res 3 I empi'nskl Engeland nog altijd Europa’s leermeester 4 O ,&PTT s 'O cigarillos I MIST IN DE POLITIEK ^f£'R<Rjdt\0i9e Autobus van dijk /gereden Het verloop van den wedstrijd E 40 I FI.3500.- AAN BELONINGEN RAGNHILD’S VEERTIENDE WERELDRECORD ONBETWISTE 3 0-ZEGE OP DE „REST" DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 Bus zwaar beschadigd Piola stelde teleur Piola stelde bitter teleur ENGELAND: JEWELL WIELRENNEN REST VAN EUROPA: I Enorme belangstelling en Ruststand 2—0 Geen eenheid Het werd zelfs 3;O De eerste voltreffers .4 i s Graanmaaldery geheel af gebrand; aanzienlijke schade Ernstige brand te Bergstoep VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER Slaafs onverrichterzake uit Milaan teruggekeerd De 220 yards borstcrawl in 2 min. 25.9 sec. WERELDUURRECORD NIET NAAR NEDERLAND Ook geen Duitschers in den Tour? I Italiaanse he achtertrio excelleerde OESTERS en WILD OLIVIERI Italië) MATTHEWS (Stoke City) RAVA (Italië) HALL WOODLEY (Chelsea) BRAINE (capt.ASTON (België) (Frankrijk) KUPFER (Duitschland) FONI (Italië) BRUSTAD (Noorwegen) ZSENGELLER (Hongarjje) '-W Voetbalacrobatiek niet bestand tegen sterke combinatie en productiviteit Engelands binnenspelers scoorden ieder één goal Alleen een jongen liep snywonden op, de overige elf passagiers en de chauffeur bleven ongedeerd KITZ1NGER (Duitschland) c voor 25 cent Een Toren van Babel AUcema rijdt niet meer ANDREOLO (Italië) M i Het befaamde Engelsche aanvangstempo Vs* 9 J* 4 1 -.1 it (Van onzen eigen verslaggever) De helde over naar recht* en zou sche wagen >449*1 >44t«t(49***44444(**44444444«444**(4(**44444»44l t de rorden Scheidsrechter k. x= hei tge- i op en te spelen, dat deze slechts door een wanhoop- R. Braine hoe het V. meer bestond. Sporadisch slechts kreeg Piola een kans van s x>gte ver- ■bled ieer t al koop genomen entreekaarten ineens met spron gen! Het mo- pla tot wore nen :umenteerd k-Westhoff systematische activiteit ten van de Jeugdwerkloozenzorg Het duo Fonl—Rava hield zich ruim twin tig minuten staande en dat in de 31e minuut de Tottenhamspeler Hall de score opende, gebied het berel tafel dan In de mlddenllnle faalden de belde Duitse he kant-halfs, ze gingen over het veld zonder wat goeds te doen. De spil Andreolo is als aan valler tien maal beter dan als verdediger. Dit- maal moest hij hoofdzskelijk verdedigen. den 1 fla ir te het »n ia der één loe’s. leeft oudt cht- t de go- cht- een i dit (Tott. Hotsp.) PIOLA (Italië) GOULDEN BOYES (West Ham U.) (Everton) COPPING (Arsenal) ens: I. nog rect •een. op- iglnl t de touw ■>an belangryke en taakverdeelingen tot zoodat het ambtelljk Maar se hidden niet stand, hoe dapper de acrobatische Italianen zich ook weer den. Hall na 21 minuten en Lawton na 29 minuten zorgden voor *n vdligen 2—«-voor sprong binnen het half uur en ook na de rust beheerschten de Britten het spel door een derde doelpunt te scoren. Al deze 3 goals waren het gevolg van schitte rende schoten in de uiterste hoeken, volkomen onhoudbaar, terwijl zeker een dozijn even fraaie kogels rakelings naast of over snorde. Engelands veldmeerderheid blijkt ook uit het aantal corners, 11 voor Engeland, 3 voor de Rest van Europa, die het spel niet voldoende openhield. Precies als te Amsterdam. Woensdagochtend is, vermoedelijk door kort sluiting, brand ontstaan in de electrlsche PAanmaalderij van de Firma C. Schouten en Zn. aan den Lekdijk, te Bergstoep (gemeente Bergambacht). Het werelduurrecord zal dit jaar niet doer een Nederlandschen renner veroverd worden daar Slaats Woensdag er van afgezien heeft, ver dere pogingen te ondernemen. Naar'men weet zou hij Woensdag om 13 uur een tweede po ging ondernemen, maar toen hij 's ochtends op de Vigorelll-baan kwam, waren de weersom standigheden van dien aard, dat het nutteloos was. op de fiets te stappen. In verband met een contract voor de Gent- sche wielerbaan was Slaats verplicht Woensdag in den namiddag Milaan te verlaten, aldus meldt de Tel., zoodat hij geen tijd heeft ver dere pogingen te ondernemen. Dat dit ongeluk nog zoo bijzonder goed is af- geloopen, is vermoedeliik te danken aan het feit, dat de inzittenden bijtijds hebben zien aankomen, dat het mis ging en dat zij zich toep 'évig hebben vastgegrepen aan de banken en stangen. Anders is het haast niet verklaarbaar, dat er niet meer gewonden zijn geweest, al was bet alleen maar tengevolge van het brekende glas. c as die T,be hoefden niet op te treden, aangezien voor ver- SPROSTON (Tott. Hotsp.) WILLINGHAM (Hudd. Town) Veel valt er over de Britache ploeg niet tv schrijven. Hall was als schutter en strateeg een openbaring. En Cullls.als stopperspil bleek ook een aanwinst In deze absoluut sterkers ploeg. Dit elftal kan aan elke ploeg ter wereld een lesje geven zooals het dezen middag aan de Continentale ploeg gaf. Verreweg het beste deel van de Continen tale ploeg was het Italiaansche achter-trto. De katachtige Olivieri veroverde door zijn bravourwerk de harten van het publiek en ziin backs met Rava als de ster waren zoo trapvast, dat ze uit alle standen dén bal raakten. Helaas beduidde dat echter niet dat ze alle ballen ook plaatsten. In Engeland had men aanvankelijk dezen wedstrijd gedacht als een soort demonstratie, waarbij het continent vertegenwoordigd zou worden door elf spelers uit elf verschillende landen als een symbolische dankbetuiging der contlhentale voetbalsport voor hetgeen de Brit ten door het zenden van elftallen en het zen den van trainers in den loop der jaien gedaan hebben voor de ontwikkeling van het voetbal elders ter wereld. Toen men echter vernam hoe consciëntieus de Continentale ploeg samenge steld zou worden, met als kern de Italianen^.ult de wereldkampioensploeg In de verticale lijn keeper-spll-mldvoor begon het publiek te be grijpen dat het een werkelijke wedstrijd sou worden en toen steeg het aantal in voor-ver- was zeker niet bun schuld, want Hall ko gelde, lang voordat hij bij de backs geko men was. den bal van bulten het strafschop- vfa het kruispunt van lat en paal in refter bovenhoekje, verre bulten het !ik*4Tan den acrobatischen Olivieri. vaker dan 3 maal gepasseerd werd door scho ten die voor geen keeper ter wereld te houder, zouden zijn geweest. Voetbal-Engeland bleek oppermachtig, iets wat vooral den zelfbewusten Italianen teleurstelling bezorgde. Pozzo. de grijze leider van Italië'* wereld kampioensploeg en ook leider van dit Conti nentale elftal, had er lang over nagedacht hoe hij na den lang niet bevredigenden oefen wedstrijd te Amsterdam nu vbor zijn Dultsch- Italiaansch verdedigingsblok (de ,.as” Rome— Berlijn kon men in dit elftal terugvinden) een voorhoede zou kunnen plaatsen waarin de cocktail van Italiaansche geestdrift, Hongaar- sche fantasie, Weensche techniek. Noorsche doorzettingskracht, Fransche snelheid en Bel gische routine op de beste manier gemixed zou zijn. Hij kwam daarbij tot de opstelling als elders vermeld. Volkomen verdiend was Engelands 3O zege in dezen wedstrijd die na een kortstondig ge- lijkopgaand spel steeds meer en meer het ka rakter van een demonstratie aannam, waar bij het Engelsche elftal het ware voetbal de monstreerde en de elf contlnentalen, die geen elftal in den waren zin des woords vormden, zich zoo goed mogelijk er tegen te weer stel den. De 3O was zelfs niet geflatteerd te noe men, want de O gaf zeer zuiver de machte loosheid der Continentale voorhoede weer te gen den verdedlglngsmuur der Britten. En het mag zelfs een wonder heeten dat Olivieri niet I aanvangstempo, waarbij se öe n. Oostenrijkers, Italianen en an- ■ntale tegenstanders dusdanig over- zonder meer om zijn lengte-as den dijk afge- rold zijn In welk geval de gevolgen van het ongeluk niet te overzien waren geweest in dien er niet een boom had gestaan, waardoor «ie wagen overeind bleef staan. Te houden was het gevaarte echter niet meer en met den kop caar beneden is de bus toen den vijf meter hoogen dijk, die daar ter plaatse 'een helling heeft van 4045 graden, afgereden. wel of in de pauze de Italiaansche Pozzo eenlge tooverformules had uitgesproken, want van den aftrap In de twee de helft af namen de blauwgehemde Contlnen talen den bal mee om, «onder dat er een Brit aan te pas was gekomen, hun aanval te beslui ten met "n schitterend schot, door keeper Wood- ley even schifteend gehouden. Maar wie ge dacht zou hebben dat de Continentale voor hoede daarmee haar leven gebeterd zou hebben kwam helaas bedrogen uit. Ook de plaats verwisseling tusschen Braine en Zsengeller mkakte weinig uit. Engeland bleef sterker en ondanks het feit, dat de Contlnentalen verschillende niet onge vaarlijke aanvallen op Woodley's heiligdom ondernamen, slaagde men er niet in den ach terstand te verkleinen. 1 l Nu Iet van Feggelen een nieuw wereld record gevestigd had, kon Ragnhild Hveger toch moeilijk achterblijven. Zij bracht daarom bet veertiende wereldrecord op de borstcrawl op haar naam. Zij legde de 230 yards af in 3 mln. 25.9 sec. Het Oude wereldrecord stond op naam van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 27,« sec., gevestigd op 5 Mei 1934 te Dundee. Woensdagavond is op het Pernisser ge deelte van den’ Heyschedjjk bij Rotterdam een ongeluk gebeurd, dat gezien ce om standigheden nog wonderlijk goed Is afge- loopen. Een bus van de Rotterdamse!» Electrlsche Tram, die den dienst tusschen Pemis en den linker Maasoever onderhoudt. 1A toen de bestuurder voor een tegenligger moest uitwijken, te ver op den zochten berm geraakt en na in botsing te eyn ge weest met een boom van den ongeveer vijf meter hoogen dijk afgereden. Halverwege de glooiing is de bus gekanteld en op de rechterzijde terechtgekomen. Er was spoe dig assistentie ter plaatse. Toen men de twaalf passagiers, die In den bus zaten, er uit had gehaald, bleek dat een jongen slechts eenlge lichte snywonden had op- geloopen aan de rechterhand. De andere elf passagiers, alsmede da chauffeui van den bus waren ongedeerd. Een wonderlijke speling van het lot, want de bus was. zoo als is te begrijpen, zeer zwaar beschadigd. De grootste teleurstelling van het elftal was Piola, we sagen hem slechts tweemaal wat goeds doen in anderhalf uur, waarin de Britache spil hem beheerschte. Uit wan hoop gebruikte hjj teveel zijn lichaam* kracht, waardoor de Contlnentalen in totaal 15 vrije trapped tegen sich kregen. De binnenspelers hielden het spel te kort en waren te langzaam om op de beslissende mo menten te juister plaatse te zijn. Vooral Braine zakte na een goed begin geducht af. Het beate werk verrichtten nog de vleugelspelers, speciaal Aston, van wien men eigenlijk het minste ver wacht had, doch ook hij bleek geen goal-getter in de peuterige voorhoede. De brandweer uit Ammerstol verleende “tentie. Die van Gouda en Lekkerkeik. eveneens ter plaatse verschenen waren, 1 fcre uitbreiding van den brand toen geen ge- De brand werd omstreeks vier uur ontdekt *n nam weldra een grooten omvang aan. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest met haar blusschingswerk wachten, totdat de eJectrische centrale te Gouda de fabriek bui ten stroom had gezet. Zij had daarna de handen vol om het vuur, sprong een doelpunt kon voorkomen. En dan (tat krachtig woedde in de groote voorraden kraan, te bestrijden en de nieuwe silo's voor ’ernieling te vrijwaren. De maalderij zelf is keheel uitgebrand en voor een groot gedeelte ingestort. De bekende Haagsche stayer Henk Alkema heeft besloten, aldus meldt de ..Sportecho", zich geheel uit het actieve wielerleven terug te trekken. Bijzonder groot was in Londen de belangstel ling voor dezen Wedstrijd. In den regel trekken de najaarswedstrijden tegen Continentale tan den slechts een half gevuld Wembley- of Arse- nalstadion, maar bij dezen jublleum-wedstrijd van de 75-jarige F.A. tbgen „de Rest van Europa”, zooals het Continentale elftal overal In de Engelsche bladen genoemd werd, wilde men niet ontbreken. Al is Londen ook een mil- Uoenenstad, toch is het niet gemakkelijk om op- een doordeweekschen middag, als het be drijfsleven zjjn gewonen gang gaat, vijf en zestig duizend toeschouwers bijeen te krijgen tegen fantastlsch-hooge entreeprijzen, waarbij werke lijk de beruchte KJi.V.B.-prijzen bjj de wed strijden van het Nederlandsen elftal in het niet zinken. Het Arsenalstadlon had op alle rangen de prijzen verdubbeld waardoor een zitplaats op de voornaamste tribune twaalf gulden kostte. Wij zouden bijna zeggen dat het Amsterdam- sche Stadion bij HollandBelgië goedkoop 1st Hoe al die tienduizenden Londenaars er in geslaagd waren om op Woensdagmiddag uit hun werk te breken (voor werkloozen was de en tres veel en veel te hoog) is ons een raadsel. Er zullen heel wat voorwendsels voor een vrijen middag aangewend zijn, maar ze waren er ten slotte. Arsenal's perstribune was bij dezen wel zéér Internationalen wedstrijd een Toren van Babel. Er werd in het Engelsch getelefoneerd, in het Nederlandse!) gediscussieerd, In het Fransch be- critlseerd, In het Dultsch gedebatteerd, terwijl een Italiaansche journalist de welluidende klan ken van zijn moedertaal deed vermengen met het harde Noorsch van een Osloschen collega en het rappe Hongaarse!) van een Boedapester persbroeder. Typisch Engelsdh was daarbij de Britache opvatting dat alle telefoontoestellen in het Arsenalstadlon gereserveerd Telkens had Engeland In dat eerste half uurtje 'den wedstrijd, die verder gelijk opging, gewonnen, zoodat de leider der continentale ploeg, Pozzo, het er bij zijn mannetjes had In gehamerd zich niet te laten overspelen door dien „bliksemstart” der tegenpartij. Even nadat het ongeluk was gebeurd kwam er een andere bus van lijn F uit tegenoverge stelde richting (Rotterdam-Pemis). Een der inzittenden van dezen bus, die stopte, was de 38-jarige kantoorbediende A. F. Geerders, wo nende te Pemis. Deze slaagde er In ook het achterportier, dat begrijpelijker wijze geheel was ontzet, open te krijgen. Toen dit eenmaal was gebeurd, waren de personen, die zich nog lr> den bus bevonden, spoedig er uit gehaald. Gelukkig bleek, dat alleen een jongen, Q. van der Stoep, wonende in de Meydrechtstraat te Rotterdam, een snijwond aan de rechterhand had opgeloopen. De neer Geerders heeft dezen jongen voorloopig verbonden, waarna later dokter Veenenbos het definitieve verband heeft gelegd. Daarna kon de jongen zijns weega gaan. Assistentie van den geneeskundigen dienst is bij dit ongeluk dan ook niet noodig geweest: de. rest van de passagiers heeft met Andere bus- sen van de R. E. T. de reis voortgezet. De personenauto, waarvoor £e bus moest uit wijken, Is doorgereden en vermoedelijk heeft de chauffeur niets van het ongeluk gemerkt De bus is zeer zwaar beschadigd, vooral aan de rechterzijde is er een ware ravage aange richt: Eerst met den boom en daarna het om slaan op die zijde, waardoor alle ruiten zijn gebroken en de carrosserie sterk is ontzet. Tot laat in den avond is men nog doende geweest om met twee takelwagens den bus op te take len, teneinde hem weg te sleepen. Het ongeluk is gebeurd op een der donkere gedeelten van den «Bk. dia daar ter plaatse slechts vier-en-een-halven meter breed Is Wan neer men in aanmerking neemt, dat de breedte van een R.E.T.-bus ongeveer 2.35 meter is. dan laat hat zich begrijpen, dat, wanneer de chauf feurs een stukje berm er bij nemen, twee bussen elkaar daax maar nauwelijks kunnen passeeren. Bovendien valt het onder die om standigheden niet mee met een zwaren bus te manoeuvreeren en vermoedelijk heeft onwen nigheid den chauffeur van den bus ditmaal parten gespeeld. Het 1» nog niet vast romen te staan of men hier te doen heeft gehad met een Invaller. In leder geval heeft de enauffeur de 33-jarige L, M. V. het traject niet altijd bereden. Hoe het ook zij, er kwam plotseling uit de tegenovergestelde richting een personen auto aan. die zoover mogelijk naar -reehts aan hield en daarbij ook op den berm reed. D* chauffeur van den bus week eveneens naa rechts uit. maar hij heeft iets te ver uitge haald en daardoor is de achterkant van den bus gaan glijden. Zelfs wisten de gastheeren nogmaals te scoren, toen de Continentale ploeg was ge concentreerd op een corner voor het Engel sche doel en een plotselinge uitval haar totaal overblufte. Ooulden maakte zich meester van het leer, ontdeed zich handig van zijn tegenstanders en toen was zelfs Olivieri niet meer In staat den derden Engel- schen goal te verhinderen (30). Een laatste wanhoopspoging vafi de Contlnen talen had geen succes, en zoo werd het ten slotte een niet onverwachte, maar toch vrij hooge zege voor de Engelschen, die «hiermede duidelijk hun voetbalsuprematle hebben bewezen. Het was de triomf van een sterke combinatie en van productiviteit over de voetbalacrobatiek van elf sterren, die bovendien lang niet allen in hun gewonen luister schitterden. iH Arsenalstadlon gereserveerd moesten blijven voor de Britache dagbladpers; wie van de con tinentale journalisten wilde telefoneeren, moest maar een kwartiertje wandelen naar een café’tje bulten het stadion. In andere landen zou men alles in het werk stellen om den buitenlanders ter wille te zijn; voor een Brit bestaat er ech ter alleen Engeland, de rest van de wereld la iets van den tweeden rang blijkbaar.... Precies zoo denkt een Engelsche voetbal- liefhebber over voetbal buiten zijn eigen eiland, wellicht heeft deze wedstrijd er Iets toe bijgedragen om hem In te lichten, dat er ook elders ter wereld behoorlijk voetbal gespeeld wordt. Voor de eerste „thrlll" In dezen wedstrijd zorgde reeds na een paar minuten de Britsche back S pros ton, door geheel onnood Ig den bal zoo hoog op zijn half ultgeloopen doelman terug De Continentale elf die tevergeefs poogden de voetbalsuprematie der Engelschen naar de kroon te steken. Rechts een der leiders van het team, de heer Pozzo: naast hem (staande): Olivieri, Rava, Pont, Kitzinger, Andreolo, Kupfer. Knielend pan rechts naar links: Brustad, Braine (aanvoerder) Piola, Zsengeller, Aston Een halve minuut voordat het fatale eerste halfuur verstreken was, schoot Lawton, de pegentlenjarige mfttvoor van Everton, den bal uit een doelworsteling in den linkerbeneden hoek, voor de zooveelste maal profiteerend van het zwakke spel van Kltzlnger, die als linkshalf lang niet opgewassen bleek tegen den goochelaar Matthews en den plots tot kanonnier ontpopten Hall.1 „Engeland tegen de rest van Europa" prijkte er fier op de affi ches, welke het Londensche publiek naar den wedstrijd van het Con tinentale elftal moesten lokken. Dat Londensche publiek heeft op dezen Woensdagmiddag getuige kunnen z(jn van een zege van zijn landge- nooten op de Rest van Europa, die ongeveer identiek was met de Rest der Wereld. Nog steeds bezit Enge land dus zijn ongeslagen thuiarecord. Wat deed de Continentale voorhoede in de eerste speelhelft? Bitter weinig, Piola kon de.i Brltschen spil Cullls maar niet kwijtraken, en Braine, die als nestor en talenvir-/ tuoos het aanvoerderschap van Font had overgenomen. Het het by een geweldigen kanonskogel, die tegen de lat beukte toen keeper Woodley hopeloos geslagen w«f. Veel te langzaam was de Belg tegen deze rappe Britten; ook hij kon geen verband brengen tusschen de spelers van deze Fransch-Belgisch- Italiaansch-Hongaarsch-Noorsche voorhoede, die aanmerkelijk zwakker speelde dan de Ita liaansche voorhoede bl) de wereldkampioen schappen. Van tevoren had men uitgerekend dat het eerste half uurtje In dezen wedstryd buiten gewoon belangryk zou zyn, omdat de Engel- plocg haar vorige landenwedstryden te Londen voornameiyk gewonnen had door een razend-snel aanvangstempo, waarby Span ja r dere co blufte dat het 20 of 30 stond, voordat de tegen party eentgszins gewend was^geraakt aan de vreemde omgeving en den mOeiiyk te bespe len Engelschen modderbodem. Het schynt, dat Duitschland het voorbeeld van ItaMë zal volgen en dat het land in 1939 niet vertegenwoordigd zal zijn in den Tour de France. Evenals de Italianen doen de Duit schers hun best van hun Ronde een belangryk» Internationale gebeurtenis te maken ten koste van den Franschen Tour. Zal de „as”, zoo vraagt de „Sportecho” zich af, ook in dit opzicht de Franschen nog verder In den hoek drukken? te bedenken, dat dit Engelsche achtertrio al voor de achtste achtereenvolgende maal in het Engelsche elftal staat en dus volkomen op elkaar Ingesteld mag heeten! Heel wat solider begonnen aan de overzyde de belde Italiaansche backs. j Langs de glooiing loopt onder een zwakke helling een landweggetje om de landerijen aao den voet van den dyk te kunnen bereiken. On geveer halverwege de helling kwam de büs op dat landweggetje terecht. Tengevolge van den schok werd het evenwicht verbroken en met *n Hinken klap sloeg de bus rechtsom tegen de helling. Het gekraak van de carrosserie, het ge tinkel van de glasscherven en het hulpgeroep van de Inzlttendefl w^en tot op eenlgen af stand te hooren e« aangezien het verkeer toen het ongeluk gebeurde vry druk was, was er spoedig veel assistentie aanwezig. De Inzitten den slaagden er zelf in het noodluik aan ie bovenzyde - van den bus open te maken en eenlgen bevrydden zich weldra uit hun benarde positie zyn binnenspelers, terwyi de lange Italiaan er In zyn eigen nationale elftal aan gewoon la, dat zyn trouwe binnenspelen) Ferrari en Meaz-' za, niet het korte spel der Centraal-Euro peanen (Braine heeft ook jarenlang In Praag gespeeld) spelen. Het leek elftalleider T -J- et Is te waar deer en, dat thans het I—i departement van Sociale Zaken -*■ zich begint te ontdoen van den dichten nevel, die het omiraRle en die door velen beschouwd werd als een lijk wade voor de definitief gestorven ge waande illusies der tot werkloosheid ge- doemden. Na het eerste bericht over het inrichten van een specialen crisisdienst onder leiding van den heer G. W. F. van Hoeven, welke dienst een grootere en meer aanzien belooft, Is thans een tweede bericht af gekomen over het reeds bij voorbaat v vermaarde, tnaar tot nu toe nog steeds zeer gehélmzinnig gehouden plan- Wésthoff,. dat een maatschappij tot uitvoering van groote werken wil op richten, waardoor aan de sterk uit te breiden werkverschaffing zooveel moge lijk het karakter en de sfeer van het vrije bedrijfsleven zouden worden gege ven, gelijk dat reeds bij het Werkfonds hft geval is. In een uitvoerig en rijk ge- boekwerk is thans het verschenen, zoodat het details bestudeerd zal kunnen en de mérites ervan zullen kun- vastgesteld. In verband met de verwezenlijking van dit plan zijn aan het departement "un Sociale Zaken verschillende belangrijke inwendige voorzieningen stand gekomen, apparaat op dit plan is ingesteld. Door dit alles is de mist rondom Sociale Za ken en de werkloosheidsbestrijding nog wel niet geheel en al opgetrokken, maar is een en ander toch heel wat doorzich tiger geworden. Of straks ook de zon zal kunnen doorbreken, zal in groote mate afhangen van den minister van Financiën, die den grauwen mist meer dan de in het waterscMRiende zon bij onzen vaderlarxdsclien aard passend schijnt te vinden. y jj kennen In ons land sinds jaar XA/ en dag een regen- èn windma- V v ker, die dank ,zlj zijn velen, niet altijd even geslaagden proeven zich een zekere vermaardheid heeft verworven. Maar mistmakers hadden wij tot voor kort nog niet. Deze allerminst aanvulling behoevende leemte is echter van regee- ringswege althans in de politieke atmos feer aangevuld. Uit de ondoorzichtige Troonrede en de aschgrauwe Millioenen- BOta is een zoo dikke mist opgewalmd, dat elk hoopvol uitzicht afgesloten was en een algemeene neerslachtigheid zich van ons toch al zoo zwaar gedeprimeerde volk begon meester te maken. De R. K. Staatspartij en haar voormannen hebben lich uitgesloofd om de goegemeente er van te overtuigen, dat de met zeldzaam gebrek aan psychologisch inzicht ver wekte mist slechts een kunstmatig rook gordijn was, waarachter de positief- Christelijke regeering met vier katho lieke ministers van de bovenste plank der Staatspartij in al te groote beschei denheid hoogstwaardeerbare plannen smeedde voor de naaste toekomst. Zelfs werd een aantal katholieke Kamerleden den boer op gezonden om met de mist lamp van hun eloquente intelligentie of intelligente eloquentie den door Troon rede en Mlllioenennota verspreiden mist te doorlichten en de pessimisten, die hun laatste gevoel van zekerheid dreigden te verliezen, te troosten met een: ,Jk sie, ik zie, wat Jij niet ziet” en meer ver trouwen te prediken dan de beide wel haast berucht geworden staatsstukken schenen te rechtvaardigen. Het succes van deze voor- of liever doorlichters was maar zeer betrekkelijk, want terecht namen velen geen genoegen met een slechts op korten, ja te korten afstand doorlichten van den dikken mist, zij wenschten, dat de mist zelve geheel zou worden weggevaagd door den krachtigen en weldadigen. frisschen wind, dien de regeering zelve bij den aanvang van het tweede jaar harer werkzaamheid diende te laten waaien. vyf-en-zestig duizend Londenaren konden bij dezen wedstryd een gezond zonnebad nemen, dat In de laatste Octoberdagen voor de Noord-Europeanen al iets zeldzaams is. maar vooral voor de bewoners van Londen, die den dag tevoren juist In den dlksten mist sinds vorigen winter verkeerd hadden. HAPGOOD (Capt.) (Arsenal) CULLIS (Wolv. tyand.) LAWTON (Everton)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5