s. Philippus Neri De strijd tegen wilde bussen DOUWE EGBERTS Oub-floiï.Typtabak Schepen gestrand Spoorwegen tegen Sommeling DE ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 VAN WEEK TOT WEEK Amokdrama te 2 De Duitsche pogroms Dichte mitt wat er de oorzaak van Uit zelfverdediging gehandeld? VERKOOP VAN DU1NGROND Gevangenisstraf geëischt t CHÈQUE VERVALSCHT? D Examen Wiskunde L. O. DE PECH MET DE „GIER" Examen Staatsinrichting M. O. DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN Jongeman vreeselijk verminkt Machinisten-examen Stuurlieden-examen MOND- EN KLAUWZEER Aantal sterfgevallen nog groot Apothekers-assistent <ri) NIEUWE LUCHTPOSTZEGEL I Inbreker doodgeslagen te Orvelte Uitslaande brand te Groningen Nieuwe zaken voor Haagsche rechtbank De zaak it nog tteedt niet opgehelderd Ook Nederlandtche bezittingen leden tchade Zeven tandartsen lokken print»* pieele beslissing uit Bovenwoning grootendeelt door het vuur verwoett Van 1 December tot 5 Januari verkrijgbaar Twee per tonen gedood, twee gewond TANDTECHNICUS- PROBLEMEN Natuurschoon moet ongerept bewaard blijven Van 22 November tot 6 December verkrijgbaar Deventer arbeider voor de rechtbank BELEEDIGING VAN DE KONINGIN MAKELAAR PLEEGDE KNOEIERIJEN M.O. akte K 5 (hoogerejsQskunde) m ela ure Si Wte <ftt berg voor rich riot moot éxtrs voorzichtig Ijn, want hg dort ‘a voor» rongsweg (óók hot vorkoor van Units latoo vóórgaan!) tk m- Big kent minitterieele circulaire it het optreden der onder nemer t onduldbaar Beëedigingen voor den Hoogen Raad Weldadigheidszegels „Voor het Kind” Ulügtraak 18 November. U en Uw rheomatiek liggen samen onder één deken Anderhalf jaar geëischt Academische examens Haagtche rechtbank acht art. R.A.P. in zyn laattte redactie onverbindend De minitterieele circulaire Ook een logger 1 president K *7 gege- ut A - COOPVAERT 10<r SCHOUT 15 <tp*om Hoog- stuk- dr. te Voor den Hoogen Raad is beëedlgd als eerste raad in de pachtkamer van het gerechtshof te Arnhem prof. dr. ir. O. Minderhoud. Als advocaat en procureur is beëedlgd mr. E. Droogleever Fortuyn. s-GRAVENHAGE. Geslaagd mej. C. H. Ver heden te Ubbergen. kracht het omstreeks gestrande dit iag be ren Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond en klauwzeer heeft in de week van 30 October tjn. 5 November bedragen 198 runderen. 208 kalveren. 108 varkens en biggen en 12 schapen. Sedert de week 1926 September 1937 fijn aan mond- en klauwzeer bezweken 5301 runde ren, 5641 kalveren, 4285 varkens en biggen, 347 schapen en 79 geiten. der zegels (purper), i onze aandacht aanvaarden wij ir het verander- it ligt ongetwijfeld voor- 'an len en tri rn- IM Iet ■r* ide eid Ut. k- iet IV er, r- ne in ui» het vervaardigen zich op het ter- xoekt den procureurs-generaal een onder soek in te stellen naar de mogelijkheid van strafvervolging wegens deelnemen aan verboden vereenlgingen, nX tot ontduiking van de wetten. De autobus-ondememers, aldus gaat de cir culaire voort, probeeren aan de acties wegens onrechtmatige daad te ontmnppen. Het is een krijgertje spelen met de justitie. Wordt een dienst verboden, dan wordt deze in een nog „vrije” N.V. ondergebracht en men tracht op deze wijze de justitie steeds een NV. voor te blijven. Maar als Uw overgrootvader zijn pijp opstak, ging dat plechtig en uitvoerig met een tondeldoos. Maar ook hij rookte in zijn pijp de heerlijke, milde Oud-Holland- sche pijptabak, de voortreffelijke melange die Douwe Egberts nu nóg maakt. - De rechtbank. Vrijdag vonnis wijzend, achtte het artikel 2 van het RAP. in zijn tegenwoordige redactie onverbin dend en verklaarde de 'Spoorwegen, voor zoover zij uit deze tegenwoordige redhctie agegren. niet ontvankelijk in hun vorde ring. Ook verklaart de rechtbank de Spoor- wegen niet ontvankelijk in hun eisch tot stopzetting van de diensten der N.V. Som meling. Wél ontvankelijk zijn de Spoorwe gen, aldus het vonnis, voor zoover zij agee- ren uit de voorlaatste redactie van art. 2 R-A.P. en de rechtbank wijst voor het tijd vak van 1 Januari 1938 tot 13 Juni 1938 schadevergoeding toe. werden voor Haagsche rechtbai handeld, nX van ’s GR A VENHAGE. Geslaagd mej. H. A. Bou- dewjjn te Maassluis. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren A. L. Lengton, Rotterdam; J. C. J Mathyssen, Til burg en P. Ouwehand te 's-Gravenhage. u plaatsen van een 9 een chëque, waar- t in het bezit van een lebben gesteld. >t hem ten laste ge- MAKA88AR, 11 Nov. (Aneta). Een Toradja uit Makale, die zijn zoon, die door een dollen hond gebeten was, naar het Pasteur-instltuut te Bandoeng bracht, logeerde op de doorreis te Makassar in een tnlandsche drogisterij. Hier verbleven verschillende personen, die hem in het ootje namen en hem wijsmaakten, dat zijn zoon niet meer zou terugkeeren e.d. De vader geraakte hierop geheel van streek, trok zijn mes en maakte amok, waarbij hij vier inheem- schen ernstig verwondde. Twee der gewonden rijn inmiddels overleden. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen rechten de heer L. H. N. F. M. Bosch van Rosenthal. Utrecht. Doctoraal examen geneeskunde de heeren B. M. M. Delemarre en Ph. Glaser. Den Haag. Candldaatsexamen rechten: mej. J. Cohen Tervaert, Utrecht en de heer C. Ui. E. M. Lam- merschop, Rotterdam. Artsexamen le gedeelte mej. H. Bouma, Den Haag. Bevorderd tot arts de heeren B. J. Rethmeier, J J. Schermer en J. Kappers, allen Den Haag. Tusschen Katwijk en Noordwük is Vrijdag morgen tengevolge van den mist een Scheve- nlngsche logger gestrand. -irilevr Gezien t gunstige weer, is er geen redding»-» boot ter assistentie uitgevaren. bgsl De Schevenlngsche logger, die Vrijdagmor gen tengevolge van den mist tusschen Katwijk en Noordwük is gestrand, is in den loop vau den dag vlot gekomen. nemer dan van den bezielenden stylist. Niets tracht hij mooier voor te stellen dan het was, om het mooie dat er was niet te schenden of te schsuien. Zoo werd deze korte biografie een aantrekke lijk boekje, dat herhaaldelijk tot nadenken Jwlngt. Het vraagt als het ware om de opmer kingen, die men lezenderwijs zal maken en die de sobere voorstelling voltooien. De auteur dringt zijn gedachten niet op, hij wekt echter vele ge dachten bij den lezer. Hierin toont hij zich een even goed psycholoog als in de wijze, waarop hij aantoont, dat eerbied en liefde de wetenschap te hulp moeten komen, wanneer zij wil dóórdrin gen tot de geheimen van de kiel. God eerbiediger dunkt. De zeer bijzondere verdienste nu van Hans Ernst Schroeder, voormalig rechter Leipzig, wiens leven van Neri bij Paul Brand te Hilversum verscheen, lijkt mij hierin te be staan, dat hij bij volledige inachtneming van den venchuldigden eerbied, zoowel jegens de genade Gods, als Jegens de wetenschap van de geschiedenis, een harmonisch beeld wist te ont werpen van den zeer merkwaardigen man. die de Congregatie van de Oratorianen stichtte. Hij versmaadt de natuurlijke feiten en gegevens nergens. Hjj hecht waarde aan de Florentün- sehe afkomst van Filippo Neri, hij onderzoekt diens lichamelijke en geestelijke gesteldheid, hij erkent, dat de heilige Philippus aan een hart kwaal leed en dat deze wel de oorzaak zal ge weest zjjn van de eigenaardige physieke reac ties, die zijn geestelijk leven vertoonde, hl) ver moedt zelfs een natuurlijke parapsychologische begaafdheid bij den grooten wonderdoener, en is geenszins geneigd, diens bestaan te onthef fen aan algemeene wetten van het menschelüke leven of de tegenstelling te verdoezelen, die elk tijdgenoot tusschen Neri en Loyola kon opmer ken, maar anderzijds verhaalt hü de betrouw- b**r geconstateerde gebeurtenissen irt hun samenhang, die niet anders dan strikt religieus kan worden verklaard, en hü laat duidelijk voelen, dat de waarde dier gebeurtenissen niet een uitsluitend historische waarde is, doch een werkelijk vitale waarde, ook voor den lezer. Hij herinnert eraan, hoe Goethe geboeid werd door de zoo aantrekkelijke menschelijkheid van dezen .heilige van den humor”, dien men even- “er om zijn levenswijze als om den tijd, waart») hl) leefde, een heilige van de barok kan noe men. Een beminnelijke, maar een buitengewone Pbrsoonlijkheld, bij wien de bovennatuurlijke krachten inwerkten op groote natuurlijke talen ten. schildert hjj in eenvoudige trekken, meer gedreven door de kunst van den scherpen waar- De Nederlandsche regeerlng heeft uit Ber lijn bericht ontvangen, dat ook aan bezittingen van Nederlandsche Joden te Berlijn bij de pogroms schade is toegebracht. Voorzoo ver be kend is geen der daar vertoevende Nederland sche Joden gewond. De Nederlandsche regeerlng wacht thans nadere rapporten uit Berlijn af voor zjj stappen onderneemt. s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma motordrijver J. J. Stam. L. Zwier, IJmuiden’en W. de Vries te Amsterdam. Daarom moet de politie alle autobus diensten op een verboden traject beletten. Politiedwang mag slechts In het aller uiterste geval worden uitgeoefend, doch de minister acht dit geval thans aanwezig. De officier van justitie te Assen eischte Vrijdag twee maanden gevangenisstraf tegen elk der gebroeders Berend en Dirk G. uit Srnal- noorn, gemeente Westerbork, die terecht ston den, omdat zij in den nacht van 3 op 4 Sept, te Orvelte An toon B. uit Wezup zoodanig had den mishandeld, dat hij een paar dagen later aan de gevolgen was overleden. Zij verklaarden uit zelfverdediging te hebben gehandeld. B. was van plan bij hen in te breken en toen zü hem betrapten, nam hij een dreigende houding aan. De verdediger, mr. J. Verdoom uit Assen, deed een beroep op noodweer, subsidiair nood weerexces en pleitte vrijspraak, subs, een voor waardelijke veroordeellng. Uitspraak oven veertien dagen. A AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. G. van der Mast te Heerlen. LEIDEN. Geslaagd de dames C. Groo- tenhuls (Rotterdam) en J. Koeffler (Den Haag) en de heer F. W. Doensaelmann, Voor-» burg. -S-GRAVENHAGE Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart E. W. Esser, V. H. J. H. Kswibarang. te Amsterdam en A. J. Tol te Lisse. De tweede zaak, die hem ten laste wórdt ge legd.' is, dat hU een aanvraagbtljet voor een verzekering heeft onderteekend, alsof hij nog niet verzekerd was, terwijl dft in strijd met de waarheid moet worden geacht. De officier van justitie wees erop, dat- ver dachte het slachtoffer is van zijn speelzucht. Meermalen bezocht hij de speelbanken te Ant werpen en Ostende. Spr. vorderde een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaarde- HJk met drie jaar proeftijd en bijzondere voor waarden. Mr. Adriaanse bepleitte een geheel voorwaar delijke veroordeellng. Uitspraak 25 November. .Wordt het vonnis van den Amsterdamschen président nu niet voorgetrokken boven dat der andere presidenten?" vroeg mr. Vergens. Natuurlijk zijn voor den Staat aller recht banken gelijk. Maar wanneer één president ver oordeelt en anderen den eisch afwijzen, dan Is het duidelijk, dat alleen het veroordeelend vonnis geëxecuteerd kan worden. Dit vonnis is een rechtsgoed, dat moet worden beschermd. Het behoort tot de algemeene polltlebevoegd- held, tegen schending van zulk een vonnis op te treden. De president bepaalde de uitspraak, na re en dupliek, op Woensdag 16 November, of zoo veel eerder als hem mogelljk zal blijken. Voor de rechtbank te Zutphen had zich he den P. B., los arbeider te Deventer, (e verant woorden wegens het verspreiden van pamflet ten. welke beleedlglngen bevatten aan het adres van de Koningin. De Officier, die den in houd van de paffletten zoo beleedlgend voor het Koninklijk Huls noemde, als zelden was voorgekomen, eischte drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Van Urk, vroeg vrijspraak. De adviseur van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de tandheelkunde, mr. G. H. E. Nord Thomson uit Leiden, trad op voor eischera, terwijl mr. A. J. M. Schuurmans voor gedaagde pleitte. Een getuige, mej. L. Bol, dienstbode bjj den tandarts H. R. F. verklaarde, dat zjj zich om hulp tot R. gewend had. Waarom hebt u zich niet tot uw patroon ge wend? vroeg de president. Die kon u toch bok helpen? Dan zou Ik veel meer moeten betalen, ant woordde het meisje. Heeft R. u naar genoegen geholpen? vroeg de president. Hjj heeft het goed gedaan, zei het meisje, ik heb er nog geen last van gehad en de tanden zitten uitstekend. Uit de behandeling bleek overigens niet, dat R. ook tanden getrokken had, hoewel een recherche-bureau verklaringen van diverse men- schen op schrift had gesteld, waarin werd ge zegd, dat R. ook afdrukken nam van gebitten. Mr. Schuurmans achtte het onbevoegd uit oefenen der tandheelkunde niet bewezen. Hoe wel R. reeds twee malen voor den kantonrech ter is verschenen, voor dergelijke feiten, werd h(j slechts tot geldboeten veioordeeld, welk feit pleiter van belang achtte. De betreffende wetten, zoo eindigde pL, zjjn niet gemaakt ter bescherming van een groep tandartsen, maar ter bescherming van het pu bliek. Wijl nu gebleken is, dat het geleverde werk van R. niet minderwaardig is, maar zelfs beter dan dat van het ziekenfonds, verzocht pleiter eischers niet ontvankelijk te verklaren in hun vordering. De uitspraak is bepaald op Donderdag 17 November. BATAVIA, 11 Nov. (Aneta). Het vliegtuig .Emoe”, dat hier hedenmorgen aankwam, bracht de post van de „Gier” mede, doch het heeft geen passagiers overgenomen. De gezagvoerder van de „Emoe” verklaarde zich onbevoegd om Inlichtingen te verstrekken over hetgeen met de „Gier” is geschied, zoodat deze zaak nog altijd niet is opgehelderd. Het reservetoestel „Oehoe” is vanmorgen vroeg van Bangkok naar Singapo re vertrokken en vloog rechtstreeks door naar Bandoeng, waar het tegen vijf uur dezen mid dag wordt verwacht. De passagiers van de „Gier” gingen gedeelte lijk door met de Imperial Airways De mecanicien van de KJUX..M., die uit Ban doeng naar Bangkok is vertrokken, zal een on derzoek instellen naar de motoren van de „Gier” en uitmaken of doorvliegen mogelijk is, dan wel of wisseling van motoren noodlg is. De heer Frijns, gezagvoerder van de „Gier”, heeft zich over het geheele geval niet willen uitlaten. I is resp. bruln-zwart, groen, roodbruin en Nabij Castricum is Vrijdagmorgen vroeg het Zwee^lschë stoomschip „Venersborg waarschijnlijk tengevolge van den dichten mist, gestrand. Het schip behoort aan de Svea-Hjn te Stockholm, en onderhoudt een geregelden weekdienst op Amsterdam. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatlsche pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: „Warmte zal mij goed doen.” Maar bjj de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbelde hevigheid en te meer, omdat rheumatleklijders door de bij rheuma tlsche aandoeningen optredende storing in de huldfunctie. extra gevoelig zjjn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet lAnger lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met.Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet ver dwijnen door aansporende werking op lever, nieren ^n ingewanden. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bjj alle apothekers en drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Voor de rechtbank, te Middelburg heeft Vrijdag terecht gestaan 'h 48-jarige makelaar. Volgens de dagvaarding heeft verdachte een ultkeering, die f 22.bedroeg, aan de betrokken verze keringsmaatschappij opgegeven als zijnde een ultkeering van f 88— Daarbij zou hij gebruik hebben gemaakt van een door hem van een valsche handteekenlng voorziene kwitantie. Tegen Bernard Heinrich H. te Den Oever, gem. Emmen, eischte de officier van Justitie te Assen Vrijdag een jaar en zes maanden ge vangenisstraf wegens h< valsche handteekenlng o door hU zich onrechtmatl bedrag van f 187.43 zou t Verdachte ontkende ]M legde. De verdediger, mr. werkman uit Hoogeveen pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs Uitspraak over veertien dagen. De weldadlgheldspostzegels „Voor het Kind” zullen dit jaar wederom verschijnen in de waarden 1% cent tmet bijslag Van 1V4 cent), 3 cent (plus 2 cent), 4 cent (plus 2 cent), 5 cent (plus 3 cent) en 12j^ cent ’(plus 3S cent) en ver krijgbaar worden gesteld van 1 December tot en met 5 Januari. De netto opbrengst boven de Irankeerwaarde komt ten bate van het bescher ming en steun behoevende kind. De zegels heeft de jonge kunstenaar Pam G. Rueter, te Sloterdijk. ontworpen. De voorstel ling is voor alle waarden dezelfde: een knaapje, dat te midden vML JWoemen. in zijn fluitspel verzonken, visch en vogel tot luisteren lokt, een beeld van vertrouwelijkheid tusschen kind en natuur. De kleur paars-rood blauw. De zegels zjjn vervaardigd in rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 18 x 27 m m. de geldigheidsduur loopt tot 31 Decem ber 1943. Vrijdagmiddag om half zes is in de beton- fabriek van de firma Mart, van Gils en Zn. te Oosterhout (NB.) de kleinzoon van den heer Van Gils. de negentienjarige P. van Gils, door een drijfriem der tegelmachine gegrepen. HU werd vreeselijk verminkt en overleed vrijwel onmiddellijk. den president der drie dcrgciuke zaken oe- m autoverhuurondernemer A. Koch te Bussum, de N. V. Nederlandsche Unie te Amsterdam en de N. V. Sitters Autobus onderneming te Utrecht. Allen hebben alleen den Staat gedagvaard en gevorderd, dat zij weer vrijelijk hun bedrijf kunnen uitoefenen, met een dwangsom van ƒ250 voor elke belemmering. De dne gedingen werden gezamenlijk behan deld. Het eerst heeft mr. R. Heeg te Amsterdam het woord gevoerd voor de autobus-onderne- ming Koch. Uitvoerig heeft hjj betoogd, dal het hier geen verboden autobus-diens» betreft, waarvan de politie stopzetting kan gelasten Wat de vordering in kort geding betreft, vol gens den Hoogen Raad zou geen stopzetting gevraagd kunnen worden van overheidsmaat regelen, indien die maatregelen met spoed door de overheid moesten worden gelast. Daar is hier geen sprake van. Wat het beroep op het rükspolitle-reglement betreft, meende spr., dat de politie slechts een rechtsgoed kan beschermen, dat zóó belangrijk ta dat '-groote belangen van anderen daarvoor mceten wijken. Van een verboden vereeniging een ander argument van den Staat is hier geen sprake. Koch is particulier en geen N. V. Handhaving van rechterlijke vonnissen, zooals naar voren u gebracht? Tegen Koch is nog nooit een vonnis gewezen en een vonnis, tegen A. gewezen, kan toch nooit tegen B. worden geëxecuteerd. De andere pleiters, mrs. W. Nolen en E. Hol lander, sloten zich bij dit pleidooi aart. Mr. D. J. Veegens trad, evenals Woensdag, voor den Staat op. PI. betoogde, dat alle drie ondernemingen, die nu tegen den Staat agee- ren een deel van haar exploitatie-gebled in rïmsterdam hebben. Zjj allen kunnen dus voor den Amsterdamschen president worden gedag vaard. Ten aanzien van de Unie is dat al het geval. Dinsdag as zal de président daarover uitspraak doen. Wat Sitters aangaat, deze N.V. is reeds ver oordeeld. doch is na de uitspraak dadelijk onder enderen naam begonnen. Mr. Veegens las in dit verband de circulaire van den minister van Justitie aan de procu- reurt-generaal voor, waarin wordt medege deeld, dat het optreden van de wilde bus-on- dernemers den laatsten tijd onduldbaar wordt Het is een openlijke tartlng van de overheid. Het was ditmaal op weg van IJ mul den om daar ijzer te laden bi ovens, terwijl het een kleine hoevéê goederen voor Amsterdam aan boord had. De sleepbooten „Utrecht" en „Stentor” van Wijsmuller hebben Vrijdagmiddag half vijf het benoorden IJmuiden Zweedsche stoomschip „Venersborg" vlot ge sleept. De .Bestor” bevond zich eveneens ter plaatse. De ..Venersborg” is op eigen kracht naar IJmuiden opgestoomd, vanwaar het opvaart naar Amsterdam. Hier zal door duikersonder- zoek worden vastgesteld of het .schip schade heeft opgeloopen. De nieuwe luchtpoatzegel van 12W cent voor bijzondere vluchten, die voor het eerst gebruikt zal worden ter gelegenheid van de K. L. M.- vlucht naar Zuid-Afrlka, zal van 22 November tot en met 5 December a-s. aan de postkanto ren verkrijgbaar zijn. ,'T.' Na 5 December zal de nieuwe zegel nog slechts verkocht worden aan het op sommige postkantoren opengestelde loket voor verzame laars. Zoo kreeg de minister via couranten-be- richtén er kennis van, dat onlangs een ver eeniging is opgericht van autobusonderne mers zonder concessie. De minister vér- 4 A GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren H. Mantje, Velsen en H. van Slooten te Arnhem. Wat de aansprakelijkheid van den heer Rom meling persoonlijk betreft, hem heeft de recht bank getuigenbewijs opgelegd, dat in het tijd vak van 1 Januari tot 13 Juni 1938 het bedrijf in werkelijkheid door een bedrijfsleider en niet door den heer Sommeling persoonlijk is geleid. Woensdag is in kort geding voor uen presi dent van de Haagsche rechtbank behandeld het proces, waarbij de N. V. Sommeling van den Staat der Nederlanden en van den minister van Justitie gevorderd heeft, dat de laatstgenoemde zal ophouden met het beletten van Sommellng’s busdiensten. Naar men weet, was het optreden tegen Sommeling een gevolg van de mededeeling van den minister van Justitie, dat ook die autobus diensten als verboden moesten worden be schouwd, welke reden op een traject, waarop een andere autobus-onderneming wel in kort geding veroordeeld is tot stopzetting van zijn dienst. Vrijdag De civiele kamer van de Haagsche recht bank heeft Vrijdagmorgen uitspraak gedaan ir< het geding van de N.V. Nederlandsche Spoor wegen tegen de N.V. Sommellng’s Automobiel bedrijf te Den Haag, waarbij de Spoorwegen stopzetting van Sommellng’s busdiensten heb ben gevraagd, mét veroordeellng tot dwangsdm en schadevergoeding. Naar -men zich zal herinneren, zjjn de spoorwegen dezen zomer door den president van de Haagsche rechtbank in het ongeljjk ge steld in een kort geding, dat zjj tegen Somme ling aanhangig hadden gemaakt. Daarna zjjn de Spoorwegen gaan procedeeren over de hoofdzaak. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf werd te Groningen door omwonenden brand ontdekt in het bovenhuis van het perceel Enunastraat 21a, bewoond door de familie J. Kuiper, die op dat oogenblik afwezig was. Het vuur, dat aan de achterzijde van het pand het hevigst woedde, werd mede opgemerkt door inwonen- den van het nabijgelegen academisch zieken huis. Onverwijld werden hier twee slangen op de brandleiding uitgelegd en werd water ven. Intusschen was de brandweer aangekdmen. die onder leiding van den commandant den heer P. Ploegh den brand van de voorzijde af met twee stralen bestreed. N« een half uur had men den brand onder de knie. De bovenwoning is voor het grootste deel uitgebrand. De benedenwoning, welker inboe del men zooveel mogelijk in veiligheid had gebracht, leed zeer veel waterschade. De oorzaak van den brand is vermoedelljk gelegen in een jietroleumkachel, welke was blijven branden, toen de vrouw des huizes met haar drie kinderen om vier uur was gaan wandelen. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Noordwük van duin^rond benoorden den vuur toren te Noordwük aan Zee verklaarden ver scheidene leden den verkoop van bijna 8 hec tare ongerepten dulngrond ten behoeve van het doortrekken vaif den Noord-boulevard te Noordwük aan Zee en het bouwen van villa’s en hotels zeer te betreuren. De boulevards in onze* badplaatsen verkrügen langzamerhand de kenmerken van lintbebouwing, welk euvel het rijk zelf, voor zoover het verkeerswegen betreft, door hanteering van de daarop betrek king hebbende' wet zooveel mogelük wil tegen gaan. De aaneengérijde Belgische badplaatsen vormen hier een waarschuwend voorbeeld. In het algemeen waren deze leden van oordeel, dat slechts bü uitzondering gedeelten van on ze duinen mogen worden afgegraven of be bouwd, zulks op frond van motieven van wa terbouwkundigen,- hygiënischen, wetenschap- pelüken ,en cultureelen aard. De Staat dient huns inziens voor te gaan in het ongerept be waren van het natuurschoon, vooral daar, waar dit zooals hü de duinen het geval is door zün schaarschte büzondere waarde heeft. Voor den president van de Rotterdamse!)» rechtbank, mr. H. W. B. Thomas, is in kort geding behandeld een zaak, aanhangig gemaakt door zeven Rotterdamsche tandartsen tegen een tandtechniker. Het betrof hier een prin- clpieele beslissing van het feit of een tand- technlcus onrechtmatig handelt tegenover een tandarts, wanneer hü de tandheelkunde onbe voegd uitoefent. Volgens de dagvaarding heeft de tand techniker R. zich schuldig gemaakt aan on rechtmatige handelingen krachtens de bepa lingen van het Wetboek van Strafrecht en de wetten van 24 Juni 1876 Stb. 117 en 25 Decem ber 1878 Stb. 222. Hü bepaalt zich niet tot van gebitten, maar beweegt rein van de tandartsen, door ook de noodlge voorzieningen in den mond van den patiënt te treffen. Eischers hadden hierdoor zoowel mo- reelf als materieele schade ondervonden, ter- v.’ül de stand en het vertrouwen van de artsen bü het publiek geschaad worden, daar een onbevoegde denzelfden ot soortgelüken arbeid verricht. Eischers verzochten gedaagde te veroordee- len tot onmiddellüke staking van zün hande lingen en betaling van een owangsom van 1100 voor elke overtreding, welke hü begaat. heiligen zün ta zeker opzicht bekeer- Ungen. Men kan in hun leven het oogen- V blik aanwüzen, vraarop de genade hen jjof en veranderde. Van den heiligen Philippus Xeri echter schrijft Ernest Hello in zün Phy- p^wnii» de Saints: „Zün bekeering bestond al leen hierin, dat hü lederen dag een hoogeren pead van volmaaktheid bereikte.’’ Dit stelt den biograaf, zooal niet voor raadselen, dan toch toot moellükheden, want hü mist in de levens- pechledenls. die hü zich voorneemt te verhalen, dramatische knooppunt, waar natuurlüke bovennatuurlüke krachten elkander ontmoe ten en zelfs elkander bestrijden, alvorens tot (de harmonische samenwerking te geraken, die bet christeUjke leven in zün volheid is. Men- schen. die om zoo te zeggen voor de heiligheid geboren schünen, laten zich moeilük doorgron den. Ze kunnen voorbeelden zün van nederig heid, gehoorzaamheid, kuischheid en onthech ting. ie kunnen daarenboven verbazen door de wonderkracht, die hun verleend werd, maar wanneer ze niet in authentieke geschriften ge tuigenis hebben afgelegd van hun innerlüke ervaringen, missen zü wel eens het vermogen om den zondigen sterveling te boeien. Ze ver volmaken zich zonder zichtbaar te veranderen, en zoozeer zün wü aan de wet. der verganke lijkheid onderhevig, dat ook in onzen mede mensen slechts de verandering gespannen houdt. Het eeuwige menschen als een resultaat, lijke als een kracht. Deze f( b(j ons, doch wie ons het portret wil houden van een levend mensch, moet er reke ning mede houden en dient derhalve te ver- mjjden. dat hü de trekken, die hü vastlegt, te vens verstart. Het leven is een beweging, een rhythme, dat geen stilstand gedoogt, zelfs niet in de volmaaktheid. Hieraan is wel te wüten, dat de lezer, die wil „meeleven” met den held van een boek, zich zelden voelt aangetrokken door heiligenlevens, waarin weinig plaats werd gelaten aan tweestrijd, bekeering. bekoring en zegepraal. Hü vindt en met eënig recht zulke boeken te weinig .jnenschelük". Dlkwüls is dit de schuld van de schrijvers, die het ver schil niet kennen tusschen een lofrede en een biografie of die wel schünen te denken, dat een kerkelüke canonisatie geen gunstiger gevolg opleveren k^n dan de vervaardiging van een steenen heiligenbeeld. In zeker opzicht hebben de heiligen geen grooter vüanden dan hun eigen beelden, waardoor ze verkalkt worden te gen een kerkpilaar, nu ze in de maatschappü hebben opgehouden te leven. Toch is het merkwaardig, dat het geloovlge volk gaarne de voorkeur züner devotie toekent aan heiligen, die van kindsbeen af büzonder deugdzaam waren en de zonde niet slechts ver meden, doch zelfs niet gekend schünen te heb ben. Het merkwaardige feit, dat de heilige An- toniur van Padua zeker niet minder vurig wordt vereerd dan de heilige Franciscus van Assisi, dat de heilige Aloysius van Gonzaga meer po pulair is dan de heilige Ignatius van Lovóla én dat de heilige Theresia van Llsleux door tal- loozen wordt aangeroepen, die omtrent het be staan der heilige Teresla van Avila nauwelüks eenig vermoeden bezitten, moet-men dunkt mü wel toeschrüven aan een ingeboren eer bied Jegens de klnderlüke ongereptheid van heiligen, wier uitwendige biografie niet overrük is aan opzienbarende veranderingen. Het volk vermoedt de werking der genade Gods, waar van de psycholoog de sporen zoekt in de ge gevens omtrent de gedragingen en levensom standigheden van de historische riersodnlük- heden, die ook de eenvoudigste heiligen zün. De gemeenschap der heiligen schept in het.boven- natuurUjke leven een verwantschap, wellicht sterker dan de overeenkomst van gemoedsge steldheid in het natuurlüke leven te weeg brengt. Het blükt in iecjpr geval een vergissing, de aantrekkingskracht en zeker de be- schermkracht van de heiligen uitsluitend asm hun biografen toe te schrijven, maar om hun voorbeeldigheid wsmrlük te kennen, zün wü aangewezen op concrete gegevens en het voor beeld trekt weinig, indien wü er de mogelük- heid tot navolging niet meer in ontwaren. Van daar, dat de levensbeschrijver, getuige aller eerst van Gods wonderbare genade, tevens ge tuige moet zün van de verwantschap tusschen $n held en zün lezers. Hü mag den heilige niet ontmenschelüken, wül dit hem ten opzichte van ”^3 nst lié. ia* len ize

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5