STAD LUWS BEURS VAN AMSTERDAM Nagedachtenis van groot Alkmaarder geëerd Far Wisselkoersen MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 MET HET LEGER IN BOTSING DE OUDE FOUT Een monument opgericht Het monument Een redder van vele leven* De voorbeurs Rede dr. R. G. C. Schröder A.S.V. Victrix KANTONGERECHT ALKMAAR K.J.M.V. „ST. GEORGE” Uitspraken Schoenmonsters Centrale Werkplaats BURGERLIJKE STAND St. Josephs-Gezellen A.F.C.-NIEUWS De Junioren Congres van Senioren Commissarissen AAN DE ALKMAARSCHE VROUWEN Het monument, ter herinnering aan dr. J. B. van Dam, dat Zaterdagmiddag onder groote belangstelling werd onthuld. EEN MINNE GRAPPEN MAKERIJ Kaar! hoek Vetem ontwlkki strijd. 5 maar h« de sche! Kansas Cttv South South Rallw. De burgemeester aanvaardt na mens de gemeente het Dr. v. Dam-gedenkteeken Burgemeester v. Kinschot spreekt MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 Dank namens de familie ••rite gewon- Amsterdam. 14 Nov. 1M d. >-— 13 No». 14 Nov. en en Den ff Heden 1 Ou B zorg voor van Plantso ook de 337 16% 75% 9% 60 156 140 160 136 155 490% 192 192 66% 93% 114 127% 123% 111 113 22% 114* 10% 3902% 45 05 43 92% 1.84 9.70% 632% 22% 11% 10% •P M Uiige Itacepf UiS”’ Alkma Kenne 148« 90% 45% 55% 236 347% 140% 160 136 155 99 103 83% 99% 101% 99% 99% 34% 28% 35% 56% 53% 18% 5% 43% 511 333% M% 75 9% 99 102% 83% 99% 101% 99% 99% 33% Java Cultuur N.L8.U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dtó Oostkust Senemboh 39 02% 45 05 43 92% 184* 9.72% 635 s 74% 7390 4.88% 31 22 41 77 39 02% 45.05 ‘4 92% 184% 7.72% 632 220% 287% 165 259 241% 171 166% 116 96 170 61% 37, 74 1* 2 9* 15tt 39 02% 45 05 43 92% 1.84* 9 70 6.32% 3 74% 73.77 4 88% 31 14 41 72 218% 288 165 259 486% 190 192 87% 93 114 127% 123 111 113 238% 170 165 115 95% 169 60 3* 173% 7375 4.88% 31.17 4172 3% Ned. Oblig. 8% NederL l»M 3% Nederi Cert. 3% Ree. 1937 8-8M Oblig 1988 3% Indlé 1931 8 Indië 1987 A 6% Youngl <M.K.-verkl> Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MtJ. Onliever Oalvé Delft atg Kunstzijde Van Berkel-s Pat Nieuwe Philips Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Kennecot Bethlehem Steel O. Steel Rep. Steel O. a Leather Intern. Nickel Stand Brands Mtfnboow Ale Exploitatie Radjang Lebong Kon. Olie Oaboes Perlak Peudawa 146% 90 44% 55% 233 347 Na de nen te de let i harde sc set de 11 den bal Even dat in t Z. set totdat midvoor soodat <1 moeite 1 Hiermee wedstry< Zeevot die voc IM det got ove I off die ata He Zle Cui HI vei S3 28* 35* 56% 52% 18% 5% 43 6 Openlrd 81otk>>ersen 73% 1% 2 8% 15% lepem groote i mer, wa het dor, er onlai waren v te word, getal tei voor Ap Klesve derde di taal var achtb. h vcldcenl opgekorr UM me secrctari verslag senmejje van bljn bevondei Na de het Kle lende p Het rest van .ate gewenscl met de voorkeui Met alg< vastgelei Ter si werp be a I gevaar de Krln ten een werd he Na de vergadei gesloten. Teenei werd Zc eenlging ven van In drie Met- v .Kolplni Onion Pacific Wabash Erie Chia Mllw I mil Wo v*i ma gra ■at Si iil Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N York cable Rome Praag Madrid Continental 041 Shen Unon Oil Tidewater 10)4 uur des voormiddags, in één der beneden zalen van het Stadhuis, een nieuwe collectie schoenmonsters, voor de levering van de extra B-steun en Spaarregeling ter bezichtiging ge steld wordt. Zondagavond werd er aan het politiebureau door burgers mededeellng gedaan, dat In het Noordhollarfflsch Kanaal een paar zwanen zwommen, waarvan er één een touw om den hals had met een steen er aan; de andere zwaan bevond zich met een dik touw om den hals by de spoorbrug. Door de politie zijn de dieren met behulp van een plantaoenarbeider van de touwen bevrijd. Naar den dader of daders van dezen lallen en minderwaardigen streek wordt een onderzoek ingesteld. Llnunen moeten om de laatste 10 minuten uit te spelen. Hier Is het woord aan het Bondsbe- stuur. de ne4ei 3.74% 90 4 89% 31.19 4176 Gerards van Woeslk: Pieter, a. van Meinardus Velseboer en Johanna Petronella Huybers; Jo hanna. d. van Johannes Brouwer en Oerritje Hoek; Christina Maria Johanna, d. van Jo- Deze vereeniging heeft Zondag 13 Nov. de hometrainer in gebruik genomen en wel met een lit van 2 x 500 Meter. Over de tijden kan men tevreden zijn. Zij zijn over de 2 x 500 A. klasse: K. Kusch 43 3/5. P. Zandvoort 46 3/5. J. ottenbos 46. W. Harms 47. J. Blok 45 3/5 W. Visser 48 4/5. B. klasse: R. Hlemstra 46. Jan Nlerop 48. J. Ravenstetn 40 4/5. Jb. Street 50 3/5. J. Mulder 50 3/5. H. Stroomberg 51. C. klasse: Joop Hennink 38 4/5; Jan Hennink 39 4/5. Stroomberg 49 4/5. N. Groot 37 4/5. allen 3 k 350 Meter. 61 157 In de allereerste plaats wil ik beginnen met te antwoorden op de laatste woorden van uw rede en namens de gemeente Alkmaar verkla ren. dat het ons een groot voorrecht is hierbij te mogen aanvaarden het gedenkteeken, opge richt ter nagedachtenis van wijlen Dr. van Dam. Het spreekt van zelf, dat ik daarbij de ver-, sekering geef, datXfflKmonument door de ge meente in alle^dpdchtete^n eere zal worden onderhoud bij in goede han- Rnbber A'dam Rubber Bands» Deh Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V1C.O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Java Ch Japan Holl Am. Lijn* Kon. Ned Stoomh Scheepvaart-Unie Rott. Lloyd St Nederland tataar A. F. C. 38. D. E. 3 werd *n overwinning voor de gasten. 8. D. E. 3 was forscher en zwaarder dan de AF.C.-'ers. Toch speelde A_ F$. C. 3 niet onverdlensteltjk en velen wisten zich door hun voetbalvirtuositelt uitstekend te on derscheiden. De A. F. C.-’ers wisten zich vele mooie kansen te scheppen, maar de afwerking laaide; wat heel jammer was. Leden, denkt er aan allen zooveel mogelljk oe club- en tralningsavooden te bezoeken op respectievelijk Dinsdag- en Woensdagavond 8 uur. A.s. Woensdag weer onze wekelyksche bij eenkomst. Dezen keer zal voor ons spreken de weled. heer C. O. Poort uit Zeist over 't voor alle middenstanders zeer belangrijke onder werp: „Reclameschrlft’’. Verschlllendé middenstanders, Aief-TC. J. M V.-er, ouderen en jongeren zullen ook interesse hebben voor deze lezing. Daarom willen wij alle leden in de gelegenheid stellen anderen te invlteeren. Leden, maakt van deze Invltatle-mo- gelijkheid gebruik. Alle RK middenstanders zijn van harte welkom. Denkt ook om de congregatie. In het Kennemerpark even voor de Zilver- straat, werd Zaterdagavond een auto door een anderen wagen aangereden, alweer doordat aan rechts de voorrang niet werd verleend. De auto, welke het slachtoffer werd, kreeg aan den achterkant schade. Door de politie werd proces verbaal opgetnaakt. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, maakt hierbij bekend, dat op Woensdag 16 November 1938 tusschen 10— AM voorzitter van het comité, dat zich tot taak gesteld heeft een blijvende herinnering te stichten aan Dr. van Dam. spreek ik den dank uit van het comité voor de hulp en den b(j- stand, die het allerwege heeft gevonden. Die dank geldt in de eerste plaats allen, die door het zenden van een bijdrage ons werk hebben mogelljk gemaakt. Gedreven door gevoelens van dankbaarheid en van vriendschap voor hun dokter, hebben sU met kwistige hand bijgedra gen. De gevoelens van dankbaarheid zullen blijven voortleven in de harten van hea, aan wie de operateur redding en genezing, of ook maar alleen leniging van leed heeft kunnen geven. Zij sullen zich blijven herinneren, dat hU altijd gereed stond om hun, wat kennis en kunst be treft, het allerbeste te geven dat hij bezat. Op hunnen dienst had hU zijn leven Ingesteld, en het waren schaarsche oogenbllkken, dat hü zich daaraan onttrok om ook eens als mensch geheel zichzelf te kunnen zijn. Maar behalve kennis- en vaardigheid bezat hun dokter nog Iets anders, en dat heeft wel licht hem het meest gesierd: een warm hart. Niet alleen de lichamelijke nooden van de zieken hadden zjjn volle aandacht, ook wat omging In hun binnenste had zijn geheele belangstelling. Met de jeugd kon hl) jong zijn en bil), den tob ber kon hjj opbeuren en bemoedigen; voor wie leed was hy een trooster. Niets bindt menschen krachtiger aaneen dan het leed, dat zjj in nauwe zielsgemeenschap doorleefd hebben Daarom leven In veler harten zoo warme gevoelens van vriendschap voor Dr. van Dam, zooals ook in van Dam's hart een warme genegenheid levendig was voor hen. Dank heb ik ook te spreken tot het Gemeen tebestuur van Alkmaar, dat zoo welwillend was, deze schoone plek aan te wijzen en af te staan, om ons monument te plaatsen. De Dienst der Plantsoenen heeft medegewerkt de omgeving In overeenstemming te brengen met ons gedenk teeken; wat zUn directeur en personeel te on sen behoeve hebben verricht, waardeeren wjj hoogelijk. Den heer L. Groen, ontwerper én uitvoerder van het gedenkteeken, danken wU voor alle moeite, die hij zich getroost heeft om tot stand te brengen, zooals hjj het sag, een waardige herinnering aan den trouwen helper en vriend van velen. De heer Alezander heeft hem daar bij terzijde gestaan en ernaar gestreefd, hoe wel hij Dr. van Dam nooit gezien had. de beel tenis In brons tot Iets zeer geljjkends te maken. Aan aller oordeel wordt thans onderworpen wat het comité namens van Dam's vrienden deed verrijzen, of juister gezegd: hoe de vrien den van Dr. van Dam door middel van het comité hebben uiting gegeven aan hun warme gevoelens van genegenheid, eerbied en dank baarheid Jegens hem. Maar wij allen zijn en blijven ervan door drongen. dat dit gedenkteeken uit steen en brons ver achter zal staan by het gedenkteeken, dat Dr. van Dam voor zichzelf heeft opgericht in de harten van do vele menschen, wien hy tot zegen Is geweest.... Hierna verzocht Dr. Schröder aan mevr. v. Dam het monument te onthullen. Nadat dit geschied was, vervolgde spr.: Mijnheer de burgemeester. Dr. van Dam was niet alleen een kundig geneesheer en warm voelend dokter, hy stelde ook levendig belang in alles, wat der gemeente wedervoer. Naar onze meenlng was hy ook een goed burger. Ik moge U vriendeiyk ultnoodlgen, het gedenk teeken voor de gemeente te aanvaarden.... De burgemeester. Jhr. v. Kinschot, aan vaardde daarna voor de gemeente dit gedenk teeken met de volgende rede: Md» g E. eb T, sra in het Vorige Opening Slotkoenen Heden Geboren: Egbert Jan, z. van Teunls Albertus van 't Veen en Johanna Elisabeth Vogelzang; Geertrulda Allda Hendrika, d. van Cornells Jo hannes Mood en Maria Hazes; Catharina Over de week van 7 November tot en met 13 November 1938 werden uit de Centrale Werk plaats, mede door bemiddeling van de Arbeids beurs. geplaatst by een patroon: 1 kantoorbe diende, 1 bankwerker. 1 timmerman. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 3 kantoorbedienden, 5 timmerlieden, 3 schilders. 1 bouwkundig teekenaar, 1 machi- ne-teekenaar. 2 in andere vakken. Vanmorgen te ongeveer tien uur reed een handelsrelziger uit Alkmaar In zyn auto onder Koedyk op den Helderscheweg achter een mi litairen auto aan. Op een gegeven oogenbllk stopte laatstgenoemde auto plotseling, met het gevolg, dat de handelsrelziger ondanks een po ging cm uit te halen er tegen op reed, meer tot schade van hem zelf, dan van den ander. De linker portieren van zyn auto werden zwaar beschadigd, terwyi hy zelf licht werd gewond De defensiewagen kreeg weinig schade. Proces verbaal werd opgemaakt. A was by Limmen Op bezoek en heeft den wedstrijd gestaakt, daar rich wat voorteed waar de aanvoerder en geleider het niet mee eens waren. Het Is jammer dat de wedstrijd niet uitgespeeld is, daar wU toch weer naar Vorige Van het monument geeft de ontwerper, de architect L. Groen, de volgende beschrijving: Wat de. vormgeving van het monument voor wyien Dr. J. M. van Dam betreft, heb ik ge meend dit soo sober mogeiyk te moeten houden waar het bestemd was om de herinnering te bewaren aan den grooten eenvoud, waarin Dr. van Dam zyn zoozeer gewaardeerden arbeid In de gemeente heeft vervuld. Het heeft den vorm van een triptiek, waarvan het middenpaneel '}iet opschrift draagt met de plaquette, vervaar digd door den Haagschen beeldhouwer August Alexander, wiens werk in Alkmaar niet onbe kend Is. De zypaneelen zyn vlak en worden eenlgszins overgroeid met planten, die In ge metselde bakken achter het monument zyn aangebracht. Ter weerszijden van het monument en daarmede een geheel uitmakend, zyn hagen geplant van taxus baccata, die na enkele jaren muren van groen zullen vormen, welke den voorgrond van het monument van de overige beplanting van den Hout zullen afscheiden. Als overgang van dien voorgrond naar het monu ment is een vloer van flag stones gelegd. Een paar hoogopgaande boomen vormen een m l. noodzakeiyk contrast met het horizontaal ge strekte van het geheel. Voor materiaal koos ik het Italiaansch traver tin. een kalksteen waarmede de oude Romeinen reeds hunne bouwwerken bekleedden en waar van de lichtwarm-grijze kleur goed harmonieert met het brons, ook dan wanneer dit door oxy- datie groen is geworden. De heer Groen Is dankbaar voor de medewer king, welke hy by de totstandkoming heeft mogen ondervinden van de diensten van Ge meentewerken en Plantsoenen, van de firma W. F. Stoel voor de accurate afwerking van het natuursteenwerk, van den heer C. Roos, die het koperwerk verzorgde, den heer A. van Tlel. die het geheel opbouwde, en den heer Mollevanger, die de beplanting aanbracht. Al deze Alkmaar- ders hebben hun best gedaan hier Iets te leve ren, dat nog lange Jaren de herinnering aan den zoo geachten chirurg In Alkmaar levendig zal houden. tenls. C. J. Ui. J. te Alkmaar, J. 8. te Behagen, A. K. te Castricum, leder f 4 boete of 4 dagen hechtenis Maria Elisabeth, d. van Jan Jongejan en Anna P M te Barsingerhom, f 5 boete of_3 dagen Katharina Temming; Dirk Marinus, z. van Aamoud Frans Stuart en Asselina Johanna Kuysten; Dlvera, d. van Cornells Kos en Maria dUi v*n breit of vervaarigt een of ander kleedlngstuk, dat onmisbaar voor man of vrouw of kind In zoo menig gezin helaas ontbreekt! Diegenen, die gaarne iets willen vervaardigen, kunnen by een der ondergeteekenden desge- wenscht de daarvoor noodlge materialen ver krijgen. Alkmaarsche vrouwen, wy rekenen op u: allen voor elkander! Tot 28 November a.s. kunt ge uwe gaven In zenden. Het Comité, Mevr. COHEN-8TUART.Wllhelminalaan 38. Mevr. CONIJN, Nassaulaan 19. Mevr. DORBEEK. Vamebroek 11. Mevr. DUN. Wilhelminastraat 23. Mevr. VAN KINSCHOT, N. Lander Singel 55 Mevr. PRINS, Bierkade 11. Overtredingen van de Motor- en Ry wiel wet: C. B. te Egmond Binnen f 3 en f 1 boete of 2 maal 1 week tuchtschool; K. N. M. de B. te Amsterdam, f 3 en f 2 boete of 3 maal 1 week tuchtschool; M. G. A. te Bergen, f 1 boete of 1 dag hechtenis; R. P. te Heiloo. 8. G. te Warmenhuizen, N. A. M. V. te Tilburg, H. F. B. te Tilburg, leder f 3 boete of 1 dag hechte nis; A. v. E. te Voorhout, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. O. te Wormerveer, J. M te Am sterdam, H. D. te Wormer, O. de W. te Am sterdam, leder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. D. te Alkmaar, M. M te Alkmaal, F. P. v. d. R. te Egmond Binnen. M. H te Alkmaar, P. den H. te Alkmaar, J. H. L. te Zype, F. V. te Grootegast, J. j. K. te Alkmaar, 8. B. te Opmeer, H. J. M. te Heemskerk, C. B. te Limmen, Fr. P. 8. te Alkmaar, G. C. H. te Schoort, F. K. te Ursem, J. B. te Ursem, J. G. A. 8. te Heiloo, ieder f 3 boete of 3 dagen hech- d. B. te Oravenhage, H. Christina Maria Johanna, d. van Jo hannes Nlcolaas Berkhout en Janna Johanna °OveiledenMGrietje Hartog. gehuwd m. Jan Smit, oud 81 j.; Willem Arnold de Vries, we duwnaar van Maartje Boon, oud77 Christi na Maria Kraakman, gehuwd met Johimncs Weel, oud 61 j.; Jan Peter Vogelzang, weduw naar van Neeltje Storm, oud 75 j. Zaterdag J.l., den dag na de herdenking van den wapenstilstand. Is Wallstreet gunstig ge disponeerd geweest. Het is moeilijk uit te ma ken, of de vaste stemming uitsluitend verband hield met deze herdenking, aangezlen by 'n te- rugbllk op de twintig jaren. die op den wa penstilstand volgden, van een waren vrede geen sprake Is geweest. Integendeel, tweestrijd en wanorde, misverstand, wantrouwen, het. op- eischen van het zelfbeschikkingsrecht door Duitschland. herhaaldeiyke spanning en vrees voor nieuwe internationale verwikkelingen, zijn in al deze Jaren schering en inslag geweest, hetgeen de algemeene opleving belemmerde en een zevenjarige crisis, ontwrichting van de mo netaire verhoudingen en een financieele Inzin king ten gevolge heeft gehad. Achteruitgaande begroetingen massa-geld- en goudverschulvlngen van Europa naar Amerika konden niet uitblij- ven en aan dit alles komt nog steeds geen ein de wegens de kans op een nieuwen oorlog, waarop alle landen, biykens de versterkte be wapening. zich voorbereiden. De omstandighe den zyn wel eenlgszins veranderd, aangezien de groote mogendheden zich beyveren den vre de te consolideeren. In verband hiermede gevoelt de beurs zich eenlgszins verlicht, ook Wallstreet, maar de voornaamste reden voor een vaste stemming was Zaterdag j.l. wel het economisch herstel, waarin de Vereenlgde Staten rich mogen ver heugen. Sympathiseerende met Wallstreet, getuigde hedenochtend onze voorbeurs van een vaste stemming. Van Amerikaansche shares konden Steels verbeteren tot 531/4, Bethl. Steel 1 tot 57%. Republic Steel A tot 18 7/8— 19. De verbeteringen waren minder groot dan Zaterdag te New York, aangezien men op hoo- gere New Yorksche slotkoersen reeds was voor- ultgeloopen Anaconda Copper bleef op 38 5/828% vrij wel onveranderd. Shell Union op 11% en Tide water op 10% —10.7'8 toonden ook geen veran- dering. Van locale aandeelen waren suikeraandeehn weer zeer vast in verband met de voortdurend belangrijke sulkerverkoopen In Indlé en met de jongste limlte-verhooglngen door de Nlvaa H. V. A. boekte een verdere stijging van 2 5 5 pet tot 492495, Vorstenlandencultuur steeg ruim 3 pet tot 90 Koninkiyke Olie was op-434 —337 iets luier. Philips kon 5 1 verbetertn tot 336—237. A’dam Rubber bleef op 241—243 onveranderd. Unilever was op 149 prijshoudend, terwyi Aku op 45 4 goed pryshoudend tot vast gestemd was. onzen direct! den zal zyn. De heer Groen heeft voor dezèVmooie plek van ons dierbaar Alkmaarder hout gen kunst stuk ontworpen, hetwelk zich niet alléén geheel aan de boschomgevlng aanpast, maar bovendien ook deaen hoek zeer verfiualt Als eere-vooteltter van uw comité heb ik het ontstaan van] het ontwerp medegemaakt en het doet my i' veel genoegen te kunnen constateeren, keuze uit de verschillende plannen de beste is geweest. De getnéenté is thans verrijkt met een eenvoudig, waardig monument, dat zoo Juist den persoon kenmerkt, voor wien dit gedenk teeken is opgericht. StaAnde op deze plek, waaraan voor Dr. van Dam zoovele herinneringen zyn verbonden, de plaats, waarop by het verlaten van zyn huis voor bet aanvangen van zyn dageiykschen gegenriJken arbeid zyn eerste blik moest vallen, Met steeds stygend succes deed de laatste Jaren het comité, dat op den avond van 8t. Nlcolaas vele gezinnen te dezer stede wil ver rassen met voor het meerendeel door Alkmaar sche dames vervaardigde kleedingstukken, een beroep op de hulp- en offervaardigheid zyner stadgenooten. Voorgelicht door de bevoegde instanties weet men waar. In 'grooten nood of stil-geleden armoe de, hulp het meest geboden is en de ln-volko- men-onbekendheld geschonken gaven het meest tot hun recht komen. De ervaringen van de vorige Jaren (slechts onderbroken door het vorig Jaar, toen het co mité zich formeerde tot „Wlegencomlté Moeder vreugde by Oranjegeboorte”) doen ondergetee- kep^en met goeden moed en hoop zich tot alle larsche vrouwen wenden, met het verzoek 'erkeiyk mede te helpen tot het bereiken en zoo groot mogelyk resultaat: Haakt of Het was Zaterdagmorgen een ongewone drukte op den Kennemerstraatweg. Honderden hadden zich verzameld tegenover het voormalige woonhuis van wyien Dr. J. M. v. Dam. waar te kijner eere een monument was opgericht. Aan wezig waren om, burgemeester en mevr. v. Kinschot, mr. Koelma en echtgenoote, wethou ders. raadsleden, leden van het Dr. v. Dam- cotnlté, doktoren en tallooze vrienden en ver eerders van den overleden chirurg. Mede waren tegenwoordig mevr, de Wed. v. DamKoppe en de heer H. v. Dam, zoon van den overledene. Allereerst werd bet woord gevoerd door den voorzitter van het Dr. v. Dam-comlté. Dr. R. O. O. Schröder, voorheen arts te Alkmaar. Dese trad voor het nog bedekte monument en hield de volgende rede. ties, die plooibaarheid en vasthoudendheid, overleg en doortastendheid vragen. Want recht beteekende voor hem rechtvaardigheid, doch anderzijds was hetgeen hem rechtvaardig dunkte. recht. In dit licht ziet de famiUe het doel van dit monument: niet zoozeer als een droevig gedenk teeken aan wat geweest Is en nooit terug komt, maar als een aansporing voor hen, die thans of In de toekomst een taak op aarde krijgen te vervullen. In het belang van de maatschap pij. In het belang van Alkmaar In het byzon- der. Dankbaarheid gevoelt derhalve de familie jegens hen, die onder uw leiding, mynheer de voorzitter, het plan tot de oprichting van dit monument genomen, gesteund en verwezeniykt hebben. Dat hieraan alle lagen en kringen, waarmee vader In aanraking is geweest, hun deel hebben gehad, treft ons in hooge mate. Dank bracht de spr. nog aan het comité, den ontwerper en den burgemeester. Hierna legde mevr. v. Dam een bloemstuk neer voor het monument, waarna meerdere bloemstukken volgden. Hiermede was deze korte, doch ontroerende plechtigheid geëindigd. Op deze redevoering volgde een kleine ge dachtenwisseling. Terstond daarna ving de oud-senior van Lel den, de heer Steven. Menken, aan met de om schrijving van practische gevolgtrekkingen, die uit de redevoering van rector Mol moeten wor den gemaakt. De titel van de lezing was dan ook „Onze kemgroepeeringen’’. Overal en altijd is de kern de groep der beterwlllenden, de groote kracht van een vereeniging. Ook by de Joeephsgezellen zullen de kernen hun Invloed ten goede kunnen uitoefenen, mits de kernen zich met vasthoudendheid werpen op de studie van de problemen van onzen tyd. Een stap tn de goede richting zou zyn de paladynen naar dien geest te vormen en ook. maar voor haar geldt dit in mindere - mate, de Kolplngsiyf- wacht. Toen deze rede was beëindigd, werd het avondmaal gebruikt In een der zalen van Hout- rust. Als eerste inleider in het tweede deel trad op de heer C. P. Vergouwen, leeraar aan de Landbouwschool te Voorhout. De overbevolking ten plattelande, zoo betoogde spr., neemt de laatste jaren sterk toe, soodat wy gevoeglijk kunnen aannemen, dat thans byna 15000 jon geren geen emplooi kunnen vinden in land en tuinbouw. Dit verschijnsel vindt zyn oorzaak in verschillende feiten, waarvan wy kunnen noemen de slechte verhouding van de toene ming der bevolking tot die van beschikbaren cultuurgrond (resp. 46 pCt. tot 10 pCt. gere kend over 36 jaar) en het groote gehoorte-over- Zaterdag vergaderden op Houtrust te Haag de senioren en commissarissen van het Centraal Verband der St. Josephsgezellen. Het begroetingswoord sprak Pater Max v. d. Schoot O.FM. praeses van de Josephsgezellen te Den Haag Hy bracht om. een eeresaluut aan den bur gemeester van Den Haag, die den moed had gehad halt toe te roepen aan een organisa tie!?). welke zooveel ellende brengt In stad en land. Na het vlaggelled sprak de Zeereerw. Heer Rector Drost, Oentraal-Praeses, de aanwezigen toe. Spr. omschreef het doel van deze byeen- komst en hield de aanwezige congressisten voor, dat zy gedurende deze dagen nieuwe bezieling en Inneriyke verdieping moeten opdoen. Er be staan immers nog te veel vereeniglngen, die aan de oppervlakte biyven, tot schade van het katholicisme In ons land. Rector Drost las een brief voor, dien ZH. Exc. Mgr. J. P. Hulbers aan het Congres had ge zonden, waarin de bisschop betuigde groote belangstelling te hebben voor het onderwerp van dit congres': Verdieping en bezieling. Doch deze besprekingen - aldus het schrijven - schot tcn Plattelande. zullen geen beteekènis hebben, indien de lei ders niet zelf doordrongen zyn van de begin selen, die zy willen uitdragen. Monseigneur bidt Gods Zegen af over dit congres en verleent den deelnemers zyn bisschoppeiyken Zegen. Met groote voldoening namen de aanwezigen van deze mededeellng kennis, waarna de spre ker velen in het bijzonder welkom heette. Hierop voerde het woord rector J. Mol, di recteur van het Manneiyk Jeugdwerk, die een rede hield over de Katholieke Actie. Allereerst zette hij de theologische beginse len uiteen, waarop de katholieke actie Is ge grond. 'Daarna omschreef hy nauwkeuriger de taak dezer actie en trad daarby In byzonder- heden over de mogeiykheden, die zich aan de Joeephsgezellen voordoen. Indien zy hun taak ernstig opvatten. Van de Josephsgezellenvereentglng krijgen allereerst de senioren en commissarissen een plaats in de Katholieke Actie, indien zij door den pastoor voor dit werk worden geroepen. Doch dan moeten de leden in het algemeen rijp worden gemaakt voor deze taak. Bkikele mogeiykheden rijn oproepen van den pastoor, oproepen van den bisschop, enz. Op kantoren, fabrieken en werkplaatsen vln- den de deelnemers der Katholieke Actie een kont onwillekeurig weer duldeiyk naar voren'natuuriyk terrein voor werkzaamheid. Spr. somde de voorwaarden op, die kunnen lelden tot verbetering van den slechten toe stand, daarby dieper Ingaande op de moge lijkheden van werkverschaffing en in het bij zonder op het plan-Westhoff. Naar spr.'s be rekening kan per jaar 33.000 HA. grond wor den gecultiveerd. Over 15 jaar gerekend sullen 6500 nieuwe bedryven In ons land een plaats kunne” vinden. Ook de emigratie moet van regeeringswege worden bevorderd. In ons land kan bovendien veel meer graan, veevoer en fruit van eigen bodem worden geplaatst. De heer Vergouwen behandelde nog de on- derwysbelangen ter plattelande en hun behoef te aan leiders. Dr. A. Olierook hield hierop een betoog, waar in hy de sociale vorming van den jongen ar beider besprak. Eerst gaf hij een kort overzicht van de opkomst der moderne arbeidersbewe ging en omschreef dan wat naar zyn meenlng moest worden verstaan onder sociaal In chris- teiyken zin. Spr. kwam tót de conclusie, dat de 8t. Josephsgezellen een waariyk sociale vor ming moeten krijgen door het Intens meeleven met hun organisatie. Als laatste spreker van dezen avond trad op de heer F. Emans uit Haarlem, die sprak over „Onze leekenleiders, hun taak en hun I plaats". hechtenis. J. J. W. te Alkmaar, G. T. te As sendelft, R. 8. te Barsingerhom. P. B. te Ha renkarspel, ieder f 5 boete of 5 dagen hechte nis. M. de W. te Bergen, J. D. te Egmond aan Zee, J. L. te Warmenhulzen, leder f 3 en f 3 boete of 3 en 2 dagen hechtenis. O. P. te Noord Scharwoude f 4 en f 2 boete of 2 en 1 dag hechtenis. Q. V. te Grypskerk, f 8 boete of 4 dagen hechtenis. B. L. te Alkmaar, f 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. P. 8. te Broek op Langendyk f 6 en f 3 boete of 4 en 3 dagen hechtenis. K. de B. te Noord Scharwoude, f 10 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van de politieverordeningen: S. B. te Helloe, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. B. te Haarlem, D. V. te Alkmaar, A. B. te Haarlem, leder f 3 boete of 2 dagen hechtenia Overtredingen van artikel 461 van het Wet boek van Strafrecht (loopen over verboden grond)M. J. B. te Beverwyk, f 2 boete of 1 week tuchtschool J. F. O. te Amsterdam, J. H. J. te Amsterdam, leder f 2 boete of 1 dag hech tenis. J. H. te Castricum, J. V. te Vetoen, R. 8. te Umuiden, Th. E. te Beverwyk, J. B. te Be verwyk, J. B. te Beverwyk, D. 8. te Velsen, B. P. 8. te IJmuiden, F. H. te Umuiden, Th. G. B. te Beverwyk, U. K. te Uitgeest, M S. te Bever wyk. G. v, d. W. te Beverwijk. N. 8. te Umui den, P. C. V. te Umuiden, D. 8. te Beverwyk. D. 8. te Beverwyk, J. B. te Beverwyk, J. B. te Beverwyk, C. B. te Egmond aan Zee, leder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vlsscherywet: J. te Castricum, D. F. te Amsterdam, leder f 1 boete of 1 dag hechtenis; G. M L. te Schermerhorn, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. L. te Noord Beemster. 2 maal f 2.50 boete of 2 maal 2 da gen hechtenis. Overtreding van de Arbeidswet: O. J. G. te Alkmaar, 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 453 vin het Wet boek van Strafrecht (openbare dronkenschap): 8. 8. te Leeuwarden f 6 boete of 6 dagen hech tenis. Nadat de burgemeester een krans in de Alk maarsche kleuren aan den voet van het monu ment had neergelegd, sprak de heer H. v. Dam enkele woorden van dank. Wellicht zult ge u mét de familie hebben afgevraagd, aldus de heer v. Dam, of de op richting van een monument strookt met vaders karakter. Hy hééft zyn plicht gedaan, hy Is een goed medicus geweest. Talrijk zyn ook onder de hier aanwezigen zy, die hun gezondheid, misschien nog meer dan gezondheid, aan zijn genees kunde en -kunst te danken hebben. Maar slagen in het leven alléén rechtvaardigt naar het oordeel der familie niet de oprichting van een monument, welks steen hier nog zal staan, wanneer de thans levende geslachten uit gestorven zyn. Verdiensteiyk kan slechts hee- ten de omvang, dien men aan zyn menschen- pllcht stelt. En daarin was vader groot. Onbeperkt was het veld, waar hy het zyn plicht achtte te ar beiden. Te arbeiden met verstand en hart, blij kens de woorden, die hy eens ter gelegenheid van een oefening van het Roode Kruis gespro ken heeft: „Denk voor gy doet en help dan direct zonder te wachten." Groot was hy ook In zyn gevoelens van recht en rechtvaardigheid, zy deden hem de aan gewezen man zyn voor het vervullen van func- Op den hoek Druivenlaan—Snaarmanslaan vond Zaterdagmorgen tusschen twee motor- driewielers een aanrijding plaats, doordat een der bestuurders verzuimd had aan den ander, die van rechts kwam, den voorrang te ver leen en. Door de politie werd proces-verbaal op gemaakt. Belde vehikels liepen min of meer groote schade op, welke onderling werd ge regeld. de persoon van den grooten chirurg, ter wiens nagedachtenis wy thans allen op dit moment hier vereenlgd zyn. Op zoon Juiste wyze zyn door u, mynheer de voorzitter, gekenschetst de warme gevoelens van dankbaarheid en vriendschap, die zoovelen ver bonden met Dr. van Dam. De uit tallooze dee- len van Alkmaar en omgeving ontvangen be dragen vormen een duldeiyk bewijs van de on verflauwde genegenheid voor den kundlgen operateur, die In zoo menig geval uitkomst en redding heeft gebracht. Ik ben overtuigd, dat dit monument er toe zal bydragen om zyn her innering In de harten van velen levendig te houden. zyne groote verdiensten voor onze stad deden Dr. van Dam terecht behooren tot de meest gewaardeerde burgers van Alkmaar. Gedurende een lange reeks van jaren heeft hy op chirur gisch gebied gestreden voor de noodlge verbete ringen en de groote vooruitgang, welke op dit terrein is bereikt, kan voor een belangrijk ge deelte op zyn energie en stuwkracht worden teruggebracht. Zyn byzondere gaven van hoofd en hart stelde hy immer ter beschikking van anderen en het Is ons een groote voldoening te kunnen opmerken, dat voor Alkmaar en om geving de beteekenis van deze groote figuur zoo geheel tot haar recht is gekomen. ZUn na gedachtenis kan niet beter worden geëerd, dan door op dezelfde wyze In zyn geest voort te wer ken! Vooral voor u. mevrouw Van Dam, zal deze plechtige onthulling In uw verder leven als een rustpunt In uw gedachten zyn. Het feit, dat de Alkmaarder» een zichtbaar aandenken wilden hebben In de gemeente, waar uw man zoovelen ten zegen was, zal u dankbaar stemmen. Samen met uw man heeft u In Alkmaar vele goede, maar ook moeiiyke jaren doorleefd. Uw kinde ren zyn hier groot geworden en 't is op dit oogenbllk naar hen, dat mijn gedachten uit gaan. Dr. van Dam was Immers een eminente vader. Moge het uw zoons gegeven zyn, de lich tende fakkel van hun vader verder te dragen. Zy zullen u dan kunnen sterken by het dragen van uw groote leed! Mevrouw van Dam. als u straks weer naar uw tegenwoordige woonplaats teruggaat, weest dan overtuigd, dat de bevolking van Alkmaar en omgeving In dit monument heeft willen uiting geven aan haar diepste gevoelens van dankbaarheid Jegens haar trouwen raadgever, chirurg en vriend. Dr. van Dom. Als slot van mijn woorden leg ik hlerby als biyk van groote erkenteiykheld namens de gemeente dezen palmtak met Alkmaarsche kleu ren aan den voet van dit monument neer. by Berdos op bezoek en heeft laten it het zich niet laat ontmoedigen door irlaag tegen U. 8. V. Hier werd nen mét 64. Het spel was heel goed en het is een goed elftal waarvan wy veel pleister zullen hebben. C. was by Meervogels te gast en wist het met eerder te brengen dan een geiyk spel 11. Het zal wel overgespeeld moeten worden, daar Meervogels een ongerechtigden speler had.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14