Sudetenland heden onder burgerlijk bestuur 1 heden Het nieuws van Hoare antwoordt Hitler Belasting op motorrijtuigen Kard. Innitzer verdedigd Roemenië blijft gereserveerd De Kerkstrijd in Duitschland De spionnage in de Ver. Staten KONING CAROL NAAR ENGELAND COMMUNISME VERBODEN IN TSJECHO-SL. STAAT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS IE De binnenland ache veiligheid Bittere woorden over München Noorsch controleur verdwenen De Britsche actie te Jeruzalem Doodelijk vliegongeluk in Rhodesia De Engelsche hulp aan Praag Indrukwekkend pleidooi van de Osservatore Romano Loyaliteit tegenover T sjecho-Slowakije De eenige les van het accoord iet Vertrouw alleen op jezelf! De Koning van België te Londen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN /n November wordt hy te Londen verwacht Joh. Lauwere - Opticien PAYGLOP 3 - ALKMAAR TEL. 20M „Steeds bereid tot den vrede, maar elk uur gereed tot verdediging” Poolache en Hongaarache verlan gend kruisen al te zeer, de eigen belangen De Führer hoort zijn eigen argumenten Aartsbisschop van Salzburg heeft volgens nazi’s geen begrip van godsdienst Wetsontwerp tot verdubbeling voor alle motorrijtuigen, die geen benzinemotoren hebben 3 Miniater van Irak keert terug met »»goed nieuws voor Palestina” Gevecht tusschen Duitsche douane en Tsjechen eischte vyf slachtoffers VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 18 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN badraagt 20 Ct. p regel; Ingezonden Medadeelingen 40 ct. o. f. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Ultvoarig tarief voor adverteerer» bl| abon nement wordt op aanvrage gaeme door onte Administratie verstrekt. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD tw- de Omroeoer- Ml* in tiel zyn zy tegen een met te Tijdens Tsjechen - en Harold Ickes i UUIIIIII/ZZ/ /Z/Z jZX uit en van buitenaf aanvalt. en di an In Italië heeft het politiekorps het dertienjarig bestaansfeest gevierd, de parade werden staaltjes van behendigheid vertoond Het automoblelverkeer als geheel beschouwd zal door deze combinatie van extra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half mll- lioen gulden worden ontlast. at- jen 1M !1U din m- De openbare aanklager heeft later aan de pers medegedeeld, dat In de over drie weken te honden sitting van het dtatricta- gereehtshof opsienbarinde verklaringen te verwachten rijn. let ia. ot- M m en te, jk ks et 4- r- lir LONDEN, Clacton-on-sea van Hoare, Films - Fotopapieren - Ontwikkelaars - Fotopieten Albums Fotoboekjes - Fotoapiegela Fototasschen - Projectle-apparaten - Projecue- films OeeUUters ZIEKEN FONDS LEVERANCIER aan van de voorstelling als zou de staat tegen over de Kerk, wanneer er een conflict was, steecs in defensieve positie zijn geweest. w LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Koning Carol van Roemenië Is uitgenoodlgd tot bezoek aan Engeland. Vernomen wordt, dat deze uitnoodiging aanvaard is. Men verwacht dat de Koning in November naar Londen zal komen. Na te hebben verklaard, dat hij geloofde ic Hitlers vredesbetulgingen, herinnerde spr. aan hetgeen de Führer te Saarbrücken gezegd heeft ever mogeljjke opvolgers van Chamberlain. Hoare zeide, ervan overtuigd te zijn, dat het onderhouden van vriendschappelijke betrekkin gen met Engeland altijd een der hoofdpunten van Hitlers politiek is geweest. Ik ben er ook van overtuigd, aldus Hoare, dat er zonder vriendschappelijke betrekkingen tusschen En geland en Duitschland geen stabiele vrede in de wereld kan zijn. geheel Tsjecho-Slowakye onwettig is, daar het In Slowakije en Roethenlë reeds verboden Is. Intusschen is voor het beginsel ..Slowakije voor de Slowaken” vandaag een campagne In gezet door de partij der jeugdige autonomlsten onder leiding van Durcansky. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd_ o» Aan geboden, geplaatst onder L_ -----* rubriek 10 ct. per regel. LOS ANGELES, 20 October (Reuter) De Amerikaansche minister van Binnen - landsche Zaken, Ickes, heeft een radiorede gehouden, waarin hy bittere woorden sprak over de overeenkomst van München en de rol, die de Europeesche mogendheden daar bij gespeeld hebben. BULAWAYO, 30 Oct. (Reuter.) Nabij 8e- lukwe in Zuid-Rhodesia Is een particulier vlieg tuig verongelukt, waarbij de vijf inzittenden om bet leven zyn gekomen. Ten einde deze bevoorrechting van gebrui kers van dieselmotoren boven de gebruiken van benzine op te heffen, stelt de regeering voor om de motorrijtuigenbelasting te ver dubbelen voor alle motorrijtuigen, die voor zien zijn van andere dan benzinemotoren. Dat deze extra heffing matig kan worden ge noemd, blijkt volgens de regeering uit het feit, dat de daaruit voortvloeiende verhooging van de motorrijtuigenbelasting voorlooplg niet meer dan t 800.000 per jaar zal bedragen. Voorts stelt de regeering In uitzicht een 30c- danige wijziging van de omzetbelastlngwet, dat voor de berekening van de ingevolge die wet te heffen belasting, zoowel ten aanzien van inge voerde als van de hier te lande vervaardigde benzine, het krachtens de benzinebelastingwet geheven bijzonder invoerrecht ad f 8.60 per 100 KG. met een accijns gelijk gesteld wordt, het geen dan zal medebrengen, dat In de waarde der benzine, waarvan de omzetbelasting en haar equivalent geheven wordt, dit bedrag van f 8.60 niet meer begrepen behoeft te worden. Bjj decreet van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken is den burgerlijken auto- Iteiton verboden officieele vertegenwoordigers te benoemen by kerkeiyke plechtigheden, zoo wel by de gewone feesten volgens den kalender, als bjj bijzondere gelegenheden, zooals het be zoek van eA Bisschop, eerste H. H. Communies, bedevaarten e.d. Tevens wordt den civielen autoriteiten verboden by kerkelijke feesten de nationale vlag te hjjschen. De Britsche troepen zijn begonnen met wapengeweld Jeruzalem van rebellen te zuiveren. Een kijkje in de oude stad den toren van David PANAMA. 21 Oct. (Reuter). De vier Duit- schers. die kortgeleden te fort Randolph gear resteerd lijn, en die ervan beschuldigd worden, foto’s van de versterkingswerken te hebben genomen, zijn voor den rechter verschenen. Hun zaak Is In handqn gesteld van het dls- trictsgerechtshof. Inti borgtocht in vrijheid WEENEN. M Oct. (Havas). Het Berliner Tageblatt bericht, dat het toezicht cp het gods dienstonderricht op de scholen van Salzburg door den schoolraad van het gebied is ontno men aan den Aartsbisschop van Salzburg. Het toezicht is overgedragen aan de wereldlijke autoriteiten, aangezien geen garantie bestaat, dat de Aartsbisschop zjjn taak zal uitoefenen in oen geest, overeenkomende met het Natio naal-socialisme. bracht in een militair kamp in den Davidsburcht waar zy ondervraagd worden, en tevens onder zocht wordt, of zy op hun schouders indrukken hebben van het dragen van een geweer. Sedert drie dagen is door de Muezzins niet van de Minarets opgeroepen tot het gebed. Ver moeid en ongeschoren na twee dagen In touw te z(jn geweest, staan de Britsche soldaten met de bajonet op het geweer op wacht voor iedere opening in de Moskeeënwjjk, terwijl andere sol daten in dekens gehuld, op de straatsteenen slapen. Hedenavond werd officieel medegedeeld, dat, voor zoover bekend, bij de operaties in de oude stad negentien Arabieren gedood en 25 gewond zijn. Van Britsche zijde zijn geen nieuwe slacht offers gemeld. De minister van Buitenlandsche Zaken van Irak is by zün aankomst te Beyroet verwelkomd door een groote menigte Arabieren, die „lang leve het Arabische Palestina" schreeuwde. De minister hield een korte toespraak, waarin hy zeide, dat hy goed nieuws voor Palestina mee bracht, dat de Arabieren zal bevredigen. OSLO, 21 Oct (Havas). Uit Bergen in Noorwegen wordt aan het Norsk Telegram Byraa gemeld, dat de officier der Noorsche koopvaardy, Jacobson, die kortgeleden benoemd was tot controleur van het nletlnmenglngs- comlté. verdwenen is, toen hy overland naar Londen reisde. Mevr. Jacobson, die zich op het oogenblik te Rotterdam bevindt, heeft haar ouders te Ber gen er van In kennis gesteld, dat haar man in een concentratiekamp nabU Osnabrück Is cndergebracht. De Noorsche minister van Bui tenlandsche Zaken is in deze aangelegenheid gemengd. Er ontbreken nog bijzonderheden. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telafoon 4530 an 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN. Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon SI. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ft.por kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar 2.50 per kwartaal of 20 cents por week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. Onze Romelnsche correspondent seinde d.d. 26 October: LONDEN, 20 Oct. (Reuter.) Koning Leopold van België en zyn zuster, de prinses van Piemont. ri’n vanmiddag voor een particulier bezoek te Londen aangekomen en hebben hun intrek ge nomen in een hotel aan het Westend. Koning Leopold zal voor Zondag naar Brus sel terugkeeren voor de parade van de oud strijders. doch de prinses zal nog enkele dagen langer te Londen biyven. Ten aanzien van de verlaging der douane rechten, die verwacht worden van de regee ring te Praag, verneemt Reuter, dat door deze concessies slechts de economische be trekkingen geregeld worden en dat zy niets uitstaande hebben met een tolunie. Over een verderreikende economische overeenkomst is tot dusverre door Praag en Beriyn niet on derhandeld. Intusschen heeft by het proces te New- York Rumrich als getuige verklaard, dat Gla ser. die gewoon soldaat was by de Amerikaan sche luchtmacht, hem ongevraagd een lijst van de kustwachtstations der Vereenigde Staten had overhandigd. Ondanks de tegenwerpingen van de verde diging. werd een verklaring voorgelezen, wel ke door de gedaagde Johanna Hofmann zou zyn onderteekend, en volgens welke zy sou hebben gezegd, dat Schlueter haar had verteld, dat de Duitsche splonnage-organisatle duizend dollar zou betalen voor plannen van de Ame rikaansche vliegtuig-moederschepen „York town” en „Enterprise". Na gesproken te hebben van de menschen, aie zich tijdens de crisis by honderdduizenden regelijk voor openbaren dienst hadden opgege ven, zeide Hoare, dat het een der eerste plich ten van de regeering Is, dit groote lichaam vau bereidwillige werkers te organlseeren. Met de gewyzigde methoden van den modernen oor log Is hetgeen noodig 13 niet langer het werven van millloenen infanteristen voor den dienst op het vasteland. Wat thans noodig is, is de organisatie van een groot industrieel land, op dat het zich kan beschermen tegen den ver nietigenden slag van een luchtaanval. Indien Engeland zoo georganiseerd kan worden, dat bet onmogeiyk een vernietigende^ slag kan worden toegebracht, kunnen wy de toekomst tegemoet zien met de zekerheid, dat wy nim mer verslagen kunnen worden. Een bereidwil lige werker, die geoefend is, is evenveel waard als twintig ongeoefenden en de regeering, m het byzonder myn eigen departement, dat ver- sntwoordeiyk Is voor de maatregelen tegen luchtaanvallen, moet alles in het werk stel len om de opleiding, waarom zoo vele onzer medeburgers schreeuwen, te organlseeren. De regeering moet er met verdubbelde kracht naar streven, dat onze burgers kunnen rekenen op hun beide categorieën van militaire verde diging, nameiyk, die groot en sterk genoeg is om een eventueelen aanvaller af te schrikken, en luchtafweergeschut, dat het even gevaariyk zou maken om de sleutelposities van ons land aan te vaUen als het voor vliegtuigen gevaariyk is. een modern slagschip aan te vallen. Ik ben niet bereid, zoo vervolgde Hoare, de beweringen te aanvaarden, die in sommige krin gen geult zyn over een uitgebreiden chaos en onbekwaamheid ten aanzien van de luchtbe schermingsmaatregelen. Ik acht het van meer belang, het land te verzekeren, dat de regeering voornemens is, alle mogelijke stappen te doen om de organisatie van de luchtbeschermings- maatregelen te verbeteren. Ik zal spoedig in de gelegenheid zyn, mededeelingen te doen omtrent de nieuwe maatregelen, welke noodig zyn. Een volledig overzicht van den toestand zal te zyner tyd in het parlement worden gegeven, en het Is daar, dat ik voorstellen voor de toekomst zal doen. Na gesproken te hebben over enkele der Voornaamste lessen van de crisis ten aanzien van de voorbereidingen voor passieve verdedi- 8ing, lessen, welke, naar Hoare zeide, ter harte waren genomen, vervolgde de minister: Ik voel *t®rk de noodzaak van georganiseerde blnnen- landsche veiligheid, waarin bereidwillige burgers geheel hun rol zullen hebben te vervullen, en dan liever als geoefende helpers dan als nieuw- bakken amateurs. Hoare besloot: Ons streven is tweeledig: vrede het buitenland, veiligheid in het binnenland. Voor dit dubbele program van vrede, veiligheid, verzoening en kracht vraag ik den steun der natie. Ontslagen Chineeache employé drong het kantoor der firma te Semarang bin nen en loste zes schoten; drie gewonden. Mgr. J. Kusters geïnstalleerd als apos tolisch prefect van Bandjermasin. Ontspoorde locomotief op het Centraal Station te Amsterdam veroorzaakte ver traging in de richtingen Gooi en Utrecht Melkhandelaar te Boskoop heeft verzet gepleegd tegen crisis-ambtenaren en politie. Tegen een vrachtrijder, die te Nieuwer- Amstel den verloofde van zijn schoon zuster doodde, is drie jaar gevangenis straf geëischt. Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging van de motorrytuigenbelastingwet. De regeering wyst hierin op het feit, dat een steeds stygend aantal motorrytulgen van diesel motoren wordt voorzien, welke motoren niet met benzine, doch met niet aan belasting onderwor pen olie worden gedreven. Reeds thans wordt hierdoor een bedrag van ongeveer f 214 millioen per jaar aan de schat kist onttrokken, welk1" bedrag in de naaste toe komst nog aanmerkeiyk zal stygen. Een indrukwekkend requisitoir is het, dat de Osservatore Romano, overeenkomstig haar aan kondiging van gisteren, tegen het natlonaal- socialisme, inzake de anti-katholleke hetze in Wqenen, publiceert. Het requisitoir is gegoten in den vorm van een polemiek tegen de Beriyn- sche nota, welke gisteren, gelyk wy meldden, ronder eenig commentaar in de neutrale Ita- Uaansche pers verscheen, een feit, dat de Os servatore nadrukkeiyk vermeldt. Het requisitoir beslaat meer dan drie kolom Terwyi het telkens een passage der nota onder de loupe neemt, stelt het nogmaals de waarheid in t licht en brengt de gebeurtenissen In Wee nen tevens in verband met de andere antl- „Wy moeten zeer dankbaar zyn,” aldus zeide de minister, „dat Amerika om hulp behoeft te smee- nietnand op de knieën ken dan God, opdat het land beschermd worde tegen degenen, die het zouden willen verwoesten. Ik spreek deze woorden op eigen verantwoorde lijkheid, omdat ik voel, dat groote persoonlijke sympathie uitgaat naar de andere democratieën, die getuige hebben moe ten zjjn van de vermin king en zelfs van den po- litieken dood van een land onder de handen van chirurgen, bygestaan door hen. die by de ge boorte van het slachtof fer aanwezig waren en ’t een lang en gelukkig le ven garandeerden onder hun bescherming. Indien Amerika uit deze gebeurtenissen een les heeft geleerd, dan is het deze, dat het al leen op zichzelf moet vertrouwen, zyn vrijheden moet beschermen en zyn territoriale onschend baarheid moet handhaven." Tenslotte waarschuwde de Minister de luiste raars er voor, dat het totalitarisme opdringt en Hitler, aldus Hoare, gelooft in het verlangen naar vrede van Chamberlain, doch hy vreest een mogeiyken opvolger in diens ambt. Ik ge loof in Hitlers verlangen naar den vrede, doch evenals Hitler moet Ik voorbereid zyn op een opvolger, die zyn zienswyze niet deelt, en on der deze omstandigheden neem Ik zyn motto over: .Steeds bereid tot vrede, doch elk uur gereed tot verdediging’’. Ik ben het ook met hem eens, wanneer hy legt, dat wy als een sterke staat te allen tijde bereid kunnen zyn tot het voeren van een poll- >k van overeenstemming met de omliggende staten. Dit is, zeide Hoare, de reden waarom, ik in het belang van den vrede zooveel betee- kenis hecht aan de behoefte aan nationale kracht. Een essentleele voorwaarde voor den vrede is een krachtig Engeland. Want een groot Britsch belang Is de vrede en onze kracht zal zal zeker In de schaal van den vrede worden geworpen. Geen vredelievende natie behoeft voor de Britsche bewapening bang te zyn. De vluchtelingen uit het Sudetenland, die naar Engeland komen, worden binnen twee weken verwacht. Aan 250 zyn visa verstrekt. Of schoon de verblijfsvergunningen slechts geldig rijn voor een paar maanden, zyn zy verleng baar. Er is nog niet besloten of aan de vluch telingen zal worden toegestaan In Engeland betrekkingen te aanvaarden. In het door den Lord Mayor gestichte tonds tot hulpverleening aan Tsjecho-Slowakye is thans 155.000 Pond gestort. Het bestuur en de leden van Lloyds hebben een chèque ten be drage van 5000 Pond gezonden. Het pad voor de samenwerking tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakye is hedenavond geëffend door de formeele ontbinding van de Communistische Party in de drie Tsjechische provincies Bohemen, Moravië en Silezië. Het communistische hoofdkwartier is door de politie bezet. Dit beteekent, dat het communisme m 20 Oct. (Reuter) Men is “S begonnen met de stelselmatige inschry- 8 der bewoners, ten einde de niet ingezetenen te pikken. De laatsten warden anderge- 21 Oct. (Renter). In een te gebonden rede, heeft de minister van binnenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare, hulde gebracht aan het „moedige, vooruitziende en krachtige lei derschap van Chamberlain tijdens de Jongste crisis”. „Hoare antwoordde vervolgens op de rede die Hitler op 9 dezer te Saarbrücken ge houden heeft en op de door de Dnlteche bladen geoefende critiek op de Britsche be wapeningspolitiek. Te Londen wordt bevestigd, dat het aantal Duitsche en Oostenryksche vluchtelingen tot wier toelating het Britsche kabinet gisteren heeft besloten niet hooger zal zyn dan 200 of 300. Het betreft Oostenryksche of Duitsche bur gers, die na den Anschluss naar Tsjecho-Slowa- klje waren gevlucht en daar voortaan geen toe vlucht meer zullen hebben. Heden gaat het bestuur in Sudetenland aan de burgerlijke macht ever. Nieuwe maatregelen tegen de Kerk Duitschland. Gedachtenwisseling in de Eerste Kamer ever het wetsontwerp houdende alge- meene regelen terzake van de electrici- teitsvoorziening. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de znotorrjjtuigenbelastingwet. Dinsdag 13 December zullen de onder- zeebooten O 12 en O 15 uit Curasao te Nieuwediep terugkeeren. L.anddag van de Federatie van R. K. V rouwenbonden. BERCHTESGADEN, 20 Oct. (D. N. B.) De Führer heeft den opper bevelhebber van het leger, generaal von Braüchitsch, een schrijven ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat het Sudetenduitschc gebied thans door de afdeelingen van het leger en S. S. is bezet. Op 21 October a.s. zal het bestuur door de civiele auto riteiten worden overgenomen, worden de militaire autoriteiten, on der dankzegging voor de bewezen diensten, ontheven van het bestuur van het Sudetenland. Zeer zeker begrijpt men te Boekarest zeer goed het belang, dat Polen hecht aan een re geling der Roetheensche kwestie, welke Roe thenlë onder Hongaarsche contröle zou plaat sen. Doch, aldus verklaart men, men moet niet uit het oog verliezen, dat de Hongaren, wan neer zy in Roethenlë gevestigd zouden zyn, strategische stellingen zouden bezetten, welke de verdediging van Transsylvanlë en Boeko- wina bedreigen. uru ciu» ix, veruuiiu uiei ae anaere anti- -- katholieke demonstraties en maatregelen In het ^,'s n Am^rll^a °P arglistige wijze van blnnen- Duitsche Ryk, zoodoende een schril beeld gevend ----- van de politiek van het Nationaal-socialtsme. Waar de Osservatore Romano op jjiyft hame ren is, dat al hetgeen, waarvan men kardlnaa’ Innitzer beschuldigt, tot diens taak als herder der geloovigen behoort, zy komt krachtig op tegen de poging welke de Beriynsche nota aan wendt om de Itallaansche geesteiykheid tegen over de Duitsche geesteiykheid te stellen. By de concilia tie heeft de Itallaansche staat de rechten van de Kerk op onderwys- en huwe- lyksgebled erkend. Zy geeft toe, dat de veront waardiging in sommige kringen over de gebeur tenissen bezwaariyk te rijmen valt met de sym pathie in e diverse kringen voor het Llnksche Spanje, maar verwerpt de suggestie der nota dat Kardinaal Innitzer niet evenzeer een waar dig vertegenwoordiger van de Kerk zou zyn ais de Spaansche bisschoppen. Het blad toont ten slotte de belachelijkheid In een gevecht tusschen Duitsche douane en politie in het dorp Loblsitz aan de Duitsche zyde van de grens in het Sudetenland zyn vyf Tsjechen' gedood. BOEKAREST. 20 Oct. (Havas). In welingelichte kringen verklaart men de gereserveerde houding der Roe- meensche regeering tegenover de Poolsche voorstellen in de Roetheen- a zche kwestie met de volgende rede nen: 1. Loyaliteit jegens Tsjecho-Slo wakye. 2. Den wenach directe betrekkin gen met dat land te behouden het oog op 'n oeconomische en po litieke medewerking. 3. Den wensch de positie van Hon garije niet buitensporig te zien ver sterken. 4. Scepticisme ten aanzien van een mogelyke verzekering der regeering te Boedapest ten aanzien van Trans- sylvanië. 5. Het besluit de deelneming ontwijken aan een combinatie, welke als vijandig jegens Duitschland zou kunnen worden uitgelegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13