<Ketvetóaal WUl De avonturen van een verkeersagentje door fritz metzner 0 Vicks Va-tro-nol Continentale ploeg definitief I VOORKOMTg£| Verkoudheden Zoodra U snuift of niest, vlug een paar druppels Vicks Va-tro-nol in ieder neusgat! Spoedig ver dwijnen de benauwdheid en prikkeling en de ver koudheid wordt gewoonlijk in de kiem gesmoord. den dag wouEiiri AdBe Federatie R.K. Vrouwenbonden landdag te utrecht De vorst H ONIG’s KEUKENSTROOP/^ VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 VOETBAL xlg Team van Amsterdam ook naar Londen Doodslag te Eindhoven Conclusie van den Landdag Biggenmerken reist incognito Inleidingen over den socialen plicht der vrouw en over het loonvraagstuk Loon naar prestatie. - Loon naar behoefte. - Kindertoeslag -- De trek- harmonica De liefde is de stuwende kracht De gezochte vrouw meldt zich aan by de politie J. D. EVERS VERLAAT DE SPOORWEGEN Van do Hongaren komt alleen Ztbngeller Dr. Sarosy is totaal uit vorm EMAILLE rasanx n bozzm Socialen plicht voor iedere vrouw daar arbeid verrichten. zeereerw. Doel: Olivieri (Italië). Fonl (Italië), aanvoerder, en Rava Andreolo een deze over voortreffelijk pianist, een (Wordt vervolgd.) s esssiMissiiissssssiissssisisisssssiiiistsssssseseszte geen twijfel situatie, veroorza- Frans was er! Dat was zijn :en werden naar beneden „Hoe heb ik het nou,” riep Keeeie verschrikt, toen hij het geld weer naar beneden zag komen. Eki ook het matroosje keek beteuterd. „Wat heb ik je geaegd,” aai het matroosje, „het net kon de zware kist niet houden." Woensdagavond Is zich bU de Eindhovënsche politie komen melden de 38-jarige Francisca de B„ die met den verdachte J. van der V. In de moordzaak 8. na afloop van de steekpartij per motor Is weggereden en wier opsporing door de politie verzocht was. Meu hoopte van deze vrouw belangrijke aan wijzingen over de toedracht der vechtpartij te ontvangen. Zij legde evenwel dezelfde verkla ringen als van der V. af, hierop neerkomende, dat deze man In het geheel niet bij de steek partij betrokken is geweest. Het mes, waarmede de daad gepleegd moet rijn en dat een groot open steekwapen in het heft van een beitel blijkt, Is door de politie in een grastuintje gevonden. Ten gevolge van den sterken regenval waren er echter geen blóed- sporen meer op aan te treffen. stellen van wat het sociale vraagstuk omvat, van de ontwikkeling van de sociale zorg In ons land, zoowel van de zijde van den werk gever als de organisaties en hieraan moeten medewerken met Inzet van haar eigen per soonlijkheid, in het bijzonder in al de ver schillende sociale werken van den Vrou wenbond. Men mag wel aannemen dat dit elftal in deze opstelling ook tegen Engeland zal spelen. Wellicht dat men Aston nog eens onder de loupe zal nemen. Mocht hü niet geheel voldoen, dan kan hij altijd nog vervangen worden door Colaussl (Italië), die evengoed rechts als links speelt. De geestelijke adviseur van de Federatie, prof, dr. de Jong, zette uiteen, waarom de Federatie zich niet over het wetsontwerp heeft uitge sproken. Er zitten nog vele moeilijkheden aan vast, zooals ook uit de debatten blijkt en het zou niet goed zjjn, dat de Federatie zich reeds voor een bepaalden vorm uitsprak. van arbtf zoo- De voorzitter van de F.I.F.A., de heer J. Rlmet, zal de ontmoeting te Amsterdam bij wonen, verder de bestuursleden Seeldrayers, Mauro en Lotsy, alsmede de secretaris dr. I. Schricker. woord aan mr. I. M. Janssens, "cllé een voordracht hield Van 3 tot 10 October 1938 zijn 53.149 (v. j. 43.066) biggenmerken aangebracht. Van de toekenning 1938 zün tot 10 October 1.1. gebruikt 1.550.297 merken, tegenover 1.383.583 merken van de toekenning 1937 op het over- Naar wjj vernemen, zal de heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie van de Nederlandsche Spoorwagen, met Ingang van 1 Mei as. den dienst verlaten. Warmsteen Michel vast. ,4a, met dien kerel was het toch maar een rare geschiedenis. Michel zou dezen vreemden collega het liefst voor een bokspartjj hebben ultgenoodigd, om hem dan voor heel het perso neel belachelijk te maken. In het eerst, toen Sigmar er pas was, zou Michel dat wel hebben aangedurfd, want zijn kracht was bekend. Maar nu ging dat niet meer, want de geruchten, die over de rijkunst van den vreemdeling In omloop waren, hadden Michel allen moed voor een twee gevecht ontnomen. Maar nou ja, hij zou dien Warmsteen toch wel krijgen. „Dus met een grAAf correspondeert onze nieuwe rijknecht, kind?” „Misschien is die graaf zjjn vroegere patroon, moeder." Twee nieuwe reserves zijn er bij gekomen, n.L de Weensche spelers Schmaus en Hahnemann. Schmaus is de door en door geroutineerde ach terspeler, die ontelbare malen voor het Oosten- rijkscheelftal is uitgekomen. Hahnemann speelde ook verscheidene malen voor Oostenrijk en heeft reeds voor de Dultsche ploeg, welke aan de wereldkampioenschappen te Parijs deel nam, gespeeld. Verder blijven Raftl (Duitsch land), V erna tl (Zwitserland) en Colaussl (Italië) reserves. De presidente dankte mr. Janssens voor zijn lezing. Na een korte toelichting van pater Winkel werd ten slotte de volgende conclusie aangeno men. Totale afschaffing van meisjesarbeld zal wel niet mogelijk zijn. Verhoogln* van de leeftijds grens. aanpassing van den arbeid aan den spe ciaal vrouwelijken aard, eischen ten aanzien van de hygiëne, enz. in de werkplaatsen en schaft lokalen en h^t doen volgen van hulshoud- onderwljs, zooals minister Romme heeft aange- kondigd, zullen voor een groot deel aan deze bezwaren tegemoet komen. Er is dan nog het vraagstuk van den arbeid van de gehuwde vrouw. Het aantal gehuwde vrouwen dat in vasten loondienst is, is in ons land betrekkelijk gering. Meestal gaan deze vrouwen uit noodzaak naar de fabriek. Het is moeilijk om een algeheel verbod te stellen. „Voor den drommel nog toe! Wat beteekent dat gevoelig zijn? Is die rijknecht en muzikant soms een vorst, hè? Dat gaat dan toch boven mijn pet! Ik zou wel eens willen weten, wat jullie eigenlijk met dien kerel voor hebben. Het eene oogenblik klagen jullie er over, dat hij zich vlegelachtig aanstelt en dan houden jullie hem weer de hand boven het hoofd. Hij gaat er uit. Afgeloopen!” „Hij is toch vader.” „Zoo, sinds wanneer dan? Daarnet heb je je nog beklaagd, dat hij zich als een koelenjongen had gedragen." Nu wist Frida niet goed meer wat ze moest T lesje zat in de keuken. Met de handen in I ien schoot keek ae naar bet groen van den lindenboom, waarvan de takken bijna door het keukenvenster staken. Af en toe probeerde ze te lezen, maar de zon scheen helder en warm en schilderde stralende kringetjes op de witte bladzijden, zoodat de letters voor haar oogen begonnen te dansen. Bulten in den lindeboom zong een vinkje met jubelende stem. Toen klap te de brievenbus: met 'n ruk veerde Liesje op en begon fel te blosen Haastig ging ze naar de voordeur, een drukwerkje, een aanzlchtkaart en voor haar natuurjjjk niets. Terwijl ze de post op het dressoir in de voor kamer legde, ergerde zij zich over zichzelf! Van wlen moest zij ook post krijgen? Van Frans? Die zou zoo gek niet rijn, om nog eens te schrij ven, nu er al twee brieven onbeantwoord ge bleven waren. Waarom had ze eigenlijk niet geantwoord? Waarom speelde ze nog altijd de beleedlgde dame? Heel die ruzie was toch im mers maar kinderachtige flauwigheid geweest! den der groep zijn nog altijd veertig tof vijftig kilometer van de Zweedsche kusten verwij derd. De afstand van de Finsche is kleiner. Iedereen ziet wel direct in, hoe groot de stra tegische waarde van deze eilanden is, maar ook I- „Daar kun je gelijk in hebben. Maar een zon derling mensch blijft die Warmsteen toch.” .Allemaal klets, zeg Ik jullie! Wat breken jullie je toch het hoofd over dien kerel! Hij zal doodeenvoudig om zijn getuigschriften heb ben gevraagd,” meende Richter zelf. „Dat zal gauw genoeg uitkomen.” ,HU wil echter al weer weggaan!” „HU gaat als ik het hem toesta. Basta! Dat zal ik dien lummel wel eens aan zijn verstand brengen. Hij kan zoo maar niet wegloopen als het hem uitkomt.” Frida hield een oogenbllkje met tafeldekken op. „U moogt het hem niet zoo kwaad zeggen als nu, vader.” „Nee, want mijnheer Warmsteen is tamelijk gevoelig, Paul,” bracht mevrouw Richter in het midden. pater «Winkel zei liever te willen spreken over de sociale roeping van de vrouw, als een roe pen van de vrouw door God. De vrouw zal ook mee moeten helpen aan deoplossing van de sociale kwestie, het geheel van de spannin gen in de samenleving tusschen de verschillen de groepen. Wjj leven niet naast elkagr. maat hooren te zamen, ook in de natuurlijke orde. Eenerzüds is de mensch een individueel wezen met eigen rechten, maar anderzijds is hij ge roepen om in gemeenschap te leven en daaruit komen de spanningen voort. Willen we alle sociale actie op een onwrikbaar fundament plaatsen, daiFmoeten we ons er rekenschap van geven, dat de sociale kwestie niet uitsluitend op economisch terrein ligt, maar in wezen een godsdienstig-zedelijk vraagstuk Is. We kunnen alleen naar geluk streven en de mensch kan krachtens zijn verstand zelf be palen, waar dit geluk ligt, maar daar ligt het begin van alle tragiek. In den mensch ligt het verlangen naar iets hoogers dan het aardsche geluk. dat bijvoor- Rusland en Fr. de B„ die de echtgenoote is van Let be kende Ossche type. Peer de B„ wordt in arrest gehouden, aangezien zij ook uit anderen hoofde .nog door de politie bleek gezocht te- werden. Ook v. d. V. blijft op het Elndhcvensche politiebureau in hechtenis, in afwachting van zijn overbrenging naar het huls van bewaring te ’s Hertogenbosch. „Ach, zeg het mjj toch alsjeblief, want ik heb wat goed te maken!” „Deze harmonica?” .lachte de oude, terwijl zijn blik over haar heen over het erf gleed. Het was een vreemde blik, welke het meisje deed opkijken. En toen ze rich omdraalde, toen.... ja toen rende ze opeens weg, recht in de armen van den jongeman, die onder den lindeboom stond. .Frans! Frans, ben je toch gekomen?” ,Jk moest mijn antwoord toch 'zelf komen halen, is *t niet?” Dicht drukte hij bet meisje tegen zich aan. „En waarom heb je dien man je harmonica gegeven." verweet Liesje half lachend, half hul lend. „Ik wilde me niet laten zien. Ik wist Immers niet of je nog wel van me hield. Maar dat heb ik nu uit je eigen mond gehoord. Want als jij iets goed te maken hebt....” Frans kon niet verder praten, een hand werd op zijn mond gelegd. „Sst!” smeekte ze, Jk schaam me sóo!” „Waarvoor?” weerde Frans af. En midden op het erf, gadegeslagen door vroo- lijke, verbaasde en verontwaardigde oogen. ter wijl de vink in den lindeboom kwetterde en de oude muzikant het oude liedje in vollen jubel uit de trekharmonlca stootte, kuste Frans het meisje op haar bloedroode koonen. .Frans!” „Liesje!” Daar de sociale plicht van de vrouw be teekent een meewerken aan de oplossing van. de sociale kwestie; de sociale kwestie in diepste kern godsdienstig-zedelijk vraagstuk is en derhalve de liefde de stuwende kracht; daar is de vrouw dus wel in het bijzonder geroepen tot medewerking aan de oplossing van de sociale kwestie. Zij zal derhalve rich op de hoogte moeten ,Jk geloof niet, dat ik om acht uur hier zal rijn, mevrouw. Misschien is het ook de moeite met meer waard, want morgen ga ik den weg Weer op, waar ik vandaan ben gekomen." „Ouwe kat,” mompelde dé vorst in zichzelf, •n hartelijk lachend ging hij naar zijn kamer naast den paardenstal, welke kamer Michel voor hem had moeten ontruimen, Acht dagen was Sigmar von -Wernstein hier en i*eds stonden overal vijanden tegen hem op. Tot öeze behoorde in de eerste plaats Michel, die «h door den vreemde van zijn post verdrongen Voelde. Des te meer was Sigmar verrast, toen hij den Joodharigen sproetlgen staljongen in zijn kamer ontdekte. Als uit een valluik dook Michel tusschen het ledikant en de tafel op. Toen hjj ««mar zag, werd hij verlegen. -Wat zoek je hier, Michel?" .Jk Ik? Niets! Dit was toch vroeger mijn ™ner. Ik heb alleen maar een brief neerge legd." De vorst vond het toch een beetje vreemd en zich. Onder het ledikant stond een bruine «*“en flesch. wel raad. Ik ben niet zoo gauw verlegen, dat mag een politie agent toch nooit. Laat ons eerst naar boven gaan." Iki ze namen in het net plaats en lieten zich naar boven trekken. „Daar zijn we weer,” riep Keesie, toen hij boven kwam. geweest! En toch was bet koppige duiveltje nog niet heelemaal uit haar hart en ze had gedacht: Laat hem nog maar een beetje spartelen! Een kleine straf is wel goed! Na den derden brief zal ik schrijven. En Liesje wachtte van dag tot dag en van week tot Week. Maar de derde brief kwam niet. Twee maanden waren nu al >ver- loopen. twee eindeloos lange maanden Het kop pige duiveltje was al lang verdwenen Wat over gebleven was, dat was heimwee naar het dorpje, nsar de velden en de bosschen. het hunkerend verlangen naar een kleinen brief met onhan dige letters. rjtngzaam liep Liesje naar bet venster terug en ging op den houten keukenstoel zitten. Ze legde haar armen kruiselings op de venster bank. haar hoofd erin en dan kwamen de eerste tranen. „Te laat, te laat.” hamerde het door haar hoofdje. „Nu beeft Frans al "n ander meisje!” Terwijl het besef van haar schuld steeds ster ker tot haar doordrong, begon uit de diepte van het zonnige erf een zoete melodie op te wellen. De eerste schuchtere klanken van een trekharmonlca zwollen steeds meer aan, tot het vlotte wijsje juichend door de vensterramen kwam. Ongeloovlg staarde Liesje naar bulten, zocht het erf af. maar konden harmonicaspeler niet ontdekken. Die melodie.die melodie. dat was het liedje van Frans. Frans was er! Frar harmonica. Geldstukki geworpen. Ze hoorde ze op de steenen neerval len! Liesje ergerde zich. Haar Frans geld aan nemen? Was hü dan een bedelmuzlkant? Voor haar, en voor haar alleen was dit lied! Voor haar alleen had Frans dit lied gespeeld! Slap per. traag en slepend kwam hij nader. Liesje drukte zich dicht tegen den muur. Verrassen wilde ze haar Frans, hem eensklaps om den hals vallen en hem in het oor fluisteren dat ze nooit, nooit meer zóó dom zou doen! „Frans, Frans!” wilde ze roepen, maar de woorden stierven op haar lippen. Want die daar voor haar stond, was niet Frans, maar een oude bedelmuzlkant met stoppelbaard en gescheurde kleeren. „Nou juffertje!” lachte de oude, terwijl hu bleef staan, „zoo geschrokken? Maar mijn spel was toch wel aardig, nietwaar juffertje?” „De harmonica?” stamelde Liesje, terwijl ze" naar het Instrument wees en haar blik week niet van de plaats, waar zU het teeken ont dekt had, dat Frans eens in een weemoedige bul in het koper gekrast had. Het was zjjn trekharmonlca, er was mogelljk! „Zeg me want ik moet het weten waar heb je die harmonica gehaald?” smeekte ze. En toen de oude man niet aanstonds antwoord de, kwamen alweer de tranen. „Heb JU die daar neergezet?" Michel, wiens brutaliteit, gesteund op een paar sterke armen, spreekwoordeljjk was. gaf, vreemd genoeg, toe, die flesch onder het ledi kant te hebben neergezet. „Er is. toch maar een geneesmiddel voor de paarden’in. Ik heb den schimmel Immers Inge wreven. En daar ligt d« brief, dien ik heb binnengebracht.” Sigmar zocht er verder niets achter. hü nam dus den brief en scheurde hem open. „Hughen, goeie ouwe kerel,” lachte hü en las. Het was het antwoord van graaf Hughen op het eerste bericht van Sigmar uit Altroda. De brief was vol humor en hartelüke belangstel ling. Natuurlijk was hü geadresseerd aan den heer Siegfried Warmsteen. Mlchel was vlug langs zijn opvolger heenge- gleden en haastte zich nu naar het woonhuis, waar Frida Richter tamelUk onverschillig deed, toen hü haar met de gewichtigheid van een detective een strookje papier gaf. „Wat heb je nu geklad, Na langdurige onderhandelingen is de F IF A -commissie er thans in geslaagd een oplossing te vinden inzake de moeilijk heden, welke door het niet beschikbaar zijn van de Hongaarsche spelers voor het con tinentale elftal waren ontstaan. Als werkelijk de liefde alles bezielt, dan is er eigenlijk geen sprake meer van uitsluitend zakelijke verhoudingen tusschen de menschen. Het christelijk-maatschappelijk Ideaal, tot de verwezenlijking waarvan de vrouwen mede ge roepen zijn, is geen hersenschim. Onze sociale actie fundeeren we, besloot spr., In Christus, want het is waar, Christus gisteren en heden blijft dezelfde, Christus in eeuwigheid. Benige gedachtenwisseling volgde op rede. Na een woord van dank aan pater Winkel beantwoordde de presidente nog een vraag be treffende de oprichting van een R.K. Vrouwen organisatie in plaatsen, waar aeze rog niet bestaat Dit vraagstuk Is nog In studie, doch spoedig zal daarover een en ander worden medegedeeld. Na de middagpauze was het Op aAndringen van de leden dezer commissie, de heeren Mauro (Italië) en Lotsy (Nederland), alsmede de heeren Pozzo (Italië) en Schricker, den F.IF.A.-secretarls, heeft de Hongaarsche regeering zich bereid verklaard alleen Zsengeller vergunning te geven naar Amsterdam en Lon den te reizen. Naar men weet waren Biro en Lazar reserves, die door andere s]?elers natuur lijk vervangen konden worden. Wat dr. Sarosy betreft, door militairen dienst is deze speler totaal zijn vorm kwjjt. zoodat voor hem geen verzoek bjj de Hongaarsche regeering behoefde te worden Ingediend. Naar wjj vernemen zal het continentale elf tal Zondag as. in het Stadion te Amsterdam in de volgende samenstelling tegen de Neder landsche b-ploeg uitkomen: Als het ultelndelijk de liefde is, die de op lossing is in diepste kern, dan is de vrouw de eerste, die geroepen is om mee te werken aan de oplossing van de sociale kwestie. De vrouw heeft de diepste liefde en het diepste gevoel en de historie heeft bewezen, dat het altijd de vrouw is, die geroepen wordt om aan te geven, wat de slagen zijn, waardoor de menschheld is getroffen. In de natuurlijke orde moeten de verhoudin gen bezield worden door het Bovennatuurlijke. Willen we aan sociaal werk gaan doen, dan moeten we eerst ons eigen geestelUk leven ver diepen. De vervulling van onze sociale roeping moe ten we niet hooghartig, doch in diepe nede righeid verrichten. Achter: (Italië). Midden: Kupfer (Duitschland), (Italië) en Kltzinger (Duitschland). Voor: Aston (Frankrijk), Zsengeller (Hon garije), Piola (Italië), Bralne (België) en Brustad (Noorwegen). ledikant heb neergezet. Dat heeft hU geloofd.” „Goed, Michel. Ga maar weer aan je werk.” „Weer in den koestal, juffrouw Richter? Of koen ik gauw weer in aanmerking voor rij knecht?” ,4a, ik spreek er over met mijn vader. Doch je moet mU eerst ’n beetje behulpzaam zijn. Ik heb je toch gezegd, dat Warmsteen een heel vreem den indruk maakt. Wjj wachten op zjjn papie ren, die echter niet komen. Let JU nu *s avonds op, of hU, als hj] naar zijn kamer is gegaan, daar ook blUft. In het besef dat hjj de gewichtigste persoon op heel het landgoed was, begaf Michel zich naar het erf en ging aan zün werk. Dat werk zou gauw weer voor hem veranderen, als hU maar op zjjn post was. Want dat er met dien iets niet In orde was, stond bU welk een strategisch gevaar zjj vormen voor Zweden en Finland belde. ZU kunnen een ernstige bedreiging zUn voor belde landen. Met' groot gemak zouden kanonnen van deze eilan den het», vaste land onder vuur kunnen nemen. Maar vRp den anderen kant zou de Alands- basis een steunpunt van niet te onderschatten waarde en sterkte voor alle belanghebbenden bU een eventueel begeerde hegemonie In do Baltlsche Zee vormen. Van deze eilanden af immers kan deze zee worden beheerscht, kun nen Zweden, Finland en de Baltlsche staten worden bedreigd. De gedachte, beeld bjj een conflict tusschen Duitschland en wie zou durven beweren, dat dit conflict in verre toekomst ligt? van een van beide kanten een onverwachte landing op de Alands-ellanden zou kunnen plaats heb ben, mag men absoluut niet als illusoir van de hand wijzen. Zoo denken de regeerlngen van Zweden en Finland er blijkbaar ook over. Bei de landen hebben besloten, de eilanden gemeen schappelijk te versterken. En deze actie heeft geen ander doel dan a priori zulk een landing of een of andere bezettingsmanoeuvre onmo gelijk te maken en daardoor tegelUkertUd den Skandinavischen landen het veilige bezit en den waarborg van deze sleutelstelling te ver schaffen. Zweden vooral was verplicht in dit opzicht zijn positie te beveiligen tegen de al lesbehalve denkbeeldige - gevaarlijke die een bezetting der eilanden zou ken. De geschiedenis toont namelUk preceden ten. Evenals Finland zelf kwamen ook de Alands-ellanden in 1809 onder de souvereinitelt van Rusland. De Russen versterkten zoo snel als mogelijk het voornaamste eiland en bouw den er een sterke vesting. Toen de Krim-oorlog uitbrak, die, evenals de benaming duidelijk aangeeft, In het Zuiden van Rusland woedde, verscheen er in het Noorden een Engelsch- Fransche vloot en op 16 Augustus 1854 ver overden de bondgenooten de Baltlsche sleutel stelling der Alands-eilanden. In het vredesver drag werd de ontwapening der eilanden vast gelegd. Deze historische feiten spreken voor zich zelf. Zweden en Finland zjjn terecht van meening, dat zij in staat moeten zün, deze strategische stelling tegen lederen aanval te beschermen en het was voor de hand liggend, dat de overeenkomst tusschen belde landen snel haar beslag kreeg, toen de donkerste wolken, sedert twintig Jaar, zich boven het continent samenbolden. Ook voor de toekomst is de Zweedsch-Finsche overeenkomst aangaan de de Alands-ellanden van het grootste be lang. Want aan den Oostelüken einder" dreigt altoos de sombere Russische koloe. Maar het einde was toch maar, dat Llesje weer naar de stad ging, waar ze juist vandaan ge komen was, „van louter heimwee". En Frans bleef achter in het stille dornie. Maar hll moest „Wat heb je nu geklad, Mlchel? Wat moet dat voorstellen? Je zou toch alleen het adres van den afzender gvreciee voor ons overschrijven, maar geen poppetjes teekenen, sufferd!” Mlchel protesteerde. „Dat is een kroon, Juffrouw Richter. Een echte kroon. De afzender Is een graaf. Leest u maar. Graaf Hervard Hughen. Ik heb het goed overgeschreven.” e ,Fn heeft Warmsteen Je niet betrapt?" „Toch wel! Maar Ik heb hem gezegd, dat Ik de medlcünen van de paarden weer onder het Spr. wilde nagaan, hoe de maatschappU op het oogenblik is en hoe de wetgever er tegen over staat, om daarin orde te brengen. We keeren ons tegen de uitwassen van het kapitalisme, maar niet tegen het kapitalisme *ls zoodanig, dat gevat moet worden In het «trporatleve stelsel. De onderneming, speciaal het groot-bedrUf. beschouwt den arbeider nietals iemand, die rijn krachten ontplooit, maar als een factor hl het productle-proces. Hierdoor ontstaan als een graaf. En vanaf hedenavond zal hü ons ook voorlezen. Vanzelfsprekend, dat ik hem ook tn dat opzicht streng op de proef zal stellen.” „Wat? De verveling is Jullie naar het hoofd gestegen! Die kerel Ik zal het hem dadelük nog op zün brood geven jaagt me daar als een cowboy mün bruine achter een auto aan. Het heele dorp vertelt rooververhalen over hem. En nu zal hü warempel bü ons nog voorlezen! Laat hem aren lesen of aardappelen lezen, maar geen boeken. Daarmee bederven Jullie iedereen. Ik heb mün leven lang geen boek ge lezen en ik heb toch mün doel bereikt. En dan. jullie gelooven toch niet, dat ik mü tot spot van de menschen laat maken! Tot den nacht wacht toe weet iedereen in Altroda, dat die Warmsteen brr, als ik dien naam maar hoor ’s avonds om de smederü sluipt. Dat aal ik hem ook nog grondig afleeren." „Dat je nog geen boek hebt gelezen. Paul, blüft eeuwig een gebrek in Je opvoeding. Er zün toch nog hoogere belangen dan geld ophoo- pen. In leder geval heb ik Warmsteen gezegd, hier te komen, en daar blüft het bü” O, wat speelde mevrouw Richter haar ver ontwaardigde rol goed. ZU kende haar man en wist dat zün weerstandsvermoeen ntat al te groot was. spanningen, die niet in het voordeel van de arbeiders zün. maar evenmin In het voordeel van het bedrijf. De bemoeiingen met den arbeider mogen geen hinderlüke Inmenging In huiselüke aangelegen heden zün. Er is op de fabriek zelf genoeg te doen. Vooral de vrouw heeft hier een tae» en kan op de fabriek een huiselijke sfeer scheppen. Ge lukkig is de Overheid reeds tot ingrijpen overge gaan en zün er wettelüke beschermingsmaatre gelen genomen, die een einde aan vele wantoe standen hebben gemaakt, In het büzonder ten opzichte van arbeid door kinderen en vrouwen. Heel de sociale wetgeving Is eigenlük een ge volg van de maatschappelüke verhoudingen in de laatste halve eeuw. i Spr. herinnert aan het werk van minister Kuyper en ministar Aalberse en wüst op de maatregelen, die minister Romme reeds ten aan zien van den kinderarbeid in het vooruitzicht heeft gesteld. De arbeid door vrouwen is Op het oogenblik nog een groot probleem. In de nüverheid zün het vooral meisjes en ongehuwde vrouwen, die Woensdag werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een Landdag van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden gehouden. De presidente, mevr. H. Smeets-Wüers. Roer mond. -erwelkomde in het büzonder de presi dente ”an de Internationale Unie van RX. Vrouwenbonden en eere-presidente van de Fe deratie, mevr. F. Steenberghe-Engeringh en de verschillende geestelüke adviseurs der afdeelin- gen. Spr. wees er op, dat het Episcopaat den KK. Vrouwenbond heeft aangewezen als de or ganisatie voor alle katholieke vrouwen en dat het n&dlg is, een programma voor den winter op te maken, om ons geestelUk leven te ver diepen door de vorming van kernclubs en zoo het ieekenapostolaat uit te oefenen. Daarna was het woord aan den pater lector A. J. Winkel o. P., die een rede hield over Spr. besprak vervolgens de andere wet den voortvarenden minister Romme, die’ de lün volgt van de maatschappelüke on als in „Quadragesimo Anno” aangegeven: de werkloosheidsverzekering en de klndertoeslag- regellng, waarbü het algemeen welzün wordt ge diend. Spr. zet een en ander uitvoerig uiteen. Ook op deze rede volgde een gedachtenwisse ling. Mr. Janssens persisteerde dat de wet tot verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw in de fabriek onrechtvaardig is. Dan moet men een algeheel verbod hebben. zeggen. Liet zü misschien merken wat er in haar omging? Doch haar moeder kwam haar reeds te hulp. „En rijden kan hü goed, Paul, en meestal is zün houding toch ze^r correct. Waarom wind je Je nu weer zoo op? Wat zün ontwikkeling betreft, kunnen wü voor Frida toch niets beters wenschen." De heer Richter voelde den tegenstand van zün vrouw en kreeg een vermoeden. Hü legde nu zün courant neer. „Aha, komt de wind van dien kant? Iets der- gelüks had ik dadelük al gedacht! De oudste neemt een armen dorpsonderwüzer tot man en de Jongste een landlooper. Er mankeert nog maar een half dozün dochters aan, anders kon ik het beleven, dat mün Jongste koelenjongen mün schoonzoon werd. Ja, ja, en Ik betaal maar! Hier een uitzet en daar een uitzet. De heeren schoonzoons kunnen zelfs niet eens den kost verdienen. Zün jullie dan gek....? En JU' Gerda, doet daar rustig aan mee?” Mevrouw Richter kende haar man te goed om zich nu ook maar eenigszlns op te wliiden. Heel bedaard vroeg ze: „Wat bedoel Je met dat meedoen. Paul? Mü, als moeder, moet toch het geluk van mün kind aan het hart liggen. Heb je dan op Greta's bruiloft al niet begrepen, dat Frida het liefst den heelen avond met Warmsteen zou hebben gedanst? En JU hebt haar toch geholpen, ik niet. Bovendien kan Ik beter beoordeelen dan jullie, of een, schoonzoon in stand met ons over eenkomt. HU mag dan tienmaal een landloo per zün, hü (heeft toch beslist een voorkomen VOORKOMEN RHEUMATIEK toch wel veel van haar houden, dat hü een verzoenlngsbrlef had geschreven en toen deze onbeantwoord bleef, nog een. Wat was ze blü eenkomstige tüdstlp van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zün in totaal 1813.036 (v. J. 1833.733) biggen gemerkt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9