Het twaalfde eeuwfeest St. Willibrordus van NATIONALE HULDE r k Nederland zal den bisschop huldigen als brenger van christendom en beschaving ZATERDAG* 5 NOVEMBER 1938 De viering der Katholieken EEN WEG, EEN WIL! Plechtige zitting op 7 Nov. 1939 in de Domkerk te Utrecht ONRUST IN POOLSCHE OEKRAÏNE MR. L C. BESIER OVER LEDEN G) VEIDGhEiDJWEEK. der KNAC. Onze Princes sen in Duitschland iiiiifflinnHMmm Door militairenauto gegrepen Bejaarde fietser op slag gedood INBRAAK TE BENSCHOP Ontploffing in de haven van Sete J. P. Schuttevaer overleden Amsterdam—Rijnkanaal r Exaihens godsdiemt-diploma B Britsch tankschip in brand Oud-procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden Steunvergoeding veldboonen. Denaturatie groene erwten MINISTER VA NBUUREN IN ZUID-LIMBURG OFFIC1EELE CRISIS- - PUBLICATIE Poolsche studenten in gevecht met de bevolking DOOR HOOIVORK IN HET OOG GETROFFEN LEVENSMIDDELEN ALS GESCHENK Prins Cantacuzene rgearresteerd Een der leiders van de Ijzeren Garde Boter behoort van rijksmerlc te zijn voorzien Een bezoek aan de werken te Ryswyk In den Hoogen Raad herdacht ACWLLF5 HJJ HOEFDE Nl«n* TE WACrfTtM E&N J WÉL’ De viering, oltgaande tm de ksUMÜeken Besier was iemand van bijaondere en werden gewond. Ma van t] en Bevestigd l De Stiftskerk ,JSt. Salvator" te Susteren in Limburg l -1 Felth, met enkele woorden den overleden oud- procureur-generaal mr. Besier herdacht. Namens het parket heeft de procureur-gene- raal mr. W. J. Berger zich bij de gevoelvolle woorden ven den president aangesloten. WARSCHAU, 5 Nov. (Hava.) Vrfldu- middag rifc> natkmalistieebe Peeteche Ma- dealen daags geraakt neet de Oei final la bevolking. Na een vergadering van de ata- denten trokken rij naar het „Ooekrainaete betel" en wierpen hier de reilen in. Wat de financieele regeling dezer nationale viering aangaat; de burgemeester van Utrecht «al trachten een waarborgsom bijeen te krijgen van 30.000. Van de zijde van den .Jlederland- •chen Katholiekendag’' werd 3000 toegezegd. Talrijke overblijfzelen in bet Zuiden getuigen daar nog van. Zuidelijk lag ook bet door hem gestichte klooster Echternach, dat in de mid deleeuwen een wijde bekendheid genoot. WU- llbrord bezocht bet dikwijls; de moeizame reis over land en rivieren was meteen een missie tocht. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboo nen van den oogst 1938 welke voldoen aan de kwallteitseischen en In het tijdvak van 31 Oc tober tot en met 5 November 1938 ajjn gedena tureerd door telen of handelaren ƒ235 per 100 K.O. zal bedragen. Voorts wordt ter kennis van belanghebben den gebracht, dat met Ingang van Maandag 7 November aan telen gelegenheid zal worden gegeven, door hen zelf geteelde erwten van den oogst 1938 (en wel voedererwten. welke aan de daartoe gestelde elschen voldoen) te dena- tureeren met recht op vergoeding, een en an der overeenkomstig de Crtsissteunbeschikking 1938 Erwten (Oogst 1938) en het daarbij be boerende Reglement Steun Erwten 1938. Uit het hotel werd geschoten, waardoor ver scheidene studenten werden gewond. De stu denten beantwoordden het vuur. De politie verspreidde de betooge» en deed een huiszoeking in het hotel, waarbij vijftien Oekrainers, waaronder een vrouw, gearresteerd werden, omdat rij in het bezit «aren van revol vers. '«f eigen beginselen nadeziQg lot ell zelfs den rijzigen domtoren der aloude bisschops stad waarnemen. Na een en ander aan de bovenzijde te heb ben bezichtigd, daalden wij af naar den vloer der schutsluis. <5 i Te Rotterdam is in den ouderdom van BI jaar overleden de heer J, p. Schuttevaer, uit vinder van een onzlnkbare reddingboot, waar mee hij in ons land en daarbuiten herhaalde- lük proeven heeft genomen, die met wisselend succes werden bekroond. MONTPELLIER, Nwv. (Havas) Het Britsebe stesmanhlp „Stsskwrib". aast aan lading petrolewm van Sete naar Wane lage aan boord, heeft in rwhn II een exptoaie gehad. Het sohlp brandt hevig. Op den provincialen weg onder Koog a.d. Zaan la een 80-jarige wielrijder bü het ont steken naar het fietspad, door een der auto’s van een colonne luchtdoelartUlerie op wsg naar Den Helder, gegrepen en op slag gedood. Waar een wil it, is een weg, Dat weten wij al lang, Maar waar een weg is, is een wil, Dat komt soms in ’t gedrang! Die wil is van de overheid. Die zorgzaam er voor waakt Dat elk, die recht heeft op den weg. Daarvan geen misbruik maakt. Die wil is toch van iedereen Die prijs stelt op fatsoen, Die niet alleen zijn rechten eischt, Maar ook steeds recht wil d o e n. 't Is toch de wil van ieder mensch, Die deelneemt aan ’t verkeer, Dat dit niet steeds o n veiliger wordt, Maar veiliger, altijd méér, in is er. somtijds kwade wü, Maak korte metten dan: Voor zulke lieden is er heusch Geen plaats op 't wegenplan. Ja, waar een weg is, zij één wil: De wil, om 't goed te doen, Te loopen, rijden zooals 't hoort, Naar wet en naar.... fatsoen, ’t Zij niet slechts wil der overheid, Maar wil van iedereen! Naar veiligheid, naar goed verkeer Daar moeten wij toch heen! HERMAN KRAMER In den ouderdom vsn zeventig jaar is Vrijdagochtend te Den Haag overleden mr. L. C. Besier, oud-procureur-géneraal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, comman- deur In de orden van den Nederlandschen Leeuw en van Oranje Nassau. De réliekenschrtfn in het klooster ie Echternach, waar St. Willibrordus is begraven Na de gastvrije ontvangst door de heeren van den Rijkswaterstaat maakten wij een rondgang over het uitgestrekte terrein onder leiding van den hoofdopzlchter, den heer K. J. Westhoeve. Wij moeten bedenken, dat Sint WHlibrord de eerste geweest is, die met succes bet chris tendom in Nederland verkond lg<j heeft. Al was hü aangesteld voor bet Noordelijk deel van ons land (het Zuiden behoorde toenmaals grooten deels tot het bisdom Luik), toch sou het on juist zijn, hem uitsluitend te zien als een Utrechtsche of Hollandsere figuur. Hij beeft, minstens evenveel als in het Noorden, gewerkt in Brabant en Limburg. De minister van Waterstaat, Z.Exc. mr. dr Ir. Van Buuren bracht Vrijdagochtend een be zoek aan de ondergrondsche werken van de mijn Willem Sophia te Kerkrade-Spekholzer- lielde en begaf rich des mldags naar Maas- ■trtcht. De oprit vanaf den Lekdijk en aansluitende wegen, die voerden naar de brug bij Rijswijk die over het Buitenhoofd zal worden gelegd, zijn reeds gereed, ja zelfs bestraat. Aan de linkerzijde van de sluizen, gezien vanaf den Lekdijk, wordt een gemaal gebouwd. Dit komt gedurende circa 20 dagen 's jaars, dat er naar verwachting geschut moet worden, in bedrijf. Aldus de groote lijnen van de nationale en katholieke Wlllibrordherdenklng, zooals die in voorloopigen vorm voor 7 November van het volgend jaar zyn vastgesteld. De opzet stemt tot vreugde. Ten eerste heb ben de katholieken door hun initiatief tot een nationale huldiging blijk gegeven, een breede opvatting te bezitten van de beteekenls van St. WHlibrord voor het heele Nederlandsche volk; hun initiatief is tevens een bewijs, dai zij hun eigen positie als vaderlanders juist heb ben begrepen. Tweedens is het een verblijdend feit, dat andersdenkenden geheel uib eigen be weging, op hetzelfde idee zijn gekomen; dit is een bewijs, dat de laatste jaren in Nederland een saamhoorigheld groeiende is, die vroeger niet mogeljjk werd geacht. Al bestond er een samenwerking in de politiek, de theologie hield de geesten scherp van elkaar gescheiden. Hierin komt nu langzamerhand verandering. Zonder js te geven zoekt men toe- ler op een basis, die allen namelijk van christendom Het spreekt vanzelf, dat wü, katholieken, onze eigen Willlbrordvierlng met alle zorg en toe wijding moeten voorbereiden; aan geen enkele volksgroep immers kan de figuur’ van deaen heilige dierbaarder zün dan aan ons. Maar hetzelfde is voor ons een reden, «m te zorgen, dat ook (of liever juist) de nationale huldiging een grootsche demonstratie wordt van Nederlandschen geloofszin en nationale saamhoorigheid opdat oc zegen, die Sint WiUibrord twaalf eeuwen geleden ons land gebracht heeft, ook in onze dagen voelbaar moge zfjn voor het heele volk. BH den aanvang van de zitting van den Hoo gen Raad heeft de president, jhr. mr. Rh. In de rechterschutskolk zün 19 meier hooge meerputten gebouwd. Zü zün uit gewapend be ton opgetrokken en dienen voor de scheepsgelei- ding in de sluis. Onderling worden zü verbon den door betonnen loopbruggen die ieder een gewicht hebben van 30 ton. De sluisdeuren van het binnenhoofd die op het werk zün vervaardigd en het respectabele gewicht hebben van 45 ton zün reeds Ingehan gen. i Te Gouda werd examen afgenomen voor het le deel Godsdienstleer en Bübelsche geschiede nis. Voor beide vakken slaagden de eerw. zrs. Ce line (L. F. Borghouts) en Addolorata (H. J. Vrouwenvelder). mej. J. E. M. Straser, en de heeren J. J. M. Busch, J. B. Lubbers, P. H. Schippers, W. A. G. Straser en H, L. van Vliet. Te 's Gravenhage behaalden diploma B: de eerw. zrs. Mère A. E. M. M. Storms R.8.C en Willibald (T. H. Vervaat); de dames M J. Brinkhorst, A. G. M. Broeders, S. M. Dükstra- Groos, A. H. van Hagen, J. C. M. Kruger, B. V. M. Latour, M. A. M. Llssmann, E. M. L. Netel- beek. E. B. M. Quant. Th. o. van Veen. M. C. C. Verbrugge, J. Walison, M. W. van Zaaien en de heeren P. J. C. Danckaarts, J. C. Dries, L. P. R. Haring en J. M. Meyer. Verder slaagden voor een of meer der vakken Godsdienst (le of/en 3e gedeelte) Bübel en Kerkgeschiedenis de eerw. zusters Christeta (A. M. de Bruyn), Sylvestra (M. Caspers), M. Thé- rèse Martin (A. A. Pieters), Debora (J. P. M. Willemsen); de dames M. A. Agterof, A. M. M. Bakker. M. W. Boon, J. H. M. Dükgraaf. H. J. M. Dükgraaf, C. Th. van Gordingen. M. P. Meys, H. C. van Oirsouw, C. A. Quick, C. J. J. de Rooy, G. M. Ruygt, C. M. van Spronsen, E. A. M. van Wessum, barones A. O. M. van Voorst tot Voorst. M. P. van Wijk, J. H. M. de Haan en E. G. H. van Rün; en de heer Th. J. van der Kley. Na deze nationale bijeenkomst 'houden de katholieken een afzonderlijke vergadering in „Tlvoll". Het programma is nogi niet bekend. Tenslotte heeft men een plan gevormd tot het houden van een bedevaart naar het graf van Sint WiUibrord te Echternach. Omdat het zomerweer aldaar zeer drukkend is. heeft men den tüd daarvoor bepaald tusschen half Sep tember en half October. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de gemeente Benschop Na hiervan op de hoog te te zijn gesteld, heeft de gemeenteveldwach ter te Haastrtcht zich op den weg opgesteld om voorbijgangers aan te houden. Omstreeks 4 uur vannacht passeerde per rijwiel de 28- jarige T. uit Roelofsarendsveen, die den veld wachter trachtte te ontwijken.Deze wikt den man echter, na eerst nog een schot in de lucht te hebben moeten lossen, na een worsteling te overmeesteren. In het bezit van T. werden inbrekerswerktuigen en 50 gulden gevonden. Deman is ingesloten. schrijven van een anders schrijfsel onder eigen naam. Hoevelen plegen plagiaat in hun leven. Plagiaat is het onder eigen naam uitgeven van een anders schildering of beelding. Zoo doen te velen ook in het gewone leven. We apen te gaarne anderen na en imiteeren angstvallig een ander. We ontwikkelen ons eigen karakter niet en zorgen er niet voor het eigene in ons tot gelding te brengen integen deel: we vervlakken al *t eigens om maar een confectte-maakseltje te wor den. Laten we ons echter ook in t gewone leven hoeden voor plagiaat. De sluisdeuren van het buitenhoofd zullen wanneer de Lekdük zal zün doorgegraven en de voorhaven op de vereischte diepte is gebracht per scheepsgelegenheid worden aangevoerd. Bo ven het binnenhoofd is een hulpbrug in aan bouw, waarover tüdelük het verkeer zal worden geleid, ter voorkoming van stagnatie van het verkeer tusschen Rüswük en Ravens waai). Deze brug zal dienst doen tot dat de brug over het buitenhoofd voor het verkeer zal worden open gesteld. Een zeer voornaam stadium van dit werk is wel de beproeving van het sluizen-complex. Hier voor is tus-chcn dï Heuvc'straat en de Hoender- iteee een Lv’’ nan-elcgd waartegen enkele arbeiders bezig waren een winter-,JCrammat" te ilaatsen (d.l. de bedekking van het düklichaam met riet en stroo). Aan deze hulpdüken zullen zware elschen worden gesteld, daar het water bü beproeving tot boven de normale hoogte zal worden opge- ?ompt. Men hoopt deze beproeving in het voor aar te kunnen verrichten. In den middag zullen de katholieken deel nemen aan de nationale hulde in den Dom. Als merkwaardigheid mag worden vermeld, dat men in de Utrechtsche Universiteitsbibliotheek zeer oude middeleeuwsche hymnen heeft ont dekt. Deze zullen tüdens de nationale Domzit- t>ng worden uitgevoerd door het bekende Gre- goriaansche koor, de Schola Cantorum, onder leiding van Pater Caecllianus Huügens O P.M. ill De rijkszuivehnspecteur te 's Gravenhage ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat voor zendingen boter, bestemd voor zgji. „Liebesgaben”, dezelfde bepalingen gelden als voor alle andere boterzendingen naar het bui- tenlariU, zoodat bü uitvoer de «mar behoort te zün voorzien van een rüksbotermerk, dat tevens als kwaliteitsmerk geldt, ten blüke waarvan dat merk onder het daarop voorkomende nummer is voorzien van een opdruk, bestaande uit de hoofdletters Z K B. Aanbieding ten uitvoer van boter, niet van een zoodanig merk voorzien, vormt een over treding van bestaande wettelüke voorschriften en kan tot gerechtelüke vervolging van den af zender aanleiding geven. Op verschillende plaatsen wordt thans san de voltooiing van het BetuwePand gewerkt. Nu bü K.B. van 20 October IJ. Is bepaald dat ten behoeve van de kanaalverblnding Amsterdam Bovenrijn de verschillende perceelen binnen de gemeenten Tiel en Echteld zullen worden ont eigend, zal ook spoedig in eerstgenoemde ge meente met het werk een aanvang worden ge maakt. Hier krügt men niet alleen den bouw van een sluis, maar tevens over het binnenhoofd een spoorbrug voor de Hjn Dordrecht—Kesteren. Bovendien twee bruggeneen voor den nieuwen verkeersweg Rotterdam—Eist en een voor den weg Tiel—Amerongen. Deze laatste wordt met een tunnel onder rijksweg no. 15 doorgeleid. Verwacht msg worden dat deze belangrijke kanaalverblnding van Amsterdam met den Bovenrün in 1944 zal worden opgeleverd. VUt havenarbeiders wordt vermist. Sleepbooten zün er in geslaagd het branden- de schip naar het midden van de haven t» alae- pen, waardoor bet niet meer in de nabüheid van de benstne-opalagplaataen ligt. Niettemin bevindt het schip zich nog vrij dicht btj de plaats, waar vaten benzine zün neergezet. Een der middelen om aan geld te komen aal bestaan uit heffing van entréegeld voor de expositie. Van het Nationaal Comité ook U het idee uitgegaan, twee beelden op te richten in den Dom-toren van St. Willibroidus en St. Boni- facius. Zou het niet een beau geste zün tegen over het volk van Nederland, Indien de hier voor noodlge gelden werden bijeengebracht door de katholieken? Naast deze nationale viering, meent het comité, moet aan bijzondere volksgroepen de vrüheid gelaten worden, het eeuwfeest van 8t. Willibrordus bovendien te vieren op eigen wüze. Het Nationaal Comité ziet dit zelfs graag. Het overtollige water dat zich dan in het Betuwepand bevindt, wordt door zuigkokers naar het gemaal geleld, vanwaar het door pers buizen wederom in de voorhaven wordt gepompt. In het gemaal zullen enkele dlesel-motoren worden opgesteld, die voor de aandrüvlng zullen zorgen. Hierin werden tevens enkele dienstver trekken ingericht voor het sluispersoneel. De persbuizen die momenteel in het gemaal worden aangebracht zün van een büzondere technisch^ samenstelling De taak van een journalist Is veelzijdig en vraagt nu eenmaal aanpassing. Dit ondervonden wü weer eens duidelijk toen wü eenige pas aan gelegde düken moesten passeeren, waarbü de vette Betuwsche kiel ons vaak parten speelde. Wü werden büna jaloersch op de massieve laar zen van den ons rondleidenden Waterstaats ambtenaar. Ook van klimpartijen, bü bezoek van derge- Ujke werken, blüft de reporter niet ver schoond, en zoo klauterden wü, alsof het onr dagelüksch werk gold, tegen de ladders op, die ons naar de twintig meter hooge bovenzüde van het gemaal voerden. Hier verkrügt men een prachtig overzicht van het sluizen-complex. Men neemt waar, dat het sluiseiland. dit. is het gedeelte tusschen de aan Ravenswaaüsché züde gelegen schutsluis en aan Rükswüksche züde gelegen keersluis, nog moet worden opgevuld. Hiervoor is niet minder dan 46000 kub. meter zand noodig. Tot onze groote verbazing zagen wü dat op het gemaal een büzondere dakbedekking was aan gebracht. Bü nadere toelichting bleek dat dit een. onderdeel vormt van de vaste brug die over het Buitenhoofd is geprojecteerd. Reeds nu konden wü vaststellen, dat men vanaf deze brug kan genieten van een fraai Betuwe-panoram*. Bü helder weer kan men Toen een landbouwersknecht te Rünaater- woude bezig «ras met het opladen van hooi, kwam zün baas, de 28-jarige F. Verhagen, on verwachts om den hooiwagen loopen met het droevig gevolg, -dat deze met den hooivork werd getroffen in het oog en de hersenen werden geraakt. De man ia aan de gevolgen overleden. De studenten verzamelden zich later weer en sloegen in de Oekratnscbe stdswijken de win kelruiten in. De bevolking «rterp de studenten met steenen De politie herstelde de orde en arresteerde een dertigtal studenten en vüftig Oekraïne». Thans trekken sterke politie patrouilles door de straten en handhaven de orde. Eenige tientallen personen werdén gewond. Dit comité stelde een program op; de inhoud ervan werd ons meegedeeld door het bestuur van den Nederlandschen Katholiekendag, on der leiding van Baron A. van Wünbergen en den heer J. N. Heerkens—Thijssen, die onlangs op een persooeferentie van katholieke journa listen bü monde van hun secretaris. Pastoor W. Nalet. de plannen bekend maakten. In de zomermaanden van het jaar 1939 zal te Utrecht een tentoonstelling worden georga niseerd. die de beteekenls van bisschop Wil- librord voor de cultuur van Nederland aan schouwelijk zal uitbeelden. De kruisgang van de oude Dom kerk en de kapittelzaal zullen dienen als plaats, waar de expositie wordt on dergebracht. De bedoeling is, in de eerste plaats alles te verzamelen betreffende den persoon van 8t. Willibrordus. In Echternach berusten eenige relieken van den bisschop, alsmede isabslr gnsnhriftrr **rt~rffznrlr nfj- zr*’.' zal alles tentoongesteld worden, dat betrekking beeft omtrent zün vereerlng in Nederland. Ver volgens zal de expositie een beeld geven van de vroeg-middeleeuwsche cultuur. Men zoekt hiertoe de medewerking bultenlandsche bibliotheken, iir het büzonder van die landen, waarmee St. WiUibrord in be trekking heeft gestaan. Vooral in Engeland en Ierland berusten veel waardevolle Wlllibror- dus-documenten. Prinses Juliana is Vrijdagmiddag met Prin ses Beatrix te Berlijn aangekomen. Prins Aachwin was ter begroeting aan het station aanwezig. De rela naar Reckenwalde werd per auto voortgeaet. Toen men hiermee by den Aarts bisschop kwam, deelde deze mede, dat de burgemeester van Utrecht, in overleg met den Commissaris der Koningin, reeds met een soortgelijk plan by Hem was geweest, zoodat het idee blijkbaar niet uitsluitend was opgekomen by katholieken. Op deze verheugende mededeeling kwam de gewenschte samenwerking spoedig tot stand. Men vormde een Nationaal Comité, dat zich voornam, de viering te regelen van Bisschop WiUibrord als brenger van christendom en cul tuur in ons vaderland Naast dit tentoonstellingsplan ia men voornemens, des middags een plechtige zitting te houden in de Domkerk. Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van de gemeente Utrecht, zal deze vergadering openen Vervolgens zullen Prof. J. Huizinga uit Leiden en Prof. G. Brom uit Nymegen, op deze vergadering het woord voeren, de eerste over „WiUibrord als cultuurdrager", de tweede over „WiUibrord als evan gelieverkondiger". Daarna zal de Minister-President Dr. Coljjn het slot woord uitspreken. In den avond heeft de brandweer haar po gingen om den brand te blusschén, gestaakt. De bemanning is ongedeerd, doch men ver keert In-het onzekere omtrent bet lot van Mn der haveóarbeidera, die zich op het oogenbllk. dat de brand uitbrak, aan boord bevond. BOEKAREST, 5 Nov. (Havas) Bevestlga wordt, dat de Roetneensche politie op 27 Octo ber prins Alexander Cantacuzene heeft gear resteerd. De prins, die een der voornaamrte leiders van de Ijzeren Garde was, is in April van dit jaar gearresteerd. Enkele dagen later werd hü naar Boekarest overgebracht om daar terecht te staan, doch hü wist te ontsnappen door op een rijdenden trein te springen. Daarna is hü by verstek veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf en 120.000 lei boete, terwül bet ver bluf In bet land hem voor den tüd van zes jaar verboden werd. In aansluiting op de nationale herdenking, hebben de katholieken, onder leiding van het bestuur van den „Nederlandschen Katholieken dag’', besloten tot een büzondere viering, waar van het programma in groote Ujnen er als volgt uitziet. Allereerst heeft men besloten, den traditlo- neelen Nederlandschen Katholiekendag, die oorepronkelyk in het voorjaar van 1940 zou gehouden worden, te doen samenvallen met de 8t. Willlbrordusviering op 7 November 1939. De dag zal worden ingewijd met eaa luister- :üke pontificale H. Mis. Het is nog niet zoo lang geleden, dat op een vergadering van redacteuren van het tüdschrtft „Ons Geestelük Erf” professor WHlibrord Lampen O.FH., hoogleeraar in de handschrif tenkunde aan de R.K. Universlteit te Nü- megen. de aanwezigen herinnerde aan het twaalfde eeuwfeest van St. Willibrordus’ sterf jaar op 7 November 1939. Iemand kwam op het idee, aan de herden king van dit eeuwfeest het karakter te geven van een natlonalen vierdag. Men stak de kop pen bü elkaar, en het duurde niet lang, of met algemeene instemming vormde men in groote Ujnen een plan. Met Ingang van 1 April jX had mr. Besier wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftyd zün hooge functie neer gelegd. Onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in verschillende rechterlüke betrekkingen aan den lande bewe zen, werd hem toen eervol ontslag verleend. Hü werd opgevolgd door mr. W. J. Berger. Mr. Besier is In 1868 te Utrecht geboren. Daar promoveerde hü in 1891 op het proefschrift: ,De stichtingen en het ontwerp tot herziening van het Burgerlek Wetboek" en op stellingen. Na eenige jaren de praktyk van advocaat en pro cureur te hebben uitgeoefend, werd hü be noemd tot ambtenaar O M bü het Nantenga- recht, ter standplaats Middelburg. Een jaar la ter werd hü ambtenaar O.M. te Utrecht. In 1903 volgde zün benoeming tot zubstltuut- officier van Justitie te Amsterdam. Nog geen volle tien jaren later werd mr. Besier benoemd tot advocaat-generaal bü den Hoogen Raad der Nederlanden. Toen in 1934 mr. A. Tak over leed, werd mr. Besier tn zün plaats benoemd tot hoogs ten magistraat In het Openbaar Ministerie. Het procureur-generaalschap bü ons hoogste rechtscollege Is geen functie waarbü san den weg getimmerd wordt. Toch is zü In den rechtsstaat van het allerhoogste belang. De procureur-generaal toch waakt voor de juiste toepassing der wetten bü alle rechtscolleges en is ook belast met het toezicht op de leden der rechterlüke macht. Tal van hoogst belangrüke zaken werden door mr. Besier behandeld, büvoorbeeld uitent In gewikkelde octrooikwestles. Zeer bekend zün ook zün omvangrijke conclusies In de goudclau- sule-processen tegen de .JConlnklüke" en de .JBataafsche’’. Bü het in werking treden. In 1935. van het nieuwe wetboek van strafvordering verscheen ..Het Nederlandsche Strafproces", dat nog steeds door eiken jurist als een standaardwerk wordt beschouwd. Van de hand van mr. Besier zagen ook tal van korte publicaties, prae-advie- zen e.d. over ulteenloopende onderwerpen het licht in verschillende juridische periodieken. Ook in het maatschappelijk leven heeft mr. Besier zich bewogen. Mr. Besier was iemand van büzondere en uiterst consciëntieuze werkzaamheid en met een I hoogstaand en gaaf karakter. Oude prent met ruïne der oude kapel en den Wülibrordusput te Heiloo

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9