ONS BLAD Demonstraties tegen Kard. Faulhaber Tijdelijk asyl-recht gevraagd JODEN MOETEN HUN VERVOLGING ZELF BETALEN I De Fransche wets decreten Het nieuws van heden Merkwaardige nazi-Iogica Nazi-terreur in Danzig MIVA krachtig MISSIE machtig I Twee geestelijken zwaar gewond MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS i-1 Herwaardeering van den goudvoorraad I RESTAURANT DEN HOUT TE DEN HAAG aEZUlOE»HOUTSCHEWEG 11 13 BIJ STAATSSPOOR s Behalve dat zij de schade der pogroms zelf moeten herstellen,* worden zij met een geldboete van een milliard marh gestraft voor den moord te Parijs iiiiiiiiini Duitsche commentaren Het oordeel van de Duitsche pers München, 12 Nov. (r«i- haber’s paleis ingeworpen. van Groep zonnevlekken zichtbaar ter). Vanochtend vroeg zijn de ruiten van Kardinaal Faul- Belangrijke order voor Britsche industrie Tegen een boerenkar gebotst Senaatsverkiezingen in Polen DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN In het gebied, waar twintig jaar geleden de Duitsche vredesonderhandelaart de Fransche linies overschreden, is een groote parade gehouden, waaraan talrijke tanks deelnamen Da Katholieke Kerk vardadigt het tvereld-jodendom Pfotesten tegen den Jodenhaat I 70 frank b. Pater-provinciaal dr. N. Poelman S.S.C.C. en pater A. v. d. Sande S.S.C.C. met auto in sloot gesmakt By nevelig weer waarneming mogelijk Antisemitische uitspattingen Berlijn nagevolgd De genomen maatregelen Goebbels motiveert de Joden vervolging met een beroep op den volkswil Een volgende maal niet wo zachtzinnig TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 37 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cl p regel; Ingezonden Mededeellngen 40 Cl o. r. MJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarlwf voor adverteeren bl| ebon nament wordt op aanvragw gaarne door onr» Admlnlztretla vwrttrekt I^VAWWWUItll lilf/f///////ZZ^ Ouders van Nederland eist: Verbetering der leerlingen* schaal. K.O.V. Nederlandsche firma bestelt voor een half millioen gulden Joh. Lauwere - Opticien PAVOLOP 3 - ALKMAAR TBL. S6M 3= El M Og s NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD I 1 I maatregelen o o van Men deelt ons het volgende mede; a Mik geloof, dat Ik spreek namens het gepeele I De kosten van het herstel komen voor reke ning van den eigenaar der betrokken Joodsche handelszaken, resp. woonhuizen. Aanspraken op verzekeringsultkeerlngen van Joden van Duit sche nationaliteit, worden ten gunste van het Ttük In beslag genomen. Reuter meldt nader, dat als gevolg van de gisteravond door den gouwleider Wagner ge houden rede, een groote menigte naar het paleis van Kardinaal Faulhaber trok, daar een aantal ruiten Inwierp en vervolgens verdween. De po litie verrichtte geen arrestaties. Allen, die met dit plan sympathiseeren. wordt verzocht vóór Dinsdag 15 November schriftelijk hun adhaesle te willen betuigen per adres Post box No. 394, Hoofdpostkantoor. Amsterdam. L Ik heb. aldus besloot rijksmlnister Goebbels, eergisteren den vertegenwoordigers der bulten- landsche pers te Berlijn, in alle duidelijkheid voorgehouden, dat iedere actie van het inter nationale Jodendom op de wereld slechte schade aan de Joden in Dultschland brengt LONDEN, 12 Nov. (Reuter) In een ingezonden stuk aan de „Times" schrijft de Anglicaansche aartsbisschop van Canterbury: Ondergeteekenden stellen zich voor de volgende petitie tot Z. Exc. den minister van Justitie te richten: „Diep onder den indruk van de gebeurte nissen in Dultschland. dringen wij er MJ Uwe Excellentie op aan, zooveel mogelijk tijdelijk asyl-recht te willen verleenen. aan hen, die dientengevolge toevlucht in Neder land zoeken.” Prof. Dr. C. U. Arlènw-Kapper. Prof. Mr. W. A. Bonger. Prof. Dr. K. Herman Bouman. Prof. M. A. van BouwdUk-Bastlaanse. Mr. A. Fentener van Vlisslngen. Prof. Mr. H. A Hoetlnk. Mr. Dr. F. Kranenburg. Mgr. Dr. G. C. van Noort, Deken te Am sterdam. Prof. Mr. Paul Scholten. Mr. M. BUngenberg. Stand ep Maandag 1» aar vjr.: 76M Vorige stand: 16M van L I. b rd: „WH zeilen litteke Katholi- het De N.V. Handelmaatschappij R. 8. Stok vis Zonen heeft aan de Engelsche motor- rijwielindustrie een order verstrekt voor een bedrag van circa een half millioen gulden. Deze order is alleen reeds ongeveer an derhalf maal zoo groot is als de totale export naar Nederland van Engelsche mo torrijwielen in de laatste Jaren heeft be dragen. vzoord gegeven. Het heeft zich als volk teweer gesteld tegen het ras, dat door tusschenkomst van den Jood Grünspan op een DuitseSen dl- plomatieken vertegenwoordiger heeft gescho ten.” Dr. ver- ‘le volk. Daar- [ergelijke acties Naar alt Weenen wordt gemeld heeft Jury, gouwleider voor Beneden-Oostenrijk, in een rede ie Gaenserdorf ver het vraagstuk van het cisme oplossen op dezelfde wijss als Joodsche vraagstuk.” l Wij beschikken thans over nadere bijzonder heden omtrent deze manifestaties. In zijn rede deed Wagner een heftigen aanval op „het we reld- Jodendom en zijn roode en zwarte bescher mers". Wagner verklaarde, dat de verontwaar diging der nationaal-soclalistische oud-strijders na den moord op Von Rath niet te onderdruk ken was. Hij deelde verder mede, dat tijdens de arrestaties In München een Poolsche Joodge- 1 dood werd. De Joodsche winkels, die thans ge* sloten waren, zouden voor goed gesloten blijven. Vervolgens beschuldigde hij in heftige termen de Katholieke Kerk er van de verdediging van de Joden op zich te nemen. Na deze rede had de bovenvermelde aanval op Kard. Faulhaber's paleis plaats. Wintersport in Cortina d’Ampezzo. Een aardig kiekje van het dochtertje Z. K. H. den Hertog van Aosta, onderkoning van Ethiopia De verdere Ingrijpende maatregelen dienen de om Jiet Jodendom uit het Duitsche bedrijfs leven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden welke een provocatie vormen”, zullen zeer binnenkort in verordeningen en Wetten worden vastgelegd. In het bijzonder is nog bet besluit ge nomen, om de Duitsche Joden, in hun loka liteit, in den vorm eener geldboete ten be drage van een milliard rjjksmark, te straf fen voor den snooden moord in Parijs. Dit bedrag komt volledig ten goede aan het Rijk. De gevolmachtigde voor het vierjaren plan heeft reeds een dienovereenkomstige verordening uitgevaardigd. BERLIJN, 14 Nov. (D. N. BJ. Rijksmlnister dr. Godbbels heeft Zondag voor de helpers van het „Winterhulpwerk” in de Germaniaaalen in het Noorden van Berlijn in een toespraak gesproken over De auto, waarmede het ongeluk geschiedde, werd zwaar beschadigd. De boerenkar kreeg slechts lichte schade. De voerman kwam met den schrik vrij. De Koninklijke marechaussee te Grave stelt een onderzoek naar de oorzaak van het gebeur de in. DIENSTAANBIEDINGEN. Gevraagd ot Aan geboden, goplaattt ondor do Omroeper rubriek 10 cl. per regel Viering van het zesde Unie-lustrum van R.K. studenten te Wapeningen. Twee geestelijken ernstig gewond bij auto-ongeluk onder Schaik. Psychotechnisch laboratorium te Arnhem officieel geopend. Christenvolk van dit land, wanneer ik uiting geef aan mijn verontwaardiging over de daden van wreedheid en vernieling op Donderdag JJ. in Dultschland en Oostenrijk." Voorts zegt de aartsbisschop, dat hoezeer de moordaanslag te Parijs ook te betreuren valt, zulke wilde en wreede represailles niet te ver ontschuldigen zijn. De voorvallen zjjn des te onaangenamer, omdat er in Engeland een ver langen bestaat met Dultschland op voet van vriendschap te leven. Dergelijke excessen van haat en boosaardigheid zijn hiervoor echter niet bevorderlijk. Tenslotte verzoekt de aartsbis schop om Zondag in de kerken voor de vervolg den te bidden. en Met nadruk wend< de bewering derlL, cat de acties tegeir gen door de regeering zijn geprovoceerd en ge organiseerd. „Het Duitsche volk was van een nog niet ge kende opwinding vervuld. Het heeft zich overi gens niet tegen de personen, doch slechts te gen de zaken gekeerd." Dr. Goebbels schetste vervolgens de veror deningen en maatregelen der leiding van den nationaal-soclalistischen staat, waarbij nij. vaststelde, dat het succes daarvan in het bij zonder te danken is aan het buitengewone snelle en radicale ingrijpen van generaal-veld- maarschalk Goering. Deze verordeningen zijn, aldus dr. Goeb bels, Uitgevaardigd, omdat volgens de natlo- naal-socialistische staatsopvatting het op treden der regeering steeds in overeen stemming moet zijn met den wil van het volk. BERLIJN, 12 Nov. Onder voor zitterschap van den gevolmachtigde voor het vierjarenplan, generaal- veldmaarschalk Goering, aldus be richt het Duitsche Nieuwsbureau, is heden een bespreking gevoerd, waar aan de rvksministers dr. Frick, dr. Goebbels, dr. Guertner, graaf Krosigk en Funk deelnamen, om over de dringend noodig geworden oplossing van het Jodenvraagstuk te beraad slagen. Een reeks van zeer ingrijpende maatregelen werd tot oplossing van de Jodenkwestie besproken en-voor een deel reeds aangenomen. De Berliner Lokalanzeiger schrijft, dat de maat overloopt. Wanneer ergens nog eens een DuKscher door een Jood ook maar een haar gekrenkt wordt, sal men niet meer zoo zacht zinnig optreden als in dit geval voor de eerste maal is geschied. ..den te Parijs door den Jood Grünspan gepleegden moord en de vergeldingsmaat regelen der rijksregeerlng.” WARSCHAU, 13 Nov. (Havas). Op het ge bied van Danzig hebben zich anti-semietische uitspattingen voorgedaan. Tegen drie uur Zondagnacht hebben Jonge lieden. die behooren tot nationaalsoclalistlsche formaties, de synagogen te Langfuhr en Zoppot, een badplaats aan de kust, in brand gestoken. Zondagochtend stonden nog slechts de ver schroeide muren overeind. In alle steden van Danzig werden de meeste winkels van Joden verwoest en de ruiten ver nield. De Joodsche pers meldt, dat tal van Danziger Israëlieten ruw werden bejegend en dat ver schelden personen ernstige verwondingen heb ben opgeloopen. WARSCHAU. 14 Nov. (Pat). Zondag hebben de kiescolleges In het geheele land 64 senatoren gekozen. De overige 32 leden van den Senaat zullen worden benoemd door den president der Republiek, binnen zeven dagen na het bekend worden van den uitslag van de verkiezingen van Zondag. Voor zoover tot nu toe bekend, werden geko zen: te Warschau minister Beek, te Wilna oud- minlster-president kolonel Prystor en in het Wolwodeschap Warschau kolonel Koe, de op richter van het kamp der nationale eenheid. - Het .lanpewezen .idre- voor Uw maaltiiden Si. SPECIAAL MENU OP VASTENDAGEN De aan de Joden opgelegde „boete” van 1 milliard mark zal, zoo verneemt Reuter nog nader, geheven worden In den vorm van een speciale belasting op het Joodsche bezit. De bruto waarde van dit bezit bedraagt l 1 10 milliard mark. De heffing aal dientengevolge ongeveer tien procent bedragen Dat een gedeelte van de bultenlandsche pers nog haat zaait, deert ons met. Dultschland te geconsolideerd en beveiligd en niemand moet er zich mede bemoeien, wanneer het zich te weer stelt tegen lastige parasieten. Goebbels schetste vervolgens hoe „be lachelijk de bewering van een zekere kwaad willende bultenlandsche pers is. dat de Duit sche Joden voor de te Parijs begane misdaad niet verantwoordelijk zouden kunnen worden gesteld. Hij constateerde daartegenover, dat Juist de Duitsche Joden de eigenlijke schuldi gen zijn. Zij werken in de geheele wereld te gen Dultschland en moeten nu' ook de gevol gen dragen van hun veelvuldige misdaden.” Binnen het kader der thans genomen maat regelen zouden de Joodsche zaken uit het Duitsche economische leven moeten verdwijnen en overgaan In arisch bezit. Er bestaat thans geen mogelijkheid meer door acties tegen zaken of on dernemingen de Joden te treffen, daar hun bezit in den kortst moge- lijken tijd in Duitsche handen over gaat. Wie zich derhalve voortaan tegen dergelijke zaken of bedrijven wendt, schaadt nog slechts het mogen van het Duitschi om mogen voortaan de: niet meer voorkomen. Wie deze zou willen ondernemen, bezondigt zich aan het Duitsche volksvermogen en is de overeenkomstige straf te ver wachten. De regeering houdt de wacht Zij zal geen provocatie van het internationale Jodendom onbe antwoord laten. De te ver gaande bezuiniging op Onderwee wordt voor een belangrijk deel gedragen door de kinderen, die in overbevolkte klassen geen goed onderwijs kunnen, kragen door de kwekelingen-met-acte, die reeds jaren onbetaalde arbeid verrichten. De roekelooze aanslag van Parijs, aldus de minister, heeft ons volk opnieuw niet laten ko men tot de op zich zelf verdiende rust .Men wilde een Duitscben diplomaat neer schieten om daarmede een vertroebeling der betrekkingen tusschen Dultschland en de Euro- peesche mogendheden te weeg te brengen en opklarende internationale atmosfeer De Fransche ministerraad keurt de wets- decreten goed; herwaardeering van den goudvoorraad. Repliek van veertien vooraanstaande Nederlanders op het adres der .negen mannen'*. Ik ben er vast van overtuigd, dat de Duit sche regeering daarmede in volkomen overeen stemming met het Duitsche volk handelt. De Joodsche kwestie zal binnen den kor*». mogelljken tijd tot een voor het gevoel van bet Duitsche volk bevredigende oplossing worden gebracht. Het volk wil dat en wtf voltrekken slechts zijn wil.” Hier werd geconstateerd, dat pater dr. Norbertus Poelman ernstige hoofdwonden en een beenbreuk had bekomen, terwijl pa ter Alexius eenige ribben had gebroken, een ernstige hersenschudding en een diepe, he vig bloedende snede aan den pols had op geloopen. Zjj zjjn ter verpleging opgenomen. Voorts heeft de gevolmachtigde voor hét vierjarenplan een verorde ning uitgevaardigd, krachtens welke de geheele schade, welke door de „verontwaardiging van het volk over het gestook van het internationale Jodendom tegen het nat.-socialisti sche Duitschland”, op 8. 9 en 10 No vember 1938 aan Joodsche zaken en woningen is aangericht, door de Joodsche eigenaars, resp. door de Joodsche handeldryvenden, terstond moet worden hersteld. aldus de opnieuw te verstoren. Het schoft is echer naar achteren afgegaan Het Duitsche volk is scherphoorend geworden heeft overeenkomstig gereageerd.” 1de de minister zich tegen internationale Jodenpers’ Joodsche zaken en synsgo- Films - Fotopapieren Ontwikkelaars - Fotoplaten Albums Fotoboekje» - FotospiaguM Fototasachen - Projectla-apparatan - Projactts- fllms Oeelftlten ZIEKENFONDSLEVERANCIER PARIJS, 12 Nov. (Havas). De Fransche ministerraad heeft alle weta- decreten goedgekeurd. Een der door den ministerraad goedgekeurde wetsdecreten bepaalt de herwaardeering van den goud voorraad der Bank van Frankrijk op den grondslag van 170 frank voor één pond sterling. PARIJS. 12 Nav. Op de eerste Hist der heden geteekende Fransche wetsdecreten komen o.a. zeven decreten voor, die betrek king hebben op het departement van Ar beid. Over ouderdomspensioen zal nader beraadslaagd worden. Omwonenden, die op den slag van de aan rijding waren toegesneld, bevrijdden de paters uit hun benarde positie en brachten hen een nabjjstaanden hulppost van het Roode Kruis binnen. Dr. Sluiters uit Ravensteln, die zeer spoedig ter plaatse was, oordeelde het noodig belde ge wonden per auto naar het Groot-Zlekengasthuls te 's Hertogenbosch te doen overbrengen. Goering kondigt nieuwe tegen de Joden af. De demonstraties voor het paleis van Kardinaal Faulhaber. Zaterdagavond is op den rijksweg *s-HertogenboschGrave een ern stig auto-ongeluk voorgevallen. Uit de richting Nijmegen kwam een personenauto, waarin gezeten waren de hoogeerw. Provinciaal van de Pa ters der H.H. Harten, pater dr. Nor bertus Poelman S.S.C.C. uit Ginne- ken, en p«ter Alexius van de Sande, van het groot-seminarie der Congre gatie te Nuland. Onder Schaik reed de auto, welke door een der paters werd bestuurd, door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boerenkar. De auto vloog langs een boom en smakte vervolgens in de langs den weg loopende sloot Beide inzittenden werden uit den auto geslingerd en bleven met ern stige verwondingen liggen. Vrijdagmorgen W*rd hst Kon. Ned. Met. In stituut te De Büt opgebeld door waarnemers, die een zwarte vlek op de zon griWsn hadderi. Deze waarnemingen werden Zaterdag door anderen schrifteljjk bevestigd. Inderdaad is er op dit oogenbllk een bijzonder groote groep zonnevlekken te zien soo deelt de directie van het instituut mede en maakt de neve- Hge atmosfeer de waarneming met het blekte oog mogeUJk. Om de vlekken te zien neme men echter de voorzorg, een beroet glaasje voor het «og te houden en men hoede zich voor d» schade, die het direct in de zon ktjken voor het nog kan hebben. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan, generaal-veldmaaischalk Gcering, heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens w»lke rtnnr rijn reswerinr een .overeenkomstig ant- Joden van 1 Januari 1939 af verboden wordt, een detailhandel te drijven, verzendhuizen of bestelkantoren te hebben, of zelfstandig een handwerk uit te oefenen. Evenzeer kan, vol gens deze verordening, een Jood van 1 Januari 1939 af geen bedrijfsleider meer zijn, in den zin van de wet tot ordening van den natlo- nalen arbeid van 1 Januari 1934. Is een Jood is een leidende betrekking in een handels- onderneming werkzaam, zonder bedrijfsleider te zijn, dan kan de bedrijfsleider hem met een termiin van zes weken opzeggen. Daar de Joodsche gemeenschap In Duitsch land ongeveer 600.000 zielen telt, beteekent het opleggen van een boete van een milliard mark, dat de Joden per hoofd bijna 1100 mark zullen hebben te betalen. Daarbij zijn vrouwen, kin deren, Invaliden en ouden van dagen mee gerekend Het belangrijkste decreet heeft betrekking op den arbeidsduur. De 46-urige werkweek wordt gehandhaafd, doch* voor een periode van drie Jaar zijn, met het oog op den ernst der economische situatie, wijzigingen ge bracht in de toepassing van de 46-uren week. In beginsel is het stelsel van vijf werkdagen van acht uur af geschaft: de ar- beidsduur wordt verdeeld over ses volle dagen of over vijf dagen en een kalven dag. van zijn volksgenooten, als dit in het Britsche Rijk van oudsher iets natuurlijks was. De moord van Parijs heeft tot gevolg gehad, dat thans aan den Joodschen invloed In het Duit sche economische leven zonder reserves een einde is gemaakt. De Germania noemt de maatregelen der rijksregeerlng een documenleering van den wil om van nu af aan een scherpe scheiding tus schen Joden en het Duitsche volk tot stand te’ brengen. De Berliner Börsenzeltung schrijft; De be sluiten van de rijksregeerlng zijn een waar schuw ingssein, waarvan de scherpte uitsluitend te wijten is aan de onvergelijkelijke krasheid der provocatie door het wereld jodendom, g Het Berliners Tageblatt schrijft over de ver- volking o.m. dat men met de beslissingen op economisch gebied de eindoplossing van hst Joodsche vraagstuk in Duitschland nadert Wanneer thans de boete, die den in Dultsch land levenden Joden opgelegd Is, op alle Duit sche Joden zonder onderscheid drukt, moge de wereld daaruit condudeeren, hoeseer het de Duitsche leiding ernst is met haar strijd tegen het Jodendom. De Völkischer Feobachter zegt: Iedere be- leediging van een Duiischer treft een volk van tachtig millioen, dat Juist zoo optreedt voor elk „De Jood Grünspan, aldus vervolgde de mi nister, heeft verklaard, dat hij het Duitsche volk heeft willen treffen. Dit volk heeft nu gH ->* W.A» S'*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1