ST.WILLIBRORDUS I ONS BLAD i'i Het nieuws van heden Invasie in China gaat voort Britten bezetten Jeruzalem Nieuwe gezant te Washington Het Panamakanaal en de spionnage DEVIEZENSMOKKELARIJ DE BAROMETER J Kemal Ataturk is stervende VEREENIGDE katholieke pers Waarheden over Weenen Proces te New York voortgezet wordt De dubbele moord te Vlissingen Russen in Mandsjoekwo Turkache regeer ing vergadert Radio Vaticana en de Missiezondag Min. Beek in Roemenië r f ^VXWtWlUIIII Dr. A. Loudon zal worden benoemd t, Aan den dood ontsnapt 'Alle Duitachera en Italianen uit de Kanaalzone verwijderd DUITSCH VRACHTSCHIP ALS VERLOREN BESCHOUWD Oaaervatore Romano polemiaeert met Duit ache en Italiaanache bladen Ondanka tal van incidenten wordt het Engelache gezag in Palea- De Kardinalen FumaaoniBiondi en Coatantini voor de microfoon Het smokkelaarsdrama te Eindhoven Sabena-vliegtuigen niet betrouwbaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nationale concentratie van Ja pansche politieke partyen ie in voorbereiding De belangen van de Amerikaansche Joden Zn verband met de toenemende onlus ten in Palestina is de contróle op het ongeoorloofd dragen van wapenen ver scherpt. Drie verdachten worden in vryheid gesteld N.V. NEDERL.VERZ.MU. CATHARIJNESINGEL48 UTRECHT Joh. Lauwert - Opticien Nieuwe nationale party in Japan DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 17 j Ruaaiache militairen op Kt and- ajoeryach grondgebied tina gehandhaafd I De Regeerlngspersdienst bericht: te gezant o o de De T i gevolg mln kan Stand op Donderdag II uur van.: 77M Vorig* stand: 7593 DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd Ot Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct. per regel. De Britsche troepen bezetten Jeruzalem met geweld. Voortzetting van het apionnage-procea Kemal Ataturk is stervende. io het aan Kardinaal FumasonlBiondi, Prefect van de Congregatie voor de Voortplanting des Geloofs, zal op Zaterdag 22 October 1938 over Radio Vaticana een boodschap richten tot de katho- met ben. Naar wtf vernemen kan weldra de benoe ming worden verwacht van dr. A. Lou don, thans H. Ms. gezant te Bern, in ge lijke hoedanigheid te Washington. nazi-agen- waar NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD o BRUSSEL, 19 Oct. Onder het personeel van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena heerscht een zekere beroering naar aan leiding van 8e jongste vliegramp van Soest in Westfalen. Zij meenen, dat het type, vw- toe het verongelukte toestel behoorde, niet vol doende garanties biedt. Verscheidene van deze vliegtuigen Immers zjjn den laatsten tijd door onbekende oorzaak verongelukt te Oran, Londen enSoest wa ren het steeds de in België in licentie gebouw de Savoia-machines en er zou zelfs een sta kingsbeweging onder de piloten kunnen ont staan, Indien zij nog langer gedwongen war den, met deze vliegtuigen op te stijgen. De regeering heeft zich Dinsdagavond met dit probleem bezig gehouden, na kennis te heb ben genomen van een rapport over de vermoe delijke oorzaken van de ramp te Soest. TEL ZWM logkolven - Usblasen - Injectls- njectlenaalden Wlndkussena Buikbanden Elastieken Kousen Koortstbermometen - Kamer- - Barometers Fototoestellen LONDEN, 19 Oct. (Reuter) Het minis terie van Koloniën heeft uit Jeruzalem be richt ontvangen, dat de troepen by het binnendringen der oude stad op weinig tegenstand zijn gestuit, hoewel enkele bom men werden geworpen en schoten werden gelost. Twee Britsche militairen werden ge wond en negen Arabieren gedood. Overal in de stad zijn thans posten geplaatst en politiepatrouilles doen huiszoeking. Een vliegtuig heeft vanochtend in alle straten der oude stad, waar de opstande lingen de baas zifn, proclamaties laten val len, waarin den bewoners wordt aangeraden in de hulzen te blijven in verband met de operaties. Buiten Jeruzalem zyn vandaag talrijke over vallen gepleegd. In het gebied van Beisan is getracht de petroieumpUpleldlng in brand te steken, hierbij werden twee Arabieren gedood. Nabij Haseleln is een aanslag gepleegd op een Joodschen auto. Drie aanvallers werden door het escorte gedood. Nabij Haifa zijn twee Ara bieren ontvoerd, en langs den weg Jeruzalem Tel Avlv werden twee Joden doodgeschoten. Uit protest tegen de buitengewone militaire maatregelen heeft het Arabisch comité beslo ten tot een transportstaking in geheel Pales- tina. -* amen- op do INSTANBOEL, 19 Oct. (Reuter). De toestand van Kemal Ataturk was vanmid dag stationnair. Men vreest thans, dat het einde ieder segeablik kin komen. De regeering is voortdurend bijeen. De politie is versterkt om het hoofd te kunnen Meden aan eventneele "betoogingen. lende politieke partijen heeft voorgesteld be gin November een vereenigde nationale poli tieke party in het leven te roepen. Zoo noodlg zou Konoye zelf de leiding der partij op zich nemen. Intusschen gelooft het blad wel, dat de groote politieke partijen, om de Minseito en □e Selyoekal volledigen steun zullen geven bij de vorming van een nieuwe nationale politieke party. likken der Vereenigde Staten naar aanleiding van den Missle-Zondag. Dese boodschap in de Engelsche taal wordt uitgezonden op golflengte 19.84 M. om 19.35 uur (M.E.T.) en zal door de Amerikaansche stations gerelayeerd worden. Des avonds om 30.30 uur zal ook Mgr. Co- stantlnl, secretaris van de Propaganda Fide, een boodschap in de Italiaanache taal tot de geheele wereld richten. Deze boodschap wordt uitgezonden om 19.15 in het Nederlandsch, daarna in het Poolsch, Fransch. Dultsch, hier na volgt de offlcieele uitzending in het Ita- liaansch, waarna de Engelsche en Spaansche vertaling volgt. Deze uitzending geschiedt op golflengte 49.75 M. een persbericht uit Charbin zouden zö, na struiken op de zandbank te hebben in brattd gestoken, rijn be gonnen met de oprichting van mili taire versterkingen. HRIIK-H'MCIN tot eik BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd pe Miyako Sjimboen schrijft, dat minister president Konoye onlangs besloten’ heeft het Initiatief te nemen voor de 'oprichting van een nieuwe party en aan de leiders van verschil- Mevrouw Tsfang Kai Tsjek brengt regelmatig bezoeken aan de hospitalen, waar gewonde Chineesche soldaten worden verpleegd. Zooals bekend leidt zij de actie, welke tot doel heeft te zorgen dat men aan het front geen tekort heeft aan geneesmiddelen en verbandartikelen. FAVGLOP 3 - ALKMAAR Irrlgatoren - 2 .puiten 1 Breukbanden - Maatglazen - thermometer. ZIEKENFONDSLEVERANCIER UJt Tokio wordt vergomen: de oprichting van een nieuwe „nationale politieke party" wordt in Japansche politieke kringen van buitengewone betekenis geacht. Men be pleit er de noodzakelijkheid van een derge- Hjke party om het ho»fd te bieden aan de ingewikkelde politieke situatie als van de ontwikkelingen in China. TOKIO, 19 Oct. (Domei). Na een hevig ■gevecht zyn de Japansche troepen er in geslaagd Wangsjikang aan den Jangtse te* bezetten. Wangsjikang ligt ongeveer vyftig kilometer van Klsjoen op den Zuidelijken oever der rivier. Verder hebben de Japansche troepen hun omsingeling van Hankau nauwer aange trokken. In het Zuiden zyn de Japansche troepen eveneens verder doorgedrongen, zy staan thans twaalf kilometer ten Zuiden van Jangsjin. JERUZALEM, '19 Oct. (Reuter). Het door zoeken der huizen in de oude'stad door afdee- llngen politie onder leiding van hooge politie officieren zal waarschijnlijk verscheidene dagen’ duren, daar de rebellen het voordeel hebben van nauwe straten en bazaars en van een gron dige bekendheid met de onderaardsebe gangen Het geschiedt onder gevaariyke omstandighe den, in verband met de activiteit van verdekt opgestelde scherpschutters. Om vyf uur heden middag waren aan Britsche zyde niet meer dan drie man gewond. Aan Arabische zyde waren, voor zoover bekend, acht mannen en een vrouw gedood en achttien gewond. Het nieuwe militaire régime in Palestina staat, naar men hier verklaart, niet geiyk met den staat van beleg, doch het komt overeen met bet régime aan de N.W.-grens van Britsch-Indiè Van het dak der regeeringsgebouwen kon de speciale correspondent van Reuter zien, hoe de troepen, bestookt door de rebellen, vla daken en gangen langzaam vooruitkwamen, onderwyi alles op hun weg doorzoekend, terwyi een he- liograaf op den citadel hun instructies seinde Woensdagnacht is de gemeente-polltie van Veldhoven er in geslaagd den 39-ja- rigen J. 'H. van der V. aan te houden, die gezocht werd als verdachte van den doodslag op L. 8. tydens een vechtparty, den nacht te voren in He Hemelryken onder Woensel ge pleegd. De man was in een boerenschuur gaan slajsen. Hy werd aangehouden en naar Eind hoven overgebracht. Voor morgen werd een nieuwe polemiek aan- gekondigd, die de verantwoordelijkheid voor de situatie zal vaststellen. Verder citeert het blad commentaren van buitenlandsche bladen o.a. De Tijd, waaraan het ook feiten ontleent. Voorts antwoordt het blad nog op een versie, die de nationaal-socia listische berichtgeving brengt, volgens welke de Franciscanen te Salzburg den inboedel van het klooster op straat zouden hebben geworpen om aldus de nationaal-socialisten als schuldigen te laten optreden. De Osservatore vraagt of de Franciscanen, in navolging van wat in Weenen is geschied, ook een hunner medebroeders uit het venster geworpen hebben. De Italiaansche neutrale pers heeft zich aan het protest van de Osservatore van gisteren niet gestoord en stelt ook hedenavond weer in het licht, wat de meening van de nationaal- soclalisten over de feiten Is. De Regime Fascteta polemiseert tegen het protest van de Osser vatore in een hoofdartikel, zy schetst kardinaal Innltzer als een niet byster inteülgenten intri gant, die overigens aanstonds door Hitler werd doorzien, hetgeen het blad bewijst met een anecdote. De Regime Fascists laakt het Vaticaan, om dat het. na de houding van Innltzer by den An schluss veroordeeld te hebben, hem -Maft ge handhaafd. pe eerste maatregel, die onder oogen wordt gezien, is de uitzetting van alle Dultschers en Italianen uit de militaire kanaalzone. Een Oos tenrijker, Fiehnoser geheeten, die de laatste twee jaar een brasserie leidde by het militaire vliegveld Albrook Field, is zonder opzegging verwijderd. Het onderzoek naar de verrichtingen van de vier Zondag j.l. gearresteerde Dultschers wordt inmiddels voortgeset. Hun signalementen zijn Daar New York gezonden, teneinde uit te maken «f er betrekkingen bestonden tusschen hen en de spionnen, die thans te New York voor het gerecht verschynen. Men zal zich herinneren, dat deze vier Dultschers gearresteerd werden, toen zy foto's namen van fortificaties. De meening, dat de Chlneezen voornemens zjjn, alles te doen om stand te houden in de verdedigingslinies, welke in een straal van 25 KM. rond Kanton zijn gelegen, wordt beves tigd door het feit, dat duizenden Chineesche soldaten uit de provincie Kwangsi voortdurend door Kanton trekken op weg naar het front in Zuld-Chlna. Naar schatting liggen in het ge bied rond den spoorweg Kanton-Kauioen reeds 100.000 Chineesche soldaten. CRISTOBAL (Panamakanaal-zone), Oct, (Havas). De Amerikaansche militaire autoriteiten nemen op het oogenbük de noodige maatregelen om de defensie van het Panamakanaal te beveiligen tegen ■pionnen. van Actie café-bcdryf Economische Zaken, voor het be- De commissaris voor de Buitenlandsche Za ken van Mandsjoekwo te' Charbin. SJimomoera, heeft stappen gedaan by den aldaar gevestlg- den Sovjet-Russischeh consul-generaal en de directe verwijdering der militaire werken van de zandbank geëischt. Volgens ditzelfde bericht B men aan de zij de van Mandsjoekwo in ‘afwachting van de verdere houding der «^Russische soldaten. NEW YORK. 19 Oct. (Havas). By Montgo^ ®erT in Alabama heeft een Ujnvliegtuig, dat dienst deed tusschen New Orleans en. Atlanta, to» noodlanding moeten maken, doordat een Jleugel in brand was geraakt, en een motor “sraakte. De bestuurder en zyn metgezel slaag- er in, dten buitengewoon moeilijken omstan digheden ten spyt, het toestel veilig op den •tand te brengen, waarna zij konden ontsnappen «oor een gat in het plafond van de stuurhut zy hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen - elf passagiers bleven ongedeerd. Toestel en port «tin geheel in vlammen opgegaan. De vertegenwoordigers der in Palestina geves tigde Amerikaansche Joden zyn vandaag by- eengekotnen. De sprekers betoogden, dat de Amerikanen naar Palestina waren gekomen om voor andere geloofsgenooten den weg te effenen op de basis der Baifour-declaratie en de over eenkomst met Amerika. Zij deden uitkomen, dat Amerikaansche Joden 80 millloen dollars in het land hebben belegd en dat tydens den wereldoorlog 6000 Amerikaansche Joden met het Joodsche legioen in Palestina hebben ge streden. Prinses Juliana zal de opening van het K leutercongres büwonen. Beraadslagingen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor spoorwegpersoneel geschorst na aanneming van een dement tot opheffing der korting pensioenen. Adres van het Comité hotel-, restaurant- en den minister van waarin steunmaatregelen dryf gevraagd worden. Te Utrecht is een protestvergadering ge houden tegen het ingediende wetsont werp Autovervoer Personen. De voorbereidende processen voor de zaligverklaring van pater Arnold Janssen S.V.D. zyn gesloten. 19 Oct. (Havas). Het Dultsche vrachtschip „Mineral", 550 ton metende, dat drie weken geleden verdwenen is op weg van Kopenhagen naar Antwerpen, wordt thans de finitief verloten beschouwd. Men veronderstelt, dat het tydens een storm met de uit 13 koppen bestaande bemanning is vergaan. o By zyn verhoor door den commissaris van politie verklaarde hy echter niets met de vechtparty te hebben uit te staan. Hij sou voor 8. het café verlaten hebben en zich by den twist, die daarop in de straat ontstond, de rol van toekyker vergenoegd heb- Dat hij met de daar loopende 38-jarige vrouw Fr. de B. op den motor is weggereden, verklaarde hy met de mededeeling haar slechts een korten rit tot het einde der straat op de duo te hebben laten maken. Voor de politie staat het evenwel vast, dat deze vrouw hem op zyn nachteiyken motorrit heeft vergezeld, zy is evenwel tot nu toe on vindbaar. Van der V. ontkent pertinent, dat hy 8. gestoken heeft. De man wordt ter be schikking van den Officier van Justitie in Den Boech gesteld. aangehoudenen, aldus het blad, hebben gemunt geld, goud en briljanten tot,een waarde van meer dan een millloen mark over de grens gebracht. Een waarde van ongeveer een halt millloen mark kon na de arrestatie nog in be slag worden genomen. By de smokkelarij werd gebruik gemaakt van een auto van het Ne- derlandsche echtpaar, dat bekend heeft ver over de honderd smokkeltochten over de gren zen te hebben ondernomen. By de arrestatie werden in het bezit van de vrouw een bontmantel, buitengewoon kostbare briljantringen en andere sieraden gevonden, die niet haar eigendom waren en ook gesmok keld moesten worden. Het complot, dat met hei echtpaar samenwerkte, heeft op deze wyze de vermogens der leden over de grens gebracht. By dezelfde gelegenheid, aldus vervolgt het blad, is een Nederlandsch postbeambte gearres teerd. die op sljn dlensttochten groote geldbe dragen naar Nederland zou gebracht hebben Het gearresteerde echtpaar heeft vroeger te Amsterdam een autoverhuuronderneming ge had, waar door lasthebbers van het in Dultsch- land gevestigde smokkelcomplot auto's voor de smokkelarijen verhuurd werden. Op deze wyze is het echtpaar met de smokkelaar» in kennis DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraégt 20 cl O regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et o L BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REOUCTÜ Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| abon nement wordt op aanvrage gaarne door ome Administratie verstrekt Intusschen wordt te New York het groote spionnage-proces voortgezet. Na de hervatting van bet proces heeft de getuige Rumrich een plan beschreven tot het namaken van Roose velt's handteekening op een lastgeving, ten einde gegevens omtrent de Amerikaansche marine te verkrygen. In zyn getuige-verklaring zeide Rumrich o.a. nog, dat Schlueter hem verteld had, dat hy in het bezit was gekomen van een afschrift van een contract tusschen de Bethlehem Steel Cor poration en de Sovjet-Russlsche handelmaat schappij Amtorg, door uit een postzak aan boord van het mailschip „Europa" het originee- le contract te halen en dit te fotografeeren Het origineel werd daarop weer in den postzak gedaan. Rumrich verklaarde voorts, dat ten zijn jongsten broer te Praag, waar hy chemie studeerde, als spion hadden aangesteld. Ook deelde de getuige mede, dat de nazl- agenten in het bezit waren gekomen van een •ode voor («brulk tusschen Amerikaansche vliegtuigen en de grondstations, waarvan Glaser, «en der gedaagden, zich meester had gemaakt. Toen de zitting werd verdaagd, had Rumrich «Dn verklaringen nog steeds niet beëindigd. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 19 October: De Osservatore Romano zet hedenavond on verdroten haar strijd voor de waarheid Inzake de Weensche gebeurtenissen voort. Tegen de offlcieele en officieuze Dultsche berichtgeving trekt zy te velde onder titels als „De ongehoorde heftigheid van Bürckel’s rede”, „Inplaats van te betreuren, rechtvaardigt men". „De furieuze demonstratie van de menigte”. Dr. A. Loudon Washington. De drie verdachten van den dubbelen moord te Vlissingen, in Maart 1937 ge pleegd. zullen op vrüe voeten gesteld worden. Elf Sovfet-Russische soldaten zyn by een onwettig verblyf aangetroffen op een zandbank in de rivier Amoet, HAMBURG, in de buurt van Hsialinsjan, op onge veer twee mylen ten Oosten van Heiho op het grondgebied van Mandsjoekwo. Dat was Dinsdagmid dag te ‘ongeveer twee uur. Volgens Op 4 Maart 1937 was te Vlissingen ontdekt, cat het echtpaar Lauwereins in café Keersluis om het leven was gebracht en dat roof ver moedelijk hiertoe de aanleiding was geweest. Hierop zijn drie arrestaties gevolgd. De ge arresteerden waren L. B„ B. P. de K. en v. T. allen uit Maassluis. Des» verdachten ritten resp. sinds Augustus en DecembrtkJ937 in voor arrest. L. B. heeft een gedeeltelijk\bekentenis afgelegd. De justitie is er echter niet in geslaagd vol doende bcwysmateriaal bijeen te brengen ter wijl geen veroordeellng mogeiyk is uitsluitend op de bekentenis van één verdachte. De instructie is daarom Dinsdag gesloten en de verdachten zullen dezer dagen in vryheid worden gesteld. BOEKAREST, 19 Oct. (Havas) De Pool- Khe minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, is vanmiddag te vier uur te Galate aan gekomen. Hy werd vergezeld van den Pool- •chen ambassadeur te Boekarest, Racczlnsky, «n den Roemeenschen ambassadeur te War— Khau, Framasovicl. Te Boekarest, aldus Reuter, gelooft men dat de besprekingen tusschen Konlng Caroj en den Poolschen minister van Buitenlandsche Za- ken, Beek, betrekking zullen hebben op drie punten: de mogelykheid van een gemeenschap pelijke Poolsch-Hongaarscbe grens, de mogeiyk- «eid van een onafhankeiyken staat Roethenië en economische betrekkingen tusschen Polen, Hongarljf en Roemenië. De Roemeensche politiek is tegen verwezen- «jklng van de eerste twee punten sterk ge- “ot. Zy vreest, dat een onafhankeiyk Roe- toenië spoedig door Hongarye zou worden opgeslokt en lp welingelichte kringen ver- ®oedt men, dat Italië Jjet plan steunt, wat het o*1” of meer verdacht maakt. Wat het torde punt betreft: verwacht wordt, dat Ros- Pienië weldra nauwere economische rela ties met Hongarye en Polen zal aanknoopen, toar het thans vele goedereiti. die het vroe- jer van Tsjecho-SlowakUe betrok, niet «rijgen. Zaterdag wordt een officieele Dultsche de legatie verwacht voor de onderhandelingen O’er verlenging van het handelsverdrag. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1893 in Den Haag geboren. Hy studeerde ^an de Leidsche unlversiteit in de rechten en trad na de diplo matieke examens te hebben afgelegd, in Juni 1920 in diplomatleken dienst. Als gezantschaps- attaché was hy aan de legatie te Londen en later als gezantschapssecretaris 2de klasse aan het gezantschap te Buenos Aires verbonden. Ook van de legatie te Washington maakte dr. Loudon deel uit. Bij K.B. van 17 Juni 1936 werd hy benoemd tot gezantschapssecretaris eerste klasse. Na een Jaar verlof buiten bezwaar van 's Lands schatkist te hebben genoten, werd hy by de legatie te Madrid aangesteld, zyn benoeming tot gezantschapsraad volgde in Mei 1933. In hetzelfde jaar benoemde de re- geerlng dr. Loudon tot tydelyk zaakgelastigde te Lissabon en met ingang van 20 November 1934 verleende zjj hem den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister. Sinds 1937 is dr. Loudon gezant te Bern, in welke functie hy mr. O. Ridder van Rappard is opgevolgd. Als zoodanig is dr. Loudon ook onze permanente vertegenwoordiger by den Volkenbond. Dr. Loudon is officier in de orde van Oranje- Nassau. ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en drager van verschillende buitenlandsche ordeteekenén. Naar de B. Z. am Mlttag 'uit Keulen meldt, hebben de douane-autoriteiten al daar een echtpaar uit Nederland en een smok kelaarscom plot uit meer dan twaalf personen bestaande, gearresteerd. r r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1