ALKMAAR NIEUWS HOORN Katholieke Vijftig jaren van politieke organisatie Voor het kanton- gerecht JUBILEUM AFD. HÓORN R.K. STAATSPARTIJ I J r Succesvolle opvoering van een revue r r Een rare zwerver TWEEDE SCHOOLCONCERT DE NAJAARSVEEMARKT Het partijbestuur In het R.K. Lyceum Groote aanvoer, gedrukte prijzen UIT SCHAGEN Diphtherie BURGERLIJKE STAND Kieskringen PROVINCIAAL NIEUWS te CASTRICUM DEN BURG De afdeelingsvoorzitter HARENKARSPEL Een prppagandistisch> avondfeest, waarop vele goede wenschen zijn geuit Een hardhoorige venter, die plaat jes met „gedichten*’ tracht te vérkoopen Moeilijkheden in den kaashandel ■kV Georganiseerd door ’t Kruiskinder- departement van De Graal Een droevig beeld van Madrid, dat thans reeds twee jargn door de troepen van Franco wordt belegerd De revue optimist iTe»n beter hervormer dan de possimist „De weg naar Rio” en „De Snelheidsduivels” WILSON-THEATER a - Nieuwe telefoonaansluitingen r r Niet aanlokkelim Adres aan den Minister PAEDAGOGISCH WEEKEND D.H.V.B.-programma voor Zondag DONDERDAG 10. NOVEMBER 1938 te flink de en eveneens 2630 C. Costantln, Italiaansche MJJ. graniet- «6OOU VUöWHIUU, IWtuaauov», en betonwerken, Oudegracht 27. ield van God geen levende realiteit 1 1 Lof werd besloten. om de verkiezingen het volgend Jaar met goed succes te doen verloopen applaus). 1 1 I 4 I 1 Ts. lm kw 1 du co de op I i 1 1 1 Bs brac! besta voor spr. aan: en geen 1 ter vie 1 loc zoi Ine gel dei 1 ref tei bei 3 vol ge. Ml vei sul pe er ne< set tal HJi net tü< 1 on: zei nu vlr no tel „dat ge- Reserve le klasse A Volendam 3Zeev. 2 De Meer 2—DOSS 2 zinnebeeldige vyfgroep, Vreugde, Gouden Jaren, Bloemen. Goede daden. Dank, die tel kens weer verscheen, was niet alleen goed ge- „Nqji zierige mannetje. Hy was echter wel i" - straat één der persmensehen nog een ansicht tegen den prijs van tien ceflt aan kon smeren. Er stond een schoon gedicht op van een vis- schertje. 2e klasse AATC 1—SVO 1 SDK 1—PVCB 1 St Louis 1Berdoa 1 Or.-Zwart 1—8VW 1 MVA 1—SVA 1 BForeholte 1—VVSB 3 IEV 1—VDO 1 BMC 1—Mlool. B. 1 van van Nazareth princiepen, grondgedachten en buitengewoon goed geslaagd weekend mat practyk van het Jaarprogramma besproken. jen 3 IB 8 ledp Gemeentepolitiek ey steunde. Daarom |^en van het Party- de beste wenschen dit verband spoorde posltfcv^"politieke actie te voeren itleve. En vooral ook: hebt vertrou wen I We behoeven niet zoo bevreesd te zijn, ook niet voor zekere bultenlandsche bewegin gen. Als wij onze taak maar doen, zal alles wel goed komen. De geschiedenis leert ons in die richting. Wij moeten onze politiek nauw ver binden aan onze sociale en godsdienstige actie. Deze drie moeten tegelijk optrekken. Eenmaal aal aan ons de zegepraal zijn, als we ons maar niet verliezen in kleinigheden. Met groot ver trouwen moeten we voorwaarts gaan, opdat ons nageslacht even trotach op ons zal zijn als wij het zijn op onze voorgangers (applaus). Reserve le klasse A Leonidas 3 BI.-Zwart 2 Excelsior 3 Graaf Willem n 3 GDA 3Spartaan 3 Aeolus 2—PEO 3 DONK 3—DHL 3 Afdeel ing Centrum le klasse A Alliance 1—RODA St. Martlnus 1 DEK 1 ZPC 1Purmerend 1 Oeel-Wlt 1—India 1 B Van Nispen 1 Alphensche ünlo 1—AW 1 VV8B 1—Meerb. 1 Vogjiang 1 Do.Oo.S_ Reserve le klasse AHBC 3—Llsse 2 DOBS 3—DÓSR 2 ADO 2—SJC 2 Onze Ges. 3—DBM 3 De revue „Hallo" ,,’t Beste beentje voor" getuigde van het begin af aan reeds van een goeden en degelijken opzet. Het zou ons te ver voeren den geheelen in houd te beschrijven. Maar we kunnen dank baar constateeren, dat, wat den toeschouwers werd geboden, zeer zeker de moeite waard was. De zinnebeeldige vijfgroep, Vreugde, Gouden In het Diocesaan Graalhuls voor Katholieke Actie te Schevenlngen is een Paedagoglsch Weekend gehouden, waaraan zoowel Eerwaarde Zusters als leeken-onderwijzeressen deelnamen. Het aantal deelneemsters bedroeg 69. Tien ver schillende Congregaties waren vertegenwoor digd. In het openingswoord sprak de zeereerwaar- de heer A. M. A. Vollaerta, directeur van het Vrouwelijke Jeugdwerk in het Diocees Haar- ult over de belangstelling waaraan de gedachte ten de samenwerking tusschen Jeugdbeweging. School en om Sa lem, zjjn vreugde voor dit weekend, grondslag ligt van de School en de Jeugdbeweging hebben elkaar noodlg men, door middel van een gezonde aan leeftijd en plaatselijke omstandigheden aangepaste paedagoglek de Jeugd klaar te maken voor het groote leger'van de Katholieke Actie. De eerste inleiding, gehouden door mej. Dra Sis Heyster, droeg als titel: „Iedere gezonde opvoeding begint by het kind." Zij besprak de natuurlijke belangstelltngsrichtlng van het L.8.- melsje uit de hoogste klassen. Spr. meende, dat het Jaarprogramma voor de krulsklnderen uit stekend aangepast was aan behoeften en de belangstelling van het kind. Later op den avond heeft een der Vrouwen 3e klasse A VIOS 1—G.-Zwart 1 Wlt-Rood 1— St. Victor 1 Reserve 2e klasse A De Valken 2— Alw. Forward 2 Spartanen 3Union 3 BBerdos 2—W8V 2 WE 3VVZ 3 Vitesse 3—-USV 3 3e klasse A Strandvogels 1a Wbudla 1 West-Frlezen 1 WBSV 1 B 3RC 1Con Zelo 1 LSVV 3—VZV 1 Hugo Boys 1 Meervogels 1 Reserve 3e klasse A Alw. Forward 3 West-Prlesen-3 Zouaven 3EVE 2 REO 3—KGB 3 BAFC 3—SDK 3 DEM 4—ADO 3 tien dagen meer dan zijn vorige eisch, terwijl hij één woord van lof toezwaaide aan den con troleur Nap, die zich niet had laten beetnemen Na wat gelamenteer van den slager maakte ae Kantonrechter ér een eind aan f 40 of 20 da gen. Het vet krijgt de slager natuurlijk niet meer terug. f De voorzitter van de Rykakieskringorgamsa- tle, de heer H. F. Flultman. roemde het werk van den heer Berger, die te Hoorn zeer veel heeft tot stand gebracht 'en de menschen beet ge naakt als vuur (applaus). Voortgaande wensch te hy de JuMleerende af deellng geluk, mede namens den Statenkring „Hoorn". De afdeellng verdient, dat zij wordt gehuldigd. Er zijn hier groote dingen gedaan en spr. wil gaarne getuigen, dat niet alleen Hoorn hiervan heeft geprofiteerd, maar ook de wijde omgeving. Namens de door hem vertegenwoordigde kies kringen bood spr. een enveloppe met Iniroud aan, onder het uitspreken van den wensch, dat deze het hare zou bijdragen tot het behalen van successen (applaus). De heer E. Stumpel sprak hierna namens de R.K. Kamerfractie een woord van gelukwensen tot de afd. Hoorn, die in zoo gelukkige omstan digheden haar gouden feest mag vieren. Ook uitte spr. een woord van dank, omdat het mede aan Hoorn te danken is, dat onze partij 31 ze tels in de Kamer telt. Machtig veel goed is er in de afgeloopen 50 )l»r tot stand gebracht. Spr. herinnert zich den tijd, dat de Hoomsche raad 15 liberalen telde. Langzamerhand moesten zij zetels afstaan, zoodot thans de R.K. fractie 5 leden telt. Spr. hoopt, dat Katholiek Hoorn steeds zijn taak in het kiezerscorps zal begrij pen. Moge hier de eenheid steeds bewaard blij ven. Moge vooral het volgend jaar de geest drift niet zijn in te toornen en mogen de ver kiezingen ons dan brengen den zesden raadszetel (applaus). - De heer van de Knaap begroette dan den inmiddels ter vergadering gekomen Hoogeerw. I heer deken, waarna de heer F. Kwaad de geluk- wenschen aanbood namens de R.K. Studie- en Actleclub. Deze wensch ging vergezeld van een bloemstuk. Spr. verzekerde vervolgens, dat de dub voor 1 Januari voor 100 nieuwe leden zou zorgen en verzocht tenslotte aller medewerking. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Geer trui da, d. van Arie Pater en Aafje Knyn; Jo hannes Jacobus, z. van Petrus Plak en Cornelia Schoenmaker; Maria Catharina, d. van Simon Groen en Maria Molenaar; Geertrudis Maria, d. van Jacob Karsen en Catharina Boon. Ondertrouwd: Sybelt Bleeker, 30 J„ en Dleu- wera Maria Stoop, 23 J. Getrouwd: S. Bleeker en D. M. Stoop. Overlederi: Antje Put, 60 j., wed. van Jacob Karsten; Pieter Spaans, 61 J., echtgen. van Cornelia van Tellingen. tenburg „Hoorn"; Partijbestuur. Voorts afgevaardigden schillende vereenigingen De Parkzaal was meer dan ruim bezet. Het V. O. P.-orkest, onder leiding van den heer B. Haring, zorgde voor gezellige muziek en de begeleiding van den gezameniyken zang Nadat de bijeenkomst met den christeiyken groet was geopend en gezamenlijk het Wilhel mus gezongen, snrak de heer A. J. V. d. Knaap een begroetingswoord uit tot de talrijke feest vierende Staatspartijers, in 't bijzonder tot de evengenoemde genoodigden. Het Jubileum me morerend. wees spr. erop, dat deze 50 jaren beteekenen een halve eeuw van strijd tot door voering der christelijke beginselen in het staat kundig leven. Toen de afdeellng werd opgericht, had één Katholiek zitting in den Hoornschen raad, thans vijf. Dat is een gemiddelde van een per tien jaar. Zoo ligt het in de HJn der histo rie, dat we toe zijn aan onzen zesden zetel <«Pf^us).aDit moet dan de leus zijn voor de as. verkiezingen. Deze zetel moet ons als een dwingend, maar ook bereikbaar ideaal voor oogen staan. Daartoe moeten allen het beste beentje voorzetten. Het ligt in de bedoeling het tweede school concert in het R. K. Lyceum te houden IA Dinsdag s middags te half vier. Optreden zullen dan mej. Rosa Spier, de be roemde harpiste en Herbert Baanwahser, eerste fluitist van het Concertgebouw Orkest. Ook de ouderg der leerlingen kunnen yan de prachtige gelegenheid om goede kunst te hoe ren, en te hooren verklaren, gebruik maken. Reserve 4e klasse A ZAP 2VZV 2 G.-Zwart 2 8VW 3 Helder 3—8t. Victor 3 BEDO 3—DVO 3 De Valken 3 Blokkers 3 C Meerv 2- IEV 3 VVZ 5—HSV 3 8DE 3—DW 5 2680 D. Jonkjnan, N.V. Weifers Handelsonder- nemlng, Rippingstraat 41. 2780 E. J. Colauto, Graniet- en betonemallle. Dijk la. 2789 Gem Heiloo (W. Bruul), (secretaris), Kennstr.weg A 256, Heiloo. 2829 W. Janssen. Zaken- en woningbureau, Kennemerstraatweg 63. “2859 M. Grondsma. Dir. N.V. Karperton Kaasfabr., Bierkade 10. 2923 N. van Tlel, Auto’s en exped.bedrijf, Oos- terzijweg 169 1, Heiloo. 2926 Ir. L. de Vries, RyksveeteeltconsUlent Seer. N.H. Veev.bur., Landbouwhuls kamer 6. 2937 J. Obdam, VlschbakkeiU en Vischhandel, Geest 22 2938 D. Leeuwenkamp, Veehandelaar, Kwakel- pad 17. 3045 A. de Vries, Centrale verwarming, Ko ningstraat 6. 4319 Mevr. Wed. M. W. M. de Ruyter—Engels.» Collectrice Ned. Staatsloterij, Emmastraat 21. De voorzitter van de Jublleerende afdeellng. wethouder J. B. van Bockxmeer, verklaarde ■eer dankbaar gestemd te zijn voor de groote belangstelling. Deze belangstelling is niet altijd ZOO als men wel eens graag ziet. We komen er nu eenmaal niet meer, als we zeggen, dat de Staatspartij een verklezingsapparaat is We zijn er niet mee, als we alleen onze stem op de RJL h)»t uitbrengen. We moeten studie maken j Vergadering L. T. B. Onder voorzitterschap van P. de Wildt hield genoemde afdeellng haar eerste vergadering van het winterseizoen In de zaal van café W. Borst. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, inzonder den geest, adviseur kajielaan A. Berg man en den heer S. Zuurbier van Egmond- Blnnen. Medegedeeld werd, dat de tuindersteun voor Castricum was geregeld. Ingekomen was een schrijven voor een te houden retraite te Bergen. De besprekingen aangaande het „collectief contract" verwekten hevige discussies. Zoowel de voorzitter als dc geest, adviseur waren het be treffende een en ander lang niet eens. Besloten werd als oplossing een conferentie te houden met de besturen van den R.K. Volksbond, St. Deus Dedlt, L.T3. en de Moderne Bonden. Als datum werd vastgesteld 18 Nov. is. In de zaal van het Jeugdhuis. Hierna gaf de heereZuurbier een uiteenzet ting over de TB C.-bestrijding voor rundvee. Op zeer duidelijke wijze zette spr. uiteen doel, noodzakelijkheid en kosten daaraan verbonden De rede werd aandachtig gevolgd. Ook werden door spr. verschillende vragen beantwoord. Hier na werden nog besprekingen gehouden over de Diepspitregeling en den Tuindersteun. Bi) de rondvraag werden eenlge vragen gesteld en be antwoord. waarna met een woord van dank op gebruikelijke wijze deze geanimeerde vergade ring werd gesloten. Geboren: -Hendrik, zoon v. Willem Jacobus Habiecht en Geertje Kater. Getrouwd: Martlnus Franclscus Keuss en Martha van de Kamer; Rijnier Bot en Maria Bijtje, Blskanter. a Overleden: Willem Wlttebol, weduwnaar v. Antje de Zee. oud 89 Jaar; Trijntje Kaag, we duwe Cornells Keesman, oud 89 Jaar: Klaas Weeder, gehuwd m. Geertje Oostwouo Wijde-, nes, oud 74 jaar; Allda van Herwerden, weduwe Cornells Over, oud 75 jaar; Frans Nlcolaas van Meene, Weduwe v., Josina Maria de Gunst, oud 86 Jaar; Johan Herman Schuurman, gehuwd met Christina Wilhelmina Akkerman, oud 56 jaar; Frederik Schermer, gehuwd m. DieuwertJ* Evers, oud 83 Jaar; Cornells Bleeker, gehuwd m. Antje van Wonderen, oud 67 jaar. Naar wij vernemen doet zich in dege gemeente een geval van diphtherie voor in het gezin van den heer R. 5 Controleur te *zijn van de Landbouw Crisis wet lijkt ons geen aanlokkelijk baantje, daar sommige overtreders nu en dan vreeseljjke be dreigingen uiten. Den controleur Nap uit Oudkarspel, die 'n bezoek bracht bij slager A. in Spanbroek werd op lang niet vriendelijken toon gevraagd, zich even te bukken, dan zou A. hem een spoorstok in z.’n nek leggen „Wel neenzei de slager voor den kan tonrechter, „ik had alleen gezegd: Nap," je bent een flinke jongen, je moet van Je baas vijf gul den opslag hebben met een spoorstok”. De Ambtenaar snapte deze uitdrukking niet erg goed, v.warop A. verklaarde, ctat dit ’n ge liefde zegswijze was in Spanbroek. Toen Nap A ’s huis bezocht, werd hij lang niet vriendelijk ontvangen. Eenlge kamers mocht hy bezichtigen, maar in de slaapkamer mocht hy niet komen. Toen de controleur daarop een volmacht bij den burgemeester had gehaald stond het geheele huts echter voor heih open. Ook In de .-fthuur werd een bezoek gebracht maar toen verwijderde A. zich plot seling. Toen er in de schuur ook geen verbor gen vet was te zien en Nap naar buiten kwam zag hy A. Juist over het hekje van den buur man stappen. Een onderzoek bracht 29 K.G. ongemerkt vet aan het licht, dat op het erf van den buurman stond. Dat was, naar A. be weerde er den vorigen dag neergezet. Ja. ja De controleur dacht er natuuriyk het zyne van. met het gevolg, dat de zaak twee weken geleden voor was geweest. De slager had die graag willen bywonen, maar kwam te laat. De boete leek hem te hoog, waarom hy in ver zet gekomen was. Nu verdraaide de slager bijna elk woord van den controleur, met ’n fleemenc.c stem gaf hy telkenmale een anderen uitleg aan zyn woor den. De Ambtenaar kon zich nog maar al te goed herinneren, dat A. de vleeschkeuringswet eenl- gen tyd geleden ook al niet nageleefd had. Hy vroeg f 50 of 30 dagftl, dat Is tien guld-n en Reserve 3e klasse A W8V 3—WA 3 The Unity 3 RKAV 3 Zwaluwen 3De Meer 3 WZ 3—Wilskracht 3 B8JC 3—DEM 3 OIV 3—HBC 3 Onze Gezellen 3 B8M i: Texelache Boys Het programma voor Zo»* dag is vastgesteld. Texelsche Boys I spelen te Anna Paulowna tegen BKC 2. Het tweede elf* tal moet naar Helder 7. De elftallen zullen nog nader op de bekend» plaats worden gepubliceerd. Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag te half drie onder leiding van burgemeester H. Nollet. Afwezig met kennisgeving de heer de Jong. Van de Ingekomen stukken vermelden wij een verzoek van de R.K. Mlddenstandsvereeni- A.T.M?V. De algemeene middenstandsver- vereenlglng vergaderde dezer dagen. Het leden tal’bedraagt 171. Het kassaldo is f 61091. Door de vergadering werd adhaesle betuigd met een voorstel van de R.K. Middenstandsvereenlging om B. en W. en den Raad te verzoeken, in de Politieverordening een bepaling op te nemen, waarby het zitten in de étalages verboden wordt. Na enkele besprekingen ging men over tot de verkiezing van de bestuursleden. De heeren Joh. Parlevliet en J. v. d. SliUce werden her kozen. In de plaats van den heer 8. Prins, die zich in Den Helder heeft gevestigd, werd geko zen de heer P. Moerbeek. De heer S. Prins werd wegens zyn groote ver diensten voor den Middenstand tot eerelid bet noemd. tegenwoordigdeneerstgenoemde en mej. Woes- representeerden den Statenkring de heer J. C. Berger, namens het i van ver- Afdeellng Noord le klasse A Llnunen 1—LSW 1 Zeev 1—KGB 1 HSV 1—K8V 1 REO 1—WSV 1 U8V 1—De Valken 1 In aanfluiting op hetgeen we gisteren over de najaarsmarkt vermeldden, kunnen weihans de offlcieele cyters geven. In totaal zyn er 2945 koeien aangevoerd, belangryk meer dan verle den jaar. De aanvoer was zóó groot, dflt het de achterste gedeelte van het Kleine Noord als marktterrein geïmproviserd werd. -De handel was over het algemeen goed, de prijzen waren echter eenlgszlns gedrukt, wat voornamelijk zyn oorzaak vindt In den buitengewoon groo- ten aanvoer. De melkkoeien brachten f200 a f 230 op, de kalfkoeien f 170 5 f 260. De pinken varieerden van f 120 tot f 170, de graskalveren van f 30 tot f 60. De markt, die 's ochtends vroeg, reeds om 5 uur, begon, duurde tot in den namiddag, ’s Nachts stonden vele kalveren opgesteld op bet Breed, zy zullen met hun klagend geloei de bewoners waarschyniyk lang uit den slaap hebben gehouden. De belangstelling was zeer groot. Niet alleen Icoopers uit geheel West-Friesland, maar uit alle deelen van het land bezochten de markt, die ongetwyfeld aan onze stad vele voordeelen heeft gebracht. Naar we van enkele caféhou ders vernamen, waren ze zeer tevreden. De markt op de Turfhaven was druk bezocht. Tot laat In den middag bleven de kooplui hun waren aanpryzen, die «ver het algemeen gretig van de hand gingen. Vooral in taai-taal en gebak was er een ware „hausse” te constateeren. Naar we vernamen zyn er ongeveer 500 stuks reactle-vri) vee aangevoerd, waarvan er onge veer de helft waren van de leden der fokver- eeniglngen. Het biykt afdoende, dat de leus .Markt uw vee te Hoorn” allerwegen Ingang heeft gevon den. van de vraagstukken, die in den tegenwoordi- gen tyd aan de orde zyn. Wanneer dit het ge volg zal zyn van dezen avond, mag de bijeen komst reeds als geslaagd heeten. wyzend op den berooiden toestand van de af- deehngskas, hoop; spr dat hierin verbetering zal komen door den aan voer van nieuwe leden Op onze lyst worden 1900 stemmen uitgebracht, terwijl er slechts 600 lid zyn van de Staatsparty. Spr. heeft er échter goed vertrouwen in, dat een flink aantal nieuwe leden zich zal aanmel- uen en biyvers zullen zyn. Dank bracht spr. vervolgens aan de feest commissie voor het organlseeren van depen avond en aan de verschillende sprekers voor him goede wenschen. Spr. eindigde met een aansporing tot alle niet-leden, om toe te treden. We kunnen met veel inspanning den zesden zetel bereiken en mogeiyk Is ook, dat de christeiyken ér een ze tel by winnen. Is dat het geval, dan zal het oude liberale Hoorn zyn omgezet In een recht- scr.e meerderheid. (Applaus.) Nadat de heer Van de Knaap een algemeen dankwoord had gesproken, werd het ofticleele gedeelte besloten met het zingen van het .Jtoomschen, dat zyn wy." iens het Pkrjtybestuur sprak vervolgens r J. C. Berger, die na een geestige in leiding vaststelde, dat de Hoomsche katho lieken recht hebben op vyf zetels in den raad. Dat hebben ze 25 Jaar geleden al voorzien, toen ze het bestaan durfden vyf Candida ten te stel len. Menigeen was toen bevreesd, dat de katho lieken daardoor hun twee zetels zouden verlie zen. Ze hebben ze niet verloren en bezetten thans vyf zetels. Spr. prees dan het werk der afd. Hoorn, welke door het voeren van *n de groote politiek zoo spr. de gelukwei over en sprak Mpokqmst. uit J i ging te Waarland om plaatsing van een straat lantaarn ongeveer ter plaatse van het arres tantenlokaal, aldaar. Voorgesteld wordt hierop afwijzend te be schikken, omdat het verzoek niet vbor Inwilli ging vatbaar is, aangezien men in deze gemeen te de plaatsing der lantaarns van gemeente wege niet kent, doch het sedert janen in het leven geroepen subsidie-systeem per lantaarn toepast. Voor kennisgeving aangenomen. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, dienst 1937 en goedkeuring van het Burgeriyk Armbestuur 1936 volgt. De gemeente-rekening sluit in den gewonen dienst met een batig slot van f 239.69 en In den Kap. dienst met een nadeellg slot van f 2870.06, welk nadeellg slot Is veroorzaakt door den aan koop van een motorbrandspuit en van materi aal voor den aanleg van het rywielpad, voor welke uitgaven niet is geleend. De rapporteur der commissie, de heer Blok- dyk was van oordeel dat de post zlekenhuis- verpleglng, die zoowel by het Burgeriyk Arm bestuur als by gemeente -rekening voorkomt, in het vervolg beter by een lichaam kan worden ondergebracht. Men is van meening, dat de werkwyze veel zal worden vergemakkelykt, wan neer dit voortaan alleen gaat over het B. A„ omdat de leden van dit bestuur over de ge heele gemeente verspreid zitten. Overigens kun nen geen bemerkingen worden gemaakt, zoodat de commissie tot goedkeuring adviseert. Het doet den voorzitter genoegen, dat genoemde posten de aandacht der commissie hebben getrokken en dat dit punt in de commissie is besproken. Ook hy is van meening, dat de werkwyze kan wci-den vereenvoudigd door alleen het B. A "hiermede te belasten. Dit punt zal by B. en W. ter sprake gebracht worden. Met algemeene stemmen vastgesteld. Aanbieding gemeente-begroeting, dienst 1939. Voorgesteld wordt tot leden van de commis sie van onderzoek te benoemen de heeren; S. J. de Vries, P. de Jong en Jac. Beemsterboer. De voorgestelde heeren namen allen hun be noeming aan. Hierna kwam aan de orde het reeds door ons gepubliceerde voorstel tot het verleenen van medewerking, op grond van art. 72 der Lagei Onderwyswet 1920 voor het stichten van een R.K. school van gewoon lager onderwijs Tultjenhorn. Het lykt den heer Vries de beste oplossing, omdat het bestaande terrein geen ruimte meer biedt. Hy vraagt of het gemeentebestuur of het schoolbestuur voor de uitvoering moet zorgen. De voorzitter antwoordt, dat de school eigen dom wordt van het schoolbestuur, doch dat de uitvoering berust by B. en W. Zooals bekend zyn de beide andere Byzondere scholen eigen dom van de gemeente, een toestand, die slechts sporadisch voorkomt in ons land. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur nu een hoogere ver goeding krijgt, omdat zy zelf voor het onder houd moet zorgen. De heer Francis vraagt wie of de onderhouds kosten moet beoordeelen, want het onderhoud zal aaiimerkeiyk lager zyn dan van b.v. de school te Dlrkshom, welke reeds een oud ge r --- - bouw Is. De voorzitter zegt dat het toegestane Ambtenaar, die alles bedrag natuuriyk niet overschreden mag wor w ““i den. Is dit het geval, dan moet het schoolbe- dens een klelnepauze in deze rede gelegenheid stuur het ontbrekende bypossen. om,»defi venterrioe te schreeuwen: „Een gulden I Met algemeene stemmen wordt besloten de of een dag”. I gevraagde medewerking te verleenen. dan gaan ik maar, dag heeren, ’n ple- Rondvraag. De heer DOEKES vraagt of geen dag En dan verdween het zonderlinge verzoek om adhaesle betuiging Is ingekomen van de onderwysbonden over verlaging der leer- zoo^ handig, dat hy op Hngenschaal. In andere gemeenten was een der- Kelyk verzoek behandeld. VOORZITTER zegt, dat het bedoelde adres niet Is ontvangen. Daarna sluiting. maken. Wat zanft en dans betreft, we kunnen hier over kort zyn. Duldeiyk bleek dat de zangers en zangeressen onder goede leiding waren voorbe reid. De liederen, welke alle berekklAg hadden op hgt gouden feest, waren prettig te aan- hooren. Óe dansen, die onjjer, Jeidinj^ stonden van den heer K Sopar, (varen eenvoudig goed van opzet. Als men weet, dat hiervoor slechts weinig gerepeteerd, kon worden, groeit ongetwyfeld de bewondering voor hetgeen onder deskundige leiding gepresteerd werd. Een woord van lof mag ten slotte het V.O.P?- orkest niet ‘worden onthouden, dat als steeds onder de stuwende leiding van den heer B. Haring voor een uitstekende begelei ding zorgde. In de „Practische besprekingen’’ van den vol genden morgen werden deze gedachten aan de hand van practische voorbeelden uitvoerig toe- gelicht. Naar aanleiding van Ingekomen vragen en voorstellen ontspon zich een levendige ge dachtenwisseling. De zeereerwaarde pater drs. p. Tummers OJ». besprak het onderwerp: „De plaats van de op voedster t.o. van het kind." De beste paedago- gische systemen zullen falen als de opvoeders zelf niek dicht by God staan, als de schoonheid en goecmi voor hen zyn. De laatste Inleiding was gewyd aan het on derwerp: „Bewegingsopvoeding" en werd ge houden door een der Vrouwen van NazaretHT Het kind heeft een sterken drang naar bewe ging. Daaraan moet de opvoeder tegemoet ko men. door het ruimschoots gelegenheid te bie den tot spelen en tot het aanleeren van vaar digheden en wel zoo. dat de opvoeder In en door het spel bewust de totale opvoeding be hartigt. In den namiddag werd een excursie gehou den naar Huize „Driekoningen". R.K. Inter naat tot Opleiding van Dienstboden, te Wasse naar. Na een korte uiteenzetting van het werk door de directrice mej. P Bremer Vr. v. N. en het drinken van een kopje thee, dat de leer lingen van het Internaat serveerden, werd een rondgang gehouden door het woonhuis en door de bygebouwen, waar de leslokalen zyn. Toen allee was bezichtigd en de vele vragen waren beantwoord, werd de terugtocht ondernomen" naar het Diocesaan Graalhuis. waar dit zoo een De film „De weg naar Rio". welke vanaf Vrij dag In het WlWbntheater draait, is een boeiende, spectaculaire en geestige rolprent, welke vol wassenen met genoeger^ zullen zien en welke tot het einde boeit. De story Is voortreffeiyk ge vonden. Een journalist en journaliste zyn op hun eigen houtje uit op een i»?portage in zake den blanke-slavinnenhandel. zy leeren elkander kennen onder nlet-alledaagsche omstandighe den. De deugd wordt beloond en de boeven wor den ontmaskerd, alles zooals we wel meer heb ben meegemaakt. Maar een oud verhaal kan al tijd weer nieuw zyn als het maar goed ver teld wordt. En dit heele geval wordt gebracht zoo sprankeiyk van humor, dat het den toe schouwer doet meeleven. Jean Pierre Aumont is Henri Vorsin, de ambitieuze, slagvaardige en verliefde reporter en men kan de krant felici- teeren. die dezen knaap In dienst heeft. Marlon Baker, de vrouwalyke hoofdrol, is lu handen van Külbe von Nagy, die men weer met genoe gen ziet spelen. Het tweede hoofdnummer „De Snelheidsdui vels” brengt ons een hevigen concurrentlestryd van twee autobus-maatschappyon. met Bever ly Roberts en Dick Purcell In de hoofdrollen. De eene emotie volgt op de andere; sensatie na sensatie beleeft men, zoodat men Inderdaad 60 minuten van spanning en opwinding meeinaakt. Een programma dus. dat den echten film liefhebber weer veel te genieten geeft. 3e klaasa A WA 4—DOSS 4 RODA 2— VIC 3 NAS 1—RCM 1 PSCK 1—St. Panera tlus BTZB 1—BSM 3 KRV 1—HBC 4 Concordia 3TYBB 4 C Meerburg 3VCH 1 Llsse 4—DOSR 3 VDO 2—DES 2 DUDO 1—Teyllngi DOSR 4—VVSB Lelmulden 2 Do CoB. 3 Reserve 3e klasse A India 3—Wllskr 4 Oez. Vier 3— The Victory 2 Zwal. 4ZPC 3 St. Pancratlus 2— Or -Zwart 4 B SVO 2Volendam 4 De Meer 4—Zwal. 3 PVCB 3—The Unity 3 4e klasse AVCA 1—St. Louis 2 Gez. Vier 3—WA 5 Reserve 4e klasse A RODA 3WA 6 RCM 2—DOSS 6 BNAS 3—VVZ 6 Ilpendam 2 PSCK 3 PVCB 3—De Meer 6 C DOSS 8—St. Loul» 3 Constantlus 6 SVO 4 DTYBB 5—Vsn Nispen 1 Santpoort 4 Alliance 3 EB8M 4—Alliance 8 DEK 3—Onze Gez. 4 FLelmulden 3 SMC 2 Nicol. B. 3—Teyl 4 VVSB 4—Meerb. 3 GTrekv. 3—RVC 2 Unlo 3—Alphensche Boys 3 Afdeellng Zuid le klasse A Westlandla 1—ROD 1 GD6 1—TCLO 1 PFC 1—KRVC 1 RAVA 1—SGV 1 Onze lezers zullen zich waarschyniyk nog wel het- verhaal herinneren van zekeren V. uit BovenkaTspel. die na een balavond in het holst van den nacht met een razende vaart en een open knalpot op zyn motor door Venhuizen gereden was. Hy beweerde een tweetal veld wachters, die stopsignalen gaven, niet gezien te hebben. Veldwachter wyiand, die Woensdag echter voor het Kantongerecht verschenen was, verklaarde, dat dit onmogelljK waar kon zyn. De straatverlichting brancló?. en V. had>-Amben: zyn groote licht op. bovendien bevonden dr „vary dienaars der wet zich in den lichtbundel van de lamp. V. ontkende nu ook stellig, de veldwachters gezien te hebben, wyiand verklaard) dan, dat V. op den motor vele dans-avondjes afgaat en dan meestal meer drinkt dan goe.l voor hem is. ,,’n Soort branie, hè”, dacht de kantonrech ter, ..hard ryden met ’n open knalpot en drinken'. De ambtenaar vorderde f 15 of 10 dagen voor het niet stoppen op bevel en f 35 of 20 dagen voor het te hard ryden. De kantonrechter was met twee tientjes te vreden. Ter gelegenheid van het 50-jarlg oestaan der afd Hoorn van de R.K Staatspartij werd Woensdag to het Park een propagandistisch avondfeest gehouden, dat zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. eenlge H.H. Geesteiyken, onder wie de directeur van het Missiehuis, Father G. van Leeuwen; de Kamerleden Groen, van der Weyden en Stum pel; de heeren H. F. Flultman en N. J. H. Raat, die de RykskleStrtogorganisatie „Helder” ver- vonden, zy was eveneens knap van aankleeding en uitbeelding. Trouwens, over de geheele costumeering moeten we een woord van lof uiten, zy was waariyk tot in de puntjes ver zorgd. Een goed idee was het, om via het notulen boek de werkers uit het verleden te doen her leven. Ook deze scène werd met veel verve uitgevoerd Een aardig tooneeltje was dat waarop „Het Lied’ op het tooneel verscheen en allen ultgenoodigd werden het tltellied mede te zin gen. Het ballet dat correct werd uitgevoerd, sloot goed aan by het voorgaande. De grootsche finale was een waardig slot van deze schitterende revue. Het daverend applaus bewees overduidelijk hoe de talryke aanwezi gen zich hadden geamuseerd. Het décor en de geslaagde verlichting werk ten er toe mede om van deze revue een waar- Met. deze woorden verklaarde u>r. den avond achtig treffend schouwspel te voor geopend, waarna hy mededeeltog deed van een aantal togekomen berichten van verhinde ring, oa. van den voorzitter der R.K. Kamer fractie, mr. dr. L. N. Deckers. W. T. L„ overal verbiyvende en der had in Enkhtflzen gevent kaarten, waarop onder schooi schooner spreuken stondenr ^Ja, edele heer”, deed L. zeer beleefd is drukwerk, er Is toeft op de plaatjes drukt". „Plaatwerk is niet vry”, zei de ambtenaar „Ik vent niet «pet vaatwerk”, deed L, onnoo- zel. Nu bleek eerst, dat hy wat hardhoorlg was, wat hy later herhaalde malen In herinnering bracht. Soms leek het ons of de oude de zaak in het ootje nam. dan weer leek het of hy alles ern stig opvatte. Hij was echter den meesten tyd aan het woord, en met veel moeite kon de -Kontonrechter hem tot zwijgen brengen. De laar vroeg f 3. inwqte. t plaatwerk?” en nu volgde er een heele lachend aanhoorde. De Kantonrechter vond ty- lepauze in deze rede gelegenheid ■éfoe te schreeuwen: „Een gulden De Kamer van Koophandel, alhier, zond het volgende adres aan Z. E. den Minister van Economische Zaken In de jongste ledenvergadering on*«r Kam»? werd er van de zyde van den kaashandel op gewezen, dat de Belgische Regeering gelukkig nog geen uitvoering heeft gegeven aan haar voornemen om voortaan slechts aan dié kaas- importeurs daar te lande Invoervergunning t* verstrekken, die in de jaren 1935, 1936 en 1937 gemiddeld 20.000 kilo kaas hebben geïmpor teerd, maar dat men er in zulvelkringen toch niet al te gerust op Is, dat dit voornemen geen werkeiykheid zal worden. Het behoeft geen betoog, dat zulk een maat regel tot allerlei moeilijkheden voor den Neder- landschen kaashandel zal kunnen leiden, zooals monopolievorming door de importeurs, verschui ving van zaken ta den Nederlandschen ex- porthandel en als gevolg een belangrijke ver mindering van onzen kaasexport, De Kamer meent zich er van te kunnen ont houden uwe Excellentie de nadeelen op te som- men, die kunnen voortvloeien uit een eventaecla afname van den uitvoer onzer kaas naar Bel gië, welk Ryk ta de laatste drie Jaren de groot ste afnemer van dit zuivelproduct is ge weest. Alleen reeds het feit, dat onze Kaasultvoer een tiental jaren geleden circa 94 millloen klk> bedroeg (ter waarde van circa 75 millloen gul den) en thans slechts ong. 62 millloen kilo (ter waarde van 30 millloen gulden), dwingt ons te stryden voor het behoud van hetgeen er is over gebleven van onzen eens zoo bloeienden en be- faamden kaasexport. Vooral ook nu het bericht omtrent deze Bel gische plannen gevolgd wordt door de minder aangename tyding, dat de Vereenigde Staten met ingang van 19 November as. den invoer van zuivel- en melkproducten van Nederland schen oorsprong met een extra-recht, een sg. „countervailing duty" zullen gaan belasten, is de uiterste waakzaamheid geboden. Deze Amerikaansche maatregel zal den kaas handel ongetwyfeld zeer zwaar treffen, daar bet afzetgebied daar te lande, dat in het begin dezer eeuw vrywel geheel verloren was gegaan, na opoffering van veel moflte en kosten weder in zooverre was heroverd, dat de kaasultvoer in 1937 ruim 2 millloen kilo beliep. Hoewel het onze Kamer bekend is, dat uw Departement reeds zyn aandacht aan deze drei gende bultenlandsche maatregelen heeft wil len schenken waarvoor de Kamer ten zeer ste erkentelUk is acht zij deze aangelegen heid voor onze zoo by uitstek nationale zui velindustrie van een zoo groote beteekenls, dat zy daarin aanleiding vindt uwe Excellentie bij dezen te verzoeken al die maatregelen te willen bevorderen, die dit dreigend gevaar zullen kun nen doen keeren, of beperken. ex-schll- met ansicht- plaatjes nog

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10