B Groote kleine politiek en Fokker keert 7 interimdividend uit z Personeel-beleid der P.T.T VERKEERSCONTROLE PALMOLIVE VOSSENJACHT i v VAN Pt VCR|GE WEHK ONBEZOLDIGDE VICKS HOESTBONBONS Lucht Verdediqinqs Fonds Verduisteringen te Weesp I- GRIEPWEER! CRIT1EK VAN VELE KANTEN PLEIDOOI VOOR DE DUITSCHE JODEN - WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER Betrokken ambtenaar overleden Twintig jaar B.V.L. Niet de eerste maal te Aannemersbedrijf te gronde De algemeene regels gewijzigd N Spoorwegraad Ook Uw steun! de Giften voor Defensie Clear in gkoer sen Crisiscredietregeling voor den middenstand De Nationale Landstormcommissie gehuldigd Voor preferente aandeelen 5 voorgesteld BIJ DE DUITSCHE POLITIE IN DE LEER VAKBONDSGEBOUW VOOR VLUCHTELINGEN DOE MEE AAN DE PALMOLIVE VOSSENJACHT Christelijke scholen voor ongeveer f 15.000 benadeeld Belasting op de doode hand o UIT DE STAATSCOURANT Zendt Uw bijdrage aan het Een versterking van vlieger?reserve is ver sterking van onze Neu traliteit 7 7 HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. t DEN HAAG, 15 November 38 tegel met te (Van onzen parlementairen redacteur) Den Haag, 15 November 1938 De den S- genheid noodig. :t bedrijf zoogenaamd geheel zUn zoon. Dit was echter een iet ril Blijkens de Jongste verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie la tot nu toe ohtvangeif t 136.139,65. Koersen voor stortingen op 16 November 1938 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmarken t 7435; Lires f 943. vergadering der commissie Hierna werd de film vertoond. Deze doet ge boorte en ontwikkelingsgang van den B.VL. zien, waarbij In vogelvlucht de belangrijkste gebeurtenissen In den B.VL. naar voren komen, met als sluitstuk het défilé van den B.VX>. op 27 Augustus JX voor HM de Koningin. Na hartelijk applaus is het slot van deze bij eenkomst tot een hulde geworden voor generaal en mevrouw Duymaer van Twist en de leden van de Nationale Landstormcommissie, in ver band met het 26-jarig bestaan van den B.VX*. sn irl j- en niéten. (Van onzen parlementairen redacteur) ch rtp srs n» k- naar beneden kreeg dat kostenpeil door de de valuatie. Sindsdien ligt het niet meer hooger dan elders en sindsdien staat de aanpassing dan ook stop. Volkomen consequent. Semper idem! Volgens het Vaderland zijn vier Inspecteurs van de Haagsche politie Vrijdag naar Duitsch- land vertrokken om veertien dagen lang de Dultsche polltiemethoden te bestudeeren. In kasteel „Oud Wassenaar" te Wassenaar is Maandagavond een bijeenkomst gehouden van- vertegenwoordigers van de gewestelijke land- landstormcommlsslën uit ons land, ter intro- ductje van de nieuwste landstqrjnfilm .30 jaar B.VX,”. - ,ii Onder de gasten waren de minister-president, dr. H. CoiUn, de ministers H. van Boeyen dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. A. de Wilde de bur gemeester van Wassenaar, dr. 8. F. A. O. M. baron van Wijnbergen, de leden van de* Natio nale Landstormcommissie, voorts de comman dant van het veldleger, luit.-generaal J. J. O. baron van Voorst tot Voorst, de chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürstner, de oud-mlnisters mr. dr. J. Donner, jhr. ir. O. O. A. nn Lldth de Jeude en Ir. M. C. E. Bongaerts, de hoofdaalmoezenier, kolonel mgr. J. J. J. Noordman en mgr. dr. H. A. Poels. De voorzitter van de NLC, de heer Duymaer van Twist, sprak enkele woorden, ter inleiding van de film, waarbij spr. eraan herinnerde, dat het precies 20 jaar geleden was, op den dag af. dat de Friesche en Limburgsche vrijwilligers in Den Haag aankwamen, waar het landstonnkorps Zuid-Holland-West in de koninklijke stallen gelegerd was. Postgiro 287177 Deo Haag, tea aame vaa 4a Vereenlging voos Nationale Veiligheid. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van den raad van commissarissen yen de N.V. Nederlandsche Vllegtulgen- fabriek Fokker is besloten aan de binnen kort te houden vergadering van houders van preferente aandeelen voor te stellen de di rectie te machtigen om over te gaan tot een voorloopige uitkeering over het boek jaar 1938 van 5 pct. dividend op de pro- ferente aandeelen en van 7 pet. dividend op de gewone aandeelen. i Help Uw keel infectie voorkomen °!52? met Het bondsbestuur van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden heeft het jeugdgebouw van den bond, op de Schelenberg te Lunteren, ter beschikking gesteld voor de huisvesting van Dultsche Joodsche kinderen. Ten slotte wordt nog in herinnering gebracht, dat het in het voornemen ligt, om ook. wan- heer het indertijd voor den bedoelden steun maatregel gestelde maximum van f 3.000.000 is bereikt, met de credletverleening voort te gaan »n derhalve de genoemde grens zoo noodig te overschrijden. Een van die internationale vraagstukken In tusschen, een vraagstuk, dat, zooals de heer Schouten terecht opmerkte, tevens ten voeten uit teekent tot welke afschuwwekkende gevol gen een helllooze levensbeschouwing voert, werd door den drang der gebeurtenissen zélf aan de orde gesteld: het vraagstuk van de Dultsche Joden. De gebeurtenissen aan de an dere zijde van onze Oostgrens, dingen, waar van de heer de Marchant et d’Ansembourg zich verleden week reeds met eenige schaamte afwendde, hebben bij de overgroote meerder heid van de Kamer zóó diepe gevoelens van afkeer gewekt, dat men van alle kanten by de Regeerlng aandrong op grooter soepelheid In de toepassing van het asylrecht en op ruimer openstelling van de grenzen voor de vervolg den. Aanvankelijk dachten de heeren de Vis ser en Albarda de Regeerlng te interpelleeren over haar voornemens te dien aanzien, doch toen de Voorzitter de gelegenheid openstelde om by de nog' niet voleinde replieken op de algemeene beschouwingen over deze kwestie te spreken, zoodat de Regeerlng veel eerder de gevraagde inlichtingen zou kunnen verstrek ken, legde de heer Albarda zich daarby neer. De heer de Visser niet! De Joden In Dultsch- land moesten maar wachten, tot hij de gele genheid kreeg te Interpelleeren! Eerst de „eer” van de communistische fractie! HU kreeg zyn zin „natuuriyk niet. In antwoord dan op de van verschillende kan ten tot hem gerichted aandrang tot mildheid en soepelheid, verklaarde dr. Coiyn categorisch, dat do regeerlng van het eerste oogenblik af ac tief is geweest ten aanzien van het acute vreem delingenprobleem, door het jongste pogrom in Duitschland In het leven geroepen. Aanstonds heeft zy een aantal onder onmlddeliyken druk staande Joden toegelaten en een aantal Joodsche kinderen, die bij de Nederlandsche grens waren samengedrongen, opgenomen. De vraag echter of rij veel verder zal kunnen gaan, hangt niet van haar alleen af. Zoolang de andere landen hun grenzen potdicht houden ook België treft te dien aanzien geen enkelen maatregel verzekerde de premier den heer Bierema, die meende, dat men daar te lande bezig is kampen in te richten kunnen wy niet alléén de deuren ontgrende len. Dat zou ten gevplge hebben, dat de heele stroom zich richt naar het ééne open gat In het Westen. Niemand, die eraan twyfelt, dat wy niet by machte zyn alles op té nemen. Maar hoe veel Joden kunnen wy dan wé! opnemen? Tien duizend. vyfduizend? De Kamer hééft geen En of de heeren Schouten en De Wilde al vol komen terecht betoogden: „Dit is geen servi tuut, de wet loopt het volgend jaar af”, de heer Teulings week niet en stemde tegen met de Chrlsteiyk Hlstorlschen. Drie van zyn fractie- genooten, de heeren v. d. Putt, Groen en Truyen hielpen den minister nog net aan zyn twee mlllioen. Met 38 tegen 33 stemmen werd de be lasting op de doode hand gecontinueerd. cyfers genoemd, ook niet by de dupliek. Dat biyft dus aan de regeerlng overgelaten. De re- geering heeft den bouw van twee barakkenkam pen in voorbereiding genomen. Wellicht zullen eenige duizenden Joden daarin toevlucht kun nen vinden. Bovendien heeft zy door middel van hare gezanten de regeeringen te Kopenhagen, a Londen. Brussel en Bern laten polsen over de mogeiykheid in gemeenschappeiyk overleg stappen te ondernemen, die een aantal Joodsche vluchtelingen In veiligheid kunnen brengen, doch ondanks den telegraphischen aandrang tot spoed, die nog heden naar de verschillende ge zanten uitging, werd nog geen resultaat te dien aanzien bereikt. Of de regeerlng nóg verder zal gaan en hoevéél verder zy zal gaan, hangt in hoofdzaak van de nadere berichten omtrent de gebeurtenissen In Duitschland af. Het kan héél wel zyn, dat de berichten binnen enkele uren of dagen zoo onrustbarend worden, dat de regee- ring besluit tot nóg ruimer toelating. De regee- ring doet in ieder geval wat zy kan en wat zy meent niet te mogen laten* Intusschen richtte dr. Coiyn tot hen, die de belangen der Dultsche Joden hier te lande be- nartlgen deze waarschuwing: weest voorzichtig voor het óók in óns land smeulend antl-semie- tisme. Haalt ge te veel Joden binnen onze gren zen, dan loopt ge de kans, dat dit smeulend vuurtje wordt aangewakkerd en gU zoudt den Nederlandschen Joden daarmee een slechten dienst bewyzen. Een zéér verstandige raad. De berekeningen, door minister De Wilde in de mlllioenennota opgezet, stelden voorop, dat de regeerlng in 1939 over dezelfde belastingen zou kunnen beschikken als in 1938 en daartoe moe ten een aantal tydeiyke heffingen, die met dit jaar zouden afloopen, worden verlengd, allemaal tegeljjk In één wetsontwerp. Husselen deze velerlei heffingen staat ook de belasting op de goederen in de doode hand, een belasting, die in 1934 zoowel van Christeiyk Historische als van Katholieke zyde slechts met de uiterste schroomvalligheid als een noodoffer werd aanvaard, onder het uitdrukkeiyk beding, dat zy efn tydelljk karakter zou dragen, zoodat na afloop van den voor de belasting vastgestel- den termyn vry zou kunnen worden beslist over- contmueering. De heer Teulings nu meende dat voor een der- geiyk offer thans geen noodzaak meer bestond er. stond, hoewel hy liefst de geheele wet kwyt wilde, aan de zyde van den heer Rutgers van Rozenburg, die een amendement had Ingediend, strekkende tot ’t vrystellen van goederen, toe komende aan den eeredienst. Minister De Wilde streek over zyn goede hart. Hy kon de twee mlllioen van de belasting ón mogelijk missen, maar wilde wel den nieuw ge stelden termyn Inkorten, niet tot en met 1941 zou hy de belasting aanhouden, doch tot eind 1939. Dus nog een jaartje. En hy beloofde plech tig dan geen verlenging meer te zullen vragen. Het complex belastingmaatregelen, dat hij voor dien aanhangig zou maken, zou hem tot het In lossen van deze belofte de vryheid doen vinden. Dit ruime gebaar deed de heer Rutgers van Rozenburg capituleeren. Hy trok zyn amende ment In, doch de heer Teulings hield voet by stuk. Deze „inbreuk op de vryheld van de Kerk" mocht niet worden gehandhaafd. De belofte “Van minister De Wilde was uitstekend bedoeld, maar met zulke servituten hebben wy zeer recente ervaringen. Tegenstellingen heeft men trachten te vin den tegenstellingen tusschen de vier katho lieke ministers en de zeven andere, tegenstel lingen tusschen den minister van Onderwys en zyn ambtgenooten en tegenstellingen tus schen het beleid van den heer Coiyn in het verleden en het beleid van het thans zittende kabinet. Daarmee is in groote lynen de inhoud van de algemeene beschouwingen van dit jaar gekenschetst. En él die suggesties heeft de Regeerlng met nadruk van de hand ge- weaen. Men heeft de tegemoetkoming aan de groote gezinnen, zooals die in de komende belasting herziening ligt vervat, beschouwd als een over winning van de katholieke ministers op hun ambtgenootep. Geen woord van waar, ver klaarde Dr. Coiyn en hy verklapte de-^Carrier, dat by de behandeling van de belastl in het kabinet over deze tegemoetki geen woord is gesproken. Men heeft getracht den minister wan On derwys los te pellen uit dit kabinet en laten doorschemeren, dat men het voornemen koes tert hem te laten tuimelen, omdat men zyn beleid inzake de leerllngenschaal afkeurt. Dat beleid kwam echter herhaalde malen in het kabinet ter sprake en eenstemmig is de Re- geering van oordeel, dat thans geen nieuwe gelden voor uitbreiding van de leerllngenschaal kunnen worden aangevraagd. Het oordeel over het beleid van Minister Slotemaker op dit punt kan niet worden losgemaakt van het oordeel over het beleid van het kabinet in zyn geheel. Het ware lafhartig den bewindsman van onderwys, die zich met een beslissing van het kabinet heeft vereenigd, over die be slissing te laten struikelen. Men heeft tenslotte den Dr. Coiyn van thans tegenover den Dr. Coiyn van enkele Jaren ge leden trachten te stellen. Dat deden zy, die in het rapport-Westhoff een synoniem zagen van het Plan van den Arbeid, terwyi deze belde documenten toch van heel andere grondge dachten uitgaan. Dat deden zy, die nog steeds niet willen Inzien, dat het standpunt van den minister-president ten aanzien van de han delspolitiek geenerlei prlncipleele wijzi ging heeft ondergaan, doch alleen door den druk der afwezigheid van vryhandelspartners practlsch moest ombuigen. En dat deden ook zy, die belangstellend informeerden hoe het met de eertyds zoo veel geprezen .aan passing" stond. Nog steeds hetzelfde, antwoord de de premier. Toen het kostenpeil van het Nederlandsche bedryfsleven hooger lag dan dat van het buitenland, was het noodig op ver laging daarvan aan te sturen. Den laatsten duw n- Het geheel overziende, mocht Dr. Coiyn wél klagen: wat blyven al dit soort opmerkingen laag by den grond. Het parlement had by deze algemeene beschouwingen waariyk grootere politiek kunnen voeren, had zich aan een be tere taak kunnen wyden dan aan het naarstig zoeken van scheurtjes in de Regeerlng. had aan de vraagstukken van internationalen om vang en van levensbeschouwende diepte, die de tegenwoordige wereld beroeren, meer aandacht mogen besteden. Door hetgeen thans aan het licht is geko men, wordt ook een aannemersbedryf, dat ja ren in Weesp heeft bestaan, te gronde ge richt. O. P. P. was nJ. timmerman en aan nemer, doch had indertyd. toen hy lid van den raad was, bel overgegeven aan i formaliteit, om te voorkomen, dat de firma niet meer had kunnen inschryven voor wer ken van de gemeente, in verband met het raadslidmaatschap van P. In werkelykheid bleef laatstgenoemde de leider van het bedryf en volgens de verklaringen van den zoon heeft de overledene hem indertyd van élle détails in zake den hopeloos slechten flnancleelen toe stand van de zaak onwetend gelaten. JJ. Za terdag is het personeel voor de laatste maal uitbetaald en allen hebben hun ontslag ge kregen. Het bedryf in zyn geheel is stopgezet. Daar de firma P. o.a. den bouw van de nood- slachtplaats voor den Gemeenteiyken Vleesch- keuringsdlenst had aangenomen, heeft het ge meentebestuur thans met een anderen plaat- seiyken aannemer een regeling getroffen voor den verderen bouw van bedoelde inlichting. Over 1937 werd een interim-dividend van 8% en een slotdividend van 17% over de gewo ne aandeelen uitgekeerd, terwyi over 1937 aan preferente aandeelhouders 5% werd betaald. Toen in de afgeloopen dagen de na latenschap van C.P.P. geregeld moest worden, bleek de toestand van dien aard te zyn. dat de erven weigerden haar te aanvaarden. Een nader Ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat er groote tekorten waren. Behalve verschillende particulieren, die vorderingen op den overledene hadden wegens geleend geld, bleek, dat vooral de Chr. Schoolvereenl- glng. waarvan hy een kwart eeuw pen ningmeester was geweest, een der meest benadeelde lichamen was lijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de be groeting van Waterstaat werd van verschillende zijden gewezen op de ontstellende toename van het aantal verkeersongelukken. Men hoopte, dat de invoering van de Wegenverkeerswet met wegenverkeersreglement en -beschik king daarin verbetering zal brengen. Ceze hoop zal alleen dan vervuld kun nen worden, wanneer politietoezicht op de naleving van de verkeersvoorschrlf- ten, wat thans vooral op de buitenwe gen nog zeer veel te wenschen over laat, in aanzienlijke mate wordt uitge breid en verbeterd. Terecht werd door vele ledefï het aantal rijksveldwachters en marechaussees, dat in het bijzonder belast is met de opsporing van verkeers delicten, zeer onvoldoende geacht. Hoe onvoldoende dit is, ervaart iedere weg gebruiker, die meermalen daags kan constateeren, dat er nog vaak op onver antwoordelijke wijze „gesneden” wordt tusschen elkaar tegemoetkomend ver keer, dat stop- en achterlichten van vele auto’s niet of onvoldoende functio- ceeren, dat menige fietser zijn levens licht waagt door te weinig zorg voor zijn spatbordlicht, dat er tal van ernstige icrkeersfouten worden gemaakt, waar door ook de goede weggebruikers in le vensgevaar worden gebracht. Een af boende uitbreiding van het verkeerstoe- richt houdende personeel van de rijks- veldwacht en de marechaussee mag aantrekkelijk zijn uit het oogpunt van verkeersveiligheid en van werkloosheids- strijding, zij zal wel weer stuiten op het keiharde slagwoord: „Er is geen geld.” Indien met dit slagwoord, dat in dit ver band vrijwel neer zou komen op een: „Geen geld, dus je leven”, de zoo noodi- ge uitbreiding van de professioneele verkeersinspectle zou worden afgewim- reld, zou een andere oplossing van dit vraagstuk van levensbelang kunnen ge zocht worden, een oplossing, waarmee practlsch geen geld gemoeid zal zijn. D* .algemeene r regels", volgens welke deze eredleten worden verleend, zyn derhalve gewy- *iéd In dien zin. dat de credletverleening zal •trekken ter tegemoetkoming aan Uqulditeits- moeiiykheden. waarin overigens volwaardige middenstandsbedryéten, buiten de schuld van den ondernemer, zyn geraakt uit hoofde van in den betrokken bedryfstak heerschende omstandlg- nvden. terwyi de eisch. dat het bedryf moet be staan hebben vóór 1 Januari 1930, is vervangen door den eisch, dat het bedryf gedurende ten minste vyf Jaar heeft bestaan. ulk een oplossing is te vinden en wel in een sterke uitbreiding van het reeds bestaande systeem der onbezoldigde veldwachters. Men zou aan een veel grooter aantal particulie re weggebruikers, door de groote ver- keersorganisaties als K. N. A. C. en A. N. W. B. al of niet in samenwerking met de verkeerspolitie uitgezocht en ge toetst, buiten bezwaar van ’s lands kas (ie bevoegdheid kunnen verleenen over treders ter plaatse te verbaliseeren. heeds van?-de wetenschap, dat in den particulieren auto, dien men snijden wil, of dien men op een vierbaansweg in de derde baan naar links wil inhalen en voorby vliegen, iemand kan zitten met •le bevoegdheid proces-verbaal op te ma ken, z)l een preventieve werking uitgaan cp den wilden weggebruiker, die naar de wijze lessen van de overheid en de groote verkeersorganlsaties niet luisteren wil en dus maar moet voelen, niet alleen in rijn eigen belang, maar ook in dat van allen, die hij door roekeloosheid of ach tloosheid practlsch naar het leven staat. WIJ meenen, dat onder de vele beproefde en ervaren weggebruikers, wier leven menigmaal door minder ge wetensvolle en minder beschaafde ver- keersvandalen ernstig werd bedreigd, gemakkelijk een aantal bekwame en be trouwbare particuliere verkeersinspec- teurs zou zijn te vinden, die van de hun verleende politioneele bevoegdheid gaarne ten algemeenen nutte een wel dadig gebruik zouden maken ter ver- hooging van de veiligheid op den weg. ZILVERVOSSEN Men. A. de Jon«-Wolthoff, Freneker» Men. B. Roodurhild. den Hae«Men. M. B. A. Enklnar- van Steyn, Dekten; Mevr. Wijnobel, Terwimeten; Mevr. J. M. Miiden-Zaayer, Heemstede. BURGERS E. N. R. RIJWIELEN I Hr. A. L Mulder. Helmond; Mej. W. H. Doncker-v. Maren. ZaltbomnMi; Traua Neija, NeerMevr. S. Terhorwt-Via, Woubragge Hr. G M. Crum. Heeteum. AUTOPEDS i Hr. U de Wilde, Nijmegen; Mevr. W. H. Donker-Derks, AarlerixtelMevr. M. de Graaf, Noord- wiik a. Zee; Mevr. S. H. d. Woude-Van Dijken, ZuidbroekHr. N. d. Burg, BaamMevr. Pmikwna, MakkumMej. Pcthr. Klaasie, SchiedamMevr. J. H. v. Deventer-Boesveld, BrammenMevr. A. Habers, Deven ter Mevr. K. Boelhouwer-Swets, GravenhageHr. R. HÜIcgen, GeleenMevr. E. Hallink-van Hasselt, Enschede Fr. H. W. Lemehnk, OostcrboutMevr. W. J. Streekstra- Klaarhamer, Dokkum Mej. Miep Du nek er, Amsterdam Mevr. P. L. Koekkoek-Baars, AlmkerkMevr. J. J. Smcets-Timmermans, SittardMej. M. A. van G Leerdam Hr. H. G. Gazenbeek, HiltegersbergHr. J. G. v. d. Berg, Bornc. Toen op 3 October JX te Weesp aan de groe ve van den 78-Jarlgen c; P. P. door burge meester Dotinga, door predikanten en be stuursleden van vereenlglngen den overlede ne groote hulde gebracht werd voor zyn ver diensten als penningmeester van de Chr. scholen gedurende een lange reeks van jaren, kon men weinig vermoeden, hoe binnenkort aan het licht sou komen, dat degene, wien men dank en hulde had gebracht, hierop al lerminst aanspraak had kunnen maken, daar hy er in geslaagd was. het jarenlang In hem gestelde vertrouwen op schromeiyke wyze te misbruiken. Intusschen mag het onbegrypeiyk heeten, 1 dat de oudste bestuursleden steeds den pen- ningmeester hebben gehandhaafd, als men weet hetgeen ons thans van onverdacht betrouwbare zyde werd medegedeeld dat 7 jaar geleden eveneens reeds een tekort In de 1 kas werd geconstateerd en dat zelfs 14 A 15 i jaren geleden het óók al in dat opzicht niet klopte. De overleden penningmeester nam een vooraanstaande plaats in in kerkelyke krin gen en waar drie predikanten zitting hadden 1 in het schoolbestuur, achtte de' penningmees- ter zich veilig voor een te diepgaand onder- zoek naar zyn beheer. Daarby komt, dat C. P. P., in gevallen dat hy dreigde vast te loo- pen, over een byzondere mate van vrymoedig- held, om niet te zeggen brutaliteit, beschikte, waardoor hy de zoo dringende noodzakeiyke openbaarheid steeds heeft weten te voorko- men. Op de dd. 31 October gehouden leden- Schoolvereeniging hééft een commissie nog rapport uitgebracht over de boeken en bescheiden van den pen ningmeester, welke in orde waren bevon den. In verband hiermede hebben wy ons tot één dier commissieleden gericht, die ons verzekerde, dat de cyfers, welke overgelegd waren. Inderdaad ook klopten, méér.... thans biykt. dat van het bedrag, dat by de bankiers aanwezig moest zyn volgens de administratie, niets meer over was. Ook de bovengenoemde secretaris van het school bestuur verzekerde ons, dat er in de boeken niet geknoeid sou zltn. minister van Financiën moge zich over deze hoogst gunstige commercieele resultaten van de P.T.T. de handen wryven, in de Kamer vragen zich velen niet zonder bezorgdheid af mgt welke middelen deze door sommigen exorbitant hoog geachte resultaten zy Werden bereikt op een omzet van 90 mlllioen wer den verkregen. Ging dat niet te zeer ten kosfe van den verbruiker en misschien nog meer ten koste van het personeel? Dertien sprekers traden hierover met minister in het kryt. Een fiksche inzet van het seizoen der avondvergaderingen! Onderscheidt men met den heer Amelink (AA), die door de sodaal-democraten Faber en Van Braambeek, door den vryzinnig-demo- craat Oohen, door den katholiek IJsselmulden en door verschillende anderen werd bygeval- len, onderscheidt men In het personeel der P.T.T. een kern van vaste krachten en daar omheen een zoom van tydeiyk aangenomen arbeldscontractanten, dan neemt men in het personeel-beleid van het bedryf de tendens waar de kern steeds kleiner en den zoom steeds grooter te maken. Reeds telt het personeel der P.T.T. volgens de berekeningen van den heer Amelink byna 7700, volgens die der heeren Faber en Cohen ruim 13.000 arbeidscontractan- ten. Voor al deze ambtenaren worden de ar beidsvoorwaarden niet zooals het volgens den heer Amelink hoort publiekrechteiyk, doch privaatrechteiyk vastgelegd. Da heer Oohen Hoewel het uiteraard heel moellyk was. da delijk het juiste cyfer van het tekort vast te stellen, kon men ons wel de verzekering geven, dat het bedrag, waarvoor de ontrouwe pen ningmeester da vereenlging benadeeld heeft, zich bewegen moet om de f 15.000.Dit be drag vormde het totaal aan kasgeld aldus deelde de secretaris van het schoolbestuur, ds. D. Rlngnalda Jr. ons mede het bezit der school als zoodanig was onaangetast gebleven. A.s. Vrydagavond zal een vergadering worden belegd, teneinde den flnancleelen toestand der vereenlging gezameniyk onder de oogen te alen. Behalve de Chr. Schoolveréenlglng Is ook de Nieuwjaars-commlssle (een kleine vereenl ging. die de armen by de jaarswisseling be denkt) waarvan de overledene eveneens pen ningmeester was, voor een belangryk bedrag benadeeld. Het juiste cyfer kon men ons nog niet noemen. Aan de heeren J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie by de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, te Utrecht, en san Ir. H. E. Ver schoor van Sleeuwyk. hoofdinspecteur, adjunct chef van den dienst der exploitatie bU de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, te Hilversum, is op verzoek ing. 1 Nov. eervol ontslag verleend als lid en plaatsverv. lid van den Spoorweg raad met dank. Tot 15 Februari 1939 zyn benoemd tot lid van den Spoorwegraad de heer J. Ekite en tot pl.verv. lid dtf heer O. F. H. Glesberger. beiden hoofdinspecteur by de N.V. Nederlandse!» Spoorwegen, te Utrecht. voegde daarby een andere klacht: de werk zaamheden van het staatsbedryf breiden zich voortdurend uit; er worden op de postkantoren belastingen geïnd, er wordt een telex-net be heerd. men bezorgt aangeteekende stukken tegenwoordig aan huis, men neemt verschil lende functies van de betaalmeesters over, het aantal telephoon-aanslultlngen groeit gestadig en ondanks dat alles blyven de promotie kansen van het personeel gering. Jongens met 5-jarige H.B.S. loopen er als losse hulpjes by. Verschillende diensten zyn overbezet met goed koop vrouweiyk personeel. Tal van menschen hebben géén volle dagtaak en kunnen door de versplintering van hun werktijd de nlet-bezette uren onmogelyk productief maken. Er worden machines aangeschaft, die steeds weer men schen op straat werken. Kortom het per soneel van de P.T.T. betaalt de winst. En men dringt er by den minister op aan verandering te brengen in de sociale politiek van dit staats bedryf en het uitdrukkelijk opdracht te geven meer mee te werken aan de bestryding van de werkloosheid. Een andere groep leden meende, dat de gebruiker van de diensten der P.T.T. de winst moet opbrengen. De heer Hilgenga (S.D.A.P.) byvoorbeeld klaag'de over de bediening van het platteland, waar de bestellingen te laat komen de kantoren onvoldoende huisvesting ge- De heer Wendelaar (Lib.) vergeleek het aantal telephoon-aanslultlngen In ons land met de cyfers van andere landen Zwitser land en Denemarken hebben per 100 Inwoners ongeveer driemaal zooveel toestellen als wy en concludeerde daaruit, dat het Telefoon- bedryf nog steeds geen juiste tarleven-polltiek voert Belde beschuldigingen wees minister Van Boeyen in een zéér zakeiyk betoog van de hand De P.T.T. is geen slecht werkgever en geen uitbuiter van zyn monopolle-positie. Zie naar zyn budgetten: de uitgaven aan personeel nemen daarop een vrijwel constante plaats In. Van de styging der uitgaven voor het komende jaar komt 60 pot. aan het per soneel ten goede. Wanneer straks de 48-urlge Werkweek algemeen ^zal zyn doorgevoerd koat dit het staatsbedrijf 150 k 300.000 gulden, de verbetering van den besteldienst op het plat teland kost 130.000 gulden alleen aan personeels de betere dienstregeling voor kantoorhouders, de automatiseering van de telephoon, dat alles eischt belangrijke uitgaven aan loon en ten slotte heeft de P.T.T., door in hooger mate dan vroeger haar materialen van Nederlandsche bedryven te betrekken, werkgelegenheid ge schapen voor naar schatting zeker 300 man Een aansporing tot verruiming van werkgele- heeft dus dit staatsbedrijf allerminst Zie dan naar de tarieven: niet alleen naar de grondtarieven, doch ook naar die voor leder gesprek. Voor de locale gesprekken staan wy op een lager peil, dan alle ons omringende landen. Duitschland vraagt viermaal zooveel, Zwitserland twéémaal zooveel en Engeland. Frankrijk en België alle beduidend meer voor een locaal gesprek. Het eenige waarin wy duurder kyn is het tarief voor internationale gesprekken en eer de binnenlandsche tarieven worden verlaagd, zal dus daarin verbetering moeten komen. By het beoordeelen en pro- duceeren van cyfers over de telephoonaanslui- tingen per hoofd van de bevolking in Neder land verlleze men niet uit het oog, dat in ons land de gezins-sterkte aanzienlyk grooter is, dan in andere landen, dat het verkeer by ons zeer behooriyk is, vergeleken by elders, en tenslotte, dat het aantal aansluitingen elk jaar niet onaanzleniyk met 10,13, soms 13.000 voor uitgaat. De minister heeft zyn begrooting zonder hoofdeiyke stemming binnengehaald. Aangehouden werd de stemming over een wetje, waardoor het van algemeen belang werd verklaard het hotel De Abdy te Middelburg ten behoeve van het archief der provinciale griffie in Zeeland te onteigenen. De heeren Mes (R.K.), Van Sleen en Kryger spanden hun krachten in om den minister te overtuigen, dat hy evengoed ergens anders In Middelburg een nieuw gebouw kon neerzetten voor dit doel. Waarop minister van Boeyen betoogde dat dit niet kon. Ergens anders sou hy niet over voldoende ruimte kunnen beschikken ten- zy, dat hy het stedeschoon grondig bedierf «ui daartoe werkt de stedeiyke bouw-verordening uiteraard niet mee. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer o.a. het volgende medegedeeld: By de wet van 14 Juni 1934 werd op de be- grootlng van financiën voor 1934 een artikel uitgetrokken, strekkende onder meer tot dek king van verliezen, welke voor het rijk voort vloeien uit de zgn. „crisiscredletregeling” voor den middenstand. Eenzelfde artikel kwam ook °P de daaropvolgende begroetingen voor. De wenscheiykheld is gebleken de .algemeene regels" hiervoor te herzien. De credletverleening toch op den voet van de geldende regeling be perkt zich tot volwaardige middenstandsbedry- ven, welke uitsluitend ten gevolge van ..crisis omstandigheden" In Hqulditeltsmoeiiykheden zyn «raakt. Het; wordt echter steeds moeliyker de financleele moeliykheden, waarin degenen, die een beroep op deze regeling doen, verkeeren, toe te schryven aan de reeds verscheidene jaren «leden Ingetreden economische crisis. Zonder in het karakter van den maatregel, die naar ■Igemeene erkenning, gunstige resultaten heeft •f«worpen, verandering te brengen, moest de omschrijving der gevallen, welke voor zoodanige hulpverieenlng In aanmerking komen, worden herzien. Als een aardig douceurtje valt de schatkist den laatsten tyd telken jare een verre van onaanzienlijke winst uit het staatsbedryf der Posteryen, Telegrafie en Telefonie in den schoot, een winst, die dit Jaar niet minder dan acht-en-een-half mlllioen bedraagt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15