a EEN LUGUBER SPROOKJE Het Vaticaan protesteert Nieuwe Fransche decreten bekend Amerika wenscht inlichtingen De toekomst der Britsche mandaten I S&ffi I (M AUTODIEVENCOMPLOT ONTMASKERD SOMMELING VOOR DEN HOOGEN RAAD DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 t. 20 Juk 25 ch De overwegingen MOREELE HERBEWAPENING Brief van den Graaf van Athlone Wat de Joden moeten betalen 2i1 Voorzichtig protest tegen Duitschland Het bleek, dat deze drie mannen den auto op het Ttaunoqteeld MMs gestoten. vostt» Vijftal oplichter» op groote schaal in arrest Arbeidsduur, vacant ie en pryzen worden geregeld HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL 1NNITZER De zorglijke toestand der geldmiddelen De samenzwering tegen den Duitschen staat Het proces vangt aan over enkele maanden Zeer pijnlijk conflict van Kerk en Staat Een algemeen rapport tekst der wetadecreten die in de gaat De demonstraties te Muenchen Huwelyks-artikel der nieuwe rassenwet in stryd met het kanonieke recht De advocaat-generaal concludeert tot straf baar-verklaring hoe beter/ F l\l< 1 ij 11 Wings American Cigarette' Verkiezingen in Engeland? Chamberlain legt een verklaring af over het koloniale vraagstuk De Duitsche lezing van het voor gevallene op het Mariaplein Voor de ruiten, die „ariërs” by hen insloegen Ik dacht dat U altyd zooVi zehar jehot had Begin Februari zou een beroe op het volk gedaan worden De ambassadeur te Berlijn naar Washington ontboden Het protest te Berlijn kwijt da oeginselkwestie be* lyd- Op deae gronden heeft de advocaat-generaal het vonnis van den kantonrechter onjuist en het pleidooi van den raadsman ondoel treffend geacht en geconcludeerd, aooals bo ven Is vermeld. In den nacht van Woensdag op Donder dag Is op het Tournoolveld te Den Haag een auto gestolen, welke de Wassenaarsche politie den volgenden dag ontdekte en tn beslag nam. In verband met dezen diefstal arresteerde de Haagsche politie Vrijdag j.l. den 22- jarigen kantoorbediende Th. van H. en den 19-jarigen kruidenier D. O., belden woon achtig in Den Haag. Bij foullleering vond men op Van H. vijf •tel autopapieren, welke uit verschillende auto’s waren ontvreemd. Het politie-onder soek wees daarenboven uit, dat Van H. niet alleen belang stelde in auto's. meenebest door Gods beleid de voorgaan naar wijsheid en vrede. Eenigen tijd geleden waarschuwde de com missaris van politie te Groningen tegen een drietal „padvinders", dat huis aan huls foto's verkocht met de mededeeling, dat de opbrengst sou dienen voor de financiering van een wereld reis. De thans gearresteerde Van H. bleek een deser padvinders te zijn. De belde aangehoudenen bekenden evenwel nog meer en zoo kon de Haagsche politie Zater dag den 28-jarigen kantoorbediende J. T. aan houden. De huiszoeking in diens woning leverde als resultaat een scheerapparaat, dat uit een auto in Voorburg was ontvreemd. PARUS, 14 Nav. (Havaal De wetsdeereten. waarvan de voornaamste punten inmiddels reeds bekend gemaakt sfjn. stfn hedenochtend In het Staatsblad gepubliceerd. Ook voor U/ Hoe eerder. De ..Times publiceert een brief over moreele herbewapening van den Graaf van Athlone. In den brief, welke als titel draagt: „De strijd om vrede", lezen wij os.: De uitspraak van den Hoogen Raad te voor- loopig bepaald op UDeoembar.. kig ten koste der eerste, aooals het selfs in het meest onwaarschijnlijke sprookjesland, waar altijd het goede nog beloond en hst kwade gestraft wordt, niet plaagt te geschie den. Op een verdere vraag antwoordde Chamber- lain, dat hij betreurde, dat de berichten in de dagbladen omtrent het optreden tegen de Jo den in Duitschland in hoofdzaak juist schijnen te zijn, en In feite tot aekere hoogte bevestigd Zijn door Goebbels tegenover de bultenland- sche correspondenten te Berlijn. Voortgaande zetde Chamberlain: „Niemand sou de sinne- loo?e misdaad willen verdedigen, die in Parijs is gepleegd, doch er heerscht hier een diep en «yd verspreid medegevoel met hen, die men daarvoor zoo ernstig laat lijden. Het cassatieberoep, dat Maandag behandeld is. ia aangeteekend door den ambtenaar van het O M b(j het Haagsche kantongerecht en is gericht tegen een vonnis van den Haagschen kantonrechter, die den heer N. Sommellng. te recht staande wegens het zonder vergunning onderhouden van een autobusdienst Den Haag —Amsterdam, van rechtsvervolging had ontsla gen. De kantonrechter had zich namelijk ver- eenlgd met de zienswijze van mr. O. de Grooth. den raadsman van den heer Sommellng, dat artikel 2 van het Reglement Autovervoer Per sonen waarin verboden wordt herhaaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoeding personen te vervoeren of te doen vervoeren caverbin- dend is, omdat dit artikel niet overeenkomt met de machtigingswet van 29 November 1935 Op 7 November is in de cassatlezaak voor den Hoogen Raad pleidooi gehouden. Ook voor den Hoogen Raad der Neder landen is Maandag de puzzle der „wilde” autckuadienstsn behandeld. Het ging hier om de *1 dan niet verbindendheid van art. 2 van het Reglement Autovervoer Perso enen. op welk artikel de gerechtelijke acties tegen de ongsconcessloneerde busdiensten steunen. De laatste mannen hebben nog verschillende kleine diefstallen op hun geweten. De H. gat zich daarenboven bij Joodsche winkeliers uit voor een Duitsch emigrant. Op deae wfjae heeft hy hen herhaaldelijk voor kleinere bedragen weten op te lichten. Het onderzoek in deae zaak is nog niet geëin digd. Allen zijn evenwel in bewaring gesteld en VUlteR wogden voorgeteid. hadden zy hiermee niet gehad, want de eigenaar uit de Waldorpstraat had het contactsleuteltje in zijn wagen laten steken. De dieven reden over Rijswijk, Voorburg en Gouda naar Am sterdam en kwamen in den loop van Donderdag in Wassenaar aan. Daar lieten zy den auto achter en namen het contactsleuteltje mee, waaruit bleek, dat zij van plan waren later terug te komen om den wagen verder te ezpe- dleeren. De Wasaenaarsche politie evenwel nam den auto in beslag. In Rijswijk en Voorburg stalen zjj uit gepar keerde auto’s de papieren en een benzine-bon- boekje van de Shell, waarop zij tweemaal hun reservoir vulden. Het verwonderde de politie, dat zU het kennelijk steeds gemunt hadden op de officleele papieren van verschillende auto's Het onderzoek stelde vast, dat een 27-jarige kantoorbediende G. A. C. H. de H. en een 31-ja- rige kantoorbediende G. T. zeer veel prijs stelden op nationallteitsbewijzen, met het doel gestolen wagens hiermee over de grens te kunnen bren gen. Het wetadecreet betreffende den duur van den arbeidstijd bejiaalt. dat deze wetteiyk vastgesteld blijft op 40 uur per week. Een week van zes ar beidsdagen vormt de basis van den wekeiyk- schen arbeidstijd. De leiders der ondernemingen moeten kiezen tusschen een gelijke verdeellng over zes dagtn en een ongelijke verdeellng tus schen de werkdagen om een halven dag rust te verzekeren. De verdeellng over rijf dagen aal slechts toegepast kunnen worden in de bedrij ven, waarvoor dit bij decreet van den minister* van Arbeid is toegestaan. Ban decreet over de reglementeering der prij zen bepaalt, dat verhooging der kleinhandels prijzen van levensmiddelen en andere artikelen verboden is. Verhooging der groothandelsprijzen van industrie-producten, welke niet onder de normale concurrentle-omstandlgheden verkocht worden, kan verboden worden, wanneer de in voer van dergelljke producten gecontingenteerd !s en het driemaandeiyksche contingent minder dan een tiende van den geheelen omzet op de Fransche markt bedraagt Met di te zijn duidelijk indien de reizigers het geheel of een gedeelte der exploitatie vergoeden. Legt men dus tn ..ex ploitatie” een element van kosten-betaling, dan is de regeering in dat opzicht haar macht niet te bulten gegaan. ROME, 14 Nov. (Beater). Hat Vaticaan heeft b(j de Italiaansche regeering eaa protest ingediend tegen artikel 1 van de nieuwe rassenwet, waarbij huwelijken tus schen Italianen en niet-Arische personen verboden worden. De advocaat-generaal kan echter niet in zien, dat de Kroon daarmede haar be voegdheid heeft overschreden. In het woord explotteeren behoeft niet uitsluitend de be- teekenis te liggen van het* najagen van winst. Explotteeren eener zaak beteekent niets anders dan in werking hebben over eenkomstig haar doel. BERLIJN, 14 Nov. (Reuter) Omtrent do sa menzwering tegen Hitter, waarover wij reeds berichtten, wordt gemeld: In het begin van het volgend jaar zal voor het Volksgerecht het proces beginnen tegen 21 personen, die beschuldigd worden van samen zwering tegen den Staat. Tot de beschuldigden behoort ox de vroegere uitgever en schrijver Ernst Nieklsh, die zich sedert 1938 in hechtenis bevindt. Reuter meent te weten, dat men hem verdenkt van medeplichtigheid aan de activi teit van de z<. „Vrijheidspartij" en soortgelijke geheime organisaties. De leiders der bedrijven zijn gerechtigd de noodige overuren te laten maken ingeval van groote drukte, tot een maximum van 50 uur. Bo vendien kunnen zij vergunning vragen voor extra uren tot een maximum van 80. De extra uren kunnen den algemeenen ar beidstijd niet opvoeren boven de negen uur per dag. speciale gevallen uitgezonderd. Weigering om te werken in extra uren voor de nationale de fensie vormt van den kant van den loontrekken de een ongerechtvaardigd verbreken van het ar beidscontract en brengt verlies Van de rechten op de vastgestelde schadeloosstellingen met zich mede. Wat de vacantie met behoud van loon betreft Is bepaald, dat tusschen de ondernemingen ge rouleerd zal worden, ten einde te voorkomen, dat ondernemingen van dezelfde branche tegelijker tijd zouden sluiten. Maandag was bet woord aan den advo- eaat-generaal. ter. Rombach, die geeoaclz- deerd heeft tot vernietiging van bet vonnis van den kantonrechter en geëlacbt Leeft, da« de heer Sommellng alsnog straf baar aal werden verklaart en aal werden veioordeeld tet een geldboete van f nabs. Ma dag hechtenis. Inderdaad is'artikel 2 van het R. A. P. te gen den chauffeur gericht. Maar de wet van 29 November 1935 heeft de strekking, dat zy om overwegende redenen van staatsbelang de Kroon tot wetgever heeft gemaakt op het ge bied der exploitatie van de middelen van ver voer op de wegen. De Kroon kan deze exploita tie geheel verbieden en zoodoende aan regels onderwerpen. Als dit zoo is. aldus de advocaat- generaal, valt het moeilijk in te zien, waarom de Kroon zich bij hare regeling zou moeten be perken tot verbodsbepalingen gericht tot den exploitant. Dit beteekent geen verbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen de Vcreenlgde Staten en Duitschland. doch in welingelichte kringen wijst men er op, dat dit een ongewoon gebaar is in zeer ongewone omstandigheden. In officleele kringen te Washington wordt gezegd, dat dit terugroepen van Wilson in ver band staat met de ontwikkeling der gebeurte nissen in Duitschland: men doelde hierbij op de hevige Jodenvervolging. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft geen-communiqué gepubliceerd, doch heeft alleen de pers medegedeeld, dat Wilson opdracht was gegeven naar Washington te komen. LONDEN. 14 Nov. (Havas). De Londen- sche correspondent van de .Manchester Guardin’* verneemt van verschillende zij den. welke hij voor welingelicht houdt, dat thans besloten is begin Februari algemeene verkiezingen te houden. BERLIJN, 14 Nov. (Reuter) In een giste ren gehouden bijeenkomst van welgestelde Jo den, welke door de Duitsche regeering bijeen ge roepen waren, heeft elk hunner een papier ont vangen, waarop het bedrag is aangegeven, dat hjj moet betalen voor het herstellen van de schade, die Donderdag j.l. aan de winkelruiten is toegebracht. Dit bedrag moet nog vandaag worden voldaan. Het totale bedrag, dat de Jo den voor de Ingeworpen ruiten moeten beta len, is niet bekend; een rijke weduwe zal 50.000 mark moeten betalen en een Joodsche fabri kant 150.000 mark. De betaling van dit bedrag ontheft de Joden niet van de verplichting, bij te dragen in de boete van een milliard mark voor den moord op Von Rath. De advocaat-generaal overwoog, dat het eer ste bezwaar van den kantonrechter, dat name lijk artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen, houdende een ruimer voorschrift dan de machtigingswet toelaat niet opgaat. Dc kantonrechter meende, dat, nu de machtigings wet van 29 November 1935 aan de Kroon de bevoegdheid gaf het explotteeren van vervoermiddelen aan een vergunning te binden, het Koninklijk Besluit (dit is het R- A P.) de machtiging overschreed door in plaats van „explotteeren” den ruimeren term „vervoeren of doen vervoeren tegen vergoeding" te kiezen. WASHINGTON. 14 November (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken. Cordell Hull, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn. Hugh Wilson, naar Washington ont boden om rapport uit te brengen en geraad pleegd te worden. uiteengezet Augur in de na Muenchen der Joden en Hst Hitler er de voorkeur aan geeft zich te isoleeren op een intellectueel peil, waartoe geen enkel de mocratisch staatsman kan afdalen. De regee ring kan niet onverschillig blijven voor de mee- nlng van haar volk. Voortgaande set schr. uiteen, dat de niet- Arlsche volken in de koloniën alle kans zou den loopen door de Duitschen te worden be handeld ..op andere wijze dan gewone men- scheiyke wezens." èïSfN.-dat het vervoer om verboden rijdeden moet tegen vergoeding, is ipaald. dat het verbod alleen geldt Men kan ook een herstellingsoord exploitee- ren. De wet op de instelling van het verkeers- fonds noemt als doel van dit fonds onder meer de exploitatie van bepaalde werken en in richtingen van het verkeer. De geschiedenis der wet van 29 November 1935 weerlegt ook de op vatting, dat „explotteeren” het najagen van winst noodzakelijk Impliceert. De regeering verklaarde imm.r», rt.i h»t der re dactie was, dat het gebruik van een auto uit sluitend voor eigen behoefte niet aan een ver gunning zou worden onderworpen. Ja.jindi ik WWiMrooA.hcb ik m'n vs>ta hand w?ér teruq. ,Jn tijden van crisis wenden veten zich naar God, maar vergeten Hem dan weer, wanneer het onmiddellijk gevaar geweken is. Er werken in de menschen van alle landen goede en kwade geesten en aan dezen geestelijken strijd zijn alle politieke en sociale meentngsverachlllen onder geschikt. Wanneer kwade geesten de overhand krijgen, begint de ineenstorting van persoonlijke en openbare zedelijke maatstaven; de geest van discipline en opoffering sterft uit, de bescha ving wordt onvruchtbaar, de wetenschap wordt misbruikt, vaderlandsliefde wordt vergeten. In de woning van De H. vond de politie che micaliën om 'papier te bleeken. De H. was Vrijdag met Van H. op stap ge weest om een nummerplaat te koopen voor den gestolen auto. Zij wilden daarna de papieren vervalschen en den wagen over de Belgische grens brengen. LONDEN. 14 Nov. (Reuter). In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag ten aanzien van het koloniale pro bleem heeft Chamberlain hedenmiddag een verklaring af gelegd, waarin hij vei wees naar de door Baldwin op 18 December 1935 afgelegde verklaring. Hierin werd gezegd dat geen Britoch gebied of gebied onder Britsche bescherming of man daat zou worden overgedragen uit de Briteche souverelnlteit zonder dat de meest volledige aandacht zou worden besteed aan de belangen ran alle deelen der bevolking in de betrokken gebieden. Op verdere vragen verklaarde Cham berlain, dat de Briteche regeering zich niet sa' binden aan eenlgerlei regeling In verband met dit bijzondere probleem (koloniale of man- daatsgebiedenzonder dat volledige gelegen heid zou worden gegeven tot debatten in het Lagerhuis. Op de vraag of de eerste minister den Ko- nlng en de Koningin sou begeleiden bij hun be zoek aan Canada en de Vereenigde Staten, gaf Chamberlain een ontkennend antwoord. Snel ea goed helpen hierbij an Mijnhard*. Mijnhardt s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd..Mijnhardtjes'Ist. 10ctDoos50ct Dit herder'ijk schrijven staat in verband met berhaaidelijk ontvangen berichten, dat de herfstcampagne der nazi’s, om kinderen bo ven de veertien jaar en ouders van kinderen beneden de veertien over te haten, zich tegen het godsdienstonderricht te verklaren, Mechts weinig succes heeft opgeleverd: ongeveer 80 procent verklaarde zich vóór godsdienstonder richt. Daarom hebben de adicalere anii-ka- tho'leken. verbitterd over deze mislukking, bo vengenoemde geruchten verspreid. Bovendien oefenen zij sociale en economische pressie op de geloovigen. om hen er toe te brengen hun verzoek om godsdienstonderricht weer iq te rekken en uit de Kerk te treden. Een derde bezwaar, door den raadsman van Sommellng aangevoerd, dat namelijk door het strafbaar stellen van het „doen vervoeren" af geweken wordt van art. 47 en 48 W. v. Str., richt zich alleen tegen de overwegingen van des kantonrechters vonnis en niet tegen de on- verblndendheld van art 2 R. A. P. Hoogstens zou er uit volgen, dat de woorden „ot te doen vervoerend in dat artikel overbodig zijn, daar zjj de regelen der deelneming aan strafbare fei ten niet bulten de grenzen van de artikelen 47 en 48 W v. Str. kunnen uitbrelden. i Het tweede bezwghr van den kanton rechter, -dat alleen de exploitant en niet een andere persoon, ook al verricht deze het vervoer of doet hy bet verrichten, strafbaar kan worden gesteld, deelt de advocaat-ge neraal evenmin. Aan den Staatscourant van heden verschenen* is, een algemeen verslag van den president der re publiek over deze decreten vooraf. Uit de flnancieele balans biykt, dat de totale lasten voor de gewone begroeting voor 1939 ge schat kan worden op 84.600.000.000 frank, nJ. 14.780 millioen voor militaire uitgaven en 48.706 millloen voor het burgerlijke bestuur. De buitengewone uitgaven, die naast het ge wone budget komen en de kosten van het wa- Ijenlugsprogramxna Insluiten, worden berekend op 29.679 millioen, hetgeen een derde deel meer is dan in 1938. De lasten van de autonome amor tisatiekas, welke by de begroottng moeten wor den opgeteld, worden geschat op 7500 millioen. De openbare uitgaven van Frankrijk beloopen zoo in totaal 137 milliard, terwyi het nationale inkomen wordt ^^chat op 250 milliard. MUENCHEN, 14 Nov. (DN.B.) In verband met hetgeen gemeld is omtrent de verstoring van een Katholieke plechtigheid by een monument der H. Maagd te Muenchen wordt er van Duit sche zijde op gewezen, dat ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van dit monument onge veer 20 personen, in hoofdzaak vrouwen op leef- tyd, bijeengekomen waren om voor het monu ment te bidden. De mededeeling van Duitsche zijde gaat dan als volgt verder: .Door deze op een openbaar plein en voor de meerderheid der bevolking om niet duideiyke redenen uitgesproken gebeden werd de aandacht van de voorbygangers getrokken en bleven zij om de vrouwen heen eenigen tyd staan. Tot be too- gingen van welken aard ook of zelfs tot orde verstoringen of uitdagende uitlatingen is het niet gekomen. De politie behoefde niet op te I treden. In nauweiyks een half uur vertoonde het 1 plein, de Martenplata, weer het gewone beeld." rij enkele werden meest volmaakte orde hun huizen en win kels kort en klein geslagen, hun bedehuizen In brand gestoken en vernield, en duizen den hunner gevangen genomen en ge- vankeiyk weggevoerd naar oorden, waar een nog volmaaktere orde heerschte dan elders hi het ordeiyke land. Gewend overlast en geweldpleging van de zyde der edele en or delijke Brahmanenkaste te ondervinden, hadden zy hun bezittingen tegen bescha diging en vernieling verzekerd, maar deze voorzichtigheid baatte niet tegenover de wraakgierige „gerechtigheid” van de heerschers van het land, waarin zy woon den. Toen na een etmaal van plundering ri vernieling het wilde wraakgericht werd si gelast door de handhavers der meest Volmaakte orde, eischten dezen, dat overe enkomstig hun superieure rechtvaardig- Itidsbegrip de leden der oude en groote familie zelf het herstel van de schade moesten betalen, die aan hun bezittingen toegebracht en daarenboven nog eeh Allbaba-schat bUeen moesten brengen ten faveure van de vemlelalten, die by hen zoo teordend huis* hadden gehouden.' Tenslotte *erd hun het recht op dekking door ver zekering, waarvoor zy jarenlang trouw hun premie hadden betaald, ontnomen. De ver- zekeringssommen voor de toegebrachte tchade moesten in *s lands schatkist gestort worden, ofschoon de als paria’s behandel- delde leden der groote en oude familie uit eigen buidel de herstellingen moesten laten verrichten. Op deze manier deden de leden der oude familie en de verzekeringsmaat- «chappijen zeer slechte en deed de edelste menschensoort zeer goede zaken en dt laatste leefde daarna nog lang en geluk- eel de hoofdstad is op het oogen- T—I blik vol van Walt Disney’s meester- X X iyke teekenfilm .Sneeuwwitje' en terecht, «rant al moge de jonge prins in crte film te veel aan een plakplaatje terlnneren en al houdt de figuur van Sneeuwwitje er te veel coquette chorusgirl- ventertjes op na en al u de dooreen- menging van het caricaturale en het realistische element in deze rolprent niet geheel harmonisch, in haar geheel Walt Disney's groote teekenfilm boeiend en kosteiyk gekleurd waarin de deugd wordt beloond kwaad wordt gestraft De wyze. worden gevreesd. d«t zy veel hooger zal syn dan in het oude rijk. Alle geruchten omtrent de invoering van ond:aagiyke kerkbelastingen moeten van de band gewezen worden als boosaardige verzin sels. Dierbare katholieken! Hecht geen geloof aan deze geruch'en en zegt dit ook aan uwe be kenden De Briteche zaakgelastigde te BeZyn heeft op het departement van Buitenlandsche Za ken heden protest Ingediend tegen de beschul diging van twee Duitsche dagbladen, die Brit sche staatslieden in verband hadden gebracht met den moord op Von Rath. vormt •en kykspel, en het waarop j^t kwaad, bedreven door de jaloersche en tvrannleke koningin wordt gestraft. Is zóó luguber, dat de Rykskeuringscommissie gemeend heeft de film aan kinderen be neden de 14 jaar te moeten onthouden. Maar hoe luguber sommige tafereelen in leze film ook zyn, is de werkeiykheld, die een kinderen hedentendage niet alleen niet wordt onthouden, maar ook bedreven soms niet veel verschrikkeiyker? En nu denken wij heuKh niet alleen aan kinderen in China en Spanje. De groote belangstelling, «elke de film Sneeuwwitje trekt ook by te volwassenen bewyst. dat de zin voor sprookjes, hoe onwaarschyniyk deze ook mo gen zyn. in onze technische, cynisch nuch tere eeuw nog geenszins dood is, en daar om zullen wy hier een sprookje vertellen, dat, gezien zyn luguberheid uiteraard fiechte voor begrypend» volwassenen, wier zenuwen tegen een stootje kunnen, be stemd is. Voorts deelde Chamberlain mede, dat de Briteche zaakgelastigde te Beriyn instructies heeft gekregen om een krachtig protest in te dienen by de Duitsche regeering ten aanzien van de recente artikelen In de Duitsche pers, waarin vroegere ministers en leden van het Lagerhuis in verband gebracht zyn met de recente gebeurtenissen. Het gaat om de keuze tusschen moreele her bewapening of nationale verwording. Die keuze zal beslissen of het ons gegeven zal zyn, uit- elndeiyk den weg te gaan van andere doode Koninkrijken en Keizerrijken, of dat ons Oe- wereld mag WEENEN, 14 Nov. Naar de United Press aan baar bladen meldt, neeri KarMliu»»! ïnniteer aan de geestelykheld van zyn aartediocees op dracht gegeven, lederen morgen onder de H. Mis en tijdens iedere avondoefening hel volgende herderiyke schrijven voor te lezen. „Er zyn den laatsten tijd geruchten in om loop gebracht, klaarbiykeiyk met de bedoeling om de katholieken er toe ie brengen uit de Kerk te treden. Op de eerste plaats wordt beweerd, dat voortaan per kind vyftig pfennig of meer moet worden betaald voor een uur godsdienstonder- Dlt gerucht is volkomen uit de lucht ge grepen. Een tweede gerucht betreft de heffing van een kerkbelasting. Momenteel is in kerkeiyke kringen nog niets bekend betreffende een eventueele regeling van de kerkeiyke betasting in de Ostmark. Even min hebben onder handelingen hierover plaats gevonden, en zelfs Indien een dergeiyke be lasting sou worden ingevoerd, behoeft niet te Het eerste bezwaar van den kanton rechter kan de advocaat-generaal dan ook niet als ge grond erkennen. Voortoover in het begrip „exploitatie” het begrip kostenvergoeding ligt opgesloten, waar over men volgens den advocaat-generaal van meening kan verschillen, heeft in leder geval de Kroon haar machtiging niet misbruikt. Nu kan men, aldus de advocaat-generaal, niet zeggen: „de Kroon ging toch te ver, want zy verbiedt het vervoer tegen iedere vergoeding, dus ook het gratis-vervoer. indien men een fooi aan den chauffeur betaalt”, want dan vergeet men, dat een fooi geen vergoeding is voer het vervoer. wy echter moeten ons zelf leeren de Christe- Ujke maatstaven van eeriykheld, reinheid en liefde op ons gedrag practlsch van toepassing te doen zyn en het vervullen van Gods wil den toetssteen van het publieke en particuliere (even te maken. Voor deae taak hssft lader het vnnr- recht zyn leven dienstbaar te mogen maken. Moreele herbewapening moet de grondslag zyn van het nationale leven zoowel als van elke werèldovereCnkomst. r was eens een heel oude en heel H groote familie, die over geheel de ■LLJ aarde verspreid was. De leden van deze familie geleken allen zóózeer op el kaar, dat Iedereen ze gemakkeiyk kon her kennen. Dat was voor die familie een groot crgeluk, want by de andere menschen «aren er maar weinigen, die de leden van die heel oude en heel groote familie moch ten lyden Zooals in alle groote families waren er ook In deze groote familie ver- achillende leden, die' de eer van de familie r iet hoog hielden, maar ten schande maak- ten, en daaraan meenden de leden van an dere, minder oude families, waarin mis dragingen evenzeer inheemsch waren, een onweoerlegbare rechtvaardiging te vinden toor het kwade hart, dat zy die heel oude en heel groote, over geheel de aarde ver spreide familie en haar leden toedroegeny In sommige deelen van de wereld, waar de edelste menschensoort in de meest vol maakte orde heette te wonen, werden de leden der oude en groote familie zoo mee- doogenloos vervolgd, verdrukt, ontrecht en gekweld, dat zy werkelijk geen leven meer had. En omdat de leden van de oude fa milie ook menschen waren en dus perkt waren in zelfbeheerschlng en zaamheld. geviel het, dat enkelen van hen met het hoofd ook de bezinning raakten en zich voor al het de familie aangedane leed moorddadig «treekten op een «rillekeurig gekozen exemplaar van de edelste en ordelykste menschensoort. die et op ganseh den aardbol haatte t« bestaan Dat zy daarby hun keuze soms lieten vallen op slachtoffers, wlen zy eigeniyk niets anders konden verwyten dan dat zy óók tot de Brahmanenkaste der supermen- achen behoorden, is menschelyk. aangezien vergissen in het algemeen menschelyk. en voor tot waanzin gebrachten zelfs redeiyk is. Toen deze wandaad van die enkelen bekend werd in het land, waar de edelste menschen soort in de meest volmaakte orde heette te wonen, brak daar een storm van veront waardiging los tegen alle leden van de cude familie, die wei-ls-«raar niets met t'eze wandaad te maken hadden en haar Kits scherp afkeurden, maar wier eenige tehuld het was, dat zy Toevallig onder het onmiddeliyk bereik van de veront waardigden vielen. Terwyi zy treurden over het wangedrag van enkele hunner verbijsterde familieleden, werden in de Naar verluidt werd da zaakgelastigde verwe- aen naar het antwoord, dat door Ryksmlnlster Goebbals 12 November j.l. gegeven is aan den correspondent van Reuter, tijdens een inter view, waartn hy seider „Wanneer dit werkalUk gebeurd is, hetgeen ik niet weet, dan keur ik dat niet goed en dan- zal ik deze vergissing cnmlddeliyk doel ophelderen." Verdaging der onderhandelingen, welker ope ning verwacht werd tusschen Londen en Ber iyn met het doel om in feiten de geest te doen spreken, die voorgezeten heelt by de opstelling der verklaring van Muenchen. wordt onver. tnydeiyk geacht door sommige politieke per- sooniykheden wier opvattingen «orden door den journalist Yorkshire Evening Post. Deze schryft hierin: De redevoeringen van Hitler en de nieuwe vervolgingen i Christenen in Diiltvchtand tonnen Het orgaan van het Vaticaan, de Oseer- vatore Romano, acht de door de nieuwe rassenwet ontstane breuk zeer pyniyk, gezien het feit, dat de Paus eigenhandig een schrijven gericht heeft aan het hoofd der Italiaansche regeering en aan den Konü.g, voor dat de nieuwe wetten waren aangenomen. In een, of ficieel uitziende, aanteekenmg «rijst het blad voorts op de tegenstelling tusschen de nieuwe fascistische wetten en het kanonieke recht. De Kerk heeft altyd huwelyken ontraden tus schen katholieken en personen van een ander geloof, doch haar optreden was geenszins dwin gend. De nieuwe wetten nu vormen een ver breking van het concordaat, waarvan artikel 34 de burgeriyke waarde van het kerkelyk hu- weiyk erkent. De Osservatore Romano merkt echter op, dat de nieuwe wetten betrekking zullen hebben op een tiental huwelyken per jaar, terwyi dank zy het concordaat jaariyks 300.000 huwelyken gesloten «'orden. Het Wad besluit; „De fatsoeniyke menschen zyn smar- teiyk verrast nu zy de concordaatsverplichtln- gen verbroken zien... van kapitaal belang.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5