ONS BLAD I I I I et Lagerhuis bespreekt Chamberlain’s beleid o g t I I hedeh Het nieuws van S DE PREMIER ERKENT DE FOUTEN VAN MUENCHEN Nieuwe Fransche ministers Onze koloniën DE BAROMETER X Nieuwe Japansche troepenlanding Nieuwe boodschap van vrede 5 J Chineezen verliezen vijftigduizend man De brand te Marseille Aantal slachtoffers tot 74 gestegen Attlee opent de debatten Expeditie mislukt Chamberlain antwoordt Haagsche dierentuin niet verkocht LIJK AANGESPOELD TE BEVERWIJK -- i I Een regeeringsmotie betreffende het accoord met Rome werd ingediend Felle strijd aan het Ebro-front Rechtsche bommen blijven verwoesting aanrichten Runciman benoemd tot Lord President van den Raad De anti-kerkelijke actie in Oostenrijk Te Akka in Palestina hebben de Engelschen een concentratiekamp aangelegd, waar de opstandige Arabieren worden ondergebracht Onderscheidingen aan bemanning der reddingboot te Sluis uitgereikt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN VOOR DE POOLSCH TSJECHISCHE GRENSKWESTIE WERD EEN OPLOS SING BEREIKT. Wi Afstraffing voor de Labour-oppositie Vrachtauto onder A venhorn door trein gegrepen r chauffeur omgekomen Nadere bijzonderheden De dood bij den onbe waakten overweg WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 België’» Koning eert onze redders VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Mgr. Strater van Aken tot zijn geloovigen Poolsch-Tsjechische grenskwestie wordt definitief geregeld Kindje doodelijk mishandeld v - De oproep van Tsjang Kai Sjek Ontscheping tusschen Sjanghai en Hongkong bedreigt belang- rjjk gebied TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 27 DE PRIJS. DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct.' o r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren b<| abon nement wordt op aanvrage gaarne door ome Administratie verstrekt. Het is waar, dat er vele dingen ge beurd zy n, die niemand van ons goed- Aansporing tot trouw aan Rome na het bezoek ad limina Reddingbrigades zoeken op de putnhoopen van het door Jbrand verwoeste warenhuis te Marseille naar slachtoffers. Reeds 74 menschenlevens zijn aan dezen catastrophalen brand ten offer gevallen. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD en zou EngeUchen den o o ding van schipbreukelingen, aan hen uitgereikL 'V in het accoord Stand op Woensdag I» uw VJB4 1BJ Vorige stand: 7SL» in Noord-China opgeheven. De tweede, in de Fransche concessie te Tientsin, bestaat nog. Het nadere ondersoek, dat de duisternis be lemmerde, heeft nog niet uitgemaakt of zich tr.ogeiyk nog meer menschen in de cabine van den vrachtauto hebben bevonden. Inmiddels was men van uit Hoorn langs de lijn op inspectie gegaan, welke tot resul taat had, dat het ernstig verminkte lijk werd gevonden van een man, die later bleek te zUn de chauffeur Cor van der Meer uit Enkhulzen. Chamberlain voegde aan zijn mededeeling toe, dat het de bedoeling der regeering is het En- gelschItallaansche accoord zoo spoedig moge lijk van kracht te doen worden. In overeenstem ming met de verklaring, die hjj op 11 Juli heeft afgelegd, en volgens welke het Lagerhuis de gelegenheid zou hebben over dit onderwerp te debatteeren, stelde de premier voor, hedenavond de bovengenoemde motie ter tafel te brengen, waarover het Huls dan morgen zal kunnen de batteeren. Op de vraag van Attlee of de voorwaarden verkregen waren voor het van kracht doen wor den der overeenkomst, merkte Chamberlain op, dat dit natuuriyk het onderwerp zou zyn van de debatten van morgen. Betreffende het ongeluk op den onbewaakten overweg aan De Hulk onder Avenhorn, valt ver der mede te deelen, dat de om het leven gekomen chauffeur was de 45-jarige C. van Leeuwen uit Enkhulzen. werkzaam In het bloembollenbedrijf van zijn zwager, den heer P. Bakker Mzn. te Enkhulzen. HU keerde van de bollenstreek in Zuld-Holland, waarheen hy een lading bloem bollen had vervoerd, met den ledigen wagen naar Enkhulzen terug. Toen hy Dinsdagochtend nog even te Hoorn langs een garage reed, zat hy alleen In de cabine, zoodat men aanneemt, dat dit ook thans het geval was. De auto rolde na de botsing den vry hoogen spoordijk af en bleef aan den kant van de daarlangs loopende vaart liggen. De bestuurder, die ernstig aan het hoofd gewond werd, kwam in het water terecht. Twin tig minuten na het ongeluk werd hy met een dreg opgehaald. Onder leiding van dokter H. van der Linden uit Berkhout, die spoedig ter plaatse was, werd nog geruimen tyd kunstmatige adem haling toegepast, evenwel tevergeefs. Men neemt aan. dat het slachtoffer reeds op slag is gedood en niet door verdrinking om het leven Is geko men. Het stoffeiyk overschot Is, nadat ook dok ter G. L. Engel uit Hoorn was verschenen, naar het Stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht. De overweg ligt In een zeer drukken weg, van waar men slechts een matig uitzicht op de spoor- lUn heeft Reeds vaker zyn hier ongelukken gebeurd, waarvan één eenlge jaren geleden even eens met doodeiyken afloop. iiiiiimiE gen. hier der Gemengde grenscommiasies zullen de nieuwe grenslijn aangeven. De werkzaamheden der commissies moeten in SHesië voor IS Novem ber en in Slowakije voor M November geëin digd aQn. waarna de nieuwe grenen direct door troepen suilen worden beset Een vrachtauto van een btoemboUenhandel uit Enkhuiaen is op dezen overweg in botsing gekomen met den sneltrein, welke ongeveer half aes van Amsterdam naar Enkhulzen was vertrokken. De botsing was buitengewoon hevig en overal langs de lUn vond men brokstukken van den vernielden wagen verspreid. Aangezien bet zoeken naar slachtoffers geen resultaat op leverde, is, nadat de noodige hulp was gerequl- reerd. de trein naar Hoorn doorgereden. Even voor het station van Hoorn bleek de trein echter tengevolge van de botsing een de tect te hebben opgeloopen, aoodat deze gedwon gen was te stoppen en de reizigers langs de lyn naar het station moesten loopen. Met drie kwartier vertraging konden zy de reis naar Enkhulzen voortzetten. PARIJS, 1 Nov. (Havas.) Na afloop van den kabinetsraad van hedenavond werd vernomen, dat Marchandeau de portefeuille van Financiën verwisselt tegen die van Jus titie en dat Paul Reynaud hem opvolgt als minister van Financiën. Hoen pond, heeft ge- De Engelsche regeering diende Lagerhuis een motie over het met Rome in. Minister-president Chamberlain, die met een Warm applaus van de regeei ingsbanken werd ontvangen, zeide, dat Attlee in zyn rede twee wegen had gevolgd, waarvan de laatste, naar het hem voorkwam, weinig verband met den Internationalen toestand hield en meer ge schikt was voor een verkiezingsvergadering HU sou daarom niet antwoorden op dat gedeelte van de rede, waarop de minister van Handel misschien zou kunnen terugkomen. Chamberlain zeide, dat hy het met een aan tal opmerkingen van Attlee over de gevolgen van de overeenkomst van München eens was, doch hy moest voor zyn bewering een Uitzondering maken, nJ. voor de bewering, dat München een groote nederlaag voor Engeland, Frankryk en de zaak van recht en orde was. Als Attlee dat werkeiyk gelooft, aldus Cham- herlain, betreur ik het nog, dat hy het In het openbaar zegt. Het is geen karaktertrek van de totalitaire staten dat zy hun eigen nest bezoedelen. Ik heb de strengste afkeuring voor alle verklaringen, afgelegd aoor menschen op verantwoordeiyke of zelfs op niet verantwoor- deiyke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de wereld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is. (Toejuichin gen by de ministers). LONDEN, 31 Oei. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat Sir John Anderson benoemd is tot Lord Grootzegelbewaarder. Runciman is Lord President van den Raad als opvolger van HaOsham. MacDonald is voortaan minister van de Dominions aoowel ah van Koloniën. Het Bossche gerechtshof heeft Maandag uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den arbei der A K. uit Mill, wegens doodeiyke mishan deling van zyn driejarig stiefkindje. Het kind is tengevolge van de mishandelingen op 5 Ja nuari J.l. overleden. Wegens mishandeling den dood tengevolge hebbend had de advocaat-ge- neraal, mr. Massink, veertien dagen geleden be vestiging geëischt van het vonnis der Bossche rechtbank, nameiyk twee jaar en zes maanden De uitspraak luidde heden twee Jaar en acht maanden gevangenisstraf. Chamberlain juichte verder met Attlee het initiatief toe van den Lord Mayor van Londen een oproep te doen voor bulpverleenlng aan vluchtelingen, en de regeering geeft den Lord Mayor en diens vertegenwoordigers te Praag alle hulp, welke haar mogeiyk is te geven Na herinnerd te hebben aan de tien welke de regeering ter beschik! steld van de regeering te Praag om het hoofd te bieden aan dringende behoeften, in het by- zonder van de vluchtelingen uit de afgestane gebieden en hun mogeiyke verplaatsing naar elders, zeide Chamberlain, dat de kwestie der gewaarborgde leening, waarop deze tien mil- lioen een voorschot zyn, een zaak van het Par lement is. Wat het nieuwe vraagstuk betreft van het steeds grooter aantal personen, die staatloos zyn en verdreven zyn uit het land, waar zy gevestigd waren, zeide Chamberlain, dat de in terdepartementale commissie, welke onder lei ding staat van den kanselier van het hertog dom Lancaster, tot taak heeft deze kwesties te behandelen. MARSEILLE, 1 Nov. (Havas) Daar nog enkele late aangiften van vermissing zyn bin nengekomen, bedraagt het aantal slachtoffers van den brand te Marseille, voorzoover dit thans bekend is, reeds 74. SJANGHAI, 1 Nov. (Reuter) v Volgens berichten uit gemeenlijk goed ingelichte bron z(jn te Foetsing, M K.M. ten Zuiden van Foetsjau, halverwege Sjanhai en Hong kong, door 32 oorlogsschepen Japansche troe pen aan land gezet. Volgens berichten uit Fpetsjau is het verkeer-in de haven volkomen in de war. Alle banken en de regeerings- bureaux zijn ontruimd, en de douanedienst is gestaakt. LONDEN, 1 Nov. (Reuter) In het La gerhuis heeft Chamberlain hedenmiddag --gangekondigd dat hij hedenavond een motie [Van den volgenden inhoud zal indienen: „Het Lagerhuis juicht het voornemen der regeering toe om het Engelsch—Itallaansche accoord van kracht te doen worden." Dene mededeeling werd met toejuichingen van de regeeringsbanken ontvangen. Men hoorde den communist Gallacher schreeu wen: „Nooit”. De leider der arbeidersopposiUe, Attlee, heeft in het Lagerhuis de debatten over de buiten- landsche politiek geopend met een rede, waarin hy zeide niet het voornemen te hebben over het verleden te spreken, doch zich te willen bepalen tot het heden en de toekomst, indachtig aan de leasen van het verleden. Ten aanzien van de nieuwe Tsjecho-Slowaak- sche grenzen handhaafde Attlee de meening, dat deze nog slechter zyn dan die, welke in de eischen van Godesberg waren gedefinieerd en selfs nog meer geven dan Hitler geëischt heeft. «Daarom hebben wy het recht te weten, wat gedaan is, wanneer al iets is gedaan, door de Britsche vertegenwoordigers In de internationale commissie.” TSJOENGKING 1 Nov. Naar het Chinee- sche Persbureau meldt, heeft het Chlneesche volk den oproep van maarschalk Tsjang Kai Sjek. met groote verlichting ontvangen. De op roep is door de ochtendbladen in alle streken van China gepubliceerd, ook in de door de Japan ners bezette districten. De Chlneesche pers Juicht de verklaringen van den generalissimus toe en legt er den na druk op, dat de oproep de geruchten over vre desonderhandelingen duldelyk tegenspreekt. In den oproep van Tsjang Kai Sjek wordt nog gezegd: „Reeds lang geleden had men een uitbreiding van het gevechtsterrein verwacht. China heeft een uitgestrekt gebied, een reus achtige bevolking en rijke hulpbronnen, en hoe grooter het slagveld zal zUn, des te meer zal de Japansche gevechtskracht verdeeld zyn. De vyand moet worden gedwongen tot een strUd- wyze, die by de Chlneesche strategie past.” Dinsdagavond is op het strand van Wyk aan Zee het lyk aangespoeld van een Jeugdig manspersoon. Het verkeerde in verregaanden staat van ontbinding. Van de vondst is ojl kennis gegeven aan de politie van Schevenin- aangezien verondersteld wordt, dat het het stoffeiyk overschot betreft van een opvarenden van den verganes» logger Sch. 103. Op den onbewaakten spoorweg-overgang aan De Hulk onder de gemeente Avenhorn ia Dinsdagavond omstreeks ses uw een ern stig ongeluk gebeurd, dat één doode beeft geëischt. f BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4330 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN. Koepoortswsg 94. Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon BI. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbdgrlp van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar /2.— per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar f 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. N. V. Drukk. De Spaamestad Haarlem. De correspondent van de Times te Weenen meldt: Openbare demonstraties tegen de R.K Kerk worden niet meer toegestaan, maar de offi- cleele actie duurt voort. Zondag werd voor het eerst sinds 10 jaren geen H. Mis over de radio uitgezonden, maar wel een Evangelische dienst. Dit geschiedde voor het eerst. Het is niet bekend of de uitzending van H.H. Missen hervat zal worden. Er zyn zes en drie kwart mlllioen Roomsch-Kathoüexen in Oostenryk en slechts 300.000 Evangelischen. DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd 04 Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 Cl. per regel. Naar aanleiding van berichten omtrent ver koop van den Haagschen dierentuin, vernemen wy van bevoegde zjjde, dat de tuin niet ver kocht is. Mocht deze ooit geschieden, dan aou ter plaat se toch een gebouw voor congressen ezL be schikbaar moeten biyven. Jl De regeering heeft, naar zij aan de Tweede Kamer heeft medege- deeld, geen enkele reden om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot herverdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden H betrokken, eenigen grondvan waarheid hebben. Het standpunt der regeering ten aanzien van zoo- S danige conferentie zou zijn, dat S Nederland, niet belast zijnde met het beheer van eenige voormalige Duitsche kolóhie, geen reden zou S hebben aan een conferentie als hier H bedoeld deel te nemen. ^lllllllllltlllilllllllllltlllllllHljMffrnitUlllillllllltlllltlllll Volgens berichten van het front heeft de Ja pansche afdeeling, die reeds tot voorby Hankau gevorderd is, zich vereenigd met de troepen, die langs den straatweg HankauTeianfoe operee- ren. De vereenigde troepenmacht bereidt den verderen opmarsch naar het Westen voor. Zy zaj oprukken langs verscheidene straatwe gen, die midden door het gebergte tusschen de rivieren Han en Jangtse lelden. In deze streek zouden reeds vry sterke Chl neesche troepenafdeellngen nieuwe stellingen betrokken hebben. In verband met de nieuwe Japansche krijgsverrichtingen zyn efe steden aan den bovenloop van den Jangtse reeds door een groot deel der bevolking ontruimd. Dit is by- voorbeeld het geval te Annoefoe en te Itsjang. Een stroom van vluchtelingen beweegt zich naar het Westen. De woordvoerder van het departement van Oorlog heeft verklaard, dat omstreeks 50.000 man Chlneesche communistische troepen, die onder bevel stonden van de generaals Tsjautoen, Yang Tsjeng Woe en anderen, in den pan zyn gehakt door ’n Ja- pansch expeditiecorps by Woetaisjan, een der vier Boeddhistische heilige bergen in China, waar zy de basis gevestigd hadden van hun guerilla. Volgens de Nitsji SJimboen is hier mede een der beide bases van de guerilla SARAGOSSA, 1 Nov. (Havas.) De luchtstrijd krachten hebben een belangrijk aandeel geno men in de zware gevechten, die geleverd zyn cm de ultloopers van de Sierra de Caballs. In het begin van den middag waren 160 vliegtuigen in de lucht op een frontbreedte van 12 KM Mora de Ebro, aan den rechteroever, Mora la Nueva, aan den linkeroever, en het dorp Gar cia zyn volkomen door de bommen verwoest. Na den nieuwen aanval, die gistermiddag door de rechtsche troepen is uitgevoerd aan de Oosteiyke en Zuid-Oostelyke helling van de Sierra de Caballs, in den „zak’ van Gandesa, bestrijkt de artillerie van Franco sinds van morgen de oevers van de Ebro en de hellin gen, waar de regeeringstroepen omheen ge trokken zyn. Franco heeft persoonlijk en ter plaatse dezen nieuwen aanval geleid. Barcelona werd gebombardeerd, waarbU o. a. het Engelsche ss. Gothic werd beschadigd. Aan G. v. d. Heuvel, schipper, M. la Gaas.. J. la Gasse en P. 1 de Ltjser, matroaen, van de motorreddingsboot te Sluis aan de Wielingen, ge meente Cadzand, heeft Z. M. de Koning der Belgen de burgeriyke medaille tweede klasse voor daden van moed, zelfopoffering of rnenseh- Uevendheid verleend naar aanleiding va* da redding van vyf opvarenden van het Belgisch motorjacht „Dina”, dat op 4 Juli 1S37 nabq de haven van Cadzand door een grondzee werd wrak geslagen. De versierselen dezer onder scheiding met bybehoorende brevetten heeft burgemeester C. Ie Nobel, vertegenwoordiger der Zuld-Hollandsche Maatschappy tot red- ^llllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verder zegt Mgr. Strater oan.: „Ook al moge de verleiding, om ontrouw te worden, ons bestormen, ook al mogen wy ver lokt worden door economische voordeelen, cok al mogen wy op de proef gesteld worden door verleiding of bedreigingen, wy willen in volle dige overgave en aanhankeiykheid jegens den H. Petrus en ZUn RUk trouw biyven aan den Heiland”. „Zoo menige vader en moeder zien thans met groote bezorgdheid de toekomst hunner kinderen tegemoet; zwaar drukt op hen de F last der verantwoording. Want wü kunnen onze oogen niet sluiten voor de geweldige ge varen. die het geloof van onze jeugd bedt ei gen. In onzen tyd móet veel gebeden worden voor het behoud van het Christeiyk geloof. Bis schoppen en priesters moeten thans kunnen rekenen op de leeken, die doortrokken moeten zijn van den geest van St. Paulus. Vervuld van dankbaarheid jegens God. mogen wy getuigen, dat vele jongemannen nog trouw en vastberaden zyn gebleven te midden van alle gevaren, die hen bedreigen: door hun prachtig voorbeeld vormen zy een aansporing en een vertroosting voor velen." „Ik heb den H. Vader mededeeling gedaan van uwe standvastigheid in het H. Geloof, al dus besluit Mgr. Strater. en ik kon bemerken, dat, hoewel het hart van den H. Vader wordt aangegrepen door dezen kommervolien tyd, Zijne Heiligheid toch vervuld is van een onver woestbaar, onfeilbaar zeker Godsvertrouwen. Ook dezen Paus, die zoo menigmaal miskend, bespot en gehoond wordt, zullen de Duitsche katholieken in onwrikbare aanhankeiykheid trouw biyven.” keurt. Ik verzoek u echter, zooals ook de minister van Buitenlandsche Za ken reeds gedaan heeft, in aanmer king te nemen, dat wy tusschen kwa de dingen moesten kiezen en, als ge het niet eens zyt met de oplossing, die in practijk is gebracht, moogt ge niet vergeten, wat het alternatief was (toejuichingen by de ministers) welke gevolgen d*t alternatief voor Tsjecho-Slowakjje zelf gehad Hebben. Verschillende Duitsche bisschoppen hebben het bezoek „ad limina" aan Rome gebracht, dat door het kerkelyk wetboek is voorgeschre ven. De apostolische visitator van het bisdom Aken, Mgr. Strater, richt thans, na zyn terug keer, een ontroerende vermaning tot zyn dioce- sanen, waarin hy er op wyst, dat Petrus de rots is, waarop de Heer zyn Kerk gebouwd heeft. Ook wy moeten met een rotsvast ver trouwen bezield zUn. In antwoord op vragen betreffende de landsverdediging heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat het in het voorne men ligt een volledige Verklaring af te leggen over de defensie by de eerste ge schikte gelegenheid tydens de nieuwe zitting van het Parlement. De premier verzocht der halve den Lagerhuisleden deze verklaring af te wachten, welke op omvattende wyze de stappen zal behandelen, die de regeering heeft genomen en nog neemt om de defensie- maatregelen in het algemeen te behandelen. PRAAG, 1 Nov. (Hivu). Vol- gens een vanavond gepubliceerd of ficieel communiqué hebben Chval- kovsky en de gezant van Polen te Praag vandaag nota’s gewisseld, waarbjj de PoolschTsjecho-Slo- waaksche grenskwestie definitief wordt geregeld. De tocht van de Nleuw-Gulnea-expedltie van het laatste bergbivak uit naar den Wilbehnina- top, een van de hoogste toppen van bet Nassau- gebergte op Nleuw-Guinea, is, zoo meldt da Telegraaf, mislukt. De expeditie is terugge keerd naar het Habbemablvak. Van 15 Septem- ber tot begin October heeft het in dat gebied dsgeiyks zwaar geregend, waardoor een her haling van den tocht tot dat tijdstip niet ino- geiyk was. De Japanners ontscheepten troepen tus schen Sjanghai en Hongkong. In ^et, Fransche kabinet vonden enkele mutaties plaats. Wijzigingen in de Duitsche legerleiding. Maatregelen zullen genomen worden, om te zwaren belastingdruk te voorkomen. Vrachtauto op onbewaakten overweg on der Avenhorn door trein gegrepen; de chauffeur gedood. Motorschoener nabjj Hoek in nood geraakt. Benoemingen in het Aartsbisdom. De Rotterdamsche rechtbank heeft den t eisch der Ned. Spoorwegen tot stopzet ting van wilde busdiensten verworpen. Vijftien jaar geëischt tegen den dader van den afschuweljjken moord te Obdam De communist Gallacher kreeg een waar schuwing van den speaker, dat hy de zaal zou moeten verlaten, indien hy bleef interrum- peeren. Ik beschouw de overeenkomst van München, aldus vervolgde Chamberlain, niet als een ne derlaag voor de democratie of voor de zaak van recht en orde, integendeel: de overeen komst was een poging om door bespreking tus schen twee vertegenwoordigers der autocrati sche en twee der democratische staten een op lossing te vinden voor een probleem, dat an ders, naar het ons toescheen, slechts door ge weld zou zyn opgelost. In plaats van op ge welddadige wyze is de overeenkomst op orde lijks wyze ten uitvoer gelegd. y:’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1