a WASIMS EEN LUGUBER SPROOKJE Het Vaticaan protesteert Nieuwe Fransche decreten bekend Amerika wenscht inlichtingen De toekomst der Britsche mandaten n A UTODIEVENCOMPLOT ONTMASKERD SOMMELING VOOR DEN HOOGEN RAAD V •’7 DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 r'»' naar 20 sluis 25 ch De overwegingen MOREELE HERBEWAPENING Het profeet te Berlyn Brief van den Graaf van Athlone Wat de Joden moeten betalen Vyftal oplichter» op groote te haal in arreet Arbeidtdttur, vaeantie en pryzen worderi geregeld HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL INNITZER De zorglijke toestand der geldmiddelen De Duit»che lezing van het voor- gevallene op het Mariaplein De samenzwering tegen den Duitschen staat Voorzichtig protest tegen Duitschland Zeer pijnlijk conflict van Kerk en Staat Verkiezingen in Engeland? De demonstratief te Muenchen a fctfr’ Wings American Cigarettes Huwelyhe-artikel der nieuwe raaaenwet in »tryd met het kanonieke recht De advocaat-generaal concludeert tot etrafbaar-verklaring - L 1 Ik dacht dat Ui Chamberlain legt een verklaring af over het koloniale vraagttuk Voor de ruiten, die „ariër»” by hen intloegen Het proce» vangt aan over enkele maanden De amba»»adeur te Berlyn Waahington ontboden Begin Februari zou een beroep op het volk gedaan worden hoe beter/ Een algemeen rapport den het er toe ie brengen uit de wereld P. te- dat zü 4 4 na Muenchen der Joden en en heel geheel de De uitspraak van den Hoogen Raad la voor- looplg bepaald op U December. klg ten koste der eerste, eooals bet seifs in het meest onwaarschünlüke sprookjesland, waar altüd bet goede nog beloond en het kwade gestraft wordt, niet pleegt te geschie den. Op deze gronden heeft de advocaat-generaal het vonnis van den kantonrechter onjuist en het pleidooi van den raadsman ondoel treffend geacht en geconcludeerd, sooals bo ven is vermeld. In den nacht van Woensdag op Donder dag Is op het Toumooiveld te Den Haag een auto gestolen, welke de Wassenaarsche politie den volgenden dag ontdekte en in beslag nam. In verband met dezen diefstal arresteerde de Haagsche politie Vrüdag JJ. den 22- jarigen kantoorbediende Th. van H. en den 19-jarigen kruidenier D. O., belden woon achtig In Den Haag. BU foullleering vond men op Van H. vUf stel autopapieren, welke uit verschillende auto’s waren ontvreemd. Het politie-onder soek wees daarenboven uit, dat Van H: niet alleen belang stelde In auto's. is, is aangeteekend door den ambtenaar van het O M. b*j het Haagsche kantongerecht en Is gericht tegen een vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommellng. te recht staande wegens het «onder vergunning onderhouden van een autobusdienst Den Haag —Amsterdam, van rechtsvervolging had ontsla gen. De kantonrechter had zich namelijk ver- eenigd met de zienswüze van mr. O. de Grooth, den raadsman van den heer Sommellng, dat artikel 3 van het Reglement Autovervoer Per sonen waarin verboden wordt herhaaldelUk met een motorrijtuig tegen vergoeding personen te vervoeren of te doen vervoeren onverbin dend is. omdat dit artikel niet overeenkomt met de machtigingswet van 2# November 1935. Op 7 November is in de cassatlesaak voor den Hoogen Raad pleidooi gehouden. Ook voor den Hoogen Raad der Neder landen is Maandag de puzzle der „wilde” autobusdiensten behandeld. Het ging hier om ds al dan niet verbindendheld van art. 2 van het Reglement Autovervoer Perso nen. op welk artikel de gerechtelijke acties tegen de ongeconoessloneerde busdiensten steunen. PARUS, 14 Nev. (Havaa) De wetadeereten, waarvan de voornaamste punten inmiddels reeds bekend gemaakt stjn, zün hedenochtend In het Staatsblad gepubliceerd. ge 4 den De advocaat-generaal kan echter niet in zien, dat de Kroon daarmede haar be voegdheid heeft overschreden. In het woord exploiteeren behoeft niet uitsluitend de be- teekenls te liggen van het najagen Van winst. Exploiteeren eener zaak beteekent niets anjjgrs dan in werking hebben over eenkomstig haar doel. Een decreet over de reglementeertng der prij zen bepaalt, dat verhooging der kleinhandels prijzen van levensmiddelen en andere artikelen verboden is. Verhooging der grpothandelsprijzen van industrie-producten, welke niet onder de normale ooncurrentle-omstandlgheden verkocht worden, kan verboden worden, wanneer de in voer van dergelijke producten gecot^ingenteerd is en het driemaandelüksche contingent minder dan een tiende van den geheelen omzet op de Fransche markt bedraagt De Britsche zaakgelastigde te BerlUn heeft op het departement van Bultenlandsche Za ken heden protest Ingediend tegen de beschul diging van twee Duitsche dagbladen, die Frit sche staatslieden in verband hadden gebracht met den moord op Von Rath. De laatste mannen hebben nog verschillende kleine diefstallen op hun geweten. De H. gaf zich daarenboven bü Joodsche winkeliers uit voor een Duitsch emigrant. Op deze wüze beeft hU hen herhaaldelUk voor kleinere bedragen weten op te lichten. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëin digd. Allen zün evenwel in bewaring gesteld en zullen worden voorgeleid. De advocaat-generaal overwoog, dat het eer ste bezwaar van deh kantonrechter, dat name- lUk artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen, houdende een ruimer voorschrift dan de machtigingswet toelaat niet opgaat. De kantonrechter meende, dat, nu de machtigings wet van 29 November 1935 aan de Kroon de bevoegdheidgaf het exploiteeren van vervoermiddelen aan een vergunning te binden, het KoninklUk Besluit (dit is het R. A. P.) de machtiging overschreed door in plaats van „exploiteeren" den ruimeren term „vervoeren of doen vervoeren tegen vergoeding’’ te kiezen. hadden zU hiermee niet gehad, want de eigenaar uit de Waldorpstraat had het contactsleuteltje in zün wagen laten steken. De dieven reden over Rüswük, Voorburg en Gouda naar Am sterdam en kwamen in den loop van Donderdag in Wassenaar aan. Daar lieten zü den auto achter en namen het contactsleuteltje mee, waaruit bleek, dat zü van plan waren later terug te komen om den wagen verder te expe- dieeren. De Wassenaarsche politie evenwel nam den auto in beslag. In Rüswük en Voorburg stalen zü uit gepar keerde auto’s de papieren en een benzine-bon- boekje van de Shell, waarop tweemaal hun reservoir vulden. Het verwonderde de politie, dat zü het kennelük steeds gemunt hadden op de offideele papieren van verschillende auto's Het onderzoek stelde vast, dat een 27-jarige kantoorbediende G. A. C. H. de H. en een 31-ja- rige kantoorbediende G. T. zeer veel prijs stelden op nationaliteitsbewUsen, met het doel gestolen wagens hiermee over de grens te kunnen bren gen. In de woning van De H. vond de politie ehe mlcaUën om papier te bleeken. - - ---- De H. was VrUdag met Van H. op stap ge- ”n o eke. P^tUheld bU een monument weest om een nummerplaat te koopen vi gestolen auto. Zü wilden daarna de papieren vervalschen en den wagen over de Belgische grens brengen. t De „Times” publiceert een brief over moreele herbewapening van den Graaf van Athlone. In den brief, welke als titel draagt: „De strUd om vrede”, lezen wü OJt.: BERLIJN, 14 Nov. (Reuter) Omtrent de sa menzwering tegen Hitler, waarover wü reeds berichtten, wordt gemeld: In het begin van het volgend Jaar zal voor het Volksgerecbt het proces beginnen tegen 21 personen, die beschuldigd worden van samen zwering tegen den Staat. Tot de beschuldigden behoort os. de vroegere uitgever en schrijver Ernst Nleklsh, die zich sedert 1936 in hechtenis bevindt. Reuter meent te weten, dat men hem verdenkt van medeplichtigheid aan de activi teit van de xg. „Vrüheidspartü” en soortgelijke geheime organisaties. ROME, 14 Nor. (Reuter). Het Vaticaan heeft Hj de ItaUaamehe regeering een protest ingediend tegen artikel 1 van do nienwe rassenwet, waarbü huwelijken tas- schen Italianen en nlet-Arische personen verbaden worden. WASHINGTON, 14 November (Reuter). De minister van Bultenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te BerlUn. Hugh WUson, naar Washington ont boden om rapport uit te brengen en geraad pleegd te worden. BERLIJN, 14 Nov. (Reuter) In een giste ren gehouden büeenkomst van welgestelde Jo den, welke door de Duitsche regeering büeen ge roepen waren, heeft elk hunner een papier ont vangen. waarop het bedrag ia aangegeven, dat hü moet betalen voor het herstellen van de schade, die Donderdag J.l. aan de winkelruiten is toegebracht. Dit bedrag moet nog vandaag worden voldaan. Het totale bedrag, dat de Jo den voor de Ingeworpen ruiten moeten beta len. is niet bekend; een rüke weduwe aal 50.000 mark moeten betalen en een Joodsche fabri kant 150.000 mark. De betaling van dit bedrag ontheft de Joden niet van de verplichting, bü te dragen in de boete van een milliard mart voor den moord op Von Rath. Dit beteekent geen verbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen de Verenigde Staten en Duitschland, doch in welingelichte kringen wüst men er op, dat dit een ongewoon gebaar is in zeer ongewone omstandigheden. In officieele kringen te Washington wordt gezegd, dat dit terugroepen van Wilson in ver band staat met de ontwikkeling der gebeurte nissen in Duitschland: men doelde hierbü op de hevige Jodenvervolging. Het ministerie van Bultenlandsche Zaken heeft Teen communiqué gepubliceerd, doch heeft alleen de pers medegedeeld, dat Wilson opdracht was gegeven naar Washington te komen. 1 Het wetsdecreet betreffende den duur van den arbeidstüd bepaalt, dat deze wettelijk vastgesteld blüft op 40 uur per week. Een week van zes ar beidsdagen vormt de basis van den wekelük- schen arbeidstüd. De leiders der ondernemingen moeten kiezen tusschen een gelUke verdeellng over zes dagen en een ongelUke verdeellng tus- Het cassatieberoep, dat Maandag behandeld schen de werkdagen om een halven dag rust te verzekeren. De verdeellng over vUf dagen zal slechts toegepast kunnen worden in de bedrij ven, waarvoor dit bü decreet van den minister van Arbeid is toegestaan. Maandag was betwoord aan den advw- caat-geaeraal, nar. Rombach, die geconclu deerd heeft tot veraietlglng van het vonnis van den kantonrechter en geMocht Leeft, dag de beer Sommellng alsnog straf baar aal worden verklaard sn zal worden veroordeeld tot een geldboete van f 5, seks, één dag hechtenis. Dit herderlük schrüven staat in verband met herhaaldelUk ontvangen berichten, dat de herfstcampagne der nazi's, om kinderen bo ven de veertien jaar en ouders van kinderen beneden de veertien over te halen, zich tegen het godsdienstonderricht te verklaren, slechts weinig succes heeft opgeleverd: ongeveer 80 procent verklaarde zich vóór godsdienstonder richt. Daarom hebben de radicalere antt-ka- tholieken, verbitterd over deze mislukking, bo vengenoemde geruchten verspreid. Bovendien oefenen su sociale en economische pressie op de geloovigen, om hen er toe te brengen, hun verzoek om godsdienstonderricht weer in te trekken en uit de Kerk te treden. uiteengezet Augur in de Ifet den elsch, dat het vervoer om verboden te zün geschieden moet tegen vergoeding, is duidelUk bepaald, dat het verbod alleen geldt indien de reizigers het geheel of een gedeelte der exploitatie vergoeden. Legt men dus in „ex ploitatie” een element van kosten-betaling, dan is de regeering in dat opzicht haar macht niet te bulten gegaan. LONDEN, 14 Nov. (Havas). De Looden- ache correspondent van de .Manchester Guardin’’ verneemt van *veHchlllende sü- den, welke hü voor welingelicht houdt, dat thans besloten is begin Februari algemeens verkiezingen te houden. Eenigen tüd geleden waarschuwde de com missaris van politie te ofonlngen tegen een drietal „padvinders”, dat huls aan huis foto’s verkocht met de mededeeling, dat de opbrengst zou dienen voor de financiering van een wereld reis. De thans gearresteerde Van H. bleek een dezer padvinders te zün? De beide aangehoudenen bekenden evenwel nog meer en zoo kon de Haagsche politie Zater dag den 28-Jarigen kantoorbediende J. T. aan houden. De huiszoeking in diens woning leverde als resultaat een schee rappe raat, dat uit een auto in Voorburg was ontvreemd. Het bleek, dat deze drie mannen den auto op het Toumooiveld hadden gestolen. Veel moeite „In tUden van crisis wenden velen zich naar God, maar vergeten Hem dan weer, wanneer het onmiddellük gevaar geweken is. Er werken tn de menschen van alle landen'goede en kwade geesten en aan dezen geestelüken strüd zün alle politieke en sociale meenin$sverschillen onder geschikt. Wanneer kwade geesten de overhand krügen, begint de ineenstorting van persoonlüke en openbare zedehjke maatstaven; de geest van discipline en opoffering sterft uit, de bescha ving wordt onvruchtbaar, de wetenschap wordt misbruikt, vaderlandsliefde wordt vergeten. worden gevreesd, dat zü veel hooger zal zün dan in het oude rük. Alle geruchten omtrent de Invoering van ondraaglUke kerkbelastingen moeien van de hand gewezen worden als boosaardige verzin sels. Dierbare katholieken! Hecht geen geloof aan dese geruchten en zegt dit ook aan uwe be kenden.” MUENCHEN, 14 Nov. (DJi.B.) In verband met hetgeen gemeld is omtrent de verstoring van der H. Maagd te Muenchen wordt er van Duit sche zijde op gewezen, dat ter gelegenheid van het 300-Jarig bestaan van dit monument onge veer 20 personen, in hoofdzaak vrouwen op leef tijd. büeengekomen waren om voor het monu ment te bidden. De mededeeling van Duitsche züde gaat dan als volgt verder: ,J)oor deze op een openbaar plein en voor de meerderheid der bevolking om niet duldelüke redenen uitgesproken gebeden werd de aandarht van de voorbügangers getrokken en bleven zü om de vrouwen heen eenigen tüd staan. Tot betoo- gingen van welken aard ook of zelfs tot orde verstoringen of uitdagende uitlatingen is het niet gekomen. De politie behoefde niet op te treden. In nauwelüks een half uur vertoonde het plein, de Marienplata, weer het gewone beeld.” De leiders der bedrüven zün gerechtigd de noodlge overuren te laten maken Ingeval van groote drukte, tot een maximum van 50 uur. Bo vendien kunnen zü vergunning vragen voor extra uren tot een maximum van 80. De extra uren kunnen den algemeenen ar beidstüd niet opvoeren boven de negen uur per dag. speciale gevallen uitgezonderd. Weigering om te werken in extra uren voor de nationale de fensie vormt van den kant van den loontrekken de een ongerechtvaardigd verbreken van het ar beidscontract en brengt verlies van de rechten op de vastgestelde schadeloosstellingen met zich mede. Wat de vaeantie met behoud van loon betreft is bepaald, dat tusschen de ondernemingen ge rouleerd zal worden, ten einde te voorkomen, dat ondernemingen van deselfde branche tegelüker- tüd zouden sluiten. Ook voorU/ Hoe eerder. LONDEN, 14 Nov. (Reuter). In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag ten aanzien van het koloniale pro bleem heeft Chamberlain hedenmiddag een verklaring af gelegd, waarin hij verwees naar de door Baldwin op 18 December 1935 afgelegde verklaring. Hierin werd gezegd dat geen Britsch gebied of gebied onder Britsche bescherming of man daat zou worden overgedragen uit de Britsche souvereinlteit zonder dat de meest volledige aandacht sou worden besteed aan de belangen van alle deelen der bevolking in de betrokken gebieden. Op verdere vragen verklaarde Cham berlain, dat de Fritsche regeering zich niet zal binden aan eenlgerlel regeling in verband met dit büzondere probleem (koloniale of man daatgebieden) zonder dat volledige gelegen heid zou worden gegeven tot debatten in het Lagerhuis. Op de vraag of de eerste minister den Ko- nlng en de Koningin sou begeleiden bü hun be zoek aam Canada en de Vereenlgde Staten, gaf Chamberlain een ontkennend antwoord. Op een verdere vraata antwoordde Chamber- lain, dat hü betreurde, dat de berichten in de dagbladen omtrent het optreden tegen de Jo den in Duitschland in hoofdzaak juist 6chünen te zün, en in feite tot zekere hoogte bevestigd zün door Goebbels tegenover de bultenland sche correspondenten te BerlUn. Voortgaande zeide Chamberlain: „Niemand zou de zinne- looze misdaad willen verdedigen, die in Parijs is gepleegd, doch er heerscht hier een diep en wüd verspreid medegevoel met hen, die men daarvoor zoo ernstig laat lüden.” Het orgaan van het Vaticaan, de Oszer- vatore Romano, acht de door de nieuwe rassenwet ontstane breuk zeer pünlük, gezien het feit, dat de Paus eigenhandig een schrijven gericht heeft aan het hoofd der Itallaanache regeering en aan den Konlng, voor dat de nieuwe wetten waren aangenomen. In een, of ficieel uitziende, aanteekening wijst bet blad voorts op de tegenstelling tusschen de nieuwe fascistische wetten en het kanonieke recht. De Kerk heeft altijd huwelüken ontraden tus schen katholieken en personen van een ander geloof, doch haar optreden was geenszins dwin gend. De nieuwe wetten nu vormen een ver breking van het concordaat, waarvan artikel 34 de burgerlüke waarde van het kerkelük hu- welük erkent. De Oeservatore Romano merkt echter op, dat de nieuwe wetten' betrekking sullen hebben op een tiental huwelüken per jaar, terwül dank zü het concordaat jaarlüka 300.00» huwelüken gesloten worden. Het Wed besluit: JJe fatsoenlüke mezrschen zün smar- telük verrast nu de concordaatsverpllchttn- gen verbroken zien.... de beglnaelkwestie is van kapitaal belang." eel de hoofdstad is op het oogen- T-I blik vol van Walt Disney’s meester- A A njke teekenfilm „Sneeuwwitje" en terecht, want al moge de jonge prins in gese film te veel aan een plakplaatje terinneren en al houdt de figuur van Sneeuwwitje er te veel coquette chorusglrl- manlertjes op na en al is de dooreen- menglng van het caricaturale en het realistische element in deze rolprent niet geheel harmonisch, in haar geheel vormt Walt Disney's groote teekenfilm een boeiend en kosteUJk gekleurd kükspel, waarin de deugd wordt beloond en het kwaad wordt gestraft De wüze, waarop het kwaad, bedreven door de jaloersche en tyrannieke koningin wordt gestraft, is zóó luguber, dat de RUkskeuringscommissle gemeend heeft de film aan kinderen be- lieden de 14 Jaar te moeten onthouden. weer hoe luguber sommige tafereelen in deze film ook zün, is de werkelükheid, die gen kinderen hedentendage niet alleen niet wordt onthouden, maar ook bedreven soms niet veel verschrikkelüker? En nu denken wü heusch niet alleen aan kinderen in China en Spanje. De groote belangstelling, welke de film Sneeuwwitje trekt ook bü de volwassenen bewüst, dat de zin voor sprookjes, hoe onwaarachünlük deze ook mo gen zün. in onze technische, cynisch nuch tere eeuw nog geenszins dood is, en daar om sullen wü hier een sprookje vertellen, dat, gezien zün luguberheid uiteraard riechts voor begrüpende volwassenen, wier zenuwen tegen een stootje kunnen, be stemd is. Aan den tekst der wetsdecreten die in de Staatscourant van heden verschenen is, gaat een algemeen verslag van den president der re publiek over deze deciyten vooraf. Uit de financieele balans blükt, dat de totale lasten voor de gewone begrooting voor 1939 ge schat kan worden op 64.600.000.000 frank, nj. 14.780 mülioen voor militaire uitgaven en 49.705 tnillioen voor het burgerlüke bestuur. De buitengewone uitgaven, die naast het ge wone budget komen en de kosten van het wa- peningsprogramma insluiten, worden berekend op 29.679 millioen, hetgeen een derde deel meer is dan in 1938. De lasten van de autonome amor tisatiekas, welke bü de begrooting móeten wor den opgeteld, worden geschat op 7500 millioen. De openbare uitgaven van Frankrijk beloopen zoo in totaal 137 milliard, terwjjl het nationale inkomen wordt geschat op 250 milliard. Het gaat om de keuze tusschen moreele her bewapening of-nationale verwording. Die keuze zal beslissen of het ons gegeven zal zUn, ult- eindeUjk den weg te gaan van andere doode Koninkrijken en Keizerrijken, of dat ons Oe- meenebest door Gods beleid de wereld mag voorgaan naar wüsheld en vrede. Men kan ook een herstellingsoord exploitee ren. De wet op de instelling van het verkeers- fonds noemt als doel van dit fonds onder meer de exploitatie van bepaalde werken en in richtingen van het verkeer. De geschiedenis der wet van 29 November 1935 weerlegt ook de op vatting, dat „exploiteeren” het najagen van winst noodzakelük impliceert. De regeering verklaarde immers, dat het de bedoeling der re dactie was, dat het gebruik van een auto uit-. sluitend voor eigen behoefte niet aan een ver gunning zou worden onderworpen. Voorts deelde Chamberlain mede, dat de Britsche zaakgelastigde te BerlUn instructies heeft gekregen om een krachtig protest in te dienen bü de Duitsche regeering ten aanzien van de recente artikelen in de Duitsche pers, waarin vroegere ministers en leden van het Lagerhuis in verband gebracht zün met <to recente gebeurtenissen. Naar verluidt werd da zaakgelastigde verwe zen naar het antwoord, dat door Rüksminister Goebbels 12 November j.l. gegeven is aan den correspondent van Reuter, tüdens een inter view, waarin hü zeide: „Wanneer dit werkelük gebeurd is, hetgeen ik niet weet, dan keur ik dat niet goed en dan zal ik deze vergissing cnmlddellük doel ophelderen.” Verdaging der onderhandeüngen, welker ope ning verwacht werd tusschen Londen en Ber- lün met het doel om in feiten de geest te doen spreken, die voorgezeten heelt bü de opstelling der verklaring van Muenchen, wordt onrér- müdelük geacht door sommige politieke per- soonlükheden wier opvattingen worden door den journalist Yorkshire Evening Post. Deze schrüft hierin: De redevoeringen van Hitler en de nieuwe vervolgingen i Christenen in Duitschland toonen, dat Hitler er de voorkeur aan geeft zich te isoleeren op een Intellectueel peil, waartoe geen enkel de mocratisch staatsman kan afdalen. De regee ring kan niet onverschillig blüven voor de mee- nlng van haar volk. Voortgaande zet schr. uiteen, dat de nlet- Arische volken in de koloniën alle kans zou den loopen door de Duitschers te worden be handeld andere wüze dan gewone men- schelüke wezens.” iflderdaad is artikel 2 van het R. X. gen den chauffeur gericht. Maar deiwet van -29 November 1935 heeft de strekking, om overwegende redenen van staatsbelang de Kroon tot wetgever heeft gemaakt op het ge bied der exploitatie van de middelen van ver voer op de wegen. De Kroon kan deze exploita tie geheel verbieden én zoodoende aan regels onderwerpen. Als dit zoo is. aldus de advocaat- generaal, valt het moeilük in te zien, waarom de Kroon zich bü hare regeling zou moeten be perken tot verbodsbepalingen gericht tot den exploitant. Een derde beswaar, door den raadsman van' Sommellng aangevoerd, dat namelük door het strafbaar stellen van het „doen vervoeren” af geweken wordt van art. 47 en 48 W. v. Str., richt zich alleen tegen de overwegingen van des'kantonrechters vonnis en niet tegen de on- verblndendheid van art. 2 R. A. P. Hoogstens zou er uit volgen, dat de woorden „of te doen vervoeren” in dat artikel overbodig zün, daar zü de regelen der deelneming aan strafbare fei ten niet bulten de grenzen van de artikelen 47 en 48 W. Str. kunnen uitbreiden. Wü echter moeten ons zelf leeren de Christe- lüke maatstaven van eerlükheid. reinheid en liefde op ons gedrag practisch van toepassing te doen zün en het vervullen van Gods wil den toetssteen van het publieke en particuliere leven te maken. Voor deze taak heeft ieder het voor recht zün leven dienstbaar te mogen maken. Moreele herbewapening moet de grondslag zün van het nationale leven zoowel als van elke wereldovereenkomst. D-. Snel ea goed ©ui W^ijn. helpen hierbij altijd zm pozdzr el cachet van Mijnhard*. Mijnhardt'i Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachet», genaamd,.Mijnhardti^i"2«t. IQct. Doos 50 c t Het eerste bezwaar van den kanton rechter kan de advocaat-generaal dan ook niet als ge grond erkennen. Het tweede bezwaar van den kanton rechter, dat alleen de exploitant en niet een andere persoon, ook al verricht dese het vervoer of doet hü het verrichten, strafbaar kan worden gesteld, deelt de advocaat-ge neraal evenmin. Voorzoover in het begrip „exploitatie” begrip kostenvergoeding ligt opgesloten, waar over men volgens den advocaat-generaal van meening kan verschillen, heeft in ieder geval de Kroon haar machtiging niet misbruikt. Nu kan men. aldus de advocaat-generaal, niet zeggen: „de Kroon ging tocir te ver, want zü verbiedt het vervoer tegen iedere vergoeding, dus ook het gratls-vervoer. Indien men een fooi aan den chauffeur betaalt^ want dan vergeet men, dat een fooi geen vergoeding is voer het vervoer. WEENEN, 14 Nov? Naar de United Press aan h„r bladen meldt, beeft Kardinaal Inniteer aan de geestelükheid van zün aartsdiocees op-^ dracht gegeven, lederen morgen onder dé H. Mis en tüdens iedere avondoefenlng hel volgende herderlüke schrüven voor te lezen. zün den laatsten tüd geruchten in om loop gebracht, klaarblükelük met de bedoeling om de katholieken et toe <e brengen uit de Kerk te treden. Op de eerste plaats wordt beweerd, da» voortaan per kind vüftig pfennig of meer moet worden betaald voor een uur godsdienstonder- Dlt gerucht is volkomen uit de lucht ge grepen. Een tweede gerucht betreft de heffing van een kerkbelasting. Momenteel is in kerkelüke kringen nog niets bekend betreffende een eventueele regeling van de kerkelüke belasting in de Ostmark. Even min hebben onderhandeüngen hierover plaats gevonden, en zelfs indien een dergelüke be lasting sou worden ingevoerd, behoeft niet te r was eens een heel oude H groote familie, die over bbiOb verspreid was. De leden van deze familie geleken allen zóózeer op el kaar. dat iedereen ze gemakkelük kon her kennen. Dat was voor die familie een groot ongeluk, want bü de andere menschen «aren er maar weinigen, die de leden van die heel oude en heel groote familie moch ten lüden. Zooals in alle groote families waren er ook in deze groote familie ver- tchillende leden, die de eer van de familie tiet hoog hielden, maar ten schande maak ten, en daaraan meenden de leden van an dere, minder oude families, waarin mis dragingen evenzeer inheemsch waren, een onweoerlegbare rechtvaardiging te vinden voor het kwade hart, dat zü die heel oude en heel groote, over geheel de aarde ver spreide familie en haar leden toedroegen. In sommige deelen van de wereld, waar de edelste menschensoort in de meest vol maakte octta'heette te wonen, werden de leden der oude en groote familie zoo mee- doogenloos vervolgd, verdrukt, ontrecht en gekweld, dat zü werkelük geen leven meer had. En omdat de leden van de oude fa milie ook menschen waren en. dus_ be perkt waren in zelfbeheerschtag en lüd- zaamheid, geviel het, dat enkelen van hen met het hoofd ook de bezinning kwüt raakten en zich voor al het de familie aangedane leed moorddadig wreekten op een willekeurig gekozen exemplaar van de edelste en ordelükste menschensoort, die n op gansch den aardbol heette te bestaan. Dat Zü daaxbü hun keuze soms lieten vallen op slachtoffers, wien zü eigenlük niets anders konden verwüten dan dat zü óók tot de Brahmanenkaste der supennen- schen behoorden, is menschelük, aangezien vergissen in het algeipeen menschelük, en voor tot waanzin gebrachten zelfs redelük is. Toen deze wandaad van die enkelen bekend werd in bet land, waar de edelste menschen soort in de meest volmaakte orde heette te vonen, brak daar een storm van veront waardiging los tegen aüe leden van de cude familie, die wel-is-waar niets met deze wandaad te maken hadden en haar reifs scherp afkeurden, maar wier eenige Khuld het was, dat zü toevallig onder het onmiddellük bereik van de veront waardigden vielen. Terwül zü treurden over het wangedrag van enkele hunner verbijsterde fsunilieleden, werden in de meest volmaakte orde hun huizen en win kels kort en klein geslagen, hun bedehuizen in brand gestoken en vernield, en duizen den hunner gevangen genomen en ge- vankeiük weggevoerd naar oorden, waar een nog volmaaktere orde heerschte dan elders in het ordelüke land. Gewend overtest en geweldpleging van de züde der edele en or delijke Brahmanenkaste te ondervinden, hadden zü hun bezittingen tegen bescha diging en vernieling verzekerd, maar deze voorzichtigheid baatte niet tegenover de wraakgierige „gerechtigheid” van de Iwerschers van het land, waarin zü woon den. Toen na een etmaal van plundering vernieling het wilde wraakgericht werd f gelast door de handhavers der meest volmaakte orde, elschten dezen, dat over eenkomstig hun superieure rechtvaardig- Irfldsbegrlp de leden der oude en groote familie zelf het herstel van de schade moesten betalen, die aan hun bezittingen was toegebracht en daarenboven nog een AHbaba-schat büeen moesten brengen ten faveure van de vemielallen, die bü hen zoo Eeordend huis hadden gehouden. Tenslotte werd hun het recht op dekking door vet- ■rkering, waarvoor zü jarenlang trouw hun Premie hadden betaald, ontnomen. De ver- ^kerlngssommen voor de toegebrachte tehade moesten in tends schatkist gestort worden, ofschoon de als paria’s behandel- ëelde leden der groote en oude familie uit dgen buidel de herstellingen moesten laten verrichten. Op dese manier deden de leden der oude familie en de verzekeringsmaat schappijen zeer slechte en deed de edelste menschensoort zeer goede zaken en öe laatste leefde daarna nog lang en geluk-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15