van ons land Kinder bijslagver zekering Schaakmeesters in o ons land De financieele toestand i Nieuwe militaire j vliegvelden ADVIES HOOGEN RAAD VAN ARBEID HEFFING AAN DE BRON GEHANDHAAFD Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid 1 TOUR DE FRANCE Het tornooi en de wereldtitel N. S. contra de wilde busdiensten Prins Bernhard Door zware takken van boom getroffen Een wereldreis As van motorwerk der Velserbrug gebroken Nieuwe triomf van Man verongelukt Engeland Een 31-zege op de Schotten Het centrale vliegveld Belastingbeleid Auto te water 9 Plechtigheid met militaire eer De leeftijdsgrens Verlichting belastingdruk UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen In 1939 gelijke kansen voor alle renners? Tegen het scheppen van de moge lijkheid van bedryfsgewyze getroffen afwijkende regelingen Waarom verschillende vredes- vereenigingen onder het ambtenarenverbod vallen Zware betonnen plaat op het lichaam gekregen Wonderlijk zooals dit helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 et. Tube 40 et. Doos 30 et. Bij Apoth. en Drogisten. De drie inzittenden wisten zich te redden OSSCHE WERKLOOZEN WEER AAN DEN ARBEID WACHTMEESTER HART BEGRAVEN DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 Hoog er beroep aangeteekend tegen r beslissing van Haagse hen president Belastingverzwaring is wel te dragen” Z. K. H. zal enkele lessen volgen aan de hoogere krijgsschool Slechts weinig stagnatie voor het scheepvaartverkeer Ernstig, ongeluk by de werkver schaffing te Beek en Donk De Ronde door Henri Desgrange gewijzigd en verkort Alle deelnemers hebben gelijke kansen, zegt Aljechin OP SLAG GEDOOD In tyden van nood Maatregelen zullen worden ge troffen, om te zwaren belas tingdruk te voorkomen Staking heeft slechts een paar dagen geduurd Win taiiuiili van de aiMireatilgn. «plkp dto-|i»e boog zal deae fanderMslag moeten Wl Tenslotte wordt medegedeeld, dat de ultwer- ge- om. De mee- A De Hooge Raad van Arbeid beeft advies uitgebracht aan den minister van Sociale Zaken over bet voorontwerp wetteiyke re gelen Inzake klnderbyslagverzekering. In de Memorie van Antwoord op de alge meene beschouwingen der Tweede Kamer over Naar we vernemen overweegt bet com mando van de lucht verdediging den aanleg van twee of drie militaire vliegvelden in bat centrum van het land. is zo 10 30 K> 26 M 15 10 M Mi Aangaande het belastingbeleid wordt het volgende opgemerkt: Zü h van meenlng, dat de nieuwe be~ toetingverzwaring in ernstige mate op het volk zal drukken, maar dat toch het alge meen welvaartspeil in Nederland van dien ■••d is, dat rij kan worden gedragen. Ten aaneien van de kwestie van het centrale vliegveld blijft de regeering onveranderd van zienswijze, dat het voor het behoud der posi tie van Nederland in het internationale lucht ware te bereiken, an zich wijzigende In verband hiermede worden door de genie grondboringen en andere proeven in verschil lende streken gedaan. Omtrent de uitvoering der plannen staat verder niets vast, aangezien deze geheel afhanketyk is van het door Defen sie beschikbaar te stellen bedrag en de kosten noodig voor den aankoop en het gereedmaken van terreinen. Na nauwgezette overweging is de regee ring tot de overtuiging gekomen, dat de belastingmaatregelen, die rij heeft aange- kondigd het minst bezwaarlijk zullen zijn voor het economisch leven, en dat ook de bevolking langs dezen weg de middelen, die thans noodig zijn, het best kan opbrengen. Alhoewel de regeering aan deze vraagstukken haar voortdurende aandacht blijft schenken en binnen het kader van haar bevoegdheden even- tueele bezwaren zooveel mogelijk zal ondervan gen, zoo overweegt zij toch niet speciale maat regelen op dit gebied te nemen. Op welke wijze dat doe hangt af van een complex factoren. verkeer noodzakelijk is versnippering van het verkeer over verschillende vliegvelden zooveel mogeiyk te vermijden en onderlinge concurren tie dier velden uit te schakelen. Op het terrein van de Wolverhampton Wan derers is Woensdagmiddag voor 30.000 toeschou wers de voetbalwedstrijd tusschen de elftallen van de Engelsche en de Schotsche League ge speeld. De toeschouwers hebben van een snellen wed strijd kunnen genieten, waarin prachtig werd gevoetbald en waarin de Engelschen meestentijds licht in de meerderheid waren. Voor de rust zorgden de linksbuiten en de linksbinnen, resp. Boyes en de nieuweling Dix, er voor, dat Enge land met een 30 voorsprong aan de tweede helft kon beginnen. In de tweede helft wist Dix nogmaals te sco- Na het A. V. R. O.-tournooi ga ik op reis, acht maanden buiten Europa. Zuld-Amerika is mijn doel en ik hoop op 1 Juli 1939 te Buenos-Alres te zijn voor het F. I. D. E.-landentournool. Ik zal voor het Fransche team spelen. Het is jammer zoo besloot Aljechin, dat Neder land niet te Buenos-Alres zal meespelen. Het sterke Hollandsche schaakleven mag daar toch eigenlijk niet ontbreken. Dinsdagmiddag waren eénige werklieden, der leiding van den 38-jarigen uitvoerder R. ter Haar uit Rotterdam, bezig met het vervoeren van betonnen platen, welke gebruikt worden bij het herstellen van de gemeentelijke zwemin richting in „De Ijzeren Man” te Eindhoven. Plotseling schoof een dezer platen, wegende 400 Kg., van de lorrie. Ter Haar kreeg de plaat op het lichaam. In decrniswekkenden toestand werd hij, nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, naar een ziekenhuis overgebracht. Tijdens het transport is het slachtoffer overleden. By bet opstellen van haar saneerings- yisniien voor het budget is de regeering te* de overtuiging gekomen, dat rij noch door bezuiniging alleen, noch door belas- Ungverhooging alleen, haar doel kan berei ken. Belde middelen in combinatie met elknoi', zuüen hiervoor noodig zijn. Ook na ernstige overweging van de beschouwingen, in het Voorioopig Verslag, meent zij haar standpunt met betrekking tot de aangege ven saneeringsmaatregeftn te moeten hand haven. 4. Wie behooren de koeten der kinderbijslag - regeling te dragen? 7. Welke organen dienen de verzekering uit te voeren? Zijn de door het voorontwerp geko zen uitvoeringsorganen de meest gewenschte en is de volgorde waarin het voorontwerp deze noemt (bedrjjfsraatl, bedryfsvereenlglng, rjjks- verzekeringsbank tezamen met raden van ar beid) juist. 8. Het vraagstuk der financiering, vereve ning, enz. r Men waarschuwde onmiddelljjk het perso neel van den technischen dienst der Spoorwe gen, dat weldxa aanwezig waa, om een nieuW as aan te brengen. Als gevolg van het breken der a^. zal nog slechts één motor dienst kunnen doen. Dit is dan ook oorzaak, dat er Woensdagavond twee openingen minder geschiedden. Uiter aard had dit geen groote stagnatie van het scheepvaartverkeer ten gevolge. Het trein verkeer ondervond in het geheel geen ver traging. Woensdagavond half zeven is een luxe-auto te Utrecht in de nabijheid van de Noordertarug ‘n den Weerdsingei gereden. De bestuurder, too rnende uit Amsterdam, was niet op de hoogte van de verkeerssituatie zooals die by deze brtn is en zoo reed hij. in plaats van de beug op, het water in. De auto, waarin zich drie per sonen bevonden, ging geheel onder water. Door h^m bijna vol te laten loopen, waardoor de druk op het portier minder werd, konden zij zich door eigen kracht redden. Maandag hadden werkloosen uit de gemeente Oss.-te werk gesteld by de werkverschaffing aan de Maasverbeterlng, den arbeid neergelegd, om dat zy van oordeel waren, dat zy de gestelde tarieven niet konden verdienen. De leiding van het werkkamp en de ryksinspectie voor de werk verschaffing waren echter niet bereid deze ta rieven t»_gerhoogen, omdat arbeiders uit an dere gemeenten zonder al te groote inspanning het gestelde loon konden halen en zelfs daar boven uit gingen. Aan' dé werkkxnen uit Oss werd namens den minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat onder die omstandigheden de werkgelegenheid voor hen openbleef en zij noch van de gemeente noch van het armbestuur eenigen steun zouden ontvangen. Woensdagmiddag zijn alle arbeiders wederom op gewone wijze »an het werk gegaan. Woensdag heeft zich te Beek en Donk bij de werkverschaffing voor de normalisatie van de rivier de Aa een ernstig ongeluk voorgedaan. De 29-jarige C. Leemheera. uit Den Bosch zou even behulpzaam zijn bij het omver halen van een boom. Toen hij zich «rilde verwijderen, struikelde hij, vtel en kreeg de zware takken van den neerstortenden boom op het lichaam Hij kreeg ernstige in- en uitwendige verwon dingen. Nadat P< kundige Ini R.K. gasthi voor zijn 1 Woensdagmiddag is het zevenjarig dochtertje van' den tuinman Rijvers te Princenhage door een personenauto, bestuurd door dr. M, utt Etten, aangereden en op slag gedood. i Naar aanleiding van in het voorioopig ver slag gemaakte opmerkingen deelt de regeering nog mede, dat zij het noodzakelijk acht, ook na 1 Maart 1939 bepaalde bevoegdheden voor tijden van nood ter beschikking te hebben. Op grond van deze overweging stelt zij zich voor te bevorderen, dat tijdig wetsvoorstellen van die strekking by de Staten-Generaal aanhangig zullen worden gemaakt De Nederlandsche Spoorwegen hebben hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vonnis in kort geding van den president der Haagache rechtbank, waarbij de vordering van de Spoor wegen tot stopzetting van Stoop's busdiensten werd afgewezen. De HTM. heeft in de uitspraak berust. De datum, waarop de pleidooien zullen wor den gehouden. Is nog niet bepaald. Voor de Spoorwegen treedt op mr. C. R. O. Wijckerheld Bisdom, voor de firma Stoop mr. O. F. J. Jongbloed. Zoo zal worden vnsrgLWtrlS geen perse- neeie belaating meer te heffen van wtakela, hotels, café's en reetawranta. van biljarten en van pieMervaarttagen, terwijl ook ta overweging is de perseneele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te verminderen of deae heffing at te schaffen met gelijk tijdige invoering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke ep het motorrijtuigenverkeer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den gedistilleerd- en bieraccijns te verlagen. De afschaffing van de zakeiyke bedrijfs belasting heeft de regeering buiten het ver band van de onderhavige voorstellen in Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medallle in brons, aan me juffrouw M. J. M. van der Vllst, hulp in de huishouding bij mejuffrouw A. M Zaaijer ta Leiden en in goud aan J. W. Wltteveen. tn dienst van de familie Beckerlng te Ugchelen. gemeente Apeldoorn. In totaal zullen dus aan den Tour 1939 77 renners deelnemen. De Ronde aal dit jaar drie in plaats van vier weken duren. ren, terwijl de beroemde Tommy Walker, die rechtsbinnen speelde, de Schotsche eer redde door een'^trafschot onhoudbaar in te schieten Door deze overwinning^-heeft de Engelsche ploeg zich van de eerste plaats m het tornooi om het interleaguekamploenschap verzekerd, wel zeer vroeg In het seizoen dus. nen moeten om te zwaren druk te voorkomen, hebben tevens de strekking oen de werkgelegen heid te vermeerderen. De regeering stelt zich voor daarnaast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ter stumuleering van het bedrijfsleven. En wat de kansen betreft? Alle deelne mers hebben m. 1. gelijke kansen en de be slissing zal pas in de laatste ronde(n) tal len. De bezetting van het toumooi is bui tengewoon sterk, ik zou niet weten, hoe men de kwaliteit nog had kunnen opvoeren. Hoogstens zijn er nog een twee of drie spe lers in de wereld, die ongeveer of bijna op gelijke hoogte staan als het achttal van dit toumooi, maar dan was het toumooi nog grooter geworden. Maar zeker is. dat er geen sterkere spelers dan deae deelnemers zijn. In verband hiermede heeft Z. K. H heden middag de openingsbyeenkomst bijgewoond, waarin de offlcleren-leeraren. de burger-leeraren en de leerlingen door den directeur van de hoogere marine-krljgsschool en den directeur van de hoogere krijgsschool aan Z. K. H. «jjn voorgesteld. De meerderheid van den raad (20— 14) Is van oordeel, dat de kleine zelfstandigen niet onder de kinderbüslagverzekering dienen te worden gebracht. Men bericht ons van offlcieele zijde, dat Z. K. H. Prins Bernhard gedurende dezen cur sus enkele lessen zal volgen aan de hoogere krijgsschool te Den Haag. In een afzonderlijke bijlage stelt de raad een klassenstelsel voor, volgens hetwelk de kinder bijslag bedraagt voor arbeiders met een week loon van minder dan 18 gid: ƒ0.80 per week of ƒ2.00 per maand; ƒ18.— tot ƒ34.—: 0.75 per week of ƒ3.25 per maand; ƒ24.— tot ƒ30.—: ƒ0.90 per week of 3.90 per maand; ƒ30. tot 35.1.10 per week of f 4.T1 per maand.' f SS.tot ƒ42.ƒ1.30 per week of ƒ5.83 per maand; ƒ43of meer: ƒ1.50 per week of f SAO per maand. Otefcr de maatregelen, welke genomen staten worden om te zwaren belastingdruk te voorkomen, noemt de regeering behalve de reeds aangekondigde Afschaffing van den geslacht setgm, ge paard gaande met verhoogt ng van omzet belasting van de artikelen, waarop de •eeüns drukt, van 4 op 4 pek; w»taling vso omzetbelasting ma tar- hsnsvii Lsch, paardenvleezch ad.; ■dstiliafflug' van <ten ssataticifna; verlaging tan de uraarOi Flssting ep «>ee herstening van dea grnndstag dteaat- boden in de personeete belasting ta dien één dienstbode steeds vrij ral ajjn ea besiagiag van de tarieven en tenslotte vertagtng van dea druk van de penoneeie belasting op motorrijtuigen. I Bet volgende mede: Tfen aanzien van de positie der ambtenaren zegt de regeering In de Memorie van Ant woord op de algemeene tieschouwingen ran de Tweede Kamer over de Rljksbegrootlng 1939, dat zij van meenlng is, dat, zoolang zy zich in verband met den zorgelijken toestand van 's lands financiën genoopt ziet, een afwijzend standpunt in te nemen tegenover een verhoo ging van de salarissen en loonen van het rijks personeel, partieels herzieningen van som mige ambten of groepen van ambten zóóveel mogelijk achterwege dienen te blijven. Het is duidelijk, dat het, voor het behoud van de op het stuk der salarieerlng verkregen goede onderlinge verhoudingen, noodig is, dat ten aanzien van de salarieerlng van het per soneel der lagere publiekrechtelljke organen een overeenkomstige gedragslijn wordt volgd. Zoolang de salarieerlng van bet rijksperso neel op het huidige peil gehandhaafd moet blij ven, zal derhalve tegen het ongedaan maken door die organen van plaats gehad hebbende salarisverlagingen in het algemeen bezwaar moeten worden gemaakt en zullen voorstellen tot partleele positieverbeteringen ook voor het personeel dier organen aan de vorenomschre- ven criteria dienen te worden getoetst. M^ betrekking tot het systeem van de aan de gemeenten te verleenen compensatie voor hetgeen zy als gevolg van de herziening der pereoneele belasting verliezen, kunnen thans, waar deze zaak nog In een stadium van voor bereiding verkeejt, nog geen mededeelingen worden gedaan. Deae beslissing zou o.a. voor Nederland van zeer groot belang zijn, daar onze rtn- ners dan niet meer tegen een overmacht van Belgen, Franschen of Duitschers te strijden hebben, niet met rennen in één ploeg worden samengebracht die rij niet verstaan en elkaar zooveel mogelijk kunnen helpen. Woensdagmiddag tegen half vier is een der assen van het motorwerk, waarop de Vetoer- brug draalt, gebroken. De meerderheid van «ten raad 14) ja waa aardaal, dat da kfetaerNteteCMn*»- Volgens An bericht uit Parijs la de or ganisator van den Tour de France Henri Desgrange, van plan enkele belangrijke wijzigingen aan te brengen In de organisa tie van de groote Ronde. Het denkbeeld, om de departementen op het gebied der uitgaven voor 1940 te contingen- teeren, In dien zin, dat in het algemeen met uitzondering voor bijzondere gevallen dus als maximum wordt toegekend het bedrag, dM hun het vorig jaar is toegevallen. Is bij de regeering in onderzoek. Voorts zullen in het onderzoek, dat de re geering zich thans voorneemt ter verkrijging van een beperking van uitgaven van de vol gende begrooting, tevens de zg. perspectief- besparingen worden betrokken. De stagende plaatsingen zijn gelast; Met 1 NhvAber 1938: de luitenant ter zee der le klasse M. Schoo eervol ontheven van bet bevel over Hr. Ma Friso en geplaatst a. b. Hr. Ms wachtschip ta Willemsoord; de luitenant ter zee der 2e klasse L. C. H Reeser e. b. Hr. Ms. Van Speijk; de officier van den Marinestoomvaarteüenrt der te klasse O. U H. Vlncken, a. b. Hr. Van Speijk. In de Memorie tan Antwoord op de algemeene beschouwingen tan de Tweede Kamer over de RUksbegrooUng 1939, aegt «te regeering, dat wnt bet financieel beleid betreft, zij ook na kennisneming tan de, tan haar meenlng afwijkende indrukken, welke bepaalde leden van den huldigen ftaiancieeien toestand hebben gekregen, meent, haar inzichten in geen enkel opzicht te mogen en te kunnen bersten. De nationale inkomsten- en winstbelasting is bestemd om te dienen tot dekking van een tekort, dat in hoofdzaak wordt veroorzaakt door de bijzondere uitgaven ten behoeve van de «teCensie en ter bestrijding van de werkloos heid. Deze belangen raken het geheele volk, zoodot het billijk is, dat iedereen in de daartoe noodzakeljjke uitgaven naar vermogen bjj- <haagt. In verband met het systeem der be staande belastingen is dit alleen te bereiken Izngs den weg van heffingen bjj de bron. De regeering blijft van oordeel, dat het door haar voorgestane stelsel de minste bezwaren beeft en meent, dat de in het Voorioopig Ver- •teg genoemde maatregelen niet door te voeren Wn. Na tal van argumenten zorgvuldig tegen elkaar te hebben afgewogen beantwoordde de meerderheid van den raad de eerste vraag bevestigend. De stemmenverhouding was 23 tegen 7. Daarentegn beeft de raad zich met 22 te gen 12 stemmen uitgesproken tegen het scheppen van de mogelijkheid van bedryfs- gewljze getroffen afwijkende regelingen. ring dient aan te vangen Mj bat vierde kind. De groote meerderheid van 4en raad (374) is van oordeel, dat de leeftijdsgrens moet gesteld worden ep 15 Jaar. Voorts bleek de raad met op een na alge meene stemmen tan oordeel, dat het systeem vm het voorontwerp ter berekening van de noogte van den kinderbijslag wegens te groote administratieve moeilijkheden niet kan worden gehandhaafd. De meerderheid van den raad (31—13) Is van oordeel, dat de uitvoerings-organen van de verzekering niet moeten worden gekozen zoo- als het voorontwerp voorstelt. Zjj is daartegen over van oordeel, dat de uitvoering in de eer ste plaats dient te geschieden door de be- drljfsvereenlglng. Daar, waar een bedrjjfsraad is. kan deze als bestuur aan het hoofd der be- drljfsvereeniging gesteld worden, conform art 24 der Bedrüfsradcnwet. De raad is van oordeel, dat alleen de uitfase ringen, berustend op de normaal wettelljke regeling, voor verevening in aimmerking ko men. Een wetsbepaling In dien geeat wordt weaacbelMk geacht. De raad beeft zijn discussies gevoerd aan de hand van de volgende vragen. De regeering wenscht voorts, gezien haar streven naar objectiviteit in dezen, niet over te gaan tot een stelsel, waarbij het systeem van zg. verboden vereenigingen geheel moet plaats maken voor dat van individueele toetsing. De regeering merkt op, dat het vraagstuk van de kartels en trusts reeds sinds Jaren haar bijzondere aandacht heeft. Voorts adviseert de meerderheid tan den raad, het tweede lid van art. 4 te laten ver vallen, waardoor bet huispersoneel niet prin cipieel buitengesloten wordt van de werking van deze wet. Bjj slgemeenen maatregel van bestuur zou dan kunnen worden aangewezen, «elke groepen (b.v. chauffeurs e.d.) bjj de ver zekering sullen worden betrokken. De regeering stelt zich voor, omtrent de in de gegeven omstandigheden meest aangewezen oplossing spoedig haar standpunt te bepalen - Met betrekking tot de in het voorioopig ver slag genoemde onder het ambtenarenverbod vallende vereenigingen, nJ. de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, de Ka tholieke Jongeren Vredeaactie en .Jterk en Vrede", dient te worden geconstateerd, dat zij ter bereiking van hare, op zichzelf veelal toe laatbare pacifistische doelstellingen. niet schromen, middelen te bezigen, zooals bet sa menwerken met, dan wel bet zich aansluiten by organisaties, die als extremistisch bekend staan, waardoor het volstrekt ontoelaatbaar is. dat ambtenaren zich op eenlgerlel wyze met «ie werkzaamheden dier vereenigingen inlaten. Het is duideiyk, dat onder deze omstandig heden niet met een individueele toetsing van de betrouwbaarheid der betrokkenen kan wor den volstaan. Woensdagmiddag is het stoffelyk overschot van wachtmeester J. Hart van het eerste regi ment huzaren motorrijders, die tydens den kampioensrit van de K. M. N. V. Zaterdag onder Norg verongelukte, te Apeldoorn met 1 militaire eer ten grave gedragen. Omstreeks kwart voor owee arriveerde de rouwstoet by de nieuwe algemeene begraaf plaats. De kist was gedekt met de natiomüe drie kleur en ging bedolven onder een schat van bloemen. Zjj werd gevolgd door een deputatie van onder-officleren uit Harskamp. Vier col lega's van den overledene fungeerden als alip- pendragers. Zes rytuigen gingen in den stoet mee, welke met een detachement van het mo- torganizoen te Apeldoorn gesloten werd. Tydens den droeven gang speelde de kapel treurmuziek, terwyi trompetters afwisselend op hun met rouw omfloerste instrumenten bliezen. Op den doodenakker was de belangstelling zeer groot. Nadat onder het spelen van treur muziek de kist was neergelaten, gaf het vuur- Voorts zouden in een zoo-genaamde B-klasse drie ploegen van elk 7 Franschen en 1 Belgi sche ploeg uitkomen. Deze zouden echter de A teams niet behulpzaam mogen zUn en hun eigen kans moeten ryden. Voor zooverre hare wetteiyke bevoegdheden zulks toelaten, waakt zy tegen een ontwikkeling op dit gebied, die voor de volkshuishouding schadelyk zou kunnen zyn. In het algemeen meent de regeering er echter op te moeten wy- zen, dat men hier niet alleen van scha«leiyke gevolgen kan spreken, aangezien deze ontwik keling in vele gevallen ook bijgedragen heeft eti noodzakelyk is voor gezonde verhoudingen op industrieel gebied. Een verklaring omtrent de situatie, welke in zake het wereldkampioenschap ontstaan is, in verband met het terugtrekken van Flohr, wilde Aljechin op het oogenblik niet afleggen. Er zyn nog bespreldngen gaande met de A V. R. O met betrekking tot het feit, in hoeverre de win naar van het toumooi het recht heeft den we reldkampioen uit te dagen. Binnenkort mag men hieromtrent nadere byzonderheden tege moet zien. Op een vraag. Aljechin zoo in de laatste maanden gedaan heeft, vertelde de wereldkam pioen, dat hy o.a. een boek over schaken ge schreven heeft, hetwelk tn December sa te Londen zal verachynen. Buitengewoon jammer, verklaarde Keres. Waarom het boek niet vóór het toumooi uitge geven? Daar hadden wjj nog wat uit kunnen leerenl Ik heb,de eerste drukproeven by my, repli ceerde Aljechin, die kun je met genoegen lezen En er de fouten uithalen, merkte Keres fijn tjes op Een A-klasse zal worden geformeerd, waarin de ploegen van Frankryk. België, Dultschlana. Nederland, Luxemburg, Zwitserland en Spanje elk bestaande uit 7 rennen sullen uit komen. Thans krijgen d«u de teams nit de kleinere landen de kans, de kluwen te verdedigen tegen een gelljkwivardlgen tegeiwtander, hetgeen tol dwerre In den Tzwr de France neg niet «no- geltjk «taa. Dit toumooi is een belangrijk experiment, aldus de wereldkampioen, dr. Aljechin, toen wy hem tydens een ongedwongen byeenkomst in het Carlton-hotel, waarby ook Flohr, Reshevsky Fine en Keres aanwezig waren, naar zyn mee- ulng over de aanstaande wedstrijden vroegen Nog nimmer is tijdens een toumooi in ver- 1 en dit reizen en trekken zou misschien voor de vertegenwoordi gers van een Oudere generatie «Us Capablanca en ik. wel eens een nadeel kunnen beteekenen ter plaatse geestelyke en genees- was verleend, ia de man naar het te Helmond vervoerd. Men vreest 1. Verdient de strekking van het ontwerp, dat by de loonbepaling van hen, wier gezin den feiteiyk-gemiddelden om vang overtreft, met de daarmede samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden, aanbeveling? 2. Dient de mogelykheid te worden openge laten, dat bedryfsgewyze afwykende regelingen worden getroffen, eventueel onder goedkeuring tan den minister! 3. Dient het voorontwerp zich te beperken tot de loontrekkenden, of dient het zich oox uit te strekken tot andere-groepen van het be drijfsleven? 4. Dient by deze verzekering een loon- of inkomens-grens te worden gesteld? 5. Wanneer behoort het recht op kinderby- slag te ontstaan (by het hoeveelste kind, en c—--.tot op welken leeftijd van het kind) en De stemmen hebben gestaakt over de vraag, of de werkgevers onder de klnderbtjslagverze- kerlng dienen te worden gebracht. De kleinst mogelyke meerderheid tan den laad is van oordeel, dat in het wetsontwerp een loon- of inkomstengrens dient te worden opgenomen. In de jaren na 1923 is de regeering er in geslaagd extra-afloesingen te doen, hetgeen een goede politiek is geweest. Als dat niet geschied was, zou thans de staatsschuld niet ver van I king van de verschillende belastingontwerpen sntiira ww»- - - - in de millioenennota verstrekt, de schuld in de peering goede hoop koestert voor het Mnde eerstvolgende jaren nog aanmerkeiyk stygen van het Jaar deze ontwerpen by den Raad tan sal. Alleen voor het jaar 1939 zal die styging. state aanhangig te kunnen maken, naar raming, omstreeks f 180 millioen bedra gen. Daarbij valt de jaariyksche aflossing van I -- f 59 millioen in het niet. Het Is gebleken, dat I <ie jaren 1937, 1938 en 1939 eeir zeer aanmer- I kelyka styging van de kapitaalsuitgaven ver- Positie der ambtenaren toonen. In de tweede plaats zal het hee: wat moeite en inspanning kosten, den kapitaal- dienst voor het jaar 1940 omlaag te krijgen, gezien den aandrang die van verschillende rijden op de regeering wordt uitgeoefend, op groote schaal, door middel van het Werkfonds, openbare werken ter hand te nemen. Kan In nog sterkere mate dan dit reeds is geschied, geanticipeerd worden op een toe komstige welvaartsperiode, op inkomsten dus. welke in de toekomst nog verdiend moeten worden? Naar de meenlng der regeering is dit niet mogeiyk. Noodgedwongen zal op de toe- komst moeten worden geanticipeerd, doordat de Ryksbegrootlng 1939 deelt de regeering nog nog tal van uitgaven zullen moeten worden gedaan, waarvoor geen dekking aanwezig is. zooals voor de uitgaven, welke op de begroo ting voor 1939 geen dekking nog kunnen vin den, voor nagelaten stortingen In de fondsen en voor kapitaalsuitgaven, welke op den ge wonen dienst behooren te worden gebracht grootst mogelyke meerderheid van den raad ie van oordeel dat de totale kos ten der verzekering niet door den Staat behooren te worden gedragen. De meerderheid van den raad is tan ning, dat de Staat ook niet heeft by te dragen tn de kosten. Een zestal «ras van meenlng, dat de Staat heeft by te dragen in de kosten. De groote meerderheid van den raad Is van oer deel, dat verhaal op de arbeiders terecht in het voorontwerp niet is toegelaten. (twee leden I peloton een salvo, tegen). I Aan d* groeve spraken, mede namens den 1 minister van Defensie, luitenant-kotonel A. J E. Mathon, commandant van het eerste half- reglment huzaren-motorryders te Harskamp, en opperwachtmeester J. B O. Rutgers, namens de onderofficieren van Hartaamp Namens de onder-officieren van het eerste regiment huzaren te Amersfoort en mede na mens de ry vereeniglng „Koning Willem UT waarvan de overledene bestuurslid was, sprak de oudste instructeur, opperwachtmeester Jansen. Fourier J. Dik sprak namens een deputatie van onder-offlcieren van het vierde halfregl- ment huzaren te Deventer m de heer C. Oiling uit Arnhem voor de K. N. M. Ben familielid dankte «oor de Jaatate eer, »oen owerledene beweaez^ L5 K) O tt ns IS 18 18 35

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21