over (hxtnüurfiz „Bi-Ai'lita” TABAK tfNfff AC GBURlj I Oordeel van de Tweede Kamer de Rijksbegrooting BEZWAREN TEGEN DE REGEERINGSPOLITIEK Hoofdpijn, Kiespijn. ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 7*eg«n seJantxrwt/t/crinf I Waardeering gevit I Begrooting van Justitie Toestand des lands Het P.T.T.-bedrüf ut PHILIP* kIl Belastingverhooging niet zonder bedenking Hij wil een en ander van Joodsche maatregelen weten Tweede Kamer vestigt aandacht op ernstige gebreken in de politie-organisatiei GRAAF DE MARCHANT IS ONGERUST VERSTERKING VAN DE RUKSMIDDELEN u> ut dit. BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE Financieels overwegingen weer houden krachtige bevorde ring van het econo misch leven Voorloopig verslag der Tweede Kamer verschenen Het belastingvraagstuk Niet zonder bedenking tn BT- 7 gelden een ,«d Mt dan hun »e- Tegen het ontworpen stelsel, om aan de hoof- I lort gehouden zullen zijn, alle drukwerken, die wor- V M. P* an PHILIPS in een 7 alt. Voorts gaat het thans niet meer om het le nigen van de gevolgen der werkloosheid, maar om de bestrijding van de werkloosheid zelf. gen, dat zuinigheid met 'a lands strikte elsch Is. aor tu rtle Vele andere leden deelden dese opvatting allerminst. De gemaakte tegenstelling gaat huns inziens In geenen deele op. In een over wegend chrlstelljken staat als den onsen la het niet meer dan vanzelfsprekend, dat elke actie tegen God of godsdienst door middel van de radio wordt verhinderd. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met het voornemen der regeerlng, een deel van de opbrengst der nieuwe heffingen te besteden aan het verleenen van een tege moetkoming isn groots gezinnen. poort STER ring te moeten vragen voor de economische ge varen, welke aan de vorming van trutets en kar tels in ons land zUn verbonden. De concentratie van bedrijven, zooals die b.v. bij de Unilever plaats grtfpt, achtten zij niet zonder groote be zwaren voor de handhaving van een krachtigen middenstand zoowel als voor het behoud van afzetgebied voor de landbouwproducten van on sen eigen bodem. Verscheidene leden verklaarden, dat zij gaar ne meer vastheid van beleid bij do regeerlng hadden gezien ten aanzien van de kwestie van het centraal vliegveld. Vele leden, tot verschillende richtingen be boerend, spraken er hun vreugde over uit, dat de z.g. defensie verboden met betrekking tot een onzer grootste politieke partijen thans naar verscheldener meenlng veel te laat zijn opgeheven. Bij zeer vele leden bestond bezwaar tegen de verlenging van den werkingsduur der wet op de belasting vsn de doode hand. Verscheidene andere leden zouden het roeke loos achten, deze belasting thana niet te ver lengen, welker opbrengst niet kan worden ge mist. nst een Itel Wi) Me van ert. oen akt >est tan. een ie» i in wel ioe- om oor Benige leden gaven als hun oordeel te ken nen. dat de regeerlng onvoldoende optreedt to gen de zedenverwildering, dit begrip in den rulmsten zin genomen. De openbare eerbaarheid wordt onvoldoende beschermd. De bepalingen tegen godslastering zijn niet dwingend genoeg. Toegelaten wordt, dat la. openbare vergaderin gen dingen worden gezegd, welke voor ons land uitermate gevaarlijk kunnen zijn. Andere leden kwamen tegen deze beschouwing op. UJ» van eno urg ont 33. 51; 55; 00 DM een ne- ise ir id al- llye uit. ;rts e 4 k.: M rlt- 11D 31 es- I* >lo- «e.: Uit de behandeling van de zaak-Oss voor het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage is naar de meenlng van vele leden wel geble ken, voor zoover dat althans niet reeds eerder vast stond, dat er ernstige gebreken bestaan In de organisatie van de politie hier te lande. Zonder thans op de genoemde zaak zelve in te gaan, meenden dese leden, dat niet alleen een bespreking, doch ook een verbetering van deze organisatie van de polltie in breeder verband wordt bezien dan tot dusverre geschiedde. Bij vele leden had de uit de getuigenverhooren in de zaak-Oss gebleken zeer onbevredigende samenwerking tusschen den procureur-generaal te 's-Hertogenbosch en de officieren der mare chaussee ernstige ontstemming gewekt. Verscheidene leden keurden af, dat het P.T.T.-bedrijf steeds verder wordt gerationali seerd. Huns inziens is de werkloosheid daardoor aanzienlijk vergroot. De regeerlng is, naar hun meenlng. ernstig in haar taak te kort gescho ten door dit toe te laten. Afgekeurd werd voorts, dat de zg. zoom van arbeldscontractanten steeds verder wordt uit gebreid. Verder werd opnieuw crltlek geoefend op het feit, dat vele zg. locale krachten, waaronder er zijn met 8, 10 en U dienstjaren, nog steeds niet In vasten dienst zijn aangegteld. Ook tegen het aanstellen van vele jeugdige werkkrachten en in het bijzonder van meisjes hadden verscheidene leden ernstig bezwaar. De werkloosheid onder de volwassen mannen wordt er door bevorderd. De uiteenzetting, in de mlllloenennota omtrent Rijks financiën gegeven, achtten de leden, hier aan het woord, In pessimis tischer toon gesteld dan noodlg ware ge weest. Deze leden waren van oordeel, dat de flnancieele positie des lands minder on gunstig is dan de regeerlng zich voorstelt. Het ligt voor da hand, dat dia positie niet rooskleurig is, maar zij is toch ook niet zóó slecht, dat niet zou kunnen worden overwogen. In afwachting van gunstiger jaren, een deel der uitgaven, b.v. die ver band houden met de werkloosheid, onge dekt te laten Op grond van deze zienswijze meenden zij zich nog hun oordeel te moeten voor behouden over de vraag of het gewenscht Is, in vollen omvang over te jwn tot d^ verwMenlOklhC Vap de aangetyfidlgdC' be lastingplannen. V wing van het belastingstelsel een gunstigen In vloed zal hebben op de volhshulahóudtng. Br is grond voor de vrees, dat in een misschien nabije toekomst andermaal met geweld zal worden gedreigd, om Inwilliging van elschen, aan een of meer kleine staten gesteld, te verkrijgen. Zulk een afschrik wekkende gang van zaken zal slechts af te wenden zijn, als de volken en regeerin- gen idt het gebeurde de les trekken, dat een werkelijke organisatie van den vrede thans dringend noodzakelUk te. Bh als men de mlllloenennota nauwkeu rig bestudeert, treft men daarin tal van gegevens aan, welke er op wijzen, dat hier Inderdaad van een zeer belangrijk samen stel van maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid sprake te. De hoop werd uitgesproken, dat de eenheid, welke zich, ondanks alle principieele verschil len, M) deze gelegenheid in ons volk heeft ge openbaard. richtsnoer zij en blljve In onze staatkunde. Alvorens over te gaan tot het voeren van beschouwingen over het algemeene beleid dér regeerlng op economisch, financieel'en sociaal gebied, meende een aantal leden eenlge woor den te moeten wijden aan den huldigen inter nationalen toestand en aan de houding van Nederland met betrekking tot dien toestand Verscheidene leden noemden de crltlek. van andere zijde op het beleid van het kabinet ge oefend, voor een zeer groot deel ongegrond. Van “hun kant wenschten zij aan te vangen met hun waardeering uit te spreken voor de vastheid van hand, waarmede de regeerlng In dese moei lijke tijden het schip van staat voert. Zonder twijfel te mede daardoor het saamhoorlghelds- gevoel van ons volk bevorderd. Opnieuw werd de aandacht gevestigd op het toenemende euvel van vervanging van ag. volksverzekerlngapolteaen door overeenkomsten met begrafenisondernemingen, welke overeen komsten niet, gelijk de genoemde polissen, de bescherming van de wet op het levensverzeke- ringsbedrijf genieten. Eenlge leden bepleitten een wettelijke rege ling van het beroepsgeheim van den Journalist. Vele andere verklaarden aan zulk een nieuwe regeling geen behoefte te gevoelen. Verscheidene leden betwijfelden, of de onlangs getroffen regeling tot wering van vreemdelingen uit de balie wel noodlg en of zij juist In de tegenwoordige omstandigheden wel wenschelijk was. Weliswaar aldus verscheidene dezer le den is zeer onlangs tot groote blijdschap van alle volken een oorlog nog op het laatste «ogenblik voorkomen, doch dit te slechts kun nen geschieden, doordat een kleine staat werd apgeofferd. Bedreiging met gewelddadig op treden heeft eenlge groote mogendheden er toe gebracht, Tsjecho-Slowaklje, vrijwel zonder met de regeerlng van dat land overleg te plegen tot bet toegeven aan zeer ver gaande etecheu te noodsaken. De op zulk een wijze geredde vrede kan nergens een gevoel van gerustheid geven, allerminst in de kleine landen. Sommige leden achtten het niet juist, dat de omroepvereenigingen op allerlei gebied, oa. door het uitgeven van kalenders en dergelijke, met bedrijven In concurrentie treden. Zij verzochten den minister te willen bevorderen, dat deze vereenlglngen zich beperken tot haar eigenlijke taak, het verzorgen van uitzendingen. Verscheidene leden vestigen de aandacht op een verklaring van 's ministers ambtsvoorgan ger. waaruit mocht worden afgeleid, dat het particuliere Initiatief bij de radlodistrlbutle pri mair zou blijven en dat de N.O.ZEMA. slechts dan tot exploitatie zou overgaan, wanneer dat Initiatief in gebreke mocht blijven. Hoe Is hier mee nu te rijmen, dat de NO.Z.E.MA. de exploi tatie van de radlodistrlbutle ter hand te gaan nemen In steden als Delft en Enschede, terwijl aan particulieren belet werd ondernemingen van dien aard daar op te richten? Sommige leden waren van oordeel, dat het, gezien de geldende bepalingen van de gemeente wet, niet olrbaar is bij de heffing van retributie voor leidingen, enz., van radlodlstrlbutlebedrij- ven een anderen maatstaf aan te leggen dan voor leidingen, eng., van ieder ander particulier bedrijf gelden. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de kameraadschappelijke verhouding tusschen bewaken en gevangenen, welke blijkens een on langs gevoerd strafproces In een onzer gevan genissen heeft bestaan. Zij zouden gaarne de verzekering ontvangen, dat dergelijke toestanden niet meer vuuraomen, noch in deze eene gevan genis, noch in andere. aanschaffingsprijs Vele andere leden achtten het misplaatst de suggestie te wekken als of de regeerlng niet In chrlstelljken geest zou handelen. ZIJ hadden het volste vertrouwen In de toezegging van den minister, dat bjj het beoordeelen van de vraag, of vreemdelingen kunnen worden toegelaten, zoo humaan mogelijk zal worden opgetreden. De regee rlng moet echter vooruitzien en overwegen, welke gevolgen een sterke immigratie voor ons volk kan hebben. Verscheidene leden constateerden met stemming, dat op radlógebied geleidelijk Aan het Voorlooplg Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot tijdelijke voor ziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks wordt het volgende ontleend: Eenlge leden verklaarden hun steun aan dit wetsontwerp te moeten onthouden, wijl het deel uitmaakt van het complex van maatrege len. dat ten doel beeft de belasUngpolltieic der regeerlng tot verwezenlijking te brengen en zjj die politiek in haar geheel verwerpen. gen van groote gezinnen jaarlijks een bedrag in klinkende munt te restltueeren, welk stelsel bun trouwens toescheen technisch en admini stratief niet gemakkelijk uitvoerbaar te zijn, be stond b|j verscheidene leden bedenking. Dat weder een aantal nieuwe heffingen dqn druk der toeh reeds zoo hooge belastingen sa) komen verswaren, betreurden zij zeer. Naar hun oordeel zal dat zeker aan een spoedig Intreden van economisch herstel niet ten goede komen..Z« verklaarden zich echter tegen die plannen niet te willen verzetten, juist omdat zij zoozeer van de noodzakelijkheid van het spoedig bereiken van een sluitend budget overtuigd waren. Een uitzondering zouden zij daarbij willen maken voor de op ds bedrijfs winsten te leggen extra-belasting van 8 pCt. Verscheidene leden noemden den toestand, waarin ons land verkeert, uiterst zorgwekkend. Van sen economisch herstel kan nog steeds niet worden gesproken. De forsche maatregelen, welke noodlg zijn, worden niet genomen. Wel wordt gesproken over de noodzakelijkheid van consequente con centratie van alle krachten op t groote probleem der welvaartsbevorderlng, doch de concrete plannen der regeerlng zijn met deze kloeke ter minologie niet Ih overeenstemming. In de uit werking van hetgeen de regeerlng zich voor- •ktelt te doen heeft zij blijkbaar zelf ook geen groot geloof; anders! zou zij niet rekenen met ••n zeer belangrijke ^blijvende werkloosheid en Met seer groote begrootingatekorten in de eerst volgende Jaren. en daarmede de bedrijvigheid sullen ondermi!- drüvigheld allereerst voorwaarde voor herstel de welvaart te. Andere leden stelden de vraag, of een beroep op de christelijke levensopvatting ter aanbeve ling en ondersteuning van de regeerlngspolltiek niet een misbruik Is te achten, waardoor het christendom wordt geschaad. Na het eerste Jaar van voorbereiding zouden de christelijke daden volgen. De Troonrede heeft aan deze verwach tingen allen grond ontnomen.- De grief, tegen bet karakter van de Troon rede Ingebracht, konden deze leden tot op ze kere hoogte onderschrijven. Gaarne zouden zij daarin een meer prlncipieel-chrlstelijken toon hebben aangetroffen. Het beleid van het kabinet aldus deze leden moet vooral beoordeeld worden naar ztjn houding ten opzichte van het probleem der werkloosheid. De regeerlng aldus deze leden heeft geen enkel groot plan, noch tot verlevendiging van het bedrijfsleven noch tot het op andere wijze opheffen van de werkloosheid. Met de regeerlng waren deze'leden van oor deel, dat een sluitend budget richtsnoer moet zijn voor haar beleid. Naar hun meenlng dient dat sluitende budget echter zooveel doenlijk te worden verkregen door beperking van de uitga ven, terwijl nieuwe belastingen slechts een aan vullende bron mogen vormen. Bij dezen aandrang tot bezuiniging sloten zich verscheidene leden aan. Ten slotte werd, in verband met de bezulnl- gingsnoodzaak, van verschillende zijden de wensch uitgesproken, dat de regeerlng er vooral ook de militaire autoriteiten van zal doordrin- Andere leden sloten zich bij deze instemming aan. Daartegenover stelden zich verscheidene leden, die het op zijn minst genomen twijfelachtig acht ten. of hier wel de juiste weg wordt betreden. Deze leden hadden zich steeds op het standpunt gesteld, dat de noodlge tegemoetkoming aan de bijzondere moeilijkheder. van groote gezinnen beter kan geschieden door vermindering van den belastingdruk, in bet bijzonder voorzoover die door indirecte heffingen wordt veroorzaakt, dan door bet verleenen van kindertoeslagen op loo- nen en salarissen. Thans zullen echter beide methoden tegelijkertijd toepassing gaan vinden, terwijl ook reeds bij de bestaande directe belas tingen een niet onaanzienlijke kinderaftrek plaats heeft. De hlerbedoelde leden vroegen zich af, of op deze wijze niet met de tegemoetkoming aan groote gezinnen verder wordt gegaan dan geraden is te achten. Vele leden verklaarden, gezien de huidige flnancieele omstandigheden, ook aan dit gedeelte van het ontwerp hun stem wel doch alleen dan te willen geven, wan neer In het onderhavige artikel een wij ziging zou worden aangebraebt, ten gevol ge waarvan de kerkelijke goederen onder de vrijstellingen komen te vallen, welke de wet op de belasting van de doode hand kent. Andere leden zouden zich met deze oplos sing allerminst kunnen vereenlgen. Zij merk ten op, dat door het vrijstellen van de kerke lijke goederen het beginsel, waarop de in de wet opgenomen vrijstellingen berusten, radicaal zou worden doorgebroken, waarmede men, wat dit zoc belangrijke Onderdeel der wet betreft, op een hellend vlak zou komen. Bovendien sou deze nieuwe vrijstelling neerkomen op de be gunstiging van één bepaalde groep belasting plichtigen, hetgeen ónbUUjk moet worden ge acht. Philipslampen besparen meeyip Uw stroomrekening Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine is het vol gende ontleend; Sommige leden stelden de vraag, of het wel verstandig beleid moet worden genoemd, de benzlnebelasting op de tegenwoordige hoogte te handhaven. Zij meenden, dat een verlaging van deze belasting de totale opbrengst zou doen stij gen wegens de stimu leering van het gebruik van motorrijtuigen, welke daarvan het gevolg zou zijn. Andere leden betwijfelden de juistheid van deze meenlng. Op het motorverkeer drukken heel wat meer lasten dan de benzlnebelasting alleen. Een verbetering van beteekenls van het benzineverbruik zou alleen kunnen warden be reikt. Indien deze lasten over de geheele linie belangrijk zouden worden verlaagd. Onder de leden, die tegen het ontwerp be zwaren hadden, waren er, die desnoods bereid zouden zijn daarover heen te stappen, indien de verlenging zou worden gevraagd voor een tijd van ten hoogste twee jaren. Een verlenging voor een termijn van vijf jaren kwam hun In elk geval onaannemelijk voor. goede samenwerking is tot stand gekomen en een betere verstandhouding is gegroeid, terwijl ook ten aanzien van de vraag, welke uitzendin gen kunnen worden toegelaten, in het algemeeq een bevredigende gedragslijn wordt gevolgd. Als een ernstige afwijking van deze gedragslijn be schouwden zij echter het toestaan van de op 6 Juli JJ. door den KJt.O. uitgezonden rede van mej. M. Voogd, „Het hart van het nieuwe Spanje waarin de opstand in dat land werd verheerlijkt. Een meten met twee maten zagen sommige leden in de beslissing van ”s ministers ambts voorganger. om aan de vrjjdenkersomroepver- eenlging allen zendtijd te ontnemen. Ofschoon sU met de doelstelling van deze vereeniglng geenszins sympathiseerden, achtten zij het niet juist, dat beschouwingen van vrijdenkers niet meer mogen worden uitgezonden, terwijl een serie spreekbeurten ten behoeve van de Katho lieke Actie „Voor God” wel wordt toegelaten. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de postbegrootlng, te het volgende ont- leend: Sommige leden verklaarden onder de huidige omstandigheden met het oog op dé flnancieele positie des Rijks met een wlnstramlng van 8.500.000 ook voor het Jaar 1939 accoord te kunnen gaan. Zl) spraken echter de hoop uit, dat het binnen afzlenbaren tijd mogelijk zal worden, de winst deels ten goede te doen komen aan het publiek en deels aan het personeel. Van verschillende zijden werd opnieuw ge klaagd. dat de postbestelling op het platteland nog steeds gebrekkig en op vele plaatsen be paald onvoldoende Is. Sommige leden verzochten den minister wijziging van de postwet in overweging te den aangeboden, te verzenden. Van verschillende zijden werd er bij den mi nister op aangedrongen, de telefoontarieven verder te verlagen. Verscheidene leden juichten het toe, dat de aangékondigde nieuwe belastingen deel sullen uitmaken van een complex van maatregelen, ten doel hebbende, het belastingstelsel als geheel te verbeteren. Drieërlei behoort hierbij hunsinziens bevorderd te worden. Vooreerst moet worden be ëindigd het heffen van belasting op het ver schaffen van arbeid en moet In het algemeen het bedrijfsleven worden ontlast van heffingen, welke niet afhankelijk zijn^ran het maken van winst. De voorgenomen wijziging van de wet op de përsonee.e belasting behoort daartoe te strek ken, terwijl in dit verband tevens in aanmerking komt de schrapping uit de gemeentewet van de zakelijke bedrijfsbelasting. In de tweede plaats moet aan de groote gezinnen worden tegemoet gekomen, die thans een zwaren druk ondervin den van de accijnzen, de omzetbelasting en de crisisheffingen. En in de derde plaats dient het belastlngcomplex als geheel meer rekening te houdeh met de draagkracht. Langs deze drie wegen bestaat de mogelijkheid, dat de vernleu- slttjd een poeder of cachet van Mijnharde Mljnhardt a Poeders per stuk 8 ct. Doos 46 ct. Cachets, genaamd .Münhardtjes” 3 st. 10 ct. Dooe 50 ct. klngen gewijd aan aanvallen, In enkele organen tegen de joden en het Jodendom in Nederland gericht. Er te volmaakte overeenstemming tus schen de permanente commissie en het comité voor bijzondere Joodsche belangen omtrent den aard der daartegen te volgen gedragslijn. Uiter aard kan publiciteit aan de bereids genomen en nog te nemen besluiten niet worden ge geven”? Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar de in bovengenoemde mededeellng bedoelde niet voor openbaarmaking vatbare be sluiten, welke ongerustheid wekken in breeds kringen van het Nederlandsche volk en te dë minster bereid het resultaat van zijn onderzoek mede te deelen? Ook het andere middel, dat de regeerlng wil •taiaisen om het begrootingstekort te over- “’••wn, te weten de invoering van nieuwe be- “•tingen, achtten deze leden allerminst zon- ■•r bedenking. de eerste plaats schijnt het tijdstip niet Mw gunstig gekozen om over te gaan tot een “«Mening van ons belastingstelsel, als waarop Qe invoering van hetgeen de regeerlng noemt ••nationale inkomsten- en winstbelasting” daaromheen gegroepeerde wijzigingen van “estaande fiscale wetten neerkomen. De eenlge, nieuwe heffing, welke zonder be- J**ar 100 kunnen worden ingevoerd, bestaat een verhooglng van de successiebelasting, reeds zoovele koeren te aangedrongen, wordt echter ook thans door de regeerlng ™*t voorgesteld. Ook van de mede bij herha- “®8 aanbevolen opheffing van het bankgeheim de regeerllig niet te willen weten. groot leedwezen hadden deze leden ge- ï/*,3®er<1> *n de Troonrede zoowel als in Mlhoenennota elke mededeellpg ontbreekt betrekking tot verbetering van het onder- en van de ouderdomszorg. Flnancieele overwegingen menigmaal ave- rechtschc weerhouden de regeerlng van krachtige bevordering van het economisch le ven. Waarom kon wel 100 mlllloen voor defen- atedoeleinden beschikbaar worden gesteld en nirt b.v. voor kapitaalslnveBteerlng ter vergroo- •tog van de werkgelegenheid? Met bezorgdheid hadden deze leden kennis Benomen van het voornemen der regeerlng, de voorziening in het geraamde tekort voor een deel te zoeken In het opnieuw Invoeren van be langrijke bezuinigingen. Welke die bezuinigin gen sullen zijn, blijkt uit de mlllloenennota Met. Te vreezen te echter, dat zij wederom evenals de vele groote bezuinigingen in voor afgegane Jaren de koopkracht van het volk Verschenen zijn de algemeene be schouwingen van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1939. Daar aan is het volgende ontleend: Zeer vele leden 'spraken hun groote vreugde zit over de wijze, waarop onlangs het regee- ringsjublleum van H.M. de Koningin werd ge vierd. Zij achtten het een feit van staatkundige beteekenls, dat in die viering in zoo belangrijke mate tot uiting zijn gekomen de erkenning van het belang van den Nederlandschen staats vorm en de waardeering voor de wijze, waarop de draagster der Kroon gedurende zoovele ja ren Haar constitutioneel taak heeft vervuld Dat feit is vooral daarom van zoo groote waar de, omdat het vrijwel algemeene vreugdebetoon uit het volk zelf Is opgekomen en In geen enkel opzicht van bovenaf was opgelegd. Het N. 3. B. Tweede Kamerlid De Marchant et d’Ansembourg heeft asm den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een op 14 dezer gepubliceerde, kennelijk van de be trokkenen zelf afkomstige, mededeellng van den volgenden Inhoud: „De permanente commissie tot de algemeene zaken van het Nederlandsch-Israëlletisch kerk genootschap heeft in hare vergadering van Zondag October 1938 weder uitvoerige bespre- Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de justttlebegrootlng is het volgende ontleend. Verscheidene leden gaven uiting aan hun waardeering voor den arbeid van den Minister ia het algemeen en voor de door hem inge- tilende wetsontwerpen in het bijzonder. Verscheidene andere leden verklaarden voor de kennis en de werkkracht van den Minister eveneens waardeering te hebben, doch zich met het door hem gevoerde beleid geenszins In allen deele te kunnen vereenlgen. Met name hadden zij beswaren tegen 's ministers beleid In zake de toelating en uitwijzing van vreemdelingen. Eenlge leden verklaarden opnieuw geenerlel vertrouwen in den minister te stellen. Opnieuw drongen verscheidene leden met klem aan op een nieuwe wettelijke regeling van het ontslagrecht en van het concurrentiebeding. Van verschillende zijden werd de klacht geuit. dat er nog steeds In ernstige mate pers-excessen zijn. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de vraag onder het oog moet worden gezien, of het niet noodzakelijk zal zijn de strafbepa lingen tegen excessieve uitingen nogmaals uit te breiden. In het bijzonder tegen antl-semletische uit latingen wordt, naar de meenlng van verschei dene ledqn„tang niet streng genoeg opgelredeq. r Vah -veiSthinende zijden Wérden odt Mans weer talrijke klachten geuit over de toepassing van het vreemdelingenrecht. Verscheidene leden drongen er met nadruk op aan. zooveel maar «enigszins mogelijk Is tegen over vluchtelingen om redenen van ras. geloof of politiek de humaniteit te betrachten. bedraagt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21