E E SPROOKJE Het Vaticaan protesteert Nieuwe Fransche decreten bekend Amerika wenscht inlichtingen De toekomst der Britsche mandaten EEN LUGUBER tal 11 A UTODIEVENCOMPL OT ONTMASKERD SOMMELING VOOR DEN HOOGEN RAAD DINSDAG IS NOVEMBER 1938 I 20 sluts 25 ch De overwegingen MOREELE HERBEWAPENING Wat de Joden moeten betalen De advocaat-generaal concludeert tot straf baar-ver klaring Arbeidsduur, vacantie en pryzen worden geregeld HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL 1NN1TZER De zorglijke toestand der geldmiddelen De Duitsche lezing van het voor gevallene op het Mariaplein De samenzwering tegen den Duitschen staat Voorzichtig protest tegen Duitschland 'i I Chamberlain legt een verklaring af over het koloniale vraagstuk De demonstraties te Muenchen Zeer pijnlijk conflict van Kerk en Staat Vijftal oplichters op groote schaal in arrest Brief van den Graaf van Athlone CS Wings American Charette? Verkiezingen in Engeland? jfei fa Pijn, cachet i jRlUen weggen yoorgeleld, plein, de Marienplata, weer het gewone beeld.** Huwelyks-artikel der nieuwe rassenwet in stryd met het kanonieke recht Voor de ruiten, die „ariërs' hen insloegen Het proces vangt aan over enkele' maanden Ook voor 11/ Begin Februari zou een beroep op het volk gedaan worden Griep, Kou, altijd ean poeder of De ambassadeur te Berlyn naar Washington ontboden Het protest te Berlyn Een algemeen rapport - 4 sm I den Voorzoover in het begrip „exploitatie" Het eerste bezwaar van den meenebest door Gods beleid de voorgaan naar wijsheid en vrede. na Muenchen der Joden en Op deze gronden heeft de advocaat-generaal het vonnis van den kantonrechter onjuist en het pleidooi van den raadsman ondoel treffend geacht en geconcludeerd, aooals bo ven is vermeld. Ook voor den Hoogen Raad der Neder landen is Maandag de puzzle der „wilde" autcbusdiensten behandeld. Het ging hier om de al dan niet verbindendheid van art. 2 van het Reglement Autovervoer Perso nen, op welk artikel de gerechtelijke acties tegen de ongeconcessioneerdC busdiensten steunen. Eenigen tijd geleden waarschuwde de com missaris van politie te Groningen tegen een drietal „padvinders”, dat huis aan huis foto’s verkocht met de mededeeling, dat de opbrengst zou dienen voor de financiering van een wereld reis. De thans gearresteerde Van H. bleek een dezer padvinders te zijn. De beide aangehoudenen bekenden evenwel nog meer en zoo kon de Haagsche politie Zater dag den 28-jarigen kantoorbediende J. T. aan houden. De huiszoeking in diens woning leverde als resultaat een scheerapparaat, dat uit een auto in Voorburg was ontvreemd. PARIJS, 14 Nov. (Havas) De wetsdeereten, waarvan de voornaamste punten Inmiddels reeds bekend gemaakt zijn, «tin hedenochtend in het Staatsblad gepubliceerd. Op een verdere vraag antwoordde Chamber- lain. dat hij betreurde, dat de berichten in de dagbladen omtrent het optreden tegen de Jo den in Duitschland in hoofdzaak juist schijnen te zijn, en in feite tot zekere hoogte bevestigd zijn door Goebbels tegenover de buitenland sche correspondenten te Berlijn. Voortgaande zelde Chamberlain: „Niemand zou/ de zinne- looze misdaad willen Verdedigen, die in Parijs is gepleegd, doch er heerscht hier een diep en wijd verspreid medegevoel met hen, die men daarvoor zoo ernstig laat lijden." rij enkele werden De „Times" publiceert één brief over moreele herbewapening van den Graaf van Athlone. In den brief, welke als titel draagt: „De strijd om vrede”, lezen wij o.«.: Het bleek, dat deze drie mannen den auto op M Totirnootyeld hadden, gestolen, Veel mp&te In den nacht van Woensdag op Donder dag 14 op het Tournooi veld te Den Haag een auto gestolen, welke de Wassenaarsche politie den volgenden dag ontdekte en in beslag nam. In verband met dezen diefstal arresteerde de Haagsche polltft Vrijdag JJ. den 22- jarigen kantoorbediende Th. van H. en den 19-Jarigen kruidenier D. O., belden woon achtig in Den Haag. Bij foullleering vond men op Van H. vijf stel autopapieren, welke uit verschillende auto's waren ontvreemd. Het politie-onder zoek wees daarenboven uit, dat Van H. niet alleen belang stelde in auto’s. De uitspraak van den Hoogen Raad ia voor- loopig bepaald op !2 December. d<to be- Ujd- kig ten koste der eerste, aooals het zelfs in het meest onwaarschijnlijke sprookjesland, waar altijd het goede nog beloond en-het kwade gestraft wordt, niet pleegt te geschie den. Het cassatieberoep, dat Maandag behandeld is, is aangeteekend door den ambtenaar van het O M. bij het Haagsche kantongerecht en is gericht tegen een vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommeling, te recht staande wegens het zonder vergunning onderhouden van een autobusdienst Den Haag —Amsterdam, van rechtsvervolging had ontsla gen. De kantonrechter had zich namelijk ver- eenigd met de zienswijze van mr. G. de Grooth. den raadsman van den heer Sommeling, dat artikel 2 van het Reglement Autovervoer Per sonen waarin verboden wordt herhaaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoeding personen te vervoeren of te doen vervoeren onverbin dend is, omdat dit artikel niet overeenkomt met de machtigingswet van 29 November 1935. Op 7 November is in de cassatlezaak voor den Hoogen Raad pleidooi gehouden. ROME, 14 Nor. (Reuter). Hst VaUeaan heeft b(j de Itallaamche regeering esai protest Ingediend tegen artikel 1 van de nieuwe ra—enwrt, waarbij huwelijken tus- schen Italianen en niet-Arische personen verboden worden. hadden zij hiermee niet gehad, want de eigenaar uit de Waldorpstraat had het contactsleuteltje In zijn wagen laten steken. De dieven reden over Rijswijk, Voorburg en Gouda naar Am sterdam en kwamen in den loop van Donderdag in Wassenaar aan. Daar lieten zij den auto achter en namen het contactsleuteltje mee, waaruit bleek, dat zij van plan waren later terug te komen om den wagen verder te expe- dieeren. De Wassenaarsche politie evenwel nam den auto in beslag. In Rijswijk en Voorburg stalen zij uit gepar keerde auto’s de papieren en een benzlne-bon- boekje van de Shell, waarop zij tweemaal hun reservoir vulden. Het verwonderde de politie, dat sjj het kennelijk steeds gemunt hadden op de officieele papieren van verschillende auto's Het onderzoek stelde vast, dat een 27-jarige kantoorbediende G. A. C. H. de H. en een 31-ja- rige kantoorbediende G. T. zeer veel prijs stelden op nationaliteitsbewijzen, met het doel gestolen wagens hiermee over de grens te kunnen bren gen. De advocaat-generaal kan echter niet in den, dat de Kroon daarmede haar be voegdheid heeft overschreden. In het woord exploiteeren behoeft niet uitsluitend de be- teekenis te liggen van het najagen van winst. Exploiteeren eener zaak beteekent niets anders dan in werking hebben over eenkomstig haar doel. In de woning van De H. vond de politie che micaliën om papier te bleeken. De H. was Vrijdag met Van H. op stap ge weest om een nummerplaat te koopen voor den gestolen auto. Zij wilden daarna de papieren vervalschen en den wagen over de Belgische grens brengen. De laatste mannen hebben nog verschillende kleine diefstallen op hun geweten. De H. gat zich daarenboven bjj Joodsche winkeliers uit voor een Dultsch emigrant. Op deze wijze beeft hij hen herhaaldelijk voor kleinere bedragen weten op te lichten. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geëin digd. Allen zijn evenwel in bewaring gesteld en -- Op de eerste plaats wordt beweerd, dat voortaan per kind vijftig pfennig of meer moet worden betaald voor een uur godsdienstonder- Dlt gerucht is volkomen uit de lucht ge grepen. Een tweede gerucht betreft de heffing van een kerkbelasting. Momenteel is in kerkelijke kringen nog niets bekend betreffende een eventueele regeling van de kerkelijke belasting in de Ostmark. Even-' mln hebben onderhandellngen hierover plaats gevonden, en zelfs indien een dergelijke be lasting sou worden ingevoerd, behoeft niet te BERLIJN, 14 Nov. (Reuter) Omtrent de sa menzwering tegen Hitler, waarover wij reeds berichtten, wordt gemeld: In het begin van het volgend Jaar zal voor het Volksgerecht het proces beginnen tegen 21 personen, die beschuldigdworden van —men swering tegen den Staat. Tot de beschuldigden behoort o.a. de vroegere uitgever en schrijver Ernst Niekish, die zich sedert 1930 in hechtenis bevindt. Reuter meent te weten, dat men heih verdenkt van medeplichtigheid aan de activi teit van de xg. ..Vrijheidspartij’* en soortgelijke geheime organisaties. MUENCHEN, 14 Nov. (DJi.B.) In verband met hetgeen gemeld Is omtrent de verstoring van een Katholieke plechtigheid bij een monument der H. Maagd te Muenchen wordt er van Duit sche zijde op gewezen, dat ter gelegenheid van het 300-Jarlg bestaan van dit monument onge veer 20 personen, in hoofdzaak vrouwen op leef tijd, bijeengekomen waren om voor het monu ment te bidden. De mededeellng van Duitsche zijde gaat dan als volgt verder: „Door deze op een openbaar plein en voor de meerderheid der bevolking om niet duidelijke redenen uitgesproken gebeden werd de aandacht van de voorbijgangers getrokken en bleven zij om de vrouwen heen eenigen tijd staan. Tot betoo- gingen van welken aard ook of zelfs tot orde verstoringen of uitdagende uitlatingen is het niet gekomen. De politie behoefde niet op te treden. In nauwelijks een half uur vertoonde het WASHINGTON, 14 November (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Hull, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, Hugh Wilson, naar Washington ont boden om rapport uit te brengen en geraad pleegd te worden. Inderdaad is artikel 2 van het R. A P. te gen den chauffeur gericht. Maar de wet van 29 November 1935 heeft de strekking, dat zjj om overwegende redenen van staatsbelang de Kroon- tot wetgever heeft gemaakt op het ge bied der exploitatie van de middelen van ver voer op de wegen. De Kroon kan deze exploita tie geheel verbieden en zoodoende aan regels onderwerpen. Als dit zoo is, aldus de advocaat- generaal, valt het moeilijk in te zien, waarom de Kroon zich bij hare regeling zou moeten be perken tot verbodsbepalingen gericht tot den exploitant. BERLIJN, 14 Nov. (Reuter) Tnrfen giste ren gehouden bijeenkomst van welgestelde Jo den, welke door de Duitsche regeering bijeen ge roepen waren, heeft elk hunner een papier ont vangen, waarop het bedrag is aangegeven, dat hij moet betalen voor het herstellen van de schade, die Donderdag j.l. aan de winkelruiten is toegebracht. Dit bedrag moet nog vandaag worden voldaan. Het totale bedrag, dat de Jo den voor de Ingeworpen ruiten moeten beta len. is niet bekend; een rijke weduwe zal 50.000 mark moeten betalen en een Joodsche fabri kant 150.000 mark. De betaling van dit bedrag ontheft de Joden niet van de verplichting, bij te dragen in de boete van een milliard mark voor den moord op Von Rath. De advocaat-generaal overwoog, dat het eer ste bezwaar van den kantonrechter, dat name lijk artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen, houdende een ruimer voorschrift dan de machtigingswet toelaat niet opgaat. De kantonrechter meende, dat, nu de machtigings wet van 29 November 1935 aan de Kroon de bevoegdheid gaf hetexploiteeren van vervoermiddelen aan een vergunning te binden, het Koninklijk Besluit (dit is het R. A. P.) de machtiging overschreed door in plaats van „exploiteeren” den ruimeren term „vervoeren of doen vervoeren tegen vergoeding” te kiezen. Een decreet over de reglementeering der prij zen bepaalt, dat verhooging der kleinhandels prijzen van levensmiddelen en andere artikelen verboden is. Verhooging der groothandelsprfjzen van industrie-producten, welke niet onder de normale concuneatle-omstandigheden verkocht worden, kan verboden worden, wanneer de in voer van dergelijke producten gecontingehteerd is en het driemaandelijksche contingent minder dan een tiende van den geheelen omzet op de Fransche markt bedraagt Maandag was bet woord aan den advo caat-generaal, nar. Rombach, die geconclu deerd heeft tot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en geëischt Leeft, dat de heer Sommeling alsnog straf baar aal worden verklaard on zal worden veroordeeld tot een geldboete van t 5, subs, één dag hechtenis. uiteengezet Augur in de Hoe eerder, hoe beter? Voorzoover in het begrip „exploitatie” het begrip kostenvergoeding ligt opgesloten, waar over men volgens den advocaat-generaal van meening kan verschillen, heeft in ieder geval de Kroon haar machtiging niet misbruikt. Nu kan men, aldus de advocaat-generaal, niet zeggen: „de Kroon ging toch te ver, want zij verbiedt het vervoer tegen iedere vergoeding, dus ook het gratis-vervoer, indien men een fooi aan den chauffeur betaalt”, want dan vergeet men, dat een fooi geen vergoeding is voer het vervoer. Met den eisch, dat het vervoer om verboden te zijn geschiedeh moet tegen vergoeding, is duidelijk bepaald, dat het verbod alleen geldt indien de reizigers het geheel of een gedeelte der exploitatie vergoeden. Legt men dus in „ex ploitatie” een element van kosten-betaling, dan is de regeering in dat opzicht haar macht niet te bulten gegaan. Het wetsdecreet betreffende den duur van den arbeidstijd bepaalt, dat deze wettelijk vastgesteld blijft op 40 uur* per week. Een week van zes ar beidsdagen vormt de basis van den wekelijk- schen arbeidstijd. De leiders der ondernemingen moeten kiezen tusschen een gelijke verdeeling over zes dagen efr een ongelijke verdeeling tus schen de werkdagen om een halven dag rust te verzekeren. De verdeeling over vijf dagen zal slechts toegepast kunnen worden in de bedrij ven, waarvoor dit bij decreet van den minister van Arbeid is toegestaan. De leiders der bedrijven zijn gerechtigd de noodlge overuren te laten maken ingeval van groote drukte, tot een maximum van 50 uur. Bo vendien kunnen zij vergunning vragen voor extra uren tot een maximum van 80. De extra uren kunnen den algemeenen ar beidstijd niet opvoeren boven de negen uur per dag, speciale gevallen uitgezonderd. Weigering om te werken in extra uren voor de nationale de fensie vormt van den kant van den loontrekken de een ongerechtvaardigd verbreken van het ar- beidscontract en brengt verlies van de rechten op de vastgestelde schadeloosstellingen met zich mede. Wat de vacantie met behoud van loon betreft is bepaald, dat tusschen de ondernemingen ge rouleerd zal worden, ten einde te voorkomen, dat ondernemingen van dezelfde branche tegelijker tijd zouden sluiten. Dit beteekent geen verbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen de Vereenlgde Staten en Duitschland. doch in welingelichte kringen Wijst men er op, dat dit een ongewoon gebaar is in zeer ongewone omstandigheden. In officieele kringen te Washington wordt gezegd, dat dit terugroepen van Wilson in ver band staat met de ontwikkeling der gebeurte nissen in Duitschland: men doelde hierbij op de hevige Jodenvervolging. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft geen communiqué gepubliceerd, doch heeft alleen de pers medegedeeld, dat Wilson opdracht was gegeven naar Washington te komen. LONDEN, 14 Nov. (Havas). De Londen- ache correspondent van de .Manchester Guardin’’ verneemt van verschillende zjj- den, welke hij voor welingelicht houdt, dat thans besloten is begin Februari algemeens verkiezingen te houden. [Hallo,jij iwit| opr dan vroeger J Het eerste bezwaar van den kanton rechter kan de advocaat-generaal dan ook niet als ge grond erkennen. Een derde beswaar, door den raadsman van Sommeling aangevoerd, dat namelijk door het strafbaar stellen van het „doen vervoeren” af geweken wordt van art. 47 en 48 W. v. Str., richt zich alleen tegen de overwegingen van des kantonrechters vonnis en niet tegen de on- verbindendheid van art 2 R. A. P. Hoogstens zou er uit volgen, dat de woorden „of te doen vervoeren” in dat artikel overbodig zijn, daar zij de regelen der deelneming aan strafbare fei ten niet buiten de grenzen van de artikelen 47 en 48 W. Str. kunnen uitbreiden. Mijnhardtt Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 Cachets, genaamd.Mijnhardtjes" 2st. I Oct. Doos 50c t LONDEN, 14 Nov. (Reuter). In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag, ten aanzien van het koloniale pro bleem" heeft Chamberlain hedenmiddag een verklaring afgelegd, waarin hij verweea, naar de door Baldwin op 18 December 1985 afgelegde verklaring. Hierin werd gezegd dat geen Britach gebied of gebied onder Britsche bescherming of man daat sou worden overgedragen uit de Britsche souverelnlteit zonder dat de meest volledige aandacht zou worden besteed aan de belangen van alle deelen der bevolking in de betrokken gebieden. Op verdere vragen verklaarde Cham berlain. dat de Fritsche regeering zich niet binden aan eenigerlei regeling in verband met dit bijzondere probleem (koloniale of man daatgebieden) zonder dat volledige gelegen heid zou worden gegeven tot debatten in hel Lagerhuis. Op de vraag of de eerste minister den Ko- ning en de Koningin zou begeleiden bij hun be zoek aan Canada en de Vereenlgde Staten, gaf Chamberlain een ontkennend antwoord. Men kan ook een herstellingsoord exploitee ren. De wet op de instelling van het verkeers- Jonds noemt als doel van dit fonds onder meer de exploitatie van bepaalde werken en In richtingen van het verkeer. De geschiedenis der wet van 29 November 1935 weerlegt ook de op vatting, dat „exploiteeren” het najagen van winst noodzakelijk impliceert. De regeering verklaarde Immers, dat het de bedoeling der re dactie was, dat het gebruik van een auto uit sluitend voor eigen behoefte niet aan een ver gunning zou worden onderworpen. Voorts deelde Chamberlain mede, dat de Britsche zaakgelastigde te Berlijn instructies heeft gekregen om een krachtig protest in te dienen bij de Duitsche regeering ten aanzien van de recente artikelen in de Duitsche pers, 'waarin vroegere ministers en leden van het Lagerhuis in verband gebracht zijn met de recente gebeurtenissen. Snel ea goed helpen hierbij vah Mljnhardt. 1 ct. De Britsche zaakgelastigde te Berlijn \eeft op het departement van Buitenlandsche Za ken heden protest ingediend tegen de beschul diging van twee Duitsche dagbladen, die Brit- sche staatslieden in verband hadden gebracht met den moord op Von Rato. Naar verluidt werd da zaakgelastigde verwe zen naar het antwoord, dat door Rijksmlnlster Goebbels 12 November j.l. gegeven is aan den correspondent van Reuter, tijdens een inter view, waarin hjj zelde: „Wanneer dit werkelijk gebeurd is, hetgeen ik niet weet, dan keur ik dat niet goed en dan zal ik deze vergissing cnmiddellijk doel ophelderen.” Verdaging der onderhandellngen, welker ope ning verwacht werd tusschen Londen en Ber lijn met het doel om in feiten de geest te doer, spreken, die voorgezeten heeft bij de opstelling der verklaring van Muenchen, wordt onver mijdelijk geacht door sommige politieke per soonlijkheden wier opvattingen worden door den journalist Yorkshire Evening Post. Deze schrijft hierin: De redevoeringen van Hitler en de nieuwe vervolgingen i Christenen in Duitschland toonen, dat Hitler er de voorkeur aan geeft zich te isoleeren op een Intellectueel peil, waartoe geen enkel de mocratisch staatsman kan afdalen. De regee ring kan niet onverschillig blijven voor de mee ning van haat volk.. Voortgaande set schr. uiteen, dat de nlet- Arische valken in de koloniën alle kans zou den loopen door de Dultschers te worden be handeld „op andere wijze dan gewone men- schelijke wezens.” Dit herderlijk schrijven staat in verband met berhaaldelijk ontvangen berichten, dat de berfstcampagne der nazi’s, om kinderen bo ven de veertien jaar en ouders van kinderen beneden de veertien over ie halen, zich tegen het godsdienstonderricht te verklaren, slechte weinig succes heeft opgeleverd: ongeveer 80 procent verklaarde zich vöór godsdienstonder richt. Daarom hebben de radicalere anri-ka- tho'leken, verbitterd over deze mislukking, bo vengenoemde geruchten verspreid. Bovendien oefenen zij sociale en economische pressie op de geloovigen, om hen er toe te brengen hun verzoek om godsdienstonderricht weer in te rekken en uit df Kerk te treden. Aan den tekst der wetsdecreten die in de Staatscourant van heden verschenen ig, gaat een algemeen verslag van den president der iff- publiek over deze decreten vooraf. Uit de finandeele balans blijkt, dat de totale lasten voor de gewone begrootlng voor 1939 ge schat kan worden op 64.600.000.000 frank, nJ. 14.780 millioen voor militaire uitgaven en 49.705 tmllloen voor het burgerlijke bestuur. De buitengewone uitgaven, die naast het ge wone budget komen en de kosten van het wa- penlngsprogramma Insluiten, worden berekend op 29.679 millioen, hetgeen een derde deel meer is dan in 1938. De lasten van de autonome amor tisatiekas, welke bjj de begrootlng moeten wor den opgeteld, worden geschat op 7500 millioen. r De openbare uitgaven van Frankrijk beloopen zoo in totaal 137 milliard, terwijl het nationale inkomen wordt geschat op 250 milliard. ,Jn tijden van crisis wenden velen zich naar God, maar vergeten Hem dan weer, wanneer het onmiddellijk gevaar geweken is. Er werken in de menschen van alle landen góede en kwade geesten en aan dezen geestelijken strijd ztfn alle politieke en sociale meenlngsverschillen onder geschikt. Wanneer kwade geesten de overhand krijgen, begint de ineenstorting van persoonlijke en openbare redelijke maatstaven; de geest van discipline en opoffering sterft uit, de bescha ving wordt onvruchtbaar, de wetenschap wordt qjisbruikt, vaderlandsliefde wordt vergeten. Wij echter moeten ons zelf leeren de Christe lijke maatstaven van eerlijkheid, reinheid en liefde op ons gedrag practisch van toepassing te doen zijn en het vervullen van Gods wil den toetssteen van het publieke en particuliere leven te maken. Voor deze taak heeft ieder het voor recht zijn leven dienstbaar te mogen maken. Moreele herbewapening moet de grondslag zijn van het nationale leven zoowel als van elke wereldovereenkomst. eel de hoofdstad is op het oogen- f—I blik vol van Walt Disney’s meester- X X njke téekenfilm „Sneeuwwitje" en terecht, want al moge de jonge prins in eesé film te veel aan een plakplaatje herinneren en al houdt de figuu# van Sneeuwwitje er te veel coquette chorusgirl- maniertjes op na en al - is de dooreen- menging van het cancaturale en het realistische element in deze rolprent niet geheel hartnonlsch, in haar geheel vormt Wglt Disney’s groote teekenfilm een boeiend en kostelijk gekleurd kijkspel, waarin de deugd wordt beloond en het kwaad wordt gestraft De wijze, waarop kwaad, bedreven door de jajoersche en tyrannieke koningin wordt gestraft, is zóó luguber, dat de Rjjkskeuringscommissie gemeend heeft de film aan kinderen be neden de 14 jaar te moeten onthouden. Maar hoe luguber sommige tafereelen in deze film ook zjjn, is de werkelijkheid, die zen kinderen hedentendage niet alleen niet wordt onthouden, maar ook bedreven soms niet veel verschrikkelijker? En nu denken wii heusch niet alleen aan kinderen in China en Spanje. De groote belangstelling, welke de film Sneeuwwitje trekt ook bij de volwassenen bewijst, dat de zin voor sprookjes, hoe onwaarschijnlijk deze ook mo gen zijn, in onze technische, cynisch nuch tere eeuw nog geenszins dood is, en dasu-- om zullen wij hier een sprookje vertellen, dst, gezien zjjn luguberheid- uiteraard fiechts voor begrijpend» volwassenen, wier zenuwen tegen een stootje kunnen" be- ztemd is. Het gaat om de keuze tusschen moreele her bewapening of nationale verwording. Die keuze zal beslissen of het ons gegeven zal zijn, uit- eindeljjk den weg te gaan van andere doode Koninkrijken en Keizerrijken, of dat ons Ge- wereld mag Het tweede bezwaar van den kanton rechter, dat alleen de exploitant en niet een andere persoon, ook al verricht deze het vervoer of doet htf het verrichten, strafbaar kan worden gesteld, deelt de advocaat-ge neraal evenmin. met het hoofd ook raakten en zich voor al het de familie aangedane leed moorddadig wreekten op een willekeurig gekozen exemplaar van de edelste en ordelUkste menochensoort, die ei op gansch den aardbol heette te bestaan. Dat zij daarbij hun keuze' soms lieten vallen op slachtoffers, wien zjj eigenlijk niets anders konden verwijten dan dat zij óók tot de Brahmanenkaste der supermen- schen behoorden, is menscheljjk, aangezien vergissen in het algemeen menscheltjk, én voor tot waanzin gebrachten zelfs redelijk is. Toen deze wandaad van die enkelen bekend werd in bet land, waar de edelste menseben- soort in de meest volmaakte orde heette te wonen, brak- daar een storm van veront waardiging los tegen alle leden van de cude familie, die wel-is-waar niets met deze wandaad te maken hadden en haar reifs- scljerp afkeurden, maar wier eeqjge rchuid ftet was, dat zij toevallig onder het cnmiddellijk bereik van de veront waardigden vielen. Terwijl zjj treurden over het wangedrag van enkele hunner verbijsterde familieleden, werden in de meest volmaakte orde hun hulzen en win kels kort en klein geslagen, him bedehuizen in brand gestoken en vernield, en duizen den hunner gevangen genomen en ge vankelijk weggevoerd naar oorden, waar een nog volmaaktere orde heerschte dan elders in het ordelijke land. Gewend overlast en geweldpleging van de zijde der edele en or delijke Brahmanenkaste te ondervinden, hadden zjj hun bezittingen tegen bescha diging en vernieling verzekerd, maar desa voorzichtigheid baatte niet tegenover de wraakgierige „^erechbigheid" van de hcerschers van het land, waarin z{j woon den. Toen na een etmaal van plundering «n vernieling het wilde wraakgericht werd sigelast door de handhavers der meest volmaakte orde, eischten dezen, dat over eenkomstig hun superieure rechtvaardig- heidsbegrip de leden der oude en groote familie zelf het herstel van de schade moesten betalen, die aan hun bezittingen >ss toegebracht en daarenboven nog een Alibaba-schat bijeen moesten brengen ten faveure van de vemielallen, die bij hen zoo geordend huis hadden gehouden. Tenslotte werd hun het recht op dekking door ver- ■ekering, waarvoor zij jarenlang trouw hun Premie hadden betaald, ontnomen. De ver- tekeringseommen voor de toegebrachte echade moesten in *s lands schatkist gestart worden, ofschoon de als paria’s behandel- «lelde leden der groote en oude familie uit eigen buidel de herstellingen moésten laten verrichten. Op deze manier deden de leden •Ier oude familie en de verzekeringsmaat schappijen zeer slechte en deed de edelste menschensoortzeer goede zaken en •te laatste leefde daarna nog lang en geluk- worden gevreesd, dat zij veel hooger zal sjjn dan in het oude rijk. Alle geruch.en omtrent de Invoering van ondraaglijke kerkbelastingen moeten van de band gewezen worden als boosaardige verzin sels. Dierbare katho'lekenl Hecht geen geloof aan deze geruchten en zegt dit ook aan uwe be kenden” Het orgaan van het Vaticaan, de Oawr- vatore Romano, acht de door do nieuwe rassenwet ontstane breuk zeer pijnlijk, gezien bet feit, dat de Paus eigenhandig een schrijven gericht heeft aan het hoofd der Itallaanech» regeering en aan den Konlng, voor dat de nieuwe wetten waren aangenomen. In een,'of ficieel uitziende, aanteekenmg vrfjst bet blad voorts op de tegenstelling tusschen de nieuwe fascistische wetten en het kanonieke recht. De Kerk heeft altijd huwelijken ontraden tus schen katholieken en personen van een ander geloof, doch haar optreden was geenszins dwin gend. De' nieuwe wetten nu vormen een ver breking van het concordaat, waarvan artikel 34 de burgerlijke waarde van het kerkelijk hu welijk erkerit. De Osservatore Romano merkt echter op, dat de nieuwe wetten betrekking sullen hebben op een tiental huwelijken per jaar, terwijl dank zjj het concordaat jaarlijks 300.000 huwelijken gesloten worden. Het blad besluit; „De fatsoenlijke menschen zijn smar telijk verrast nu HJ de concordaatsverpUchtln- gen verbroken zien.... de beglnselkwestie is van kapitaal belang.” r was eens een heel oude en heel groote familie, die over geheel de aarde verspreid was. De leden van deze familie geleken allen zóózeer op el kaar. dat Iedereen ze gemakkeljjk kon her kennen. Dat was voor die familie een groot crgeluk, want bij de andere menschen waren er maar wëiatgbn, die de leden van die heel oude en heel groote familie moch ten lijden. Zooals in alle groote families waren er ook in deze groote familie ver- ■ehillende leden, die de eer van de familie r iet hoog hielden, maar ten schande maak ten, en daaraan meenden de leden van an dere, minder oude families, waarin mis dragingen evenzeer inheemsch waren, een onweoerlegbare rechtvaardiging te vinden toor het kwade hart, dat zjj dlfc heel oude en heel groote, over geheel de aarde ver spreide familie en haar leden toedroegen. In sommige deelen van de wereld, waar de edelste menschensoort in de meest vol maakte orde heette te wonen, werden de leden der oude en groote familie zoo mee- doogenloos vervolgd, verdrukt, ontrecht en gekweld, dat zij wérkelijk geen leven meer had. En omdat de leden van de oude fa milie ook menschen waren en dus perkt waren In* zelfbeheersohing en zaamheid, geviel het, dat enkelen van hen de bezinning kwijt al het de WEENEN, 14 Nov. Naar de United Press aan haar bladen meldt, heeft Kardinaal Innitzer aan de geestelijkheid van zijn aartsdiocees op dracht gegeven, lederen morgen wider de H. Mis en tijdens ledefe avondoefenlng het volgende herderlijke schrijven voor te lezen. „Er zijn den laatsten tijd geruchten In om loop gebracht; klaarblijkelijk met de bedoeling om de katholieken er toe ie brengen uit de Kerk te treden. Op de eerste plaats wordt beweerd. - Jajind.» iK, W)M»rooh,heb ik m’n vsjte hand weer loruq.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 25