Bezoek van onze Landsvrouwe Groningen aan DE H DOUWE EGBERTS van zaken DWANG, DRANG OF VRIJHEID De toekomst den N.O.-polder van GEDENKSTEEN ONTHULD Totale maansverduistering jptqbufcj. WERK VOOR 5600 MAN 3 3 len L Nachts hoesten MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 De stem van Indië’s Landvoogd A® 17JT3 H. M. by <f« Ootfertluit Naar Zuid horn Ontroerend moment H. M. tpreekt is Groote order voor Beijnes MONTEUR GEDOOD Onder ketel terecht gekomen 1 COOPVAERT 10 c» SCHOUT 15 cl. Kleine bedrijven in de Wieringermeer Regeering antwoordde niet volledig In den loop der jaren zullen 1500 a 2000 boerderyen worden gebouwd LANDINGSVERGUNNING GEWEIGERD I l I I De onthulling Het Starkenborgh-kanaal vormt een belangrijke tchakel in de verbinding tutte hen Eem en IJtelmeer De Tweede Kamer wenecht nu althant mondeling inlichtingen HET „MILDE GEVERS PLAN” J. bu A De beteekenis van het nieuwe kanaal ia in 1 i K In dat Jaar ook zal de directie van de Wieringermeer ophouden te bestaan; zü aan teer i i dan noodig zal zijn, dat tevoren reeds met het bouwen van boerderijen een aanvang wordt gemaakt. De granieten steen werd zichtbaar, waarop met bronzen reliefletters het volgende Inschrift is aangebracht: dé en Je als :el fl irten; rhoek urkje h dit ruisje ieders seer et ligt In het voornemen In den Noord- Oostpolder de normale verkaveling van de Wieringermeer toe te passen, waar- Toen H. M. had uitgesproken drukte zij op een knop, die in haar loge was aangebracht en het doek, dat den gedenksteen verborgen hield, schoof weg s-Wait A’d.-C. zenden r een: Legren» rhalen naam mijner vin Hare Majesteit trad naar voren oen den steen in oogenschouw te nemen en den tekst van den steen te lezen, waarna mevr. Haersma BumsTjarda van Starkenborgh haar zoon en diens verloofde aan de Ko ningin voorstelde. Is vtug te verhelpen door keel, bont en rug flink met deze aangename zalf ia te wrijven. Behan- deling voor het naar bed gaan voorkomt bijna akiid nachtelijke hoeataanvallen. l Zü meent de verwachting te mogen uitspro ken, dat de regeering bü de openbare beraad slaging, vooraoover daartoe van de »t>de der Kamer aanleiding zal worden gegeven, alsnog de noodlge inlichtingen zal willen verstrekken op die punten, welke wel in het Voorioopig Verslag, doch niet of niet volledig in de Me morie van Antwoord werden behandeld. BATAVIA, S Nov. (Aneta). Naar Aneta ver neemt is aan elf Duitsch-Joodsche reizigers, die zich aan boord bevonden van de .Johan van Oldenbamevelt”, en die verklaarden voor touristlsche doeleinden naar Nederlandsch- Indl* te komen, vergunning tot landing gewei gerd. e De betrokkenen rullen verder met dit schip de kustrels meemaken, doch gedwongen zijn aan boord te blijven. Zij zullen met hetzelfde schip weer naar Europa worden teruggezonden. zal uit Alkmaar vertrekken en zich vesti gen nabij den nieuwen polder, waarvan zij dan ook weer de directie voor den socia len en economiscben opbouw zal zijn. Zü krijgt daar de beschikking over een groote, onafzienbare vlakte, doorsneden met en kele kanalen. En vfcn déze vlakte, die er uit moet zien als het nieuwe land na den grooten zondvloed, moet zij bouwland en akkers en weiden maken, die een nieuwe welvaart moeten brengen, grooter dan de zee vermocht te geven. door men dus kavels verkrijgt van ongeveer 24 H A. Het is nu nog niet te zeggen, hoeveel boerderijen er komen, doch men rekent op een aantal, dat zal varieeren van 1500 tot 3000. Er zullen wellicht enkele bedrijven komen, die grooter zijn, bjjv. 48 H.A.; er zullen ook klei nere bedrijven komen van bijv. 13 H A. De vraag, wat het beste is, groote of kleine bedrij ven, is moeilijk te beantwoorden. Beziet men de zaak zuiver economisch, en wenscht men een landbouw, die zoo sterk mogelijk is, dan zal men wellicht de voorkeur geven aan groo te bedrijven; beziet men de zaak meer sociaal en is men van oordeel, dat zooveel mogelijk menschen werk moeten vinden in den land bouw. dan zal men van oordeel zijn, dat kleine bedrijven meer noodzakelijk zijn. De Staten van Groningen hebben goedgevon den te besluiten dezen vaarweg den naam te geven, waaronder in den loop der tijden ver- scheidenen dit gewest hebben gediend en mee bestuurd, dien mjjn vader met eere voerde ‘in een leven aan de Gronlngsche gemeenschap ge wijd en die ook de mijne is. Dankbaar ben ik mij bewust dat dit besluit het gebruik van dezen naam in Groningerland zal doen bestendigd blijven, lang nadat hij reeds niet meer door personen zal gedragen worden. Voor allen, die aan de totstandkoming hebben meegewerkt, is het voorzeker een innige vol doening dat uwer majesteits wijde belangstel ling voor wat in haar uitgestrekt gebied ge schiedt. zich in het bijzonder ook op het ge reedkomen van dezen vaarweg richt en de Hooge Landsvrouwe in persoon de ingebruikneming zal verrichten. Hoewel men nog niet definitief weet, hoe en waar men zal aanvangen, staat het toch reeds vast, dat men in groote lijnen op dezelfde wijze te werk zal gaan als bü de Wieringermeer. Het systeem heeft daar immers zijn deugdelijkheid bewezen. Het volgend jaar gaat men bü Ka- doelen op een bekleid stuk dijk cultuur-proe- ven nemen om nadere gegevens te verkrijgen. In 1941 gaat men de lichtere gronden in zaaien op dezelfde wijze als dit geschied' is in de Wieringermeer. De eerste jaren houdt men de gronden Ir. eigen exploitatie om het risico en de tegen vallers op te vangen en in 1944 hoopt men mit de uitgifte te kunnen beginnen, waarvoor het y n de reeks der groote werken die Neder- I land onderneemt is de droogmaking van de voormalige Zuiderzee een der voor naamste. Het werk aan den Noord-Oost polder vordert gestAag en het is te begrij pen. dat men nu al, ofschoon het nog eenige jaren duren zal voor deze polder droog ia, nieuwsgierig wordt naar de be stemming ervan en naar de wijze, waar op hu verkavelden in exploitatie geno men zal worden. De Koningin had het voornemen te kennen gegeven, een der steeds meer de Europeesche zeeën bevarende Groninger motorkustschepen bij deze gelegenheid te bezoeken. Aan de sluis lagen er toevallig twee, feestelijk gepavolseerd, die bjj de aankomst van Hare Majesteit met hun sirenes *n welkom hadden geloeid. Voorafgegaan door den inspecteur van de scheepvaart, den heer Korstanje en vergezeld door den Commis saris der Koningin en de leden van Haar gevolg, Het is nog wel wat vroeg om daarover nu reeds gedetailleerde en definitieve mededee llngen te verwachten, doch de verkaveling en exploitatie vormen bet sluitstuk van het werk en zoo vormen ook de mededeellngen hierover het sluitstuk van de reportages en beschou wingen, die wjj in den loop van dit Jaar ge geven hebben over dit omvangrijke werk. Nieuwsgierig wordt men ook, omdat hier 'een groote oppervlakte cultuurgrond vrijkomt, die eenigszins en in zeer geringe mate den land- honger van de boeren zal kunnen bevredigen Om deze op goede gronden rustende nieuws gierigheid te bevredigen, een nieuwsgierigheid, die velen uit landbouwkrlngen met ons zul len deelen, hebben wtf een onderhoud gehad met den secretaris van de Wieringermeer- directle, den heer C. L. de Brujjn te Alkmaar, die ons voorlooplge mededeellngen heeft ver strekt. In haar eindverslag in zake de algemeene beschouwingen over de rüksbegrootlng zegt de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer. dat in de Memorie van Antwoord de re geering verklaart, dat op opmerkingen van bjjzonderen aard en op bepaalde vragen aal worden ingegaan, „voorzoover deze onderwerpen althans niet behandeld zijn in de Voorloopige Verslagen der afzonderlijke begrootingshoofd- stukken of geacht moeten worden in de afzon derlijke antwoordmemories een degelijker be antwoording te kunnen vinden dan bjj de al gemeene beschouwingen mogelijk is”. In overeenstemming met deze verklaring zijn verschillende in het Voorloopig Verslag gestelde vragen en gemaakte opmerkingen geheel onbe antwoord gebleven of onvolledig beantwoord, alhoewel uit de opneming daarvan in het ver slag blijkt, dat beantwoording van die vragen en opmerkingen van belang werd geacht voor een juiste beoordeeling van het regeeringsbeleid. De commissie wil er in dit stadium van behan deling niet op aandringen, dat de bedoelde vra gen en opmerkingen alsnog alle schriftelijk tul len worden beantwoord, aangezien dit hoogst waarschijnlijk ten gevolge zou hebben, dat het begrootlngsdebat niet op hei daarvoor vastge stelde tijdstip zou kunnen aanvangen en dus de werkzaamheden van de Kamer een onge- wenschte vertraging zouden ondervinden. Voorloopige mededeellngen, want hoewel op de kamer van den secretaris reeds kaarten hangen, waarop de verkaveling van den Noord Oostpolder staat aangegeven, is deze indee- llng nog niet definitief, omdat men eerst over meer uitgebeelde en nauwkeurige gegevens moet beschikken om de plannen te kunnen opmaken. Het zal nog ruim twee jaren duren voor de polder droog is, zoodat men in de eerste helft van 1941 kan beginnen met de gedetailleerde ontwatering. Wel worden nu reeds onder water kanalen gebaggerd, maar dit is nog slechts de allereerste voorbereiding Voor het in cultuur brengen en ontwa teren vali de gronden sal men gedurende negen Jaren voor 4400 arbeiders werk kunnen vinden. Daarnaast zal nog een aantal arbeiders werk kunnen vinden, het zij direct, hetzij indirect door de verkave ling der gronden, door het bouwen van boerderijen en door tal van andere, werk zaamheden. In totaal rekent men, dat er ongeveer voor 5600 arbeiders gedurende vljftién Jaren werk zal zijn aan het vol ledig In cultuur brengen van dese 4800 HA. grond. Aan de rede van den landvoogd, die was opgenomen op gramofoonplaten en was over gebracht door de NIROM. ontleenen wij het volgende: De stem, die spreekt, komt van ver. Opge vangen en bewaard door de middelen, die de hedendaagsche menschheld ter beschikking staan, klinkt zij opnieuw na een lange lucht reis boven land en zee. Zij brengt aan Gronin gen een warmen groet, den groet van een wien ondanks afstand in tijd en ruimte bloei en welzijn ter harte gaan. Vanzelfsprekend was ook in Zuidhom en langs den weg er heen de belangstelling van het publiek zeer groot. Herhaaldelijk werd de Koningin hartelljk toegejuicht, evenals trouwens in de straten van da stad Gronin gen. toen zij tegen half één voor het gou vernementshuis t< lughssnte, om daar de lunch te gebruiken. Tegen twee uur reed de Koningin mor ds laatste maal tijdens dit bezoek uit voor een be zoek aan de Friesch-Gronlngsche beetwortel- suikerfabrlek. Ten gevolge van den vrijen Zaterdagmiddag van velen was de belangstelling langs den ge- heelen weg zoo mogelijk nog grooter dan tij dens de vorige ritten. Vervolgens reed de Koninklijke stoet naar Zuidhom. om eer) deel van het nieuwe kanaal in oogenschouw te nemen. Te Zuidhom werd halt gehouden voor de boerderij van den heer E. J. Aukema, die H. M. verwelkomde en Haar de boerderij toonde. Tevens was hier aanwezig de inspecteur van den veeartsenljkundlgen dienst, die de Koningin op Haar verzoek uitvoerige in lichtingen gaf over het heerschende mond- en klauwzeer en zijn gevolgen voor de veehouderij. Zaterdag, den tweeden dag van haar be zoek aan Groningen, is H. M. de Koningin reeds 's morgens te 10 uur van ’t Gouverne mentshuis, waar zjj als gast van den com missaris der koningin vertoeft, uitgereden om door de onthulling van een gedenksteen bjj de Oostersluls in het nieuwe Van Star kenborghkanaal, tevens de doopplechtig heid te verrichten en het kanaal, dat voor de binnenscheepvaartverbindlngen der Noordelijke provinciën een zoo groote ver betering beteekent, den naam te geven van het geslacht, waaruit na elkaar twee com missarissen der Koningin de provincie Gro ningen hebben bestuurd. Nadat de woorden uit den luidspreker waren verklonken, sprak H. M. de Koningin. Nu het groote werk voltooid en in ge bruik genomen is en Groningen daarmede een nieuwen uitweg verkregen heeft naar het Uselmeer en het Westen van ons land, voldoe ik gaarne aan het verzoek van U, mijnheer de commissaris, om aan dit kanaal tot in lengte van dagen den verkregen naam te verbinden door den steen te ont hullen, die het nageslacht daarvan blijvend kond zal doen. De naam Van starkenborgh Is den Gro ningers niet alleen' vertrouwd, maar ook terecht by hen geëerd. De stem van den tegenwoordigen drager daarvan, die thans In ons Nederland van overzee den meest vertrouwen)ken poet be kleedt, heeft daareven slechts gezegd, dat zijn voorvaderen en hij dit gewest gediend en mede bestuurd hebben. Op deze plaats behoef ik daar zeker wel niet aan toe te voegen, dat zjjn vader en hij, in de eerste plaats, dat deden op een wijze, die hun recht geeft op duurzame erkentelijkheid van stad en provincie. Moge daarom het Van Starkenborgh- kanaal zijn naam eer aandoen en niet alleen bijdragen tot den voorspoed van de provincie, die het doorkruist, maar tevens voor haar nijvere en ondernemende bewo ners een nieuwe schakel vormen met het overige vaderland. „Heden den 5 November 1938 heeft Hare Majesteit de Koningin, na het aanhooren van een door middelen van moderne techniek over gebrachte rede van den Gouverneur-Generaal In Nederlandsch-Indlë, oud-commissaris der Koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. A W. L. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, dezen gedenksteen ter herinnering aan de in- gebrulkstelllng van dit Van Starkenborghkanaal onthuld". De firma Beijnes te Haarlem heeft van de Bed. Spoorwegen een order ontvangen voor bet touwen van 36 derde klas-rljtuigen. boord van het Groninger kustscheepje „Wegro”. waar de schipper en eigenaar. J. Wester, de Koningin het schip, de motoren en de woon- accomodatie toonde, waarna Hare Majesteit hem verschillende vragen stelde. Hiermee was de plechtigheid ten einde. Nadat de Koningin van verschillends aanwezigen af scheid had genomen, vertrok zjj in geselschap van den commissaris der Koningin en van haar gevolg, terwijl de genoodlgden naar de stad terugkeerden. Hierbij drukken wij een afbeelding af van de totale maansverduistering, die zich in den nacht van heden zal voordoerf. Deze eclips is hier te lande buitengewoon goed waarneembaar en belooft een der meest Interessante hemel verschijnselen van de laatste jaren te zullen worden. De figuur behoeft weinig toelichting. De kroftune lijn geeft de baan aan, welke de maan beschrijft door de kemschaduw van de aarde; door middel van de op onderlinge afstanden van 10 minuten geplaatste d warsstreepjes is de plaats van de maan voor elk oogenblik af te lezen. De stand van de maan is aangegeven voor de volgende tijdstippen op de maanbaan door Pijltjes aangewezen): le begin 2e begin Het was een verrassend en voor velen een ontroerend moment toen uit de bij de tribune aangebrachte luidsprekers plotse ling de stem klonk van den vorigen com missaris dezer provincie, j h r. m r. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, die Groningen verliet om als gezant Harer Majesteits regeering te vertegenwoordigen in Brussel en die thans als gouvemeur- generaal van Nederlandsch-Indlë in het Op de brug voor de Oostersluls sou de plech tigheid geschieden der onthulling van den ge denksteen. die was aangebracht In den muur van het bovenhoofd van de sluis. Tegenover de plaats, waar de nog door een zwart doek verborgen steen is Ingemetseld, was een tribune opgeslagen, in het midden waarvan zich een loge bevond, met zetels voor. H M. de Koningin en haar gevolg en voor verschillende andere genoodlgden Deze verzamelden zich tegen 10 uur op de tribune bij de Oostersluls. Onder hen bevonden zich os. de Commissaris der Koningin In de provincie Friesland, verscheidene leden van Gedeputeerde Staten en de Griffier der Staten van Groningen en Friesland, vele leden van de Provinciale Staten van Groningen, het college van B. en W. van Groningen, hoofdingenieurs van den Provincialen Waterstaat van Gronin gen en Friesland en het hoofd van den Frie- schen kanalendienst, alsmede de ingenieurs, die aan de uitvoering van het kanaal hadden mede gewerkt. De familie Tjarda van Starkenborgh was ver tegenwoordigd door de eenige hier te lande ver toevende dochter van den eersten commissaris der Koningin van dien naam. Voorts waren verschillende militaire en burgerlijke autori teiten tegenwoordig. Toen te kwart over tien de Koninklijke stoet gearriveerd was en de Koningin de voor haai bestemde loge had betreden, werden verschei dene aanwezigen aan haar voorgesteld. De commissaris der Koningin, mr. J. Lint horst Homan, heette namens de provincie Gro ningen H. M. welkom en zei haar dank voor Hare bereidverklaring, dit werk, dit kanaal, wel te willen sieren met een naam, die voor Gro ningen zeer veel beteekent. gwnoot dw Oud Hollandsch* Kruydwndoctor van het gheurig kruyt tabak. Met evenveel genot rookt de moderne pijp- rooker, de volgens hetzelfde recept gemeleerde Oud Hollandsche Pijptabak van Maar eerst moet het water uit den bodem, er moeten tochtslooten, kavelslooten en grep pels worden gegraven en daarna kan men be ginnen aan het in cultuur brengen van dit 48.000 H.A. groot terrein. Het wordt verdeeld in zes complexen, zoodat in zes Jaren tijd het geheele werk voltooid kan zijn. Over tien Ja ren is Nederland een nieuw landbouwgebied rijker. Met de gedetailleerde ontwatering hoopt men intusschen reeds in 1943 gereed te zijn. In 1941 komt een leger van arbeiders in den polder, dat aan den rand zal beginnen met het aanleggen van wegen voor het lichtere ver keer en dat met het vorderen van de wegen dieper den polder zal Intrekken. Een deel van deze arbeiders zal In de verre omgeving kun nen worden gehaald en gebracht; voor een ander onderdeel zullen In den polder kampen moeten worden opgericht. Evenals Vrijdag begeleidde de commissaris der Komngln, mr. J. Linthorst Homan, de Koningin, toen deze te ruim 10 uur. in gezel schap van de leden van haar gevolg, uitreed Met deze laatste gaat men thans ook beginnen In de Wieringermeer want het ligt in de bedoeling In de komende twee jaren In dien polder een belangrijk aantal kleine bedrijven uit te geven, gedeeltelijk bestemd voor akkerbouw, gedeeltelijk voor gemengd bedrijf. Het resultaat van deze bedrijven In den Wieringermeer zal uiter aard ook zijn Invloed uitoefenen op de grootte der perceelen, welke men later in den Noord-Oostpolder zal uitgeven. In laatstgenoemden polder zal men zoo spoe dig mogelUk overgaan tot het vormen van dorpskernen. Er wordt een hoofddorp opge richt en daarnaast zullen zes secundaire dor pen tot stand komen. Het ligt voor de hand dat de dorpen op de voormalige Zuiderzee- ellanden Vrk en Schokland niet veel betee kenis zullen hebben voor den nieuwen poldér, die een sociale en economische eenheid zal worden. Het streven van de kolonisten Is er ook op gericht, hun eigen milieu zoo sterk en groot mogelijk te maken en hierdoor wordt de kans zeer groot, dat er voor Urk heelemaal geen bestemming te vinden la. Het kan hoog stens zijn, dat dit dorp In de eerste jaren, waarin'het overgroot gedeelte van den polder nog een barre woestenij is, de menschen aan trekt, maar wanneer het gansche nieuwe land in cultuur gebracht zal zijn, zal men in den Noord-Oostpolder hetzelfde verschijnsel waar nemen als in de Wieringermeer; de boeren zul len zich oriënteeren op hun nieuwe dorpen en niet het oude verkiezen boten het nieuwe. Het is misschien goed deze waarschuwing te laten hoe.en, opdat zich geen illusies vormen en m m niet meene, dat Urk een betere toekomst tr«emoet gaat Het is nu eenmaal zoo, dat hier let nieuwe welvaart zal brengen aan velen, loch dat dit nieuwe dan ook zijn eigen vor men zoekt en niet tevreden kan zjjn met het oude, dat gansch anders Is Ingesteld en zich slechts met de uiterste moeite zal kunnen aanpassen. De geheele structuur zou veranderd moeten worden en dat is iets, waartoe UTk niet in staat aal sljn. gr is uitvoerig gediscussieerd over de vraag, of bjj de bestrijding van de zoo fatale jeugd- werkloosheid een systeem van dwang, drang dan wel volledige vrijheid zou moeten worden toegepast. Voor- en tegenstanders van elk dezer drie methoden zijn in tijdschrift en dagblad, op congressen en vergaderingen aan bet woord geweest om met kracht van argu menten hun zienswijze te verdedigen en te propageeren. Wfj voor ons hebben steeds op het standpunt gestaan, dat het invoeren van een verplichten arbeidsdienst voor de niet mxr leerplichtige, wvrklooee jeugd de meest radicale en doeltreffende oplossing zou heb ben gebracht, al moeten ook wij erkennen, dat het uitoefenen van dwang beswaren met zich meebrengt en niet geheel in de lijn ligt van onzen seer vrijheldlleveijden volksaard. Het bezwaar, dat onze vrijheidlievende volks aard zich tegen lederen dwang op dit gebied zou verzetten, behoeven wjj echter niet zwaar te tellen. Voor vele tegenstanders van een verplichten arbeidsdienst is dit louter een gevoelskwestie van weinig principleelen aard, ook al wordt het vaak als een beginselkwestie voorgesteld en geëxploiteerd. Uit reactie op de onsympathieke, het individu onthechtende dwangmethmoden, die in andere landen wor den aangewend, heeft men bü ons de vrij heidsliefde al te veel tot een onaanraakbare fetlsch verheven, waarnaar men zelfs niet één enkelen vinger kan uitsteken zonder on- middellük van zekere züde uitgemaakt te worden voor een „vullen faksist". Degenen, aten deze beschuldiging in den mond bestor ven ligt, vatten het recht op de meest vol strekte individueele vrüheid niet zelden zóó principieel op, dat zü allen, die het niet hartroerend met hen eens zün, het liefst tegen den muur zouden zetten, Indien zü er de* kans voor zouden krügen. Zü zün au fond geen haar beter of redelüker dan de dictap- tuurpropagandisten, die met hooge borst en op niet minder hoogen toon voor zich vol ledige vrüheid van handelen, spreken en schrüven opelschen, om te bewerken dat ons land ter eeniger tijd en liefst zoo spoedig mogelük een groot concentratiekamp worde, waar één man de individueele vrüheid gela ten zal worden met de zweep de Individueele vrüheldsdrlft uit onzen echt-Nederlandschen volksaard te ranselen. Juist terwllle van de waarborging en hand having van een zoo groot mogelüke peraoon- Ujke vrüheid voor lederen staatsburger dienen aan die vrüheid grenzen te worden gesteld. Volstrekte individueele vrüheid beteekent anarchie. Deze noodzakelüke gebondenheid en beperking van ieders individueele vrüheid op grond van het algemeen belang en van lederen indlvidueelen staatsburger worden ook in onzen democratischen staat principieel erkend. Deze erkenning vormt grondslag en uitgangspunt van b.v. ons strafrecht, van den leerplicht en den militairen dienstplicht. Zü zou ook zeer goed de principieel verant woorde basis kunnen vormen van een verplich ten arbeidsdienst voor niet meer leerplichtige Jeugdige werkloozen. Uit de practük is ge bleken, dat alleen de minst gedemoraliseerde jeugdige werklooeen uit eigen vrüe beweging deelnemen aan het kamp- en cursuswerk, terw'ül zü, die innerlük het meest ontredderd zün en dus het meest den invloed van het kamp- en cursuswerk noodig hebben, er zich verre van houden. Hieruit blükt, dat het systeem van volledige vrüheid als niet toereikend moet worden verworpen. Het departement van Sociale Zaken is dan ook van plan met dit systeem, te breken, maar tot de Invoering van een algemeenen arbeidsdienstpllcht voor leer- plichtvrüe, Jeugdige werkloozen heeft het toch niet durven overgaan. Het heeft zich uitgesproken voor het uitoefenen van een tnoreelen drang op de jeugdige werklooeen om ze te doen deelnemen aan de cultureele zorg van kampwerk, cursussen, centrale Werk plaatsen enz. en wel door middel van de Invoering van een staat-van-dienstboekje voor eiken minderjarigen leerpllchtvrüen jongen, waarin aangeteekend zal worden aan welke voorziening hü heeft deelgenomen, respectievelük waarom hü aan bepaalde voorzieningen niet heeft deelgenomen. Indien, zooals de minister van Sociale Zaken hoopt en verwacht, dit zakboekje van den Jeugdige werUoooe een doorslaggevende beteekenis zal gaan spelen bü de beslissing over eventueele indienstneming van den houder, dan zal het voor lederen Jeugdigen werklooee zaak zün te zorgen, dat zün staat- van-dienst er zoo gunstig mogelük uitziet. Plaatselük zün hier en daar reeds proeven met zulk een staat-van-dienst genomen, en de resultaten daarvan hebben den minister thans toe gebracht een veralgemeenlng voor té stellen. Tusschen dwang en vrüheid heeft hü dus drang als den meest gewenschten middenweg gekozen, moge deze middenweg de gulden blüken. Het „Tien Milde Gevers-Plan” ter versterking »an de kasmiddelen van het Nederlandsche Roode Kruis is in het zicht van de veilige ha ten gekomen en staat Op het punt behouden binnen te k»pen. Wanneer er nog slechts twee milde gevers van leder 1000 gevonden kunnen worden en wel binnen een week, dan is het-5>lan tan den Hagenaar, die 100 schonk, die hü tot f 1000 wilde aanvullen, indien er nog 10 milde levers van elk 1000 gevonden werden, op schit terende wüse geslaagd. Dat beteekent dan dat binnen luttele weken tüds een som van 11.000 m de kas van het Koode Kruis zal zün gevloeid, nog afgezien van kleinere giften (waaronder tal rijke büdragen van ƒ100 enz.), die in de laat- maanden ook eenige duizenden guldens op- d. verduistering T Nov. 31 u. 1 min. d. totaliteit 7 Nov. 33 u. 5 mln. 3e midden v. d. verduistering 7 Nov. 33 u. 46 mln. 4e einde v, d. totaliteit 7 Nov. 33 u.27 mln 5e einde v. d. verduistering 8 Nov. 0 u. 33 min Bü het demonteeren van een ketel van de N V. De Wit’s Dekenindustrie uit Helmond la Zaterdag de circa veertigjarige monteur Van Dam uit Amersfoort onder den wegrollenden ketel terecht gekomen en op slag gedood. In verband met de uitbreiding, welke de spinnerij der N.V. ondergaat, moet een oud ke telhuis verdwijnen. Hierin bevonden zich twee ketels, elk wegende dertigduiaend kilogram. Een dezer ketels werd thans verwijderd door personeel van de firma Kuiper uit Amersfoort Op een gegeven oogenblik rolde de ketel van de slede, tengevolge waarvan de monteur Van Dam tusschen den ketel en den muur bekneld geraakte. Men slaagde er spoedig in den ketel op te vüzelen, doch de man wa< reeds eem de eerste plaats, dat het, in een halven cirkel, Noordelük om de stad Groningen loopend, een breeden verbindingsweg vormt tusschen het ruime Eemskanaal en het Hoendiep, dat tot de Frlesche grens, bü Stroobos, toe, is verbetera. zoodat dc drie aaneensluitende kanalen van Delfzül af toegankelijk zün voor schepen tot 1000 ton. Ook dt aansluitende Frlesche kanalen zullen verbeterd worden, zoodat het nieuwe Van Starkenborghkanaal een belangrüke schakel is in dezen vaarweg tusschen Eem en Ijsselmeer. Het kanaal loopt ♦an het Boendiep Mi Noord- hornerga Noordelük van Zuidhom. langs Aduard en de stad Groningen, voorbü ReUdlep en Damsterdlep tot het Eemskanaal, en heeft een lengte van 16 K M. Het zal nog over een lengte van 4 K.M. worden verlengd tot aan het Winschoterdiep, welk werk echter nog niet in uitvoering is. De aanleg heeft geduurd van 1939 tot 1938 en is gedurende de laatste jaren in werkver schaffing geschied. Het kanaal is 3 M. diep en heeft een bodembreedte van 30 M. In het kanaal bevinden zich vier sluizen. Het is aan gelegd door den Provincialen Waterstaat, onder leiding van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. 21“ 22“ 23^ “"/’I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17