Pr De Tweede Kamer over het defensiebeleid KATHOLIEKE LECTUUR Lichamelijke opvoeding EEN GOEDE WEERMACHT NOODZAKELIJK THERMOGENE f WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 Militaire vliegvelden Economische weerbaarheid Man doodgereden Luchtverdediging Dood door schuld? De kruiseraanbouw Smirnoff jubileert EEN PRIJSVRAAG Examen radioamateur Landmacht Gemeente-secretaris staat terecht Kort daarop is zij overleden Wiskunde L. O. Machinisten-examen BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang no. 4 IN ZWITSERLAND BESTOLEN Contingenteeringen verlengd PIJNSTILLENDE WATTEN Koffer bleek uit den trein verdwenen Rapport der Rykscommissie wil voorlichting geven over wat op de scholen gedaan moet worden Autobestuurder tegen boomen gereden en ernstig gewond Leidende grond gedachten Grensbewaking onvoldoende tegen plotselinge invallen van gemotoriseerde troepen? Een Nëderlandsche M aginot-linie H. M. de Koningin heeft met Haar naaste omgeving een bespre king gehouden DUITSCHE MISSIESCHOLEN IN HOLLAND GETROFFEN OSSCHE MARECHAUSSEE IN HOOGER BEROEP OUDE DAME IN KELDER GESTORT JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD Wie zijn de tien populairste levende Nederlanders? HOEST. KEELPUN CMEP.RHEUMATIEK STEKBHM DEZW op de pijnlijke plek, bestrijdt Knoeiery of administratieve onjuistheid Macht over het stuur kwijtgeraakt doezen 35 en 55 ct. toe lectuur, van Rheumatische pijnen De geestelijke her bewapening Op 17 November behandeling ▼oor Centralen Raad van Beroep Academische examens Bij het oversteken door een auto gegrepen Veertig Indië-vluchten achter den rug b. ^kundig tooaichL I*ardW1’ Opvang- en verkoopprijzen ▼an haring ,w ning rn geen schrijvers en ro Btfn ▼or- Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat dexe begrooting allerminst doet blijken van een tevens zijn veertigste Indlë- I krachtig streven naar zuinigheid, overal waar dit mogelijk is. nige haar stonden Verscheidene leden verklaarden zich met de voorgestelde aanbouwplannen geheel te kunnen vereenlgen. tecten geheel zijn uitgesloten van den bouw van nieuwe kazernes. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten: tnej. N. de Lange, Bergen. >•9 •9* iet M. Het op len int, de ure gu- sou ■sta Al- igs en, ni- >tle icn ren Be ril len ta an iP- Het Rijkscollege heeft gemeend een rapport te moeten samenstellen, waarin met klem op het eminente belang, dat In de goede verzor ging van de lichamelijke opvoeding van het opgroeiend geslacht gelegen is, wordt geweaen. Verscheidene leden, die van oordeel waren, dat onze weerwacht moet steunen op ds gansdhe bevolking, betreurden, dat de mi nister niet krachtiger optreedt tegen pogin gen tot fascistische beïnvloeding van onze marine. ken. Oaame zouden zij omtrent de juistheid van rilt bericht, alsmede omtrent de kosten van de Inrichting van dit kamp worden Ingelicht. In het gehucht Vortum, nabij Vierlingsbeek, is Dinsdagmiddag het zevenjarig zoontje van den landbouwer Rutten bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Het ventje werd In bedenkeljjken toestand opge nomen en naar het ziekenhuis te Boxmeer ver voerd. Den chauffeur treft geen schuld Zeer vele leden moesten tot hun leedwezen vaststellen, dat. naarmate het defenrie-appa- raat zich ultbreidt. het voor de Kamer steeds moeiHJker wordt op de defensie-ultgaven con trole uit te oefenen. Van officleele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin Dinsdagmiddag met Hare naaste omgeving een persoonlijke bespreking heeft gehouden omtrent de drie oproepen, welke verschenen zijn met betrekking tot de moreele en geestelijke herbewapening. Daarbij was gelegenheid tot het stellen van vragen. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. der het an. >rd, asl ant ren Uge Na- :er- mel een het mg. ch- lers te leeszalen lec- een De jongste gebeurtenissen hebben doen zien, dat een volk niet te zeer op den steun van bondgenooten moet vertrouwen. In desa crisis is pijnlijk gevoeld, dat wij nog niet gereed zijn met den opbouw van onze de fensie. In het rapport wordt uitsluitend de lichame lijke opvoeding aan de inrichtingen van onder wijs behandeld, en wel omdat het de overtui ging van het college Is, dat hier vóór alles do mogelijkheid en de plicht bestaan, dit gedeelte van de opvoeding met kracht ter hand te ne men en aan degeheele Jeugd ten goede te laten I HET WRAK VAN DE SCH. 102 komen. Voorts zijn radicale plannen, waarbij uit den aard der zaak vraagstukken zouden moeten dorden aangeroerd, welke diep in de samenle ving <èn in de wetgeving) ingrijpen en welker oplossing mede door wereldbeschouwing en po litieke overtuiging wordt bepaald, niet te berde gebracht. Eveneens is het. vooral voor de weer baarheid van ons volk belangrijke, vraagstuk van de lichamelijke opvoeding der schoolvrije jeugd, dat naar het oordeel van het college een afzonderlijke studie veretocht, in dit rapport buiten bespreking gelaten. Verscheidene leden achtten 's ministers mo- tiveerlng van de voorgestelde uitbreiding en vernieuwing van het materieel aannemelijk, vooral voor wat het kleine materieel betreft. Met het voorstel tot versnelden aanbouw kon den zy slechts instemmen onder het nadrukke- l\jk voorbehoud, dat dit voorstel geen aanloop mag worden om tot een grootere sterkte dan drie kruisers te geraken. Vele leden stemden in met de voorgestelde verhooglng van de artikelen betreffende de geestelijke verzorging. Men hoopte stellig, dat deze verzorging gelijken tred zal houden met de uitbreiding van de weennacht. verheidascholen als ten aanzien van die opvoeding aan de unlverriteiten en hooge- scholen, welke daar nog steeds ontbreekt. Tevens is in het rapport een hoofdstuk gewijd aan de leerkrachten, van wie het welslagen van de lichamelijke opvoeding goeddeels afhankelijk is. Ten slotte bevat dit rapport een overzicht van de lichamelijke opvoeding in het bui tenland en een aantal bijdragen. De heer Thomson, havenmeester van Schip hol, wenschte den vlieger geluk namens de K. L. M., terwijl hij hem een tuil bloemen aan bood, bestemd voor zijn zieke echtgenoote. oefening besteed, een rijke winst voor de volks welvaart opleveren, aldus prof. Buytendijk. Een omvangrijke taak als de lichamelijke op voeding op de scholen eischt, naar de overtui ging van het Rijkscollege, een energiek en spe ciaal hierop gericht toezicht. Na een overzicht te hebben gegeven van het geen in het verleden van overheidswege is ge daan. beschouwde de voorzitter van het Rijks college den huldigen toestand. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bescherming tegen plotselinge overschrijding van de grens door gemotoriseerde troepen niet vol doende is verzekerd. De onderdeelen, welke met de grensbewaking zijn belast, zijn te ver van de grenzen gelegerd. Naar het oordeel van sommige leden moet onze Oostgrens worden versterkt met permanente wer ken, in den trant van de Fransche Maginot- of de Duitsche Siegfried-Unle. Tegen dit denkbeeld werd door andere leden aangevoerd, dat het in strijd is met onze zelf standigheids politiek. Wederom drong men er op aan, dat de mi nister aandacht zal schenken aan de mogelijk heid van het bouwen van ondergrondache- vlieg- tuigbergplaatsen. •s GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heeren M. J. H. HeUkoop te Rotterdam en J. F. Jansen te 's Gravenhage en voor het eerste gedeelte van diploma B: O. Konlngsteln te IJmulden, F. Nutters te 's Gravenhage en J. F. Rollfs of Roelofs te Dordrecht. Ter gelegenheid van de uitreiking van dit rapport aan een aantal journalisten heeft de voorzitter van het Rijkscollege, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, eenlge opmerkingen gemaakt. Prof. Buytendijk zeide oun., dat In ons land 40 procent van de lagere-schoolbevolking ver- stoken blijft van lichamelijke opvoeding, dat wil zeggen, dat ongeveer een half millioen kinderen dat gedeelte van de opvoeding moet ontberen, dat voor den mensch hygiënisch noodzakelijk is. Het Rijkscollege voor de lichamelijke opvoe ding heeft van het begin van zijn optreden af den grootst mogelljken drang op de regeering i uit te oefenen. Talrijke voorstellen 's GRAVENHAGE* Geslaagd de heeren O. J. O. van de Linde te Krimpen a.d. Lek en I*. Smit te Zuidbroek. Het Rijkscollege voor de lichamelijke op voeding heeft een rapport samengesteld, waarin hoofdzakelijk de lichamelijke opvoe ding in de school is behandeld. Bij de samenstelling is het college uitge gaan van de gedachte, dat de lichamelijke opvoeding in de school niet alleen uit hy giënisch, maar vooral uit sociaal en paeda- goglsch oogpunt van groote beteekenls is. Zeer vele leden gaven blijk van hun bijzon dere belangstelling voor de toepassing van de nieuwe bepalingen der Dienstplichtwet Men zou daaromtrent gaarne volledig worden in gelicht. Vele leden zouden gaarne worden Ingelicht omtrent de organisatie van de luchtverdediging in den ruimeren zin, waaronder zjj dus begre pen niet alleen den eigenlijken luchtvaartdienst^ maar ook den luchtwachtdienst, den zoeklich tendienst en de luchtdoelartillerie. Gevraagd werd, of de militaire vliegvelden alle binnen de stelling Holland zijn of worden geconcentreerd. Zoo neen, welke militaire vlieg velden zijn of worden daarbuiten aangelegd? Van verschillende zijden werd gevraagd om een uiteenzetting over het verloop van de on- derhsmdelingen betreffende de overneming van civiele vliegvelden door het departement van Defensie. Vele leden hsriden met voldoening gezien, dat de minister met voortvarendheid er naar streeft, den achterstand In de materieel-voorzlenlng in te halen. Vele leden maakten bezwaar, dat aan het Na tionaal Jongeren Verbond bij gelegenheid van vlootrevues herhaaldelijk de regeling van ds ont vangst der gasten wordt overgelaten, waarbij het de gelegenheid te baat neemt om nadrukkelijk voor eigen zaak propaganda te maken. Verscheidene leden hadden uit persberichten tot hun voldoening vernomen, dat de regeering voornemens is het kamp voor dienstweigeraars niet op het eiland Rozenburg, maar te Gleten- Borger op te richten en dat de leiding daarbij of de inrichting daarvan zal worden gesteld In han den van 's ministers ambtgenoot van Sociale Za- De overplaatsing van de brigade der mare chaussee uit Oss. waartegen de manschappen reeds eerder bij het Ambtenarengerecht be zwaar aanvoerden, zal thans op 17 November behandeld worden voor den Centralen Raad van Beroep. Dinsdagnamiddag heeft zich in een woning aan de Wattstraatte 's Gravenhage een tra gisch geval voorgedaan. Een dame, de 85-jarige mevr. W. R„ wonende aan de Juliana van Stol- berglaan, die daar op bezoek was, wilde zich naar het toilet begeven en opende daartoe bij vergissing de deur, welke tot den kelder toe gang gaf. Zij stortte met een hevigen smak in den kelder neer, waar zij met een schedelbreuk en in bewuateloozen toestand bleef liggen. De G.G.D. werd onmlddellijk te hulp geroe pen en bracht het slachtoffer naar het Roode Kruisriekénhute. Bij aankomst aldaar bleek mevr. W. R. reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot van den heer H. de Wit. die in de vlschrookerU van den heer H. te Enkhuiaen door electrlschen stroom is ge dood. is Dinsdag in beslag genomen. Er wordt vermoed, dat dood door schuld is veroorzaakt, aangezien de leiding niet aan de gestelde elschen bleek te voldoen. De begrafenis is uit gesteld tot heden, terwijl dr. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten. Tegen den heer H. Is een strafvervolging Ingesteld. Aan dit rapport ligt de bedoeling ten grondslag alle regeeringslnstantles en ook alle belangstellenden In de opvoeding van de jeugd voor te lichten omtrent den wer kelijk bestaanden toestand der lichamelijke opvoeding aan de Inrichtingen van onder wijs en omtrent de maatregelen, die naar de meenlng van het college getroffen die nen te worden, zoowel voor de lichamelijke opvoeding op de’ l««ere, middelbare en nij- De Maggl's Producten Mij. N.V. organiseert een prijsvraag, waarbij zal worden gestemd over de vraag, wie momenteel de 10 populairste levende Nederlanders zijn. De geheele stemming, alsmede de daaraan verbonden wedstrijd met geld- en troostprijzen, staat onder toezicht ran het Amsterdamse!» Notariskantoor Voskuil en Warmellnk. Het bijsluiten van etiketten der Maggi-pro- ducten wordt niet verlangd, zoodat ieder geheel vrij is om mede te doen. de vaardigheid bevorderen. Een welgeslaagde reproductie naar een schilderij van Herman Moerkerk fleurt dit gedeelte nog meer op Ook in de vertellingen schuilt veel afwisse ling. Godfried Bomans haalt een leuke oude historie op met ..De pastoor van Keutelaar” Rolf Bormanl verhaalt uit den vreemde in zijn De Vader’* en Jan Nieuwenhuls brengt een fijne schwts. ..De ondergang van de Penja Ca- barga". Daarnaast houden de belde romans de spanning er in. Bekijken we dan nog de twee bijlagen, De Narrenkap en Okkl, met hun rijken Inhoud, die zoo smakelijk wordt opgediend, dan mogen we van de K, L van deze week weer zeggen, dat zij in de huiskamer met vreugde ontvangen wordt. Van een reiziger, die met zijn vrouw, op 17 I trachten i_X October JJ., naar Italië reisde, vernamen wij werden gedaan, geen enkel werd aanvaard. Niet- het volgende staaltje van treinroofHij vertrok tegenstaande deze teleurstelling is het Rljks- >net den trein te 18.39 van Utrecht. Tuzschen college vast besloten zijn taak voort te zetten, ArtGoldau en Alrolo begaf hij zich, na zijn in de overtuiging, dat ook In ons land eenmaal rtxnpartiment afgesloten te hebben, met zijn de regeering tot de overtuiging zal komen, dat »rouw naar den restauratiewagen. Bij rijn te-1 belangrijke geldmiddelen aan de lichamelijke De uitkomsten van een onderzoek omtrent de lichamelijke oefening bij het lager onder wijs, door het Rljksschooltoericht In 1935 ge houden, waren ontstellend, omdat ze o.m. uit wezen, dat het bepaalde In het eerste lid van artikel. 42 van de lager-onderwijswet uiterst slecht wordt nageleefd. Wellicht nog meer ont stellend Is. dat dit moge lijk blijkt te zijn. Dit artikel nl. zegt o.m. „dat het schoolonder wijs aan de lichamelijke oefening der kinderen wordt dienstbaar gemaakt”. Wat leert ons dienaangaande de practijk? In Nederland waren in 1935 3063 openbare lagere scholen en 4986 bijzondere. Van deze 3963 openbare scholen bezaten 1017 een onvoorwaardelljke of voorwaardelijke vrij stelling voor lichamelijke oefening. Van de 4986 bijzondere laasre scholen waren er 2478 In het bezit een* onvoorwaardelijke vrijstelling voor de llchsnaelijke oefening, die bij wetsartikel gewaarborgd Is. Dinsdagmiddag geraakte de heer J. Hees uit Helpman, vertegenwoordiger der Barbarossa- brouwerij te Groningen, toen hij met zijn auto I uit de richting Klazienaveen kwam, en met groo- I te snelheid door de -vrij scherpe bocht aan het begin van den Angelsloërdljk nabU Emmen reed, de macht over zijn stuur kwijt. De wagen botste achtereenvolgens tegen twee boomen aan den. linkerkant van den weg en zwenkte vervolgens weder den weg over om aan de rechterzijde tegen een derden boom geheel vernield tot stilstand te komen. Tijdens deze manoeuvre van den auto'werd de I 1 bestuurder uit den wagen geslingerd. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen. De geneesheeren Van Zanten en Van Heerde, chirurg van het Diaconessenhuls te Emmen, wa ren spoedig ter plaatse. Zij lieten het slacht offer, nadat het verbonden was, naar het Dta- conessenhujs overbrengen. De man had een been breuk, een ernstige hoofdwonde en een hersen schudding opgeloopen. Zijn toestand is hoogst ernstig. Dinsdagmorgen stond voor de Rotterdamsche rechtbank terecht de 35-jarige L. O. L. L„ die zich had te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte en' poging tot oplichting in zijn func tie als gemeente-secretaris van Den Bommel. Het O. M._ waargenomen door mr. J. Hoeffel- man, had tien getuigen gedagvaard, terwijl de verdedigers van verdachte, mr. A. Blom en mr. E. J. E. G. Vonkenberg. zeven getuigen hadden doen verschijnen. In Juni 1935 had verdachte als gemeente-secretaris twee kamers van zijn huis, dat eigendom is van de gemeente, laten schilderen. De schilder Landheer, die ook voor de gemeente werk verrichtte, was hiervoor aan gezocht Een kamer van 45 zou voor reke ning van L. geschilderd worden, terwijl de ge meente de kamer van f 35.— zou bekostigen. L. nu zou gepoogd hebben Landheer te bewegen de 45.— op de gemeente-rekening te plaatsen door allerlei andere posten van de gemeente- rekening betreffende een dokterswoning en werk in het tuindorp te verhoogen. Deze beschuldi ging werd kracht bijgezet, toen bleek dat L. bovendien met de administratie geknoeid had en het door den schilder Landheer geteekende I mandaat had verscheurd, om het te vervangen I door een ander. Hem was verder ten laste gelegd dat hij de I valsche kwitantie als echt aan den rechercheur had getoona. Als eerste en tevens als kroongetuige werd I Landheer gehoord, die verklaarde hoe alles in zijn werk gegaan was. Getuige zeide, dat htf in I den waan was, dat de gemeente de twee kamers zou betalen. Gèt. vertelde verder, hoe hij een tientje voorschot mocht declareeren op de ge- meente-rekenlng. De president vond dit niet cor rect. Verd. noemde dit een administratieve fout en zeide. dat hij een aparte nota voor die tien gulden had moeten indienen. Verd. zou een re- I kening van 35.70 veranderd hebben in 45.70 ®n zou aan getuige verzocht hpbben de overige Posten wat aan te dikken. Verd. ontkende de »eheele affaire ten stelligste. Nadat als getuige nog gehoord was de ge- ■neente-opzichter Mosselman, werd de zitting 8**chor8t tot den middag. Toen het Indië-vllegtulg „Valk” na een voorspoedige reis Dinsdagmiddag op Schiphol neerstreek, beëindigde de gezagvoerder I. Smir noff daarmede vlucht. 's GRAVENHAGE Voor het examen ter ver krijging van een amateur-radioeendmachtiging, gehouden van 7 tot en met M October, ztjn geslaagd: H. H. H. Beunen. Amsterdam; O. P Bloem. Monnikendam; G. den Boon. IzXkerkerk; H. F. Dammers Jr., Amsterdam; A. van Dijk. Eind hoven; H. A. Fugers, Soest; P. H. den Hartog O*., Willige Langerak; F. Hoeksma. Augustl- nusga; O. M. A. Insje, Voorburg; O. A Meer hof. Apeldoorn; E. Petzinger, Sappemeer; H. J. Proeskie, Amsterdam: C. Roelofs. Apeldoorn; M. Roos. Dordrecht; D. J. Rijks, Winterswijk, W. N. Slaman. Monster; W. Steensma, Alk maar; W. A. Steenweg Voorburg (ZB.I; G. B. C. Streefkerk, Eindhoven; J. A. Verhoef. Delft; A. Visser, Vllssingen; P. de Vlaam Hzn., Rot terdam: J. A. Vredeveld. Amsterdam. Een verklaring van bevoegdheid tot het be dienen van een radlo-electrische zendlnrichtlng werd verworven door H. Onnes, 's Gravenhage. wijze sympathie om onze verdedigen. Blijkens het Voorloopig Verslag in zake het achtste hoofdstuk (Defen sie), der Rjjksbegrooting voor 1939 brachten ze€r vele leden der Twee de Kamer, die zich verheugden over het behoud van den Europeeschen vrede, hulde aan de weermacht, die in de ure des gevaars zich op zoo uit nemende wjjze van haar taak heeft gekweten. -Het had hun tot voldoe- gestemd, dat de burgerbevol king in die dagen op ondubbelzin- bljjk had gegeven van voor hen, die klaar zelfstandigheid te Vele vrienden van den zoo populalren vlie ger waren bij de aankomst aanwezig om hem een kleine, maar daarom zeker niet minder hartelijke hulde te brengen. Namens de vereeniglng van verkeersvliegers hing de heer van Abspoel zijn collega een krans om den hals. Dinsdagavond om acht uur is de vijftig-Jarige gehuwde smid K. Mulder uit Sappemeer bij het oversteken van den rijweg in de Slochter- straat aldaar door een auto aangereden. De man sloeg tegen den grond en was op slag dood. Da politie heeft het stoffelijk overschot In beslag genomen. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. rugkeer In den coup* viel hem niet op dat een der koffers was verdwenen, doch bij de Itali aanse!» visitatie bleek een koffer te rnankee- ren. Bij hun terugkeer, eenlge dagen later, ver namen zij van een slaapwagenconducteur, dat dergelijke diefstallen in den laatsten tijd meer voorkwamen, eens zelfs waren op een trein vier reizigers hiervan de dupe. Het spreekt van zelf dat ter bevoegder plaatse werd kennisge geven. Dat men ook in Zwitserland, waar de zorg voor het vreemdelingenverkeer overigens op hoog peil staat, tracht te proflteeren van de onkunde der reizigers In valutazaken. bleek on zen zegsman in Chlasso, waar hij aan het sta tion voor tien gulden Hollandsch geld, 24 Mark ontving en denzelfden dag in Bazel 30 Mark. Sommige leden achtten het met het oog op de voedselvoorziening in tijden van bui tengewone spanning of oorlog van het grootste belang, dat in oris land veel meer graan wordt verbouwd. ZU achtten de on verwijlde Indiening van een wetsontwerp betreffende de bodemproductie noodzake- Hjk. Gevraagd werd, welke maatregelen en zullen worden getroffen voor de mlng van voorraden van levensmiddelen en oorlogsbehoeften Allerzielen nadert en dit nieuwe nummer geeft er duidelijk blijk van, zooals het een ka tholiek familieblad past Frans Lammers geeft Het wrak van de Sch 102. die eenlge weken een treffende aquarel„Zijn ziel ruste in vrede”, geleden bij de haven van Schevenlngen is ver- en bij mooie foto's van kerkhofbezoek in Mid- gaan, ia dezer dagen vanwege Waterstaat ge- den-Europa wordt geschreven over de diepere licht en de haven binnengesleept. De Sch 102 beteekenls van de doodenherdenking. Wat de zal nu publiek worden verkocht en daarbij ver- postduif in oorlogstijd presteert vertellen <ms moedeijjk eenlge duizenden guldens opbrengen twee Pagina's, waarna we worden uitgenoodlgd Van dit geld kunnen dan de onkosten, by d» voor een g«*>»g tochtje door Zuld-Holland. berging gemaakt worden bestreden. Exclusieve foto's uit China geven nog weer 1 eens een kijk op den strijd In het Verre Oosten en H. de Greeve pr. preekt over afgunst en liefde. Van het jubileerende Dekkerswald wordt met fraaie afbeeldingen een overzicht gegeven, en dan welk een variatie! kijken we op eenmaal naar prachtige groepen wilde paar den. Als Reinsert verslag heeft gegeven van De prijszettingscommissle van de reedersver- I onturenfilms en het nieuws van de week is eeniglng voor de Nederlandse!» haringvisscheri) gerapporteerd, waarbij de sport niet werd ver heeft voor het tijdvak 26 October tot en met 8eten- u het woord en voor de dames met 1 November dezelfde opvangprijzen vastgesteld ^Uerlel °“^®rTLer?en’ £en smaak en als de vorige week. Voor volle haring zand en steurharing zand zijn voorloopig de verkoopprijzen bepaald gelijk aan den opvangprijs verhoogd met ƒ0.60 per Naar aanleiding van 's ministers verklaring, dat hij beréld was, aan de Kamer een schema over te leggen van de organisatie van de eco nomische en industrieele voorbereiding van de defensie, wanneer deze haar beslag zou heb ben gekregen, werd gevraagd, of de epbouw van deze organisatie reeds zoover gevorderd ia, dat de minister daaromtrent mededeellngen kan doen. Bij de samenstelling van het rapport werd het college door de volgende grondgedachten geleid: 1. De lichamelijke opvoeding behoort vóór alles blijvend en hecht verbonden te zijn aan de onderwijsinrichtingen. 2. De lichamelijke opvoeding ia voor alle leerlingen, van welke school ook. noodlg en|— „p^Ligprij, dient te worden Ingesteld op leeftijd en geaard- kantje, heid. v 3. Teneinde de lichamelijke schoolopvoedlng tot haar recht te doen komen, zijn noodlg: TTl Binnenkort te de afkondiging te verwachten ver het onderwijs In de lichamelijke oefening van „nige Kon Eesiuiten betreffende de aan onderwijzers wordt opgedragen, behooren voortzetting per 1 November 1938 van contin- deze daartoe een goede opleiding te hebben ge- genteerlngen van gelaschte en naadlooze bul- noten. zen, schoeisel, leestklaar schoenwerk, tricot- Tu-uterr-iiw Drooa en aeeg. Met bijaondere belangstelling zag men de door den minister In de Memorie van Toelich ting toegezegde mededeellngen tegemoet om trent de uitelndelilke raming van de uitgaven ten behoeve van den kazernebouw, den aanleg van vliegvelden en de inrichting van maga zijnen. Verscheidene leden merkten op, dat het bij de uitwerking en de toepassing van den ge wij zigden dienstplicht niét den dag duidelijker blijkt, dat de aanvulling van het officlerskorps groote moeilijkheden oplevert. Sommige leden zouden gaarne volledige mede deellngen ontvangen omtrent alles wat op de aanvulling van het onderofflclerskorps betrek king heeft. Daarbij dachten zij niet in de laat ste plaats aan de werking van het capltulanten- stelsel en het verloop bij de capitulanten. Gaarne zou men voor elk van de nieuwe gar nizoenen afzonderlijk een overzicht ontvangen Rn de kosten welke de gemeenten zich hebben getroost en de uitgaven, door -het Rijk gedaan voor het aankoopen en bouwrijp maken van gronden ten behoeve van de vestiging van een garnizoen. Men achtte het niet juist, dat burger-archi- T et actieve Comité van actie „Voor I—I God” heeft in de vijftig ge- J- J- meentelijke openbare leessalen een onderzoek ingesteld naar de aan wezigheid of liever gezegd de afwezig heid van katholieke lectuur. Het kwam daarbij tot het resultaat, dat de toe stand over het algemeen meer dan be droevend te. In vele gemeentelijke openbare leeszalen, die toch algemeen dienen te zijn en aan de lectuurbehoef- te van de verschillende groepen der ge meentelijke bevolking behooren te vol doen, ontbrak katholieke lectuur geheel, in de meeste was katholieke lectuur zeer onvoldoende vertegenwoordigd en in slechts enkele mocht de toestand rede lijk en behoorlijk genoemd worden. In sommige gemeenten, waar behalve een gemeentelijke openbare leeszaal óók een R. K. openbare leeszaal bestaat, huldigt men het standpunt, dat de ka tholieken of zij, die behoefte hebben aan katholieke lectuur, zich maar bij de’ R. K. openbare leeszaal moeten vervoe gen en dat de gemeentelijke openbare* leeszaal de katholieke lectuur geheel kan verwaarloozen. Dit standpunt mag zoo op het eerste gezicht niet onredelijk schijnen, bekrompen te het echter zeker. Vele katholieke boeken en ge schriften zijn niet alleen voor katholie ken, maar ook en vaak in zeer bijzon dere mate voor nlet-katholleken van belang. ■Uit den uitslag van het door het Co mité van actie „Voor God” ingestelde onderzoek kunnen en moeten wij o.s. de volgende conclusies trekken: 1. Katholieken, steunt zoo krachtig mogelijk de R. K. Openbare Leeszalen, waar zij zijn, en tracht een R. K. Open bare Leeszaal op te richten, waar deze nog niet bestaat. 2. Vraagt in openbare zooveel mogelijk naar katholieke tuur, opdat het bestuur van zulk leeszaal zich niet Kan verschuilen ach ter het „excuus”, dat er geen vraag naar katholieke boeken is. 3. Steunt de katholieke door hun boeken te koopen en te lesen. Gij moedigt daardoor niet alleen die schrijvers zelf aan om goede boeken te schrijven, maar stimuleert ook het ini tiatief van katholieke uitgevers, die vaak een zwaren strijd om hun bestaan moeten voeren. 4. Katholieke schrijvers, legt u op het schrijven van goede welke ook voor niet-katholieken belang te. tndien deze vier conclusies practlach warden gevolgd, zal er aan een wan toestand een einde komen en een rijke zegen over ons land worden uitgestort. De Invloed van slechte lectuur moge onberekenbaar zijn, die van het goeeje boek en goede lectuur te het niet min der, want de wegen van Gods genade loopen vaak tusschen de regels van een goed boek naar het lezend hart. Verscheidene leden vestigden er de aandacht Naar de K. W. P. verneemt, heeft het Rjjks- op. dat ten laste van den kapitaaldienst 6 ministerie van Opvoeding aan de Duitsche Mls- groote zeevliegtulgen worden gebouwd, omdat ziescholen in het buitenland het „Oeffentlich- een gelijk aantal oudere toestellen spoedig aan keltsrecht” ontnomen, zoodat zij niet meer In den dienst zal ontvallen. Gaame zouden zü staat zijn voor Dultschland geldige examens af vernemen, wanneer deae toestellen in dienst te nemen. sfjn gesteld. In dtt verband vroeg men nog, Door deze verordening worden ook gymnasia hoeveel vliegtuigen uiteindelijk noodlg zullen van Duitsche congregaties getroffen, die zich In zbn om naar behooren* in de militaire verdedi- Nederland bevinden. Een der door dezen maat- glng van Nederlandse!!-Indlë te voorzien en L'««el getroffen scholen Is het gymnasium van over hoeveel vliegtuigen de marine daar thans -et Mlsriegezelschap van de Paters van Steyl. beschikt. Verschillende leden zouden gaarne Ingelicht worden over den voortgang, welken de ver sterkte en versnelde opleiding van het perso neel beneden den rang van offleler heeft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5