empinskl De buitenlandsche politiek onzer regeering MB OUDE BAMI REGEERINGS- PSYCHOLOGIE KAMERLEDEN OEFENEN CRIT1EK urr JVieuwe pry*en fl 3.25 fl 1.75 uTMiKauiK r» V. uteiiww» Wilde busdienst dagvaardt Staat GrlM>, K lüLSTKANf DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 Verhouding mot België Wat de ondernemer eischt Kuisikamp Nederland» positie gewyzigd 25 cent 10 stuks Geestelijke herbewapening W1LLIBRORDIANA ST. RAPHAEL Jaarvergadering te Heerlen Wagen in beslag genomen Haring naar Polen Apothekers-auistent Clear in gkoer sen Studenten-weerbaar- heid onderscheiden Doode hand-belasting moet blijven De minister erkent echter, dat bezwaren aan de wet kleven In 1939 geen R.A.I.- tentoonstelling BUSDIENST GRONINGEN- AMSTERDAM Bijzonder invoerrecht op benzine WELDADIGHEIDSPOST- ZEGELS VOOR INDIE CONCENTRATIE VAN DIENSTEN N.S. Kort geding op 7 November voor Haagsche rechtbank Duitsch optreden gelaakt Eeuwfeesttentoonstelling te Utrecht Het praedicaat „Koninklijke” verleend OESTERS e. WILD De gebeurtenissen rondom Tsjecho- Slowakye maakteneen groot deel der gedachten wisseling uit •M, Pijn, win"hterbj altijd MH poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd..Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct De toestand van de schatkist laat verlaging niet toe OLSTKAM a der t In de Memorie van Antwoord aan de Tweede in si van andere Oslo-staten afgelegde verklaring in zake artikel 16 van het pact, hadden niet nagelaten bij eenlge leden den indruk te wekken, dat de houding van Nederland op internationaal ge- Op de vraag, in hoeverre deze samenvoeging personeelsmutaties tengevolge zal hebben deel de prof. Goudriaan mede, dat hij hierover Het heeft H.M. de Koningin behaagd de Utrechteche Studenten Vcreenlglng tot vrijwillige oefening in den wapenhandel het praedicaat „koninklijk” te verieenen. Met betrekking tot de diplomatieke verte genwoordlging vroegen verscheidene leden. o< den in het ontbreken van een door allen aan vaarde rechtsbasis. Zij meenden echter, dat er reden is, to over- I wegen, of er geen aanleiding bestaat te bevor- I deren, dat tegen het hlerbedoelde optreden, dat I zij beschouwden als een slag in het gezicht der I Buropeesche beschaving, de Volkenbond telkens I en telkens weder protesteert. Wel is daarvan I niet een onmiddellijke daadwerkalijke verbete- I ring te verwachten, maar het zou een geste zijn die in breeden kring eenlge voldoening zou geven en het zou de publieke opinie, die ook een groote macht is, wakker houden, indien do protesten tot het Duitsche volk zouden kunnen doordringen ook in Duitschland zelf. Koersen voor stortingen op 3 November 1S3S tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar» ken 73.67, lires 9A3. Voor elscher treedt op mr. R Heeg uit Am sterdam. Deze dagvaarding is Woensdag uit gebracht en beteekend aan den procureur-ge- neraal der Nederlanden te Den Haag. de minister thans ook den tijd niet gekomen acht, over te gaan tot bet verieenen aan een aantal Nederlandsche gesanten van den. rang van amiwssadeur. Woensdag is te» verzoeke van A. Koeh, auteverhuurondernemer, wonende to Bus sum, die een wilden autobusdienst onder hield tusschen Bussum en Amsterdam, de Staat der Nederlanden in kort geding ge dagvaard tegen Maandag 7 November voer den president der arrondtmementareohtbaak te Den Haag. Wat den flnancleelen steun aan Tsjecho- Slowakjje betreft gaven vele leden als hun meening te kennen, dat het bieden van zoodanigen steun, mede gezien de moeilijk heden, waarmede wij zelf hebben te kam pen. niet op den weg van ons land ligt. Als zy deze droevige aangelegenheid by dit begrootingshoofdstuk ter sprake brachten, za gen deze leden niet voorbij, dat in dit opzicht voor de Nederlandsche regeering een directe taak niet Is weggelegd. I Het is hem echter niet mogelijk, gelet op de benarde flnancieele omstandigheden, thans in te stemmen met die leden, die van oordeel zijn, dat de werkingsduur van deze wet niet zou moeten worden verlengd, noch met die leden, die wijzigingen in de wet willen aanbrengen, ten gevolge waarvan de opbrengst van deze belas ting niet onaanzienlijk zou worden verminderd Alvorens de opheffing van deze wet zal kun nen worden overwogen, zal de saneering van de Rijksfinanciën in zoodanig stadium moeten ver boeren, dat met eenlg vertrouwen de toekomst kan worden tegemoet gezien. In ieder geval wenacht de minister het resultaat af te wach ten van de behandeling van de aangekondigde nieuwe belastingplannen. Naar wij vernemen is in *n Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Vereenlglng Rij wiel- en Automobielindustrie (RA.I.) besloten in het begin van 1939 géén R.A.I.-tentoonstel- llng te Amsterdam te houden. Het besluit werd met groote meerderheid van ten genomen. geen nadere mededeelingen kan verstrekken, de toegezonden voorwerpen veilig kan bewaren, niettegenstaande in dat opzicht de directie haar standpunt reeds had bepaald en verschil lende besluiten had genomen. Te gelegener tijd wanneer de directie der Spoorwegen dit wenschelyk acht voor den goeden gang van zaken, zullen nog nadere mededeelingen wor den verstrekt. De vreugde over deze hooge onderscheiding zal op luisterrijke wijze door t Utrechteche Stu dentenkorps gevierd worden. Woensdagmiddag is door de Utrechteche Studenten Weerbaarheid een marsch door de stad gemaakt, waarna het bestuur in de sociëteit H. P. R. M. een receptie hield, dat met een Oranjedlner werd Desloten Gisteravond heeft de Senatus Veteranorum een kroegjool georganiseerd. Dankbaar voor het behoud van den vrede, had den deze leden in menig opzicht waardeering voor bet beleid van den Engelschen eersten mi nister en van hen, die hem steunden. Dat dit beleid van groote zwakheid blijk gaf, konden zij niet inzien. Immers de besprekingen te Go- desberg en te München gingen gepaard met ernstige voorbereidingen op militair gebied. Een regeling van de internationale verhou dingen door enkele groote mogendheden achtten ook zij verwerpelijk. Bjj een beoordeeling van de houding Oslo-staten moet men niet vergeten, dat de verklaring dier staten van 13 September ge schiedde op een oogenblik, waarop een optreden in anderen zin geen enkel succes meer kon hebben. Sommige handelingen der regeering, zooals b.v. de erkenning van den Korting van Italië als Keizer van Ethiopië en de benoeming en toelating van agenten bij en van het Franoo- bewind en zelfs de in samenwerking met de belet op het traject GroningenAmsterdam met oen bus GZ 44663 van het reisbureau A. J. Holt- huizen te Amsterdam. De bus is in beslag genomen en bij het poll- bted In den laatsten tijd niet steeds uitsluitend I tiebureau te Groningen geparkeerd. door het zelfstandig oordeel der regeering is I - bepaald. Eenlge leden gaven als hun meening te ken- AARTSHERTOG JOZEF FRANS nen, dat Nederland niet beter kan doen dan rtANIM’T' zoo spoedig mogelijk den Volkenbond verlaten.! Op deze gronden eischt Koeh, dat den Staat zal worden gelast, het op bevel van zjjn ambtenaren, althans van zjjn orga nen, beletten en belemmeren van de uit oefening van eischers autobusdienst tns- zchen Bussum en Amsterdam v.v. te doen staken en al datgene na te laten, waar door elscher in de uitoefening van boven- gemelden dienst wordt belemmerd. In dit verband moet ook worden gedacht aan het streven naar geestelijke herbewape ning, dat thans alom aan het opkomen is en met ijver wordt gepropageerd. Het ware te wenschen, dat dit streven krachtig sou doordringen in alle landen, zonder uitzon dering. x Aangezien genoemd artikel niet verbindend is en geen voorschrift den eisch stelt, dat elscher slechts dan een autobusdienst zal kun nen uitoefenen, wanneer hij in het bezit is van eenlge andere vergunning tot het onderhouden van den autobusdienst BussumAmsterdam v.v., acht elscher het beletten van den dienst onrechtmatig en Hjdt hij hierdoor groote schade. Volgens vele andere leden moet voorts worden betreurd, dat men eerst nu den Volkenbond heeft losgemaakt van het tractaat van Versail les, en niet minder betreurd moet worden het jammerlijke feit, dat men niet tijdig tot een revisie van de vredesverdragen is gekomen. Aan het laten voortbestaan van het onrecht, dat in die verdragen was gelegen, is in den grond de verzwakking van den Volkenbond te wijten. De jongste gebeurtenissen hebben daarop nog weer een scherp licht geworpen. Daarvan kan echter zeker niet aan de Oslo-staten, en dus ook niet aan Nederland, de schuld worden gegeven. De voorgestelde verlenging vsn den werkings duur der benzinebelssting is gelijk aan die, welke voor de omzetbelasting was voorgesteld en is aanvaard. Van beide heffingen is in redelijkheid niet te voorzien, dat ’s Rijks schat kist de opbrengst er van eerder kan missen. Nederlandsch-Indlë worden uitgegeven. Hun betoog beëindigend, wilden deze leden met nadruk uiting geven aan hun bewonde ring voor de houding van Tsjecho-Blowakije en van zijn thans afgetreden president, die sp een niet te qualiflceeren bejegening met geen enkel woord reageerde. Ligt het niet mede op den weg van Nederland vroegen zij om dit zwaar getroffen land, dat een zoo groot offer bracht in het belang van den vrede, op eenl- gerlei wijze hy voorkeur in den vorm eener schenking tegemoet te komen? Verscheidene leden verklaarden zich met de boven weergegeven zienswijze - niet te kunnen vereenigen. Ook by hen was er bezorgdheid over den internationalen toestand. Zij meenden echter, dat door de tevoren aan het woord zijn- Mocht deze onderstelling te pessimistisch blij ken, dan zal de verlenging natuurlijk niet be letten, tusschentijds tot verlaging of afschaf fing over te gaan. Vooralsnog wil het den mi nister toeschijnen, dat de benzinebelasting van de op het motorverkeer drukkende heffingen nog de slechtste niet is. Op grond van een en ander meent hy dan ook de voorgedragen ver lenging met vyf jaar te moeten handhaven. De hierboven omschreven bevelen van deH’"' minister van Justitie en den procureur-genev raai zijn, aldus de dagvaarding, onrechtmatig. De schade neemt dagelijks toe en elscher wordt met algeheelen flnancleelen ondergang be dreigd, nu hjj een belangrijk gedeelte van zijn inkomen moet missen en groote betalingen moet doen in verband met het voldoen van huurkooptermijnen van autobussen, onderhoud van deze bussen en betaling van zijn perso neel. Het belang van elscher vordert een on- middellijke voorziening bij voorraad. In de haven te Schevenlngen is het motor- schip „Jutland” uit Groningen aangekomen om h*rlng te laden voor Polen. Aartshertog Josef Frans, die korten tijd ge leden een bezoek aan ons land bracht, heeft in een brief aan den Nederlandschen Journalisten kring zijn dank betuigd voor de vriendelijke sym pathie. die hij in Nederland mocht ondervin den. Nederland heeft op hem een diepen Indruk gemaakt. Zijn hoogachting voor Koningin Wil helmina is, nu hij Haar heeft mogen ontmoeten, nog grooter geworden. Met oprechte bewonde ring heeft hy de hoog» cultuur van Nederland De weldadigheidszegels worden voor het ge bruik gelijkgesteld met gewone Indische fran keerzegels en blijven geldig tot en met 30 Sep tember 1939. De zegels verschijnen in de frankeerwaar- den 2 cent. 314 cent, 7% cent, 10 cent en 30 cent, terwijl de verkoopprijs resp. 3 cent, 5 cent, 10 cent, 13 J4 cent en 25 cent bedraagt. De N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem heeft de zegels vervaardigd. zy zijn uitge voerd in rotogravuredruk in de kleuren paars, groen, roodbruin, rood en blauw. De afmetin gen (van het beeld) zijn 3o x 19 m m. voor het zegel van 3 cent en 33 x 33 mm. voor de overige zegels. zijn autobusdienst beletten. Sinds Zondag 90 October aldus de dagvaarding verder, houden genoemde politiefunctionarissen de autobussen aan en. indien in deze bussen zich passagiers bevinden, beletten zij het verder rijden en ge lasten de passagiers uit te stappen en zoo deze hieruit niet vrijwillig gaan, verwijderen zij hen ult*'de autobussen. Deze belemmering van de uitoefening van elscher’s autobusdienst geschiedt op bevel van den procureur generaal bjj het gerechtshof te Amsterdam, die op zijn beun tot het geven van dit bevel last heeft gekregen van den mi nister van Justitie. Deze belemmering geschiedt, aldus de dagvaarding, op grond van het feit, dat elscher niet in het bezit is van een ver gunning. genoemd in art. 3 van het Reglement Autovervoer Personen. Verscheidene leden gaven te kennen dat zij de door de regeering in den laatsten tijd met be trekking tot den volkenbond gevolgde politiek wel konden begrijpen, doch allerminst konden bewonderen. Hun critiek richtte zich uitsluitend tegen het Nederlandsche aandeel in de gezamenlijke poli tiek der Oslo-staten. Tegen de met deze politiek instemmende Geneefsche rede van den minis ter van Buitenlandsche Zaken hadden zij ern stige bezwaren. Het bedoelde optreden van de Oslo-staten moet inopportuun worden geacht. Het behoud van den vrede werd door hun verklaring vooral ook gezien de internationale omstandig heden van het oogenblik, waarop zij werd ge geven, niet gediend. De oorlog is thans niet uitgebroken. Maar de vraag is gewettigd, of dit resultaat’ ook niet verkregen zou zijn, als de democratische staten van welke staten de Oslo-groep een onder deel uitmaakt van meet af een kloeke hou ding hadden aangenomen. Het ware dan waar schijnlijk mogelijk geweest, den vrede te bewaren, zonder dat daarvoor de prijs werd betaald, die nu voldaan moest worden. Maar al zou het anders geloopen zijn, dan nog zou men hebben te bedenken, dat wie voor het recht wil pal staan, zoo noodlg bereid 'moet zijn tot den strijd. Koeh stelt in de dagvaarding, dat hij heeft moeten ondervinden, dat op bevel van den hulp officier van justitie, de commissaris van politie te Bussum. inspecteurs en agenten van de ge- meente-polltle aldaar hem de uitoefening van ^5 Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat, nu het verschil over het Maas water tot een beslissing is gekomen, het oogen blik gunstig schijnt om tot een regeling van verschillende ander» aangelegenheden met Bel-' gië te geraken. Gedacht werd hierbij oa. aan de vaart op de Schelde. Voorts vroeg een aantal leden of de minister nog steeds een algeheele herziening van de ver dragen van 1639 wenschelyk oordeelt en of hij reden aanwezig acht, de Kamer van be paalde inzichten, welke daaromtrent by hem mochten bestaan, op de hoogte te stellen. Sommige leden gaven als hun oordeel te kenneh, dat de beste oplossing deze zou zijn, dat Maas en Schelde beide onder het regime van het internationale rivierenrecht zouden worden gebracht. AMSTERDAM. Geslaagd; mej. J. A. Tolden, Gedaagde aldus stelt elscher in zijn dagvaarding verder is voor deze onrecht matige daden, begaan op bevel van den minister van Justitie en den procureur-ge- neraal by het gerechtshof te Amsterdam door den hulpofficier van justitie, den com missaris van politie te Bussum en diens ondergeschikten aansprakeiyk. Ernstige teleurstelling heeft de van groote zwakheid biyk gevende houding der groote de mocratische landen gewekt, die Tsjecho-Slo- wakye aan zyn lot hebben overgelaten. Het strekt in zekeren zin tot beschaming, een land als Rusland te hebben hooren verklaren, dat het zijn woord gestand zou doen en Frankrijk zou helpen, als dat land zou moeten optreden, terwijl de groote democratische staten felte- Uik hun woord braken. Aan de houding van Frankryk en Engeland is het wel in de voor naamste plaats toe te schryven, dat fle fas cistische landen met hun dreigend optreden succes hebben gehad. Intusschen aldus de hlerbedoelde leden is thans belangryker dan de schuldvraag de vraag, hoe men aan de gevolgen van de een maal geschapen onbevredigende situatie kan ontkomen en tot het tot stand komen - van een wezenlijke internationale samenwerking kan geraken. Naar hun oordeel is daartoe een herstel van den volkenbond de eenlge weg. Dat instituut moet tot nieuw leven gebracht wor den. 'o In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp houdende na dere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine wordt, naar aanleiding van de beschouwingen van twee groote groepen van leden over stimulee- rlng van het benzineverbruik door verlaging van de belasting, opgemerkt, dat de achtereen volgende verhooglngen. die de benztnebelasting hier te lande heeft ondergaan, de opbrengst vrijwel evenredig hebben doen klimmen. Een scherpe wvzlglng in de curve van het motor verkeer. deed zich hierby niet voor. Van een verlaging van den belastingdruk is dan ook om gekeerd stellig niet een zoo snelle en omvang rijke gebruiksvermeerdering te verwachten, dat deze een compensatie zou opleveren, die het offer, door de schatkist gebracht, zou goed maken of ook maar eenigermate rechtvaardi gen. Aan een plotselinge sterke toeneming van het benzinemotorverkeer zouden trouwens mede niet te onderschatten nadeelen verbonden zyn. Met «epe verslagenheid hadden vele le den att de dagbladen en «H verhaten van ooggetoigen kennis genomen van de in vele gevallen onmenacheiyke hooding, welke Duitache overheidsorganen soowel tegen over Joden als tegenover Kathotteken, be lijdende protestanten en „niet-Arische” christenen aannemen. Elscher vordert voorts, dat hy, desnoods met behulp van den sterken arm, het beletten en belemmeren van de uitoefening van zyn auto busdienst zal mogen verhinderen. Ten slo|tè^elacbt koeh den Staat te veroor- deelen voor^lk beletten en belemmeren van zyn autobusdienst aan elscher een dwangsom te betalen van f 350. De algemeene vergadering, beter bekend als de vergadering van den Raad van Afgevaardig den, van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael” zal dit jaar op 38 en 39 November worden gehouden. Woensdagmorgen om elf uur heeft de Oro- Betreffende de vermelde samenvoeging van ningsche recherche het vervoer van passagiers diensten by de Ned. Spoorwegen gaf prof. Goudriaan op ons verzoek nog een nadere toe lichting. De twee dienstregelingen aldus prof. Goudriaan hangen volkomen met elkander samen, zoodat het wenscheiyk werd geacht, beide samen te voegen tot één dienst. Ook de techniek der beide dienstregelingen is zoo ver want aan elkaar, dat samenvoeglijp doelmati ger biykt. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar weldadlgheldspostzegels thans ten bate van het Centraal Missie Bureau te Batavia. De welda- digheidszegels zullen in Indië worden verkocht van 1 December tot en met 9 Januari en zullen hier te lande gedurende denzelfden termijn aan de phllatelis tenloketten verkrijgbaar worden gesteld. Zeer vele leden gaven uiting aan hon voldoening over het voorgenomen officieele bezoek van den Korting der Belgen aan ons - tand. Zy zagen in dat bezoek een hernieuwd bewjjs van de vriendschap, welke het Bel- i giache en het Nederlandsche volk aan el kander verbindt. de leden by hun betoog belangrijke en voor een deel essentieele punten over het hoofd zijn ge zien.» In 1939 zal te Utrecht in de kloostergang van den dom een tentoonstelling worden gehouden ter viering van het I3de eeuwgetyde van den dood van den H. WiUibrord, waarby om. een afdeeling. zal worden gevormd van voorwerpen, die op den Heilige betrekking hebben (zoogen. Willibrordlana). Voor deze afdeeling werden reeds toegezegd relieken van St. WilUbrord. zilverwerk, borduur werk en beeldhouwwerk met zijn beeltenis, als mede platen, schilderijen, devotie-prentjes enz. Het tentoonsteUlngscomlté zou gaarne bericht ontvangen van iAer, die iets in zyn bezit heeft, dat voor deze tentoonstelling in aanmerking zou kunnen komen. Hiertoe behooren behalve de bovengenoemde voorwerpen ook zegels, pennin gen of munten, tegels of vaatwerk, dat met de vereering van St. Willibrord verband houdt. Voorts zou het comité ook gaarne In verbin ding treden met degenen, die kerken besturen, die aan Willibrord toegewyd zijn of toegewijd geweest zyn. Wie het comité helpen wil. melde dit, zoo spoedig mogeiyk, liefst met byvoeging van foto's en van de voorwaarden, waarop de voorwerpen voor de tentoonstelling, die van 15 Juni tot 15 September 1939 zal duren, zullen afgestaan Kun nen worden. De afdeeling Willlbrordiania verzorgen prof, dr. WiUibrord Lampen, de heer J. E. Brom, con servator van het Aartsbisschoppelijk Museum to Utrecht en directeur E. Lagerwey, van het Oud- Katholiek museum, Willemsplantsoen 3 te Utrecht, welke laatste als correspondent van het sub-comité voor de WUUbrordiana optreedt en De posttie van Nederland aldus deze le den is, evenals die van andere landen, door de ontwikkeling, welke de politieke verhoudin gen in Europa hebben genomen, sinds 1919 be langrijk gewyzigd. De toepassing van geweld is een middel tot oplossing van conflicten gebleven. Verschei dene groote landen verUeten den Volkenbond; de collectieve veiligheid werd geen realiteit. Zou men in deze omstandigheden van ons land kunnen eischen, dat het bleef bouwen op de oude constructie, die getoond heeft niet stevig genoeg te zyn voor den last, dien zy moest torsen? Zou men met recht nakoming kunnen verlangen van verplichtingen, die een onver breekbaar geheel vormen met garanties, die, als het er op aankomt, niet geëffectueerd zul len kunnen worden? De groote meerderheid der regeertngen heb ben zich dan ook met de zienswijze der Oslo- I Kamer in zake het wetsontwerp houdende ty- staten vereenigd. - deiyke voorziening tot versterking van de mld- Den diepen ondergrond van dezen zoozeer tot dekking van de uitgaven des Rijks te betreuren ontwikkelingsgang zagen deze le- zegt de minister ten aanzien van de belasting van de doode hand gaarne te willen toegeven, nat aan deze wet bezwaren kleven. HULSTKAMP -j—lamstraal tegenover de opvattingen 1 van de'groote negen staat de meening yjjn de R K staatspartij en haar voormannen in de Kamer, die in woord en geschrift hebben betoogd, dat Troonrede en Millioenennota te somber waren afgestemd en dat de regeering en haar plannen al mede de financieele toestand van ons land beter zijn, dan zy schijnen. De voorgenomen voorzieningen van Sociale Zaken ter bestrij ding van de werkloosheid volgens het plon-Westhoff, waarvan de regeering, nu plotseling van haar Troonrede- en Mlllioe- nennota-pesslmlsme genezen, zeer groote verwachtingen koestert, schijnen de opvattin gen van de R. K. Staatspartij en haar voormannen te gaan rechtvaardigen. Maar wanneer het straks wezenlijk waar mocht blijken, wat wy zoo vurig hopen, n.l. dat de regeering en haar plannen beter zyn, dan zy in Troonrede en Millioenennota hebben «Uien schijnen, dan' vragen wy ons toch af, waarom zy psychologisch zoo wonderlijk te werk is gegaan. De redeneering van de regeering, dat een Troonrede op den mo- menteelen toestand en de daaruit voort vloeiende verwachtingen afgestemd dient te zyn, gaat ons inziens niet op. Een Troonrede, hoe kort en sober ook, moet afgestemd zijn óp de plannen der regeering en het vertrou wen, dat zij zelve In die plannen en de daarvan te verwachten resultaten heeft. En wanneer de regeering van zulk een vertrou wen zoo goed als geen blijk geeft, hoe kan zij dan zulk een vertrouwen van anderen eischen? Het is een bekende psychologische methode eerst teleurstelling te wekken om daarna gemakkeiyker bijval te oogsten, wanneer achteraf een en ander blijkt mee te vallen, maar gezien den door de regeering uitgesproken afkeer van psychologische experimenten, durven ^ij haar van de toe passing van deze methode niet te verdenken. Wist de regeering den derden Dinsdag van September nog niet, wat zij nu weet, dan pleit dat niet voor haar bestuurskwaliteit, die toch volgens het bekende Fransche gezegde in vooruitzien moet bestaan. Neen, indien de regeering, zonder te experimentee- ren, ons volk, dat aan alles minder behoefte had dan aan teleurstelling, reeds den derden Dinsdag in September en in de daarop volgende dagen had medegedeeld, wUt con creet haar plannen waren ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid, vooral die der jeugd, dan zou zy niet alleen het Neder- landsche volk een meer vertrouwvol hart onder den riem hebben gestoken, maar ook vlotter steun hebben gevonden by haar brlncipfeele medestanders. In leder geval hopen wy van harte, dat de plannen van minister Rotnme aan diens hooggestemde verwachtingen zullen beantwoorden, want daardoor zal de geestelijke herbewapening van ons volk sterker bevorderd worden dan door het zwartgallig defaitisme van de “Men groote „captains of business". Ht!LSTKAMP!._ een oeroude naam met traditie eo ervaring! 'Zooals iedere kenner waarde zal hechten aan een naam, zal de liefhebber van prima, oude genever waarde hechten aan HULSTKAMP! Want HULSTKAMP is een garantie voor hoogstaande kwaliteit. Vraag daarom steeds naar HULSTKAMP •.-..de borrel bij uitnemendheid! B(j een aantal leden bestond ongerustheid met betrekking tot de vraag, of de minister wel steeds voldoende opkomt voor de belangen van Nederlanders in den vreemde. In de eerste plaats werd in dit verband her innerd aan het geval van ingenieur De Wit, van wien aangenomen schijnt te moeten wor den, dat hij in Siberië in ballingschap het le ven heeft gelaten. Voorts werd gewezen op de uitwyzlng van de Nederlandsche journaliste mevrouw Van Meurs uit Polen. Naar men meende, Is in dit geval het departement van Buitenlandsche Zaken zeer weinig krachtig opgetreden. enige weken geleden heeft de natlo- naal-socialistlsche pers op de tam-tam alarm geslagen om te wijsen op de gedurende de laatste jaren snel toegenomen staatsschuld en het financieel bankroet van den „demo-liberalen" staat aan te kondigen. En thans hebben negen voormannen uit de geld- en handelswereld, zy het ook op groijd van andere motieven, een soortgelijk alar- meerend geluid laten hooren in hjin vooral door de liberale pers met instemming gepu bliceerde appèl aan de regeering, dat den somberen rekenmeester, minister De Wilde tracht voor te stellen als een eren onverbe- teriyken als lichtvaardigen optimist. De overeenkomst in deae beide alarmsignalen, komend uit zóó verschillend kamp, herinnert eraan, dat de N S.B.-ers in sommige opzich ten toch nog dichter by de liberalen, waaruit zy voor het meerendeel zijn voortgekomen, staan dan zy willen weten. Maar terwjjl het van de geld, en handelsmagnaten vólkomen consequent is het flnancieele beleid van de regeering aan de hand van een orthodox liberale rekenkunde als onverantwoord te attaqueeren, moet het van de NB.B.-ers typisch inconsequent worden genoemd, dat zij de regeering lastig vallen over een finan cieel beheer, dat zf) In de autoritaire staten hoogeiyk prijzen, ofschoon daar de openbare schuld in onvergeiykeiyk sterkere mate is gestegen dan hier. Den NBB.-ers gaat het enkel en alleen om de huidige regeering en het huidige staatsbestel In discrediet te bren gen, de groote negen van het fioekhouders- appèl willen de regeering terug doen keeren op de schuchtere stappen, waarmee zy zich enkele meters heeft durven verwyderen van de barre én onvruchtbare steenrots der rigoureuze aanpassingspolitiek. In zooverre de negen groote „captains of business” met klem aandringen op een eerlijke, niets ver doezelende, boekhoudkundig volstrekt verant woorde en overzichtelijke begrooting, kunnen wy van harte met hen instemmen, want het Nederlandsche volk heeft er recht op te weten, hoe het met den flnancleelen toestand des lands In feite gesteld is. Het wenscht voor geen enkel lapje gehouden te worden. Maar juist daarom kan het geen vertrouwen hebben in de wiskunstige berekeningen van de cyferende groote negen, want de liberale politieke bybedoeling de regeering terug te drijven naar het slechts moeizaam en ten deele overwonnen aanpassingsstandpunt, komt te opvallend in hun rekensommetje tot uiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17