Ju u Op gemene kosten. - 'SiA Holland streeft weer Met zijn af gelegde vlag Naar de boorden Van het Noorden Naar den ongeboren dag. Holland groeit weer! Holland bloeit weer! Hollands naam is weer her steld! Holland uit zijn stof verrezen, Zal opnieuw óns Holland De Bondgenooten trekken op Utrecht, De Engelschen worden geroe pen, De Franschen vlugten aan alle kanten, De zee is open, De koophandel herleeft. Het volk krijgt een vrolijken dag Ach de dagen Onzer plagen, Lieve broeders, gaan voorbij. Uit dit duister Rijst de luister Van een nieuwe heerschappij. Vi'ZTs weren; Stervend heb ik 't u gemeld. handeling. Elk dankt God. De oude tijden komen weer om, v - -,.v EEN VOLK MAAKT ZICH WEER VRIJ Toen Van Hogendorp Holland van den Franschen druk bevrijdde, woonden Willem Li •F *en plaatje uit ’t stadsche Amsterdam. Huurkoetsje, of „Brommertje”Het was een vrij gebrekkig vervoermiddel. De burger zelf maakte er gewoonlijk weinig gebruik van Deze mode ia hier in Holland spoe dig nagevolgd, temeer omdat zij onze vrouwen van vlakby getoond werd door de dames van de vele Fran- sche ambtenaren, die zich hier in den lande gevestigd hadden. Amsterdam was de eerste stad, waar de opstand tijdens de Novemberdagen begonnen. Deze prent laat zien, hoe in den nacht van IS op 16 November Amsterdammers op de Nieuwe Brug het douane-huisje der Fransche ambtenaren in brand hebben gestoken. De Fransche douaniers waren Mer bijzonder gehaat, daar zij waren aangesteld voor de heffing van een belasting op koloniale goederen, bedragende 40 pet. Wie hieraan niet voldeed kon er op rekenen, dat zijn waren in beslag werden genomen. (Naar n teeke ring van G. Lamberts. Rijksprentenkabtnet te Amsterdam) Nationale Garden. Zij werden gevormd uit Nederlandsche jongemannen van 20 tot 26 jaar, die niet tot de actieve krijgsmacht waren geroepen. Oorspronkelijk staande onder Fransch bevel, kozen zü, bij het uitroepen der .bevrijding onmiddellijk de partij van den opstand. De hier afgebeelde prent geeft de Hoofdwacht weer te Muijderbergh, gelegerd voor de blokkade van de vesting Naarden, die langen tijd in de macht der Franschen bleef. De levendige voorstelling vormt een van de aardigste prentjes, die het Rijkskabinet uit de Novemberdagen van 1613 heeft verzameld lands KOLONIALE LEGER. Toen in de jaren 17931795 de Repu bliek der Nederlanden in een oorlog was gewikkeld met Frankrijk, liet Willem V de koloniën overgeven aam Engelsch bestuur. Wy verloren zoodoende de Kaap, Ceylon, Coro mandel, Malabar, Sumatra, West- Indië en ook tenslotte Java. Na de bevryding in 1813 kregen wy de helft terug. De hier afgebeelde soldaat ia in ge sprek met een verkoopster van reukwater. (De prent is gemaakt door Joh. Bemme, en gedrukt te 's Gra- venhage by F. J. Weygand Vgl. Prof. Brugmans, Gedenkboek 1813) Prins van Oranje-Nassau en zijn gemalin Frederika Louisa Wilhelmina in Engeland Met zijn vader, stadhouder Willem V, was hij in 1795, bij de komst der Franschen, daarheen uitgeweken. Vanuit Engeland volgde hij de gebeurtenissen in Europa. Op 19 November zond Gijsbert Karei twee gezanten naar Londen; dezen meldden hem den opstand. De Prins landde op 30 November in Scheveningen en werd op 2 December 1613 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ingehuldigd als souverein vorst, Willem I, koning van Nederland. Hij is de eerste koning uit het Huis der Oranjes, grootvader van Willem Hl, die de vader is van Wilhehnina, onze regeerende vorstin Eenmaal souverein vorst schreed Willem I op gezette tijden naar de Vergaderingen der Aanzienlijken. Hoewel door de Grondwettelijke bepalingen zijn macht aanmerkelijk was besnoeid, genoot hij het voorrecht van een Persoonlijk Gouvernement in den vorm van een erfelijk koningschap. Critiek is hem niet gespaard. Zijn werkkracht ontaardde meerdere malen ‘in bemoeizucht en gelijkhebber!)maar hij bezat een diep verantwoordelijkheidsgevoel, een groot zelfvertrouwen en een veelzijdige kennis van zaken. Al was hij geen geniale Persoonlijkheid, met zijn onmisbare talenten heeft hij energiek gewoekerd japon dateert nog uit den tijd van het ..Directoire". De lange, recht naar beneden «vallende rok is „Empire". gMHIlUIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIflIillllimillllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllliaMMMMNMNMMNMMNMW £1/ De „grand seigneur" en helper van Van Hogendorp, graaf Van der Duyn van Maasdam, die met Gijsbert Karei vanuit Den Haag den opstand bestuurde. Het was geen persoonlijke eerzucht, die hem dreef, deel te nemen aan de leiding, maar een zuiver gevoel van liefde tot het vaderland. Met Van Hogendorp onderteekende hij de proclamatie. Ruim van blik, trouw, moedig en bescheiden, heeft hij zijn krachten in dienst gesteld van het volk, in welks bevrijding hij den weg zag open liggen naar een betere toekomst Het Fransche Staatsbestuur had ons land verdeeld in departementen. Ziehier de gouverneur, Charles Frangois Lebrun. Hij resideerde in de hoofdstad en woonde in het Paleis. Toen in den nacht van 15 op 16 November de Amsterdam mers de huisjes in brand staken van de Fransche douaniers, werd Lebrun van schrik bevangen. Des anderen daags verliet hij ijlings het paleis aan de achterzijde, om naar Frankrijk te vluchten. Een vrouw uit het volk zag hem vertrekken en zei: „Die oude sukkel heeft het ons niet gedaan!” De MODE van 1813'stond, even zeer als nu. sterk onder den invloed van de politieke gebeurtenissen. De hier afgebeelde dame draagt een kleed in empire-stijl, zooals Napoleon dien in Frankrijk had ingevoerd. Be wonderaar van het oude Romeinsche keizerrijk, richtte Napoleon zich voornamelijk naar den styl der De vreugde bij de komst der Franschen in ons land in 1795 was gelijk aan de blijdschap der Trojanen bij het inhalen van het verraderlijke paard. Hier ziet men de stadsbe woners in argeloozen kout bijeen, sprekend* mei elkan der over Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Men con verseert met drukke gebaren, babbelt over de berichten, dobbelt, drinkt en debatteert., alles héél gezellig onder het loerend oog van het Jacobijn- sche terrorisme. De bevrijder van het Nederlandsche volk, GIJSBERT KAREL VAN HOGENDORP. Hy was het, die op 17 November 1813. toen Napoleon verloor by Leipzig, te Den Haag de nationale vlag deed hyschen. Hy vormde een algemeen bestuur tot aan de komst van een nieuwe regeering. Met Van der Duyn van Maasdam richtte hij de beroemde proclamatie tot het Nederlandsche volk: ,,God helpt degenen, die zich zelven helpen." Hij riep den Prins van Oranje uit Engeland en maakte hem tot souverein van de nieuwe, vrye natie. Zoo vreugdevol men in 1795 danste om den Franschen „vrijheidsboom”, zoo blij ver nam men in 1813 de neder laag van Bonaparte. Hier ziet men den keizer, teruggekeerd uit Rusland. In plaats van een triomfteeken houdt hij een verdorden tak in de rechter hand. Alarmblazers, fluit spelers en muzikanten maken vroolijk misbaar om zijn treu- rigen aftocht. Reptielen ver gezellen den imperator, wien eens de heele wereld aan de voeten lag. Vreugdeboodschap uit naam van den Prins aan het volk bekend gemaakt door van Limburg SUrum. gouverneur van Den Haag en atgedrukt op een strooibiljet van de Haagsche Courant op 19 November 1S13). Op 20 November was, ondanks den opstand, ons land nog voor een groot deel in de macht der Franschen. Hun legers handhaafden zich nog binnen Utrecht, Qorkum en vele andere plaatsen. Hier ziet men een schermutseling bij Dordrecht op 24 November. Daar sloegen zij voor de gezamenlijke legers der bondgenooten op de vlucht. (Naar een teekening van J. C. "Schotel, berustend in het Rijksprentenkdbinet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13