de voor RHEUMAHEK De Rijksmiddelen in October Mundi Victor h Beleid om de „wilde bussen Belangrijke vinding bioscopen ONZE PHYSIEKE VOLKSKRACHT U krijgt HET RAP EN DE RECHTS GELIJKHEID WEINIG ZEGGENDE RESULTATEN FYNNON SALT 99 r r Elf mille voor het Roode Kruis 0 ft - 10 CIS. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER -w- Een kleide ketterjacht Woningen voor groote gezinnen BEGROOT ING VAN AMSTER DAM VOOR 1937 VAN FVNNON SALT it zy ttjm- tot DttK* HAAG. ie November 1*38 I* I op een -.4? Groote voordeelen de niet geven r«n hooffintensiteits-lantaarn van een cinema-projector, met ter vgprgrond het geheele nieuwe lamp-systeem nóor de Philips euper-t den imp (Van onzen parlementairen redacteur) andere groepen in de Kamer pathle. Werkfond» etelt onder bepaalde voorwaarden gelden vgcr bouw beschikbaar Alléén Fynnon Salt is opgebouwd uit 7 ge neeskrachtige zouten. Alléén Fynnon Salt be vat Lithium. Daarom kunt U van Fynnon Salt resultaten verwachten. Kiest daarom Fynnon Salt ter bestrijding van Rheumatiek, Spit, Ischias etc. Laat Fynnon Salt U afdoende verlossen van die kwellende pijnen. ten aanzien van een algemeene toepassing van het Rap wacht de minister dus'nog steeds de beslissing van den Hoogen Raad af, en voor het ultbiyven *van een wetswijzi ging. die aan de onzekerheid omtrent de rechts geldigheid van het Rap een einde kan maken, is niet de minister van Justitie, doch diens ambtgenoot van Waterstaat verantwoordelijk. Na de beslissingen van den Haagschen rech ter, jongstleden Maandag getroffen, geluk- Algemeene Rekenkamer, den heer Zuyderhoff, die kort geleden een artikel vol loftuitingen over het Hltler-réglme In Duitschland publi- Aan de behandeling van deze kwestie ging een kleinigheid vooraf: bjj de begrooting van Hoofdstuk II der Rljksbegrooting, waarin de gelden voor de Hooge Colleges van Staat wor den aangevraagd, wees de heer VAN DER GOES VAN HATERS (8.DA.P.) op een erg ongelukkig gebaar van den president van do Een der eerste belangrijke voordeelen van deze nieuwe installatie Is wel het verkrijgen van een constante lichtbron, zonder dat een voortduren de contróle en by-regeling noodig Is. Daardoor bezit het beeld over het geheele vlak, ook aan de randen, een buitengewoon ge lijkmatige helderheid. Vooral voor kleurenfilms Is dit van belang en de vertooning van het gees tige reclame-fllmpje in kleuren „Doornroosje” van Philips-radio na een uiteenzettng van Ir. Neliven, leverde daaraan *het bewijs. Het blauwwitte licht geeft verder een zeer plastische beeldlndruk, zooals we zagen, toen on fragment uit de film „Gelukkige landing** vertoond werd. De contróle van het toestel is uiterst gemak- geluk, doordat de verschillende onderdeden zeer handig uit elkaar gehaald kunnen worden, zon der dat men vitale deelen raakt. We wezen reeeds op de eenvoudige bediening en de geringe warmte-ontwlkkellng, waarbij nog gevoegd moet worden een belangrijk hooger Uchtrendement, wat neerkomt op een relatief gering electriciteltsverbruik. Aan een lunch, de na afloop van de demon stratie, in Hotel des Pays Bas werd gehouden. Het wordt bijna eentonig, om maand na maand te herhalen, dat de Zegelrechten het zoo slecht doen. Ook nu weer Is de maand- opbrengst een half millioen beneden de raming en zelfs een millioen lager dan vorig jaar, toen October toch ook al geen uitvlieger was. Door al deze tegenvallers heeft het nadeelig verschil met vorig jaar reeds de 10 millioen overschre den. Dit is op een bedrag van 18 millioen een enorm bedrag. Zóó erg had ook minister de Wilde het niet verwacht, die tenminste voor deze 10 maanden nog 3*4 millioen meer ge raamd had. De groote schuldige is hier de beursbelasting, welke in dezen tijd van her nieuwde malaise op het Damrak bij de op brengst van vorig jaar zelfs niet In de schaduw recht, is een opbrengst in 10 maanden van 82’4 millioen nog zoo kwaad niet. Gaat het zóó door en daar is alle kans op in deze twee laatste maanden van het jaar dan zal op 31 Decem ber de enorme som van 100 millioen benaderd, zoo niet overschreden worden. Met dit beeld voor oogen mag voor volgend jaar, wanneer wellicht eenlge „beschermende” tarieven in werking zijn getreden, een opbrengst verwacht worden, die ver boven de 100 millioen ligt Over de Accijnzen valt -ditmaal weinig verontrustends, maar toch ook nog niet veel goeds te zeggen. Behalve zout en wijn, kwamen alle boven de maandramlng, suiker zelfs be langrijk (bijna 7 ton). Toch was dit accres niet zóó hoog, dat, de bevolkingsaanwas In aanmer king nemende, van een meer verbruik per hoofd gesproken kan worden. Nog steeds oefent de verarming der massa haar invloed uit op deze heffingen en het is wel zeker, dat hier niet eerder een beteekenende stijging zal op treden, vóór de aangekondigde verlaging van enkele „overbelaste” accijnzen. Voor de Omzetbelasting was October minder gunstig. Na enkele maanden met een behoorlijk accrès, vertoont wijnmaand weer een tekort van 6’,4 ton. Toch is na 10 maanden per saldo nog 214 millioen boven de raming bin nen gekomen. eeuwen heen de grootste vrijheidsheld van het Dultsche volk werd geschilderd en waarin den democratischen Staten de raad werd gegeven spoedig, althans tijdelijk, tot den dictatorialen bestuursvorm over te gaan. Aan deze publicatie, die naar het oordeel van den heer van der Goes aan wangedrag, waarop ontslag kan volgen, grenst, zou tot overmaat van ontzetting een der ministers spontaan adhaesie hebben betuigd! De minister-president, Dr. COLUN, suste het geval. De beer Zuyderhoff heeft geschreven onder, den6 verschen indrukvan de gebeurte nissen te München. Zeker, hy had beter niet kunnen schrijven Heemskerk zei het zoo juist: er wordt véél te véél geschreven en ge drukt maarmen overdrijve toch de betee- kenh van die uitlating niet. Men bljjve in zijn beoordeeling binnen de grenzen van het rede lijke. En wal die mlnlsterieele adhaesie-be treft: ministers krijgen héél veel artikelen toe gezonden, waarop ztf met een beleefdhelds- briefje antwoorden. Waarschijnlijk is den heer van der Goes een dergelijk briefje onder oogen of is hem vaag de inhoud daarvan ter oore gekomen. Méér niet) Het heele gevalletje leek een beetje op een niet prettig aandoende kleine ketterjacht. Daar moesten de soclaal-democraten toch boven staanl De minister van Blpnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een schrijven gericht in aansluiting by zijn circulaire van 23 Juni jl., waarbij een regeling voor den bouw van wo ningen voor groote gezinnen in uitzicht werd gesteld. In d^t schrijven deelt de minister mede, dat ten behoeve van den bouw van woningen voor groote gezinnen met beperkt inkomen, die niet in staat zijn, de huur van een voor zulk een gezin voldoend ruime woning te betalen, door het Werkfonds gelden beschikbaar worden ge steld onder de volgende voorwaarden: bet Rap geen twijfel meer mogelijk is? Het. antwoord van minister Goseling deze vragen kwam hierop neer; de Regeering belet dén dienst der „wilde bussen” op' bepaalde trajecten niet primair ter op een rentevoet van 3*4 procent en een loop tijd van 35 jaar, of zooveel langer of korter als In verband met de dan geldende omstandig heden noodig moet worden geacht. Deze voorschotten worden bepaald op zooda nige bedragen, dat de annuïteitslasten gelijk of nagenoeg gelijk zijn aan dlie, welke zouden drukken op de exploitatie van, voor de cate gorie van bewoners geschikte, woningen van normaal type, d.wx met drie slaapvertrekken, die te zelfder tijd in dezelfde gemeente zouden worden gebouwd; tot dekking van het deel der stichtingskosten, dat geacht wordt overeen te* komen met .de extea-kosten, tengevolge van de meerdere noodzakelijke 'Woonruimte, worden bijdragen A fonds perdu verstrekt. e. De bouw en exploitatie der woningen moet plaats hebben, hetzij door vereenigingen, ven nootschappen of stichtingen, uitsluitend jn het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam en ais zoodanig toegelaten, hetzij door gemeenten. a d. De voorschotten zullen het karakter heb ben van voorschotten ingevolge de Woningwet en worden, evenals de-onder b. bedoelde bijdra gen A fonds perdu, toegekend by gemeen schappelijke beschikking van den minister van Financiën en dien van Binnenlandsche Zaken. dan nóg is het feit, dat practisch heeft men algemeen den lof over deze nieuwe vinding gezongen waarbij een gerechtvaardigde trots tot uiting kwam, dat het een Nederland se!:- Industrie is, die haar aan de wereld brengt. De bekende natuurkundige. Prof. dr. L. 8. Ornstein, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die mede tot het gezelschap behoorde, sprak er zijn voldoening over uit, dat Philips op haar laboratoria de wetenschap de vrije hand geeft, wat tenslotte aan de teimnlek ten goede komt Een der heeren Philips was zelf aanwezig en heeft voor de waardeerende woorden, van ver schillende kanten geult, zijn dank betuigd. a Onder een groot gezin wordt verstaan een gezin met meer dan vijf inwonende kinderen. b. De voorschotten moeten worden teftigbe- taald by wijze van annuïteiten in*dier voege, dat gedurende ten hoogste 15 jaar een annuï teit zal gelden, berekend naar een rente van 3*4 procent en gebaseerd op een aflossingster- myn van de voorschotten van 40 jaar. Na afloop van deze periode zal met betrek king tot het dan bestaande schuldrestant een In tegenstelling met de booglamp straalt de kwiklamp slechts weinig warmtestralen uit, ter wijl bovendien waterkoeling wordt toegepast. Het gevolg hiervan is, dat de film zelf veel min der thermisch wordt belast, waardoor vanzelf-- sprekend het brandgevaar zeer miniem is én dwG„ levensduur langer wordt. nus Een levensduur van 100 uur is gegarandeerd, doch men heeft in het Utrechtsche Flora-thea ter, het eerlge theater der wereld, waar tot nog toe deze nieuwe Installatie is geplaatst, ook aL omdat Philips hier de vinding aan de practya Wuu toetsen, zelfs 180 uur weten te halen. Het ligt in de bedoeling, dat Philips met de bioscoop-exploitanten een regeling treft omtrent het verhuren yah deze lampen. Men begrijpt, dat de fabricage-kosten nog «steeds zeer hoog zijn, omdat het geen mama- product betreft. /«Amn «<Al«n 2 «en Anl/ lAee/e»e/l|e Fanweee So/l M A nwdWee»* naMf Infennmen M •en f/ne u'nrn, maler en/ U ernnn •eerfn/feie Jat -er „erle/4/t nlele leien leelnnl Jan ^•erütkaar lil lejeren npnlAnter «f AvfM A Ft 125 sar frnnle flacon. klg, dat zy konden worden getroffen, daartoe c«erde- srtlkel, waarin H*tler als door alle leven wij in een rechtsstaat! is deze weg tot het scheppen van rechtsgelijkheid afge- sneden en treeft de minister zijn órders gewy- zigd in dien zin, dat alleen individueel veroor deelden ondernemers de uitoefening van hun bedrijf kan worden belet, alsook autobus-dlen- sten, die kennelijk tot ontduiking van een in- dividueele veroordeeling werden opgericht of zich aan samengaan met onrechtmatig ver klaarde diensten schuldig maken. Er is in langen tijd geen staat van rijksmid delen verschenen, die zóó weinig stof tot over zichten gaf, als deze laatste van October. De totaal opbrengst der „Overige middelen” kwam slechts enkele tonnen boven de maandraming en bleef zoodoende belangryk beneden de ont vangsten in September. Ook de afzonderiyke middelen zooveel reden tot bespreking. Ontvangen werd over October f 36.140.000 tegen een maandraming van f 35.768.800, terwijl in October 1937 werd geboekt f 35.173.000. De Dividend- en Tantièmebe- 1 a sting blijft nog altijd wat ruimer vloeien dan vorig jaar. Wel werd dtf maandraming niet gehaald wat zóó ver in het jaar geen bij zonderheid ia maar het feit, dat er nog een drie ton méér werd ontvangen dan in October 1937 teekent nog eens dé opleving, welke vorig jaar ons zakenleven te zien gaf. Over 10 maanden kwam dit middel f 5,3 millioen boven de raming en overtrof de op brengst van hetzelfde tijdvak van vorig jaar met ruim 3 million - Heel gunstig deden de Invoerrechten het in deze maand. Bijna werd de 10 millioen bereikt, waartegenover een maandraming staat van f 8.166.000. Wellicht herinnert men zich, dat wij in de eerste overzichten van dit jaar gewezen hebben op de oi. te hooge schatting door den minister van het voornaamste onzer middelen. Tot en met de vorige maand scheen de werkelijkheid onze profetie te bevestigen. Nu echter moeten wij bekennen deze zaak te zwart bekeken te hebben, want voor het eerst kunnen wjj en ondanks het niet-uitkomen onzer voorspelling doen we het met vreugde constateeren, dat de ontvangsten per 10 maanden niet enkel de raming, maar ook die van vorig jaar met een bescheiden bedrag hebben overschreden. Voor pen zuiver „fiscaal" bedoeld invoer- kan staan. v y opr een deel moet deze weinig rooskleurige stand van zaken voorzeker worden toegeschreven aan het ontbreken van een algemeene, doelmatige en stelselmatige lichame lijke opvoeding. De sportbeoefening» ook de excessieve, vindt hier te lande weliswaar een groote en massale kijk lustige belangstelling, maar van een algemeene en gezonde actieve deel name aan de beoefening der verschil lende sporten kan toch niet gesproken worden. Ook de lichamelijke opvoeding neemt bij het onderwijs niet die «plaats ih, welke haar in het belang van de volksgezondheid in het algemeen en die van onze weerbaarheid In het bijzonder moet toegekend worden. Gelukkig be- - gint het inzicht In dit ernstig tekort veld te winnen en' gaan er steeds lui- We en meer overtuigende stemmen op* vees een meer algemeene en tqeer^stel- teimatige lichamelijke, opvoeding, waar door niet alleen het persoonlijk belangf van de direct betrokkenen maar ook groote nationale, ideëele en cultureele belangen gediend zouden worden. Het ligt niet in onzen wélksaard te verval len tot dwang- enmril-systemen, waar mee in andere leiden de jeugd na de prilheid van het /kleuterdom onmiddel- lijk en eenzijdig'opgekweekt wordt tot bruikbaar oorlogsmateriaal, zoodat men niet bevreesd behoeft ‘tte zijn, dat de lichamelijke opvoeding hier te Ismde een dergelijk karakter zou gaan aannemen. Wij hebben echter op het gebied der lichamelijke opvoeding- een emstigen Achterstand in te halen. Hoe groot en ernstig die achterstand is valt mede af te leiden uit het zeer hooge percentage afgekeurden bjj de militaire lichtingen. ^Ook Kroon keurt dese niet goed V<n A’Mterdam tegen de be- Gedeputeerde Staten van te Waart,U de beitwiUng ytt- gemeente Amsterdam voor bet jaar ■W goedkeuring Is onthouden. Er waren echter wél lal van andere redenen, waarom men verklaarde zich met het beleid van den Minister ten dezen niet te kunnen vereenigen. Overziet men de kwestie In haar geheel, dan komt men, zooals byvoorbeeld de beer Van Dyke (A. R.) breedvoerig uiteenzette, tot het volgende* beeld:, indertyd werd een Wet verlaging der openbare uitgaven aangenotQen; op'grond van deze wet werd een vergunnings stelsel ingevoerd voor de openbare vervoermid delen, een vergunnlngs-stelsel, dat belichaamd werd in bet Reglement Autovervoer Personen, In de wandeling het Rap genoemd. Nu gaat *t om de vraag of de formuleeringen van dit bU Koninkiyk Besluit ingevoerde Reglement over eenstemmen met de machtigingen in de Bezül- nlgingswet. waarop het berust, verleend. Zou dit niet het geval zyn, dan komt aan het'Re glement geen rechtskracht toe en kan de Re geering dus op grond van het daarin bepaalde de wilde, bussen niet in hun diensten belemme ren. De Regeering heeft by dejyechteriyke raacht een beslissing omtrent de rechtsgeldig heid van .het Rap aanhangig gemaakt, een beslissing, die op 12 December e.k. door den Hoogen Raad zal worden genomen. Met dezen gang van zaken voor oogen vroeg men dat waren oa. -de dames mevrouw Mackay Katz en mevr, de Vrles-tJruins en de heeren Van Dyke, van Llth de Jeude en Pongaerts in de Kamer: waarom belet de Regeering alléén den dienst der wilde op de zoogenaamde besmette trajecten en niet over het heele land; het Rap is toch een algemeene maatregel, waarom wacht zy by het treffen van maatregelen niet af hoe de beslissing van den Hoogen Raad zal uitvallen, of, indien zy spoedige zekerheid wenscht, waarom bevordert zy dan niet een wyzlging in de formuleerlng van de Bezuinigingswet die aan her Rap ten gropdslag ligt, een wyzlging in dien zin, dat aan de rechtsgeldigheid van In het Flora-theater te Utrecht, waar dit nieuwe apparaat ongeveer vyftien maanden heeft „proef gedraaid”, werd Dinsdagmorgen voor een aantal bioscoop-directeuren en de pers een demonstratie gegeven met dé-Philips* Pro jectie- en geluldsfilm-lnstallatie, welke ia^iiltge- rust met een nieuwe lichtbron, n.1. de waterge- koelde superhoogedruk kwiklamp. de Men betwyfelt of de Minister bevoegd was tot het treffen van de maatregelen, die hy beeft genomen en spreekt in dat verband over détoumement de pouvolr. Men verkeert in het onzekere, waar die maat regelen op berusten, op het streven het Re glement Autovervoer Personen toe te passen of, op het streven uitvoering te geven aan de von nissen van den Amsterdamschen rechter. Men acht het rechtsbewustzyn van het volk en de rechtszekerheid der ondernemers in gevaar. Kortom: de heele zaak vormt een héél ver wikkeld, moeiiyk te ontwarren kluwen. Kamer en Minister heblben nu beiden gepoogd ’dat kluwen uit te peuteren en den loop van den draad weer zichtbaar aan den dag te leggen. Aanleiding daartoe vormde een interpellatie van den heer Woudenberg (N. 8. B.) die de kwestié, waar het eigeniyk om ging, 'nauwelijks aanraakte en -*t hoofdzakeiyk ,-in naam van het gekrenkte rechtsgevoel des volks” opnam voor de exploitanten van de getroffen „wilde bus ten”. Met hem had de'Minister gemakkeiyk spel. Daar worden geen oude, gevestigde onderne mingen uit hun betfryvigheid gestooten, ver klaarde Mr. Goseling. Verreweg de ïneeète wer den eerst in den zomer van dit jaafj^pgerlcht, kennelyk nadat zy van een jurist een tip had den gekregen dat de rechtsgeldigheid van het Reglement Autovervoer Personen, waarop het. verbod van wilde busdiensten berust, niet hee- lemaal vaststond, dat er dus een gaatje in de wet zat. Sindsdien is het zoeken van ma zen in de bepalingen systematisch voortgezet. Met uiterste schranderheid beeft men figu ren gezocht die het mogeiyk maakten onder nieuwe annuïteit worden vastgesteld, gebaseerd, de wet uit te komen. De ondernemers „leen den** elkaar autobussen; plotseling doken N.V.’s op, die onbekend wenscljten te tiyven; men vervoerde „gratis" volgens het recept van Cllnge Doorenbos, failliete N.V.’s kregen eens klaps nieuw leven ingeblazen, men heeft be smette trajecten verdeeld kortom men speelde, zooals het In de kringen der exploi tanten zelf werd uitgedrukt, krygertje met de justitie. Nu waardeert de minister in alle gul hartigheid gaarne dergeiyke uitingen van men- scheiyke slimheid; hy „mag dat wel", by „kan dat heel goed plaatsen”. Maar dulden kan hy het niet. Daartoe lykt het' te zeer op een constellatie van georganiseerd verzet. En wat het brood van deze menschen be treft, waarom neemt de beer Woudenberg het niet op voor de wél geconcessioneerde bedry- ven, die door hun wilde makkers worden dood gedrukt? Daarmee was eigeniyk de kern van het be toog des heeren Woudenberg vernietigd. De ondernemers, beter ware het wellicht te spre ken van de onder kruipers, vonden by de uitvoering van bet Rap daartoe wach nog steeds de beslissing van den Hoogen 1 af doch ter uitvoering van de vonnissen den Amsterdamschen rechter gewezen. Deze vonnissen moet de minister van Justitie uit voeren. Doch wanneer hy ze uitvoert wordt er een schrijnende rechtsongeiykheid geschapen tusschen die „wilde bus”-ondememers, die van Amsterdam naar Den Haag rijden en bun Col lega’s, die v%n Den Haag naar Amsterdam rij den. De eersten mogen hun bedrijf wel, de I anderen mogen het niet uitoefenen. Dat is een Snbiliykheld, die tegen het rechtsgevoel van bet volk ingaat. Daarom heeft de Minister ter wille van de rechtsgeiykheld ten aanzien van de niet door rechteriyk vonnis getroffen bussen, die op de door andere vonnissen ,,be- smette" trajecten reden, op grond van het Rap, waarvan hy de rechtsgeldigheid uiteraard niet kah ontkennen en wVbrvan de onrecht- matigheid zeker niet vaststaat, de uitoefening I van hun bedrijf- verhinderd Deze uitvinding van den physicus Bol in sa menwerking met Ir. Hardenberg, waarmee ver schillende beswaren, die de oude geluldsfllm- Installatles nog aankleven, zyn ondervangen, zal op cinematografisch gebied ongetwyfeld een om wenteling beteekenen. Tot op heden was de booglamp de aangewe zen projectie-lamp doch ondanks de verschillen de verbeteringen die in den loop der jaren zyn aangebracht werd nog steeds niet het Ideaal be reikt. Nadat de lichtsterkte reeds aanmerkelyk was opgevoerd zocht men verbetering in het toepas en van de electrlsche gloeilamp, die evenwel >eperkt bleef tot transportabele en smalfllm- apparaten. Toen na jarenlange onderzoekingen In het hl’lps-laboratorium de super-hoogedruk-kwik- amp tot ontwikkeling was gekomen, meende men eindelijk de oplossing te hebben gevonden. De groote helderheid van deze lamp en het han dige formaat zy is slechts 3 cM. lang en heeft een doorsnede van ongeveer een halven centimeter waren twee factoren, die al spoe dig deden besluiten haar voor de cinema-pro- Jectoren toe te passen. De apparatuur kon met gebruikmaking van deze kleine lamp aanmerkelyk vereenvoudigd worden en zoo ziet men een uiteriyk zeer een voudig toestel, dat zeer compact is gebouwd en bovendien gemakkeiyk te bedienen. - Het zeer omvangrijke lampenhuls met boog lamp, dat achter de projector was aangebracht, is komen te vervallen en op deze plaats bevin den zich thans de filmtrommels. Het projectie-systeein is op een schijf met een diameter van slechts vyftig centimeter sa mengebracht. Er konden twee projectoren boven elkaar ge bouwd worden waardoor het mogelyk is onon- deroroken voorstellingen te geven, ook in een kleine cabine omdat deze dubbele installatie practisch niet meer ruimte inneemt dan een en kele machine van het vroegere type. De versterkers en bedieningsorganen voor de geluidsweergave zyn lir het voetstuk ingebouwd Ook by deze geluidsapparatuur ging men vol gens geheel nieuwe methoden te werk waardoor de weergave-mogeiykheden volkomen aan de moderne opname-technlek zyn aangepast. In veel mindere mate hebben de Registra tierechten te lyden gehad van de ongunst der tyden. Hier bedraagt dé achterstand op de raming nog geen millioen, wat, alles in aan merking genomen- nog zoo kwaad niet is. Na enkele sprongetjes in de hoogte zyn de Successierechten weer op normaal peil gekomen. Toch hebben de goede maanden ge maakt, dat per saldo 4 millioen boven raming is ontvangen, terwyi 1937 tot nu toe .geklopt” is met 7H millioen. De Directe belastingen zetten de langzame styging nog steeds voort. Er was op den laatsten dag van September voor alle 5 heffingen tezamen ruim 12 millioen meer op kohier gebracht, dan op denzelfden datum van vorig Jaar. Dit verschijnsel is niet in tegen spraak met de slechtere tendens van het be- dryfsleven. Immers hier betreft het voorname lijk aanslagen naar inkomen en vermogen' van het kalenderjaar 1937 en gedeelteiyk zelfs van het devaluatiejaar 1936. Wanneer volgend jaar de verdiensten en ver mogens van het zooveel slechtere jaar 1938 aangeslagen zullen worden, zal zonder twyfel de iyn weer omlaag gaan. Over de heffingen met een speciale bestem ming nog het volgende. Wat de inkomsten ten bate van het Ge meentefonds betreft, deze waren tot en met October voor den dienst 1937-1938 ruim f 66.000.000 of byna f 3 millioen meer dan de raming. Voor den dienst 1938-1939 was de opbrengst f 57.891.000 by een raming van f 68.700.000. Deze opbrengst is ruim f 4 millioen hooger dan op ultimo October van het vorig Jaar. De inkomsten van het Werkloosheids- subsldiefonds hebben voor den dienst 1937 het bedrag van de raming ad f 51.525.000 nog niet gehaald. Deze inkomsten bedroegen rond f 50.000.000. Voor den dienst 1938 is de raming gesteld op f 52.300.000, waarvan tot ultimo October f 48.340.000 is ontvangen. Ten slotte het Verkeersfonds. De mo torrijtuigenbelasting kwam,tot ruim 20 millioen. Hier zal de jaarraming van 232 millioen vrij zeker wel gehaald worden. Dit laatste kan ook gezegd worden van de RUwielbelastlng. Daar ontbreken, om de geschatte f 78 millioen vol de maken, nog maar een luttele 50 mille. Eén week extra contróle, en wij ayn erl Hét hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis kan met voldoening en erkenteiykheid mede- telen, dat het „tien milde gevers-pian" ge waagd is. Precies op den laatsten dag van den keatelden termyn meldde zich de tiende achenker van f 1000 aan. pians Is krachtens dit plan binnen enkele tyds een bedrag van 11000 voor den r?** Kruls-arbeld byeengebracht. Het hoofd- bestuur stelt er prijs op langs dézen Weg open- rijn dank te herhalen jegens de gevers TOor dit.prachtige bewys van offervaardigheid. Steeds ingewikkelder wordt het vraagstuk van de „wilde bussen”. Wat de eene recht bank vandaag verbiedt staat de andere mor gen toe. De ondernemers Jammeren, dat bet cptreden van den minister van Justitie hun bet brood uit den mond neamt en naar stempellokalen dringt. oe belangrijk de motorische ap- I paratuur én technische outillage van onzeweermacht te land, ter zee en in de lucht ook mogen zijn voor de doeltreffendheid van onze nationale defensie, de physieke kracht van het menschenmaterlaal, dat in een moder nen oorlog tegen groote ontberingen en r inspanningen bestand moet zijn, blijft een elementaire en belangrijke factor voor de bruikbaarheid van ons leger. Aan dezen factor wordt dan ook terecht medische aandacht besteed, reeds dn- middellljk bij de keuring der dienst plichtigen. Aan het percentage dienst plichtigen, dat bij iedere lichting we gens physieke gebreken als ongeschikt voor het verrichten van militairen dienst moet wordeh afgekeurd, men 'wel geen absoluut zuivereiMUpr toch een betrekkelijk betrouwmSen maatstaf voor het bepalen van den alge- meenen physieken toestand, waarin de jongelingschap van een bepaald jaar zich bevindt. Blijkens de gegevens door minister van Dijk in de Memorie van Antwoord op de Defensiebegrooting verstrekt is dit percentage voor de lichting 1939 zeer aanzienlijk n.l, on geveer 35 pCt. Er staan ons geen gege vens ter beschikking om te be<x>rdeelen of dit percentage hooger dan wél lager is dat dan van vorige lichtingen, zoodat wij niet tot voor- of achteruitgang van de physieke geschiktheid der dienst plichtige jongelingschap kunnen con- «eiwieeren^ maar op zichzelf is 'dit per- centage° zóó hoog, dat alles in het werk gesteld moet worden om dit zoo mógelijk in belangrijke mate in de komtpde jaren te verminderen. WIJ twijfelen ér nlet' aan- dat de lang durige werkloosheid van zoovele ge zinnen, waaruit dezè lichting is gere-. cruteerd, van Invloed is gefeest op de hoogte van dit percentage, Zelfs wan neer men bedenkt, dat niet iedere af gekeurde dienstplichtige gelijk te stel len is met een physiek ónvolwaardige, .zorgwekkend van elke honderd opgeroepen jongemannen er 35 op grond van hun physieke gesteldheid af geschreven moeten worden vóór deri actieven 'dienst ter militaire beveiliging en verdediging van het vaderland, en dat, .terwijl de algemeene hygiëne en de medische verzorging, vergeleken met die In andere landen, ten onzent toch op een hoog peil heeten te staan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 33