ongeval een 10 jaar vloog de K.N.I.L.M zonder 4 Poolsch-Duitsche besprekingen VOORSPOEDIGE GROEI HEDEN KABINETSRAAD IN FRANKRIJK MAANDAG 31 OCTOBER 1938 Dichte mist boven ons land OVERTREDING LOTERIJWET Het a.s. bezoek van Koning Leopold Noenmaal ten paleize SoestdjjkZ Plotseling den weg overgestoken GEEN VOORRANG VERLEEND Nieuw offensief aan de Ebro NAAR DE MISSIE REGENT VEROORDEELD Nieuwe uitbreidingen geprojecteerd De A.R.K.O. vergadert in Nijiriegen T erronsten-krijgsraad overvallen Grootste luchtvaartmaatschappij in het Oosten Bevestiging van het vonnis tegen de H.A.C.O. in hooger beroep Talrijke aardbevingen in Indië Onderhandelingen over de uitzet ting van Poolsche Joden ■beginnen vandaag De Britsche troepen in Palestina zuiveren Gaza Auto tweemaal over den kop geslagen Sinds Donderdagmorgen verdwenen Maatregelen op economisch en financieel gebied in voorbereiding MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD Ontwikkeling luchtnet Radio-uitzending in Amerika brengt een paniek onder de luisteraars TWEE JÓNGENS SPOORLOOS Verschillende vliegtuigen hebben tusschenlanding gemaakt op „Twente” „Het NIEUW MOTORSCHIP VOOR DE V.N.S. U VOELT ZICH DOOR VERKOUDHEID ELLENDIG tijd dus voor Potter's Linio Tabletjes. Ten minste, wanneerU niet de kans wilt loopen doorloopend verkou den te zijn. Eén enkel tabletje in den mond is al voldoende. Zorgt.dat U steeds een doosje Potter's Linia bij U hebt. Het zuivert den mond en verfrischt den adem. einde der gereld is nabij!** De geregistreerde schokken waren van matige sterkte Vrucht der 10 jaren 1 5 Ongeveer Zooals reeds gemeld zal Koning Leopold zich verkeer Donderdag werd In het Oranje-hotel te Nij megen de algemeene Jaarvergadering gehouden van de A(lgemeena) R.K. Officierenvereenlging. 1S.873.S3S passagiers, en Den laten November 1928 opende de toen malige gouverneur-generaal Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff de eerste luchtdiensten der K.N.I.L.M., welke stch spoedig ontwikkelde kinderen, van huls sindsdien NEW-YORK, 31 Oet. (Benter) Een radio-uitzending van den roman „War of the worlds” van H. G. Wells heeft gisteren avond overal in de Vereenigde Staten een paniek teweeggebracht onder de luisteraars met gevoelige naturen. De Britsche troepen hebben Gaza door zocht, als onderdeel van de zuiveringsactie, welke In het geheele land wordt gevoerd. Omtrent de resultaten van het onderzoek is niets bekend. Het Het om Op de Hugo de Grootlaan tegenover het Sport- fcndsenbad te Dordrecht, stak Zaterdagochtend de 8-jarige Betty Stable plotseling den weg over. Het kind liep tegen een auto van ,JDe Vol harding”, uit Klundert, op. ZIJ geraakte onder den wagen en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ouderlijk huls In de Sweelinckstraat overgebracht. schip zal een zusterschip worden van het ctober 1937 bij dezelfde werf bestelde mo- hlp „Klipfontein" en het ms. „Elandfon- dat In Danzlg bü de werf Schichau in r is. Het schip zal 110 passagiers kunnen vervoe ren in de kajultsklasse, alsmede een 40-tal pas sagiers in de- toeristenklasse. Op 1 November auc is het 16 jaar geleden, dat "t eerste verkeersvliegtuig der K.N.I.LM. in regelmatigen dienst startte. De oorsprong der K.N.IX.M. gaat terug tot besprekingen, die de heer Enthoven in zijn functie van Gedelegeerd Commissaris der Deü-Maat- schappü in het begin van 1927 had met den toenmaligen minister van Koloniën, dr. J. C. Koningsberger, over, zooals Zijne Ezc. het uitdrukte: „de wjjse waarop van particuliere zjjde iets zou kunnen worden gedaan om de algemeene en tegelijk de Internationale po sitie van Indië te verstevigen”. Als gevolg van dese besprekingen wendde de heer Enthoven zich tot den heer dr. C. J. k. van Aalst, waarna de Deli-Maatschappjj en de Neder landsche Handel Maatschappij het Initia tief namen, dat leidde tot de grondvesting van de burgerluchtvaart in Nederlandsch- Indië. Dank zij de offervaardigheid van de oprichters der K.N.I.LM, kon de heer Ent- hoven reeds na 14 dagen den minister me- dedeelen, dat een kapitaal van vijf millioen gulden ter beschikking der Indische burger luchtvaart was gesteld. HAIFA," 30 October (Reuter) Zondag is een groote houtloods bü de haven van Jaffa in vlammen opgegaan. De schade bedraagt twaalf duizend pond sterling. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid te wüten is. vuur was mülen in den omtrek te zien, hout, dat hier opgéslagen lag, was bestemd kisten te maken voor den uitvoer van citroenen in het komende seizoen. het Oosten. In later jaren begonnen ook andere maatschappijen naar voren te ko men, als de Australische Qantas en China National Airways, doch na de laatste toe voegingen aan het luchtnet de diensten op Sydney en Saigon Is de K.N.IXM. wederom in de voorste Unie gekomen. Het beheer van de K.N.I.LM. berust bü den Raad van Bestuur. Samengesteld uit mannen met groote en veelomvattende zakenkennis, is de Raad van Bestuur in staat bü het bepalen van de politiek der K.NJXM. de groote Üjnen in het oog te houden. Onder de bezielende lei ding van den heer E. Enthoven, die van den aanvang af deel heeft uitgemaakt van den Raad «- van Bestuur, is een vooruitziende politiek ge voerd, welke reeds jaren geleden het belang onderkende van de Internationale Ujnen, os. naar Australië en Indo-Chlna. Dank zü de acti viteit van den Raad van Bestuur zjjn deze Ujnen thans geopend. Terecht kan de heer Enthoven, wegens zün energieke bemoeiingen voor de tot standbrenging der laatstgenoemde verbinding, de vader van de Saigonlün genoemd worden. De Raad van Commissarissen is belast met het toezicht op het beheer van den Raad van Bestuur. Onder toezicht van laatstgenoemden Raad is dagelüksche leiding der zaken op gedragen aan twee directeuren, nJ. de heeren A. Plesman en Jhr. H. K. B. Rendorp. Laatst genoemde. die zeven jaar lang zün beste krach ten aan de maatschappü heeft gewüd, heeft het voornemen te kennen gegeven om zün functie als directeur In den aanvang van 1939 neer te leggen. De leiding in Indië is opgedragen aan den vertegenwoordiger. Van de oprichting tot den zomer van 1938 is dese functie in handen van den heer H. Nieuwenhuis geweest. Thans treedt als waarnemend vertegenwoordiger in Indië op de res. majoor W. C. J. Versteegh. De Nederlandsch-Indlache regreering droeg er bet hare toe bü. om het de KN.IX.M. mogelük te maken op een hechte financieele basis te bouwen. Bü een overeenkomst voor den duin van vüf Jaar werd vastgelegd, dat -de maat schappü een vaste subsidie van 1 millioen gul den per Jaar sou ontvangen ter dekking van het exploitatieverlies; van eventueele winst zou bet land M ontvangen. Na afloop van dit contract drukte de crisis reeds zwaar op de Indische schatkist en moest de subsidie voor de tweede contractperiode tot ƒ400.000 per jaar verminderd worden. En hler- bü bleef het niet. Den Isten Januari 1937 werd de subsidie verder afgekapt tot ƒ340.000 per laar, welk bedrag in zün geheel terugvloelde naar de regeering in den vorm van verschillende belastingen, als benzineaccüns en invoerrechten Deze laatste zün In April 1937 afgeschaft. In feite betaalde het luchtverkeer in hoofdzaak zichzelf. In de St. Sisabeth-Stlchting, Hendrikstraat 1. Breda, zün voor de Missie (Medan-Sumatra) benoemd: Zuster M. Humlliana, (Helena M. Bayer, geb. te Leiden, thans werkzaam in de Wük te Oegstgeest) en Zuster M. Gertrudls (Catharina A. Maas, geb. te Dongen, thans werkzaam In het St. KUsabeth-Zlekenhuis Hooigracht te Leiden). BATAVIA, 31 October (Aneta) Gisteren werden op verschillende plaatsen aardschok ken geconstateerd. Te Ampenan werd om 6 uur 20 een hevige schok gevoeld. Te Ban- joewangi werd om 6 uur 24 een geheele serie bevingen geconstateerd met een duur van acht seconden. De Raoeng vertoont sedert eenigen tüd verhoogde activiteit. Om 15 uur 50 werden bevingen waargenomen te Malang en Ma- dioen. Alle bevingen werden door het Bata- viaasch observatorium geregistreerd en waren van matige sterkte. Zondagavond om zes uur is op den boek van den Kraneweg te Groningen een botsing ge schied tusschen een personenauto bestuurd door den 28-jarigen landbouwer H. W. T. uit Warfhuizen en een anderen personenauto, be stuurd door den 35-Jarigen winkelier 8. uit Groningen. De laatste had het verkeer van recht* geen voorrang verleend. Het gevolg van de botsing was. dat de auto van den beer A. tweemaal over den kop sloeg terugwerkende verhoogd met 8OERABAJA, 39 Oct. (Aneta.) De Raad van Justitie te Soerabaja veroordeelde eten vroe- geren regent van Bodjonegoro tot twee jaar gevangenisstraf, wegens ambtelüke verduiste ring en misbruik van gezag. De aanleg van nieuwe vliegvelden in Indië en de verbetering van bestaande zullen tot gevolg hebben, dat wellicht over eenige Jaren op de groote internationale Ujnen tot nachtvUegen zal worden overgegaan. Dan zal Indië slechts één dag van Australië en weinige dagen van Europa en de Nieuwe Wereld verwüderd zün. Tijdens de vergadering van afdeeltng 5 van den A.NJW.B. te Tilburg werden door den voorzitter, burgemeester Bloemers van Arnhem, aan een mntal chauffeurs getuigschriften voor 12%-jarigen trouwen dienst 'uitgereikt ens de moeder van Izaak en Hendrik rlel, geboren te Rotterdam respectieve- Maart 1929 en 19 Maart 1930, wonende tal van der Heüdenstraat 41 C te Rot- i, verzoekt de Commissaris van Politie leellng Kinderpolitie aldaar de opsporing, iding en terugbrenging dezer n Donderdagmorgen 27 dezer school gegaan, - maar zün De rechtbank te Den Haag heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den direc teur der Haagsche Assurantie en Credlet-Onder- nemlng (HA.C.O.), die wegens overtreding van de Loterüwet door den kantonrechter te Den Haag tot een geldboete van 3000.subsidair drie maanden hechtenis is veroordeeld. De officier van justitie bü de Haagsche recht bank had bevestiging van het vonnis van den kantonrechter gevraagd. De rechtbank heeft, conform dit verzoek, het vonnis van den kan tonrechter bevestigd. Het begin van de K.NJXM.-vloot werd ge vormd door vier Fokker F7b vliegtuigen. Op het oogenbllk is zü als volgt samengesteld: 2 Fokker F7b (met 3 Gnóme-Rhóne motoren van 250 pk elk); 2 Fokker F7b (met 3 Armstrong Siddeley Lynx motoren van 250 pk elk); 2 Fok ker F12 (met 3 Pratt tc Whitney Wasp motoren Van 450 pk elk); 3 Douglas DC2 (met 2 Wright Cyclone motoren van 700 pk elk)5 Lockheed Super Electra (met 2 Wright Cyclone motoren van 700 pk elk)2 De Havllland Dragon Rapide (met 2 Gipsy Six motoren van 100 pk elk). Nederlandsch-Indië is een ideaal land voor luchtverkeer. De afstanden zün groot, het vUeg- tuig geeft enorme tijdwinst en bovendien is vUegen, hoog, koel en stofvrü, de aangenaamste manier van reizen in de Tropen. BataviaTa- rakan is door de lucht 9% uur. per boot 8 da gen. BataviaMedan is per Douglas-vllegtuig een kwestie van ruim 6 uur vUegen, de boot- verbinding elscht 3 dagen. Een reiziger uit Syd ney is binnen drie dagen te Saigon, de bootreis duurt drie weken! De vooruitgang der vervoers- cüfers van lp36 op 1937 geeft reden tot goede verwachtingen voor de toekomst. Het verkeer op de nieuwste lünen ontwikkelt zich gunstig. Naast het gewone UJn vervoer legde de K.N.I.LM. zich toe op de uitvoering van be langrijke opdrachten op fotografisch gebied, in het büzonder luchtkarteering. Bekend is de kar- teeringsexpeditie naar den Vogelkop van Nieuw Guinea, waarvan 100.000 vierkante K.M. in kaart gebracht werd. Sinds 1 November 1935 werden de volgende opdrachten uitgevoerd: Nieuw Guinea 10.000.000 H.A.; Zuid Sumatra 300.000 HA.; Oostkust van Sumatra 1.000.000 HA.; Noord- en Midden-Sumatra 120.000 HA.; Oostkust van Borneo 200.000 HA.; Oost- en West-Java 220.000 HA. en Britsch Noord-Bor- neo 3.000.000 HA. Belangrijke karteerings- opdrachten zün thans onder handen. In verband met den dichten mist in het wes ten des lands hebben Zondagmorgen op het vliegveld Twente verschillende ..vliegtuigen een tusschenlanding moeten maken. Het waren een éénmotorig Deensch vliegtuig komende uit Kopenhagen, twee K. L. M.-toe stellen D. C. III, komende uit Londen, een D. C. II uit Parüs en twee D. C. I-vliegtuigen uit Amsterdam. Het totaal aantal passagiers van deze vlieg tuigen bedroeg 47 van wie vier hun reis per auto naar Amsterdam hebben voortgezet. De overi gen hebben hun bestemming per vliegtuig be reikt. daar des middags de mist was opgetrok ken, zoodat de toestellen weer konden opstügen. PARIJS, 31 Oct. (Havas) Hedenmiddag om Vüf uur zal een kabinetsraad worden gehouden. Daladiër heeft zich, na zün terugkeer uit Marseille. Zondagmiddag naar zün kabinet be geven, waar hü tot half één met zün mede werkers heeft gewerkt aan de voorbereiding-van de volgende bücenkomSien. In den hedenmiddag te houden kabinetsraad zullen verschillende maatregelen op economisch, financieel en maatschappelijk gebied, welke de regeering vóór 15 November op grond van een machtiging btf decreet kan uitvaardigen, wor den besproken. In den in den loop van de week te houden ministerraad zullen de definitieve teksten dezer wetsdecreten worden vast gesteld. De ministerraad zal echter zeker niet vóór Woensdag worden gehouden. De K.N.IXM. heeft 206 employé’s in dienst, waaronder 133 Europeanen. Het vliegend perso neel bestaat uit 37 man, nX 17 vliegers, 11 werktuigkundigen. 9 marconisten. Gezagvoerder J. Schott, de commodore der K.N.ILM.-vloot, heeft ruim 10.000 uren in dienst der maat schappü gevlogen en is vele malen millionnalr in kilometers. De andere luchtmillionnalrs der K. N.IX.M. zün de gezagvoerders G. van Messel, H. K. de Graaf en F. van Breemen. Met geest drift en hooge plichtsbetrachting heeft dit per soneel steeds zün taak vervuld en aan hen Is het mede te danken, dat de K.N.I.LM. tot heden zoo gelukkig gevlogen heeft, zonder dat in tien jaar tüds één ongeval aan bemanning of pas sagiers is overkomen. Reeds in 1927, toen de stichting der Indische hichtvaartmaatschappü in voorbereiding was, werd contact gezocht met de KXM., opdat de nieuwe maatschappü van de ervaring der oudere sou kunnen profiteered Tusschen belde maat- schappüen werd een band gelegd door de uit wisseling van aandeelen en doordat leden van den Raad van Commissarissen en den Raad van Bestuur der KLM. zitting namen in de gelüksoortige lichamen der KN I.LM en om gekeerd. Bovendien treedt de K.N.IXM. als hoofdvertegenwoordigster der K.LM. in Indië op en worden de Indlë-vliegtulgen der K.LM. in de werkplaatsen van den technlschen dienst der KJfJXM. te Bandoeng verzorgd. Samen werking, doch daarnaast.: onafhankelükheid. Hiermede is de verhouding tusschen belde maat- echappüen KJfJXM. en KXM. gekarakteri seerd. Het congres werd Ingezet met een H. MIs in de kapel van huize Marls Stella, opgedragen door den hoofdaalmoezenier van leger en vloot, kolonel mgr. J. J. J. Noord man, geestelük ad viseur van de A.R.K.O. De algemeene vergadering werd geopend met een welkomstwoord van den voorzitter der afd. Nümegen van de A.R.K.O., reserve-overste J. M Daniëls. De algemeene voorzitter, kolonel J. H. Quadekker, herdacht den offlcler-vlieger W. Dusseldorp, die gevallen is op het veld van eer. De aanwezigen aanhoorden staande deze woor den. Kapitein A. Flevez, secretarls-penningmeester van de A.RK O. gaf een jaarverslag, waaruit een opgewekte toon klonk. Tot het interne leven van de A.R.K.O. komend kon spr. wüzen op den bloei der vereeniging, welke thans 23 afdeellngen telt. Het ledental steeg dit jaar met 306 en bereikte op 1 Augustus een totaal van 1575 feden. De volgende jaarvergadering zal gehouden worden in Bergen op Zoom. Dan zal tegelüker- tüd het vierde lustrum van AJLK.O. gevierd worden. Vervolgens werd de agenda, welke voorname- lük punten van internen aard bevatte, behan deld. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Bü de behandeling der begrooting gaf de afd. Arnhem den wensch te kennen, dat het AR. K.Ö.-orgaan meer militair-vormende artikelen zou moeten bevatten. De begrooting werd goedgekeurd. Tegen den middag werden de congressisten officieel ten stadhuize ontvangen door het ge meentebestuur. De burgemeester, de heer J. A. H. Steinweg, sprak de aanwezigen toe en zelde zich te verheugen de vertegenwoordigers der Ned. Weerwacht te mogen begroeten. In Nü megen is ook A.R.K.O., waarvan spr. het twee ledige doel: de behartiging van de geestelüke en stoffelüke belangen zeer waardeerde, büzon der welkom. De algemeene voorzitter, kolonel J. M. Qua dekker, dankte voor de ontvangst en de hulde aan de weermacht, In den namiddag werd de vergadering voort gezet. De aftredende bestuursleden res.-maj. der Inf. A. A Schilletnan en kapit. der Jagers A. J. J. M. Lohmeyer, werden herkozen. De afd. Eindhoven besprak de positie der jongere offi cieren in hun beginbetrekklngen. Kolonel I. M. Quadekker sprak een algeAen dankwoord. Tot slot bood de afd. Nümegen den congressisten een thee aan. De economische storm, die over Indië woedde na de eerste, voorspoedige begin jaren der K.N.I.LM., heeft hooge eischen gesteld aan de leiding der maatschappü. Sterker dam in Europa is de ontwikkeling van het Indische luchtnet geremd door de economische omstandigheden, doch ondanks verminderde subsidie en geringere bedrijfs resultaten, heeft de KN.I.LM in de moei lijke jaren haar lünen gehandhaafd, haar vloot vernieuwd toen het tüd was en, zoodra de eerste teekenen van opleving zich ver toonden, de uitbreiding van haar luchtnet met kracht ter hand genomen. Doch ook binnen Nederlandsch-Indië mag men in 1939/40 belangrüke uitbreidingen ver wachten. Als eerste staat op het programma de doortrekking van de verbinding Soerabaya Makassar naar Ambon, Boela (Ceram) en wel licht naar Babo (Nieuw Guinea), waar de lün zich kan splitsen in een tak naar Manokwarl en naar Tanah Morah. Daarna komt: Batavia BenkoelenPadang. Andere geprojecteerde diensten zün: MedanKotaradjaSabang en BataviaBillitonPontianakSingapore. en totaal vernield werd. De andere wagen werd licht beschadigd. In den eerstgenoemden auto bevonden zich, behalve de heer S., zün beide dochtertjes en een vriendje. Hét eene meisje, oud acht jaar, kreeg verwondingen aan het hoofd en een knie. De heer 8. zelf werd aan den pol* ver wond. De beide andere kinderen bleven onge deerd, evenals de landbouwer, die alleen in den anderen wagen zat. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart- chappü. te ’s Gravenhage, heeft den bouw en dubbelschroef-motor-, vracht- en pas- sschip opgedragen aan de Ms^hlnefabriek :heep«werf van P. Smit Jr. N.V. te Rot- Het zilveren jubileum van de Patronaatsharmonie van ,,St. Cathrien” is Zondag te Den Bosch op feestelijke wijze herdachtNotaris van Bellenberg Hubar biedt den voorzitter, wethouder Van Soest bergen, zijn gelukwenschen aan Bü andere daden van terreur hebben van daag negen Arabieren en een Jood het leven verloren en werd een aantal menschen gewond. Onder de gedoode Arabieren is een rük land eigenaar Hassan Badder genaamd, die in een bazar te Haifa werd doodgeschoten. De burge meester van Beisan, Mohammed Said Halbou- nl. werd gisteren door een schot ernstig ge wond. De vervanging van de origineele namen In 't boek door namen van Amerikaansche steden leidde tot telefonische oproepen uit alle deelen der Vereenigde Staten en zelfs waren speciale uitzendingen noodig om erop te wijzen, dat de voordracht geheel fictief was geweest. De luisteraars kregen in massa zenuwtoeval len en uit sommige deelen van het gebied van New-York werd gemeld, dat de bevolking, door een paniek bevangen, haar hulzen ontruimde. In sommige gevallen vertelden de menschen aan de politie en de dagbladen, dat zü de Invasie hadden .gezien”. In enkele deelen van Atlanta, Georgia, dacht ipen dat het einde der wereld was gekomen. Hier en daar kwamen de men schen büeen om te bidden. Te Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen, schreeuwend ,-New York is verwoest. Het is het einde der wereld. Wü kunnen beter naar huis gaan om te sterven. Ik heb het zoo Juist over de radio gehoord”. De dienst werd onmiddellük ge staakt -en de gemeente naar huis gezonden. De mythische Invasie van Mars heeft even eens paniek gezaaid in alle deelen van den staat New York, waar volgens de radio-uitzending "n meteoor in botsing was gekomen met de aarde en veelarmige mannen met doodende stralen had gebracht Honderden automobilisten dwaalden door de provincie, op zoek; naar de „ramp”. Berichten over een gasaanval ver- ver- van Bü een botsing tusschen een luxe auto en een autobus te 's Hertogenbosch moest de autobus het tegen den kleineren wagen afleggen. Elf passagiers van den autobus werden hierbij min of meer gewond De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipsky die gedurende het weekeind te Warschau ver toefde, zal voor de besprekingen naar Berlün terugkeeren. De besprekingen zullen niet alleen handelen over de Polen, die in Duitschland leven en die vermoedelük niet naar Polen zullen mogen te rugkeeren/ doch ook over hen, die reeds zün uitgewezen. Bij alle Apoth.en Drog. Inhoud meer dan 250 st. WARSCHAU. 31 Oct. (Reeter). Naar ver luidt sullen heden de besprekingen tusschen de Duitsche en Poolsche regeering inzake de Poolsche staatsburgers in Duitschland beginnen. BARCELONA, 31 Oct. (Havas). In het com muniqué van het hoofdkwartier der regeerlngs- troepen wordt gezegd, dat de rechtschen Zon dag hun zevende offensief hebben geopend op de brughoofden van de Ebro. De aanval wm voomamelük gericht tegen Siërra Caballs. Op het oogenbllk dat het communiqué werd opge steld, duurde da strjjd hier nog voort. Ongeveer 13.000 buitenlanders zün in Duitschland gearresteerd, 6000 van hen waren reeds naar de Poolsche grens getransporteerd. Hiervan is ongeveer de helft over de grens ge zet. Zü zullen op Poolsch gebied blüvein. tot een resultaat zal zün bereikt in de Poolsch Duitsche onderhandelingen. De Poolsche on derdanen, die nog niet over de grens zün gezet hebben toestemming gekregen op eigen kosten naar hun woonplaats terug te keeren. Ver scheiden zün reeds te Perlün, München en Leipzig teruggekeerd. Anderen, die geen geld voor de terugreis hebben, wachten tot men hen zal helpen. Naar Schatting zün Zondag te Weenen nog zesduizend bultenlandsche Joden gearresteerd. Een trein vol Joden is naar de Poolsche grens vertrokken. De Poolsche consul te Weenen heeft bü de politie geprotesteerd. - W- -e -S— Zondag hebben Britsche (roepen een zitting van een krügsraad der opstandelingen in een dorp ten Zuiden van Haifa overvallen. Een Ara bier werd hlerbü doodgeschoten. Bü aankomst van de Britsche troepen vluchtte de rechtbank uit elkaar, doch de rechter. Sjeik Mansour, en een andere Arabier werden gearresteerd. De troepen hebben zich meester gemaakt van een aantal geweren met munitie. Inmiddel* 1* na de opening van den luchtdienst op Australië in Juli van dit jaar welke de KJ4XL.M. nog geheel op eigen risico ondernam een nieuwe subsidierege ling tot stand gekomen, waarbü het oor- spronkeüjk bedrag, met kracht voor 1938, werd 300.000. Voor 1939 is een subsidie toegestaan van 500.000 boven de jaarlüksche subsidie, wel- ke sedert 1 januari 1937 wordt gegeven. Wil de Nederlandsch-Indische burgerluchtvaart haar plaats behouden in de landen, die den Pacific omringen, dan zal de K.N.I.LM. ook in de toekomst krachtig financieel gesteund' moeten blüven en zü verdient dit ook ten volle. tüdens zün drledaagsch, op Maandag 31 No- vember aanvangend, verblüf hier te lande, op Dinsdag 22 November naar Amersfoort begeven voor de plechtigheid bü het Belgische monu ment. w Waarschünlük zal hü voordien te Soestdük I de gast van, Prinses Juliana en Prins Bernhard zün en daar het noenmaal gebruiken, aldus 7 richt het Vaderland. Verder bestaat het voornemen, dat de Ko ning dan later op den middag, na van Amers foort te Amsterdam te zün teruggekeerd, indien eenigszlns mogelük, nog een bezoek aan t Rük»- museiun zal brengen, terwül hü dien avond een te züner eere onder leiding van prof. dr. Men gelberg te geven gala-concert zal büwonen. Aan het diner, dat op den avond van Woens dag 23 November op de Belgische legatie ta Den Haag ter eere van den Koning wordt ge geven, zal, naar verwacht wordt, niet alleen de Koningin, maar ook Prinses Juliana en Bernhard aanzitten. Met trots kan de K.N.I.LM. terugzien op „De Tien vervlogen Jaren”’ en met ver trouwen ziet z|j de toekomst toegemoet. De vrucht van deze tien jaren is: „vervlogen” kilometers, 174-921 797.148 K.G. vracht, 226.629 K.G. post een luchtnet, dat groeide van 516 K.M. tot 14.606 K.M., een wekelüks gevlogen af stand, welke vermeerderde van 6126 K.M. tot 44.231 K.M., tot nu toe met nagenoeg 166 pet. regelmaat. Reeds thans doet het K.NXXM.-verkeer de Nederlandsche luchtvaart een eerste plaats bekleeden in Azië, welke nog belang ijker zal worden, wanneer straks de hjn JavaBorneo tot de Philippünsche hoofd stad Manilla zal zün doorgetrokken. Berichten over een gasaanval spreidden zich zoo snel, dat dokters en pleegsters hun diensten aanboden en tal menschen moesten in de ziekenhuizen wegens zenuwaanvallen worden behandeld. Vele luisteraars in Canada overstelpten de dagbladbureaux met telefonische oproepen, waaruit een panische angst sprak.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 24