De verdediging van ons land De Jodenhetze gaatrvoort Voortgezette viering van het Unielustrum L MINISTER ANTWOORDT DE TWEEDE KAMER De pogrom in de grensgebieden JODEN WORDEN VAN DE BEURS UITGESLOTEN JAARVERGADERING EN i BESTUURSOVERDRACNT I DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 Verdedigingsvoorbereiding Kustverdediging Economische weer baarheid M aterieel-landmacht Nederlandsch fabrikaat Dr. J. van Heugten S. J. Dienstplicht Lezing mr. L. Schlichting G rensbewaking Luchtverdediging De jaarvergadering Materiaal-zeemacht Defensiebegrooting Communistische party De „Angriff’ over het vraagstuk De KALVERT EELT-BEPERKING Treffende huldiging moderator van Heugten Vluchtelingen verhalen hun leed Bet aanleggen van Maginot- of Siegfried-linie zou tot on aanvaardbare financieele consequenties leiden De onmenschelyke maatregelen deden reeds veel nood ontstaan Hoe de nazi’s in de naby de Nederlandsche grens gelegen streken huishielden Commissie uit boeren-organisaties heeft audiëntie aangevraagd Mr. Schlichting spreekt over de sociale zyde der Katholieke Actie geen Duitsche vergeldlngsmaatrege- makend* Geestelyke verzorging Beklagenswaardige toestanden i De Joodsche Perscommissie deelt mede: „Volgens een vandaag uit Frankfort Main ontvangen bericht bestaat gevaar hongersnood onder de duizenden Joodsche kin deren en vrouwen, wier mannen bijna allen zljr. gearresteerd. Reeds thans wordt in een groot aantal gevallen voor de zuigelingen noch voor de zoogende moeders melk verstrekt. Daar om is dringend hulp direct noodig. Kamp voor dienstweigeraars Oud-gepensionneerden „Angriff” speelt de rol van edelmoedige Haven van NieuwdUiep F ID. (Van onzen redacteur) (Van onzen eigen correspondent) □rd- 1.968 Wai Vl plechtig vangt de commando de een gevoerd zijn be- t. Het overleg tusschen de ministers van 80- VOOI Dq bgffpr* Iri ny n tufiflrh*w DhI t-srh land OD De verhooglng van den gewonen dienst met 24,5 millloen is voor 19,7 millloen een gevolg van factoren, buiten de exploi tatiekosten gelegen. Voor verhooglng dezer laatste blijft dus een bedrag van ƒ4,8 mil- Hoen. i thans verklaren, dat de ter trekingen hem hebben ver- Voor zoover zulks mogelijk Is en met het de- fensiebelang in overeenstemming is te brengen, wordt het benoodigde materieel ip eigen land aangeschaft. 43.765 iniy- Polen over den status der onderbroken. De delegatie heeft nofc vangen op dé voorstellers^* sche delegatie heeft gedaan. Zij verlaten en heeft der Duitsche weten, dat zij te Warschau op haar voorstellen zou wachten. Zeer fel heeft men ook huisgehouden in het stadje Inslaken, in de buurt van Wesel. Inslaken heeft de grootste veemarkt van West-Duitsch- Thans is opdracht verstrekt, behalve het vliegveld bij Bergen, nog twee nieuwe vlieg velden aan te leggen. Het beschikken over vier vliegvelden moet uit een oogpunt van doelmatige dislocatie als een minimum ww- den beschouwd. 73.733 26883 1.018 1889 Het vraagstuk van een doelmatige verbetering van de haven Van het Nleuwedlep is in onder zoek. Aan de opruiming van het fort Harssens kan om financieele redenen niet worden gedacht eau dat 10- len- cü» ctra t A >nt; sd|jk kote Inderdaadheeft de minister nog den van na- ord- r M 104 123 zijn zoodanig verdeeld, dat in de garnizoenen van het Westelijk deel des lands een rechtzin nig en een vrijzinnig legerpredikant werken en evenzoo tn de garnizoenen in het Oosten des lands gelegen. BERLIJN, 14 Nov. (Reuter). Den Joden is voorloopig verboden, beurszaken te doen. De bedoeling van dezen maatregel is, een koers daling te voorkomen, .welke onvermijdelijk is, als de Joden hun aandeelen en obliga ti^ op de markt werpen teneinde de van beu geeischte bijdragen te kunnen oe talen. geen antwoord ont- ■elke zij aan de Duit- heeft Berlijn legatie laten antwoord op In verband met de excessen der laatste dagen wordt thans melding gemaakt van een groot aantal ernstige mishandelingen, om. uit Ber lijn, Dusseldorp en Neurenberg. Deze berichten, zijn van de meest betrouwbare zijde ontvangen Tb Polzin (Pommem) is dr. Leo Levy, eige naar van een meelfabriek, des nachts bij ex cessen doodgeschoten. Hij was vader van drie kinderen. Uit Frankfort a. d. Main worden nieuwe ge vallen van zelfmoord gemeld." De Berlljnsche Correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt aan sjjn Waar de wijziging in de plannen voor krutserbouw geen verandering meebrengt de vlootsterkte. die de regeering als doel streeft, is dit ten aanzien van het kleine ma teriaal zij het in geringe mate wel het gevaar De krulsersterkte is en blijft vastgesteld op drie eenheden. Hoe overigens de vervroegde vervanging een bewijs zou vormen voor het streven van de ma- rineleiding om tot een grooter aantal krulvers te komen, vermag de minister niet in te zien. Hij meent te mogen volstaan met er zij het ten overvloede op te wijzen, dat de regeering, en zij alleen, ten deze de plannen en richtlijnen vaststelt en dat hierbij noch van een eigen poll tiek van een onder haar staande instantie noch van eenlgen invloed van een orgaan van particuliere vereenlglng sprake kan zijn. Het Handelsblad verneemt, dat de Regeerings- commissaris voor Akkerbouw en Veehouderij, de heer S. L. Louwes, aan de commissie uit de be trokken boerenorganisaties heeft geantwoord, dat hij de uitnoodiglng tot een openbare gedach tenwisseling met dr. ir. M. D. Dijt over de kal- verteeltbeperklng van de han< uitnoodigende vereenlgingen stelling hebben genomen tegen de huidige teelt- regeling.” De commissie betreurt, dat in tegenstelling tot andere gevallen de Regeeringscommls- saris in principe blijkbaar niet bereid is. om in eigen persoon voor de veehouders de maatrege- len te verdedigen, welke mede in verband met het mond- en klauwzeer het bedrijfsleven zoo ruïneeren. ZIJ heeft thans op korten termijn een audiëntie aangevraagd bjj minister Steenbergbe. schen Archipel en in de derde plaats een verbe tering van de brandstofvoorzienlng voor de va rende vloot aldaar. Het mogelijk maken van den bouw van vlieg tuigen in Indië zou schatten gelds kosten en zou ons, in de periode van snellen vooruitgang waarin de vliegtechniek nog verkeert, toch niet anders dan tweede-rangs-vliegtuigen leveren. Het aantal zeeverkenners, tevens bommen werpers, wordt vermeerderd in het snelste tem po. dat bjj de fabricatie in de moederfabriek en in licentle-bouw H. T. L., te bereiken is. Voor dienstneming beneden den rang van of ficier werden aangenomen in 1937 974 personen, In 1938 zullen in totaal ongeveer 1075 personen worden aangenomen. Omtrent de uiteindelijke raming van de uitga ven ten behoeve van den kazernebouw ten laste van den kapitaaldlenst kan worden medegedeeld, dat deze uitgaven de thans aangevraagde be dragen naar alle waarschijnlijkheid niet te bo ven zullen gaan. pe uitgaven ten behoeve van den aanleg van vliegvelden, de inrichting van magazijnen en den aankoop van oefeningsterreinen, enz., kunnen thans nog niet in hun geheel worden overzien. Het bestelde infanteriegeschut komt geleidelijk en regelmatig beschikbaar. Er bestaan geen plannen om den houwitser van 15 c.M. door geschut van lichter kaliber te vervangen. De voedselvoorzieningen in tijden van buiten gewone spanning of oorlog behoort In eerste In stantie tot de bemoeiingen van den minister van Economische Zaken, onder wlen ressorteert het ryksbureau „Voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd”. De voedselvoorziening Van de weer macht is een onderdeel van de voedselvoorziening van de geheele bevolking, zoodat de voorberei ding ten deze in vredestijd geschiedt in nauw overleg met de organen van het departement van Defensie. Een wet, die zou beoogen reeds in vredestijd de bodemproductie te regelen, ten einde te komen tot de verbouwing van meer graan, stuit op groote economische en sociale bezwaren en ligt dan ook niet in het voornemen van de regee ring. wijst „omdat de reeds duidelijk Het verheugt den minister, dat zeer vele leden hulde brachten aan de weermacht .voor de wijze, waarop deze zich in de dagen van oorlogsspanning van haar taak heeft ge kweten. Met de eerder genoemde leden is de mi nister van oordeel, dat de mobilisatie van de troepen, welke betrokken zijn geweest by de grensbeveillging, dan wel bij de lucht verdediging en de kustverdediging, inder daad een uitstekende proef is geweest. I blad, dat practlsch Begonnen wordt met een H. Mis, opgedragen door den Unlemoderator. Dr. van Heugten, met assistentie van de moderatoren van Utrecht en Wagenlngen. Daarna volgt een geanimeerde ontbjjtlunch. waarna men zich tegen half twee naar de „Wagenlngsche Berg" begeeft, waar mr. L. Schlichting, hoofdredacteur van „de Tijd”, «yn rede over de sociale zijde van de Katho lieke Actie houdt. Een andere maatregel is de ontbinding van de Joodsche automobieldub. De „Danzlger Vorposten” schrijft, dat het besluit van het Duitsche volk met het Joden dom algemeen at te rekenen, ook het Duitsche Danzig Inslult. Deze algemeene afrekening moet er volgens het blad echter niet uit bestaan, dat synagoges branden en vensters rinkelen. Veeleer zullen de te nemen maatregelen worden bepaald door de politieke leiding van Danzig. In geen geval zal Danzig een toevlucht zijn voor Joodsche vluchtelingen, die te Berlijn. Praag of Warschau verdreven zijn. tengevolge van de arrestatie van alle Joodsche artsen te Berlijn er voor het grootste Joodsche ziekenhuis drie of vier dokters zijn overgebleven voor verscheide ne honderden patiënten. Twee Joodsche klinie ken met In het geheel 100 bedden, hebben hee- lemaal geen dokters. Te Soden, nablf Frajik- fort d. Main, is een Joodsch ziekenhuis voor teringlijders ontruimd. De patiënten zijn er uit gezet, en moeten maar voor zich zelf zorgen. Voorts meldt dezelfde correspondent, dat hjj van betrouwbare zijde vernomen heeft, dat 146 Joden dood geslagen zijn in het concentratie kamp van Buchenwald, tusschen de massa-ar- restatles van Juni en half Augustus. Omtrent pogingen tot rascistische beïnvloe ding van onze marine kan de minister mededee- len, dat hy, zoo deze mochten voorkomen, daar tegen met kracht zal optreden. tlale Zaken en van Defensie deswege gepleegd, beeft bereids tot overeenstemming geleid. De minister meent, dat er geen voldoende grond is voor het oordeel van verscheidene le den, dat het door de regeering aanvaarde stel sel van grensbeveillging niet aan het doel beantwoordt; niettemin is in onderzoek in hoe ver. op grond van de opgedane ervaring, daarin wijzigingen dienen te worden'aangebracht. De versterking van de weermacht, eenmaal aanvaard zijnde, brengt in haar consequentie onvermijdelijk stijging vM^de defensie-uitgaven* mede, ook al worden deze tot het strikt nood- ■akeiyke beperkt. Te dezen aanzien zyn door de gewijzigde ver houdingen op internationaal gebied sinds het vorige jaar enkele vraagstukken opgekomen of klemmender geworden, welke voorzieningen ver- eischen, waaraan niet valt te ontkomen. Het betreft in de eerste plaats de noodzaak om in bepaalde omstandigheden een redelijke bescher ming aan onzen invoer overzee te verleenen, in de tweede plaats den elsch van verhoogde waak zaamheid in sommige deelen van den Oost-Indi- Buiten beschouwing latende in hoeverre de Nederlandsche industrie in staat zou zijn vlieg tuigmotoren te leveren, zou het geven van op drachten tot aanmaak van dergeiyke motoren aan genoemde industrie niet raadzaam zijn, aangezien alsdan niet over de nieuwste typen vliegtuigmotoren zou kunnen worden beschikt. De door de communistische partij gehuldigde beginselen zijn oorzaak, dat de regeering er biet toe kan overgaan het voor ambtenaren bestaande verbod, om medewerking of steun verleenen aan bedoelde partij, bulten wer king te stellen Het is juist, dat het voornemen bestaat om bet kamp voor dienstweigeraars niet op het “land Rodenburg te vestigen, maar m de pro vincie Drente (boschwachteryen Gleten-Bor- <er> en om de leiding van dat kamp :n handen te stellen van den minister van Sociale Zaken. fend en er wonen vele Joden. Talrijke gebou wen zijn daar verbrand. In het Joodsche wees huis aldaar zijn alle ruiten Ingeslagen en ook een^ieel van den inventaris vernield. De wee- zen stonden angstig bijeen tijdens de vernie ling op de binnenplaats van het gebouw. By ons bezoek aan Essen begaven we ons naar de Steelerstrasze in de „Stadtmitte”, waar de grootste en schoonste synagoge van Europa is. In dit gebouw zjjn tientallen Hol- landsch-Duitsche huwelijken voltrokken. Vlak vóór den oorlog kwam dit monumentale bouw werk, dat millioenen marken heeft gekost, ge reed. Déze synagoge werd in brand gestoken. Het van graniet opgetrokken gebouw, hetwelk een geweldigen groenen koepel bezit, kon ech ter niet vernietigd worden. Nog legt hetgeen overgebleven is getuigenis af van de genialiteit van den bouwmeester. Van het Interieur is ech ter niets meer overgebleven. Nadat alles kort en klein was' geslagen is het in brand gesto ken en alles wat door het vuur kon worden verteerd is verloren gegaan. Het zal thans ge heel worden afgebroken Samenvattend gdwwagt spr. met een woord i van Vico van eert uitademingsperiode der cul tuur, terugzinking der expansie, samentrekking der weefsels, armere maar hardere en dichtere vormen. Ook in deze veranderde wereld heeft de Kerk de taak om het bovennatuurlijke licht te bren gen aan alle menschen. De natuurlijke middelen, welke haar in andere perioden hebben gesteund, staatsgezag, cultuur, liefdadigheid, zijn heden soms afwezig, soms vijandig, of hebben ’n groot deel van hun prestige of hun werkingsmogeljjk- heid verloren. Ook de Kerk ademt uit, wat geen inzinking, maar samentrekking is; zij concen- treert haar leven ih het essentieele apostolaat en versterkt dit door de leeken te organiseeren tot eën bijzondere zending. Met een uiteraard hinkende vergelijking zou ’men kunnen zeggenEvenals sommige nationale bonden in democratische en de zgn. partijen In totalitaire staten het staatswezen sterken, door dat de leden zichzelf sterker met het besef der politieke waarden en beginselen doordringen en dat besef mededeelen aan hun omgeving, zoo is de KA in de bovennatuurlijke gemeenschap der Kerk een uitgelezen schaar, die Haar leven in zichzelf versterkt en het aan anderen meedeelt, eenerzycte deelend in de apostolische taak der Dat de offers ten behoeve der defensie thans grooter zjjn dan het geval zou geweest zijn als die defensie, door' allerlei oorzaken, in het ver leden niet onvoldoende was verzorgd, kan aan de leden, die een opmerking in dezen geest maakten, gereedelijk worden toegegeven. 1 Het „moblliseeren” in eigenlijken zin van het geheele volk in geval van oorlog, zooals door ■eenige leden als noodzakelijk wordt gesteld, ligt niet in de bedoeling. Ten aanzien van de lichting 1939 kunnen de volgende getallen worden vermeld; Ingeschreven Af gekeurd Vrijgesteld: geestelijken Vrijgesteld: broederdlenst In vrjjwiUlgen dienst, uitgesloten, overleden, enz. Nominale sterkte aan gewone dienstplichtigen Van laatstbedoelde sterkte gaan vóór de ving en gedurende de eerste oefening nog eenige duizenden af ten gevolge van vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens afkeuring. De minister wenscht, mede gelet op de zeer aanzienlijke kosten, welke de aanschaffing van vechtwagens met zich zou brengen, zijn aanvankelijk voornemen om tot aankoop van een aantal van dergeljjke wagens over te gaan, voorshands in beraad te houden. Voor de geheele weermacht zjjn tfians vol? doende gasmaskers aanwezig. De aanmaak daar van geschiedt in Nederland. De minister rekent er op. dat in ongeveer drie tot vier Jaren op afdoende wijze kan worden voorzien in de aanvulling van het korps beroeps officieren. 'Het is niet uitgesloten, dat in 1939 aan een aantal capltulanten vergund zal worden bij het beroepspersoneal over te gaan. Bjj den staf der genie zijn, ten einde zooveel mogelijk te voorzien in een niet aan te vullen tekort aan officieren, vele burger-ingenleurs en -architecten te werk gesteld, die onder de leiding van genle-officieren mede kazernementen ea. hebben ontworpen. In verband met het vorenstaande heeft geen behoefte bestaan aan het verstrekken van op drachten aan particuliere bouwkundigen. Hangende de onderhandelingen heeft echter de eigenaar 29 Juni 1938 medegedeeld het ter zake gedane aanbod in te trekken. Het eenige civiele vliegveld, waaromtrent overigens met het oog op overname door het departement van Defensie onderhandelingen zijn gevoerd, was Waalhaven. De minister geeft een uiteenzetting van. de onderhandelingen met de gemeente Rotterdam, welke ten slotte werden afgebroken. Een besparing van eenige millioenen guldens zou door aankoop van de bovengenoemde vlieg velden geenszins zijn verkregen. Deze bespa ring zou slechts eenige tonnen guldens hebben bedragen. Hierbij worde aangeteekend, dat het vliegveld Waalhaven, hetwelk van te geringe af metingen is om als militair vliegveld in alle opzichten te kunnen voldoen, slechts met groote kosten zou kunnen worden uitgebreid. De kosten, aan de inrichting van dit kamp herbonden, worden geraamd op ƒ29.000, terwijl <fe exploitatiekosten per man en per jaar zullen bedragen ƒ625 Wagenlngen, 13 November Vond gisteren het officieele gedeelte plaats van de viering van het Zesde Lustrum van de Unie van Katholieke Studentenvereenigingen, vandaag is de meer interne viering .aan de beurt. Wederom bestaat er overeenstem ming tusschen het weer, de stemming en de plaats, waar het feest voor het grootste deel gepleegd zal worden. Het weer kan niet stralender, de stemming niet beter, de berg niet hooger. De minister blijft van meening, dat geen verandering dient te worden gebracht in het beginsel, hetwelk aan de bestaande, aan rede lijke wenschen tegemoetkomende, regeling ten grondslag ligt, namelijk dat alleen can een bijslag op pensioen aan oud-gepensionneerden zal worden verleend voor zoover aan een uit- keering boven het verleend pensioen bepaalde lijk behoefte bestaat. Het op 1 November opgerichte luchtverdediging omvat: den staf van het. commando luchtverdediging. de luchtvaartbrigade, de brigade luchtdoelartlllerle, het derde regiment genietroepen, het vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst, terwijl voorts de commandanten van de lucht- verdedigingskringen eveneens onder de bevelen van den commandant van de luchtverdedlgtng zjjn gesteld. Het is den minister niet duidelijk, welke gelegenheden de leden op het oog hadden, die betoogden, dat aan het Nationaal Jongeren terbond by gelegenheid van vlootrevues her- haaldelyk de regeling van de ontvangst der gasten wordt overgelaten. Hem is slechts éen vlootrevue bekend en wel die van 3 Septem ber De regeling van de ontvangst der gas ten was overgelaten aan een commissie, waarin behalve het Nationaal Jongeren Verbond ook vertegenwoordigers -Wan de katholieke jeugd- oentrale, den gereformeerden jeugdraad en de Oranje-garde zitting hadden. Te Washington heeft Huil vanmiddag op de persconferentie gezegd, dat de regeering de Jongste maatregelen tegen de Duitsche Joden met groote belangstelling gade slaat. Hy voegde hieraan toe, dat het gesprek, dat hy Zatérdag met den Duitschen ambassadeur hééft gevoerd over een minder belangryke kwestie was. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het achtste hoofdstuk (Defensie) der Ryksbegrooting voor 1939 is het volgende ontleend: Wel wordt nagegahn op welke wyze door uit breiding van het aantal der reeds bestaande verdedigingsmiddelen de defensieve kracht lp het grensgebied wa: te verhoogen. Als gevolg van de gebeurtenissen in Duitsch- land is de grenswacht te Wlnterswyk voortdu rend waakzaam. De laatste dagen kwamen met den Duitschen trein uit Borken aan het sta tion Wlnterswyk een 10-tal» Joodsche gezinnen aan, die de vlucht naar ons land hadden .ge nomen. De permanente versterking alleen van de oostgrens door sommige leden voorgestaan, ■ou, zooals ook door andere leden wordt opgemerkt, in strijd zjjn met de door ons land gevoerde zelfstandigheidspolitiek. Met de hier aan het woord zjjnde andlere leden is de minister overtuigd, dat het naar alle zijden aanleggen van permanente verster kingen in den trant van de Fransche Magl- not-linie of de Duitsche Siegfried-linie tot onaanvaardbare financieele consequenties sou leiden. Hetzelfde zou gelden voor een breed defensief kanaal langs onze grenzen, alsmede voor een centraal fort in Zuid- Limburg, dat ook overigens niet in het kader van de landsverdediging zou passen. Naar aanleiding van de opmerking van eenige leden, dat de maatregelen ter ver dediging van onze grens aan de zeezyde onvoldoende moeten worden geacht, kan de minister mededeelen, dat een systeem is ontworpen waardoor een redeiyke waarborg voor veiligheid wordt verkregen. Spr. zal de K. A. trachten te schetsen niet in haar wezen, maar als verschynsel In de huidige samenleving en wel als een „waarnemer”, die geen gezag heeft en wien een zekere oppervlak kigheid niet ongeoorloofd is. Het verschynsel der K.A. bestaat hierin, dat in onzen tyd het leekenapostolaat, dat altyd heeft bestaan, een nieuwe gestalte aanneemt, doordat het wordt opgeheven in het hierarchisch bestel der Kerk en met een officieele zending wordt belast. Dit verschynsel werd door prof. 8. Tromp S.J. vergeleken met de (geleldeiyke) in voeging der kloosterorden in het organisme der Kerk. De stroom van het bovennatuuriyk leven der Kerk door de historie wyzlgt als het **9^* haar bedding. Drie dingen treffen terstond het oqpr Ten eerste de versterking en verhekQnyjsrtWe plaats der leeken in de Kerk en de^pheffing van een zekeren afstand die clerus en leeken méér dan in vroeger eeuwen was gaan scheiden. Ten tweede: hét samenvallen van de instelling der K.A. met een tyd van groote omwentelingen waarachter de opkomst der totalitaire regimes. Ten derde: de rustelooee insistentie, waarmee Paus Plus XI de instelling der K.A. in alle lan den heeft gevorderd en gepropageerd. In de grensplaats Bocholt heeft men den Joodschen koster uit zijn bed gelicht en in nachtgewaad naar de synagoge gesleept. De man werd gedwongen de deur te openen, waarop men hem alle Joodsche spreuken, welke op de wanden stonden, heeft laten voorlesen. Vervol gens is alles op de meest intensieve wyze ver- nlekh—-Een Jood is van schrik en ontroering overlede- De praeses van de MSI., mej. Annie Haan biedt dan als lustrumgeqchenk een prachtigen vooMttershamer aan. Ook de praeses van de Missie Inter Acade- miaie, Eddy Geelen, feliciteert het Uniebestuur en beveelt de gebedsactie aan. Vervolgens heeft de ceremonie nn de stuursoverdracht plaats. Het nieuwe Uniebe stuur is als volgt samengesteld: Jacq. Gooden (Delft), praeses; mej. Luus Bartels (A’dam) praeses M.S.I.; Toon Knüppe (Rotterdam) quaestor; Dré Trummers (Tilburg) abactis. De nieuwe praeses ontvouwt dan het pro gramma voor het volgend Jaar. Hierna wordt de vergadering besloten. Een zeer genoegiyke borrel en een luisterrijk <of misschien beter ,.lustrum”-ryk) diner, waar veel gespeecht en veel gezongen wordt en waar het ongeloofeiyk gezellig is. besluit dan deze prachtige lustrumviering, die vooral dank xjj de voortreffeiyke organisatie door de Wagenlng sche vereenlglng een grandioos succes werd. Na de opening geeft de praeses een verslas, van de .Jalts et gestes” in het afgeloopen Uniejaar. Het afgeloopen Jaar heeft gestaan in het teeker. der Kath Actie: Dr. Thyssen hield een reelts voordrachten; in Rhynauwen werd hier aan een weekendconferentle gewyd; terwyi op Initiatief van Mr. Paulussen 8. J. de encyclie- ken-actie w^rd opgezet, die hopelyk groote re sultaten zal boeken. Meer dan andere Jaren was de Unie dit Jaar een centrale van inlichtingen voor het studen tenleven. Vervolgens worden de Kath. Stud. Dag, Missiecursus, het Kamp der Meisjes Inter Aca- demiale. het Pax Romana-congres. het inter nationale contact, het contact met anders denkende cultureele en sociale organisaties, de retraites, dé Uniepubllcatles gereleveerd. De praeses spreekt tenslotte de hoop uit dat het volgende bestuur op het in de afgeloopen der tig jaren gelegde fundament zal kunnen voort bouwen. Vervolgens brengt de abactis verslag uit over het zeer omvangryke secretariaatswerk, waar aan de bureausecretaresse, mej. Peetere, een ovei groot aandeel had. De quaestor vermeldt in zijn verslag triom- fanteiyk het batig saldo van f 4.87. 1 Vervolgens huldigt de praeses den sym- pathieken Unlemoderator Pater Dr. van Heugten, die dit jaar zyn eerste lustrum viert. Een groote krans van laurierbladen en lysterbessen wordt hem om de schouders gelegd. Pater van Heugten, bescheiden als steeds, weert af, maar hy ontkomt er niet aan. Geroerd bedankt hy voor deze hulde, maar hoopt van verdere omkransingen ver schoond te zullen blUyen! hiërarchie, anderzijds overal doordringend met haar bezieling. Spr. besprak, daarna in het kort de verhouding der K.A. tot andere organisaties, wier godsdien stig doei met tUdeiyke doeleinden gemengd ia. Zy kunnen met de K.A. samenwerken en van haar nieuwe kracht ontvangen; beider verhou ding volgt echter de bovennatuur! yke wet die luidt: „Zoekt eerst het Ryk Gods en al het overige zal u toegeworpen worden.” Alle men- scheiyke vraagstukken kunnen slechts vanuit de bovennatuuriyke bestemming hun oplossing vin den en die oplossing is alleen een bykomstig gevolg, geen doel, van het zoeken naar Gods Ryk. Tenslotte ultte spr. de verwachting, dat vele studenten, die door hun leeftyd en hun studie tegeiyk idealistisch en sceptisch zyn. juist in de katholieke actie dat absoluut goede vinden, waaraan zy zich willen wijden. De K.A. is geen minimum en haar organisatie berust niet op het beginsel van de meeste leden en de minste las ten. zy beteekent een steile weg. maar het is de eenige. Door een aandachtig luisterend gehoor, waar onder wy o.a. Dr. Ir. Brulneman en Dr. Thys sen opmerken, wordt deze rede harteiyk toege juicht. Na een uitgebreide thé complet verlokt dan het prachtige herfstweer velen tot onderzoe- kingslftchten langs de Rynoevers en op deu ^hiingschen Berg. Anderen ondernemen een ft op 'n minder groot terrein, nJ. den daus- :r /Cnca kwart over vier jaarvergadering aan. Het ligt in het voornemen de nieuwe militaire vliegvelden uitsluitend binnen de vesting Holland aan te leggen. Met den eigenaar van het vliegveld Ypen- burg werden onderhandelingen gevoerd over den aankoop van dat veld. Inderdaad heeft de minister nog geen defi nitieve beslissing genomen omtrent de vraag in hoever wyzlgingen dienen te worden gebracht bet thans gevolgde stelsel der geestelyke verzorging. Wel kan hy rei ®ke gevoerde b «erkt in zyn overtuiging, dat de ambteiyke geestelyke verzorging der militairen niet be hoort tot de taak van de legerpredikanten en •almoezeniers, maar deel uitmaakt van de roe- 9*ng der kerken. De legerpredikanten en aalmoezeniers heb- ten oen bemiddelende functie en aan ben is geen zielszorg in ambtelyken zin toe vertrouwd. D» werkzaamheden van de legerpredikanten Een schema, weergevende het doel en de organioaUe van de economische en indus- trieele verdediglngsvoorbereiding bjj het departement van Defensie is gereed en is ter griffie van de Kamer gedeponeerd. Onder het opschrift ,^oe leven de Joden in Duitschland" houdt de „Angriff” zich bezig met de maatregelen tegen de Joodsche bevolking, en schryft onder meer: „Het bedrag der boete, die den Joden is op gelegd, maakt op het eerste gezicht den Indruk een groot bedrag te zyn. Daarby moet echter worden opgemerkt, dat in Duitschland onge veer 700.000 Joden in den zin van de wetten van Neurenberg leven. Daarbij komen nog an derhalf millloen menschen van gemengd ras Als men het vermogen dezer personen op acht milliard martj( begroot, is dat niet te hoog ge schat. Sedert 1933 zyn ongeveer 180.000 Joden ge ëmigreerd. In de groote steden is het percen tage Joden echter nauwelyks veranderd. Wee nen staat aan de spjts met 10 procent, dan volgen Frankfort a d. Main met 4,7 en Beriyn met 3,7 prqeent. De nationaal-socialistische staat beeft de voorwaarden voor een eigen cultureel leven der Joden geschapen. In drie steden bezitten de Joden een eigen symphonie orkest.” Noot het gevoel van het Duitsche volk, aldus vervolgt bet blad, is natuuriyk slechts één op-* lossing van bet Joodsche vraagstuk mogeiyk: de emigratie. Het is waar, dat de emlgratlemo- geiykheden aanzleniyk verminderd zyn, door dat de andere staten de Joden niet wenschen op te nemen. De Joden kunner. ongestoord in Duitschland leven, als hun rasgenooten in het buitenland len noodig up de vraag, waarom ueze vernieuwing juist in onze dagen tot stand komt, trachtte spr. te antwoorden door in korte trekken de omwen teling te schetsen, die zich in de huidige wereld voltrekt. Men kan die omwenteling zien als de doorbraak van het proletariaat naar het eerste plan der samenleving, zooals de Fransche revo lutie die van den derden stand was. Maar de huidige revolutie lykt eerder een volksverhuizing in verticale richting, omdat het nieuwe volk grootendeels vreemd staat tegenover de be staande cultuur. Als men echter van barbaren of. horden spreekt, moet men zich rekenschap ge ven, dat het de schuld der cultuurdragers is, wanneer de bewoners van hetzelfde huis barba ren gebleven of geworden zyn. Noch als leiders, noch als weerhouders van de „volksverhuizing” spelen de intellectueelen een rol van beteekenis. Verachting van de Intellec tueelen kenmerkt de revolutie. Een nieuw verschynsel is ook het leidersbe ginsel, dat de politieke orde der democratie, wel ke op den burgeriyken levensstijl gebouwd was. doorbreekt. Wordt het volk tot massa, dan bar sten de vormen der democratie. Omvattender dan de verandering van politieke vormen is het verschynsel. dat de politiek de overhand krygt over de economie. De staatkunde scheen weini ge jaren geleden nog slechts een functie van de economie te zyn; nu ziet men in en tusschen de landen een herleving der zuiver politieke stellin gen en hartstochten, dwars over de economische belartgen heen. De staatkunde en de staten zelf krygen 'n zelfstandiger en hartstochtelyker ka rakter, -dat tot heftige conflicten met de Kerk aanleiding geeft. Dieper zoekend komt men op ’n verandering in de harten der menschen. Nega tief zou men die zoo kunnen omschryven, dat de hebzucht verdrongen wordt door hoovaardy. Dc verheeriyking van het trotsche leven boven 't bezit en het gënot der dingen en ook boven den geest, uit zich o.a. in de verachting van het intellect, de verwerping van de heerschappy der rede, de afschaffing van het mededoogen, de vergoddeiyking van wil en macht, de cultuur van den haat. Maar ook positieve waarden ver dringen die der negentiende eeuw. Waaraan het najagen en het genieten van het bezit haar ka rakter gaf en waarin ook de intellectueelen de waarden van den geest in een exclusief raffine ment als een bezit hebben genoten en niet ge deeld. Dez^ positieve waarden als moed, offer vaardigheid, tucht, zyn grootendeels ontstaan uit wat spr. noemt de .Ascese” van den oorlog, de oefening in moreele kracht, die millioenen eenvoudige menschen toen vier jaar lang hebben gepresteerd. Als ongewenschte vreemdelingen moesten ze met denzelfden trein weer naar hun .Heimat” terug. „Al ons hebben en houden is verwoest en in brand gestoken,” zelde ons een vluchte ling. „en met niet anders by ons dan de klee- ding, die we aan hebben, hebben we de vlucht genomen.” Toen ze weer in den trein werden gezet, speelden zich dramatische tooneelen af. Drie Joden zagen kans de grens langs een z.g. „smokkelpaadje” te passeeren. Op hun tocht naar Wlnterswyk werden ze door de grenswacht naar men weet wordt er langs de grens door marechaussees, bygestaan door soldaten, dag en nacbt gepatrouilleerd aan? gehouden. Voorloopig zyn ze in het politiek bureau ondergebracht om heden via Zcvena^r_ te worden uitgeleid. Zaterdagmiddag hebben we een tocht door JVestfalen gemaakt, waar we ons konden over tuigen dat ook hier de Jodenvervolging in haar ergsten vorm woertrt»-. Het gesprek in Duitschland vormden overal de groote vernielingen van Joodsche eigendom men: in tram en café sprak iedereen over het gebeurde. Den geheelen dag schoolden groote groepen nieuwsgierigen voor de vernielde hui zen. In byna elk dorp en in elke stad in West falen ziet men winkels, welke met planken zyn dichtgespykerd. In vele gevallen biyken de eigenaars die moeite niet eens genomen te heb ben. Het publiek is over het algemeen van oordeel, dat het Jammer is, dat er voor zoo groote waarde* verloren is gegaan, maar woorden van afkeuring vernamen we niet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9