EEN ONGELUKKIGE SUGGESTIE van De herdenking het Unie-lustrum f’O Manen: ffeo Meubelfabriek in vlammen Repliek op adres der „negen” I lekker, manl THERMOGENE Hierom vragen grage magen I MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 V. «n Voor paycho-techniach onderzoek i ST. WILLIBRORD-ZEGELS PIJNSTILLENDE WATTEN - Schade loopt in de duizenden Mgr. de Jong preekt tot de atudenten Ter gelegenheid van de feesten in het volgend jaar OOK DE SPEELGOED-TRUC MISLUKT LABORATORIUM TE ARNHEM GEOPEND Het bezoek van Koning Leopold HOEST. KEELPUH GRIEP. RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZUea OobbelmanTi Open brief van veertien vooraan- •taande Nederlander» aan den miniater-preaident Bij de Hartveldeche brag »tak politie een apaak in het wiel De brandweren van Roggel omgeving beatreden de vuur zee met auccea Rede van prof. G. Kreling «UdMs&eld .atet een Onnoodig ongerustheid gewekt Ir. J. De Aartabiaachop apreekt - 4 (Van onzen redacteur). IBISSHAG en aan- De bedenkingen der onderteekenaars gelden vooral den aard der maatregelen, welke in het adres worden aanbevolen ter verkrijging van der en de door adressanten bepleite vermindering der tekorten op den gewonen dienst der staats financiën. De belangstelling, die er in het geheele land voor het psycho-technisch onderzoek bestaat, had de directeuren der Universlteit doen beslui ten een tfdeellng te Arnhem op te richten als onderafdeellng van het laboratorium te Amster dam. waarvan Prof. Dr. J. Waterink directeur is. Deze zal ook de leiding hebben van het Arn- hemsche laboratorium. Tot plaatselijk leider is Bevestigd wordt, dat ter gelegenheid van de 8t. Willlbrordfeesten speciale postzegels ver schijnen met de beeltenis van den geloofsver kondiger in ons vaderland. Het bestuur van P.T.T. heeft Hub. Levigne te Maastricht opgedragen twee 8t. Wlllibrord- zegels te maken, die van 1 Juni af zullen wor den uitgegeven, een van 5 cent en een van op de pijnlijke plek, bestrijdt doozen O 35 en 55 Ct. Jonge 20. 21 jaar? De heeren Crena de longh ca. wijzen in hun adres bij voorbaat het verwijt af. dat zij in gebreke zijn gebleven osn de concrete maat regelen aan te geven, welke de noodzakelijk gedachte verlaging der uitgaven zouden moe ten te weeg teases; tel aotjden. zoo oent.’ Soortgelijke gevolgen zijn verbonden aan de intrekking van de steunmaatregelen. Tegenover elke besparing voor den Staat staat een ge lijke derving van inkomen van de ondersteun den en dus de vermindering van hun verterin gen. De ondergeteekenden kunnen niet inzien, dat door de aangeprezen maatregelen de productie kosten van de private voortbrenging sullen dalenvooralsnog zien zjj in dat geval alleen een stijging dier kosten in het naaste verschiet als gevolg van de vermindering van den bin- nenlandschen afzet. Te Arnhem heelt Zaterdagmiddag onder bui tengewoon groote belangstelling de plechtige opening plaats gehad van het Psychotechnisch Laboratorium van de Vrije Universlteit te Am sterdam. welk laboratorium is gevestigd in de van Lawlck van Pabststraat 29. De ondergeteekenden zijn derhalve van oordeel, dat de in het adres aangepreaen doortastende maatregelen niet geschikt zijn om het in het adres gestelde doel, de ver betering der voorwaarden voor een weder opleving. te bereiken, en dat die maat regelen Integendeel ertoe zullen lelden, dat hetgeen vrij aan bedrijvigheid hebben be houden. nog verder zal inschrompelen. Maandag 21 November: drie uur aankomst van Z. M. Konlng Leopold aan het Centraal Station. Ontvangst door H. M. Koningin Wil helmina en het gemeentebestuur. Langs het Damrak rijden de vorstelijke personen naar het Paleis op den Dam, waar Konlng Leopold zijn Intrek neemt. Des avond gala-maaltyd in het Paleis. Om 10 uur militaire taptoe op den Dam. gesegd. zich daarmede begeven hebben op een terrein, dat bulten hun bevoegdheid ligt. De ondergeteekenden achten zich door dit verweer niet bevredigd; zjj kunnen niet inzien, waarom het leveren van kritiek op het regeeringsbeleld en. een mln ot meer vage algemeene aanwijzing omtrent de te treffen maatregelen wel en een nadere pre- clseeiing van die maatregelen niet tot de bevoegdheid van de adressanten zou be hoeven De ondergeteekenden stemmen in met elke poging welke gericht 'is op het verkrijgen van een helder inzicht in den toestand der staats financiën. Voor zoover dan ook het adres be oogt het beeld, dat de begrootlng 1939 geeft, te verduidelijken en met name wil voorkomen, dat het over 1939 te verwachten tekort zal worden onderschat. vindt het by de ondergeteekenden geen bestrijding. Maar er rijzen bedenkingen tegen de wijze, waarop de adressanten bjj de verbetering van het beeld te werk gaan. Het adres wekt ziedaar het eerste bezwaar den indruk, alsof de Regeering, welke voor het ontwerp der begrootlng 1939 verantwoorde lijk is, niet zelve is doordrongen geweest van de noodzakelijkheid om het Juiste inzicht in den toestand der financiën te verschaffen. Voor menigeen buiten den kring van des kundigen, die van het adres heeft kennis ge nomen, is het noodig te zeggen, dat de zg. Mil- licenennota bestemd is om de gegevens der begrootlng aan te vullen. Welnu, de Mlllioenen nota. welke bjj de begrootlng 1939 is overgelegd, vult in alle duidelijkheid de begrootlng aan en geeft een volmaakt helder inzicht in den toe stand der financiën. De ondergeteekenden be treuren het daarom, dat het adres aldus on- tioodlg ongerustheid wekt ten aanzien van het financleele beleid der landsoverheid. Een tweede bedenking moet worden geopperd tegen de wijze, waarop adressanten tewerk gaan by de opstelling van de overeenkomstig hun in zichten aangevulde begrootlng en de berekening van het zg. werkeiyke tekort. De burgemeester van Amersfoort bericht aan ben. dis op een bysondere wijze hulp hebben verleend aan de Belgische geïnterneerden en vluchtelingen tijdens den wereldoorlog en zulks voldoende kunnen aantoonen, dat zy bij hem een kaart kunnen aanvragen voor toegang tot een gereserveerd terrein, ter gelegenheid van het as. bezoek van Z.M. Konlng Leopold van België aan het Belgenmonument te Amersfoort - inden namiddag van 33 No*mber a-a. tal maar zeer veel werken van de Katholieke Actie verwacht. Na voorlezing van berichten van verhinde ring sprak de Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong tot de studenten. Nu de konlng van België voornemens ia, ook 23 dezer Den Haag te bezoeken, hebben de NJB.. naar wy vernemen, besloten, ook voor reizen naar Den Haag, uitbreiding te geven aan de geldigheid der avondretourkaarten. Behalve dus 21 en 22 dezer van alle stations naar Am sterdam. zullen 23 November, de avondretours van een bepaalden krirjg om Den Haag, naar deze stad, den geheelen dag geldig zyn. Deze kring omvat de stations, gelegen aan of binnen de lynen: Haarlem. Leiden. Woerden. Utrecht, den Bosch, Eindhoven. Tilburg, Breda, VUaain- gen. By de groote houtvoorraden, welke achter de fabriek liggen opgeslagen, had men wachten met emmers water gezet, teneinde de telkens weer overkomende vonken te dooven. Het vuur woedde echter zoo intens, dat men hot noodig <•- oordeelde nog meer brandweerhulp te laten aanrukken, weshalve men de brandweer van Venlo om bystand verzocht. Dese kwam om half tien met groot materiaal op het terrein van den brand aan. Om tien uur had men den brand nog niet onder de knie, maar het liet zich op dat tijd stip aanzien, dat de brand tot de getroffen af- deelingen beperkt zou kunnen blijven. De omliggende perceelen heeft men door nat houden voor vlamvatten gevrywsmrd. Op de fabriek, welke tot voor kort met zeven tig man werkte, waren thans veertig arbeiden werkzaam. Verzekering dekt de schade, welke in de dut zenden loopt. van Walree, Baarn en van der Waerden, Amsterdam. De keerzyde van de bezuiniging, verkre gen door het achterwege laten der groote werken, heeft nog andere aspecten. De werkloosheid zal toenemen en aldus zal bet meest rechtstreeksche gevolg voor de staats^ financiën zyn een toeneming van de lasten der ondersteuning, terwyi de belastingen, welke een deel der uitgaven weder naar den Staat zouden hebben doen terugvloeien, zullen worden gederfd. Bij een stevig stamppotgerecht IS Zwanenberg'! rookwoeat on ontbeerlijk. Zij verhoogt de voedingskracht van den maal tijd en doet de smulgragen smullen. U kunt Zwanenberg's rookworst duidelijk herkennen aan het loodje en den smaak. De ondergeteekenden willen zich, in volle vertrouwen in de mededeelingen van den Minister, by de beoordeeling van den staat van ’s lands financiën laten leiden door de berekeningen, welke in de Mlllioenennota worden gegeven. Zy vinden geen grond om het tekort op de gewone uitgaven hooger te stellen dan de Minister heeft gedaan, toen hy het reëele tekort berekende op f 81 mll- lioen; een tekort, dat trouwens niet, het geen het adres verzuimt te vermelden, naar de toekomst zal worden verschoven, maar dat biykens de Mlllioenennota voor een groot deel zal worden gedekt door de financleele maatregelen, welke In voorbereiding zyn Het is vooral deze overtuiging, welke de ondergeteekenden ertoe gebracht heeft, tegen het in het adres op de Regeering gedane be roep in het openbaar te waarschuwen. Hun werken kon niet voorkomen, dat de kantoren, de spreekkamer, de lak- en poiyst- inrichtlng en een afwerkkamer door het vuur werden verwoest. Brandmuren voor kwamen, dat de brand nog grootere afmetin gen aannam. De achter de geteisterde af- deelingen liggend^ groote machinekamer met vele kostbare machinerieën wist men te bewaren. didaat, zoon van een bekend Amhemsch inge zetene. De officieele opening werd by gewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. 8. Baron van Heemstra, den burgemeester van Arnhem, den heer H. P. J. Bloemers, directeuren der Vrye Universlteit te Amsterdam, den burgemeester van Renkum, den heer Talma, den wethouder der gemeente'Arn hem, den heer Chr. O. Matser, den gemeente secretaris van Arnhem. Dr. J. B. A. Kipp, den rector-magnlflcus der Vrye Universlteit te Am sterdam, voorts leden der rechteriyke macht. Inspecteurs van het L. O., doktoren, onderwy- zend personeel by hooger en lager onderwys en vele andere belangstellenden. Zaterdagavond omstreeks zeven uur ont dekte Iemand, die langs de stoommeubel- en timmerfabriek van de N.V. Leon Wageman en Zn. te Roggel kwam, dat er in de fabriek brand was uitgebroken. Hy sloeg alarm, doch het duurde eenigen tyd, voordat er menschen op de been waren, aangezien de meeste Inwoners van het dorp in de kerk byeen waren, waar op dat oogenbllk een missie werd gehouden. Hoe dit zy. die preciseering is onontbeeriyk voor het verkrygen van een duidelyk inzicht in de drsagwydte van de door de adressanten aanbevolen maatregelen. Ontbreekt dus In het adres de zoo zeer ge- wenschte preciseering van de aanbevoten maat regelen. toch zyn er In het fevoerde betoog en in de weinige aanwyzingen omtrent de toe te passen middelen voldoende gronden te vin den om de ondergeteekenden te doen beseffen, dat wat de heeren Crena de longh ca. wen- schen niet beantwoordt aan de Inzichten van ondergeteekenden omtrent hetgeen een goede welvaartspolltiek van ons volk en van zyn Regeering in deze tyden eischt. „Heel groote teleurstelling is ons bereid door hetgeen door de Regeering wordt mede gedeeld over de leerlingenschaal, zoowel om de ernstige belangen van het onderwys, die hlerby zyn betrokken, als om de belan gen der Jonge werklooze onderwyzers. Meer dan 4000 geheel bevoegde onderwyzers heb ben een volledige taak in de school onder den naam .kweekelingen met akte” en ont vangen geen rechtmatig loon. Daarenboven werken in onze scholen talryke assistenten. Deze jeugdige werkloozen met nog vele an dere cultureele en intellectueele lotgenooten kunnen dus aanspraak maken op de evenre dige zorg van de regeering. Nu begrypen wy, dat moeliyk de gelden aangewezen kunnen worden, noodig om hier de vereischte voorzieningen te treffen. Maar toch mee nen wy, dat de vereischte oplossing kan worden gevonden. Uit de Onderwysbe- greoting zelf is wellicht nog eenig bedrag te putten, al zal dit niet hoog zyn. omdat deze begrootlng Voor het overgroote deel bestaat uit gelden voor salarissen. Vervol gens: wat denkt de Regeering van een be perkte bezoldiging, dus binnen het bezoldi gingsbesluit voor de jonge onderwyzers, bUv. van 18 tot 20, 21 Jaar? Worden de aanvangssalarissen eenlgszins verminderd, dan komt al dadeiyk een belangryke som gelds beschikbaar voor verbetering van de leerlingenschaal. Als noodzakeiyk zien wy ook de inperking van de opleiding der on derwijzers. Er worden veel te veel nieuwe leerkrachten gekweekt, ver boven de be hoefte. Veel zou er worden gewonnen al la dit alleen niet afdoende door af schaffing van het staatsexamen voor de acte-lager onderwys. dat is dus het «ta rnen buiten de kweekschool. Ik meen hier den weg te hebben gewezen, die moet lei den tot een deugdeiyk begin van de ver laging der leerlingenschaal en tot een spoe dig verdwynen van de werkloosheid onder de onderwyzers." Waarin zal deze activiteit zich hebben te manlfesteeren? In bovennatuuriyk leven, want het lichaam van Christus leeft en groeit alleen uit de levenskracht die van Christus Is. Iemand, die den roep tot Katholieke Actie aanvaardt, moet dus trachten te leven uit ge loof en In liefde; want binnen deze polen leeft hef leven door Christus zich uit. De Katholieke Actie heeft niet genoeg aan een kwynend ge loof, hetwelk leidt als het instinct van den slaapwandelaar en niet als een levendig be- wustzyn. Het geloof moet verdiept worden door een bewusten en gestagen keer naar de ge loofswaarheid. Eerst daaruit groeit de Mills Christi, die het ryk van Christus kan helpen stutten en uitbreiden. Het meest eigen en karakteristieke leven der Kerk is het leven der liefde. De Katholiek» Actie zal daarom allereerst zyn een bysondere activeering van de charitas. Zy brengt het levend lichaam der Kerk tot vollen bloei. Krachtens de vruchtbaarheid, die aan de liefde eigen is, zal zy het ryk van Christus doen groeien, door aan anderen van den geest van Christus mee te deelen. De oproep tot Katho lieke Actie biykt dus vooral een oproep tot verdieping van geloof en tot verlevendiging van liefde, opdat ook d» katholieke leek, als levend orgaan van het immense lichaam van Christus’ zyn taak volbrenge. Al is de opperherder zich bewust, dat de Katholieke Actie vooral kern- beweging zal zyn, zyn vertrouwen In den ka tholieken student is zoo groot, dat hy uit de Inmiddels hadden de vlammen in de brand bare omgeving met groote snelheid om zich heen gegrepen en er was een vuurzee ontstaan, waar tegen de handbrandspuiten van Roggel en van Heythulzen, welke al dra in werking waren, niets vermochten. Men vroeg toen assistentie aan de brandweer van Roermond, die een motor- spuit zond. De gezamenlijke brandweren bestre den de vlammen met water uit de ongeveer honderd meter verder gelegen Roggelsche beek. De Paus heeft de Katholieke Actie genoemd: Deelname van de Katholieke leeken aan het hiërarchisch apostolaat. Deze Katholieke Ac tie vindt haar grond in het Katholiek geloof omtrent de Kerk van Christus. De Katholieke Kerk wordt te veel met andere menscheiyke gemeenschappen op één plan gezet. De aan dacht bjyft te veel beperkt tot het uiteriyk^ instituut. Dit gebeurt os. in de Apologie, die po lemisch georiënteerd en daarom vanzelf eenzy- dig is. Maar de dogmatiek omtrent de Kerk biykt veel ruimer en dieper. De Kerk wordt geconstitueerd uit twee elementen, een zicht baar en een onzichtbaar. Al is het zichtbare een essentieel deel der Kerk, de elgeniyke de terminant is toch het onzichtbare wezensbe- glnsel. Daarom is de Kerk uiteraard een ge loofsgeheim. Luther had geiyk, toen hy de Kerk als mysterium fldel trachtte te handha ven, hy dwaalde, omdat hy het zichtbare als essentieel element ontkende. De Kerk is mys terie in verband met het mysterie der mensch- wording. Al is na de hemelvaart het zichtbaar contact van Christus met de menschheid ver broken, Christus’ kracht blyft in haar werken. Wy teren op Christus als de ranken op den wynstok. Deze actueele verbinding met den Oodmensch wordt het sterkst en het diepst uitgedrukt in het beeld van St Paulus van het mystieke lichaam van Christus. Alle leden der Kerk zyn de organen waaruit dit lichaam wordt samengesteld. Door den geest van Chris tus, door Hem aan de Kerk meegegeven, wor den alle organen in het ééne lichaam samen gehouden. Er is onderscheid in functie der or ganen, maar er is maar één lichaam waarvan alle léden der Kerk organen zyn. Ook de lee ken evenzeer als de clerus. Het onderscheid van leerende en hoorende Kerk mag nooit een dubbele kerk inslnueeren. De leek zou zich dan beschouwen als niet volledig tot de Kerk be- hoorend. Zooals het welzyn van het mensche- iyk lichaam eischt dat alle ledematen hun levensfunctie volbrengen, zoo eischt het lichaam van Christus de levende activiteit van alle le den, van clerus en leeken. Als de Paus de lee ken oproept tot Katholieke Actie doet hy niets anders dan een beroep op hun activiteit als levend orgaan van Christus’ ryk. kweekelingen met acte eenvoudig bewon- derenswaardig is, en maakt de behan deling, die zy zich moeten laten welge vallen, nóg grievender en onrechtvaardi ger. wy vertrouwen, dat de Katholieke Kamerfractie de buitengewoon ongelukkige suggestie van Dr. Deckers, die overigens zeer goede en Juiste dingen heeft gezegd, niet zal overnemen, want de doovemans- ooren van minister df Wilde hooren gelyke suggesties maar al te graag, daarom zijn ze, juist zoo gevaariyk. y de Algemeene Beschouwingen over L? hoofdstuk I der Ryksbegrooting heeft U de voorzitter van de Katholieke Ka merfractie, Dr. L. N. Deckers, het stand punt dier fractie uiteengezet ten aanzien van de regeering, haar beleid en haar plan nen. Hy meende, dat er reden was voor een gematigd optimisme, vooral nu einde- jjjlf verschillende plannen van mogelyk zeer vér strekkende sociale beteekenis bekend sjjn geworden, die de Katholieken reeds in de Troonrede gaarne aangekondlgd hadden gezien, maar waarnaar zy in dat al te sobere staatsstuk /net diepe teleurstelling tevergeefs hebben gezocht. Maar nu de re- geeringsplannen elndeiyk zichtbaar worden en duldeiyker vormen beginnen aan te ne men en er reden gevonden wordt voor een gematigd optimisme, blyft er voor de Katholieken nog een en ander te wenschen over. Op één passage uit de rede van Dr. N. Deckers willen wy hier byzonder de aandacht vestigen, nJ. op die, welke de te leurstelling betreft over de afwyzende hou ding der regeering ten aanzien van een ver- betering der leerlingenschaal. Al wilde Dr. L N. Deckers de door de regeering voor gespiegelde waarschyniykheid, dat door de maatregelen, die zy ten aanzien van de jeugdige werkloozen wenscht te nemen, ook een aantal onderwyskrachten een taak zal vinden, niet by voorbaat' ontkennen, toch achtte hy deze waarschyniykheid niet zeer hoopgevend voor de duizenden werklooze onderwyzers en zeide om. het volgende: Het adres spreekt wel van „in beginsel ver dedigbare maatregelen van „overheidssteun”, die voortaan ..aan het particulier initiatief moeten worden overgetaten.' Welke maatrege len men hlerby op het oog heeft wordt niet gezegd. De ondergeteekenden kunnen niet aan nemen. dat hiertoe ook worden gerekend de steunmaatregelen t.a.v. de werkloosheid. Parti culier initiatief kan hier weinig of niets uit richten en dus zou de elsch van de adressanten, op deze ondersteuningsmaatregelen toegepast, beteekenen. dat de werkloozen aan hun lot zouden moeten worden overgelaten. Wat derhalve ten aanzien van dit belangryke punt wordt gewenscht, wordt uil het adres niet duidelyk, maar wel mag uit den inhoud worden afgeleid, dat de adressanten aan de recht streeksche bestryding der werkloosheid geen waarde hechten. Het adres heeft slechts kritiek voor de openbare werken, In welker uitvoering de Regeering en de overgroote meerderheid van het volk tot nu toe een van de meest gewensch- te middelen voor de Inperking der werkloosheid hebben gezien. Het adres vat slechts het voordeel voor den Staat uit de bespaarde uitgaven in het oog en schenkt geen aandacht aan de economische schade uit hoofde van het gederfde Inkomen van hen, wier arbeid zal worden uitgespaard of lager zal worden beloond J t J (Van onzen correspondent) Naar de autobus-ondernemer G. J. E. v. Ley den. die met een concern een nieuwe explof- tatie-wyze ontworpen had, om touringcars tus- schen Amsterdam, Bussum, Huizen en Blaricum dienst te laten doen, ons mededeelde, is ook dit systeem niet geslaagd. Ongeveer 12 uur Zater dagmiddag vertrok een touringcar met 2 per sonen, die voor 45 cents een speelgoed-auto- busje hadden gekocht en nu een gratis rit per touringcar naar Amsterdam mochten maken. De burgemeester van Huizen had echter op dracht gegeven, dat een polltie-agent met den touringcar zou meereizen. De heer van Leyden had ook in den bus plaats genomen, welke door een zyner chauffeurs be stuurd werd. Onderweg viel het eerstgenoemde op, naar hy ons vertelde, dat de politieman uit Huizen zoo op de Gooische tram afgaf en zei, „dat dit vehikel maar moest verdwynen." Deze uitlatingen vond de heer van Leyden uit den mond van een politieman in deze dagen wel wat verdacht en hy vermoedde, dat er op den rit nog wel wat anders zou gebeuren. Inderdaad bleek dit later ook het geval te zyn. In Bussum werd de touringcar opgewacht door een groep leden van het comité van actie, waarvan ook één heer medereed. Alles ging goed tot de Hartveldschebrug te Diemen, waar, by de. grens van Amsterdam, mannen van de politie-motorbrlgade stonden te wachten. Den chauffeur werd gevraagd wat hy deed, waarop het antwoord luidde: „Gratis passagiers vervoeren." De heer van Leyden maakte zich toen bekend als de exploitant voor het concern. Aan een Juffrouw, die in den bus zat, stelde de politie de vraag, of zy een autootje had gekocht, waarop het antwoord luidde, dat Inderdaad deze juf frouw een stukje speelgoed voor haar kind had gekocht. De politie wilde toen eerst telefonisch In lichtingen inwinnen by den chef, die op zyn beurt den Procureur-Generaal om verdere or ders zou vragen. Een en ander had tengevolge, dat de touringcar met zyn paar passagiers on geveer een half uur moest wachten. Toen de politie terugkwam, luidde de order, dat de pas sagiers moesten uitstappen en dan kon de tou ringcar verder ryden. Den heer van Leyden werden nadere verklaringen gevraagd, doch deze weigerde daarop antwoord te geven. Hy zeide. eerst met zyn concern overleg te moeten plegen. Het concern-van Leyden wil voorloopig een afwachtende houding aannemen tot de verga dering van autobusondernemers volgende week gal bebben plaats gehad* m m Na afloop van het concert rondrit van den benoemd de h«7 J. L.’ SchixTten jZ“theoL can" ^onln« f" de Koningin ter bezichtiging van de verlichte grachten en torens. Woensdag 23 November: bezoek van Konlng Leopold aan de Fokkerfabrieken. Daarna vertrekt de Konlng per auto naar Den Haag, waar Z. M. op de Belgische legatie een maaltijd aanbiedt. Vertrek naar Brussel. Dinsdag 22 November: Kwart vóór elf offi cieele ontvangst van Konlng Leopold door den burgemeester op het Raadhuis. De Konlng wordt vergezeld door H. M. Koningin Wilhel mina. Bezoek aan Amersfoort en Soestdyk. Van vier tot vyf uur kort bezoek aan bet Ryksmuseum. Maaltyd ten hove. Half tien bezoek aan het Gala-concert onder leiding van dr. Willem Mengelberg in het Con certgebouw. Het is opmerkeiyk, dat het adres zwygt over de werkloosheid, naast de defensie de meest nabyiiggende en meest op den voor grond tredende' oorzaak van de moeiiyk- heden waarvoor de Staaf zich ziet ge plaatst; het zwygt ook over den plicht van ons volk en van de Regeering om de werk loosheid te bestrijden. Het programma, dat is samengesteld ter ge legenheid van het officieel bezoek van Z. M. Konlng Leopold van België aan Amsterdam, luidt thans als volgt: Vanaf het Eigen Huis der katholieke stu- dèntenvereeniglng ,St. Franciscus Xaverius” vertrok om drie uur een lange rij open lan dauers met de besturen van de Unie, verschil lende plaatseiyke studentenvereenigingen en het Vlaamsch Hoogstudentenverbond naar de aula der Landbouwboogeschool, waar de plech tige feestvergaderlng plaats had. Inmiddels hadden zich daar vele autoriteiten verzameld. In de eerste plaats noemen wy den Aartsbis schop Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong. Verder merk ten wy op Baron A. van Wynbergen, den pre sident-curator en verschillende curatoren, den rector magnificus en verschillende professoren van de Landbouwhoogeschool, oud-minister L. Deckers, prof. B. Molkenboer, burgemeester en wethouders van Wagenlngen, den garni zoenscommandant van Ede. Terwyi het orgel het lo vivat speelde traden Z. H. Exc. de Aartsbisschop, het dageiyksch bestuur en de raad van afgevaardigden van de Unie de aula binnen. Het podium was ver sierd met de vanen van Unie, studentencorpora «n vereenlgingen. De Unlepraeses, de heer F. Prick uit Nyme- gen, verwelkomde de autoriteiten en sprak ver volgens de lustrumrede uit. Na deze rede gaf de praeses het woord aan Prof. Mag. G. Kreling O.P., hoogleeraar aan de R. K universlteit te Nymegen, over ,Jiet wezen der Katholieke Actie'. Veertien vooraanstaande Neder landers. kennis genomen hebbende van het adres betreffende den toe stand der publieke financiën hier te lande, op 26 October j.l. door de heeren Crena de longh c.s. tot den voorzitter van den Raad van Minis ters gericht, publiceeren thans een open brief aan dr. H. Colyn, waarin zij verklaren, dat zij zich gedrongen gevoelen om uiting te geven aan hun bedenkingen tegen de strekking van een groot deel van genoemd adres. De namen der onderteekenaars, al len prominente figuren uit kringen van handel en wetenschap, luiden als volgt: Prof. Th. Limperg Jr., Amsterdam; Prof. Ir. D. Dresden, Utrecht; Prof. Mr. H. Frjjda, Amsterdam; Prof. Ir. J. Goudriaan, Utrecht; Prof. H. A. Kaag, Tilburg; Ir. G. A. Kessler, Velsen; Mr. H. F. van Leeuwen, Laren; Prof.’ Mr. P. Lieftinck. Rotterdam; Ir. A. Plate, Rotterdam; Mr. Dr. L. F. H. Regout, Meerssen; P. E. Tegelberg, Baarn; Prof. Mr. F. de Vries, Rotterdam: E. D. WAGENI^GEN, Zaterdag 12 November. Wageningen is vandaag in feest stemming. Uit alle universiteitssteden zijn studenten naar dit prachtig gele gen oord gekomen, ter viering van het zesde lustrum van Katholieke stu dentenvereenigingen. En de natuur feest mee. De zon overstratilt het herfstlandschap en schept daardoor aHeen reeds een feestelijke sfeer. De Unie heeft zeer vruchtbaar werk verricht, zy heeft in de voorbye dertig jaar veel byge- dragen tot de geloofsverdieping van den stu dent. Geachte studenten, gy zyt de toekomstige leiders van het katholieke volk, van U hangt de toekomst van het katholieke volk af. Door Uw voorbeeld alleen reeds kunt gy zooveel doen. De Katholieke studentenvereeniging geeft U de middelen om de Katholieke overtuiging te bewaren en te verdiepen, wy moeten ons leven dig bewust zyn van de taak van het Christen dom. Het christendom predikt de groote waar heden als norm en. geeft tevens de kracht vol gens deze norm te leven door de genade. In onze menscheiyke zwakheid zyn wy ge neigd te kort te schieten in het beleven van ons geloof en toch is een christeiyk leven de beste apologie en de beste propaganda voor ons geloof. Moge de Unie U medehelpen U te vormen tut apostelen van de Katholieke Actie. -Na deze harteiyk toegejuichte rede, werd voorlezing gedaan van telegrammen, gezonden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Met het zingen van het „Gaudeamus igltur” werd vervolgens deze plechtige vergadering ge sloten. Daarna vond een druk bezochte receptie plaats en begaven de bestuurderen zich in een feërleken llchtstoet door Wageningens straten naar het „Eigen Huls”. Hier vereenigde men zich aan een vaderlandschen maaltyd, waar éen 130-tal magen met boerenkool en bier ge vuld werden. Des avonds volgden een ,jolré» petite” een byzondere filmvoorstelling. n groote lynen kunnen wy het met de voorzeker goede bedoelingen van den voorzitter der Katholieke Kamer fractie eens zyn, maar onder de door hem opgesomde middelen ter verkryging van het benoodigde geld voor verbetering van de leerlingenschaal is er één, waartegen niet alleen wy maar ook de geheele onderwijs wereld ernstig bezwaar moeten maken en dat in het betoog van Dr. L. Deckers als een wonderiyke Inconsequentie uit den logischen band springt. Wy bedoelen de suggestie van „een beperkte bezoldiging, binnen de grenzen van het bezoldigings besluit voor de jonge onderwyzers” en van een vermindering van de aanvangssalaris sen. Wil Dr. Deckers, die zoo begaan is met het trieste lot van 4000 geheel bevoegde onderwyzers, die onder den naam ..kwee kelingen met akte” een volledige taak heb ben, maar .geen rechtmatig loon” ontvan gen, ook de officieele en nominaal vol waardige jonge onderwyzers naar het pe cuniaire niveau van dese beklagenswaar de en weinig fraai geëxploiteerde kwee kelingen met acte neerdrukken? Meent Dr. Deckers heusch, dat. er van het ▼angssalaris van jonge onderwyzcwz, waarmede dezen zich temauwemóod of in t geheel niet zelfstandig kunnen be druipen, nog wat af kan voor een verbe tering der leerlingenschaal? De regeering heeft met een hardnekkigheid een betere task waardig tot in den treure herhaald, dat zelfs een geringe verbetering van de leerlingenschaal te kostbaar is om er on der de huidige financleele omstandigheden ••n te kunnen denken, en Inplaats van deze stelling, gebaseerd op de onaantast baarheid’ van de Wilde's huishoudboekje, te bestrijden, nu minister Slotemaker de Bruine daartoe den moed schynt te mis- •en, suggereert Dr. Deckers, dat het moge- Wk zou zyn „een belangryke som gelds” bijeen te brengen door de toch allerminst overdadige aanvangssalarissen van de zegge en schrijve 67 Jonge onderwyzers van 18 tot Jaar, die in heel het schoolwezen werk zaam zyn. „eenlgszins” te verminderen. Moeten die jonge onderwijzers, aan “wie wy onze kinderen op school toevertrouwen, dan healemaal verpauperiseerd worden? het al niet erg genoeg, dat aan zooveel kweekelingen met acte eischen van aelf- heheersching, opofferingsgezindheid en t*nkmoedigheid worden gesteld, welke *ctfs voor vele volkomen volgroeide en ge typte levepservaren karakters te zwaar *ouden zyn? Wat kan. Ja, wat mag men verwachten ran den invloed van ultzichts- loozen. die op den rand van de armoede leven, op onze* kinderen? Dat in de prac- tyk die invloed meevalt, bewijst slechts dat bet mapecbelUk kaliber van da meeste

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17