezonden. Het proces- over deze rekening moest gevoerd worden voor de Alkmaarsche Rechtbank. Toen de zaak voorkwam, was de Staat niet per pro- cureur verschenen. Voor de rechtbank bleef geen andere beslissing over, dan den Staat de vordering te ontzeggen. Hierna publiceerde de heer Broersma in Sep tember 1937 de brochure „Ik zal handhaven' en vervolgens zond hy in Januari 1938 een open brief aan den Ministerraad. In de Sturm und Drang-periode is de Gezel lenvereeniging een trouw baken waardoor we ons op het goede kunnen richten. De priester is de leidsman, die ons steeds terzyde wil staan en ons goeden raad wil geven. Later zal het nageslacht de vruchten pluk ken van het zaad dat hier gezaaid is. Dan zal men ons dankbaar zyn, dat we ons katholicis me goed beleefd hebben. Je moet je nu klaar maken om later voor God, voor je zelf en je gezin verantwoord te zyn, aldus besloot spr. (langdurig applaus). Dan heette de vice-praeses den praeses, den Jloogeerw. Heer Deken J. C. W. van de Wiel, die gedurende de rede van rector Drost ter vergadering gekomen was, welkom. Dan verschynt een tweetal oude bekenden voor mr. van den Mandeler, de twee gebroeders ,V. uit Enkhuizen, die meermalen veroordeeld zyn wegens dronkenschap. Dit zal nu echter niet'liet geval zyn: de heer S. Zeldenthuis uit Enkhuizen, lid van de Kruisridders te Lutje- broek, komt getuigen, dat beide broers, op wie hy sinds 9 Februari den dag waarop de zaak geschorst werd toezicht houdt, zich voor beeldig gedragen. Ze bezoeken geen café meer en gebruiken nooit meer sterken drank. Ook in Alkmaar zyn belde broers voorwaardelijk be boet. Op een vraag van den ambtenaar, antwoordt één der belde .Jongens” zooals de heer Zel denthuis hen vaderiyk noemt dat ze ’n veld wachter beleedigd hebben en dat dit feit reeds berecht wordt, vertter, dat de en dat ze des avonds thuis zitten by de radio of een boek. De ambtenaar bekent dat hy weinig heil In dezen proeftyd had gezien. Reeds zyn de hee ften by vyfde herhaling veroordeeld. Het doet spr. echter genoegen, dat ze den goeden weg opgaan. Nauwkeurig toezicht biyft noodzakeiyk. De eisch van een voorwaardeiyke straf van 3 dagen hechtenis en voorwaardoiyke opzending naar de rykswerklnrichting voor den tyd van zes maanden met een proeftyd van twee jaar. wordt door den kantonrechter bekrachtigd. Belde heeren zullen geen café meer moge»-be zoeken. De slimste van de twee. Plet, zegt toe, dat ze zich in den vervolge behoorlek zullen gedragen. Na een korte pauze dankte de vice-praeses rector Drost van harte voor de begeesterende woorden, welke hy tot de jongeren gericht had. Het woord is nu aan de aanwezigen. Men is niet meer verantwoord, als men alleen biyft staan. Allen moeten zich de roeping niet alleen bewust zyn, maar ook naleven. Dan is de toe komst van katholiek Hoorn verzekerd. Spr. hoopte, dat velen zich zouden aanslui ten, opdat de golven van ongeloof, die aan ko men rollen, te pletter zullen slaan op onze ka tholieke eenheid en dankte den centraal-prae ses voor het vele, dat déze voor de Kolplngs- idee heeft gedaan in den loop der jaren. Spr. besloot met een gloedvolle peroratie, waarin hy nogmaals de hoop uitsprak dat ve len zich zouden opgeveh. Nadat het Gezellenlied gezongen was, nam de Hoogeerw. heer Deken e;ven het woord, die eenlglng, die ook uit Duitschland voorkwam, opmerkte, dat de centraal-praeses zyn talen ten die reeds vroeg in hem sluimerden, wel goed heeft gebruikt. Als er jongelui aanwezig zyn, die hetzelfde zullen kunnen, dan zullen zy zonder twyfel tot de grooten in ons land ge rekend kunnen worden (applaus). Spr. deed een beroep op de eenheid van al len, en hoopte dat allen uit het woord van den centraal-praeses mochten leeren, dat allen zou den trachten de belangen van de kerk te be hartigen, die niets anders zyn, dan de belan gen van God. Hierna volgde sluiting op de gebruikeiyke wyze. Deze tyd is een keerpunt We moeten ons niet mee laten sleuren in den stroom van den centimeter <K <te karpers te kort of te lang zyn. 'tyd. maar onszelf veranderen. Om de grond- 4 1 slagen van de Christelijke maatschappy te ver nieuwen moeten we samenwerken met ande ren, opdat we ons nageslacht bewaren voor een ramp. t Er zyn ook anderen, die de wereld willen veranderen. Zy willen de grondslagen van de Christeiyke maatschappy ondermynèn. Wan neer wy het heft niet in handen krygen, zullen anderen het in onze plaats doen. We leven in een sociale revolutie, die het economisch leven radicaal omver werpt. We leven in den tyd van den .gruwel steek op steek." Wat in Duitschland en Oostenryk ge beurt, kan ook hier gebeuren als we niet heb ben een nieuw jong geslacht, dat geloofskracht en weerstand genoeg bezit, om een stormdam op te werpen tegen de nieuwe ideeën. We hebben een Jong geslacht noodlg, dat de wereld hervormt, anders zullen anderen de we reld hervormen. De Kerk zal noodzakeiyk haar stem moeten verheffen tegen de nieuwe stroomingen, die de wereld omver dreigen te werpen. De jongelie den moeten begrypen, dat zy veel kunnen be reiken door aaneensluiting. Alle natuuriyke gemeenschap moet veredeld worden door de bovennatuuriyke gemeenschap. We moeten ons leven steeds zien in het boven- natuuriyk licht. Dan pas krygt het leven zyn volle waarde, dan pas wordt het geheiligd. We zien het leven van den zonnekant, van den naar God gericht, omdat we kinderen Gods zyn. Door de gemeenschap der Heiligen zyn we allen met elkaar verbonden en leder van ons met Christus. Dit is de meest duur zame, de meest hechte gemeenschap, waarvoor alles wyken moet. Openbare verkooping Woensdag 19 Orto- ber werd in de zaal «van den heer G. A. de W» ten overstaan van notaris Mr. C. J. de Lang» te Alkmaar ingezet, een hulsmanswoning zien van waterleiding en electrisch licht, bene nevens schuur, erf, ierkelder en tuin en 6p«' ceelen weiland alles .te zamen groot 16.7200 n- A., eigendom van den heer J. van en gelegen aan het Noord-Hollandsch kanaak De uitslag is als volgt: 1. W. Slykerman, Moerbeek f 2250; 2. H. nyn, 't Zand, A f 410 per 14 H-A. f 3758.M; I. Hage, St. Maartensbrug A f 350 per U f 5178.60 4. Govern, Den Helder, A f P“ H.A., f 2779.20: 5. Govers, Den Helder, a f 380 per 14 H.A.. f 5005.56; 6. I. Hage, St. Maar tensbrug. A f 315 per H A f 2773.26 7. co vers, Den Helder, A f 370 per 14 H.A., f Totaal f 25.330 90, welke prijs als zeer daag moet worden aangemerkt De afslag is Woens dag 26 Oct. as. in „de Jonge Prins”. Woensdagavond was er in het Gesellenhuls een groote vergadering belegd, waarop rector H. A. J. Drost, centraal-praeses van de Sint Josephsgezellen in Nederland, zou spreken over de noodzakeiykheid van aansluiting by de Sint. Josephsgezellen. Vele Jongeren waren in de versierde zaal, waarin de vlag van de Sint Josephs Gezellen stond opgesteld, aanwezig. Ook merkten wy op de heeren A. J. van der Knaap lid van den raad van bestuur en den leekenleider. den heer B. van Bockxmeer. Voorafgegaan door enkele Kolpingsgezellen betrad de centraal-praeses onder tromgeroffel de zaal. Nadat de vice-praeses, de weleerw.heer L. J. Nys, den avond op gebruikeiyke wyze ge opend had, werd door allen staande ,J> Ge zellenvader" gezongen. De vice-praeses heette alle aanwezigen, in het byzonder centraal-praeses Drost, welkom. Spr. wees er den centraal-praeses op, dat hier hedenavond vele katholieke Jongeren aanwe zig zyn, om naar zyn bezielend woord te hoo- ren. Spr. is zeer dankbaar dat rector Drost hier hedenavond heeft willen spreken en verzekert, dat de band tusschen de Hoornsche Gezellen en het bureau in Amsterdam zeer hecht is. Toen hy op 21 Augustus na in ruim een uur een drietal karpers te hebben verschalkt, welke echter alle te klein waren en dus weer in het water gedeponeerd werden echter een karper ving, die zoo om en naby de 35 centimeter (de grens) was, besloot hy dezen even vast te houden, tot de controleur kwam. De controleur van den eigen vlschdienst, ja! Deze honderd visschers van allerlei rang en stand, hielden er een twaalftal controleurs op na, die nu en dan met een plankje, waarop precies de maat stond aangegeven, de visschers langs gingen, om de „twyfelaartjes” te meten. Het ging alleen om de milimeters of gedeelten daarvan. De centimeters konden de visschers zelf wel naar schatting bepalen. Toen nu v. d. L. doodgemoedereerd zat te wachten op den „eigen" controleur en daarby een stukje brood at. kwam er weldra een con troleur opdagen, maar een ander dan v. d. L. verwachtte, n.l. een rijks veld wachter. Deze zag dit twyfelaartje in een netje spartelen en besloot dit beestje even onder de loupe te ne men. Met ’n duimstok werd het zich in afle bochten wringende ding gemeten, waarby de veldwachter-controleur het niet verder kon brengen dan 34 c.M. De bouwkundige echter schatte hem alleen al op 7 A 8 milimeter meer! Wie nu gelijk had? Dut, zal niemand kunnen De Directeur van het Marktwezen te a* maar brengt hlerby ter algemeene kennis, dai ter gelegenheid van de GROOTE NAJAARA. VEEMARKT op DINSDAG 25 en WOENSDAG 26 OCTOBER 1938, de aanvoer van vee op het marktterrein, alléén is toegestaan vla Frleschebrug door de Heerenstraat en via de Handelskade over de Korte Nieuwesloot. Het vee dat vanaf den Schermerweg naar de martk wordt gebracht moet derhalve via den Kanaaldyk naar de Frleschebrug ver voerd worden. Hét vee, aangevoerd vanuit de richttm Akersloot over de Voormeer en de Bierkade, moet via de Schermervlotbrug. over den Ks- naaldyk, naar de Frleschebrug worden Ver voerd. Al het vee, te voet aangevoerd van uit de richting Heiloo, moet vla het Ritsevoort, de Koorstraat, de Laurensstraat, de Nieuwesloot, de Doelenstraat en Doelenkluft, naar de Bn- delskade gebracht worden. Het vee-vervoer per as uit de richting Heiloo moet, via den Kenne- merslngel en Geestersingel. naar de Handels kade. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee moeten gelost worden aan de Handelskade; de havenmeester zal de ligplaatsen aanwyzen. Tn verband hiermede zullen, voor zooveel noodlg, de schepen welke eenv^igplaats aan de Han delskade hebben, op aanwyzlng van den ha venmeester, tijdeiyk worden verlegd. Aanvoer van vee over de Bergerbrug, ds Emmabrug. de Popmansbrug en de beide nu- tieke voetbruggen is verboden. By de Frleschebrug en aan de Handelsksd» (Krt. Nieuwesloot) zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht en zal het ver- schuldlgde marktgeld moeten worden voldaan. Zonder dat hieraan gevolg is gegeven, mag geen vee ter markt worden aangevoerd. Na- drukkeWk wordt den aanvoerders echter me degedeeld. dat het onderzoek van vee alléén zal geschieden nA de lossing; keuring op vaar tuigen, vrachtauto’s of andere vervoermlddeletf vindt derhalve niet plaats. De toegangen tot de markt zullen zyn open- gesteld: op Dinsdag, 25 October 1938, van dtt voormiddags 10 uur tot des namiddags 1 uur en op Woensdag 26 October 1938 van des voer- mlddags 7 tot 10 uur. Afvoer van vee door de Langestraat is Kr- boden. Het eerste hoofdnummer, dat deze week In het Wilsontheater draait, is een film naar den roman van Darrel Ware en Whiting Read, met liedjes van Sidney Clare en Harry Akst. „De gemaskerde vrouw" is de echtgenoote van een bandiet, zooals kort na het huwelyk biykt, wan neer de politie den man komt halen, om hem voor lange jaren op te bergen in de gevangenis. De ongelukkige vrouw moet thans in haar eigen onderhoud voorzien. Zy is een goed danseres en erkend zangeres, doch zy kan in het openbaar niet optreden onder den naam van haar man. Vandaar, dat zy als „de gemaskerde vrouw" voor het publiek verschynt en de glorie van het seizoen wordt. Dat ook voor haar uiteindeiyk weer gelukkiger tyden aanbreken, is het bevredigende slot van de film. In .Bokser tegen wil en dank” maken we wederom kennis met Wayne Morris, die met June Travis de hoofdrol vervult. Het Is wel eens interessant, met het doen en laten in de bokser- wereld in kennis te komen, waar per saldo de liefde ook veel te vertellen heeft. .Hy” en ,rij” krygen elkaar ook hier. Het programma is geschikt boven de achttien Jaar. Ben leven A achttal maanden geleden is ’n zaak behandeld, waarin de 16-jarige Antje M., HB.S.-leerllnge uit Enkhuizen, 'n hoofd rol speelde en waarby zy tevens het hjOeftd voorwerp was. Deze Jongedame was op een kouden wintermiddag 28 Januari in allen gemoede op den Burgwal door een auto op genomen en in het frissche water van genoem den wal gesmeten, zóó over 'n muurtje heen. Zy zelf was er zonder verdere ongelukken af gekomen. maar haar rok en mantel hadden zóó geleden van de koude waschparty. dat ze daar liefst f 9 voor vroeg. De rok was rood, groen en geel aangeloopen, terwyi de mantel niet meer .jegendicht” bleek te zyn. De flets was ook nog onnoodig tegen den wal aange drukt, waarvoor de bedryver van deze snoode daad reeds diep in zyn portemonnale getast had, maar tegen het vonnis f 20 of 20 dagen had hy verzet aangeteekend. Getuige K. B„ die toevallig passeerde, en die, naar hy zei, in „Henkuuzen" woonachtig was, had gezien, dat de jongedame vreemde rukken aan bet stuur gegeven had. Er stond een flinke wind, zoodat Antje alle moeite had om hier tegen op te tomen, vandaar de zwaai- en bocht- bewegingen van de flets. Verd., aekere G., nam dit denkbeeld graag over en vertelde dat de Jongedame hem in de waan gebracht had, dat ze den Burgwal op ging. Vandaar zyn vreemde manipulaties om haar te ontwyken. Toen het meisje echter weer rechts hield, was de botsing onvermydelyk. De ambtenaar vroeg allereerst aan Antje of het water diep was, waarop zy ten antwoord kreeg: „Ik kon er niet staan.” Een felicita tie vond de ambtenaar de redding dan we) waard. Verder merkte mr de Bruyes—Tack op, dat verd. zeker verkeerd gereden heeft. De boete was niet te hoog, verd. was zelfs clement behandeld. G. noemde zichzelf een voorzichtig rijder. Doordat het meisje vreemde bewegingen ge maakt had, was hy in de war geraakt. Boven dien was het te water raken het gevolg van een noodlottigen samenloop van omstandigheden. Bovendien sou verd. wel eens willen weten hoe er f 9 gevraagd kon worden, voor den mantel ëh rok. Antje had den „nlet-water- dichten” mantel als bewys aan en verd. voelde zich niet overtuigd, voor hy goed gevoeld had of de mantel nog mee kon of niet. Hy bleek bereid te zyn één derde van deze schadever goeding te betalen en hy pakte daarop zóó uit. dat het lieve kind naast hem het op haar ze nuwen kreeg en even 'n paar traantjes moest laten. Q. bleek toen bereid te zyn om, als hy de rekening te zien kreeg, deze negen gulden te betalen. Dit zal hopeiyk over een tweetal weken gebeuren, als Antje een nieuwen man tel gekocht heeft. De kantonrechter veroordeelde G. dan tot t 13 boete of 10 dagen. Tot slot lokte getuige B. nog een discussie uit over de vergoeding die hy zal krijgen. Vorige maal heeft hy f 1 gehad en nu wordt dit hem weer aangeboden. Doch daar kon hy het moeliyk mee eens zyn, liever heeft hy t 130. „Ik heb er *n strop aan, verleden keer ook al.” Het berekent, dat hy 20 ct. per uur krijgt. „Vyf uur A 20 cent is één gulden." rekent de ambtenaar voor. Als B. dan vertelt, dat hy nog een uur moet varen, vóór hy thuis is. doet de kantonrechter er dan maar een kwartje by. Geheel tevreden is B. echter niet. Rechtszittingen zyn volgens de wet openbaar, behoudens byzondere gevallen en zoo beschouwd is er weinig tegen in te brengen, dat er pu bliek by tegenwoordig is. Toch moet ons van het hart, dat het weinig sympathiek aandoet, dat by iedere z.g. groote zaak”, vooral wanneer er een pikant tintje aan is, de menschen als het ware veldslagen leveren, om by de „opvoering” van t sensatle- stuk'toch maar aanwezig te kunnen zyn. Over wat inzender-achryft kunnen wy niet oordeelen. De pers was toen reeds binnen en hoorde enkel wat lawaai, zonder de oorzaak daarvan te kunnen waarnemen. RED. N. H. D. die zich rechts (dus.*t eerst) hadden opgesteld,' vroegen bedoelden veldwachter of hy er by het opengaan der deuren rekening mede wilde houden, dat de aan de overzyde staanden net laatst en zelfs zoo juist waren aangekomen. Het antwoord luidde, dat hy daar geen reke ning mede kon houden. Toen het sein werd doorgegeven dat de deuren geopend waren, stroomden de laatstgekomenen dan ook zoc goed als het eerst naar binnen. Begrijpeiyk, dat toen de rechtsstaanden, dus de eerstgekomenen, waarby er waren die daar reeds drie uren stonden, dit zagen, er een geweldig gedrang ontstond, zoodat de vier aanwezige veldwach ters den stroom niet meer meester waren en t-oen..^. wist juist de veldwachter, die met eerstaanwezenden en laatstgekomenen geen re kening kon houden, niets beters te doen dan er met den gummiknuppel op los te slaan!! Menschen, die zóó kwamen aanwandelen, wer den naar binnen geloodst en zy, waaronder ook schrijver dezer regelen, die daar twee uren en langer hadden gestaan, werden met den knup pel achteruitgeslagen. Als de Ryksveldwaeht en één mannetje had dat kunnen doen oc- hooriyk regelend was opgetreden, was alles ordeiyk verloopen. Nu is het publiek de dupe geworden van tot regeling onkundigen en kre’g nog klappen bovendien. Met dank voor de plaatsing. Graas, Jn. Groot, S. Biyendaal, S. de Wit Pa en C. van Diepen. De heraut van de St. Joeef-ban, F. Doeden» houdt banuur Dinsdagavonds om 7 uur. J. Wit is schildknaap en tevens standaardwacht van het heele Cohort, P. Schilder is vlaggen- wacht, P. Lenting, hulpstandaardwacht De leden zyn: C. Stenders, G. Slijkennan, Nie. Tesselaar, J. Filmer en N. Keyzer. De heraut van de Edward Poppe-ban geeft zyn banuur op Woensdagavond 7 uur. M. Baltus Is schildknaap, A. Deutekom is vlaggenwacht en de leden zyn E. Schilder, D. Portegijs, A Porte- gys, N. Buren, G. Driehuis en P. Zomerdijk. Tevens zyn naast de reeds bestaande mond- harmonlcaclub nog 2 nieuwe clubs opgericht. De mlssieclub. die geleid wordt door den di recteur, den weleerw. heer kapelaan v. d. Ben* en een handenarbeldclub, die zich voorloop!» zal beperken tot klelbewerklng, boetseeren en figuurzagen, respectieveiyk onder leiding r*n P. Doedens en K. Kager. De handenarbeldclub zal vergaderen Woens dagmiddag om 2 uur in het^Sraalhuis. De repetitletyd voor de mondharmonloaclw is vastgesteld op Zondagmiddag 1 uur in het Graalhuis. Dezer dagen zal een fill den gezet om donateurs De Woensdag gehouden voormarkt heeft het wel slecht getroffen met het weer. Steeds kwa men er nieuwe regenbuien opzetten, zoodat het voor de handelaars geen pretje was, op het marktterrein te vertoeven. Er waren 515 koeien aangevoerd. 150 minder dan verleden jaar. Toch kan men geenszins ontevreden zyn als men gaat vergeiyken met de andere markten, welke in dit najaar gehou den zyn.In Purmerend b.v. waren slechts 64 stuks vee aangevoerd. De oorzaak van dit cy- fer ligt in het nog steeds heerschende mond en klauwzeer. De handel was den geheelen morgen vlot en de pryzen aan den hoogen kant. Naar gelang de morgen vorderde, werden de prijzen hooger, ook al vanwege het feit, dat de aanvoer niet zoo groot was als vorig jaar. De melkkoeien leverden een prys varieerend van 1Ï0.tot 200,op. By de varen- of gelde-koeien wisselde de prys tusschen 150,— en 280,—, terwyi voor A 115,gemaakt werd. vormden verschillende i entouragevan het K

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10