I Congres kleuterzorg voor Alen ócAtitfl ons. De „wilde bussen Naar November PRINSES JULIANA TOONT BELANGSTELLING CARRO’Sj ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 Raad van Ned.-Indië if Westlandsche tuinders zeggen C.A.O. op Plannen voor volgend jaar Weer de overweg Ontvangst ten Stadhuize Audiëntie by den minister Verhooging der gewichtsgrenzen D Ontvangst ten stadhuize CHR.-DEM. UNIE Jaarvergadering te Zwolle Een ministerieel woord Om één cent vermoord Het wrak zal worden opgeblazen Gekwetste Madoereesche eer werd met een bloedig duel beslecht Ter mijn voor aanhouden van reservekalveren Ledenwervings-actie bij de R.K. Staatspartij „Vóór 1 Januari 50.000 nieuwe leden,” is het motto PRINSEUJK GfZIN TERUG OP SOESTDUK Aan vergiftiging overleden Petitionnementslijsten ter teekening NA DEN ONDERGANG VAN DE „CHRYSSI” Groeiend verzet tegen het kinder- toeslagfonds MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Bedreigd personeel houdt nachtvergadering te Amsterdam Eucharistisch Congres op Java Mr. H. J. Spit is tot vice- president benoemd Fietser door trein gegrepen en op slag gedood De Koningin heeft een bespreking met personen, werkzaam op het domein Het Loo Begroeting van .de Prinses Minister Romme spreekt als eere voorzitter het openingswoord Vier dood en na het nuttigen van gaplek VAR WEE*. TOT WEEK V wvs van tt D. f ten TROMMELS f 1.50 25 CENT DOOSJES Ml SC Vervolgens verwelkomde spr. minister Hom me als eerevoorzitter van het congres, den Com missaris van de Koningin, den burgemeester en de leden van het eere-comlté. Veel, aldus spr., moet er nog gebeuren, al mogen wy dankbaar zyn voor wat reeds geschied is. Veel moet echter ook nog gebeuren; maar stuursleden van het Congres. Aan de rechterzijde van de bestuurstafel werd plaats genomen door H. K. H. Prinses Juliana. In de groote vergaderzaal van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht begon Vrijdagmiddag om 2 uur het derde Congres voor Kleuterzorg. het program van deze bijeenkomst biedt zeker datgene, wat men van een dergelijk congres mag verwachten. Met den wensch, dat dit congres moge strek ken tot heil van de kleuterzorg in ons land, eindigt spr. zijn toespraak. voor dit alles wordt door ons van de grootste beteekenis geacht. In de tegenwoordigheid van Hare Moeder gaan ons aller gedachten thans naar ons aller dierbaarste zulgelinge, die wel haast den drempel van het kleuterschap over treedt. Tevens zal de gewichtsgrens, waarboven- an dere dan reservekalveren van een identiteits bewijs moeten voorzien zijn, voor het tijdvak van 1 November 1938 tot, 1 Januari 1939 wor den verhoogd tot 140 K.G. door niet tot bedaren en weldra mengden ook de beide Madoereesche echtgenooten zich in de conversatie, die „opgewekt” vervolgd werd. at de c- DB er TOOS POOT. Voorx. Dtoc. R. K. Vrouwenbond Bisdom Haarlem. LH c iZ. r □- ar et n. in i- Je ÏD m li as ar d. sn D- ek bh T» o- en en r- id, en e- en er tb ta d- ui n- K. Je in ui en en rf. iB- s- in Ja Toen een andere oplossing of schikking ón mogelijk bleek, om den gekwetsten gevoelen* van eer naar Madoereeschen aard voldoende com pensatie te geven, zelde een der echtgenooten tot den tweeden man: Ga je mes halen, als je durft, ik neem mijn mes en we maken da aaak uit. Aldus geschiedde en de echtgenooten werden dra tot vechtgenooten, terwijl de vrouwen se condeerden. In no time was een der mannen zwaar bloedend neergezonken. Hij werd naar het regenUchaps-zlekenhuls te Dunpit over gebracht, doch gaf onderweg reeds den geest. Z. Exc. minister Romme heeft daarna het of- ficieele openingswoord gesproken. Teneinde verbetering te brengen, aldus spr, in den gezondheidstoestand van de bevolking, is de laatste tientallen jaren vooral ook de aan dacht gericht op het kind. Zeer intensief heeft men zich reeds bezig ge houden met den zulgelnig. Wie bekend is met de hooge zuigelingensterfte, ook in ons land, ver wondert zich niet, dat daarop eerst en vooral de aandacht wordt geconcentreerd. Dat een actie op dit gebied succes heeft gehad, is wel alge meen bekend. Naast den zuigeling was het t kind op school- *- maar daarmede zijn we nog lang niet zóóver als met de zorg voor de kleuters. Dr. Feisser heeft hierna gewezen op eenige tot stand gekomen verbeteringen. Dr. Breukman verkondigde het standpunt, dat ten behopve van het kind niets mag Wor den nagelaten, wat menscheijjkerwyze gedaan zou kunnen worden. Mej. Pemé. uit Amsterdam, voorzitster van den Bond van Onderwijzeressen bij het voor bereidend onderwijs, noemde het een rotte plek in onze maatschappij, dat er nog zooveel particuliere kleuterscholen in den lande bestaan, waar de treurigste hygiënische toestanden heer- schen. Vrijwel onopgemerkt zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard Vrijdagmiddag per auto paleize Soestdyk teruggekeerd. Prinses Beatrix zat in een reiswieg. Na de pauze sprak prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar te Leiden, over de voorstelling en de denkwereld van het jonge kind. Mej. S. M. C. van Veen, kinderarts te 's-Gra- venhage, belichtte de beteekenis van het kleu teronderwijs. In verband met den gevorderden tijd werd geen gelegenheid meer gegeven tot gedachten wisseling. Om vijf uur werd de zitting gesloten. De Prinses had heel den middag vol belang stelling toegehoord. Prof, ten Bokkel Huidink opende het congres met de volgende begroeting: Toen de Prinses, uitgeleide gedaan door het bestuur van het Congres, zich naar Haar auto begaf, werd zij vóór den ingang van het Ge bouw weer door een groote menschenmenlgte toegejuicht. Spontaan zong men het „Wilhelmus het welk door de Prinses ten zeerste wer.l geap precieerd Met nadruk had men verder gevraagd de maatregelen, die men thans tegen de bus diensten heeft genomen, voorloopig op te schorten tot de nieuwe wet er is. In Haarlem zijn vele chauffeurs slachtoffer geworden en er zullen er ongetwijfeld nog meer vallen. Deze menschen zullen nu weer moeten gaan stempelen. Het verzoek had niet geholpen. Als mensch voelde de minister mee met het leed der werkloozen, doch als minister kon hij er niets aan doen. Het bedrijf ia in strijd met de Vet en daarom kon de minister geen medewerking verleenen. Toen de auto van de Prinses was voor gereden, stapte een kleuter naar voren om H. K. H. Prinses Juliana bloemen aan te bieden. Zeer minzaam boog de Prinses zich naar de kleine, sprak een paar vriendelijke woorden en nam de bloemenhulde in ont vangst, waarna H. K. H. begroet werd door prof, ten Bokkel Huidink en Dr. Wierenga, resp. voorzitter en secretaris van het Con gres. SEMARANG, 28 October. (Aneta). In verband met het feit, dat het in 1939 een kwart eeuw is geleden, dat wijlen pastoor van Driesschen te Djokja zijn mlssie-arbeld begon, bestaan er plannen in het volgend jaar een Eucharis tisch Congres voor Javaarftche Katholieken in de Vorstenlanden te houden. Het initiatief is uit gegaan van de Badan Pertalian Katholiek (de centrale organisatie van Javaanscbe katholie ken), op het te Djokja gehouden congres. Namens het comité deed de secretaris, de heer (□aarhoven uit Amsterdam, njededeellngen over de audiëntie, die men 's middags met den mi nister van Waterstaat had gehad. De minister had onmiddellijk verklaard, niet te willen spre ken over de „wilde bus”-dlensten, doch alleen over de nieuwe wet. De comlté-ledën hadden den bewindsman gewezen op het tekort waarmee het spoor werkt en dat het laatste jaar f 30.000.000 bedraagt, doch dit wenschte minister van Buu- ren eveneens bulten beschouwing te laten. Als er ergens een bus moest loopen, meende de minis ter verder, dan was het logisch dat de A.T.O. daarvoor zorgde, omdat dan het geld in de kas van de Spoorwegen kwam. In alle opzichten stond de minister afwijzend tegenover „wilde bus”-diensten, die volgens hem absoluut zullen moeten verdwijnen. Of de Kamer, toen zij zich uitsprak voor de nieuwe N.V., de voorwaarde gesteld had, dat de A.T.O. niet meer uitgebreid mocht worden, wilde de minister nog eens onderzoeken. Hy beloofde tevens na te gaan of er trajecten zijn, die niet rendabel blijken voor het Spoor en derhalve eventueel In aanmerking komen voor busdien sten. Vooralsnog achtte de minister de Spoor wegen een nationaal belang. KEDIRI, 28 October. (Aneta). In het Sren- gatsche zijn, na het nuttigen van gaplek zes inheemschen ziek geworden. Viel* van hen, twee kinderen en twee volwassenen, zijn overleden. Een bedenkeljjk verschijnsel noemde spr. het, dat 'n organisatie als „Kerk en Vrede”, waaraan alle poging tot gezagsondermijning ten eenen- male vreemd is, aan de lijst van verboden ver- eenlglngen werd toegevoegd. Hierin zag spr. een poging om alle verzet tegen den komenden oorlog, ook van Christelijke zijde, te fnuiken De wjjze en llefdevoUe voorzorg van God heeft in verschillende geschiedenisperioden bij zondere genadestroomen verwekt, om de men schen in staat te stellen bepaalde gevaren en moeilijkheden glansrijk te. overwinnen. Zóó heeft God door Zijn Kerk aan de wereld; nu ze oud werd en door zelfzucht verkild, de devotie en het feest van het H. Hart gegeven om zich daaraan te verwarmen, tot voller liefdeleven voor God en den evenmensch. Zóó heeft Hij ook „Het Feest van Christus' Koning schap” gewild, nu brutaler dan ooit ,J>e God delijke Koningsmacht” van Hem over al bet geschapene wordt aangerand en geloochend. Ieder jaar groeide de deelname aan dat feest verder uit in onze katholieke wereldge meenschap! De actie „Voor God” werd vanzelf ook een stuwkracht voor dit feest. En de jeugd hooren we in de laatste jaren tot trekkracht voor die beweging opgeroepen! Het gaat cres cendo. Zal nu onze actie tot het koopen en in bet openbaar dragen der uniforme „Konlng Chrta- tus’-insignes” het kruisje met het koninga- embleem in dien groei gaan deelen? Massa's insignes zijn door afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond en andere vereenlgln- gen aangevraagd, om dien dag in zoovele ge meenten en parochies den geloovigen aan te bieden, tevens ten bate van een charitatief of sociaal doel. De katholieken, die se koopen, en heel den dag dragen, kunnen daardoor Christus een dubbele hulde bereiden: .de openlijke getui genis van Zijn Souverelniteit over ons. en de erkenning van Zijn Liefde, welke in onze lief dadigheid zoo graag Zich Zelf ziet geëerd." Leve Christus, onze Konlng, Die ons in de sociale gerechtigheid, en in de milddadigheid onderwijst! Dat zal de beteekenis zijn van het feestinsigne op onze jas of mantelrevers. Geachte lezers en lezeressen, die herhaaldelijk toont offertjes voor allerlei echt katholieke acties spontaan te kunnen brengen, we reke nen voor onze beweging van Zondag 31 October ook op u. We zijn verzekerd dat bet simpele zilverstukje ten bate van een mooi doel door collectrices en collectanten voor de kruisjes gevraagd, u niet van de deelneming van deze sc tie voor Konlng Christus zal weerhouden. Duizenden arbeiders en patroons zijn bjj dit Westlandsche collectieve arbeidscontract, dat gesloten was tusschen de drie werkgevers- en drie werknemers-organlsatles in den tuinbouw, betrokken. •Er worden thans pogingen in het werk ge steld door de afdeelingen van den Nederland-^ schen Tuindersbond in bet Westland, om met de drie arbeidersorganisaties tot een nieuwe overeenkomst te komen. Mochten deze onder- handelingen mislukken, dan zal arbitrale uit spraak namens den minister moeten beslissen Over: FEEST VAN CHRISTUS' KONINGSCHAP EN KATHOLIEK NEDERLAND Prof, ten Bokkel Huidink dankte den minister voor diens toespraak en constateerde met ge noegen, dat er veel is, dat diens sympathie heeft, hetwelk hoop geeft, dat het congres-werk succes zal hebben. - Na een en ander te hebben medegedeeld over de werkzaamheden van het congres, sloot spr. zjjn toespraak met den uitroep: „Den kleuter heil!” Dr. E. Plantenga sprak* daarna een woord van hulde jegens Dr. Breukman, voorzitter van den Ned. Bond tot bescherming van zuigelin gen en kleuters en ter bevordering der praena- tale zorg, die het initiatief genomen heeft tot het Kleutercongres. Dan behandelde Dr. N. Knapper, kinderarts te Amsterdam, bet onderwerp: Welke zijn de vorderingen op hét gebied der kleuterzorg sinds het laatste congres? Van officieele zijde meldt men ons, dat HM de Koningin Vrijdagmiddag de personen, werk zaam op het domein Het Loo, in de houtveste rijen en bij het jachtdepartement ultgenoodlgd heeft tot een bespreking over de moreele geestelijke herbewapening. De voorzitter van het comité, de heer J. Kla- mer uit Den Haag, begroette bij den aanvang de afgevaardigden van de werkgevers, de heeren Stoop en Steln, en den vertegenwoordiger van den Ned. Bond van Transportarbeiders. Hij be sprak vervolgens de reeds genomen maatregelen en de gevolgen daarvan. Een telegram, gezonden aan den minister van Waterstaat, had tot resul taat dat de leden van het comité werden uitge- noodigd tot een audiëntie op Donderdagmiddag. Ruim anderhalf uur spraken de heeren met minister van Buuren, doch het bleek dat er zoo'n groot verschil van opvatting bestond, dat het niet mogelijk zal zijn tot overeenstemming te komen. Toch drong de heer Klamer aan op volhouden. Er is veel strijdlust, zoowel by de werkgevers als bij de werknemers. Men moet daarvan profltee- ren en een actie voeren, die tot het gewenschte doel zal leiden. De heer Driessen uit Den Haag, die als ge bruiker van den bus het woord voerde, schetste hoe het busbedrijf is opgebouwd en na vele moeilijkheden een voorname plaats is gaan in nemen. Nu wordt dit bedrijf belemmerd. Men spreekt over.„wilde bus"-diensten en tracht de menschen te weerhouden met deze bussen te rei zen. Maar 't publiek gevoelt meer voor den bur, dat bewijst het overtuigend en het laat het veel duurdere spoor, dat Jaren lang zijn plichten te genover het publiek niet begreep, steeds meer links liggen. De „wilde bus"-dlensten hebben aan zeer velen arbeid gebracht. Ongeveer twaalfhon derd personen zijn direct betrokken bij deze diensten en gemiddeld worden er weekloonen uitbetaald van f 20 tot f 30. Deze menschen zijn grootendeels uit den steun geholpen, doch zij zullen er weer In geraken, wanneer de nieuwe wet ter vervanging van het R A P. wordt aan genomen. Het gaat niet aan dat in een vrij land de menschen, die met bussen wenschen te reizen, gedwongen kunnen worden van den trein gebruik te maken. Een actie is noodzakelijk en de Kamerleden zullen de stem van het volk moeten hooren en laten doorklinken tot waar deze verder gehoord moet worden. In verband met het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana het Congres zou komen bijwonen, be vond zich reeds lang voor den aanvang van het Congres een groote menigte belangstellenden voor den ingang van het Congresgebouw. Onderscheidene autoriteiten werden bij aan komst door fotografen en filmcamera's geknipt. Ten behoeve van de thans in nagenoeg alle plaatselijke Afdeelingen der R. K. Staatsparty Ingezette ledenwervingsactie is een speciaal nummer van „De Opmarsch” uitgegeven. De in houd is geheel gewijd aan de Ledenwervings actie, die gevoerd wordt onder het motto: vóór 1 Januari 50.000 nieuwe leden. De Partijvoorzitter, mr. dr. T. J. Verschuur, stelt en beantwoordt Jn zijn hoofdartikel de vraag: Bent U ook van de Partij? Mr. F. Teullngs, 1ste secretaris der Partij, toont aan, dat het stemmen alléén op de katho lieke lijst lang niet voldoende is, terwijl mr. H. Kolfschoten, directeur van het Partijbureau, aan de toekomstige leden een blik laat slaan in „de keuken” der partjjorganisatie. In andere artikelen wordt duidelijk en klaar aangetoond, dat de Staatsparty een ware volks- partjj is en dat éénheid Juist ook nu hét eenige middel is om kracht voor het land en schutse voor de Kerk te zyn. Terloops wordt gesuggereerd, ook den huis bezoeker als mensch te willen behandelen en hem by zyn propagandistlscpen arbeid behoor- iyk te ontvangen en te woord te staan. Tal van illustraties verluchten den tekst van dit nummer, dat de Afdeelingen gebruiken kun nen als voorbereiding voor het aanwerven van leden De C.D.U. wil geen enkele gelegenheid laten voorbygaan om verbetering te brengen In het lot van de duizenden verdrukten en gebrek- lydenden, doch by alle streven naar partleele verbeteringen houdt zy vast aan haar over tuiging, dat enkel radicale omvorming van bet wereldleven in staat is, duurzame verbeterin gen te brengen in een samenleving die momen teel het slachtoffer is van een productiestelsel, dat geen rekening ho^idt en niet kan houden ook met de elschen van Jlefde én gerechtigheid welke den grondtoon van het evangelie vormen Met een krachtige opwekking, om in Gods kracht moedig te biyven stryden voor een ge lukkiger samenleving, besloot spr. zjjn rede. In elk geval echter hadden de vertegenwoor digers anderhalf uur gelegenheid gekregen hun grieven te uiten zoodat de minister volkomen op de hoogte is gebracht. Volgens den heer Laar hoven is deze minister een echte „spoorwegman”, die geheel tegenover de autobusondernemers staat. Hy drong er ten slotte op aan den stryd vol te houden en op serieuze wyze actie te biy- ven voeren. In verband daarmee werden peti- tionnementsiysten verspreid, die veertien dagen ter teekening liggen en daarna aan den minis ter zullen worden gestuurd. Diverse zeer groote firma's hebben reeds toegezegd de lysten in hun winkels te zullen leggen. De heer Ebeling van den Ned. Bond van Transportarbeiders drong er op aan dat men een request naar den minister van Sociale Zaken zal sturen en hem zal wyzen op het enorme steun bedrag. dat zal moeten worden uitgekeerd, wan neer deze wet in werking treedt. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd ging de vergadering om circa vier uur uiteen. In de dessa Wonokerto in het Zulderge- bergte woonde een Madoereesche vrouw, die by een landgenoote in de schuld zat voor een be drag van één cent, meldt de „Ind. Crt.” uit Malang. De creditrlce bezocht daarop, toen de cent niet terugbetaald werd, haar debitrice en stak haar meening over deze handeling niet onder stoelen of banken. De debitrice had helaas geen cent in huls, doch zy wist van een buurvrouw een dubbeltje te leenen en wierp dit. teneinde biyk te geven, dat zy behooriyk in het geld stak, haar land genoote toe. De woordenwisseling kwam daar- Dit houdt in, dat veehouders, die Ingevolge hun toewyzing 1938 in de maand October re servekalveren mochten houden, van 1 Novem ber 1938 tot 1 Februari 1939 desgewenscht één kalf zonder identiteitsbewys,4 mits benedei 250 K.G. zullen kunnen aanhouden. Het ligt voorts in de bedoeling, te bepalen, dat van 1 November 1939 tot 1 Januari 1940, g e en reserve-kalveren aanwezig zullen mogen zyn. Veehouders. die thans voornemens zyn reservekalveren op de toewyzing van het vol gend jaar te laten schetsen, waartoe tot 1 Fe bruari 1939 gelegenheid zal bestaan, zullen zich dus rekenschap dienen te geven van de gevolgen daarvan voor hun aanfok in 1939 De Prinses was vergezeld van freule de Brauw en baron Baud. Het op eenigen afstand gehouden publiek Juichte de Prinses hartelyk toe, waarvoor Zy vriendeiyk dankte. In de congreszaal bevonden zich inmiddels ongeveer 500 congressisten, onder wie tal van fröbelonderwyzeressen, verpleegsters en sociale werksters, alsmede vele medici en religieuzen. Het podium was met palmgroen en witte bloe men versierd. By de binnenkomst van de Prinses verhieven allen zich van hun zetels. H. K. Hoogheid werd vergezeld door prof, ten Bokkel Huidink; freule de Brauw door Dr. Wierenga. In haar gevolg be vonden zich voorts Z. Exc. Minister Romme, eere-voorzitter van het congres; Jhr. Mr. dr. Bosch Ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht; Mr. ter BATAVIA 28 October. Aneta verneemt, dat by Kon. Besluit van 24 October is benoemd tot vice-president van den Raad van Ned.- Indië Mr. H. J. Spit, thans Lid van dien Raad. Tot lid van den Raad van Ned.-Indië is be noemd de heer G. F. de Bruyn Kops, Direc teur van het departement van Financiën. Vrydagavond is op den onbewaakten overweg aan de Loostraat, gelegen op slechts enkele minuten afstand van het station Nuenen, doch onder de gemeente Eind hoven, de 35-jarige Verbeme, die den over weg per fiets passeerde, door den personen trein, die om 18.15 uur uit Eindhoven naar Helmond vertrok, gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer was werkzaam by zjjn zwa ger, den heer Vogels te Nuenen en woonde Mk Maasbree (L.). De trein had tien minuten vertraging Deze benoemingen geschieden met ingang van den datum van het vertrek van den tegen- woordlgen vice-president van den Raad van Ned.-Indië, den heer O. van den Busache. Koninkiyke Hoogheid. Uit naam van het Congres betuig ik diepe dankbaarheid voor Uw bescherm vrouwschap. Uwe belangstelling voor het werk van ons congres, na Uw gelukkig her stel, wordt door ons ten hoogste gewaardeerd. Uw medegevoelen met alles, wat lydt, gaf U Vrijdag hebben de hoofdingenieur-directeur en de hoofdingenieur van den rykswaterstaat in de directie Beneden-rivieren een onderzoek ingesteld naar het wrak van de „Chryssl”. E: is komen vast te staan, dat berging uitgesloten is. Het wrak zal zoo spoedig inogelyk met dyna miet worden opgeblazen. Deze arbeid zal waarschjjniyk drie maanden in beslag nemen. Naar men ons van bevoegde zyde mededeelt zal de termyn voor het aanhouden van reser vekalveren worden verlengd tot 1 Februari 1939. De ChristeUJk-Democratische Unie kwam Vrydagavond te Zwolle in algemeene vergade ring byeen. De voorzitter wees er in zyn ope ningsrede „In zware tyden” op. dat de ernst van de tydsomstandigheden ook op dit congres van de C.D.U. zyn stempel drukt. De C.D.U. zal echter onverzwakt en hoopvol voortgaan met haar getuigenis tegen eiken oorlog en alle oorlogsvoorbereiding, daarby ge leid door de overtuiging, dat de oorlog geen ramp, doch een misdaad van de ergste soort is. De Westlandsche afdeelingen van den Nederlandschen Tulndersbond hebben on verwacht het collectief arbeidscontract per 1 November opgezegd. De oorzaak van deze opzegging is te zoeken in groeiend verzet van sommige Westlandsche afdee lingen tegen het thans bestaande kinder- toeslagfonds Vrijdagnacht zyn de werknemers in het autobusbedry f, die by aanneming van de nieuwe wet ter vervanging van het RAP hevig gedupeerd zullen worden, te Amstsr- dam byeengekomen. Enkele honderden chauffeurs, verkoopers, kantoorbedienden en monteurs, allen direct betrokken by de zoogenaamde „wilde bus"-diensten, vulden de zaal van Maison Boer. Van uit Den Haag en Rotterdam waren talryke bezoekers per autobus gekomen en ook de Amsterdammers lieten zich niet onbetuigd, zoodat het comité van actie niet over gebrek aan belngstelling te klagen had. Om kwart over vyf had de ontvangst van het Congres ten stadhuize plaats. In de hall werden de congressisten begroet door den burgemeester, in gezelschap van de wethouders (behalve mr. Waslanden en een groot aantal raadsleden. De burgemeester noemde het 'n voorrecht, dat na Amsterdam in 1929 ,en Den Haag in 1932^ thans Utrecht het Kleutercongres mag ontvan gen. Er is hier, aldus spr., veel belangstelling voor uw doel en thans vooral is uw congres zeer belangryk om de bescherming van Prinses Juliana, de Moeder van ons gller byna-kleuter. wy beseffen, aldus spr., het belang van uw werk in t algemeen, vooral in de tegenwoordig» wereld. Reeds de voorbereiding van het congres moet veel werk hebben meegebracht; het leven van de kleuters, aldus spr., is vol van alles en nog wat. Ten bewtfze van een en ander gaf de burgemeester een zeer gevarieerd aantal citaten uit de litteratuur over kleuters. Ten slotte heeft de voorzitter van het con gres een dankwoord gesproken. dachte is een bitter kruid’’ zegt Karei van den Oever, die elders in een gedicht beweert, dat hy de doodsgedachte lichaamiyk proefde, als iets, dat men maalt tusschen de tanden. Er bestaan zelfs heel gevoelige naturen, die iets van het sterven schynen te ervaren, wanneer zy zich de nagels knippen: dingen, die hebben meegeleefd, en die nu dood zyn, weggevallen van het lichaam. De doodsgedachte is onont- koomiyk, en juist by heel jonge menschen neemt se soms een byna pathologische kracht aan, die alle andere geesteiyke kracht tydelyk verlamt. De christen heeft de zekerheden des geloofs. Hy weet, dat hy niet geheel zal sterven. Voor hem is de doodsgedachte niet wanhopig. Ze is ook niet egoïstisch. De christen weet, dat de dood hem niet vereenzamen zal, maar dat ze hem voert over een grens, aan welker andere zyde de gemeenschap des geloofs niet ophoudt te bestaan. Nu de natuur tot doodsgedachten dringt, herdenkt de Katholieke Kerk haar dierbare ge storvenen. Allerheiligen eerst, vervolgens Aller zielen. Het zyn gemeenschapsfeesten, die ons moeten versterken in ons besef, dat wy deel uitmaken van een levend en onsterfelyk ge heel. Onze dood zal een overgang zyn. Het leven wordt veranderd, maar niet weggeno men. Alles biyft raadselachtig, doch hieromtrent bezitten wy een verlossende zekerheid. Terwijl in de natuur de herfst vergaat en winter wordt, dekt de goede aarde de zaden toe, die zullen kiemen voor de volgende lente. Indien de graankorrel niet sterft, zal het koren niet leven. Het raadsel van den dood wordt opgelost door deze levensvatbaarheid. De dood is geen doel, maar een middel; geen einde, maar een nieuw begin. October, November.... De stem, die de ry eer maanden opeomt, aarzelt een oogenbllk by dezen overgang en wordt trager, omdat het eind van het Jaar vlakby is, en misschien ook, om dat geen dagen zoo weemoedig zyn als deze ztervensdagen van October, die voorafgaan aan de herdenking der geloovige zielen. Bosch en hei zyn mooier dan in vollen bloei, nu de wade van mist den heelen dag blyft nevelen tusschen de stemmen. De laatste herfstkleuren groeien in een verzwakkend, gelig, als ziekeiyk zon licht De geluiden der natuur zyn doodsklan- ken: het tikken van vallende eikels, het kraken van dor hout, het ritselen van blaren, het neer druppelen van langzame regendroppels. De banken in het park zyn nattig, de stammen van de boomen kleven van regen. Slechts de harde wind schuurt overdag alles droog en in den nacht kraakt de eerste vorst. Lampen en kachels worden vroeg ontstoken, de avonden by pyp en boek zyn lang. „October, slooper..." stngt de dichter Karel van de Woestyne. Oc tober sloopt den zomer en maakt ons moe, alsof wy in deze dagen het heele jaar ineens ouder werden. De laatste roos is uitgevallen, op den wind bewegen dahlia’s. Er staan chry santen voor de winkelruiten en herfstasters. Het zal weldra afgeloopen zyn. In deze stemming van vergankeiykheid siy- ten de dagen langzaam, en ze gaan voorby, als werden ze naar bulten gedragen, naar de kou van het kerkhof, waar ons verleden ons wacht, uitgedrukt in al zoo veel bekende namen op de zerken. Wy bedenken met Jacob van Maerlant: „hoe sterven is met ons geboren” en worden huiverig. „Het leven van den mensch is een gestadig sterven.” Nooit is het ons zoo dulde- lyk als nu. De Allerzielendag is voor de mees ten van ons een dag vol somberheid en wee moed. Er klaagt lets in den wind, er schreit iets in den regen, en de Novembermist is als een wade over de vreugde der dingen. Stervensgedachten blyven meestal vage ge dachten, zelfs voor oude menschen, die den dood reeds tegemoet zien. Wy hebben geen pre cies idee van sterven. Sommigen vermeien zich gaarne in de lugubere fantasie, die hun het eigen doodsbed en de eigen begrafenis voorstelt, maar zulke verbeelding is doorgaans visueel en dus op het uitwendige gericht. Wij zien de kamer, het bed, de kaarsen, den rozenkrans, het crucifix', den priester, de achterbiyvenden met hun smart, waarin reeds iets van het oordeel gemengd is, want zy zullen met gedempte stemmen elkander toefluisteren, wat hun in ons beviel, om allengs ook onder woorden te brengen, wat hun tegenstond. Door de tranen heen breekt de kritiek, die onafscheldeiyk is van de herinnering. Dit alles kunnen wy ons voor de verbeelding roepen, maar wy weten meteen, hoe weinig werkeiyk het is, want het «inde kan ons overvallen In hóe! andere «us- standigheden dan de fantasie ons voortoovert en zelfs al zouden wy tyd en plaats en om standigheden nauwkeurig kennen, dan nog zou den wy niet weten, wat de dood zelf is. wy hebben er alleen een vaag en triest gevoel van, nu wy het afsterven van de natuur gadeslaan. Oude kerkboeken bevatten wel eens de Litanie van den Zaligen Dood, waarin met schrille kleuren het sterfbed geschilderd werd: „Als het klamme zweet ons uit het voorhoofd breekt.... als de kilte des doods opkruipt door onze been deren.... als onze stem niet meer gehoorzaamt aan onzen wil om nog te sprekenHeer Je zus, wees ons genadig!” De meditatie over den dood behoort tot de vaste geesteiyke oefeningen van den christen, en altyd zal dit een vrucht bare oefening zyn, omdat zy in ons het ver langen naar de deugd levendig houdt. Maar ook mediteerende kunnen wy niet doordringen tot de geheimzinnige essentie van den dood, wy stuiten op het onbeantwoord raadsel van de ziel, in wier zelfstandigheid wy gelooven, maar dia voor onze ervaring zoo nauw vergroeid is met onze lichameiyke waarnemings-mogeiyk- heden, dat iedere voorstelling van de afzonder- Wke ziel slechts een beeldspraak oproept. Het oogenblik, waarop de ziel werkeiyk afscheid neemt, blyft ondoordringbaar. Het is ook on aanwijsbaar. wy kennen de teekenen des doods, Pelkwyk, burgemeester van Utrecht en de be- maar den dood kennen wy niet, zy, die „te rugkwamen”, uit den doode, opgewekt door wonderdoeners, of uit den diepen slaap van een zoogenaamden schyndood opgestaan, wisten niet anders te verhalen dan van een overrom peling door de witheid, zy spreken van iets wits, dat zy zagen, maar dat zy niet hunnen noemen. Het graf levert zyn mysteries niet uit. De doodsgedachte zwerft langs de zichtbare werkeiykheden, maar zoekt vergeefs de on zichtbare werkelykheid te begrypen. Zal het een verzweven zyn, een giyden, een opgeno- men-worden, een hard breken, wy weten het niet, wy zien slechte hoe anderen heengaan; piaats in aller harten. Uw belangstelling wy volgen hun laateten stryd om de groote onthechting; wy zyn getuigen van de elnde- Wke berusting, zy „vouwen de eenzaamheid van hun verlaten handen”, liggen, en vergaan. Guy de Maupassant verhaalt, dat de roman- schryver Tourgenjew soms plotseling, midden in den nacht, uit zyn bed sprong en wanhopig door de kamer heen en weer liep, uitroepende: «Sterven, verrotten, sterven, verrotten!" Hy Was dan nauweiyks tot bedaren te brengen en «indeiyk tot rust gekomen, snikte hy: „Wie kan my zeggen, wat het is?” O<* Zola beleef de zulk een crisis, wanneer de doodsgedachte hem overviel. Als hy de bladzyden geschreven had, waarop een van zyn romanhelden stierf, bleet hy urenlang, ja dagenlang sprakeloos, en had nergens lust toe. Hoevelen zyn er trou wens niet, die, weergekomen van het kerkhof, waar zy zoojuist een vriend begroeven, den ganschen dag gedrukt worden door den onbe- «temden angst voor sterven? By oudere men schen is het niet zeldzaam, dat het doodsbe richt van een leeftydgenoot hen in stilzwygen dompelt en in gepeins. Vraagt men hun dan, pllchtigen leeftyd, dat de aandacht vroeg: wat hun gedachte bezig houdt, zy blyven bet antwoord schuldig of worden ongedurig. Ze weten het zelf niet precies. Het heeft geen duldeiyken vorm, maar het is angst, gemengd “«at weemoed en verbittering. ,De doodsge- altijd... «si overal de meest gewaardeerde chocolaad tractatie J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19