JC J.B.Koster Uit den Raad hoorn NIEUWS h“! ÏS MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 V.I.C. 1—FORWARD I 2—7 Het monument Een monument opgericht BEVOLKING Rede dr. R. G. C. Schröder F N Dank namens de familie ALKMAAR HET NEO-MALTHUSIANISME Aanvulling kerkbericht VELD Kwantiteit en kwaliteit URSEM BURGERBRUG T ZAND Bij bij Een redder van vele levens Burgemeester v. Kinschot spreekt t Nagedachtenis van groot Allernaarder geëerd Jo •cl Jo Jo De thuisclub had niet Veel in te brengen IS 1 Wat is er tegen? •n De burgemeester aanvaardt na mens de gemeente het Dr. Dam-gedenkteeken Aft V. en Xlti al deze voordeelen bovendien dri Ob- Franciscacongre- 497 werkzoekenden 1 PAROCHIE ST. BAVO de FOCUS aai Ga aar- B. K. Danacurstu. De R. K. danscureus zal deze week Dinsdagavond 15 November ge houden worden bti den beer G. A de Wit. nir de muil nad< spec brut infill onge ter Vis 3. E. Vis De Hing hand verze ache Rijk Dt land oplet dat hebt dere tere. De de oi lever aan zulle wett< vu sla E ▼o< vel nel he. he lib dn fei bei Rij Sp*ë; COMB.KREXMbORG WC mi gener verori Joder een beste: hand gens 1939 zin v nalen in e< on dei te zij term! Èt S atbwteekant het lijden in den HEDEN-avond te 8.15 uur ga tie. DINSDAG te 7.30 uur algemee* H. Commu nie voor de schoolkinderen; te 7 uur Lof ter eer» van St. Willibrordus. WOENSDAG te 7 uur en te 8.10 uur congre gatie St. Agnes en St. Udwina. DONDERDAG te 7 uur Lof; des morgens te 7.30 uur genmgen Requiem voor de overleden leden van de Broederschap der Geloovige Zielen. VRIJDAG te 7 uur Kruisweg. ZATERDAG biechthooren voor de kinderen te 1130 uur en van 40 uur voor de grooten; te 7 •mr Rozenhoedje. Aa. ZONDAG Eucharistische Zondag. dankl chlrui Als slot van mijn woorden leg ik hierbij als blijk van groote erkentelijkheid namens de gemeente dezen palmtak met Alkmaarsche kleu ren aan den voet van dit monument neer. Lezing met lichtbeelden. De reeds aange- kondigde lezing, te geven door den zeereerw. heer H. de Groot, is vastgesteld op Woensdag avond 16 November in Café Langendijk. Voor de onvermijdelijke onkosten de toegang is gratis zullen echter eenlge leden der Propa- ganda-club zoo vrij zlln een klein offertje van de bezoekers te vragen. In de allereerste plaats wil ik beginnen met te antwoorden op de laatste woorden van uw rede en namens de gemeente Alkmaar verkla ren, dat het ons een groot voorrecht is hierbij te mogen aanvaarden het gedenkteeken, opge richt ter nagedachtenis van wijlen Dr. van Dam. Het spreekt va-' zelf, dat ik daarbij de ver- zekering geef, dat dit monument door de ge meente in alle opzichten in eere zal worden gehouden en de zorg voor het onderhoud bij onzen directeur van Plantsoenen in goede han den zal zijn. De heer Groen heeft voor deze mooie plek van ons dierbaar Alkmaarder hout een kunst stuk ontworpen, hetwelk zich niet alleen geheel aan de boschomgeving aanpast, maar bovendien ook dezen hoek zeer verfraait Als eere-voorzitter van uw comité heb ik het ontstaan van het ontwerp medegemaakt en het doet mij dan ook veel genoegen te kunnen constateeren, dat de keuze uit de verschillende plannen de beste is geweest. De gemeente is thans verrijkt met een eenvoudig, waardig monument, dat zoo Juist den persoon kenmerkt, voor wlen dit gedenk teeken is opgericht. staande op deze plek, waaraan voor Dr. van Dam zoovele herinneringen zijn verbonden, de plaats, waarop bij het verlaten van zijn huis voor het aanvangen van zijn dagelijkschen zegenrijken arbeid zijn eerste blik moest vallen, komt onwillekeurig weer duidelijk naar voren da persoon van den grooten chirurg, ter wiens Weet de doorsnee middenstander werkelijk wel waar men eigenlijk heen moet? Is er bij hem een bewust streven te onder kennen naar heropbouw der maatschappelijke orde? Is er en dat is een voornaam ding de juiste mentaliteit aanwezig, of het is misschien een stoute vraag zijn nog te velen in hun hart en in hun handelwijze de oude, liberale individualisten gebleven? Men heeft Indertijd gefluisterd, dat onder den mid denstand veel N. 8. B.-sympathieën leefden. Onderwijl heeft het anti-papisme van de N. 8. B. de oogen van onze menschen wel ge opend. naar ik veronderstel, maar heeft dat feit niet bewezen, hoe weinig vast juist de Middenstandsgroep op zijn beginselen blijkt te staan? De kwestie is. m.l. dat er in onze kringen zeer veel aan sociale kennis ontbreekt. WU moeten eerlijk toegeven, dat de arbeider op die punten veel beter ontwikkeld en ge schoold pleegt te zijn dan de middenstander. Ongetwijfeld mogen middenstandscongressen gelijk zoo juist weer gehouden zijn, genoemd worden als pogingen om die kennis te vermeer deren, doch met dat al kunnen dergelijke congressen zeker niet halen bij breed opgezette sociale studieweken, gelijk telkenjare te Voor bout voor de katholieke arbeiders gehouden worden. MIJ dunkt, wij kunnen in vele opzich ten van de arbeidersorganisatie leeren. Niet de kwantiteit maar de kwaliteit is uiteinde- I Kruisvaart. De St. Josephban is deze week wederom verzet van Dinsdag op Vrijdag 18 November. tot zegen is geweest. Hierna verzocht Dr. Schröder aan mevr. v. Dam het monument te onthullen. Nadat dit geschied was. vervolgde spr.t Mijnheer de burgemeester, Dr. van Dam was niet alleen een kundig geneesheer en warm voelend dokter, hij stelde ook levendig belang in alles, wat der gemeente wedervoer. Naar onze meealng was hij ook een goed burger. Ik moge U vriéndelijk ultnoodigen, het gedenk teeken voor de gemeente te aanvaarden De burgemeester, Jhr. v. Kinschot, aan vaardde daarna voor de gemeente dit gedenk teeken met de volgende rede: Op 27 Mei is te Utrecht een vergadering gehouden, waarop dnor vijf geleerden van naam op zuiver wetenschappelijke gronden in het OfWnbaar heb. neo malthusiaansche vraagstuk is besproken. Het waren prof. dr. W. Pompe, hoogleeraar in het strafrecht te Utrecht, prof dr K. de Snoo, 'hoogleeraar in de volkskunst te Utrecht, prof. L. van Vuuren. hoogleeraar in de sociale Aard rijkskunde te Utrecht, dr. A. W Ausums. vrou wenarts te Utrecht en dr. J Lammerts van Bue ren te Zeist. Alle vijf komen tot de conclusie, dat de neo malthusiaansche en daaraan verwante princi pes verwerpelijk en gevaarlijk zijn, vooral voor de gezondheid van het individu als van het volk en een snelle degeneratie van individu en volk bevorderen. Wetenschappelijk wordt het onhoudbaar ge acht, dat de huidige oeconomische crisis geheel of gedeeltelijk opgelost kan worden door eer vermindering van het aantal geboorten; het tegendeel is het geval. Geboortebeperking voert noodwendig tot den ondergang van een volk, een ras. Dit kan misschien de veten, die alleen met bet oogenblik rekenen, koud laten: wat dr. Au sums en prof, de Snoo op grond van biologische redeneeringen betoogden, zal hun minder on verschillig laten. De onmiddellijke lichamelijke gezondheid is hier in het geding en aangerien niemand graag ziek is. kan een béter inzicht in de gevolgen, waarmee de neo malthusiaansche practijk zich zelve straft, wellicht ten goede werken. Ook P.O. voorstanders vinden er een hartig woordje aan hun adres in. Wqt de mannen van de practijk hier nuchter beredeneeren, kan geen enkel verstandig mensch onverschillig laten. De brochure met deze vijf glasheldere redevoeringen is goedkoop in prijs, zoodat iedereen haar kan aanschaffen. Ook Ujkt ze ons zeer geschikt voor verspreiding op groote schaal door de verschillende katholieke organisaties. In onze stad, waar de neo-malthu siaansche practijk al zoo zéér is Ingeburgerd, kan er vruchtbaar werk mee worden gedaan Natuurlijk, is de brochure, welker titel is: „Neo-Malthusianisme, wat is er tegen?”, alleen geschikt vbor groote menschen! i iaeecn n<7»° voorzitter van het Dr. v. E O. C. Schröder, voorheen arts te Alkmaar. Deze trad voor het nog bedekte monument hield de volgende rede. hebben. Dat hieraan alle lagen en kringen, waarmee vader in aanraking is geweest, hun deel hebben gehad, treft ons in hooge mate. Dank bracht de spr. nog aan het comité, den ontwerper en den burgemeester. Hierna legde mevr. v. Dam een bloemstuk neer vebr het monument, waarna meerdere bloemstukken volgden. Hiermede was deze korte, doch ontroerende plechtigheid geéindlgd. popuUi** van tot 76.- A hun dokter nog iets anders, en dat I licht hem het meest gesierd: een wi Niet alleen de lichamelijke nooden van de zieken hadden zjjn volle aandacht, ook wat omging In hun binnenste had zijn geheele belangstelling l*t de Jeugd kon hij jong zijn en blij, den tob- tm- kon hij opbeuren en bemoedigen; voor wie leed was hjj een trooster. Niets bindt menschen krachtiger aaneen dan het leed, dat zij in nauwe zielsgemeenschap doorleefd hebben. Daarom leven in veler harten zoo wanne gevoelens van vriendschap voor Dr. van Dam, zooals ook in van Dam’s hart een warme genegenheid levendig was voor hen. Dank heb ik ook te spreken tot het Gemeen tebestuur van Alkmaar, dat zoo welwillend was, deze schoone plek aan te wijzen en af te staan, om ons monument te plaatsen. De Dienst der Plantsoenen heeft medegewerkt de omgeving in overeenstemming te brengen met ons gedenk teeken; wat zijn directeur en personeel te on zen behoeve hebben verricht, waardeeren wij hoogelijk. Den heer L. Groen, ontwerper en uitvoerder van het gedenkteeken, danken wij voor alle moeite, die hij zich getroost heeft om tot stand te brengen, zooals hjj het zag, een waardige herinnering aan den trouwen helper en vriend van velen. De heer Alexander heeft hem daar bij terzijde gestaan en ernaar gestreefd, hoe wel hu Dr. van Dam nooit gezien had. de beel tenis in brons tot iets zeer gelijkende te maken. Aan aller oordeel wordt thans onderworpen wat het comité namens van Dam’s vrienden deed verrijzen, of juister gezegd: hoe de vrien den van Dr. van Dam door middel van het comité hebben uiting gegeven aan hun warme gevoelens van genegenheid, eerbied en dank baarheid Jegens hem. Maar wjj allen zijn en blijven ervan door drongen, dar dit gedenkteeken uit steen en brons ver achter zal staan bij het gedenkteeken, dat Dr. van Dam voor zichzelf heeft opgericht in de harten van de vele menschen. wien hij want het was er te doodsch, geen uitzicht op groot verkeer. Dus lag bet recept voor de hand: den tAn doortrekken tot den Kennemerstraat- weg, daar Ben flink terras bouwen en dan wordt het vanzelf een drukte van geweld. De commissie van toezicht, bestaande uit twee muziekkenners en een specialist op het gebied van vreemdelingenverkeer, adviseerde in dezen geest aan het gemeentebestuur en toen nóch B. en W.. nóch de meerderheid van den raad dit standpunt bleken te deelen, legden zjj hun Inderdaad ondankbaar baantje neer. Deze ontslagname bracht, tegen de verwach tingen. geen groote debatten in de zitting van Donderdag. Men reserveerde dit kluifje liever tot bij de begrootingsbeschouwlngen. Dan zullen dus opnieuw de plannen ter sprake komen, waarop wjj hierboven doelden. Zonder vooruit te loopen op de, natuurlijk gedegen beschouwingen ter zake van onze raadsleden, zouden wij toch in alle bescheiden heid óók wel enkele opmerkingen willen maken. Op de eerste plaats achten wij het princi pieel niet Juist, dat de gemeente zich gaat in laten met de exploitatie van een café-restau- rant. De burgers, die in dat bedrijf hun brood moeten verdienen hebben het al zwaar genoeg Om hen nu, mede met hun eigen belastingpen- rtingen te gaan beconcurreeren. is niet te-ver dedigen. Men zal ons tegenwerpen, dat bij de bestaan de outillage, dit toch óók reeds geschiedt. Ja dat is waar, maar hier is die exploitatie onder geschikt aanhet cultureele doelhet brengen van goede muziek. Dat bracht nu eenmaal de noodzakelijkheid mee, gelegenheid te geven ver- verschingen te gebruiken. Nu het cultureele doel wegvalt, mag men niet die bijzaak als hoofdzaak naar voren schuiven. Dan zien wij bezwaren wegens schenderij van natuurschoon. Wij behooren heusch niet tot de maniakken, voor wlen iedere boom of struik heilig is, maar zooals wij dé zaak bezien, zou hier een heel mooi plekje opgeofferd moeten worden en een alleraardigst laantje, dat bet Noordelijk en Zuidelijk deel van den Hout ver bindt. zou hopeloos geschonden zijn. Ten slotte gelooven wij, dat de voorstanders van dezen .doorbraak” zich het geval wel wat al te eenvoudig denken. Wil een dergelijke op zet zelfs maar kans hebben te slagen, dan moet het flink en grootsch worden aangepakt. Dan kan men niet volstaan met een eenvoudig ter ras, dat een kleine honderd meter van het hoofdgebouw is verwijderd. Neen, dan moet er komen een geheel naar de elschen des tijde in gericht café-restaurant, met serres en terrassen, buffetten en keuken. Hoeveel duizenden sou dat wel kosten? En zou zoo’n zaak in de paar zomermaanden ook maar de lasten kunnen opbrengen, laat staan, dat er iets verdiend werd? En dan nog, al zou dit plan slagen, is daar mede het vraagstuk van den muziektuin niet opgelost. Want die bleef in dat geval even een zaam en verlaten liggen als nu het geval is. Misschien vraagt iemand na deze critiek, of we dan zelf een beter plan hebben. Helaas, we moeten daarop ontkennend antwoorden. Alleen zouden we dit willen zeggen. Wanneer een zaak in den loop der tijden niet blijkt te rendeeren. zal een goed koopman ze niet langer voortzet ten. Wanneer alles geprobeerd is en niets helpt, 0 liquideert hij en „neemt den strop” Een ge- v meente is wel iets pnders dan een koopman en mag, terwille van hoogere belangen, wel eens iets bijpassen. Edoch, wanneer de hoogere be langen door de houding van het publiek niet meer gediend kunnen worden, doet ook de ge meenschap wijs, het voorbeeld van den koop man te volgen. Wat dit hier zeggen wil? Eenmaal was deze schitterende plek publiek terrein, een deel van den Hout. Laat men den strop nemen, het ge heele complex weer bij den Hout brengen en desnoods de muzleknls benutten op de wijze, zooals vroeger de oude tent gebruikt werd. Het klinkt erg reactionnalr, maar een enkele maal kan terugkeer tot vroegere toestanden geen kwaad. nagedachtenis wij thans allen op dit moment hier vereenigd zijn. Op zoo’n juiste wijze zijn door u, mijnheer de voorzitter, gekenschetst de warme gevoelens van dankbaarheid en vriendschap, die zoovelen ver bonden met Dr. van Dam. De uit tallooze dee len van Alkmaar en omgeving ontvangen bij dragee vormen een duidelijk bewijs van de on verflauwde genegenheid voor den kundigen operateur, die in zoo menig geval uitkomst en redding heeft gebracht. Ik ben overtuigd, dat dit monument er toe zal bijdragen om zijn her innering in de harten van velen levendig te houden. Zijne groote verdiensten voor onze stad deden Dr. van Dam terecht behooren tot de meest gewaardeerde burgers van ^ikmaar. Gedurende een lange reeks van jaren heeft hij op chirur gisch gebied gestreden voor de noodige verbete ringen en de groote vooruitgang, welke op dit terrein is bereikt, kan voor een belangrijk ge deelte op zijn energie en stuwkracht worden teruggebracht. Zijn bijzondere gaven van hoofd en hart stelde hjj Immer ter beschikking van anderen en het is ons een groote voldoening te kunnen opmerken, dat voor Alkmaar en om- ge ving de beteekenis van deze groote figuur zoo geheel tot haar recht is gekomen. Zijn na gedachtenis kan niet beter worden geèerd. dan door op dezelfde wijze in zijn geest voort te wer ken! Vooral voor u. mevrouw Van Dam. zal deze plechtige onthulling in uw verder leven als een rustpunt In uw gedachten zijn. Het feit, dat de Alkmaarders een zichtbaar aandenken wilden hebben in de gemeente, waar uw man zoovelen ten zegen was. zal u dankbaar stemmen. Samen met uw man heeft u in Alkmaar vele goede, maar ook moeilijke jaren doorleefd. Uw kinde ren zijn hier groot geworden en 1 is op dit oogenblik naar hen, dat mijn gedachten uit gaan. Dr. van Dam was Immers een eminente vader. Moge het uw zoons gegeven zijn, de lich tende fakkel van hun vader verder te dragen. Zij zullen u dan kunnen sterken bij het dragen van uw groote leed! Mevrouw van Dam, als u straks weer naar uw tegenwoordige woonplaats teruggaat, weest dan overtuigd, dat de bevolking van Alkmaar en omgeving in dit monument heeft willen uiting geven aan haar diepste gevoelens van :baarheid jegens haar trouwen raadgever, irg en vriend. Dr. van Dam. punt van den voet van v. d. Heuvel, 41. For ward nam nu weer ’t initiatief en wist bjj «en algemeenen aanval den stand op 51 te bren gen. V.I.C. was na de rust wat sterker, zonder dat het echter wist te doelpunten. Forward be antwoordde deze aanvallen en maakte er 4—1 van. Na 5 minuten wist Meester met een tnooi schot te doelpunten (6—2). Forward pakte nog. - even aan en Hart deed voor de laatste maal het VJ.C.-net trillen (7—2). dezen uitgang noodig hebben voor een goed stratenplan! Toen mr. Leesberg deze bijna revolutionnaire woorden sprak, viel de zoldering van de raads zaal niet in, zelfs viel geen der leden flauw van emotie; de eéhige reactie was, dat de bur- gemeester opmerkte voorloopig niet te gelooven aan de mogelijkheid van dergelijke plannen. Wij kunnen dat ongeloof volmaakt deelen, maar toch zeggen we met Buziau: „daar zit wel wat in"'. Wie nuchter den toestand van onze stad be schouwt, zal moeten toegeven, dat dit Sport park, hoe schitterend ook gelegen, eigenlijk een sta In den weg is. De uitbreiding van de stad in Zuidelijke richting, aansluitend aan den Hout en het Heilooérboech, is er door, ónmo gelijk gemaakt. Of we het prettig vinden of niet, het feit bestaat, dat een zekere categorie burgers en niet de minst gesitueerde per sé wil wonen in een hooge. boomrijke streek. Waar zulke bouwgrond in Alkmaar niet te vinden is, zoekt men zijn heil In een naburige gemeente. Hoevelen van deze groep zou men hier gehou den hebben, wanneer het complex gronden tus- schen Nleuwpoortslaan en Westerweg, vrij was gebleven, om er een mooi aangelegd villapark te stichten? Men zal ons niet geheel ten onrechte verwijten, dat is nakaarten. Het Sportpark ligt er nu eenmaal en vooral sedert die dure tribune er staat, is verplaatsen ónmogelijk. Misschien is het inderdaad zoo, maar dat neemt niet weg. dat het nog altijd de moeite waard kan zijn, om dese zaak eens grondig te laten onderzoeken en een rekensommetje op te zetten. De cijfers zullen dan wel leeren of der- gelijke plannen utopieën zijn, dan wel de op lossing van een nijpend vraagstuk. Als voorzitter van het comité, dat zich tot taak gesteld heeft een blijvende herinnering te stichten aan Dr. van Dam. spreek ik den dank uit van het conAlté voor de hulp en den bij stand, die het allerwege heeft gevonden. Die dank geldt in de eerste plaats allen, die door het zenden van een bijdrage ons werk hebben mogelijk gemaakt. Gedreven door gevoelens van dankbaarheid en van vriendschap voor hun dokter, hebben zij met kwistige hand bijgedra gen. De gevoelens van dankbaarheid sullen blijven voortleven in de harten van hen, aan wie de operateur redding en genezing, of ook maar alleen leniging van leed heeft kunnen geven. Zij zullen zich blijven herinneren, dat hjj altijd gereed stond om hun, wat kennis en kunst be-' treft, het allerbeste te geven dat hjj bezat. Op hunnen dienst had hij zijn leven ingesteld, en het waren schaarsche oogenblikken, dat hjj zich daaraan onttrok om ook eens als mensch geheel zichzelf te kunnen zijn. Maar behalve kennis en vaardigheid bezat heeft wel- varm hart. Bjj de Gemeentelijke en Districts-Arbeids beurs, alhier, waren Zaterdag 12 November tn- geyhreven in totaal 487 werkzoekenden, van wie werkloos 399 en gedeeltelijk werkloos 27. Behalve ons Sportpark is er nog een gemeen telijk bezit, dat de eigenschap heeft buitenge woon fraai te zijn, maar ondanks dat, veel zor gen te geven. We bedoelen hier natuurlijk onzen onvolprezen Stedelijken Muziektuin. Nog klinken in onze ooren de fanfares en feestelijke speeches bij de opening. Alkmaar bad nu eens iets, wat bijna eenlg was in het land, een cultuur- en natuurcentrum van de allergrootste waarde. In de eerst Jaren schenen alle schooqe ver wachtingen vervuld te worden: het bezoek bij de muziekuitvoeringen kon niet beter, vooral wan neer er iets buitengewoons was, als b.v. de H.O.V. e.d. Maar al spoedig kwam de kentering. Wé wil len ons niet verdiepen in de oorzaken daarvan, al zal ieder toegeven, dat de opkomst van de radio, die de mooiste concerten in de huiska mers brengt er niet vreemd aan is. De laatste jaren is het zóó geworden, dat men in dezen muziektuin bijna geen andere muziek hoort, dan het radiotoestel van den exploitant. Een paar congressen, landdagen, tentoonstellingen, ziedaar alles wat er nog te doen is. Men heeft het toen in een andere richting gezocht: de zaak exploiteeren als buitencafé, met aardige zitjes en een, bescheiden, kinder speeltuin. Ook dit bleek een mislukking. Op de mooiste zomerdagen kon men daar zitten met geen ander gezelschap dan wat dansende muggen. Is bet dan wonder, dat het vinden van een goeden exploitant steeds moeiHJker werd en dat er bij verpachtingen soms geld toe werd gevraagd? Sommige dokters, die dit ziektebeeld geob serveerd hadden, meenden een universeel ge neesmiddel te kunnen aanprijzen. Zij redeneer den, dat de tuin veel te afgesloten lag; de vreemdeling was er voorbij, vóór hij bet wist en al was hjj er mee bekend, dan voelde hij ei nog weinig voor om zich daar te verpooeen. over den Bond de siera- heerscht, moge het aantal nullen achter het begincijfer groeien, de beweging zelf wordt er niet innerlijk sterker door. Wil dit zeggen dat wij dus de ledenwerving maar moeten staken en dat wij ons niet mogen verheugen over den uitbouw der organisatie? In het geheel niet, het wil alleen waarschuwen tegen het gevaar: ons in slaap te doen sussen door het mooi klinkende ledental, terwijl het ledental alleen volstrekt onvoldoende is. Nog nimmer heeft ’n beweging iets wezenlijks bereikt, louter en al leen door z’n organisatorische getaUen. De Mid- denstandsbeweging zal eerst in den vollen zin des woords een „beweging” zijn, indien man voor man achter de sociale, maatschappelijke en economische doelstelling van een katholiek herstel-programma staat. DINSDAG 7.45 overt, familie SpU-I^yen; H. Communie der kinderen. WOENSDAG 8 uur gez. Requiem rat* overleden leden van de Derde Orde. DONDERDAG 8 uur Arte en Margaretna Struyt. VRIJDAG 7.45 Catharina V. d Bijl—PWW’ algemeene H. Communie der kinderen. t M ZATERDAG 8 uur tot zekere intentie. 4-o en 6 308.30 uur biechthooren. ZONDAG half 8 H. Mis voor Cornells en Jan nmink; 10 uur voor de Parochie. Bediend: Joanna Stam—Schouten. Overleden: Eduard eerw. heeren Hellegert, Filbry. Thompson. Zondag 20 Nov. predikatie voor Groote Gezinnen. Collecte voor den. In de Middenstandskrant werd er dezer da gen met begrijpelijke geestdrift op gewezen, dat het ledental de 10170 heeft bereiktEn ongetwijfeld is dit feit van voldoende beteeke nis om er even op te wijzen. Maar daarbij mo gen wy toch bedenken, hoe weinig het loutere aantal er toe doet. Niet de kwantiteit maar de kwaliteit der leden is maatgevend voor een beweging. Alleen de kwaliteit maakt de inner lijke kracht van een organisatie uit. Aantallen kan men vormen door het aantal nullen te vermeerderen, doch kernen vormt men slechts door leden die stuk voor stuk achter de be weging staan en wezenlijk weten wat zij wil len. Het bovenstaande schoot mij door de ge dachte, toen ik deze week mijn vriend Jan Wathebikeran bezocht. Ik was nog niet over den drempel, of hij stond met bovengemeld nummer van de Middenstandskrant te zwaaien en riep mij tegen „Nu mag jij zeggen over de middenstanders wat jij wil, maar we zijn toch maar ruim over de tienduizend heen.” Toen liet hij zich met een zucht van voldoening in zijn leuningstoel zakken en keek mij aan, ot hij zeggen wou ..ziezoo nu zijn wij er”. Het is te gen een grondloos idealisme als uit de laatste zinsnede spreekt, dat ik mij meen te moeten weren. Wij zijn er met onze tienduizend ge- teekenden heelemaal nog niet. Niet enkel is dit aantal in verhouding nog veel te gering, doch al ware het dubbel zoo groot, dan waren wü er nog niet. Het zijn de eigen activiteit, de samenwerking, de bewuste doelstelling, de on- verzettelijke strijdbaarheid van ieder der leden I HJk beslissend voor een beweging, welke op slot van zaken doorslaggevend zijn. I Zoolang de geest van Jan Wathebikeran over- KRE/MBORG WAARBORG Forward was volledig, terwijl V.I O. een tnvai. Ier telde. Direct was Foward in den aanval en keerde de lat al een ver schot. Na 7 minuten nam Forward de leiding door een goed schot van Hart (10). Van Duimen maakte er j o van toen Schillemans den bal liet vallen. De V.IC.-aanvallen waren zeer gering en hielden geen gevaar in. Forward verhoogde zijn voorsprong tot 40, door Hart, alvorens VJ.C eenlg overwicht kon uitoefenen, door een doel- Nadat de burgemeester een krans in de Alk maarsche kleuren aan den voet van het monu ment had neergelegd, sprak de heer H. v. Dam enkele woorden van dank. Wellicht zult ge u mét de familie hebben afgevraagd, aldus de heer v. Dam. of de op richting van een monument strookt met vaders karakter. HU hééft zUn plicht gedaan, hU is een goed medicus geweest. Talrijk zijn ook onder de hier aanwezigen zij, die hun gezondheid, misschien nog meer dan gezondheid, aan zijn genees kunde en -kunst te danken hebben. Maar slagen in het leven alléén rechtvaardigt naar het oordeel der familie niet de oprichting van een monument, welks-steen hier nog zal staan, wanneer de thans levende geslachten uit gestorven zUn. VerdiensteUJk kan slechts hee- ten de omvang, dien men aan zijn menschen- plicht stelt. En daarin was vader groot. Onbeperkt was het veld, waar hjj het zUn plicht achtte te ar beiden. Te arbeiden met verstand en hart, blU- kens de woorden, die hU eens ter gelegenheid van een oefening van het Roode Kruis gespro ken heeft: .Denk voor gU doet en help dan direct zonder te wachten.” Groot was hij ook in zijn gevoelens van recht en rechtvaardigheid. Zjj deden hem' de aan gewezen man zijn voor het vervullen van func ties, die plooibaarheid en vasthoudendheid, overleg en doortastendheid vragen. Want recht beteekende voor hem rechtvaardigheid, doch anderzijds was hetgeen hem rechtvaardig dunkte. recht. In dit licht ziet de familie het doel van dit monument: niet zoozeer als een droevig gedenk teeken aan wat geweest is en nooit terug komt, maar als een aansporing voor hen, die thans of in de toekomst een taak op aarde krijgen te vervullen. In het belang van de maatschap pij. in het belang van Alkmaar in het bijzon der. Dankbaarheid gevoelt derhalve de familie jegens hen, die onder uw leiding, mijnheer de voorzitter, het plan tot de oprichting van dit monument genomen, gesteund en verwezenlijkt Geslaagd. onze vroegere plaatsgenoot, ds heer Jac. portegUs. slaagde dezer dagen het te Gouda gehouden examen voor vakbe kwaamheid voor brood- en banketbakker^ practisch gedeelte vereischi volgens Vesti gingswet 1937. De heer Com. PortegUs kwam in het bent van het certificaat voor handelskennis en vak bekwaamheid in het broodbakkersbedrUf- d. Heuvel; de Ingekomen: A. L. H. Teyonderen en doch ter. Drleboomlaan 246, v. Eindhoven; N. Serler, Veenenlaan 146. v. Bussumy .H. Viseer, Ow- ritsland 18, v. Haarlem; W. H. prins en gezin, Drleboomlaan 292, v. Winschoten; G. C stel tenpool. Kerkstraat 15inw., v. Bovenkarspel; A. M. de Jong, Kleine Noord 28inw., v. Boven karspel; A. M Nieuwboer, Groote Noord 491nw. v. Bovenkarspel; H. Spruit, Visscheneilsnd ISlnw., v. ’s Gravenhage; P. Peetoom en vrouw Achterom 3inw., v. West woud; Wed. M. Oeurti geh. G. C. M Schwerlng, J.Pz. Coenstr. 11, v. Oldenzaal; M. Davids, Gr. Oost 99. v. Enkhul- aen; Tr. Veer, Kleine Noord 32, v. Berkhout; P. Lakeman en gezin. Zon 7, v. Amsterdam; 8. Petrl, Nieuwstraat 6inw., v. Arnhem. Vertrokken: D. Bouwens v. Drleboomlaan 3 inw.. n. Diemen; E. Velllnga—Kersten en doch ter v. Zon 7 n. Alkmaar, woonwagenkamp; X. G. de Boer v. Koepoortsweg 53 n. ’s Graven- hage, Zuidwal 83; J. C. Mels, v. Veemarkt 33 n. Amsterdam. Kraayenhofstr. 39; J. Steenman v. Veenenlaan 168 n. Sappemeer, Noordentnat 168; G. B. Lebbink en gezin v. Gr. Noord 35 n. Hengelo (O.), Paul Krugerstr. 39; P. J. M. Elders v. Berkhouterweg 22 inw., n. Amster dam. Fr. Hendrlkstr. 17; B. van Jaarsveld v. Merensstr. 55 n. Warder, no. 54; C. W. Peere- poot v. Achtrom 8 n. Gennep, Doelen, C. 441; Wed. P. C. Wassenaar geb. M. Welleman, v. J. Dz. Blnneblljfstr 4 n. Velsen Schulperweg 116; P. Loos v. Gr. Oost 61 n. Amsterdam, 3e van der Helststr. 18 I; C. van Ruiten v. Schar-, loo llrd. n. 's Gravenhage. Loosduinen, Noten plein 148; T. Beket—Bontekoning v. O. de Boompjes flihw., n. WUdenes, Oosterleek D. Os; E. M. C. Maassen v. Koepoortsweg 35inw. n. Gennep, Doelen C 441; M. M. H. J. Akkerhui* Lambert Mellszweg 8 inw., n. Apeldoorn, TuteUn Noltheniuslaan 43. In de stad verhuisd: R. P. Janknegt der de Boompjes 3rd. n. Veemarkt 9tnw.; K Wagemaker—- Fluiter v. Gravenstraat 20 n. Ge- ritaland 22; C. M L. Zweet v. Drieboomlaaa 246 n. Veenenlaan 115 inw.; M. Koer v. Noor- derstr. 20 inw. n. Achterom 97inw.; G. V. Qar- ver. geb. J. van der Hulst v. Gr. Noord, I bv. n. Achterstr. 68: Th. A. C. Jacobs v. Gr. Noord 9bv. inw. n. Achterstr. 68 inw.; A van Ruiten v. J. Pz. Coenstr. 40 n. Keern 79 inw.; Th. H. van Wouw, v. Draafsingel 341nw. n. Tweeboomlaan 137; A Selle V. J. Haringsteeg 8 n. Ramen 8 inw.; C. Nannlngs en gezin v. Gerritsland 27 n. Gerrltsland 78; G. Wltteveen v. Veemarkt 16rd. inw. n. Gr. Oost 38inw.; F. Loos en gezin v. Gr. Oost 61 n. Ramen 31; Th. Molenaar en gezin v. Gr. Oost 61 n. Ramen 31; B. Wenning v. Achter de Vest 81nw. n. Kerk plein 3 inw.; K. Hageman v. Trommelstr. 13 a Duinsteeg 9; M. H. BeumerOudhuis en doch- Trommelstr. 13 n. Duinsteeg 9: M. H. Pietersellesteeg 1 n. Ital. Zeedijk 5 inw.; Pletersellesteeg 1 n. Tweeboomlaan 79inw.: J. W. Vis v. Pletersellesteeg 1 n. Gra venstraat 23 inw.; O. Groot v. Achterstraat 31 n. Kerksteeg 24; I. GrootLakeman v. Veenen laan 188 n. Kerksteeg 24. ons nog waardebonnen van de „NOVEMBER-ATTRACTIE" Whnneer wU onze taak als raadsoverzicht- schrUver louter formeel zouden opvatten en ons bepalen tot een beschouwing ever ge wichtige beslissingen in deze hoogste vergade ring van de stad genomen, konden wU vandaag wel vacantie nemen en gaan genieten van de ontroerende schoonheid, welke onze Hout in herfsttooi te zien geeft Immers in het onnoo- zele halve uurtje, dat de openbare zitting Don derdagmiddag geduurd heeft, is zóó weinig be handeld, wat het nabeschouwen waard is, dat niemands kennis van onze stedelUke aangele genheden er armer door zou worden, wanneer w^er finaal over zwegen. Edoch, er worden ook in de simpelste ver gaderingen wel eens dingen aangeroerd, die een Up zUn voor hem wiens taak het is te schrij ven over stadsaangelegenhedenvan die ideeën, zoo losjes weg uitgesproken, maar die de ge dachten stuwen in een richting, waar ze vóór die vergadering nooit vertoefden. Het zal wel een genadig toeval zijn, dat in deze zitting, waarover niets te „overzichten” valt, mr. Leesberg door enkele van die opmer kingen ons geholpen heeft aan stof voor een bescheiden artikeltje. De eerste aanleiding was een voorstel van B. en W. tot grondvericoop aan de Nieuwpoorts- laan, een van die bijlagen, welke anders zonder meer plegen geaccepteerd te worden. Onze katholieke specialiteit in de Commissie voor het Grondbedrijf had echter bezwaren, die vsn tweeërlei aard waren. Het eerste be trof de praktijk van de Sportparkexploltatie. Dit stukje grond toch was voorheen een der toegangen tot ons gemeentelijk Sportterrein, welke sedert de totstandkoming van den nieu wen toegangsweg aan de Zuiderhoutlaan niet meer gebruikt wordt. Dezen ouden toegang voorgoed onmogelijk maken door den grond te verknopen, achtte mr. Leesberg niet verstan dig. Zijn redeneering klonk nog zoo kwaad niet. Behalve dat een extra uitgang bij groote drukte goede diensten kan bewijzen, lijkt ons deze, zoo dicht achter de tribunes gelegen, ook bij uitstek geschikt, om hooge gasten per auto daarheen te brengen. De Sportlaan -ziet er In derdaad toch veel vorstelijker uit, maar om vandaar naar de tribunes te rijden is nog niet zoo’n eenvoudige taak. Heel terloops echter lanceerde mr. Leesberg in zijn bestrijding een idee, dat wijde perspec tieven opent. Stel je voor, aldus deze afgevaar digde. dat ooit eens het Sportpark verplaatst wordt naar een ander deel van de stad en deze terreinen bebouwd worden, dan kunnen wij Het was Zaterdagmorgen een ongewone drukte op den Kennemerstxaatweg. Honderden hadden zich verzameld tegenover het voormalige woonhuis van wijlen Dr. J. M. v. Dam. waar te zijner eere een monument was opgericht. Aan wezig warfn om. burgemeester en mevr, v. Kinschot, mr. Koelma en echtgenoote, wethou ders. raadsleden, leden van het Dr. v. Dun comité, doktoren en tallooze vrienden en ver- •grders van den overleden chirurg. Mede waren tegenwoordig mevr, de Wed. v. DamKoppe en de heer H. v. Dam, zoon van den overledene. Allereerst werd het woord gevoerd door den Dam-comlté, Dr. R. Van het monument geeft de ontwerper, de architect L. Groen, de volgende beschrijving: Wat de vormgeving van het monument voor wijlen Dr. J. M van Dam betreft, heb ik ge meend dit zoo sober mogelijk te moeten houden waar het bestemd was om de herinnering te bewaren aan den grooten eenvoud, waarin Dr van Dam zijn zoozeer gewaardeerden arbeid In de geméente heeft vervuld. Het heeft den vorm van eén triptiek, waarvan het middenpaneel het opschrift draagt met de plaquette, vervaar digd door den Haagschen beeldhouwer August Alexander, wiens werk in Alkmaar niet onbe kend is. De züpaneelen zijn vlak en worden eenigszins overgroeid met planten, die In ge metselde bakken achter het monument zijn aangebracht. Ter weerszijden van het monument en daarmede een geheel uitmakend, zijn hagen geplant van taxus baccata, die na enkele jaren muren van groen zullen vormen, welke den voorgrond van het monument van de overige beplanting van. den Hout zullen afscheiden. Als overgang van dien voorgrond naar het monu ment is een vloer van flag stones gelegd. Een paar hoogopgaande boomen vormen een m.l. noodzakelijk contrast met het horizontaal ge strekte van het geheel. Voor materiaal koos ik het Itallaansch traver tin. een kalksteen waarmede de oude Romeinen reeds hunne bouwwerken bekleedden en waar van de lichtwarm-grijze kleur goed harmonieert met het brons, ook dan wanneer dit door oxy- datie groen is geworden. De heer Groen is dankbaar voor de medewer king. welke hij bij de totstandkoming heeft mogen ondervinden van de diensten van Ge meentewerken en Plantsoenen, van de firma W. F. Stoel voor de accurate afwerking van het natuursteenwerk, van den heer C. Roos, die het koperwerk verzorgde, den heer A. van Tiel, die het geheel opbouwde, en den heer Mollevanger, die de beplanting aanbracht. Al deze Alkmaar ders hebben hun best gedaan hier iets te leve ren, dat nog lange jaren de herinnering aan den zoo geachten chirurg in Alkmaar levendig zal houden. J 1 ▼o in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12