De financieele toestand Schaakmeesters in van ons land ons land Kinder bijslagverzekering F I Nieuwe militaire vliegvelden ADVIES HOOGEN RAAD VAN ARBEID Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid HEFFING AAN DE BRON GEHANDHAAFD DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 TOUR DE FRANCE N. S. contra de wilde busdiensten Positie der ambtenaren Prins Bernhard Een wereldreis Nieuwe triomf van Engeland Een 31-zege op de Schotten Het centrale vliegveld Belastingbeleid Auto te water Plechtigheid met militaire eer De leeftijdsgrens Verlichting belastingdruk UIT DE STAATSCOURANT Marine - Man verongelukt As van motorwerk der Velserbrug gebroken Het tornooi en de wereldtitel In 1939 geljjke kansen voor alle renners? De drie inzittenden wisten zich te redden Waarom verschillende vredes- vereenigingen onder het ambtenarenverbod vallen Zware betonnen plaat op het lichaam gekregen WACHTMEESTER HART BEGRAVEN 5 s I Tegen het scheppen van de moge lijkheid van bedryfsgewyze getroffen afwijkende regelingen De Ronde door Henri Desgrange gewijzigd en verkort Hooger beroep aangeteekend tegen beslissing van Haagschen president Alle deelnemers hebben gelijke kansen, zegt Aljechin Slechts weinig stagnatie voor het scheepvaartverkeer Staking heeft slecht» een paar dagen geduurd OSSCHE WERKLOOZEN WEER AAN DEN ARBEID OP SLAG GEDOOD 1 Z. K. H. zal enkele lessen volgen aan de hoogere krijgsschool Onderscheidingen „Belastingverzwaring is wel te dragen” ^tteachiüMMte aan de naateegoteo, we^p dto** Maatregelen zullen worden ge troffen, om te zworen belas tingdruk te voorkomen Door zware takken van boom getroffen Ernstig ongeluk by de werkver schaffing te Beek en Donk Luchtverdedigingscommando overweegt aanleg in cen trum des lands In tijden van nood den kapitaal- verklaarde 4 sterke Hollan^sche schaakleven mag daar toch eigenlek niet ontbreken. wordt ojn. o De van getroffen afwijkende regelingen. I uit Om werd namens den Zaken medegedeeld, dat Zij is van meening, dat de nieuwe be- lastlngverzwaring in ernstige mate op het volk zal drukken, maar dat toch het alge meen welvaartspeil in Nederland van dien •Md la, dat zü kan worden gedragen. Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ten aaneien van de kwestie van het centrale vliegveld blijft de regeerlng onveranderd van zienswüae, dat het voor het behoud der posi tie van Nederland in het Internationale lucht- Tenslotte wordt medegedeeld, dat de uitwer king van de verschillende belastlngontwerpen zich in een zoodanig stadium bevindt, dat de regeerlng goede hoop koestert voor het einde van het jaar deze ontwerpen bü den Raad van State aanhangig te kunnen maken. Als gevolg van het breken der as zal nog slechts één motor dienst kunnen doen. Dit is dan ook oorzaak, dat er Woensdagavond twee openlngen minder geschiedden. Uiter aard had dit geen groo'-e stagnatie van het scheepvaartverkeer ten gevolge. Het trein verkeer ondervond in het geheel geen ver traging. Op welke wijze dat doel ware te bereiken, hangt af van een complex van zich wijzigende factoren. verkeer noodzakelijk Is versnippering van het verseer over verschillende vliegvelden zooveel mogelijk te vermijden en onderlinge concurren tie dier velden uit te schakelen. Aangaande het belastingbeleid bet volgende opgemerkt Na nauwgezette overweging is de regee- ring tot de overtuiging gekomen, dat de belastingmaatregelen, die zü heeft aange- kondlgd het minst bezwaarlijk sullen zijn voor het economisch leven, en dat ook de bevolking langs dezen we» de middelen, die thans noodig zijn, het best kan opbrengen. Het denkbeeld, om de departementen op het gebied der uitgaven voor 1940 te contlngen- teeren, in dien zin, dat In het algemeen met uitzondering voor bijzondere gevallen dus als maximum wordt toegekend het bedrag, dat hun het vorig jaar is toegevallen, is bü de regeerlng in onderzoek. Voorts zullen in het onderzoek, dat de re geerlng zich thans voorneemt ter verkrijging van een beperking van uitgaven van de vol gende begrooting. tevens de z<. perzpectief- besparingen worden betrokken. gedaan, waarvoor geen dekking aanwezig ia. zooals voor de uitgaven, welke op de begroo ting voor 1939 geen dekking nog kunnen vin den, voor nagelaten stortingen In de fondsen en voor kapitaalsuitgaven, welke op den ge wonen dienst behooren te worden gebracht. De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht aan den minister van Sociale Zaken over het voorontwerp wettelljke re gelen inzake klnderbljslagverzekering. In de Memorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rüksbegrootlng 1939 deelt de regeerlng nog hun met rouw omfloerste Instrumenten bliezen. Op den doodenakker was de belangstelling zeer groot. Nadat onder het spelen van treur muziek de kist was neergelaten, gaf het vuur- Woensdagmiddag is het van wachtmeester J. Hart vin die tijdens den N. V. Zaterdag met Naar we vernemen o vei weegt het com mando van de luchtverdediging den aanleg Van twee of drie militaire vliegvelden in het centrum van het land. Woensdag heeft zich te Beek en Donk bij de werkverschaffing voor de normalisatie van de rivier de Aa een ernstig ongeluk voorgedaan. De 29-jarige O. Leemheers. uit Den Bosch, zou even behulpzaam zijn bü het omver halen van een boom. Toen hij zich wilde verwijderen, struikelde hü. viel en kreeg de zware takken van den neerstortenden boom op het lichaam Hjj kreeg ernstige in- en uitwendige verwon- dingen. Nadat hem ter plaatse geestelijke en genees kundige hulp was verleend, Is de man naar bet R.K. *sthuis te Helmond vervoerd. Men vreest voor zijn leven. In deerniswekkenden toestand werd hij, nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, naar een ziekenhuis overgebracht. Tljdeg* h*t transport Is bet slachtoffer overleden. 'kend ir is. B<j het opstellen van haar saneertngs- ptanflen voer het budget is 4e regeerlng tot de overtuiging gekomen, dat rij noch door bezuiniging alleen, noch door betas- Ungverhooging alleen, haar doel kan berei ken. Beide middelen in combinatie met elkaar, suilen hiervoor noodig zijn. Ook aa «rustige overweging van de beschouwingen, ta het Voorlooplg Verslag, meent zü hagr standpunt met betrekking tot de aangege ven saneeringsmaatregelen to moeten hand haven. Voorts raad, het vallen, cipieel buitengesloten wordt van de werking van deze wet. Bij algemeenen maatregel van bestuur zou dan kunnen worden aangewezen, welke groepen (b.v. chauffeurs e.d.) bjj de ver zekering zullen worden betrokken. Men bericht ons van officieel» zijde, dat Z. K. H. Prins Bernhard gedurende dezen cur sus enkele lessen zal volgen -aan de hoogere krijgsschool te Den Haag. In totaal zullen dus aan den Tour 1939 Tl renner» deelnemen. De Ronde zal dit Jaar arte In plaats van vier weken duren. Dit toumooi is een belangrijk experiment, aldua de wereldkampioen, dr. Aljechin. toen wij hem tijdens een ongedwongen bijeenkomst in het Car!ton-hot»l. waarbij ook Flohr. Reshevsky Fine en Keres aanwezig waren, naar zijn mee ting over de aanstaande wedstrijden vroegen Nog nimmer is tijdens een toumooi in ver- I en dit reizen en trekken zou misschien voor de vertegenwoordi gers van een oudere generatie als Capablanca en ik. wel eens een nadeel kunnen beteekenen stoffelijk overschot ran heUperste regi men’. huzaren motorrijders, die tijdens kampioensrit van de K. M. onder Norg verongelukte, te Apeldoorn militaire eer ten grave gedragen. Omstreeks kwart voor twee arriveerde de rouwstoet bü de nieuwe algemeene begraaf plaats. De kist was gedekt met de nationale drie kleur en ging bedolven onder een schat van bloemen. Zü werd gevolgd door een deputatie van onder-officieren uit Harskamp. Vier col lega’s van den overledene fungeerden als slip pendragers. Zes rijtuigen gingen in den stoet mee, welke met een detachement van het mo- torganlzoen te Apeldoorn gesloten werd. Tüdens den droeven gang speelde de kapel Na het A. V. R. O.-toumooi ga ik op reis, acht maanden bulten Europa. Zuid-Amerika is mü» doel en ik hoop op 1 Juli 1939 te Bqenos-Alres te zün voor het F. I. D. E.-landentournool. Ik zal voor het Fransche team spelen. Het is jammer zoo besloot Aljechin, dat Neder land niet te (Buenos-Aires zal meespelen. Het Woensdagmiddag tegen half vier is een der Assen van het motorwerk, waarop de Velser brug draalt, gebroken. Men waarschuwde onmlddelUjk het perso neel van den technlschen dienst der Spoorwe gen. dat weldra aanwezig was. om een nieuw» as aan te brengen. Alhoewel de regeerlng aan deze vraagstukken haar voortdurende aandacht blüft schenken en binnen het kader van haar bevoegdheden even- tueele bezwaren zooveel mogelük zal ondervan gen, zoo overweegt zü toch niet speciale maat regelen op dit gebied te nemen. In verband hiermede worden door de genie grondboringen en andere proeven in verschil lende streken gedaan. Omtrent de uitvoering der plannen staat verder niets vast, aangezien deze geheel afhankelük is van het door Defen sie beschikbaar te stellen bedrag en de kosten noodig voor den aankoop en het gereedmaken van terreinen. Woensdagmiddag is bet zevenjarig dochtertje van den tuinman Rijvers te Pri neen hoge door een personenauto, bestuurd door dr. ld, gtt Etten, aangereden en op slag gedood. De Nederlandsche Spoorwegen hebben hoo ger beroep aangeteekend tegen bet vonnis in kort geding van den president der Haagsche rechtbank, waarbü de vordering van de Spoor wegen tot stopzetting van Stoop's busdiensten «•erd afgewezen. De H.T.M. heeft in de uitspraak berust. De datum, waarop de pleidooien sullen wor den gehouden, is nog niet bepaald. Voor de Spoorwegen treedt op mr. O. R. O. Wückerheld Bisdom, voor de firma Stoop mr. O. F. J. Jongbloed. l Onder de maatregelen, welke genomen saBen worden o«n te zweren betaettagdrwk te voorkomen, neemt de regeerlng behalve de reeds aangekondigde: Afschaffing van den Toegekend de aan de orde van Oranjè-Naa- sau verbonden eere-medallle ixj brons, aan me juffrouw M. J. M. van der Vlist, hulp in de huishouding bü mejuffrouw A. M. Zaaljer te Lelden en in goud aan J. W. Wltteveen. tn dienst van de familie Beckering te U gehelen, 'gemeente Apeldoorn. Skcbde indrnkken, den haidigen hebben gekregen, geen enkel opzicht En wat de kansen betreft? Alle deelne mers hebben m 1. gclljl» kansen en de be slissing zal pas In de laatste ronde'n) val len. De bezetting van het toumooi is bui tengewoon sterk, ik zou niet weten, hoe men de kwaliteit nog had kunnen opvoeren. Hoogstens zün er nog een twee of drie spe lers in de wereld, die ongeveer of büna op gelüke hoogte staan als het achttal van dit tournool, maar dan was het tournool nog grooter geworden. Maar zeker is, dat er geen sterkere spelers dan deze deelnemers zün. ren, terwül de beroemde Tommy Walker, die rechtsbinnen speelde, de Schotsche eer redde door een strafschot onhoudbaar In te schieten Door deze overwinning heeft de Engelsche ploeg zich van de eerste plaats in het tornooi om het interleaguekampioenachap verzekerd, wel zeer vroeg In het seizoen dus. - -4^- >aerd gaande met verhooging vaa emeet- behwMng van de. artikelen, waarop de •cctjne drukt, vaa 4 op pet.; T vrijstelling vaa omw tbc lasting vaa vzr- henevtemch, paardenvleeech eA; afschaffing vaa den zowtaccjjnw; vertaging van de omsetbetaeting ep thee ea bensine; herziening vaa den pconiiilsg dienst boden in de pereoneele belasting te dien ate, Mg één dienstbode steeds vrfl zal rijn en verlaging van de tarieven en tenslotte vertaging van den Mak van de peneneele Thans .krijgen dm de teams uit de kleinere landen de kans, de kansen te verdedigen tegen een gelükwaardigen tegenstander, hetgeen tot dusverre In den Tour de France neg niet mo gelijk was. Dinsdagmiddag waren eenlge werklieden, on der leiding van den 38-jarigen uitvoerder R ter Haar uit Rotterdam, bezig met het vervoeren van betonnen platen, welke gebruikt worden MJ het herstellep van de gemeentelijke zwemin richting in J>e ijzeren Man" te Eindhoven. Plotseling schoof een dezer platen, wegende 400 Kg van de lorrie. Ter Haar kreeg de plaat op bet lichaam. Naar aanleiding van In het voorlooplg ver slag gemaakte opmerkingen deelt de regeerlng nog male, dat zü het noodzakelük acht, ook na 1 Maart 1939 bepaalde bevoegdheden voor tijden van nood ter beschikking te hebben. Op grond van deze overweging stelt zü zich voor te bevorderen, dat tüdlg wetsvoorstellen van pie strekking bü de Staten-Generaal aanhangig zullen worden gemaakt In verband hiermede heeft Z. K. H. heden middag de openingsbüeenkomst bügewoond. waarin de offlcleren-leeraren. de burger-teeraren en de leerlingen door den directeur van de hoogere marine-krügsschool en den directeur van de hoogere krügsechocd aan Z. K. H. zün voorgesteld. Deze beslissing zou ojs. voor Nederland van zeer groot belang zün, daar onze ren ners dan niet meer tegen een overmacht van Belgen, Franschen of Dultschers te strüden hebben, niet met renners in één ploeg worden samengebracht, die zü niet verstaan en elkaar zooveel mogelük kunnen helpen. Maandag hadden werkloozen uit de gemeente Oes. te werk gesteld bü de werkverschaffing aan de Maasverbetering, den arbeid neergelegd, om dat zü van oordeel waren, dat zü de gestelde tarieven niet konden verdienen. De leiding van het werkkamp en de rüksinspectie voor de werk verschaffing waren echter niet bereid deze ta rieven te verhoogen, omdat arbeiders uit an dere gemeenten zonder al te groote inspanning het gestelde' loon konden halen en zelfs daar boven uit gijigen. Aan de werklooz minister van Soci onder die omstandigheden de werkgelegenheid voor hen openbleef en zü noch van de gemeente noch van het armbestuur eenigen steun zouden ontvangen. v Woensdagmiddag zün alle arbeiders wederom op gewone wü«e aan het werk gegaan. Voorts zouden In een zoo-genaamde B-klass* drie ploegen van elk 7 Franschen en 1 Belgi sche ploeg uitkomen. Deze zouden echter de A- teams niet behulpzaam mogen zün en hun eigen kans moeten rijden. Wie behooren de koeten der kinderbüslag- regeling te dragen? 7. Welke organen dienen de verzekering uit te voeren? Zün de door het voorontwerp geko zen uitvoeringsorganen de meest gewenschte en Is de volgorde waarin het voorontwerp deze noemt (bedrüfsraad, bedrüfsvereenlging, rijks- verzekeringsbonk tezamen met raden van ar beid) juist. 8. Het vraagstuk der financiering, vereve ning, enz. Na tal van argumenten zorgvuldig tegen elkaar te hebben afgewogen beantwoordde de meerderheid van den raad de eerste vraag bevestigend. De stemmenverhouding was 27 tegen 7. Daarentegn heeft dg raad zich met 22 te gen 13 stemmen uitgesproken tegen het scheppen van de mogelükheid van bedrijfs- gewüse ring dient aan te vangen bü het vierde kind. De groote meerderheid van den raad (27—8) is van oordeel, dat de leeftüdsgrens moet gesteld worden op IS jaar. Voorts bleek de raad met op een na alge meene stemmen van oordeel, dat het systeem van het voorontwerp ter berekening van de üoogte van den kinderbijslag wegens te groote administratieve moeilükheden niet kan worden gehandhaafd. De meerderheid van den raad (21—13) is van oordeeldat de uitvoerings-organen van de verzekering niet moeten worden gekozen zoo als het voorontwerp voorstelt. Zü is daartegen over van oordeel, dat de uitvoering in de eer ste plaats dient te geschieden door de be- drüfsvereeniglng. Daar, waar een bedrüfsraad is. kan deze als bestuur aan het hoofd der be- drüfsvereeniging gesteld worden, conform art. 26 der Bedrüfsradenwet. De raad is van oordeel, dat alleen de ultkee- ringen. berustend op de normaal wettflükt re geling, voor verevening in aanmerking ko - men. Een wetsbepaling in dien geest wordt wenschelljk geacht. Woensdagavond half zeven la een luxe-auto te Utrecht in de nabüheid van de Noorderbrug ‘n den Weerdsingel gereden. De bestuurder, ko mende uit Amsterdam, was niet op de hoogte van de verkeerssituatie zooals die bü deze bn* is en zoo reed hü. in plaats van de brug op, bet water in. De auto, waarin zich drie per sonen bevonden, ging geheel onder water. Door hem büna vol te laten loopen, waardoor de druk op het portier minder «erd, toonden z|) zich door eigen kracht redden. adviseert de meerderheid van den tweede lid van art. 4 te laten ver- waardoor net huispersoneel niet prin cipieel buitengesloten De nationale inkomsten- en winstbelasting is bestemd om te dienen tot dekking van een tekort, dat In hoofdzaak wordt veroorzaakt door de büzondere uitgaven ten behoeve van de defensie en ter bestrijding van de werkloos heid. Deze belangen raken het geheele volk, zoodat het blllük is, dat iedereen in de daartoe noodzakelijke uitgaven naar vermogen bü- draagt. In verband met het systeem der be staande belastingen is dit alleen te bereiken langs den weg van heffingen bü de bron. De regeerlng blüft van oordeel, dat het door haar voorgestane stelsel de minste bezwaren heeft en meent, dat de In het Voorlooplg Ver slag genoemde maatregelen niet door te voeren De volgende plaatsingen xjjn gelast; Met 1 November 1938: de luitenant ter zee der le klasse M. Schoo eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms Friso en geplaatst a. b. Hr. Ms. Vrachtschip te Willemsoord: de luitenant ter zee der 2e klasse L. H Reeser e. h Hr. Ma. Van Speük; de officier van den Mannestoocnvaartdienst der le klasse C. U H. Vincken, a. to. Hr. Ma. De meerderheid van den raad (2014) is van oordeel, dat de kleine zelfstandigen niet onder de kinderbüslagversekering dienen te worden gebracht. De regeerlng wenscht voorts, gezien -haar streven naar objectiviteit In dezen, niet over te gaan tot een stelsel, waarbü het systeem van ZS. verboden vereenlglngen geheel moet plaats maken voor dat van individueele toetsing. De regeerlng merkt op, dat het vraagstuk van de kartels en trusts reeds sinds jaren haar büzondere aandacht heeft. Met betrekking tot het systeem van de aan de gemeenten te verleenen compensatie voor hetgeen zü als gevolg van de herziening der personeele belasting verliezen, kunnen thans, waar deze zaak nog in een stadium van voor bereiding verkeert, nog geen mededeellngen worden gedaan. De raad beeft zün discussies gevoerd aan de hand van de volgende vragen. In een afzonderlüke bijlage stelt de raad een klassenstelsel voor, volgens hetwelk de kinder- büslag bedraagt voor arbeiders met een week loon van minder dan 18 gld: ƒ0 60 per week of ƒ2.80 per maand; ƒ18.— tot ƒ24.—: /0.75 per week of ƒ3.25 per maand; ƒ24.— tot ƒ30. ƒ0.90 per week of ƒ390 per maand; ƒ30. tot ƒ36.ƒ1.10 per week of 4.77 per maand.' ƒ36.tot ƒ42.1.30 per week of ƒ5.63 per maand; ƒ42of meer: ƒ1.50 per week of ƒ6.50 per maand. In de Memorie van Antwoord op de aigemeene beochouwingen van de Tweede Kamer over de RÜksbegrooUng 1939, zegt de regeerlng, dat, wat bet financieel beleid belrtft, «U ook na kennisneming van de. van haar meening afi welke bepaalde leden financieele n toestand/ meent, haar inzichten fi te mogen en te kannen herzien. De regeerlng stelt zich voor, omtrent de Jn de gegeven omstandigheden meest aangewezen oplossing spoedig haar standpunt te bepalen Met betrekking tot de In het voorlooplg ver slag genoemde onder het ambtenarenverbod vallende vereenlglngen, nl. de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrüheld. de Ka tholieke Jongeren Vredesactie en .Kerk en Vrede”, dient te worden geconstateerd, dat zü ter bereiking van hare, op zichzelf veelal toe laatbare pacifistische doelstellingen, niet schromen, middelen te bezigen, zooals het sa menwerken met, dan wel bet zich aansluiten bü organisaties, die als extremistisch staan, waardoor het volstrek» ontoelaal dat ambtenaren zich op eenlgerlel wüae met de werkzaamheden dier vereenlglngen Inlaten. Het Is duldelük, dat onder deze omstandig heden niet met een Individueele toetsing van de betrouwbaarheid der betrokkenen kan wor den volstaan. Een A-klasse zal worden geformeerd, waari': de ploegen van Frankrijk. België. Dultschlana Nederland. Luxemburg, Zwitserland en Spanje elk bestaande uit 1 renners zullen uit komen. Op het terrein van de Wolverhampton Wan derers is Woensdagmiddag voor 30.000 toeschou wers de voetbalwedstrijd tusschen de elftallen van de Engelsche en de Schotsche League ge speeld. De toeschouwers hebben van een snellen wed strijd kunnen genieten, waarin prachtig werd gevoetbald en waarin de Dhgelschen meestentijds licht in de meerderheid waren. Voor de rust zorgden de linksbuiten en de linksbinnen, resp. Boyes en de nieuweling Dix, er voor, dat Enge land met een 20 voorsprong aan de tweede helft kon beginnen. In de tweede helft wist Dix nogmaals te sco- Voor zooverre hare wettelüke bevoegdheden zulks toelaten, waakt zü tegen een ontwikkeling op dit gebied, die voor de volkshuishouding schadelük zou kunnen zün. In het algemeen meent de regeerlng er echter op te moeten wü- zen, dat men hier niet alleen van schadelijke gevolgen kan spreken, aangezien deze ontwik keling in vele gevallen ook bügedragen heeft en noodzakelük is voor gezonde verhoudingen op industrieel gebied. 1. Verdient de strekking van het ontwerp, dat bü de loonbepaling van hen, wier gezin den feltelük-gemlddelden omvang overtreft, met de daarmede samenhangende grootere lasten word: rekening gehouden, aanbeveling? 2. Dient de mogelükheid te worden openge laten, dat bedrüfsgewüac afwijkende regelingen worden getroffen, eventueel onder goedkeuring van den minister! 3. Dient het voorontwerp zich te beperken lot de loontrekkenden, of dient bet zich ook uit te strekken tot andere groepen van bet be drijfsleven? t 4. Dient bjj deze verzekering een loon- of Inkomens-grens te worden gesteld? 5. Wanneer behoort het recht op kinderbü- I slag te ontstaan (bü het hoeveelste kind, en tot op welken leeftüd van het kind) en h» h«> Mi te» ktete&ttec moeten nen moeten om te zwaren druk Uf voorkomen, hebben tevens de strekking om de werkgelegen heid te vermeerderen. De regeerlng stelt zich voor daarnaast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ter stumuleerlng van het bedrijfsleven. Een verklaring omtrent de situatie, welke In zake het wereldkampioenschap ontstaan is, in verband met het terugtrekken van Flohr, wilde Aljechin op het oogenblik niet afleggen. Er zün nog besprekingen gaande met de A V. R. O. met betrekking tot het feit, in hoeverre de win naar van het toumooi het recht heeft den we reldkampioen uit té dagen. Binnenkort mag men hieromtrent nadere bijzonderheden tege moet zien. Op een vraag, wat Aljechin zoo in de laatste maanden gedaan heeft, vertelde de wereldkam pioen, dat hü o. a. een boek over schaken ge schreven heeft, hetwelk in December as. te Londen ?zal verschijnen. Buitengewoon Jammer, verklaarde Keres. Waarom het boek niet vóór het tournooi uitge geven? Daar hadden wü nog wat uit kunnen leeren Ik heb de eerste drukproeven bü mü, repli ceerde Aljechin, die kun je met genoegen lezen En er de fouten uithalen, merkte Keres fün- IJes op De meerderheid van den raad (19—14) ta m MrdMi, dM de Underitetagvcneke- Zo» aal worden voorgeaield geen perse- neeta betasting meer te beffen van «takels, hotels, café’s en restanranta. van biljarten en van pletaervanrtidgen. terwijl ook in overweging to de personeel» belasting voor motarrijisigen aansienHjk te verminderen of dese heffing af te schaffen met gelijk tijdige invoering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke ep het motorr|jtislgeBverkeer drukken. Daarnaast ligt het tn de bedoeling den gedistilleerd- en bteraiaijne te verlagen. De afschaffing van de snkeltjke bedrijfs belasting heeft de regeerlng belten het ver band van de onderhavige voorstellen in grootst mogelüke meerderheid den raad is ï'an oordeel, dat de totale kos ten der verzekering niet door den Staat behooren te worden gedragen. De meerderheid van den 'raad is van mee ning, dat de Staat ook niet heeft bü te dragen in de kosten. Een zestal*was van meening. dat treurmuziek, terwül trompetters afwisselend op de Staat heeft bü te dragen in de kosten. De groote meerderheid van den raad is van oor deel, dat verhaal op de arbeiders terecht In het voorontwerp niet Is toegelaten, (twee leden I peloton een salvo. tegen). I Aan de groeve spraken, mede namens den I 1 minister van Defensie, luitenant-kolonel A. J 1 E. Mathon. commandant van het eerste half- regiment huzaren-motorrijders te Harskamp, en opperwachtmeester J. B O. Rutgers, namens de onderofficieren van Harskamp Namens de onder-officieren van het eerste regiment huzaren te Amersfoort en mede'na mens de rüvereeniglng „Koning Willem UT waarvan de overledene bestuurslid was. sprak de oudste inateucteur, opperwachtmeestet Jansen 4 Fourier J. Dik sprak namens een deputatie van onder-officieren van het vierde halfregt- ment huzaren te Deventer sn de heer C. Glling uit Arnhem voor de K. N. M. V. Een familielid dankte voor de ia biet» eer, jden overiedeoe beweaen, Van Speljk. De stemmen hebben gestaakt over de vraag, of de werkgevers onder de kinderbüslagverze- kering dienen te worden gebracht. De kleinst mogelüke meerderheid van den laad is van oordeel, dat In het wetsontwero een loon- of inkomstengrens dient te worden opgenomen. Volgens een bericht uit Parijs is de or ganisator van den Tour de France Henri Desgrange, van plan enkele belangrijke wüziglngen aan te brengen In de organisa tie van de groote Ronde. In de Jaren na 1923 is de regeerlng er in geslaagd extra-afloMlngen te doen, hetgeen een goede politiek is geweest. Als dat niet geschied was, zou thans de staatsschuld niet ver van de f 5 milliard zün geweest. Daar komt nu nog bü. dat blükens de cüfers, in de mlllioenennota verstrekt, de schuld In de eerstvolgende Jaren nog aanmerkelük stügen zal. Alleen voor het jaar 1939 zal die stüging. naar raming, omstreeks f 180 milMoen bedra gen. Daarbij valt de jaarlüksche aflossing van f 59 mlllloen in het niet. Het is gebleken, dat de Jaren 1937, 1938 en 1939 een zeer aanmer kelijke stüging van de kapitaalsuitgaven ver tonnen. In de tweede plaats zal het hee' wat moeite en inspanning kosten, dienst voor het jaar 1940 omlaag te krügen, gezien den aandrang die van verschillende züden op de regeerlng wordt uitgeoefend, op groote schaal, door middel van het Werkfonds, openbare werken ter hand te nemen. Kan in nog sterkere mate dan dit reeds is geschied, geanticipeerd worden op een toe komstige welvaartsperlode, op Inkomsten dus, welke in de toekomst nog verdiend moeten worden? Naar de meening der regeerlng is dit niet mogelük. Noodgedwongen zal op de toe komst moeten worden geanticipeerd, doordat nog tal van uitgaven zullen moeten worden volgende mede: Ten aanzien van de positie der ambtenaren zegt de regeerlng in de Memorie van Ant woord op de algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rljksbegrootlng 1939, dat zü van meening is, dat, zoolang zü zich in verband met den aorgelüken toestand van s lands financiën genoopt ziet,- een afwüzend standpunt in te nemen tegenover een verhoo ging van de salarissen en loonen van het rijks personeel, partleele herzieningen van som mige ambten of groepen van ambten zooveel mogelük achterwege dienen te blüven. Het is duldelük, dat het, voor het behoud van de op het stuk der salarleering verkregen goede onderlinge verhoudingen, noodig is, dat ten aanzien van de salarleering van het per soneel der lagere publlekrechtelüke organen een overeenkomstige gedragslijn wordt ge volgd. Zoolang de salarleering van het rijksperso neel op bet huidige peil gehandhaafd moe; blü ven, zal derhalve tegen bet ongedaan maken door die organen van plaats gehad hebbende salarisverlagingen In het algemeen bezwaar moeten worden gemaakt en zullen voorstellen tot partleele positieverbeteringen ook voor het personeel dier organen aan de vorenomschre- ven criteria dienen te worden getoetst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9