n ONS BLAD Kanongebulder klinkt door tot in Hankau lliii Het nieuws van s Maatregelen te Jeruzalem Botsingen in het Roethenen-gebied Familiedrama te Eenrum Vliegramp in Australië 1 w f heden DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD EEN VERKLARING VAN KARD. INNITZER DE BAROMETER 5< HAAGSCHE RAAD VOOR LEIDERDORP TAC K s 1 B.' DINSDAG 25 OCTOBER 1938 2 De Ook Westland adresseert en Anti-semitisme te •Zoppott Drie vliegrampen in enkele dagen Met de organisatie van het burgerlijk bestuur wordt begonnen Positie der Japanners bij Kanton DE „TIMES" WEER IN BESLAG GENOMEN Achttien dooden, waaronder oud-miniater Vliegtuigen voor de Kon. Marine met scheermes ernstig gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Sudeten-Heimat bund royeert Kard. Innitzer Het Britsche kabinet bespreekt den toestand te lde jen ar m- om ren aer, op rek ap, no- ten pel oor zag ng, jen ien aet Arabieren ter dood gebracht „ik wijs het verwijt af, dat ik my opzettelijk tegen Hitler het volk kant" Zeven- a achthonderd Hongaarache terroristen zouden zyn gedood VEREENIGÖE KATHOLIEKE PERS TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 21 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bodraagl 20 c< P- regel; Ingezonden Mededeollngen 40 cl. o. f. Bil CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| abort nament wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. geruchten over een aftreden van Tsjang fCai Sjek worden tegengesproken Oude man GRACIETTA Joh. Lauwers - Opticien Op voorstel van B. en W. zal adres worden gezonden aan de regeering Se. Ik heb nooit nagelaten de htotWtociM be- ONS KLEIN PRINSESJE BEATRIX IN DE BOX ijk Wh» lk- belde l van 761.1 6 si el lil i I Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Amerlkaansche ambassadeur, Kennedy, op het ministerie van de Dominions een bezoek aan MacDonald gebracht. Ofschoon geen officieele verklaring is gepubliceerd, wordt in tal van kringen aangenomen, dat het doel van X bezoek was den toestand in Palestina te bespreken. waarheid is in de geruchten, dat maar- schalk Tsjang Kal Sjek af «m treden. LONDEN, 24 Oct. De „Daily Herald” meldt uit Praag, dat bij geheime vechtpartijen, welke zich in de laatste paar dagen hebben voorgedaan in Roethenië, de Oostelijk^ pro vincie van Tsjecho-Slowaküe, tusschen 700 en 800 Hongaarsche terroristen gedood zijn. Kardinaal Innitzer richtte een boodschap tot de Weensche katholieken. nota, die de Hongaarsche gezant aan Chval- kovskf heeft overhandigd. Naar uit Boedapest wordt gemeld, sou de in houd der Hongaarsche nota pas in den avond worden gepubliceerd. Indien het Tsjecho-Slo- waaksche antwoord niet bevredigend zou sijn. zou Hongarije onmiddellijk de büeenroeplng vra gen der onderteekenaars van de overeenkomst van München. lijk ft: en er. en SLAOLIL MO”STERD EN AXIJN Stand op Dinsdag uur vjm.: Vorige stand; 7«A itie net te te il I- T n rs le ste ul- n- >n an cr ude tien ierl tel- 9 en >la, ers log Br ibe ïh- ftU le en ?n. en lek NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Vanochtend aijn drie Arabische terroristen, die hebben deelgenomen aan den slag bij Ra msla op 1 October JJ.. met den strop ter dood gebracht. Twee Britsche soldaten wérden in een gevecht gewond. De autoriteiten hebben besloten, X verbod, zich X nachts in JeYuzalem op straat te bevinden, te handhaven. Voor de oude stad gaat dit in X avonds te 19 uur, buiten de muren te 23 uur. Tijdens gevechten tusschen Arabische op standelingen en Britsche militairen zijn vandaag twee Arabieren gedood en vier gewond. De op standelingen hebben een brug op den weg naar Jericho opgeblazen. LONDEN, 24 Oct. (Reuter). Enkele uren na den terugkeer van Chamberlain van Chequers heeft de minister-president in Downingstreet een bespreking van ministers geleid. Van de andere aanwezige leden van het kabinet worden' genoemd Hoare, Insklp. Mac Donald, Elliot en Zetland. Cadogan heeft zich ook naar Downingstreet begeven. Aangezien MacDonald vergezeld was van twee ambtenaren van het ministerie van Koloniën is 'het waarschijnlijk, dat ge sproken is over de Palestijnsche kwestie. De voorzitter van den „Bond WesUand”, de heer 3. Barendse, de voorzitter van den Bond van bloemenveilingen in het West land, de heer P. Vis. en de burgemeester van Naaldwijk, mede namens zün ambtgenooten van de andere Westlandsche gemeenten, hebben een adres ge richt tot den minister van Waterstaat, waarin zij dringend verzoeken voor de plaatsbepaling van een centrale luchthaven ..Holland" aan Leiderdorp de voorkeur te geven. Het Hongaarsche antwoord op de Tsjecho- Blowaaksche tegenvoorstellen Is gisterenavond te Praag ontvangen. Vanochtend heeft de Hon gaarsche gezant een bezoek aan minister Chval- kovskl gebracht. Men gelooft, dat de onderhan- delfngen nog eenigen tijd langs dlplomatleken weg zullen worden voortgezet. De meening is. dat de Slowaaksche en Roetheensche onder handelaars moeilijk verdere concessies kunnen doen. Ter vervanging van verouderd materieel heeft het departement van Marine een serie nieuwe lesvliegtuigen van het type Fokker S be steld. Na de bezetting van de oude stadswijken van Jeruzalem hebben de Britsche autori teiten de organisatie van het burgerlijk bestuur ter hand genomen, door het uit reiken van identiteitskaarten. Detachemen ten militairen hebben de hoogten, welke de stad beheerschen, bezet. De Japansche keizer heeft in een vanmiddag gepubliceerde boodschap aan leger en vloo: uitdrukking gegeven aan zijn innige dankbaar heid over de snelle bezetting van het gebied van Kanton, na een nauwkeurige voorbereiding en een stoutmoedige actie van leger en vloot, die daarbij krachtig hebben samengewerkt. Volgens deze keizerlijke boodschap levert de snelle bezetting van het gebied van Kanton door de Japanners een groote bijdrage tot de verdere gunstige ontwikkeling van den mili tairen toestand in China. langrijkheid te waardeeren van het uur, toen mijn geboorteland (het Sudeten-Dultsche ge bied) tot het groote Dultsche vaderland terug- "keerde. Tezamen met andere Dultsche kardi nalen heb Ik den Führer den dank van de gan ache Ostmark uitgesproken en de klokken laten luiden. Ik wijs het beleedlgend verwijt af, dat ik mij opzettelijk kant tegen Hitler en het volk. Het is langzamerhand gewoonte geworden, dat na ieder belangrijk Jgpansch succes weer geruchten opdoemen, kennelijk uK Japansche bron afkomstig, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek sul aftreden. De wensch blijkt ook hier de vader der gedachte te sjjn. Ook de jongste berichten over Tsjangs aftreden worden weer tegengesproken. De Chineesche ambassadeur te Londen, Kwo Tal Tsjl, heeft nJ. in een interview met Reuter verklaard, dat er geen grond van Het Chineesche persbureau bericht, dat acht duizend Chineesche vluchtelingen uit Hankau, Woetsjang en Hanjang in den Jangtse zijn verdronken, doordat de Japanners de passa giersschepen, waarop deze menschen een toe vlucht hadden gezocht, tot zinken hebben ge bracht DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd o« Aan- gebodon, geplaatst onder do Onroooor- rubrlek 10 cl. per rwgcl. Nadat reeds een vijftal toestellen van deze serie werd afgeleverd, zijn thans wederom vijf van deze lesvliegtuigen door de marinecom- missle, onder leiding van overste J. N. Kramer, overgenomen. Ir. P. J. Vos vertegenwoordigde de Fokker fabriek. De fabrieksvlieger Leegstra heeft de vliegtuigen gedemonstreerd en de off icier-vlie ger eerste klasse, D. J. R. Beugeling heeft ae ingevlogen. Havas meldt uit Jeruzalem, dat het oude stadsdeel van Jeruzalem thans bezet Is. Er moet echter op worden gewezen, dat de over heid de voor de Mohammedanen heilige plaat sen buiten de operatiezone heeft gehouden. Van hun kant hebben de Mohammedaanschc godsdienstige leiders, overeenkomstig hun be loften, door de opstandelingen die er een toe vlucht hadden gezocht, het heilig karakter van UT heilige plaatsen doen eerbiedigen. Volgens een Reuterbericht uit Tokio hebben de Japanners Hwangpi, op 20 K.M. ten Noor den van Hankau. bezet. De Japansche marine heeft Janglo bereikt, dat op 18 K.M beneden strooms van Hankau is geiegen. De linker vleugel der Japansche troepen doet thans hevige aanvallen 'op Kotientsjen, op 35 K.M. ten Oosten van Woesjang, een plaats, welke op haar beurt weer op 16 K.M. van Hankau is gelegen Inmiddels wm ook het parket uit Groningen gewaarschuwd, dat een onderzoek ter plaatse instelde. Nadat moeder en dochter op het ge meentehuis van Eenrum een verhoor was afge nomen, is de dochter aangehouden en naar Groningen overgebracht. Zij wordt ter beschik king van den officier van Justitie gesteld. Een der schepen werd bjj Slang, 35 K.M stroomopwaarts van Hankau in den grond ge boord. De beide andere bij Tsjang Lin Tsjl op da grens van Hoenan en Hoepeh. Niettegenstaande het regenachtige weer heb ben Japansche vliegtuigen opnieuw Woetsjang en Hankau gebombardeerd. De stad Hankau is voor meer dan de helft verlaten. Hierover ontstond Maandagochtend ruzie tusschen den man en de beide vrouwen. De dochter greep een scheermes en bracht haar vader zes verwondingen aan hoofd en arm toe waarop de oude man in elkaar zakte. De buren, die op het gegil kwamen toeloopen, waarschuwden direct den veld wachter en een geneesheer. Dokter Posthu mus was spoedig ter plaatse. Nadat het slachtoffer de eerste hulp was verleend, is hjj naar het Diakonessenhuls te Groningen overgebracht. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4530 en 42» DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN Koapoortswag 94, Telefoon 412 SCHAGEN. Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar f2.— per kwartaal ot 15 cents per .week, voor bulten Alkmaar 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg N. V. Drukk. Do Spaarnostad - Haarlem. Tenslotte verklaar ik, dat ik thans, zooals. steeds. op het standpunt sta, dat een katholiek sijn plichten jegens den staat moet nakomen, overeenkomstig zijn geweten, doch dat de bls- schop ten allen tijde zün gewetensplicht, de rechten van God en de kerk te zullen verdedi gen, hetgeen hü gezworen heeft, moet vervullen. BERLIJN, 34 Oct. (Havas) De „TJm«” vandaag weer in beslag genomen, vermoeffell. wegens de verslagen over het spionnageproces te New York. Familiedrama te Eenrum. Meening der Kamercommissie over het Nederlandsch-Duitsche goederenverdrag. Ministerieel rondschrijven aan de ge meentebesturen over den brandstoffen bijslag. Wederom vijf Fokker-toestellen voor de marine afgeleverd. Generaal-majoor P. Best benoemd tot commandant van de luchtverdediging. De Haagsche Raad heeft zich uitgespro ken ten gunste van een vliegveld-Leider- dorp. Er is thans de staat van beleg afgekondigd voor Hankau en omliggende steden. De commissaris voor de verdediging, generaal Kwosjan, heeft vandaag gesproken over de mogelijkheid gebouwen op te blazen. De belan gen van de buitenlanders zullen worden ge ëerbiedigd. Een leder, die het leven van buiten landers in gevaar mocht brengen, zal worden doodgeschoten. Morgen zal de scheepvaart op den Jangtse boven Hankau worden gesloten. Evenmin ia waar, dat Wang Tsjang Wei. d« vroegere minister-president en Wang Tsjoeng Tsjosl, de vroegere minister van Bultenland- sche Zaken, naar Hongkong zouden zijn ge gaan om met de buitenlandsche ambassadeurs te spreken over een bemiddeling. Kwo Tal Tzji voegde hieraan toe, dat hij een telegram heeft ontvangen, waarin wordt gemeld, dat ministers te Tsjingking zijn. Omtrent de positie der Japanners bij Kan ton meldt Domei uit Tokio, dat geen enkele Japanache soldaat in de stad Kanton is. hoewel een kleine troepenafdeeling patrouillediensten verricht en den vrede en orde in de stad hand haaft. De Japansche strijdkrachten bevinden zich rondom Kanton. Ceteka meldt, dat de Tsjecho-Slowaakache regeering Mgr. Tisso en Brody, de minister presidenten van Slowakije en Roethenië. heeft uitgenoodlgd naar Praag te komen om zdb WARSCHAU, 24 Oct. (Havas). Gisteren zijn te Zoppott, de badplaats van Danzig, twee «roote antisemletische betoogingen gehouden Afdeelingen S. A. trokken door de straten en bevestigden plakkaten aan alle Joodsche en Poolsche winkels. Nadat Pdolsche burgers zich t°t de autoriteiten hadden gewend, werden de plakkaten van de Poolsche winkels ver wijderd. De antl-semletische actie wordt ge leid door den burgemeester, die onlangs heeft Verklaard: „Zoppott moet vóór den winter ge heel van Joden gezuiverd zijn.” Ook andere steden zullen een garnizoen krijgen om mogelijk te maken, dat de militaire i- autoriteiten toezicht uitoefenen op het lands bestuur. De bezetting van de oude stad Jeru- oüem is volgens den generalen staf een voorspel voor een altemeene zuivering van het land. Men vestigt er verder de aandacht op, dat te Joodsclle gewapende formaties geen deel hebben genomen aan de zuivering van Jeru zalem. Deze formaties hebben alleen ten doel te zorgen voor de veiligheid van de Joodsche nedenett'ngen. BOEKAREST, 24 Oct. (Havas). Tijdens de herfstmanoeuvres van het Roemeensche leger zijn tot nu toe drie watervliegtuigen veronge lukt. Een vliegtuig is neergestort bij Galatz en een ander is Zaterdag verongelukt bij een da ling op een meer bij Constanza. Vanochtend heeft de commandant van de vllegtulgenbasis Constanza zich naar de plaats van het ongeluk begeven, doch bij zijn terugkeer is ook zijn watervliegtuig verongelukt. De commandant en twee andere militairen zijn om het leven ge komen. Deze reeks ongelukken heeft geen goeden in druk gemaakt op de openbare meening. De drie verongelukte toestellen waren alle Savoia- Marcbetti. De staat van beleg te Hankau afgekon digd. Aan de Hongaarsche grens in Roethenië zouden zich voortdurend botsingen voor doen met Hongaarsche terroristen. Te Jeruzalem heeft men een begin ge maakt met de organisatie van hef bur gerlijk bestuur. WEENEN, 24 Oct. De Oostenrijksche afdee- llng van den Sudeten-Dultschen „Heimat- bund” heeft Kardinaal Innitzer geroyeerd als bd. wegens zijn onvaderlandslievend gedrag” Kardinaal Innitzer. die in het Sudetenland is «boren, werd In April van dit Jaar tot eerelid HANKAU, 24 Oct. Sinds den val van Kanton wordt de Japansche opmarech naar Hankau mei nieuwe kracht voortgeset De rteg om de stad wordt steeds nauwer en de Japansche troepen zijn de stad reeds bedenkeltjk dicht genaderd. Voor het eerst heeft men na sok in do stad Hankau zelf duidelijk kanongebulder gehoord. De burgerbevolking blijft de stad ontruimen. In officieele kringen te Praag moeten deze cijfers zijn toegegeven. Bovendien werden 400 personen gevangen genomen. Een groot aan tal één op de tien zijn officieren van het Hongaarsche leger. Vele gevangenen hebben verklaard, dat zij waren opgeroepen voor den dienst in het Hoi;- gaarsche leger en dat zij toen niet hebben ge- weten naar Tsjecho-Slowakije te zullen worden gezonden. Anderen verklaarden in speciale kampen aan de TSJechisch-Hongaarsche 'grens geoefend te zijn in bet terrorisme. De terro- risten droegen geen uniform, doch zij waren gewapend met machinegeweren, geweren en handgranaten van dezelfde soort als in het Hongaarsche leger worden gebruikt. Naar schat ting zijn, aldus de correspondent, 13000 man op geleid voor terroristische daden in Roethenië en Slowakije. HET Li rHTKVSSEN-BREVK APPARAAT Bonder verren, zonder onnoodlgen druk of PU». Oeeft gemak, rust en veiligheid LAOS PRIJS. PAYGLOP 3 - ALKMAAR - TRL. MM ZIFKEN FONDSLEVERANCIER Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad van 's-Gravenhage. In deze bijeenkomst kwam by de mededeelingen aan de orde de uitnoodl- ging. die B. en W. van Amsterdam hadden ge zonden aan het Haagsche gemeentebestuur, op dat dit te samen met de leden van dan raad een bezoek zou brengen aan Schiphol. Er gingen stemmen uit den raad op, die pro testeerden tegen het eigenmachtig optieden van B. en W. door met een beroep op den al te korten tijd en de druk-bezette agenda de ult- noediging zoo onhoffelijk van de hand te wij zen. De raad had tenminste eerst gepolst moeten worden, zoo meenden verschillende leden. De voorzitter verweerde zich tegen dit ver wijt en voerde aan, dat B. en W. van Amster dam, door een uitnoodiging op zoo korten ter mijn te zenden, .het gemeentebestuur voor een onmogelijkheid plaatsten. Den raad laten gaan zonder B. en W„ zou even onhoffelijk zijn ge weest. Onmiddellijk hierop volgde de behandeling van het adres, dat het Haagsch gemeentebe stuur voornemens is aan de Regeering te stu ren met betrekking tot den aanleg van het Centrale vliegveld onder Leiderdorp. Vooral aan de linkerzijde (doch ook een AR.- lid sprak in dien geest) werd tegen dit voorstel aangeveerd, dat Den Haag den veiligsten weg bewandelt, met zich buiten de geheele vlleg- veldkwestle te houden; eenerzijds heeft Den Haag er weinig voordeel van als het vliegveld in Leiderdorp komt, anderzijds vreesden de woordvoerders, dat de regeering zeker een niet geringe flnancieele bijdrage zal vragen, indien zij op aandringen van Den Haag tot het plan- Lelderdorp besluit Tenslotte werd het voorstel, het adres te zen den, aangenomen, omdat men na de publicatie van het adres moeilijk kan tegenstemmen. De Tsjechische gendarmerie fs versterkt om een zuiveringsactie te kunnen ten uitvoer leg gen, vooral In het dichtbeboschte gebied bij Berehovo. Maandagochtend werd de 70-jarige H. D.. in zijn woning te Eenrum tijdens een familie twist met een scheermes ernstig gewond. De familieverhouding in het gezin van D„ dat uit den 70-jarlgen man, zijn 67-jarlge vrouw, een 35-Jarigen zoon en een 30-jarige dochter be staat, was al eenigen tijdgespannen. Dinsdag j.l. heeft de zoon in verband hier mede de ouderlijke woning verlaten en sinds dien heeft de familie niets meer van hem vernomen. MELBOURNE, 25 Oct. (Reuter). ÏM l|)n- vüegtulg, een Douglas, dat fe AdelaMe was •■nstegea. N ia bet Dandenonggebergte, rwrm 30 kilometer van Melborne, neerge- stort. Veertien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn om het leven ge komen. Tot slachtoffers behoort de end minister van Handel Hawker. Men heeft de lijken van zeven slachtoffers bulten het tee- steT gevonden, terwijl elf lichamen, met brandwonden overdekt, in de machine lagen. De Weensche correspondent van de „Times” meldt, dat Zondag in alle kerken van Weenen van den kansel de volgende boodschap kardinaal Innitzer werd voorgelezen. Het Dultsche nieuwsagentschap heeft op 22 October den eisch gepubliceerd, dat ik mijn opvatting uiteen zou zetten. Ik verklaar hierbij: le. De bekende verklaringen van de Oosten rijksche bisschoppen op 18 Maart werden afge legd met de beste bedoeling om te komen tot een vreedzame overeenkomst met de thans heerschende autoriteiten in dit land. De loop der gebeurtenissen leidde tot betreurenswaar- dige maatregelen, welke het katholieke volk met geweld zijn opgelegd, zooals reeds in her innering is gebracht in den herderlijken brief van de Oostenrijksche bisschoppen op 4 Sep tember. 2e. Ik viel Hitler in mijn preek tot de katho lieke jeugd in de kathedraal op 7 October met [spoedig mc^elljk te kunnen antwoorden op de geen enkri woord aan, noch stookte ik op tot haat tegen hem, den staat of de partij. De de monstratie van de katholieke jeugd na dezen dienst was noch voorzien, noch beoogd. Het Is ook onwaar, dat de jeugd bij die gelegenheid politieke liederen zong. 3e. Mij zün de woorden in den mond gelegd: ,Jk heb besloten te strijden en ik ben bereid de leiding te nemen.” Ik heb deze woorden niet op de conferentie der bisschoppen noch tot eenige vergadering van priesters gesproken. 4e. Het verbod aan de priesters om deel te nemen aan de „organisatie voor den kerkelüken vrede” ging niet van mij alleen uit, maar wm het eenstemmig besluit van de conferentie van bisschoppen. Het werd niet om politieke rede nen genomen, maar om redenen van kerkelüke discipline. •re 1 ti -1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1