4 Beleid om H RHEUMATIEK De Rijksmiddelen October Mundi Victor Belangrijke vinding voor de bioscopen de „wilde bussen” ONZE PHYSIEKE VOLKSKRACHT EN 5 K en de o- yféfêCHE PINDAS I HE T RAP EN DE RECHTS- GELIJKHEID in WEINIG ZEGGENDE RESULTATEN FYNNON SALT 3 X DONDERDAG 17 MOVENEER 1938 - OVERZICHT TWEEDE KAMER Een kleine'ketter jacht T Elf mille voor het Roode Kruis 0 ft - 10 CTS. Woningen voor groote gezinnen BEGROOT ING VAN AMSTER DAM VOOR1937 i- Ook Kroon Werkfond» stek onder bepaalde voorwaarden gelden voor bouw beschikbaar I nNIEUWL 4 fabrjcaO® Een. hoogintentiteits-lantaam van een cinema-projector, met ter voor grond het geheele nieuwe lamp-sgtteem voor de Philips super - - (Van onsen parlementairen redacteur) tot op een Groote voorJee/en moet niet geven Het wordt i 1 n deze van andere groepen in de Kamer geenerlel sym pathie. der 1937 w or n. 90 b(jna eentonig, om maand na maand te herhalen, dat de Zegelrechten het zoo slecht doen. Ook nu weer is de maand- opbrengst een half millloen beneden de raming en zelfs een millloen lager dan vorig jaar, toen October toch ook al geen uitvlieger was. Door al deze tegenvallers heeft het nadeellg verschil met vorig jaar reeds de 10 milïioen overschre den. Dit is op een bedrag van 18 millloen een enorm bedrag. Zóó erg had ook minister de Wilde het niet verwacht, die tenminste voor deae 10 maanden nog 314 millloen meer ge raamd had. De groote schuldige is hier de beursbelasting, welke in dezen tijd van her nieuwde malaise op het Damrak bij de op brengst van vorig jaar zelfs niet in de schaduw De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een schrijven gericht in aansluiting bij zijn circulaire van 23 Juni jJ., waarbij een regeling voor den bouw van wo ningen voor groote gezinnen in uitzicht werd gesteld. In dit schrijven deelt de minister mede, dat ten behoeve van den bouw van woningen voor groote gezinnen met beperkt inkomen, die niet in staat zijn, de huur van een voor zulk een gezin voldoend ruime woning te betalen, door het Werkfonds gelden beschikbaar worden ge steld onder de volgende voorwaarden: ten aanzien van een algemeene toepassing van het Rap wacht de minister dus nog steeds de beslissing van den Hoogen Raad af, en voor het uitblijven van een wetswijzi ging, die aan de onzekerheid omtrent de rechts geldigheid van het Rap een einde kan maken, is niet de minister van Justitie, doch diens ambtgenoot van Waterstaat verantwoordelijk. De apparatuur kon met gebruikmaking van deze* kleine lamp aanmerkelijk vereenvoudigd worden en zoo ziet men een uiterlijk zeer een voudig toestel, dat zeer compact is gebouwd en bovendien gemakkelijk te bedienen. Het zeer omvangrijke lampenhuis met boog lamp, dat achter de projector was aangebracht, is komen te vervallen en op deze plaats bevin den zich thans de filmtrommels. Het projectie-systeem is op een schijf niet een diameter van slechts vijftig centimeter sa mengebracht. a Onder een groot gezin wordt verstaan een gezin met meer dan vijf Inwonende kinderen. b. De voorschotten moeten worden terugbe taald bij wijze van annuïteiten in dier voege, dat gedurende ten hoogste 15 jaar een annuï teit zal gelden, berekend naar een rente van 314 procent en -gebaseerd op een aflossingster- mjjn van de voorschotten van 40 jaar. Na afloop van deze periode zal met betrek king tot het dan bestaande schuldrestant een nieuwe annuïteit worden vastgesteld, gebaseerd op een rentevoet van 3H procent en een loop tijd van 35 jaar, of zooveel langer of korter als in verband met de dan geldende omstandig heden noodlg moet worden geacht. Deze voorschotten worden bepaald op zooda nige bedragen, dat de annultettslasten gelijk of nagenoeg gelijk zijn aan dile, welke zouden drukken op de exploitatie van, voor de cate gorie van bewoners geschikte, woningen van normaal type, d.w.z. met drie slaapvertrekken, die te zelf der tijd in dezeKde gemeente zouden worden gebouwd; tot dekking van het deel der stichtingskosten, dat geacht wordt overeen te komen met de extra-kosten, tengevolge van de meerdere noodzakelijke woonruimte, worden bijdragen k fonds perdu verstrekt. c. De bouw en exploitatie der woningen moet plaats hebben, hetzij door vereeniglngen, ven nootschappen of stichtingen, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam en als zoodanig toegelaten, hetzij door gemeenten. d. De voorschotten zullen het karakter heb ben van voorschotten Ingevolge de Woningwet en worden, evenals dé onder b. bedoelde bijdra gen A fonds perdu, toegekend bij gemeen schappelijke beschikking van den minister van Financiën en dien van Binnenlandsche Zaken. Na de beslissingen van den Haagschen rech ter, jongstleden Maandag getroffen, geluk kig. dat zij konden worden getroffen, daartoe leven wij In een rechtsstaat! is deze weg tot het scheppen van rechtsgelijkheid afge sneden en heeft de minister zijn orders gewij zigd In dien zin, dat alleen individueel veroor deelden ondernemers de uitoefening van hun bedrijf kan worden belet, alsook autobus-dlen- sten, die kennelijk tot ontduiking van een in- divldueele veroordeeling werden opgericht of zich aan samengaan met onrechtmatig ver klaarde diensten schuldig maken. Aan de behandeling van deze kwestie ging een kleinigheid vooraf; bij de begroeting van Hoofdstuk, n der Rfjfcsbegrooting, waarin de 'gelden voor de Hooge Colleges van Staat wor den aangevraagd, wees de heer VAN DER GOES VAN NATERS (S.D.A.P.) op een erg ongelukkig gebaar van den president van de /«Am kAImW Ik.'l't'li,. Fm— Sa/t de nuchtere meee ingenonten In g«W glas ttferet aMter Uervan overtuigen Wef er u>erêe/tf* niet» beten beelaat dan Fynnon Salt. FL 1.25 Ver groote flacon. in dien zin, dat aan de rechtsgeldigheid het Rap geen twijfel meer mogelijk is? Het antwoord van minister Goseling deze vragen kwam hierop neer; de Regeering belet den dienst der „wilde bussen" op bepaalde trajecten niet primair ter was deopbrengst van f #<700.000. dan nóg is het feit, dat practisch opgeroepen Er konden twee projectoren boven elkaar ge bouwd worden waardoor het mogelijk is onen- deroroken voorstellingen te geven, ook in een kleine cabine omdat deze dubbele installatie practisch niet meer ruimte inneemt dan een en kele machine van het vroegere type. De versterkers en bedieningsorganen voor de geluidsweergave zijn in het voetstuk ingebouwd Ook bij deze geluidsapparatuur ging men vol gens geheel nieuwe methoden te werk waardoor de weergave-mogelijkheden volkomen aan de moderne opname-technlek zijn aangepast. Algemeene Rekenkamer, den heer Zuyderhoff, die kort geleden een artikel vol loftuitingen over het Hitler-réglme in Duitochland publi ceerde, een artikel, waarin Hitler als door alle eeuwen heen de grootste vrijheidsheld van het Duitsche volk werd geschilderd en waarin den democratischen Staten de raad werd gegeven spoedig, althans lijdelijk, tot den dlctatorialen bestuursvorm over te gaan. Aan deze publicatie, die naar het oordeel van den heer v^p der Goes aan wangedrag, waarop ontslag r/xan volgen, grenst, zou tot overmaat van ontzetting een der ministers spontaan adhaesie hebben betuigd 1 De minister-president, Dr. COLUN, suste het geval. De heer Zuyderhoff heeft geschreven onder den verschen indruk van de gebeurte nissen te München. Zeker, hij had beter niet kunnen schrijven Heemskerk zei het zoo juist: er wordt véél te véél geschreven en ge drukt maar men overdrive tóch de betee- kenis van d|e uitlating niet Men blijve in zijn beoordeeling binnen de grenzen van het rede lijke. En wat die mlnisterieele adhaesie be treft: ministers krijgen héél veel artikelen toe gezonden, waarop zij met een beleefdhelda- briefje antwoorden. Waarschijnlijk is den heer van der Goes een dérgelljk briefje onder oogen of is hem vaag de inhoud daarvan ter oore gekomen. Méér niet! Het heele gevalletje leek een beetje op een niet prettig aandoende kleine ketterjacht. Daar moesten de sodaal-democraten toch boven staan! Alléén Fynnon Salt is opgebouwd uit 7 ge neeskrachtige zouten. Alléén Fynnon Salt be vat Lithium. Daarom kunt U van Fynnon Salt resultaten verwachten. Kiest daarom Fynnon Salt ter bestrijding van Rheumatiek, Spit, Ischias ete. Laat Fynnon Salt U afdoende verlossen van die kwellende pijnen. In het Flora-theater te Utrecht, waar dit nieuwe apparaat ongeveer vijftien maanden heeft „proef gedraaid", werd Dinsdagmorgen voor een aantal bloscoop-dlrecteuren en de pers een demonstratie gegeven met de Philips' Pro jectie- en geluidsfilm-installatie, welke is uitge rust met een nieuwe lichtbron, n.1. de waterge- koelde superhoogedruk kwlklamp. Kamer en Minister hebben hu beiden gepoogd dat kluwen uit te peuteren en den loop van den draad weer zichtbaar aan den dag te leggen. Aanleiding daartoe vormde een Interpellatie van den heer Woudenberg (N. 8. B.) die de kwestie, waar het eigenlijk om ging* nauwelijks aanraakte en t hoofdzakelijk ,.ln rlaam van het gekrenkte rechtsgevoel des volks" opnam voor de exploitanten vai^ de getroffen „wilde bus- Met hem had de Minister gemakkelijk spel. Daar worden geen oude, gevestigde onderne mingen uit hun bedrijvigheid gestoote/r, ver klaarde Mr. Goseling. Verreweg de meeste wer den eerst in den zomer van dit jaar opgericht, kennelijk nadat zij van een jurist een tip had den gekregen dat de rechtsgeldigheid van het Reglement Autovervoer Personen, waarop het verbod van wilde busdiensten berust, niet hee- lemaal vaststond, dat er dus een gaatje in de wet zat. Sindsdien Is het zoeken van - ma zen in de bepalingen systematisch voortgezet. Met uiterste schranderheid -heeft men figu ren gezocht die het mogeljjk maakten onder de wet uit te komen. De ondernemers „leen den” elkaar autobussen; plotseling doken N.V.’s op, die onbekend wenschten te blijven; men vervoerde „gratis” volgens het recept van Clinge Doorenbos, failliete N.V.’s kregen eens klaps nieuw leven ingeblazcn, men heeft be smette trajecten verdeeld kortom men speelde, zooals het in de kringen der exploi tanten zelf werd üitgedrukt, krijgertje met de Justitie. Nu waardeert de minister in alle gul hartigheid gaarne dergelijke uitingen van men- schelijke slimheid; hij „mag dat wei”, hij „kan dat heel goed plaatsen”. Maar dulden kan hy het niet. Daartoe lijkt het te zeer op eed constellatie van georganiseerd verzet. En wat het brood van deze menschen be treft, waarom neemt do beet Woudenberg het niet op voor de wél geconcessioneerde bedrij ven, die door hun wilde makkers worden dood gedrukt? Daarmee was eigenlijk de kem van het be toog des fieeren Woudenberg vernietigd. De ondernemers, beter ware het wellicht te spre ken van de onder kruipers, vonden bij de recht, is een opbrengst in 10 maanden van 83*4 millloen nog zoo kwaad niet. Gaat het zóó door en daar is alle kans op in deze twee laatste maanden van het jaar dan zal op 31 Decem ber de enorme som van 100 millloen benaderd, zoo niet overschreden worden. Met dit beeld voor oogen mag voor volgend jaar, wanneer wellicht eenige „beschermende” tarieven in werking zijn getreden, een opbrengst verwacht worden, die ver boven de 100 millloen ligt. Over de Accijnzen valt ditmaal weinig verontrustends, maar toch ook nog niet veel goeds te zeggen. Behalve zout en wijn, kwamen alle kbven de maandraming, suiker zelfs be langrijk (bijna 7 ton). Toch was dit accres niet zóó hoog, dat, de bevolkingsaanwas in aanmer king nemende, van een meer verbruik per hoofd gesproken kan worden. Nog steeds oefent de verarming der massa haar invloed uit op deze heffingen en het is wel zeker, dat hier niet eerder tyn beteekenende stijging zal op treden, vóór de aangekondigde verlaging van enkele „overbelaste” accijnzen. Voor de Omzetbelasting was October minder gunstig. Na enkele maanden met een behoorlijk accres, vertoont wijnmaand weer een tekort van 6’4 ton. Toch is na 10 maanden per saldo nog 2’4 millloen boven de raming bin nen gekomen. |ir«ril|Ufll||i|ïM^| j UWtaA Een der eerste belangrijke voordeelen van deze nieuwe installatie is wel het verkrijgen van een constante lichtbron, zonder dat een voortduren de contröle en bij-regellng noodlg is. Daardoor bezit het beeld over het geheele vlak, ook aan de randen, een buitengewoon ge lijkmatige helderheid. Vooral voor kleurenfilms is dit van belang en de vertooning van het gees- tige reclame-filmpje in kleuren „Doornroosje” van Philips-radio na een uiteenzettng van Ir. Nnissen, leverde daarvan het bewijs. Het blauwwitte licht geeft verder een zeer plastische beeldlndruk, zooals we sagen, toen een fragment uit de film „Gelukkige landing” vertoond werd. De contróle van het toestel is uiterst gemak- geliik, doordat de verschillende onderdeden zeer handig uit elkaar gehaald kunnen worden, sen der dat men vitale deden raakt. We wezen reeeds op de eenvoudige bediening en de geringe warmte-ontwlkkellng. waarbij nog gevoegd moet worden een belangrijk hooger Uchtrendement, wat neerkomt op een relatief gering electriclteitsverbruik. Aan een lunch, de na afloop van de demon stratie, in Hotel des Pays Bas werd gehouden, heeft men algemeen den lof over deze nieuwe vinding gezongen waarbij een gerechtvaardigde trots tot uiting kwam, dat het een Nederland- sche Industrie Is. die haar aan de wereld brengt. De bekende natuurkundige. Prof. dr. L. 8. Oinstein, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die mede tot het gezelschap behoorde, sprak er zijn voldoening over uit, dat Philips op haar laboratoria de wetenschap de v^jje hand geeft, wat tenslotte aan de techniek ten goede komt. Een der heeren Philips was self aanwezig en heeft voor de waardeerende woorden, van ver- Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis isn met vo'doening en erkentelijkheid mede- deelen, dat het „tien milde gevers-plan” ge slaagd ia. Precies op den laatsten dag van den nestelden termijn meldde zich de tiende schenker van f 1000 aan. Thans is krachtens dit plan binnen enkele *eken tijds een bedrag van 11000 voor den «®ode Kruis-arbeid bijeengebracht. Het hoofd- ,“*®tuur stelt er prijs op langs dezen weg ojsen- 5* dank te herhalen jegens de gevers voor dit prachtige bewijs van offervaardigheid. In tegenstelling met de booglamp straalt de kwlklamp slechts weinig warmtestralen uit, ter wijl bovendien waterkoeling wordt toegepast. Het gevolg hiervan is, dat de film zelf veel min der' thermisch wordt belast, waardoor vanzelf sprekend het brandgevaar zeer miniem is en de levensduur langer wordt td Een levensduur van 100 uur is gegarandeerd^* doch men heeft in het Utrechtsche Flora-thea ter, het eerlge theater der wereld, waar tot nog toe deze nieuwe installatie is geplaatst, ook al. omdat Philips hier de vinding aan de practijK wuu toetsen, zelfs 180 uur weten te halen. Het ligt in de bedoeling, dat Philips met de bioscoop-exploitanten een regeling treft omtrent het verhuren van deze lampen. Men begrijpt, dat de fabricage-kosten nog steeds zeer hoog zijn, omdat het geen massa product betreft. Deze uitvinding van den physicus Bol in sa menwerking met Ir. Hardenberg. waarmee ver schillende bezwaren, die de oude geluidsfilm- installatles nog aankleven, zijn ondervangen, zal op cinematografisch gebied ongetwijfeld een om wenteling beteekenen. Tot op heden was de booglamp de aangewe zen projectie-lamp doch ondanks de verschillen de verbeteringen die in den loop der jaren zijn aangebracht werd nog steeds niet het ideaal be reikt. Nadat de lichtsterkte reeds aanmerkelijk was opgevoerd zocht men verbetering in het toepas en van de electrische gloeilamp, die evenwel teperkt bleef tot transportabele en smalfilm- apparaten. Toen na jarenlange onderzoekingen in het hillps-laboratorium de super-hoogedruk-kwik- amp tot ontwikkeling was gekomen, meende men eindelijk de oploertng te hebben gevonden. De groote helderheid van deze lamp en het han dige formaat zij is slechts 3 cM. lang en heeft, een doorsnede van ongeveer een halven centimeter waren twee factoren, die al spoe dig deden besluiten haar voor de cinema-pro- Jectoren toe te passen. ■y y °°r 6611 deel moet deze weinig rooskleurige stand van zaken voorzeker worden toegeschreven aan het ontbreken van een algemeene, doelmatige en stelselmatige lichame lijke opvoeding. De sportbeoefening, ook de excessieve, vindt hier te lande weliswaar een groote en massale kijk lustige belangstelling, maar van een algemeene en gezonde actieve deel- ,.name aan de beoefening der verschil lende sporten kan toch niet gesproken worden. Ook de lichamelijke opvoeding neemt bij het onderwijs niet die plaats in, welke haar in het belang van de volksgezondheid in het algemeen en die van onze weerbaarheid in' het bijzonder moet toegekend worden. Gelukkig be gint het inzicht in dit ernstig tekort veld te winnen en gaan er steeds lui dere en meer overtuigende stemmen pp voor een meer algemeene en meer stel selmatige lichamelijke opvoeding, waar door niet alleen het persoonlijk belang tan de direct betrokkenen maar ook groote nationale, ideëele en cultureele belangen gediend zouden worden. Het ligt niet in onzen volksaard te verval len tot dwang- en dril-systemen, waar mee in andere landen de jeugd na de prilheid van het kleuterdom onmiddel- hik en eenzijdig opgekweekt wordt tot bruikbaar oorlogsmateriaal, zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat de lichamelijke opvoeding hier te lande een dergelijk karakter zou gaan aannemen. Wjj hebben echter op het gebied der lichamelijke opvoeding een ernstigen achterstand in te halen. Hoe groot en ernstig die achterstand is valt mede af te leiden uit het zeer hooge percentage afgekeurden bij de militaire lichtingen. _yi Koc- Besluit van 8 November 1938 is "y*1***1 verklaard het beroep van den ge meenteraad van Amsterdam tegen de be- van Gedeputeerde Staten van «oord-Holland, waarbij aan de begroeting gemeente Amsterdam voor het jswr «oedkeurlng ja onthouden. Er is in langen tijd geen staat van rijksmid delen verschenen, die zóó weinig stof tot over zichten gaf, als deze laatste van October. De totaal opbrengst der „Overige middelen” kwam slechts enkele tonnen boven de maandraming en bleef zoodoende belangrijk beneden de ont vangsten in September. Ook de afzonderlijke middelen zooveel reden tot bespreking. Ontvangen werd over October f 36.140.000 tegen een maandraming van f 35.768.000. terwijl in October 1937 werd geboekt f 35.173.000. De Dividend- en Tantièmebe- lastlng blijft nog altijd wat ruimer vloeien dan vorig jaar Wel werd de maandraming niet gehaald wat zóó ver in het jaar geen bij zonderheid is maar het feit, dat er nog een drie ton méér werd ontvangen dan in October 1937 teekent nog eens de opleving, welke vorig jaar ons zakenleven te zien gaf. Over 10 maanden kwam dit middel f 53 millloen boven de raming en overtrof de op brengst van hetzelfde tijdvak van vorig jaar met ruim 3 milïioen. Heel gunstig deden de Invoerrechten het in deze maand. Bijna werd de 10 millloen bereikt, waartegenover een maandraming staat van f 8.166.000. Wellicht herinnert men zich, dat wij in de eerste overzichten van dit jaar gewezen hebben op de ol. te hooge schatting door den minister van het voornaamste onzer middelen. Tot en met de vorige maand scheen de werkelijkheid onze profetie te bevestigen. Nu echter moeten wjj bekennen deze zaak te zwart bekeken te hebben, want voor het eerst kunnen wij en ondanks het niet-ultkomen onzer voorspelling doen we het met vreugde constateeren, dat de ontvangsten per 10 maanden niet enkel de raming, maar ook die van vorig jaar met een bescheiden bedrag hebben overschreden. Voor pen sulver „fiscaal” bedoeld invoer- kan staan. In veel mindere mate hebben de Registra tierechten te lijden gehad van de ongunst der tijden. Hier bedraagt de achterstand op de raming nog geen millloen, wat, alles in aan merking genomen, nog zoo kwaad niet is. Na enkele sprongetjes in de hoogte zijn de Successierechten weer op normaal jjeil gekomen. Toch hebben de goede maanden ge maakt, dat per saldo 4 milïioen boven de raming is ontvangen, terwijl 1937 tot nu toe .geklopt” is met 7*4 millloen. De Directe belastingen zetten de langzame stijging nog steeds voort. Er was op den laatsten dag van September voor alle 5 heffingen tezamen ruim 12 millloen meer op kohier gebracht, dan op denzelfden datum van vorig Jaar. Dit verschijnsel is niet in tegen spraak met de slechtere tendenz van het be drijfsleven. Immers hier betreft het voorname lijk aanslagen naar Inkomen en vermogen van het kalenderjaar 1937 en gedeeltelijk zelfs van het devaluatiejaar 1936. Wanneer volgend jaar de verdiensten en ver mogens van het zooveel slechtere jaar 1938 aangeslagen zullen worden, zal zonder twijfel de Hjn weer omlaag gaan. Over de heffingen met een speciale bestem ming nog het volgende. Wat de inkomsten ten bate van het Ge meentefonds betreft, deze waren tot en met October voor den dienst 1937-1938 ruim f 66.000.000 of bjjna f 3 millloen meer dan de ttiming. Voor den dienst 1938-1939 f 57.891.000 bij een raming Deze opbrengst is ruim f 4 millloen hooger dan op ultimo October van het vorig jaar. De inkomsten van het Werkloosheids- subsldie fonds hebben voor den dienst 1937 het bedrag van de raming ad f 51.525.000 nog niet gehaald. Deze inkomsten bedroegen rond f 50.000.000. Voor den dienst 1938 is de raming gesteld op f 52.300.000, waarvan tot ultimo October f 48.340.000 is ontvangen. Ten slotte het Verkeersfonds. De mo torrijtuigenbelasting kwam tot ruim 30 milïioen. Hl?r zal de jaarraming van 232 millloen vrij zeker wel gehaald worden. Dit laatste kan ook gezegd worden van de Rjjwielbelasting. Daar ontbreken, om de geschatte f IJS milïioen vol de maken, nog maar een luttele 50 mille. Eén week extra contróle, en wij zijn erl oe belangrijk de motorische ap paratuur en technische outillage van onze weennacht te land, ter zee en in de lucht ook mogen zijn voor de doeltreffendheid van onze nationale defensie, de physieke kracht van het menschenmateriaal, dat in een moder nen oorlog tegen groote ontberingen en Inspanningen bestand moet zijn, blijft een elementaire en belangrijke factor voor de bruikbaarheid van ons leger. Aan dezen factor wordt dan ook terecht medische aandacht besteed, reeds on- middellijk bij de keuring der dienst plichtigen. Aan het percentage dienst plichtigen, dat bij iedere lichting we gens physieke gebreken als ongeschikt voor het verrichten van militairen dienst moet worden afgekeurd, heeft men wel geen absoluut zuiveren, maar toch een betrekkelijk betrouwbaren maatstaf voor het bepalen van den alge- meenen physieken toestand, waarin de jongelingschap van een bepaald jaar zich bevindt. Blijkens de gegevens door minister van Dijk in de Memorie van Antwoord op de Defensiebegrooting verstrekt is dit percentage voor de lichting 1939 zeer aanzienlijk n.l. on geveer 35 pCt. Er staan ons geen gege vens ter beschikking om te beoordeelen cf dit percentage hooger dan wel lager is dat dan van vorige lichtingen, zoodat wij niet tot voor, of achteruitgang van He physieke geschiktheid der dienst plichtige jongelingschap kunnen con- eludeeren, maar op zichzelf is dit per centage zóó hoog, dat alles in het werk gesteld moet worden om dit zoo mogelijk in belangrijke mate in de komende jaren te verminderen. Wij twijfelen er niet aan, dat de lang durige werkloosheid van zoovele ge zinnen, waaruit deze lichting is gere- cruteerd, van invloed is geweest op de hoogte van dit percentage. Zelfs wan neer men bedenkt, dat niet iedere af gekeurde dienstplichtige gelijk te stel len is met een physiek onvolwaardige, zorgwekkend van elke honderd jongemannen er 35 op grond van hun physieke gesteldheid af geschreven moeten worden voor den actieven dienst ter militaire beveiliging en verdediging van het vaderland, en dat, terwijl de algemeene hygiëne en de medische^ verzorging, vergeleken met die in andere landen, ten onzent toch op een hoog peil heeten te staan. uitvoering van bet Rap daartoe wacht zij nog steeds de beslissing van den Hoogen Raad af doch ter uitvoering van de vonnissen door den Amsterdamschen rechter gewezen. Deze vonnissen moet de minister van Justitie uit voeren. Doch wanneer hij ze uitvoert wordt er een schrijnende rechtsongelijkheid geschapen tusschen die „wilde bus’ -ondernemers, die van Amsterdam naar Den Haag rilden en hun col lega’s, die van Den Haag naar Amsterdam rij den. De eersten mogen hun bedrijf .wel, de anderen mogen bet niet uitoefenen. Dat is een onbillijkheid, die tegen het 1 rechtsgevoel van het volk Ingaat. Daarom beeft de Minister ter wille van de rechtsgelijkheid ten aanzien van de niet door rechterlijk vonnis getroffen busaen, die op de door andere vonnissen „be smette” trajecten reden, op grond van het Rap, waarvan hjj de rechtsgeldigheid uiteraard niet kan ontkennen en waarvan de onrecht matigheid* zeker niet vaststaat, de uitoefening van hun bedrijf verhinderd DEN HAAG, 18 November, 1938 Steeds Ingewikkelder wordt het vraagstuk van de „wilde bussen". Wat de eene recht bank vandaag verbiedt staat de andere mor gen toe. De ondernemers jammeren, dat het optreden van den minister van Justitie hun bet brood uit den mond neemt en naar de stempellokalen dringt. Men betwijfelt of de Minister bevoegd was tot het treffen van de maatregelen, die hij heeft genomen en spreekt in dat verband over détoumement de pouvolr. Men verkeert in het onzekere, waar die maat» regelen op berusten, op het streven het Re glement Autovervoer Personen toe te passen of op het streven uitvoering te geven aan de von nissen van den Amsterdamschen rechter. Men acht het rechtsbewustzijn van het volk en de rechtszekerheid der ondernemers in gevaar. Kortom: de heele zaak vormt een héél ver wikkeld, moeilijk te ontwarren kluwen. Er waren echter wél lal van andere redenen, waarom mgn verklaarde zich met het beleid van den Minister ten dezen niet te kunnen vereenigen. Overziet men de kwestie In haar geheel, dan komt men, zooals bjj voorbeeld de heer Van DUke (A. R.) breedvoerig uiteenzette, tot het volgende beeld: Indertijd werd een Wet verlaging der openbare uitgavén aangenomen; op grond van deze wet werd een vergunnings stelsel Ingevoerd voor de openbare vervoermid delen, een vergunnings-stelsei, dat belichaamd werd in het Reglement Autovervoer Personen, in de wandeling het Rap genoemd. Nu gaat 1 om de vraag of de fonnuleeringen van dit bjj Koninklijk Besluit ingevoerde Reglement over eenstemmen met de machtigingen in de Bezul- nlgingswet, waarop het berust, verleend. Zou dit niet het geval zijn, dan komt aan het Re glement geen rechtskracht toe en kan de Re geering dus op grond van het daarin bepaalde de wilde bussen niet in bun diensten belemme ren. De Regeering heeft b(j de rechterlijke macht een beslissing omtrent de rechtsgeldig heid van het Rap aanhangig gemaakt, een beslissing, die op 12 December ek. door den Hoogen Raad zal worden genomen. Met dezen gang van zaken voor oogen vroeg men dat warén oa. de dames mevrouw Mackay Katz en mevr, de Vries—Bruins en de heeren Van Dljke, van Lith de Jeude en Pongaerts in de Kamer: waarom belet de Regeering alléén den dienst der wilde op de zoogenaamde besmette trajecten en niet over het heele land; het Rap is toch een"algemeene maatregel, waarom wacht zjj bij het treffen van maatregelen niet af hoe de beslissing van den Hoogen Raad zal uitvallen. of, indien z|j spoedige zekerheid wenscht, waarom bevordert zy dan niet een wijziging in de formuleering van de Bezulnigingswet die aan het Rap ten grondslag ligt, een wijziging van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5