Vrije baan voor nieuw POKON POLITIEKE WIELRIJDERIJ Familiedrama Spanning'te wachten! VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 Rembrandt van Rijnprij* toegekend OVERZICHT EERSTE KAMER De Electriciteitswet ONDERZEEËRS TE CURASAO DEN HAAG. 30 October VROUW VERMIST Requisitoir Drie jaar geëischt UIT DE STAATSCOURANT Locomotief ontspoord op Amsterdam C.S. De avondretours zijn vroeger geldig Verzet tegen politie en ambtenaren Onvoorzichtigheid zwaar gestraft Vrachtrijder doodde te Nieuwer- Amstel verloofde van zyn schoonzuster met een zeis Is Greta Groen niet vermoord? Melkhandelaar in verzekerde bewaring gesteld Jongen wilde op vrachtauto sprin gen, doch botste tegen koplamp van tegenligger ONDERSCHEIDING VOOR Prof. MENGELBERG KUNSTMEST 25 EN 40 CENT BIJ BLOEM EN ZAADWINKELS Treinverkeer weer normaal Droevig ongeval te Leerbroek PRINS BERNHARD JAAGT OP SCHIERMONNIKOOG Zy zou ten gevolge van een ongeluk omgekomen zyn Dinsdag 13 December terug keer te Nieuwediep Onderwijs Treinverkeer in en uit richting Gooi en Utrecht ondervond een half uur vertraging OVERZICHT TWEEDE KAMER ^^^^^^l^muneuueumusweamnsn (Van onzen parlementairen redacteur) Hy is aan de verwondingen overleden. (Van onaen parlementairen redacteur) Een familiedrama bracht Zondag 17 Juli I Naar de Avondpost verneemt, heeft het politie onderzoek inzake het geheimzinnige drama, dat zich Woensdag 12 October in de morgenuren in de woning van de familie Groen aan de Molen- slootetraat 38 te 'sGravenhage heeft afgespeeld, onomstooteiyk aangetoond, dat het omgekomen meisje niet door moordenaarshand is gevalle*. Op Woensdag 13 October, des avonds tus- schen acht en tien uur, heeft Johanna Suzanna Schoen, oud 48 jaar, gehuwd met Willem Hen drik Erens, wonende Stoomboot weg 7 te Lands meer, haar woning verlaten en is daar sedert dien niet teruggekeerd. zy was in den laat- Toen Woensdag de landbouwer W. Griffioen te Leerbroek (Z. HJ. die in het veld zijn koelen was gaan melken, wat lang weg bleef, ging zijn zoon op onderzoek uit. Hij vond tot zijn ontstel tenis zjjn vader in de sloot voor het weiland liggen. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht, stelde dr. Booy. die onmlddeliyk ter ilaatse was. een onderzoek in. HU kon echter slechts den dood constateeren. voor de rechtbank gaf hij dit echter toe. De verklaringen van vader en zoon klopten niet bijzonder nauwkeurig met elkaar. De moeder van verdachte vertelde, dat haar zoon dien avond erg zenuwachtig was, vooral toen hy hoorde, dat zjjn vrouw was mishandeld. ..Hebt u er geen oogenbllk aan gedacht, dat het gevaarlijk is, iemand met een zeis te slaan?” vroeg de president den verdachte. „Neen, meneer." „En waarom sloeg u?" „Omdat hU op me af kwam....* De burgemeester van Landsmeer verzoekt op sporing en bericht van de vermiste vrouw. •IfeKnudenien Drogisten. Mocht deze lezing, die thans vrijwel algemeen door de bU het onderzoek betrokken politieman nen gedeeld wordt, juls» zjjn. dan verwacht men, dat de man, die den laatsten tip van den sluier, die over deze zaak ligt, kan opheffen, zich door wroeging gekweld, eigener zal komen aanmelden Het weer in de rails plaatsen van de ont spoorde locomotief op het OostelUk emplace ment van het Centraal Station was een zwaar der karwei dan men aanvankelijk had gemeend. Te middernacht was men er nog niet in ge slaagd, de machine in den normalen stand te brengen. De stagnatie In het treinverkeer met bet Gooi en Utrecht duurde derhalve tot het einde van den dienst voort. Het oponthoud bjj vertrek en aankomst duurde ook in de late uren een klein half uur. Verd. heeft kennelijk de bedoeling gehad om te dooden, h|j nam het gevaartykste wapen mee, dat er bestaak Misschien mag als verzachtende omstandigheid de omge ving, waarin hy Is opgegreeH, geiden. Toch dient aan dezen ruwen kerel een zware straf te worden opgelegd. Spr. vorderde ee* gevangenisstraf voor den t(jd van drie jaar. (VD.) reeds gisteren, details van de kanende tariefwetsherzieQing, zij voelden, gelijk de heer v. d. TEMPEL (8.D.AJP;) heelemaal niets voor een debaf over dogma's en vage beginsel-ult- spraken en verlangden concrete voorstellen, <rf gewaagde^, met den heer BIERËMA (Lib.) van een sprong in het duister, dien zij niet durfden nemen, indlen zU niet wisten welke artikelen de Regeering wilde belasten en tot welke hoogte. Zelfs ter rechterzijde vertoonden enke len aarzeling. De heer SCHOOIEN (A.RJ liet zich óók door de gedachte lelden, dat de Re geering van de Kamer een uitspraak over de Tariefwet zélf verlangde en vroeg óók bijzon derheden. Men zocht een uitweg in de bewe ring. dat Be Regeering deze bevoegdheden niet noodlg heeft ter voorbereiding van haar Ta- riefwet-wijziglng. ZU kan den ovennatigen voorinvoer ook langs andere wegen, door eon- tingenteeringen, door navordering of door een snelle behandeling in de Kamer tegenhouden. De beide ministers, de heeren DE WILDE en STEENBERGHE mochten al antwoorden, dat deze middelen geen van alle economisch in het gebruik waren, hier hielp geen moedertjellef men wilde er niet aan! Toen de ambtenaren van den crisis-opspo- ringsdienst Donderdagmorgen den melkwagen van den te Boskoop wonenden melkhandelaar O. F. M. in beslag wilden nemen, ondervonden zU heftigen tegenstand, waaraan de drie ge- meente-veldwachters en de ryksveldwachter te pas moesten komen om den woedenden man en diens 17-Jarlgen zoon in bedwang te houden. Donderdag omstreeks tien uur wilde het 7- Jarig zoontje van den heer Th. van de Klun- dert by het verkeerspunt „Vogelenzang” te Halsteren op een vrachtauto geladen met sui kerbieten, springen. Donderdag stond hy terecht voa de Am- sterdamsche rechtbank. HU gaf toe, dat hy rekening en verantwoor ding wilde vragen, maar aan dooden of ver wonden bad hij nooit gedacht. „HU kwam op me af en ik moest me wel verdedigen. tnyn vrouw was mishandeld, ik was zenuwachtig. De getuigen, die In dit familiedrama worden gehoord, gaven een triest beeld van de famlUe- ver houdingen. AanvankelUk had verd. ontkend, dat zijn va der ook by de vechtpartij aanweaig was geweest; Toen dit viertal vlakbij was, sprong Leen dert O. te voorschijn. De twee mannen duwden de meisjes achteruit en nadat een paar woor den waren gewisseld, zwaaide Leendert zyn zeis.... waarop de getroffene zwaar gewone ineen zakte, roepend: „Vlucht, ik ben gewond.” De meisjes renden weg en ook de vriend zocht een goed heenkomen. Men waarschuwde de po litie en een dokter. Leendert O. werd gearres teerd. HU stond op het punt rustig naar bed te gaan Het woord was vervolgens aan den Officie: tan Justitie, mr. B. KIst. Het reclasseeringsrapport besprekende, merk te spr. o. m. op, dat dit rapport niet geheel de realiteit dekt. Er werdt geen rekening gehouden met de vele leugens van verdachte. Uitvoerig ging spr. de feiten na. Na vele uren van zwaren arbeid is men er tegen drie uur in den nacht in mogen slagen de ontspoorde locomotief op het Centraal Sta tion te Amsterdam weer op haar plaats te krU- gen, waarmede tevens de stagnatie in den trei nenloop is opgeheven. Deze stagnatie vono zUn oorzaak voornamelijk In het feit, dat de ontsporing op een kruispunt van UJnen plaats had. Ook ging er geruimen tijd verloren alvo- iens het personeel, dat het oprulmlngswerk moest verrichten en waarvan de meeeten op het oogenbllk van de ontsporing geen dienst had den, ter plaatse was. Hedenochtend kon het treinverkeer wederom normaal voortgang heb ben. Woensdagmiddag tê ongeveer vUf uur is Prins Bernhard met een motorboot op Schiermon nikoog aangekomen. In een gereedstaanden auto is Prins Bernhard naar bet hotel Van der Werff gereden. De Prins zal tot Vrijdag op het eiland vertoeven en jacht maken op wild, waar van het eiland zeer rUk voorzien la In 1936 heeft Prins Bernhard ook op Schiermonnikoog gejaagd. Voor 1 i 3 coat ooi een komorplant por iaat. Bomest doorom met hof booto plonfonooodtol Donderdagavond om even over halt acht is op het OostelUk eiland van het Centraal Station te Amsterdam, even buiten de over kapping, een lichte rangeerlocomotiet door ontydige wisselbedienlng ontspoord. Door deze ontsporing, die juist geschiedde op een knooppunt wissels, werden de sporen 3 tot en met 7 buiten dienst gesteld, zoodat alle vertrekkende en binnenkomende trel- nen naar en van de richting Gooi en Utrecht via de sporen 8 en 14 moesten war den geleid. Gelukkig gebeurde het ongeluk niet op een spitsuur. Het groote forensen verkeer hadden de spoorwegen reeds ver werkt, zoodat bet mogeiyk was alle treinen te laten binnenkomen en vertrekken zy bet met ongeveer 25 minuten vertraging. Met man en macht is men aan het werk ge gaan om de uit de rails geloopen machine weer op het rechte spoor te brengen. Schade heeft de locomotief slechts zeer weinig en ook per- sooniyke ongelukken zyn gelukkig niet te be treuren. sten tijd zeer zwaarmoedig, zoodat een ongeluk wordt gevreesd. By het verlaten der woning was de vrouw gekleed in zwarte japon, beige mantel, beige kousen, lage schoenen, zwarten hoed met voile. Waarschijnlijk droeg zy een beige handtaseb. Het signalement van de vrouw luidt: lang pijn. 1.55 meter, blond haar, Ucht-gryze oogen, kleine neus. De vrouw heeft een kunstgebit in de bovenkaak, zy heeft een Zaansch dialect en spreekt vloeiend Dultech. In de afgeloopen periode van oorlogsgevaar werd de groep onderzeebooten. bestaande uit Hr. Ms. „O 12” en „O 15”, naar Curacao gediri- reerd, om de verdediging van Ned.-West-Indiè te versterken. 20 October is de groep, welke onder bevel staat van den luit, ter zee 1ste kl. A. B. M. van Erkel, te Curacao aangekomen. De onderzee booten zulleb daar nog eenigen tyd verbiyven om. na aankomst van Hr. Ms. kruiser „Gel derland", 18 November de thuisreis te aan vaarden. Voor laatstgenoemde reis is het volgende pro gramma vastgesteld: Vertrek Curacao Vrydag 18 November; aan- Overeenkomstlg dit gewijzigde standpunt heeft de Regeering, volkomen logisch: ten eerste een wyzlglng in haar oorspron kelijk voorstel gebracht, waardoor zy de aan vankelijk gevraagde verruiming zélf weer in krimpt; zy brengt met eigen band drie voor waarden in de wet, waaraan het gebruik van de bevoegheid tot wyzlglng der invoerrechten wordt gebonden: het moet een dringend geval betreffen, de levensbelangen van een bedryf moeten op het spel staan én het algemeen be lang moet een ingrijpen vorderen; ten tweede de Kamer verzocht reeds op voorhand goed te keuren, dat zij van de Ta riefmachtlgingswet gebruik maakt ter voorbe reiding van een herziening der tariefwet in be schermenden zin. Hy kwam met zyn hoofd tegen de koplamp van een uit de tegenovergestelde richting komenden vrachtauto van Van der M. uit Oud- Vossemeer, die op bet verkeerspunt, dat een viersprong is, de bocht om wilde rijden. De jongen liep een groote wonde aan het oog op en is, nadat eerste geneeskundige nulp was verleend, in bewustelooaen toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Voor een dergeiyk debat nu voelde de linker zijde niet bijster veel. Degenen, die den „dikken Pierson” nog altyd als den Bybel van alle economische wijsheid beschouwen, voelen zich lichtelijk onbehaagiyk wanneer het om hun vryhandels-prlncipes gaat. Vraag bun zegen over een tarlefverhooginkje hier en een tarief- verhooglnkje d*Ar; zy sullen dien geven, zy zyn graag bereid te erkennen, dat de omstan digheden van dezen tyd of van een bepaald bedryf wel een scheutje bescherming in het vaderlandsche vryhandels-bitter gedoogen, doch het beginsel brengen zy liever niet ter sprake, dan wordt het ook niet aangetast! Tot een principieel debat over de handels politiek is het dan ook niet gekomen. Géén van de sprekers, die uit vrywel alle fracties het woord voerden, vertoonden den lust of kreeg de kans de handelspolitieke beginselen aan ta sny- den. zy wosgsn, gelijk de heer 8CHILTHUIS M., met wien de crisis-ambtenaren steeds moeite hebben, omdat hy zich van de crisis bepalingen, die voor zyn bedryf gelden, niets aantrekt, heeft thans geweigerd zich aan te sluiten by de algemeene vereenlglng voor melk- voorzienlng te 's-Gravenhage. De ambtenaren van den crisis-opsporingsdienst, hadden op dracht gekregen, den melkwagen van M. in beslag te nemen, waartoe zy paard en wagen naar het gemeentehuis brachten. M. en zyn zoon gingen mede om tevens met den burge meester het geval nader te bespreken. Voor het gemeentehuis gekomen, wilde de zoon van M. echter met paard en wagen er vandoor gaan. De politie schoot ijlings toe en pakte den jongeman beet, die zich krachtig begon te verzetten. Toen M. dit zag. kwam hy zyn zoon te hulp en slaande en schoppende trachtten zy zich samen aan den arm der politie te ont trekken. Na veel moeite gelukte het vier man politie het tweetal achter slot en grendel te zetten. M. is in verzekerde bewaring gesteld, terwyi zyn zoon, na te zyn verhoord, in vrijheid is gesteld. De Rembrandt van Ryn-prys voor Neder- landsche literatuur en kunst is Donderdagmid dag door de Hanseatische Unlversiteit te Ham burg, ter gelegenheid van het jubileum der hoogvschool, toegekend aan prof. dr. Willem Mengelberg, meldt de Telegraaf. Het blad geeft de volgende by zonderheden: Greta Groen is by ongeluk in de ouderiyke woning om het leven gekomen, terwyi een goede bekende van haar er by was. De persoon, die bet meisje na haar val op de trap zag liggen, ontstelde zoodanig, dat hy zyn bezinning vol komen verloor. Hoe zou hy zich kunnen verde digen wanneer men hem er van beschuldigde, het meisje te .rebben vermoord? Geen oogen- blik is het by den man opgekomen, dat het meisje, alhoewel het geen teeken van leven gaf, door medische hulp nog wel geholpen zou kun nen worden. In zyn radeloozen angst voor ontdekking heeft hy toen het beddelakentje van het bed van de 7-Jarige Betsy gehaald en dat om Greta’s hals geknoopt, om zoo den indruk te wekken, dat het meisje zelfmoord had gepleegd. Deze wanhoopsdaad is het kind vermoedeiyk noodlottig geworden. Middel in die dreigende stemming kwam de heer JOEKE8 met een voorstel: laten wy de zaak splitsen, stelde hy voor. Laten wy de wij ziging van de Tariefmachtlgingswet in haar tamsten vorm aannemen en daarby door middel van een motie te kennen geven, dat het servi tuut door deze aanneming niet als opgeheven mag worden beschouwd. Wy zullen dan de kwestie van bescherming of niet by de alge meene beschouwingen op de Ryksbegrooting ter sprake brengen en dén beoordeelen of het wenscheiyk is de Regeering de vrije hand te laten om de Tariefmachtlgingswet ook ter voorbereiding van protectionistische maatrege len toe te passen. Uitstel dus) Geeft de regeering dat toe, dan beechikt zy op zyn vroegst tegen Februari over haar vrijheid van handelen en dan is er zoo onge veer een jaar verstreken eer de wijziging der tarieven, één van de zoo krachtig geéischto maatregelen tot stimuleering van het bedrijf leven in het belang van de werkloosheldsbe- strydlng, haar beslag krygt. Minister STEENBERGHE doorzag dit parle mentaire spel van verstoppertje. Toen Dr. KOR TENHORST den heer Joekes voorrekende, dat zyn motie belangryk uitstel beteekende, het de mlnteter zich eenlgszins sarcastisch ontval len: „Dat is immers de bedoeling!" Zóó ernstig vatte hy deze wending in de de batten op, dat hy den voorzitter vroeg de be raadslagingen na het beéindlgen van de replie ken tot morgen te schorsen. Biykbaar wilde hy met zyn ambtgenooten nog hedenavond overleg plegen omtrent de houding, die hy in dit sta dium van de besprekingen dient aan te nmnsm. Zoodat de debatten van morgen met spanning tegemoet worden gezien. komst 8. Juan de Porto Rico Maandag 31 No vember; vertrek Woensdag 23 November; aan komst Ponta Delgada Maandag 5 December; vertrek Woensdag 7 December; aankomst Nieu wediep Dinsdag 13 December. egint de leiding van de N.8.B. in te l-< zien, dat zy op deze manier niet komen kJ zal, waar zy wezen wil? Beseft zy, dat uit de geweldige stortvloeden van even ge weldige woorden ook elndeiyk eens een ge weldige daad zal dienen op te duiken? Men zou het kunnen gelooven, nu de N.8B. van den zuiver negatieven arbeid in het parle ment, waar zy tot nu toe niet veel anders deed dan te laten aanteekenen, dat haar afgevaardigden geacht wenschen te worden te hebben tegengestemd, over wil gaan tot positief werk. Als positief arbeidsveld voor hun democratisch parlementaire actie heb ben de NJ3.B.'ers gekozen, niet de bestry- ding van de nationale ramp der werkloos heid, niet de dwingende noodzakeiykheid van de versterking onzer nationale defensie, met de vergeefs verhoopte verlaging der leerlingenschaal, maarde belastingen op het faotorische verkeer en de rijwielen. Zy willen in hun onnavolgbare oorspronke lijkheid, wat anderen vóór ben reeds sinds lang hebben gewild en met kracht van a'gumenten hebben bepleit, n.1. afschaffing van de rywielbelasting en van de belastin gen op motorrijtuigen, om daarvoor in de plaats te stellen een verhoogde belasting op benzine en eventueel een belasting op motor-olie. zy vond dit weinig oorspron kelijke voorstel zoo belangryk, dat zy zelfs aan de zoozeer gehate en verachte, cor rupte pers der N.V. politieke partyen op name verzocht van een communiqué be treffende dit treffend nationale en gewel dige .Jnitlatlef” w y oor de redeiykheid van dit voorstel zyn vele argumenten te vinden. De rywielbelasting drukt het zwaarst op de minst-draagkrachtigen, voa wie een rywiel het eenig bereikbare en onmisbare middel van vervoer is. Op het motorische verkeer drukken zulke zware lasten, dat de ontwikkeling daarvan ernstig wordt belem merd en die druk is zóó verdeeld, dat er te weinig onderscheid gemaakt wordt tus- schen hen, die den weg zee’ veelvuldig en hen die hem zelden gebruiken. Een verhoo- glng van de benzinebelasting zou tot ge volg hebben, (lat zy, die 't meest met hun motorvoertuig op den weg zyn, ook het meeste, betalen. Of de NB B. op deze argu menten zou zyn gekomen, indien zy niet teeds tot in den treure door tal van andere instanties waren herhaald, mogen wy be twijfelen, gezien de verregaande oorspron- keiykheld van dit eerste groote positieve legislatieve initiatief. Maar al deze argu menten zyn voor de N.8.B. slechts byzaak, hoofddoel is een uitsluitend politieke spe culatie, zooals duideiyk uit haar eigen toe lichting biykt Wordt het ontwerp met 96 tegen vier stemmen verworpen „dan zal ieder fietser met zyn eigen plaatje, iedere werker die zyn auto niet kan missen, maar te door de belastingen wordt afgedrukt, 4*n zal het volk, dat vecht voor vryheid, •rbeld en brood, oordeelen.” Het gaat dus "or de NB.B slechts om kiezerszieltjes te winnen in fietsend en automoblelrydend Hederland. Zy doet dus niets anders dan Wat zy in andere politieke partyen steeds zoo scherp mogeiyk heeft meenen te moeten afkeuren en in dit soert van Inconsequenties is de NBB waariyk ver- hysterend origineel, wy vertrouwen echter, <l«t fietsend en tuffend Nederland zich door deze politieke wielrjjdery van de sprintende N.8B. geen rad voor de oogen zal laten Roelee is op verzoek eervol ont- verleend als leeraar aan de R.H.B. 8. te "■nterswyk. Als zoodanig te tydelyk benoemd Floor, wooende te Zeist, De aanleiding tot deze doodeiyke vechtparty is te zoeken in een ruzie tusschen de vrouw van den dader en haar zuster Maike O., die reeds geruimen tyd duurt. Aan den stillen landweg staan slechts enkele woningen; in een ervan woont de familie O„ de vader en stiefmoeder van de vrouw van Leendert O. Aan de nachteiyke vechtparty ging een ruzie voosM tusschen de vroassr van Leendert O. en Naar den tekst van de Tarief-machtigings wet hoefde zy dit laatste niet te doen, doch op dien tekst rust wat de heer BIEREMA noemdp een .hypotheek” en wat minister DE WILDE betitelde als een „servituut”: een belofte, by de behandeling van de Tariefmachtlgingswet in 1934 door den toenmallgen minister van Finan ciën, Mr. Oud, aan de Kamer gedaan, dat deze wet niet zou worden gebruikt om een princi- pieele wyzlglng In onaé handelspolitiek te brengen, niet zou worden aangewend dus om tot een beschermend tarief over te gaan. Dat .servituut" moest de Regeering kwyt om de baan voor haar nieuwe tarlef-wyzlging vry te maken. Daartoe heeft zy tot de Kamer gezegd: gy kent onze plannen, gy weet, dat wy zullen ko men met voorstellen tot heffing van een be schermend tarief; neemt ge thans deze wyzl- glng van de Tariefmachtlgingswet aan, dan zullen wy dat opvatten als een kwytschelding van het servituut, door de belofte van minister Oud indertyd op het gebruik van de Tarief machtlgingswet gelegd; dan zullen wy dus aan de Tariefmachtlgingswet de bevoegdheid ont- leenen om de voorbereidende maatregelen tot wyzlglng van de Tariefwet zelf af te kondigen. De Kamer werd dus uitgenoodigcf tot een ge dachtenwisseling in grooten styi, een ,Jull- dress-debate” over den koers van de handels politiek, over de wenscheiykheid van een ge matigde protectie. Naar wy vernemen, hebben de Ned. Spoor- I wegen bepaald, dat. Ingaande morgen, de avond- I retours in plaats van te 18 uur, zooals thans het geval is, geldig zullen zijn te 17 uur 30 ot later. Met dezen maatregel zullen de Spoor wegen tal van reizigers, die een avondultstapje wenschen te maken, aan zich verplichten. Het aantal treinen op het traject Amsterdam- Delft v.v., waarvan men met een avondretour ook reeds in de morgenuren gebruik kan ma ken, wordt met ingang van morgen eveneens uitgebreid. Voor de treinen nrs. 1007, 1008, 1045, 1058 vertrekkende van Amsterdam en de trei nen nrs. 1,095 en 1104 vertrekkende van Delft, zyn van morgen af avondretours geldig. De verdediger, mr. F A. Fökker, was van meening, dat hier beter van dood door schulo dan van doodslag gesproken kan worden. Verd heeft naar pi's overtuiging nooit de bedoeling gehad om iemand te dooden. PI. drong met klem op clementie aan. Vonnis J November. e N. 6 B. is volkomen legaal, d. w. J zy wil langs zuiver wettigen weg den E-A ,demo-Uberalen” staat ondermynen en opdoeken om hem te vervangen door een staatsbestel, waarin haantje-de-voorste Anton Mussert koning kraait en ook H.M. de Koningin meer heeft te luisteren dan te zeggen. Derhalve heeft zy zich laten in schakelen In het systeem der N.V. politieke partyen en maakt zy gebruik van alle haan inziens volkskracht vergiftigende en vernie tigende middelen, die de verwenschte demo cratie haar biedt. Zy neemt deel aan den verklezingsstry d en zendt haar gekozen can- didaten naar het parlement om de demo cratie en het systeem der volksvertegen woordiging, zooals wy dat hier te lande kennen, in dlscrediet te brengen. Haar Kamerafgevaardigden doen daarvoor zóózeer hun best, dat. indien alle Kamerleden van hun kaliber en bekwaamheid waren, het Nederlandse!» volk in zyn geheel om op ruiming van het parlementaire stelsel zou schreeuwen. Vooreerst doet het Nederland se!» volk dat echter nog niet, omdat het gehalte der N.S.B .-vertegenwoordigers in het parlement nog te zeer uitzonderiyk is gebleven. Het gaat dientengevolge de N.S.B. niet zoozeer naar den democratlschen vleeze als zy in haar onverbeteriyk opti misme heeft geloofd en verwacht. Het ver wekken van zgn. schandalen vermag wel ttfdeiyk eenige onrust te verwekken, maar op den duur wordt het nuchtere Neder landse!» volk dat eeuwige geschreeuw by zoo weinig wol moe en beu. Het verkondigen van prachtige leuzen en principes, die in de practyk onmlddeliyk weer verloochend wor den, maakt geen indruk meer, het harde klinken der holle vaten verraadt te zeer, hm leeg zy zyn. Beraadslaagde de Tweede Kamer over delegatie van bevoegdheden aan de ministora van Financiën en Economische Zaken, aan de overzijde kwam de delegatie van bevoegdheden aan den minister van Waterstaat in behan deling. Vocht de volksvertegenwoordiging voa het ongerepte behoud van haar eigen rechten, de Senaat brak ook een lans voor bat behoud van de rechten der lagere organen, die naar het oordeel van verscheidene sprekers ojn. de heeren Brulneman (R. K 8. PJ, In' t Veld (8. D. A. F.), Blomjous (R K. 8. F.) en Van enters (A. R) in ernstige mate door de Electriciteitswet worden aangetast. Deze wet concentreert de electriclteitspcoducüe in de handen van de provinciale bedryven en stelt deze op hun beurt onder coutröle van het RUk. oat zoodoende de belangen van de staatsge- meenschap In haar geheel veilig kan stellen. De beer BRUINEMAN (R K. 8. PJ WM8 daarnaast op de consequenties, die een o«m- centratie als voorgesteld in de Electriciteits wet zou meebrengen voor de flnsmcleele posi tie van vete gemeenten. Deze immers zulten de Inkomsten, die hun uit de distributie der electricitelt toevloeiden, moeten missen. Waar moeten die nieuwe tekorten uit worden gedekt? Heeft de minister van Binnenlandse!» Zaken die consequentie onder de oogen gezien en aanvaard? Ook zagen niet alle sprekers de voordeelen der concentratie in. De mtntater beriep zich op geflatteerde cyfers, meenden enkelen; de gemeenten werkten niet on-eamo- mlsch, niet minder economisch althans dan de provinciale bedryven en de voordeelen van een koppeling voor de landsverdediging kunnen wel eens ver beneden de verwachtingen blijven. De heeren TER HAAR (O. H.) en BLOM JOUS (R. K. 8. PJ bepleitten nog een spoedi ge voorbereiding van de koppeling der pro- ouctie- en distrlbutiebedryveu. een werk, dat naar de schatting van den minister 33 mllltoen. dech naar* het oordeel der somberder gestem den wel 56 millloen kan kosten. Gaat de aan sluiting van Den Haag by Rotterdam ook niet reeds bijna een milltoen den geraamden kosten te boven? Do heer VAM VE8SEM (N. 8. B.J, dia bat niet meedoen van «yn fractie aan de deling van dit wetsontwerp in den brei de motiveeren met de dictatuur, die de demo cratie in de Tweede Kamer over zijn partyge- nooten zou hebben uitgeoefend, kroeg van den roemtter de kous op den kop: «r wwdt over electricitelt gesproken en niet over dictatuur jegens te A A - Otl DEN HAAG, 30 Oct 1938 Verleden jaar werden in de Troonrede maat regelen aangekondlgd, die een „versterking van onze handelspolitieke weerbaarheid” beoogden. Reeds beschikte de Regeering over de bevoegd heid om met machtlging-achteraf van de Staten-Cteneraal ten eerste den invoer van bepeudde goederen te contlngenteeren en ten tweede nieuwe Invoerrechten te heffen of be staande tarieven te verhoogen. Deze tweede bevoegdheid echter, neergelegd in de Tarief machtlgingswet, mocht slechts onder zóó nauw- omschreven omstandigheden worden toegepast dat de Regeering slechts In héél enkele, ultson- deriyke gevallen dit wapen kon hanteeren. Zy vroeg dus nog in September 1937, in een ont werp tot wijziging van de Tariefmachtlgings wet, uitbreiding der haar by deze wet gegeven bevoegdheden. Niet meer alleen „teneinde het tegronde gaan van Nederlandse!» bedryven door hun besteen bedreigende buitenlandse!» maatregelen te voorkomen", doch steeds wan neer .het economisch landsbelang dit naar haar oordeel verelscht”, wilde zy de mogeiykheid hebben by Konlnkiyk Besluit tarief-maatrege- len te treffen. Sindsdien verstreek een vol jaste. Een nieuwe Troonrede en een nieuwe Millioenen-nota kon digden nieuwe maatregelen aan. ook op het terrein van de handelspolitiek, waar een par- tieele herziening van de bestaande tariefwet in matig beschermenden zin wordt voorbereid. Met het oog nu op deze nieuwe plannen moest de Regeering haar houding ten aanzien der verleden jaar gevraagde, maar inmiddels nog niet verleende, uitbreiding barer handelspoli tieke bevoegdheden herzien. Immers: Vooreerst: sou zy erin slagen de bescher ming der nieuwe tariefwet, die tot 30 pet kan gaan, aan de bedryven toe te voeren die daar aan behoefte hebben, dan «al zy de bevoegd heden van de Tarlef-macbtlgingswet niet meer zoo frequent hoeven te gebruiken. En vervolgens: zoodra zij baste concrete plannen tot wyzlglng van de Tariefwet aan de Kamer bekend maakt, moet zy, om te voor komen, dat de handel door overmatigen vóór- invoer het effect van deze wijziging ernstig schaadt, aanstonds by Koninklijk Besluit de voorgestelde tarlefsverhoogingen kunnen invoe ren, in afwachting van de beslissing der Sta- ten-Generaal. Zoo ging het by vorige wyzlgln- gen van de Tariefwet en zoo doet het buiten land het óók. Om dét nu te kunnen doen be hoeft de Regeering de Tariefmachtlgingswet weer wél. haar zuster. Er vielen klappen en hullende liep de Jonge vrouw nasr de woning van haar schoonouders, die in de buurt wonen. Later op den avond kwam daar ook de vrachtryder om zyn vrouw af te halen. Om streeks elf uur ging hy echter even weg, naar zyn eigen huis in de buurt, zgn. om sigaretten te halen, zyn vader vergezelde hem. Hy ging echter uit om zyn schoonzuster Maike op te wachten, die met haar verloofde naar Amster dam zou gaan, zooals hem bekend was. Op het erf van zyn huls zocht hy in het nachteiyk duister een vreeseiyk wapen, een zeis, en met dit wapen wachtte hy zijn schoonzuster, haar verloofde, een vriend en een vriendin op Nieuwer-Amstel in beroering. Op een stillen landweg, even buiten Nieuwer-Amstel, overviel de 20-jarlge vrachtryder Leendert C. den verlooide van zyn schoonzuster, den 26-jarlgen Marinus Gr. met een seis. Hy bracht hem een diepe wonde in den rechterschouder toe, waar door een slagadertak werd doorgesneden. Spoedig nadat de Jongeman tn een zieken huis te Amsterdam was opgenomen, over leed hy.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21