HOOFD VERSTOPT? SUOETEN- Wit-Gele Kruis- film FRIESLAND? Vicks Va-tro-nol Wilde” busdienst blijft rijden GEBRUIK PEPSODENT DE MISSIE IN INDIË OPTREDEN VAN CRISIS- TUCHTRECHTERS N i de bankzwendel in de HOOFDSTAD VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 Een vreemd geval UIT DE STAATSCOURANT NED. JAPONNENCONVENTIE -s Geldboete tegen verdachte geëischt If IR Clearingkoersen Prijs Mr theoo I de tandpasta met IRIUM I i I E E VROUW DOOR AUTOBUS GEGREPEN Personenauto reed op stilstaanden vrachtwagen in Doodelijk auto-ongeluk bij Veghel Verlenging van de algemeen verbindend verklaring Uitleiding van een Duitscher DE DOODELIJKE AANRIJDING BIJ N1JKERK Was advertentie voor leerling- verhoopsters misleidend? Vrouw springt uit passeerende tjalk overboord Principieele beslissing van minister Steenberghe TIJDIGE HULP REDDE EEN LEVEN Amateurs leverden verdienstelijk doch niet in alle opzichten bevredigend werk In levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd Jaarvergadering der LM.V. te Den Bosch Eerste vertooning te Utrecht Wassenaarsche boerenleenbank benadeeld PEPSODENT, de tandpasta, waarin deze opzienbaren de uitvinding is toegepast, geeft de tanden een verras send nieuwe glans. HET ZUUR Df UW MAAG ZOU EEN GAT Df HET VLOERKLKD KUNNEN BRANDEN Vrachtauto rijdt door brughek It IRIUM helpt mlllloenen In den strijd tegen doffe, verkleurde tandenI Ondernèmersovereenkomst groenten Uitspraak over 14 dagen. „Het is alsof een donkere wolk wegtrekt en de son weer doorbreekt f* zóó gevoelen zich mil- lioenen na hun eerste proefneming met Pepsodent Tandpasta, waarin IRIUM is toegepast. De werking van Irium is zoo doeltreffend, dat het de fraaie natuurlijke glans, die velen voorgoed verloren waanden, opnieuw te voorschijn brengt. Het houdt de kindertandjes gezond en sterk. Dank zij IRIUM schuimt Pepsodent heerlijk. Verfrisschend! Inzittende uit een in het water gereden auto gehaald f Haagsche rechtbank-presiderit weigert gevraagde stopzetting Uw hart moet elk uur 840 kg bloed door Uw aderen pompen. Deze prestatie komt overeen met de kracht, noodig om een gewicht van 60 kg niet minder dan 13 m hoog te tillen. Dag in, dag uit, héél Uw leven lang, moet deze motor van Uw orga nisme dus zwaar werk ver richten, tonder rust, zonder vacantie: zonder ontspanning. Wees daarom goed voor Uw hart en bespaar het de extra zweepslagen door de prikkelen* de werking van de coffeine. Elk kilo koffie bevat gemiddeld 12 gram eoffeine. Koffie Hag, de echte, fijne hoog- landkoffie is gegarandeerd cof- feinevrij, heeft dus geen prikke lende werking op hart en zenuwen. Nadere mededeelingen van minister Goseling -.J «31 voor s ▼an x ▼an A 9 i Vfcks Va-tro-nol bij niezen "Rcbruikt. Dit 'll Joan Blondell and bar ton Warner Brother* Star Appearing In .The PeHeat Specimen* Koersen voor stortingen op 28 October 1038 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken Z 73,88 en Lires 0.63. En dit lyrische N.S.B.-prots eindigt met de volgende opwekking: Donderdagmiddag heeft de Indische Mis- sie Vereeniging een vergadering gehouden in het Oranje-hotel te Den Bosch, welke speciaal ten doel had. de leden en oelang- stellenden In contact te brengen met de Vereeniging. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. dr. D. A. P. N. Koelen. Een paar van deze druppels—en U ademt weer vrijuit. In zyn vonnis overwoog de president ojn., dat de zeeï ruime redactie van artikel 2 RA P geen grond voor onrechtmatigheid van de han deling van gedaagde (Stoop) oplevert, dat ook niet geageerd kan worden uit de wet openbare middelen van vervoer, omdat de machtigings wet, waarop het R.AJ. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. een in Orlgineele foto «cc een vloerkleed, eer brand deer CMcgsccA De groote tube Is veordeeliger! Donderdagochtend half zeven ts "n groote truck met trailer van de Mij. „De Hunsebooten” te Groningen by Vries door het gesloten hete van de brug over het Noordwllletnskanaal gereden, doordat de chauffeur, J. W. uit Nunspeet door den dlkkep mist te laat zag, dat de afsluit- boomen van het genoemde kanaal gesloten wa ren. De cabine van de truck kwam hierdoor boven het kanaal te hangen. De chauffeur kon nog tijdig uit den auto springen. Naar wij vernemen, zal de minister van Eco nomische Zaken een dezer dagen de Nederland- sche Japonnen Conventie opnieuw voor den tijd van een jaar algemeen verbindend verklaren. gesteund betrokken Op den weg, die verbreed wordt, stonden twee stoomwalsen aan den rechterkant. Aan den linkerkant stond een vrachtauto, welke geladen was met steenen, bestemd voor de wegverbree- cing. Uit de richting Den Bosch naderde een personenauto, bestuurd door den 43-jarigen C. Hendriks, uit Veghel. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, reed met groote snelheid op den vrachtauto in. De botsing was zoo hevig, dat hij uit den wagen werd geslingerd en vrijwel cnmlddeliyk dood was. De auto werd totaal ver nield. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis in Veghel overgebracht. Op den weg langs de Zuid-Willemsvaart tus- schen Veghel en Dinther is Donderdag een personenauto op een stllstaanden vrachtwagen Ingereden, waardoor de bestuurder van eerstge noemd voertuig vrijwel onmiddellijk is gedood. Hoe gevaarlijk het ts onmiddellijk op aanbie dingen in advertenties over te gaan, hoewel de verleiding daarbij dikwijls zeer groot als mooie voorspiegelingen worden gemaakt, is Woensdagmiddag weer eens in Utrecht geble ken. Met ingang van 26 November 1938 is eervol ontslag verleend aan den gepensienneerden Schout-bij-nacht titulair L. M. J. Gregory als plaatsvervangend lid van den Marlneraad. Met Ingang van 1 November 193$”Is benoemd in den Manneraad voor den tijd van vier la ren tot plaatsvervangend lid de Kapitein ter see P. A. Willemsen. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij aan de vaste commissie van den Economlschen Raad, Ingesteld bij K.P. van 28 Augustus 1935, heeft verzocht hem te willen advlseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, ten aanzien van een bij hem Ingediende ondernemeisovereenkomst ‘in zake productiebeperking en productlequotee- rlng van dubbele spercleboonen en overige groentenconserven. Donderdag diende voor de Zwolsche Rechtbank de zaak tegen A. P. handelsreizlger te Utrecht, wlen ten laste was gelegd, dat hij 20 Augustus onder Nykerk door verregaande roekeloosheid links van den weg was geraakt en een aanrij ding had veroorzaakt waardoor de matroos P. van Munster, uit Hilversum, vrijwel op slag werd gedood. De Officier van Justitie vorderde f 75 boete subsidiair een maand hechtenla De verdediger, mr Emmerich achtte schuld niet bewezen en meende, dat vrijspraak zou moeten volgen. Minister Steenberghe heeft thans geant woord op den brief van een bloembollen- kweeker, waarin deze hem gevraagd had. - maatregelen te willen nemen, om hem te beschermen tegen het optreden van een sg. crlsis-tuchtrechter. Naar het Handelsblad bericht, heeft de minister geantwoord, den man te hebben laten weten, ,.dat zijn 1|andelwyze de goedkeuring van den minister niet kan eregd ragen." Het is verbazend, hoe snel de ver velende verstoptheid bij hoofdverkoudheid of neuscatarrh te verhelpen is wanneer U een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten doet. U toeft de tintelende geneeskracht, die zich snel door de dieper gelegen neuskanalen verspreidt. Spoedig verdwijnt het hinderlijke slijm en vermindert de zwelling der slijmvliezen. De irriteerende prikkeling in den neus houdt op en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U kunt weet frisch en gemakkelijk adem halen. Voorkomt ook volo verkoudheden Maar dat is niet alles. Vele verkoudheden kunt U nu geheel voorkomen of in het eerste stadium afweren, wanneer U slechts V(dp Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende mezcnpcbruikt. Dit merkwaardige middel is speciaal bereid voor neus en keel, waar verkoudheden ontstaan. In deze "gevaarzóne” helpt Va-tro-nol de natuur verkoud- Naar aanleiding van een advertentie, die In de dagbladen had gestaan, vervoegden zich eenlge meisjes op het aangewezen adres, een hotel, waar zou worden nagegaan of zij geschikt wa ren te worden aangenomen als leerling-verkoop sters voor een aan de Maliebaan te vestigen filaaal van een mode-zaak De bedoeling was, dat een arts haar zou onderzoeken. De vader van een der meisjes vertrouwde het zaakje niet en wendde zich om inlichtingen tot de polltie. De naam van den ondernemer was daar niet bekend en na de mededeellngen van bedoelden persoon achtte de politie t raad zaam op onderzoek uit te gaan. Twee recher cheurs gingen ook naar het hotel, waar zich een aantal meisjes bevond, van wie er reeds eenl- gen tegen salarissen van ongeveer f 50.per maand waren aangenomen. Der politie bleek, dat deze meisjes echter eerst naar Hilversum moesten gaan, waar ze zoogenaamd zouden worden opgeleid. Een arts was in het hotel niet aanwezig. t De politie heeft den ondernemer, van wlen vermoed werd, dat hy met minder goede be doelingen de meisjes lokte, gearresteerd. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De gearresteerde was iemand uit Amersfoort en zooals de politie ons later meedeelde, waren in totaal acht meisjes opgeroepen. De sollici tanten moesten by haar brief een foto Inslui- ten. Juist paseerde de tjalk „Aaltje", uit Gronin gen, schipper J. Niemand, door het kanaak De vrouw van Niemand, die aan het roer stond en dc zware vrachtauto op zich af zag komen, sprong in haar angst over boord, zy kon ech ter door haar man en den brugwachter wor den gered. Truck en afsluitboomen werden, ernstig be schadigd. Het verkeer over deze brug was ge- ruimen tyd gestagneerd. kon rekenen. De moeliykheden zyn dan echter dikwyis te grooter en hoeseer men daa mee by de Wlt-Gele-Kruls-fllm. cue thans voor het i eerst aan de openbaarheid werd prijs gegeven, te worstelen heeft gehad, trad duldelyk aan den dag en het resultaat is zeker niet in alle op zichten bevredigend. Er zyn goed geslaagde Wanneer Uw spijsverte ring U pyn bezorgt, ligt de oorzaak ilervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U. dat dit zuur zoo krachtig is, dat het 'een gat sou kunnen bran den in een dik pluche vloer kleed? Dit Is bewezen door scheikundigen. ,Zjj druppel den wat zoutzuur (wat de zelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin Inderdaad een gat van pijn. 15 cJd. Indieu dit reeds het geval ia met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pyn voelt Digestif RsÉnle pastilles te ne men. Rennle ts een pastille, die gemakkeiyk in den mond oplost, zich dan met het speeksei ver mengt en daardoor een onmiddeliyke uitwerking heeft. Het bevat bestanddeelen. die het zuur abaorbeeren en neutrallseeren de andere be standdeelen, die de spijsvertering krachtig be vorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles z|jn zeer smakelijk en dan enk bij zonder prettig in te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn beaorgt of wanneer Uw maag ia aangetast door overtollig zuur koop dan dadeiyk een pak Digestif Ren nle Pastilles. Digestif Rennle Pastilles zijn ver krijgbaar by alle apotheken en erkende drogis ten 4 f 0.40 per pakje en f IJS ner groot uak. Te Zevenhoven is Donderdag een personen auto tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en In de Wetering geraakt. Omwonenden, die het ongeluk zagen gebeu ren, schoten onmlddeliyk te hqjp en sprongen in het water, dat ter plaatse niet diep is. zy wisten door het Inslaan van een ruit het por tier te openen en den eenlgen Inzittende, den heer J. J, W. Koekenbier, uit Lelden, uit den wagen te bevryden. Een geneesheer uit Zevenhoven, die spoedig ter plaatse was, constateerde alleen eenlge schrammen. De auto, die met de wielen In de hoogte in de Wetering stond, is met behulp van een kraanwagen op het droge gebracht. "Zeütjl ..Friesland, ontwaak dan en richt u op. Nym uw plaats In de volksche beweging van het natlohaal-sociallsme in naast de Saksen uit het Oosten en de stammen uit het Zuiden en Westen der Nederlanden. Strijd met hen den stryd voor eigen volk, eigen land, eigen volksaard en eigen cul tuur, als geiyke onder geiyken, tegen Inter nationale ideologieën en volksvreemde machten. Fryslftn, oerein!” „Vrijheid en recht! In het hart van eiken Fries brandt deze roep. Vryheid en recht voor Friesland, voor -het Friezenvolk, dat eeuwenlang zich moest verweren tegen - vreemden Invloed en vreemde overheer- sching. De tyd Is voorby, dat het Friesche volk een groot volk was In eigen staat, maar de herinnering aan vroegere groot heid is in Friesland niet verdreven en zal ook nooit verdwynen. Jlet herstel van de grootheid van zyri volk Is, uitgesproken of verzwegen, het verlangen van eiken Fries.” .De liberale eenheidsstaat der 19e eeuw maakte Friesland tot een provincie als de andere; het moderne verkeer verbrak voor goed de beschermende afzondering; de de mocratie met haar meerderheldsbeglnsel maakte Friesland tot een kiesdistrict. «Nog houdt het Friesche volk stand, maar elk jaar wordt de Hollandsche invloed grooter, wordt Friesland meer binnen de Interna tionale levenssfeer van Holland getrokken, die als een olievlek heel Nederland door trekt en overal het eigene ontwortelt en vernietigt." „De Friezen Joopen braaf In het gareel der politieke partyen en stemmen trouw op de mannen, die dezen hun voorzetten, zy betalen hun schatting aan de Unilever en aan Zwanenberg en verkoopen hun vee aan Joodsche veehandelaren. Er is eenlge be langstelling voor taalpolitiek en Friesche cultuur, maar daar biyft het by.” .Friesland droomt nog den droom der democratie, waarin van vryheid sprake is en van den rechtstaat. Het hoort Ih die leuzen bekende klanken, die het eeuwen lang In zyn droomen heeft gehoord. Het meent, dat de vryheid der democratie vry heid voor het Friesche volk beteekent. Maar de democratische vryheid beteekent Iets ge heel anders: zy beteekent de vryheid voor de meerderheid of de sterksten of de sluw- sten om slachtoffers te nüaken.” By het uitbrengen van het jaarverslag deelde de secretaris, de hoogeerw. heer Mgr. p. Groe nen, mede, dat de I. M. V. den druk der tyden ondervindt, zoowel in het aantal der leden ais In de Inkomsten. In de Indische bezittingen, aldus het jaarverslag, werken thans vyftien priesterorden en -congregaties; twee contem platieve zusterorden; 49 leekencongregatles, waarvan 40 van zusters en 9 van breeders Voorts Wees de secretaris op de noodzakeiyk- beid, dat ook leeken medewerken met de priesters. By het jaarverslag van het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau herinnerde de secretaris aan de week van gebed en offer, welke dit jaar In de week vóór Pinksteren Is gehouden. In totaal werd dit jaar ruim f 96.500 voor de Indische Missie byeengebracht, het geen ongeveer f 2000 meer Is dan het jaar daarvoor. Voor het eerst sluit dit jaar de reke ning vair het Bureau’ met een nadeellg saldo, gevolg der mindere Inkomsten, welke men dit jaar had. De werkzaamheden van het Bureau zyn veelzydig; voor een groot deel bestaan zy uit het geveh van adviezen op allerlei gebied, Indlë betreffende. De boekenactle voor het groot-seminarie voor wereldgeesteiyken in In- dl« heeft goed resultaat afgeworpen,-waarvoor met name dank toekomt aan de theologanten van Warmond en de geesteiyken van het Bis dom Haarlem, die een zeer groot aantal boeken hebben verzameld en afgestaan. In het «fge loopen vereenlgingsjaar werd voorts opgericht het Indisch Documentatie Bureau, waarvan on dervqorzitter Is de directeur van het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau. Met een oproei tot gebed en offer besloot Mgr. P. Groenen de voorlezing van zyn jaarverslag. Na het jaarverslag hield pastoor A. Herme- llnk 8.C.J. een causerie over Javanen-kolonisa- ties op Zuld-Sumatra en het missiewerk aldaar Donderdagmiddag Is de weduwe De Rie, toen zy nabtf de sluis te Vreeswyk uit een autobus was gestapt en achter den wagen om den weg wilde oversteken, door een autobus van den dienstUtrechtOorkum gegrepen. De vrouw liep een ernstige hersenschudding op en Inwen dige kneuzingen. Na door een geneesheer te zyn verbonden én van de H.H. Sacramenten der stervenden te zyn voorzien, is het slachtoffer naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De toestand van de ongelukkige Is levens- gevagriyk. f - Hoofdzaak was. dat de crlsis-tuchtrechter. burgemeester van een kleine Z -Hollandsche gemeente, zich veroorloofde, in het open baar mededeellng te doen van zaken, die hem als tuchtrechter ter kennis waren gekomen er. waarover hem geheimhouding was opgelegd De man had zyn publicatie Ingeleid met de woorden „Ik heb my er van overtuigd, dat te gen de publicatie v^n^ de offideele gegevens 8 Klaarbiykeiyk heeft hy zich verkóérd „overtuigd,’' want de minister heeft hem thans inders te verstaan gegeven. Dz Coöperatieve Wassenaarsche Boerenleen- “•nk te Wassenaar biykt benadeeld te zyn door «Je knoeierijen van de zwendelbank te Amster dam. Men verklaarde, dat het bedrag, waarvoor men benadeeld Is, niet groot Is en onder de 10.000.— biyft. Men heeft de zaak nog niet handen van de Waaeenaarsche poUtte gegeven. Voor het geheele agrarische. Industrieels en commercieele bedryfsleven, dat met de crisls- tuchtrechtopraak te maken heeft of kan krij gen, is deze stap van den minister van prin cipieel belang. Men weet thans, dat bet asm de z.g. crisis-tuchtrechters niet veroorloofd is, de gegevens, die hun ter kennis komen, openbaar te maken en zelfs te gebruiken te gen de particulieren, op wie zy betrekking hebben. Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van het Tweede Kamerlid Wendelaar be treffende de arrestatie en de uitwyzing var. eeno in Nederland vertoevenden Duitscher heeft de minister van Justitie mr. Geseling medegedeeld, dat de bedoelde Duitscher begin November 1936, komende uit Spanje, te Rot terdam een naar Dultschland varend schip verlaten heeft en zich den daaropvolgenden dag by de politie heeft gemeld. Waar hy zon der middelen van bestaan was en tegen door reis naar Dultschland bezwaar maakte, is'hy in afwachting van een nader onderzoek aan gehouden. Ofschoon niet aannemeiyk was ge maakt, dat hem In Dultschland >gevaar dreig de en ook uit de Ingewonnen inlichtingen niet was gebleken, dat hy aldaar gezocht werd, Is ten slotte tot zyn uitleiding naar genoemd land niet overgegaan, zyn verdere gedragingen hebben echter aanleiding gegeven, de Invry- heidstelllng te herroepen, waarna einde Juni 1938 alsnog zyn uitleiding naar Dultschland heeft plaats gehad. Biykens de ter zake ont vangen Inlichtingen (waarbij nader werd be vestigd, dat hy in Dultschland niet gezocht werd) heeft de betrokkene zich na zyn over name door de Duitsche autoriteiten door op hanging van het leven beroofd. •-y le, met een soortgeiyke propaganda en agitatie is indertijd de ondergang van Oostenryks onafhankeiykheid be werkt en zyn de Sudeten-Duitochers, die •anvankeiyk niets van het natlonaal-so- dalistlsche Derde Ryk wilden weten, maar Slechts binnen het Tsjecho-Slowaaksche staatsverband een zekere mate van zelfbe stuur vroegen, ingeiyfd by Dultschland. Wil de N.S.B. van Friesland een soort Sudeten- land maken, een nationale minderheid bin nen den Nederlandschen Staat met recht op zelfbeschikking? De Sudetenbeweglng is - haar leider Henlein óók over het hoofd ge groeid, zoodat deze in tegenstelling met zyn oerspronkeiyken opzet gemêêne zaak met Hitler moest maken. Zal Mussert sterker en princlpiëel consequenter zyn dan Hitler’s vazal, Konrad Henlein? wy hebben daarin niet het minste vertrouwen. Maar waar wy wel vertrouwen in hebben, is de echt-Nederlandsche nuchterheid der om hun koppigheid vermaarde Friezen. Met hun eigen volksaard en karakter zullen zy zich vryer voelen in „den liberalen een heidsstaat” dan in een totalitairen een heidsstaat onder nationaal-jociallstische dictatuur, waarin niet alleen het zelfbe schikkingsrecht van heele groepen, maar ook van de individuen geslachtofferd wordt •an de machtsbegeerte en den meerder- heldswaan van één enkele party, van de sterksten en de sluwsten. Maar hoe groot ons vertrouwen in de standvastigheid der oprechte Nederlandsche Friezen ook is, de wyze, waarop het Nationale Dagblad hier tracht te stoken en te hitsen om verdeeld heid te zaaien tusschen de verschillende bevolkingsgroepen van ons land, verdient evenzeer aan de nationale verachting te worden prijsgegeven als het annexlonlsme in het Zuiden des lands in 1918 en ’10. Tryslin, let op uw saeck. Deze overeenkomst, welke wordt door het belangrykste deel van de fabrikanten, heeft ten doel door de handha ving van uniforme verkoopsvoorwaarden aantal ongewenschte concurrentiemethoden het japonnenconfectlebedryf te bestryden. De voornaamste bepalingen In de conventie bevatten een regeling ten aanzien van de cre- diettermynen, de kortingen, de leve rings termy- nen, de reclames, enz. In het uitvoerende orgaan der conventie, de Algemeene Japonnencommissie, zullen naast vertegenwoordigers van de deelnemers aan de conventie, vertegenwoordigers van de buiten staanders en van de afnemers zitting hebben. Voorts zal opnieuw een vertegenwoordiger van den minister er voor waken, dat by de uitvoe ring het algemeen belang niet zal worden ge schaad. Donderdagmiddag is te Utrecht aantal genoodigden de fllin van de National® Federatie „Het Wlt-Gele Kruis", welke als titel araagt „Zonnelied", vertoond, waarvoor de be- .angstelllng reeds is gewekt door een KRO- reportage. Aan de Zulder-fllm (H. Cox) werd de op dracht tot vervaardiging van deze gelulds- smalfllm gegeven en onder regie van Wülem Vorscher. die ook het scenario schreef, heoben eenige amateurs met enthousiasme en toe wijding gewerkt, om dit resultaat tot stand te krengen. De bedoeling was een propoganda-film voor de Wit-Gele-Kruis-beweglng te maken en on- getwyfeld dient de opeet geprezen te worden, om dit nu eens niet vla een documentair beeld te doen er staat trouwen» nog een korte documentatie-film over de Wit-Gele-Kuis organisatie op stapel maar een speelfilm te geven, waarby men op een a gemeene interesse nder de leuze van zelfbeschikklngs- - J recht dcr volkeren> subsidiair der na- tionale minderheden, heeft de ex- pansieve machtsbegeerte van het Derde Ryk een geweldigen slag weten te slaan, waarvan Tsjecho- Slowakije het meest zichtbaar en direct de dupe is geworden. Hoe eeriyk en princlpiéel deze schoone leuze gemeend werd door hen, die er pro fijt van verhoopten en ook behaalden, mo gen de Duitsche volksgenooten, die hun relfbeschikkingsrecht uit handen gaven, i mogen de Poolsche minderheid in Dultsch land en vooral de Zuld-Tlrolers in Italië beoordeelen. Maar al of niet gemeend, de leuze is een bruikbaar instrument gebleken F x voor het vreedzaam veroveren van wat men vroeger alleen nfaar door een oorlog be machtigen kon. Is het dan wonder, dat deze leuze ook in ons land weerklank heeft gevonden? En waar zou deze leuze anders weer klank hebben kunnen vinden dan by de rgn. super-nationale en zuiver Nederland- gche N.8.B.? Het Nationale Dagblad heeft v een campagne ingezet voor „Vryheid en recht voor Friesland". Het schrijft o.m. het volgende: Uit het bovenstaande biykt, dat aan het onderhavige geval bijzondere aandacht is be steed geworden en dat de daarin gevolgde ge dragslijn in geen enkel opzicht afwykt het standpunt der regeertng, zooals de minis ter dat heeft uiteengezet in de Tweede Kamer der Staten-Generaal by de behandeling van de interpellatle-De Visser op 0 Juni JJ. De president van de Haagsche rechtbank. mr. A. S. Rueb, deed Donderdag uitspraak in het kort ge ding van de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen de N.V. Reisbureau Stoop te 's Gravenhage, een van de z.g. wilde bus"-ondernemingen. De president heeft de door de Ned. 'Spoorwegen en de Haagsche Tram weg gevraagde voorziening om auto busdiensten van Stoop onmiddellyk stop te zetten met een dwangsom van f 250 voor eiken rit, gewei gerd. Er zyn goed geslaagde dtelen in aan te wyzen, nu en dan noteert men ook een goeden beeldovergang, doch de montage is niet van dien aard, dat men van een goed geheel kan spreken, terwyi daarvan ook nog andere fou ten oorzaak zyn. Heeft men het. scenario ook niet te veel afgestemd op het sentiment van het groote publiek, dat in deze wel zeer uitgesponnen geschiedenis behagen zou kunnen scheppen? Toch is er naar onze meenlng niet een filmische vorm aan gegeven, waardoor het verhaal van de liefde van een mo’enaarsknecht en de zieke dochter van zyn baas boeiend is gemaakt. Natuuriyk zat men met de moeiiyk- heid. dat deze Intrigue ondergeschikt moest worden gemaakt aan den stryd. dien de jonge dokter In het dorp en de wykverpleegster hebben te voeren om de voor deze menachen nieuwe Ideeën omtrent de volksgezondheid in gang te doen vinden. De twee jongelui staan aan hun zyde e% de molenaarsdochter zal haar genezing van ‘de T.B.C. ook te danken krygen aan den dokter, die haar by alle tegenwerking van den vader naar een sanatorium weet over te brengen. De vader vertegenwoordigt de conservatieve groep van deze kleine samenleving, waarvan we trouwens nog verschillende andere figuren kry gen te zien, die Inderdaad goed werden ge typeerd en er zyn meer dergelyke détails, die verdiensteiyk werden weergegeven. Zoo gaan belde geschiedenissen In elkaar over, maar een goede synthese, waarby van den zegenrijken arbeid van het Wlt-Gele Kruis en den groei en ontwikkeling der beweging tn dit' dorp een suggestieve indruk wordt gegeven, terwyi de „handeling”, voor zoover daarvan sprake is, niet in het gedrang is gekomen, heeft men niet volledig weten te benaderen. Er ontbreekt ook de noodlge vaart om voortdurend de aan dacht gespannen te houden en waar het een geluidsfilm is, valt het zeer te betreuren, dat het beeld en het gesproken woord niet goed met elkaar correspondeeren De muziek, die van Marius Monnikendam is en onder zyn leiding uitgevoerd werd door het Rotterdamsch Phllharmonisch Orkest, vervult echter een tntegreerende rol. Ook werden enkele verzen van Wim Snitker Ingelascht, die voor dit doel uitstekend ge schikt zyn en de manier, waarop die worden aangewend, als de wykverpleegster haar kisten met materiaal, dat tot heil van de zieken moest strekken, uitpakt, en onderwyi dit be zingt, verdient alle waardeerlng. We zouden zeker niet alle propagandtotiacha waarde aan „Zonnelied” willen ontzèggen Kr zit genoeg in. dat het volle licht werpt op bet prachtige werk van het „Wit-Gele Kruis" en de noodzakeiykheid hiervan, maar men dulde ons niet euvel, als wy in onze verwachtingen zyn teleurgesteld en het geheel minder geslaagd vinden. De vice-voondtter van de Federatie. Dr. v. d. Meerendonk uit Horst, heeft voor de voorstelling de aanwezigen met enkele woorden begroet en na afloop allen, die aan de film heb ben medegewerkt, harteiyk dank geaegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5