Hier het Alg. Ned. Persbureau A.N.P. We luisteren naar... «#.OUD VADISj Plan A (vervolg). Wat ons te doen staat KccCoistyEc/ciiujetg'. Ketkelifk leven 1 OFFICIEELE OPENING NIEUW GEBOUW Restaurant DORRIUS M. Z. Vwwtbergwal b. h. Spul. Amsterdam. FLATS SV JOUK IN U CASTS ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938 W eer bericht Tomatensoep in blik Kind verdronken Regeering en pers Clearingkoersen Avro-Schaaktournooi BOEK EN BLAD Het nieuwe gebouw Het drama te Koedijk ZWEMMEN Minister Colijn spreekt De officieele opening Landbouwhoogeachool Audiëntie Aartsbisschop EUWE HEEFT VERLOF Maandag 7 November Zondag 6 November f t. PAARDENSPORT Dubbele cross country te Den Bosch ?a Ritm. Steenkamp winnaar v< I VISCHHANDELCONCEN- TRATIE TE IJMUIDEN? Voortvluchtige procuratiehouder te Le Havre aangehouden Een zwemfestijn In R. K. verband Euwe speelt in de eerste ronde tegen Keres Kath. Grafische Bond keurt het plan goed Bank te Maastricht benadeeld Tijdens het A.V.R.O.-schaak- touraooi VERVROEGD PENSIOEN Onder de talrijke aanwezigen waren vele ministers en autoriteiten in het zwembad Mauritskade te *s Gravenhage Een objectief oordeel ven Ir. F. Thiel Distributie onder werkloozen en vryen handel zijn nooit onschuldig, daarom tijdig F e» 4 Zacht HERDRUKKEN het het on- bln- 11.08 Gramofoonmuzlek. DBOITWICH, 1500 M. ing’s orkest. Strijkkwartet. 1 Wllllbrordua. n KRO-Melodisten en 6 Donderdag is in de omgeving van Vught de BRUSSEL. 32 2en 484 M. Pi cellovoor- en U DBUTSCHLANDSENDEB, 1ST1 M. BS tea I 1. VERDERE VOORUITZICHTEN: weer. Zen op van. 7.04 onder nan. 443 nar. Licht op n.m. 4.53. Maan op n.m. 3.87 onder ra. 344. Veile Maan 1 November. 8pr hoopt en verwacht, dat de telexdlstrlbu- tiedienst, die heden geopend wordt, een doel treffend middel zal blijken te zijn om pers en P.T.T.-bedrijf nog beter dan tot nu toe in staat te stellen het Nederlandsche volk te dienen en onze nationale kracht te sterken. sloten. huis. gevestigd, redactle- 8.30 0.30 Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, zal de volgende week alleen Maandag en Donderdag audiëntie verleenen. Koersen voor stortingen op 5 November 1038 tegen verplichtingen, luidende in: Relchsmarken t 73.85; Lires f 0 83. h k h S v b WAGENINOEN. Geslaagd voor het inge- nleursexamen Nederlandsche landbouw de heer F. A. Deale, geb. te Bloemfontein (Z.-A). Ii tx B V< i i 1 1 1 1 5 X I c z 3 11 XI d u V b ge- wijlen Vi in st ck S- 7 Kleinorkest. Gramofoonmuzlek. Wegens den overvloedigen tomatenoogst heeft de Nederlandsche groenten- en frultcentrale. teneinde de telers te behoeden voor de nood lottige gevolgen van overproductie, een gewel dige hoeveelheid tomaten uit de markt geno men en deze onder bijvoeging van rijst laten verwerken tot tomatensoep In blik. Van deze blikken zullen eerlang anderhalf mlllloen stuks beschikbaar worden gesteld voor distributie onder de werklooeen, maar daarnaast is de Ned. groenten en frultcentrale voornemens een partij van niet minder dan 4% mlllloen blikken In den vrijen handel te brengen. De procuratiehouder van de Middenstands- bank te Maastricht, die, zooals gemeld, voort vluchtig Is. werd Donderdagavond te Le Hévre gearresteerd. Dr. Ir. M H. Damme, namens den minister van Binnenlandse!» Zaken het woord voerende, verheugt zich in de aanwinst van het nieuwe gebouw, dat de outillage van het bureau ver betert. Het is spreker een aangename gedachte, dat ook de P.T.T. tot de outillage van het A.N.P hebben medegewerkt door den aanleg van het telexnet. Spreker is er trotsch op. dat Neder land na Dultschland bezit ons tand de meeste telex-aanslultingen van Europa op dit gebied vooraan staat en dat de P.T.T. op deze wijze de outillage van het A.N.P hebben kunnen verrijken Moge de verhouding van regeering en pers in ons land blijven wat zij Is; een enkel or gaan moet spr. van dezen wensch echter uit sluiten. Spr. is er van overtuigd, dat de Ne derlandsche Pers In het algemeen op hoog peil 484 M. 12.30 Gramofoonmuzlek. 12.80 en 130 130 en 6.30 838 Dansorkert. 7.38 Gramofoonmuzlek 830 en 9.35 Kleinorkest en solist. 11.05 Gramofoonmuzlek. Het zesjarig dochtertje van den heer Hulle- man, machinist aan de turfstrooiselfabriek van de N.V. Veenderij Erven Mr. I. A. van Reijen te Bergentheim in de gemeente Ambt-Hardenberg. Is In een onbewaakt oogenblik bij de woning ‘der ouders te water geraakt en verdronken. De raadkamer van het Gerechtshof te Am sterdam heeft afwijzend beschikt op het veraoek tot Invrijheidstelling van den arbeider B. uit Bergen, die er van verdacht wordt, opzettelijk met een huurauto in het Noordhollandsch Ka naal te zijn gereden Bij dit tragische ongeluk zjjn, zooals men zich herinnert, de drie kinde ren van den verdachte om het leven gekomen De man is eenigen tijd geleden door de justitie te Alkmaar gearresteerd, omdat hjj er van wordt verdacht dat hij op deze wijze een einde wilde maken aan het leven van zijn vrouw. De Recht bank te Alkmaar had zijn insluiting in het Huls van Bewaring voor den tijd van dertig dagen bevolen en hlervap was B., die volhoudt onschul dig te zijn, in hooger beroep gegaan bij het Gerechtshof Hij wordt bijgestaan door mr. De Groot uit Alkmaar. Het Hof achtte geen termen aanwezig <xn den verdachte in vrijheid te stellen. 730 Berlljnsch Phllbarmoniach orkest m. m. v. solist. 1030 Otto Dobrindt’s orkest. VERWACHTING: Krachtige tot matigen. Westelijke tot Zuidelijken wind, swaar bewolkt tet betrokken, waarschijnlijk eenlge lichte regen, weinig verandering ia temperatuur. de heeren H. Nijgh, (Nwe. Rott. Crt), L. Evers. ERotterdamsch Nieuwsblad), R. W. P. Peere- boom, (Haarlemsch Dagbl), H. Diemer (Rot terdammer). F. H. H. Herold. (Ultg. Mij. Neer- landls) en Y. G. van der Veen, (Arbeiders pers), (de heer H. KuUpers, (Maasbode) was verhinderd) en de directieleden H. H. J. van de Pol. Mr. Joh. J. Belinfante en Mr. J. F. E. Belinfante. Als cere-gasten waren o.m. aanwezig de mi nister-president. de ministers van Financiën en van Koloniën, de directeur-generaal van de P.T.T., die den minister van Binnenland- ZBk.Stl wrwirriigd a Kifr Cu Cï. J_ D. Kropman, waarnemend burgemeester van Amsterdam, de hoofdingenieur-directeur der telegrafie en telefonie, P. A. M. Speet, alge meen bedrijfsleider van den K. R. O., het be stuur van de vereeniging „de Nederlandsche Dagbladpers”, de voorzitter van den Ned. Jour nalistenkring. van ,4e Amsterdamse!» Pers”, van de R. K. Journalisten-vereeniglng. Voorts zeer vele eigenaren en directeuren van dag bladen, leden der stichting A.NJ De genoodlgden verzamelden zich in de vergaderzaal van den Raad van Beheer en de belendende kamers van directie en secreta riaat. De ministers namen met eenlge andere gasten ’plaats aan de raadstafel. De voorzitter van den Raad van Beheer, de heer H. W. Nijgh, heette allen hartelijk wel kom en bracht dank aan de ministers Colijn, De Wilde, Van Boeyen, Welter, aan burge meester de Vlugt, aan den heer Damme en aan den President van het Belgisch Telegraaf Agentschap Belga, wiens aanwezigheid op dezen dag de goede samenwerking tusschen de pers van belde volken demonstreert, voorts aan de vertegenwoordigers van Radlo-Omroep en Pers. 322 M. 13.30 Gramofoonmuzlek. 13.50 en 1.30 Salonorkept. 1.80 Gramofoonmuzlek. 830 Balonorkeet. 8 50. 7.30 en 830 Gramofoonmuz. 8.50 Populair concert. 9.30 José 8chnyder*a orkest. 1030 Gramofoonmuzlek. In het Amstel-hotel te Amsterdam is Vrijdag avond onder groote belangstelling de schaak kamp tusschen de acht grootmeesters, die Zon dag een aanvang neemt, officieel geopend. De gezanteq en consuls van de verschillende landen, waarvan de schaakmeesters onderdanen zijn, waren bij deze plechtigheid aanwezig, terwijl verder vele vooraanstaande figuren op schaak gebied van hun belangstelling blijk gaven. Van de grootmeesters was alleen Capablanca nog niet gearriveerd. De andere deelnemers: Dr. Aljechln, Dr. Euwe, Botwinnik, Fine, Flohr, Ke res en Reshewsky werden welkom geheeten en toegesproken door den heer Q. de Clercq, den voorzitter van de A V R O die, zooals men weet, desen belangrijken schaakkamp organiseert. Nadat de heer De Clercq zijn openingsrede had uitgesproken voerde Dr. Euwe namens de spelers het woord. Dr. Euwe dankte daarbij de A.VJi.O. voor het Initiatief en zeide ervan over tuigd te zijn dat deze wedstrijd een hoogtepunt zal worden in de schaakgeschiedenis. Nu het A.V.R.O.-tournooi aanstaande is de meeste deelnemers reeds In ons land zijn aangekomen, is uit al hun uitlatingen in inter views en np persconferenties wel één ding bij zonder, duidelijk gebleken. Dat zij het nJ. twq zeerste betreuren, dat dr. Euwe in zooverre ge handicapt is. dat hjj tijdens het toumool zijn leeraarsplichten wenscht'te vervullen. De sportieve houding, der deelnemers is door de rectrlce van bet gemeentelijk meisjeslyesum zoozeer gewaardeerd, dat deze het initiatief .heeft genomen, den heer Euwe te verzoeken verlof te vragen gedurende den tijd van het tournooi. Hoewel het om formeele redenen niet moge lijk was, een onmiddellijke beslissing van de zjjde der onderwijsautorlteiten te verkrijgen, hebben wjj toch reeds kunnen vernemen, dat dit verlof stellig verleend zal worden, daar de auto riteiten te dien aanzien reeds van te voren een welwillende houding hadden aangepomen. De Voorzitter van den Ministerraad, de Mi nister van Staat. Minister van Algemeene Za ken Dr. H. Colijn, besprak in een tafelrede de verhouding tusschen regeering en pers. Daarna sprak de heer J. W. Henny, voorzit ter van de vereeniging „De Nederl. Dagblad pers." De werkwijze en de geleverde prestaties van het A. N. P. hebben geheel aan de verwach tingen beantwoord, ja deze zelfs overtroffen. Dit is roor een zeer, zeer groot deel te danken aan den President-directeur. den heer van de Pol. die zich ten volle aan zijn taafc beeft ge geven, op een wijze boven allen lof' verheven, gesteund door een staf, zoowel In Amsterdam als In Den Haag, die van hoog tot laag met volle energie heeft medegewerkt om het bureau den naam te doen verwerven, dien het heden soowel in het binnen- als buitenland neeft. gaarne daar hun vangsten laten waar de visch vlot door de 1 kan worden opgenomen en niet op waar zij afhankelijk zijn van slechts handelaren. Versnippering in deze branche mag onge twijfeld nadeelig genoemd worden, terwijl con centratie niet alleen een plaatselijk belang, maar voor alles ook een algemeen belang is. 1338 Tlplca-<wk«st. 1.30 BBC-Northern Ireland-orkest. 3.40 Mandoline-orkest. 3.30 Gramofoonmuzlek. 4.05 Zang. 4.40 Reg. King's orkest. 5 40 Menges Strijkkwartet. 9 55 Walford Hyden'» orkest en eollsten. RADIO-PARIS, 1848 M. 9.00 en 10.00 Gramofoomnuslek. 11 30 Derveaux-orkeet. 11 50 Gewijd concert. 105 Gramofoonmuzlek. 1.30 Zang. 1 35 Paacal-orkeat. 3.30 Zang 5.30 Paadeloup-orkeat. 8 50 ..Jeannot et Colin", operette. 10 50 en 11.30 Gramofoonmuzlek. 11.35 Dansmuziek. Reeds enkele dagen ging te TJmuiden gerucht, dat de firma Frans Vrolijk, de groot ste reederij te Scheveningen, haar bedrijf naar IJmuiden overplaatst. Naar verluidt, heeft dese reeder eenigen tijd terug van een bankin stelling te IJmuiden een pand aangekocht in de Mlddenhavenstraat, waar momenteel de bu- reelen der Reedersvereeniging gevestigd zijn. Deze vestiging in IJmuiden 1» niet - alleen plaatselijk van groote importantie, doch ook teekenend voor den Nederlandschen visch- handel in het algemeen, aldus de woorden van den heer Ir. F. Thlel, directeur van „De Vem”, die bereid was «ns zjjn oordeel nierover mede te deelen. Ongetwijfeld, aldus Ir. Thlel, aal ook deze concentratie van het vlsscherijbedrijf in het belang zijn van de 3 belanghebbende groe pen n.l. de vlsschers, de handelaren en de ree- ders. De vlsschers en reeders immers zullen steeds verkoopen, handelaren i plaatsen enkele KEULEN. 436 M. 8.50 Gramofoonmuzlek. 1035 Strijkkwartet en solisten. 1130 Militair orkest en planoduo. 1.30 Populair concert. 3.30 Amusementsorkest. 4.30 Uit Italië: Koor- en orkestoocoert. 5.50 Gramofoonmuzlek. 735 Koorconcert. 9 50 Klelnorkeet en eoUsten. 11.30 Concert. BRUSSEL, 322 en 434 M. 322 M. 9.40 Gramofoonmuzlek. 10.30 Zang en orgel. 1130 Orgelconcert 13 30 en 130 A. Zanders-orkest. 3.35 Gramofoonmuzlek. 3.30 en 4.15 Symphonle-orkest en eoiist. 5.50 en 8.30 Gramofoonmuzlek. 730 Zrng 8 30 Kleinorkest, koor en solisten. 1030 Populair concert. 11.30 Gramofoonmuzlek. Het ligt in de bedoeling dezen verkoop te doen geschieden via de grossiers, winkeliers, coöperaties en groot winkelbedrijven, onder het étlket „Centraal bureau voor de veilingen". Om het nieuwe artikel Ingang te doen vin den zal de centrale een bedrag van 80.000 beschikbaar stellen voor reclame-doeleinden. Vervolgens legde de wereldkampioen, Dr. Aljechin. een verklaring af. Hjj zeide dat in zijn contract met de A.VJl.O. is vastgelegd, dat de winnaar ven het tournooi het recht heeft Dr. Aljechln uit te dagen. Daarnaast echter is ook bepaald dat elke andere groot meester eveneens zijn rechten kan doen gel den. Dr. Aljechln houdt zich derhalve het recht voor te onderhandelen met eiken se- rleuzen candldaat. die garanties kan stellen en met aannemelijke voorstellen kan komen. Zou dus de winnaar van dit tournooi een aanbod doen, dat geaccepteerd kan worden, dan zal Dr. Aljechin gaarne de uitdaging aannemen. Een van de redenen om. een. uitdaging te weigeren zou, volgens Dr. Aljechin, zijn, wanneer er gespeeld moet worden In een land, dat hem vijandig gezind is. Hjj doelde hiermede, zoo zeide de wereldkampioen, niet op Nederland Blijkbaar was hier dus spreke van Rusland. De landelijke vakgroepvergadering van den Ned. Kath. Grafischen Bond heeft het plan besproken tot vervroegde penslonneerlng In de typografie. Volgens het Bondsorgaan is het plan alge meen toegejuicht. Aan den bondsvoorzitter werd dank gebracht voor bet door hem gene men Initiatief om een voorstel tot vervroegde penslonneerlng in den bedrijfsroad aan de orde te stellen, waaruit het voorgestelde plan is te voorschijn gekomen. Tenslotte werd met bijna algemeene stem men het voorstel aanvaard, waardoor de Kath. organisatie thans een definitieve beslissing heeft genomen, welke voor alle ’.eden dend is. Elke regeering, zoo zeide hij, heeft behoef te aan kritiek, zonder kritiek is het regeeren onmogelijk. Daarom voelt de regeering zich door kritiek niet gekrenkt en is zij bereid elke kritiek, die binnen de juiste grenzen blijft, met dankbaarheid te aanvaarden. Er moet echter maat worden gehouden in het uiten van lof opdat regeeringsperso- nen zich niet onfeilbaar gaan achten en in het uiten van kritiek. Overdreven kri tiek kan het vertrouwen van het volk in de regeerders en, wat soms érger is, hëT vertrouwen der regeerders in zichzelf dermjjnen. Reeds een vijftal jaren vechten in verschil lende plaatsen van ons bisdom enkele energieke leiders om het zwemmen in Katholiek verband' te propageeren. In Delft en Rotterdam waren het onderafdeellngen van bekende voetbalclubs die dezen mooien tak van sport gingen beoefenen. DJIL. heeft het dank zij het nieuwe overdekte zwembasln goed kunnen bolwerken en in Rot terdam hebben de afdeelingen van Leonidas en Aelus zich gecombineerd tot de vereeniging L-A.C. Excelsior Schiedam doet voor de Delfte- naren niet onder. In Den Haag. Haarlem en Amsterdam werden aparte zwemvereenigingen I gesticht. In Haarlem heeft men lang moeten zv oegen om vasten voet te krijgen maar het zal nu met V.O.Z. wel lukken. Het Amsterdamse)» I Amstel heeft een goeden naam door zijn polo- wedstrjjden en vooral door zjjn zomertournooi. I De jongste onder de vereenigingen heeft nu wedstrijden uitgeschreven waaraan al deze clubs zullen deelnemen. Swift organiseert deze wedstrijden op 6 November in de Bad- en I Zweminrichting aan de Mauritskade te Den I Haag. De inschrijving is buitengewoon goed. De prestaties die in onderlinge wedstrijden en in de wedstrijden die verschillende clubs tegen el- kaar hielden werden genoteerd, zijn behoorlijk en er is voor voldoende afwisseling gezorgd. I Door de sympathieke houding van den KN Z.B is de leiding aan geroutineerde Juryleden toe- I vertrouwd. Als slot van de II nummers van I het programma staat een Fotowedstrijd tusschen Amstel en Swift. Heel de R. K. sportwereld ziet met belang- I stelling de resultaten van dezen eersten grooten I wedstrijd in R. K. verband tegemoet. Hierop werden ververschingen geserveerd en geleidde de directie en de hoofdredactie van 't A. N. P. de autoriteiten en genoodlgden het gebouw rond. Daarna vereenigden alle aanwe zigen zich aan een maaltijd in het Amstelho- tel. De minister-president. Dr. H. Colijn, was aan tafel gezeten tusschen de heeren H. Nijgh voorzitter van den Raad van Beheer, en J. W Henny, voorzitter Van de vereeniging ,,de Ne derlandsche Dagbladpers”. Minister de Wilde en de waarnemende burgemeester, mr. Krop man, waren aan de andere zijde gezeten van den president, den beer Njjgh, die de tafel opene met een dronk op H. M. de Koningin en het Koninklijk Huis. In zjjn hierop volgende rede merkte hij o.m het volgende op. Ons bureau staat automatisch onder een zoodanig toezicht, dat de grootst mo- geljjke objectiviteit is gewaarborgd. De Temps” zei het nog dezer dagen, dat de Ne derlandsche Pers beschouwd wordt te zijn ,,la plus incorruptible du monde”. Dat dit in de toekomst zoo blijven moge, daartoe zal het A. N. P. zonder twijfel het zijne bijdragen. staat. Moge dit in de toekomst steeds kunnen worden gezegd van een in vrijheid tegenover de regeering staande pers. De heer Kropman sprak namens het gemeen tebestuur van Amsterdam. Dit heeft alle reder, het werk van het persbureau te waardeeren, gezien ook de onovertrefbare wijze waarop het A. N. P. in de spannende dagen van September heeft bijgedragen tot de rust der bevolking. Hoe moeilijk was toen de taak van het bureau om het nieuws te beoordeelen en te schiften Amsterdam verheugt zich er in een zoo be langrijk gedeelte dier pers binnen zjjn mu ren te bergen. De heer de Wilde, Minister van Financiën zeide als oud-persman verblijd te zijn, dat zoo veel uiteenloopende dagbladen zich in het A N P. hebben gevonden. Die samenwerking was noodig; er is in ons land scheiding genoeg. Waar samengaan mogelijk is, moet dit geschie den. Niet alleen bewerkt dit bezuiniging waarvoor spr. alles voelt maar het maakt tevens het bereiken van grooter resultaat mo- gelijk. Spr. en Dr. Ir. Domme zijn verheugd persoonlijk aan de totstandkoming van het telexnet te hebben medegewerkt. De heer Henny, voorzitter van „de Neder landsche Dagbladpers”, zegt den minister-pre sident voor zijn woorden hartelUk dank. De minister had echter een ding vergeten: Datds pers er trotsch op is geruststellende mededee- lingen der regeering aan het volk over te bren gen. Verder spraken de heeren van Ryelandt, pre sident-directeur van Belga te Brussel, Salomon- Eon, W. Vogt. namens de contact-commlssis radio-pers en de heer Libourel, Juridisch ad viseur van het A. N. P. Tenslotte hebben de heeren Nijgh en van de Pol woorden van dank gesproken, vooral aan de ministers. 484 .M. 930 Gramofoonmuzlek. X030 Ed. Lolaeau-orkest dracht. 13.05 Vervolg orkestconcërt. 13.30 Gramofoonmuzlek. 1333 Salonorkest. 13.50 Gramofoonmuztek. 1.05 en 130 Vervolg concert. 330 Gramofoonmuzlek. 3.50 Conaervatorlum-orkeat v. Brussel en •ol laten. 4.50 Cembalovoordracht. 530 en 6.00 Dansorkest. 738 Gramofoonmuzlek. 8 30 Gevalreerd programma. 1030 Dansorkest. 11.90 Gramofoonmuzlek. Hierna vond onder regie van Kommer Kleyn het ceremonieel der loting plaats, waarbij de Looper, de Koning en de Koningin onder ba zuingeschal hun intrede deden. Meisjes uit de acht verschillende landen in ds kleeding van die landen spraken de gr<io>Bii (liters in hun eigen taal toe en boden bloemen aan. Capa blanca werd bij deze gelegenheid vervangen door Landau. Hst resulUuit vaii de toting w«e, dat Ifctwe- in de eerste ronde met wit speelt tegen'Keres. De andere partijen - zijn FlohrCapablanca. Al jechlnReshewsky en Fine—Botwinnik. De eerste ronde begint Zondag om 12 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. -11 December 1934 werd op de ledenverga dering van „de Nederl. Dagbladpers” de stich ting Algemeen Nederlandsch Persbureau »A. N. P.” opgericht, die in Julf 1935 haar bureau in werking deed treden. Achtereenvol gens werden de nieuwsdiensten overgenomen van het persbureau Vas Dias, het Ned. (Haagsch) Correspondentiebureau en het Ned. Tel. Agentschap (Reuter). In Augustus van dit jaar werden ook de nieuwsdiensten In Ne derland van de N.V. Aneta overgenomen, welk bureau als zusterorganisatie van het A. N. P. in Indië zijn taak voortzette. Daarmede was de oprlchtlngsperlode van het A. N. P. afge- En thans krijgt dit bedrijf een eigen 1.30 Polltlemuzlekkorps. 3.30 Arthur Salisbury's orkest. 4.15 Cello en piano. 4.50 Gramofoonmuzlek. 5.30 Karl Caylua Players. 5 40 Strijksextet. 7.00 Gramofnon mnelefc 730 Variétéprogramma. 8.50 Zang. 10.00 Nadia Boulanger's vocaal ensemble, BBC-Orkèst en yolist. 11.35 Oscar Rabin's Band. 11.80 Jazzmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 41&5 M. NCRV-Ultzendlng 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmustok. 1030 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuzlek. 13.00 Berichten. 13.30 De Gooilanden. 3.35 Gramofoonmuzlek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonplanten. 3.45 Berichten. Bijbellezing. 4 45 Gramofoonmuzlek. 8.18 Gramofoonmuzlek. 6.30 Vragenuurtje. ^7 7.45 Gramofoonmuzlek. 8 00 Berichten ANP 8.15 Gratpofoonmuxiek. 830 Cauaerle over de maansverduistering. 9.00 Accordeonensemble. 10.00 Berichten ANP. 10 30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Violen, viola. 11.35 Gramofcoomuziek. HILVERSUM II, 8814 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA 8.00 Gramofoonmuaiek. 8.18 Berichten. 10.30 Orgelspel. 10.45 Declamatie. 11.00 Planovoordracht. 11.30 Vervolg declamatie. 11.45 Gramofoonmuzlek. 13 00 .JBsmeralda”. t 13.15 Berichten. 1330 De Ramblers. 1.00 VARft-Orkeat. 3.00 Viool en plano. 3.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuzlek 330 Zang, plano. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5 00 Gramofoonmuzlek. 6.00 Orgelspel 6 30 Muzikale cauaerle. 7.00 Debat over huiswerk voor de echool- 730 «tco ncert. 8 00 Berichten ANP. 8.15 Utrechtseh Sted Orkest, .De Stem des Volks” en solisten. 0.00 Declantetle. 9.30 VARA-Orkest. 10 00 Berichten ANP. 10.05 Chansons. 1030 VARA-Orkest 10.45 De Ramblers. 11.15. Gramofoonmuzlek. 1130 „Fantasia”. DEOrrWICH. 1800 M. 1135 Zang. 12.10 Gramofoonmuzlek. De heer A. J. Lievegoed. chef van den Regee- ringspersdienst, beschouwt het als een hoogeren vorm in de ontwikkeling van het instituut der Nationale Persbureaux, wanneer, zooals hier te lande is geschied, zulk een instituut den jurl- dischen vorm verkrijgt van een op coöperatie ve leest geschoeide stichting tot nleuwswlnning en -verspreiding, uitgaande van de gezamenlijke dagbladen van 'n land; *n hoogere vorm, omdat de Journalistieke samenwerking van ideologisch zoo gevarieerde groepen, als waaruit hier te lande de dagbladpers bestaat, blijk geeft van den heuglijken gemeenschappelijken wil om met prjjsgevlng van" het materieele profijt dat een persbureau kan bieden, het zwaarste accent te plaatsen op de zuiverheid der berichtgeving. Ook voerde de heer H. Dekking, voor zitter van den Nederlandschen Journalisten kring het woord. Het woord was ten slotte aan den heer H. H. J. van de Pol, President-directeur van het A. N. P„ die in de eerste plaats dank zegde voor de vele bloemstukken. Verder schetste hij den enormen vooruitgang in de techniek van de nieuwsoverbrenglng. Epiloog. Esperantoiezlng. HILVER8UM U. 8014 M. 845—10 00 VARA. 12.00—5.00 AVRO. 5.30 VARA. 8.00—13.00 AVRO 9.00 Sportnieuws. Tulnbouwpraatje. 930 Gramofoonmuzlek. 13.05 Fllmrubrlek. 1330 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.30 Causerie: „Wat er in Indië gebeurt”. 1.50 Gramofoonmuzlek. 3 00 Boekbespreking. 330 Concertgebouw-orkest. 3 30 Causerie over bet lustrumspel ,4a- catra" 3.45 Gramofoonmuzlek. 430 Schaaknieuws. 4.45 Berichten ANP. 8.00 De Ramblers 8 30 Sportpraatje. 6.45 Berichten ANP. Gramofoonmuz. 730 Novltelten-orkest, VARA-Mount-Glrls en solisten. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.00 Hersengynuiastlek. 930 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 10.00 Radlotooneel. 10.10 AVRO-Aeollan-orkest. 10.55 Vervolg van 10.10. 1100 Berichten ANP. 11.10 Sollstenconcert. Het hoofdkantoor van het A.NF. is nu vestigd in de voormalige woning van den bekenden bankier en volkenbondsdeskun- dige C. E. ter Meuten, op de Heerengracht bij den Amstel te Amsterdam. Het gebouw is van onder tot boven geschikt gemaakt voor het nieuwsbedrijf, dat zijn eigen etschen stelt. Op de eerste verdieping is een representatieve gele genheid voor ontvangsten. Daar zijn de verga- t derzaal van den Raad van Beheer, de Directie en het Secretariaat van het A.N.P. Op de tweede verdieping zijn de kamers gevestigd voor verschillende afdeelin gen en de telexkamer. waar de toestellen staan voor het seinen op de beide telexnetten van het A.N.P. Op de derde verdieping zijn eveneens redactiekamers ingericht, alsmede de radio-afdeellng, waar al het buitenlandse!» nieuws per Hell-machlnes en in morse wordt opgevangen. Op deze verdieping zijn tevens gevestigd de belde omroepcellen (klei ne studio's), van waaruit des avonds de be richten worden omgeroepen. In het souterrain zijn nog kamers voor ar chief, expeditie en telefooncentrale. Op dak is een net van veertien antennes gespan nen, waarlangs het A-N.P. verbipdlng heeft met het verre Oosten en Westen. DEUT8CHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Gevarieerd concert. 9 35 ült Londen: .Ada und Galatea”, opera. De wereldcrisis en den geese! der werk-1 I loosheid te bestrijden door het BENUTTEN I ww ’8 WERELDS OVERVLOEDIGEN’ I RIJKDOM. - Dit na is moge lijk, als het begrip BEZIT” wórdt vervangen door I het begrip „BRUIKLEEN", doch een bruik-1 teen met tijdens het bruikleen „de rechten - van den bezitter". I Na afloop van de bruikleenperiode vervalt I Ihet bezit aan den Staat met als eenigs Zdoel :,DE VERNIETIGING". iop deze „vernietiging" van het oude pro-1 Zduct volgt dan vanzelfsprekend en das •automatisch „de aankoop van _het nieuwe [product", hetgeen weer de mogelijkheid Stol „produceeren" tengevolge heeft. Ibm. (17) W. c. Sicken I lnii*»awHnwi>sMiianiinniiaJ dubbele cross country van de Koninklijke Mili- I taire Sportvereeniging verreden. I De uitslagen zijn: Paardencross: 1. lult. v. d. Hoog op „Result”, I 8 min. 17 sec.; 3. ritm. T. Steenkamp op „Ro land”; 3. ritm. Hasselman op „Billy James”; I 4. luit. W. Kloppenburg op „August”; 5. ritm. [Pahud de Mortanges op „Sliver Star"; 8. luit. H. van Weel op ..Sptn 7. luit. L. Knopius op „Aubepine”; 8. luit. O. Diemont op „Tosh", 8 I min. 49 sec. Motorcross: deelnemers, leden van de KMS.V.: 1. ritm. T. Steenkamp 0 strafpnt. tijd 37 min. 13 sec.; 3. lult. A. van Baluseck 8 strafp 13. ritm. Hasselman 13 strafp.; 4. luit. Knopius 128 strafp. j| „B”-deelnemers, niet-leden van de KMS.v.' 11. luit. J. Koppenol 3 strafp. t«d 27 min. 48 sec.; 12. lult. R. Boer 11 strafp.; 3. luit. Jansen 11 strafp.; 4. luit. v. d. Heijden 18 strafp. Dubbele cross: 1. ritm. T. Steenkamp; 2. ritm. Hasselman; 3. ritm. Pahud de Mórtanges; 4. luit. [L. Knopius; 5. luit W. Kloppenburg; 6. luit A. J van Baluseck; 7. luit H. van Weel; 8. luit Stoa» de Orave. „Practise!» driehoeksmeting”, F. Wijdenes, 2e druk. Uitgave P. Noordhoff, Groningen. .Algebraïsche vraagstukken” deel II, P. Wij denes, 8e druk. Uitgave P. Noordhoff, Groningen. „Beknopte drlahrwk—seéing", uitgave B. P. Wjjdenes, 8e druk. Uitgave P. Noordhoff. Gro ningen. „Vlakke meetkunde voor M.O. en V H.O -sup- plement" (kegelsneden) C. J. Alders. Uitgave P. Noordhoff, Groningen. .Mechanica voor het M.O. met vraagstukken,” door dr. H. J. E. Be th, dr. P. J. van Loo, 3e druk. Uitgave P. Noordhoff, Groningen. „Wat is dat? De Encyclopedie voor de jeugd” no. tot en met 18. Uitgave N.V. Hollandla- drukkert), Baarn. Bevat de woorden vanaf exo tisch tot en met luchtvaart: de verschillende artikelen zjjn bevattelijk behandeld en verlucht met mooie en goed verduidelijkende foto's. HILVERMUM I, 1875 en 4154 M. 830 KRO 9 30 NCRV. 13.18 KRO. 8 00 NCRV. 7.48—1130 KRO. gezongen H. Mis Gewijde muziek. 9.60 Nederd. Herv. Dienet. 12.18 Cauaerle over St. WUUbrordua. 13.35 KRO-orkest. 1.00 Literaire causerie. 1 30 KRO-Melodisten en solist. 2 00 Vragenbeantwoordlng. 3.45 Gezelschap .Fro Musics Antique”. 3 0G Cello en plano. 3.15 KRO-Kamerorkest. 3.35 Vervolg cellovoordracbt. 3.45 Vervolg van 3.45. 4 00 Zlekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gerei. Kerkdienst. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Gramofoonmuztek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest. - solisten. 9.10 Causerie „Ons bolwerk". 9.20 De „Sons of the Pioneers". 9 40 Radlotooneel. 10 10 Gramofoonmustok. 10.30 Berichten ANP. 10.40 11.00 RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Glardlno-orkeet. 10.30 en 1130 Gramofoonmuaiak. 1336 Zang. 105 Dameeorkest. 3.35 Gramofoonmuzlek. 3.45 Zang. 3.00 Gramofoonmuzlek. 330 Zang 3.45 en 4.40 Gramofoonmuzlek. 4.50 Cellovoordracbt. 6.05 Vlooivoordracht. 5.35 Gramofoonmuzlek. 6 J5 Vloolvoordracht. 7.20 Locatelll-orkeet. 8.05 Gramofoonmuzlek. 615 Zang. 8.50 Uitzending uit ThéAtre National de 1' Opéra. KEULEN, 456 M. 1130 Pabrieksorkest. 13.35 Nettenakaen-orkest. 1.30 Populair concert. 340 Gramofoonmuzlek. 3.30 Kleinorkest en solisten. 530 Zang mét plano. 8.30 Toni Fluss’ orkest. 8.50 en 935 GramofoonmuMék. 9.80 Leo Eysoldt's orkest, instrumentaal kwartet en solisten. 1130 Concert.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 6