PUROL IS UW OOG BOOS?. U krijgt VERSCHE HARING I Nijmeegsche tegen stellingen DINSDAG 22 NOVEMBER 1938 Een verklaring van burge meester Steinweg Ijzeren damwand bezweken Gast van gouverneur-generaal WATERSTAATSWERKEN KOKEN IS GEEN LEERVAK BELG1Ë-NEDERLAND MARSCH Een compositie van Louis Noiret Twee helers voor het Haagsche hof Bezoldigingscommissie in Indië UIT DE STAATSCOURANT Een klein incident Burgemeeatera Clearingkoersen Polman, NEDERLANDSCHE BOEREN NAAR URUGUAY? HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN MAUD ^ONJUISTE BELASTING AANGIFTE OUD-MINISTER VERSCHUUR IN INDIË Water loozing naar en van het IJselmeer Botsing tusschen motorfiets en auto DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLANb Resolutie van den Nederl. Journalistenkring DUORIJDER ERNSTIG GEWOND VER. NED. TRICOT- CONVENT1E Toelating Joodsche kinderen Beroep van hoofdstedelijk school bestuur ongegrond verklaard Werk aan een droogdok drie maanden achteruitgezet In hooger beroep beveatiging van het gewezen vonnia geëiacht Deelneming van Koningin Wilhelmina Dagblad in Montevideo bepleit kolonisatie Nederlandache vrouwen bieden op Dep. vem Juatitie verzoek- achrift apn Mooie, Gezonde Huid Verhooging prijs tarwe- en rogge-afvallen Cassatieberoep van verdachte verworpen L. te F 9 I i (Van onaen redacteur) G V als Onder voorzitterschap van den heer burgemeester Z3SJS. Uns 9A3, nar; J. van met Toen de delegatie het departement verliet, klonk een luid applaus. Het geheel had verder een ordelijk verloop. beide mede, De belan verzoekschi Wel had de* Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulUng van de wet van 38 Februari 1891 tot vaststel ling van bepalingen betreffende 's Rijks water staatswerken. .Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Spoedig snelde van alle kanten hulp toe, doch het bleek, dat niemand eenig letsel had beko men. De schade is echter aanzienlijk en het werk aan het droogdok is hierdoor drie maan den achteruit. Hierin hebben thans zitting de heeren h. te Strake, voorzitter, A. M. TUanus, vice-voorzlt ter. Mr. A. C. Jas. secretaris, H. E. Kuehnert, A. 8. Veder, A. Reuten, A. Willemg H. Hoefte. Het doel en streven der vereeniglng zullen zijn in samenwerking met de afnejnera een loonende basis te vinden voor de Nederland sche tricotlndustrle. meer en het maken of wijzigen van daartoe strekkende werken onder overheidstoezicht te brengen. Zoo zouden bijv, de volgende vragen leidraad kunnen dienen: Daarmee schijnt de feitelijke ondc dit .geval" voldoende gecorrigeerd. we den heer Steinweg in ons b ten te noemen. Alle ruimte ie schikbaar! bet deze L poogd maken? Iden len den uw Met ingang van 1 Maart 1939 is aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Coevorden de referendaris 2de klasse der P. T. T„ W. J. Comello, thans te ’s-Gravenhage (hoofdbestuur). Toen voor den Centralen Raad van Beroep in 't begin van deze maand de zaak behandeld werd van den ontslagen rijkstuinbouwconsulent te Hees, Ir. R. van der V.. werd daarbij, op ver zoek van den raadsman van den ontslagene, mr. K J. Nieukerken, ook de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg. als ge tuige gehoord. De oorzaak van de doorbraak moet gelegen zijn in den hoogen waterstand van het kanaal. Deze was noodzakelijk omdat het 9500 n. reg. ton metende Zwee^sch» tankschip .Regulus" een lading olie moest lossen aan de fabrieks terreinen op de Vlismark. gelegen juist tegen over het in aanbouw zijnde droogdok. Toen nu de „Regulus" tegenover het droogdok was ge komen, is waarschijnlijk een sterke zuiging ont staan, waardoor de damwand is bezweken. Een mooi hoekje in het Museum Militaire Een Antwerpsche jongeman, die in geldver legenheid zat, probeerde in de kast van zijn ouders wat contanten te vinden, doch in plaats van geld, trof hij daar >n groot aantal sieraden ean. Bij gebrek aan beter nam hij deze mede en maakte ze in verschillende landen te gel de. Zoo kwam ook een gedeelte in Rotterdam terecht. De jongeman kwam met twee kooplie den, die het in het algemeen niet zoo nauw nemen met de herkomst van hun waren, in aanraking en na eenig handelen kwam een regeling tot stand. De Kamerheer van H. M. de Koningin, mr. R. Ridder Pauw van Wleldrecht, heeft in opdracht van H. M., Zondagavond een bezoek afgelegd bij den Noorschen zaakgelastigde, den heer Raeder, om de deelneming van de Koningin te betui gen met het overlijden van Koningin Maud van Noorwegen. De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn. heeft eveneens een bezoek van rouwbeklag afgelegd bjj den zaakgelastigde van Noorwegen. Van het gebouw van het departement van Buitenlandsche Zaken, van de ambtswoning van minister Patijn en van verschillende gezant- schapsgebouwen hing Maandagochtend de vlag halfstok ten teeken van rouw. Een der belangrijke voordeelen van de af sluiting van de Zuiderzee is, dat in de omlig gende gebieden zoet water kan worden Inge laten, waardoor het nadeel, in het, bijzonder voor de veeteelt, van vervuiling en verzlltlng van het binnenwatA kan worden beperkt. In zeer droge zomers echter zal vooral na verdere indijkingen de kans bestaan, dat het IJselmeer niet altijd voldoende water bevat om onbe perkt inlaten van water naar de omliggende gebieden te gedoogen. Het is daarom gewenscht het onttrekken van water aan het IJselmeer en het maken of wij zigen van daartoe strekkende wérken afhan kelijk te stellen van medewerking der over heid. Immers, worden ter zake geen voorzie ningen getroffen, dan zou eén zoo nuttig mo gelijk gebrdik van het IJselmeer niet* zijn ge waarborgd. Het is voorts ook noodig loozing op het IJsel- Het initiatief tot dit verzoekschrift is uitge gaan aldus deelde de delegatie ons mede van een aantal vrouwen, bij wie het vernemen van zooveel onbeschrijfbaar kinderleed een waarachtige en spontane behoefte tot hulpver- leening deed opwellen. Ondanks de korte spanne U)ds van nauwelijks drie dagen, hebben de on- derteekenaarsters elkander gevonden om in r.aam van al wat aan edele traditie in ons volk leeft den minister deze bede kenbaar te maken. Het verzoekschrift werd aangeboden door mevr J. DekhuyzenZeehuizen, dr. J. C. ProostTho- den van Velzen, mevr. M. C. van der I«ugt Jantzen, mevr. C. H. BosEverts en mevr. A M. Fetter—Koning. Ethnografisch van de Kon. Academie te Breda, dat Vrijdag a.s. officieel ge opend zal worden Mr. Nieukerken stelde den Nijmeegschen bur gemeester met name ook allerlei vragen over „een zekere geestdrijverij" in Nijmegen, vMar- mee de burgemeester, buiten direct verband met de aanhangige zaak, zou hebben kennis ge maakt, omtrent partijdige benoemingen e. d. Het eene dagblad gaf de details van vragen en antwoorden ietwat anders weer dan andere, en zoo las men in het Hbld. o.a. verklaring van burgemeester Steinweg: Ietwat onnoodig, naar het ons voorkomt, stelde de raadsman van den ontslagene den Nfjmeeg- schen burgemeester allerlei vragen, die slechts een zeer verwijderd verband hielden met de aanhangige zaak. De Centrale Raad van Be roep gaf er echter de voorkeur aan. blijkbaar wegens het stof, dat deze zaak reeds in de perg had opgejaagd, de verklaringen van den bur gemeester niet, zooals deze verzocht, met ge sloten deuren maar coram publico te aanhoo- ren. En het publiek vernam dus vragen als deze: Vindt u den oud-gamizoenscommandant een verstandigen man? Aan A. R. den Hartog is op zijn verzoek, me: Ingang van 1 December 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hem men. Opnieuw benoemd tot burgemeester: van Golrle: H. J. O. van Ginneken; van Culetp- borg: Y. Keestra; van Zevenaar: Jhr. A. E. M. van Nispen tot Pannerden; van Zuld- Beyerland: A. Becking; van Weesp: M. Do ti nga; van Sint Philipsland: H. P. Kleppe, se cretaris dier gemeente: van Ootmarsum: jhr. E. L. M. T. 8. von Bönnlnghausen; van Echt: H. A. A. Meuwlssen en van Kessel: A, F. M. H. Haffmans. Maandagmiddag om half drie werd op het departement van Justitie, bij afwezig heid van minister Geseling, aan den secre- taris-generaal, mr. J. R. M. van Angeren, een verzoekschrift aangeboden, ondertee- kend door 10532 Nederlandsche vrouwen van alle gezindten uit Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, waarin vervat was een bede aan de regeering om de grenzen van ons land open te stellen voor die kinderen der zwaarbeproefde Joodsche gezinnen in het Duitsche rijk, die om toelating vragen. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep ver worpen Van mr. M. G. J. B.. te Delft, die in hooger beroep door het gerechtshof te ’s-Gra- venhage wegens onjuiste belastingaangifte «s veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ij allen kent de schoone parabel f —van den heer van den wijngaard, lie tot op het elfde uur nog werklooze arbeiders in zijn wijngaard zond en allen, ook de laatst aangewor- venen, met een tienling betaalde. Toen zij, die de hitte van den dag hadden gedragen, zich erover bekladden, dat zij niet méér ontvingen, dan zij, die slechts korten tijd hadden gearbeid, vroeg de heer van den wijngaard hun, of zij niet voor een tienling hN< gecontracteerd. Zij moesten dit o^ki nen en daarop stelde de heer vak c wijngaard de treffende vraag; „Is oog boos, omdat ik goed ben?” Deze woorden uit het évangelie kwamen ons onwillekeurig in de gedachten, tóen wij dezer dagen een schrijven ontvingen van een katholiek schoolbestuurslid, die naar aanleiding van ons artikel over de oJ. ongelukkige suggestie van Dr. L. N. Deckers om de aanvangssalarissen van de jonge onderwijzers te verlagen ten bate van de zoo noodzakelijke verlaging der leerlingenschaal ons er op wees, dat de kantoorbedienden het nog heel wat slechter hebben dan de jonge onder wijzers en de kweekelingen met acte. De geachte Inzender schreef o.m. het volgende Ter gelegenheid der komst van den Koning der Belgen heeft de firma Van Rosmalen Zn. te Velp een België-Nederland Marsch uitgege ven van den bekenden voordrachtkunstenaar en componist Louis Noiret, die zoowel In ons land als in België voor de radio en in feestzalen herhaaldelijk is opgetreden. Zoowel voor dc N.IR. cis bij vele andere gelegenheden werd onze land genoot ultgenoodlgd. Hij heeft nu zijn marsch opgedragen aan Koning Leopold. Een exemplaar, op geschept papier gedrukt, werd per speclalen koerier den Koning reeds overhandigd, terwijl ook zulk een exemplaar werd toegezonden aan onze KOhihgihj De compositie is voor harmonie-, fanfare- eh gewoon orkest. Ook de tekst is van den componist, in samenwerking met M Degen. Het geheel is een bescheiden bijdrage ter ver steviging van de broederbanden tusschen Zuid en Noord. BUITENZORG. 31 Nov. (Aneg). Op zijn ver zoek is. onder dankbetuiging voor de belang rijke bewezerf diensten, eervol ontheven van de functie van voorzitter der bezoldigingscommis sie mr. H. J. Spit, benoemd vice-president van den Raad van Ned.Indië. Als voorzitter van die commissie is benoemd de heer G. F. de Bruyn Kops, benoemd Ud van den Raad van Ned.-Indië belang voor Uruguay van een kolonisatie van Nederlandsche landbouwers en vooral graan- verbouwende boeren. Het blad zet uiteen, dat een dergeljjke kolonisatie voor het land in ver schillende opzichten wenschelijk zou zijn en wel in de eerste plaats in verband met der trek naar de groote steden. Het komt er voor Uruguay op aan zorg te dragen voor een bin- nenlandsche kolonisatie, waarbij de eigen men schen en hun afstammelingen een goed be staan zouden kunnen vinden. Het opnemen van Nederlandsche agrarische kolonisten zou vooral van opvoedend belang zijn voor het land, aan gezien daardoor de eigen werkkrachten gesti muleerd zouden kunnen wórden tot kolonisatie werk, waardoor zij weer aan den grond zouden worden gebonden en waardoor de trek naar de groote steden zou kunnen worden tegengegaan. Het blad voert het voorbeeld van de Zwitser- sche immigratie aan, die in Uruguay tot een goed succes is geworden. Tenslotte acht het blad Nederlandsche kolonisatie in Uruguay nog wenschelijk op grond van de overweging, dat de Nederlanders voortreffelijke, moreel en phy- siek sterke werkkrachten zijn. ..Men heefC gepoogd mijn gevoelens jegens H. M. de Koningin verdacht te maken en mij onmogelijk te maken. Dat wil niet zeggen, dat er in Nijmegen een algeheele geestdrij verij zou hebben geheerscht. Zoowel van R. K. als van Protestantache djde ontving ik moreelen steun omdat "velen het met dezen geest niet eens waren." Mr. Nieukerken: „Kunt u zekere partijdige benoemingen noemen?” Getuige: „Omtrent benoemingen is in Nij megen wel eens wat te doen. Er zijn dingen gebeurd, die mijn instemming niet hadden. Anderzijds ben ik erin geslaagd vaak dingen in goede banen te leiden.” President: „Hebben de drijvers een naam? Burgemeester: „Ja de A.B.TB. en N.C.B” 4. Wanneer heeft de A.B.T.B. zich bemoeid met benoemingen in Nijmegen? Ter geruststelling onzer lezers deelen wij al vast mede, dat wij nog nooit „het genoe gen" hebben gehad met den heer Steinweg, burgemeester der goede stad Nijmegen, kennis te mogen maken.” 3. Wanneer heeft de A.B.T.B. gepoogd do gevoelens, van den burgemeester jegens H. M de Koningin verdacht te maken? Uitzonderingspositie geplaatst worden met geld van de gemeenschap bevoor deeld worden tegenover een andere groep werknemers, die het al jarenlang véél en véél slechter hebben dan de onderwijzers? De onderwijzersorganisaties deden m.i. be ter, indien zij pogingen in het werk stel den er bij den minister door te krijgen, dat de kweekelingen met acte als rijksvergoede krachten b.v. tegen een vergoeding van f 600 per jaar aan de scholen, die hier voor in aanmerking komen, tewerk gesteld werden. Deze regeling drukt de Millioenen- nota in veel mindere mate dan de eisch „verlaging leerlingenschaal”.” Onder de gemeente St. Michielsgestel heeft zich nabij het landgoed De PetteUar Zondag avond omstreeks zeven uur een ernstige botsing voorgedaan tusschen een uit de richting 's Her- togenbosch komenden auto en een van den an deren kant komende motorfiets. Het ongeluk gebeurde, toen de motorrijder een voor hem tijdenden auto wilde passeeren en den tegen ligger niet tijdig genoeg bemerkte. Het motor rijwiel sloeg met den berijder en den duopassa- gler tegen den grond. De laatste, een 30-Jarige Italiaan, wonende te Eindhoven, werd in zorg- wekkenden toestand opgenomen. Hij is naai het Grootziekengasthuls te 's Hertogenbosen vervoerd. Hij had een zeer ernstige hersenschudding bekomen en beide beenen gebroken. De motor rijder, zekere Wetsel uit Eindhoven, kwam er met lichte kwetsuren af. „Iedere arbeider is zijn loon waard. Maar daarom behoèfts er niet zoo hoog van den toren geblazen te worden over de slechte salarieering van de kweekelingen met acte of de beginsalarissen van de onderwijzers van bijstand. De salarissen van de kan toorbedienden zijn al jarenlang beneden peil en zeker altijd ver beneden het peil ge bleven. waarop de onderwijzerssalarissen stonden. Een jongen met 5-jarige H.B.S. begint tegenwoordig bij groote Instellingen met 25 per maand en krijgt na één jaar - misschien een verhooglng van 5. Tegen dezen ten hemel schreienden toestand, waaromtrent in lange na niet zulk een ka baal gemaakt wordt als over de kweeke lingen met acte, steekt het beginsalaris 900) van een rjjksvergoeden onder wijzer toch wel heel gunstig af. Daarom is mij het voorstel van Dr. Deckers uit het hart gegrepen. Waarom moeten de onderwijzers in een Uitzonderingspositie geplaatst worden en De sieraden werden later asm Rotterdamscbe juweliers doorverkocht, maar ten slotte door de politie in beslag genomen. De beide kooplieden H. 8. en L. H. van der 8. hebben zich wegens heling voor de Rotter- damsche rechtbank te veraptwoorden gehad en werden ieder tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maandag diende deze zaak in hooger beroet» voor het Haagsche gerechtshof en beide ver dachten ontkenden, dat de jonge Belg hun ver teld heeft, dat hij de sieraden had gestolen. Deze laatste, die naar Nederland uitgeleverd kon worden, had In België voor de Nederland sche politie een zeer uitgebrelde verklaring afgelegd, welke wel heel bezwarend voor de verdachten was. Hierin deelde hij oa dat hl) te Rotterdam naar een bootje zocht en zoo bij verdachten is terecht geko men. Na eenig praten kwam het gesprek op de sieraden en tenslotte kwam een transactie tot stand, waarbij de Belg verklaarde, dat hij wel heeft gezegd, hoe hij aan' de sieraden is ge komen. De advocaat-generaaL Indien toch dit loozen toegelaten blijft Bon der aan de mogelijkheid van eenlgerlei beper king te zijn gebonden, sou. vooral na verdere inpolderingen, de hoogste waterstand zoodanig kunnen stijgen, dat, ook al mochten de water- keerlngen rondom het IJselmeer daardoor nog niet aanstonds worden bedreigd, toch de duur van de periode, waarbij het water boven den gewenschten stand staat, zal worden verlengd, zulks ten nadeele van de afwateringsbelangen. Het is gewenscht ook voor de Rijkskanalen de mogelijkheid te scheppen om het aflelden van water uit en het loozen op die kanalen in algemeenen zin onder toezicht te stellen. Al wordt daarvoor reeds Ingevolge de bestaande regelingen ih vele gevallen, in het bijzonder als uitvoering van werken noodig is, vergun ning vereischt, het kan voorkomen, dat dit niet, het geval is. en afleiden of loozen mogelijk is zonder dat het Rijk als beheerder daarom trent kan medespreken. Dit is uiteraard onge- wenscht in gelijke mate als voor het IJselmeer Bij den aanvang van de algemeene vergade ring van den Ned. Journalisten Kring, welke Zaterdagmiddag te ’sGravenhige werd ge houden, heeft de voorzitter, de heer H. Dek king, zijn deernis uitgesproken met de slacht offers van de jodenvervolging in Duitschland Met algemeene stemmen heeft de vergade ring daarop een resolutie aangenomen, waar in een ernstig beroep wordt gedaan op den ministerraad en op den minister van Justitie in het bijzonder om, In het bewustzijn van de in ons volk tot uiting gekomen ontroering en hulpvaardigheid, de grootst mogelijke ruim hartigheid te betoonen in de verleening van gastvrijheid aan de slachtoffers van dé joden vervolgingen buitenslands, den kinderen en ouden van dagen in de eerste plaats, die zich aan onze grenzen melden. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Beide In doezen von 30-60. Tube 45 ct. Bij Apert*, en Dreg. MUNHAIDT MMMMiMBBM stelling voor het aanbieden van dll [t was vrij groot. igsche politie een demonstratie verboden, doch- een groot aantal vrouwen had zich op het plein voor het departement ver zameld. De politie bleef een wakend oog houden en waar teveel dames bijeen stonden, maanden de agenten tot doorloopen. De toeschouwers van de publieke tribune wachtten daarna nog even voor het gerechts gebouw totdat de verdachten en getuigen naar buiten kwafnen, maar daar dit eenlgen tijd op zich liet wachten, verspreidden ae zich na en kele minuten. De president ging echter voort met vragen: „Hadden dan die organisaties een vertegen woordiger in den raad?" Daarop antwoordde de burgemeester: „Neen, die organisaties waren niet vertegenwoordigd, maar ik had personen op het oog uit mijn naaste omgeving.” Daar mede achtte hij het antwoord "*n den verde diger voldoende gecorrigeerd. De heer Stelnafeg zeide ons ten overvloede categorisch, dat degenen, die hij op het oog had, niets met den A.B.TB. of N.C.B. uit te staan hebben. De Nederlandsche Maalindustrie deelt mede, flat de prijs van tarwe- en roggeafvallen, welke ha 20 November 1938 in het binnenland nog te “veren zijn, op grond van contracten afgesloten voor dezen datum, ten gevolge-van de verhoo- «ing met 50 cent per 100 K.G. van het monopo- UeprUsverschi) •op tarwe- en roggeafvallen even- •«s verhoogd zal worden met vijftig cent per 1<® K.G. 3. Wanneer heeft de A.B.T5. gezegd: U steunt op het Protestantsche deel van Nijme gen? De eerstgenoemde lefters duiden den Kath. Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond, de andere den Chrlstelijken Boerenbond aan. En het orgaan van dien bond, het „Boeren- en Tuin- dersblad". heeft bet hier niet bij laten zitten, maar heeft in zijn jongste nummer den bur- gemeester, op niet zeer vriéndelijke ver- zocht om man en paard te noenseh. Het blad schreef o.a.: „Mocht dit verslag Juist zijn, xlan verzoeken we den heer Steinweg m ons blkd eenige fei- hem be- BATAVIA, 21 Nov. (Aneta) Oud-minister Verschuur en zijn echtgenoote, die 28 November ultPalembang te Batavia zullen arriveeren, zul len gedurende 28 en 29 November de gasten zijn van den gcuvemcur-generaal en zijn familie. 3 December houdt mr. Verséhuur een lezing voor de Indische katholieke wetenschappelijke vereeniglng over „Moderne levenshouding" en 6 December voor de sociaal-economische afdeeling van het Kon. Bataviaasch Genootschap over „De economische toestand in Nederland". Dat men hen dan sneller dan anderen arres- teert of vervolgt kon pleiter zich nog Indenken, maar dat men hcn veroordeelt met zoo weinig i bewijs, achtte pleiter geheel onjuist. De veroordeeling is alleen gebaseerd op de verklaring van den Antwerpenaar en die is niet onder eede gehoord. Voorts is deze, naar pleiters eigen ervaring, een groot fantast en heeft hij zich als diamantair voorgedaan, waar door verdachten konden aannemen, dat de zaak „safe” v(as. Ook wees mr. Van Toen op het feit, dat diefstal ten nadeele van familieleden in rech- te lijn in België niet strafbaar is en het de vraag is, of men in dit geval wel van helins kan spreken, daar-het nu niet gaat om „van misdrijf afkomstige goederen”. Ten slotte achtte pleiter de straf v|n twee Jaar veel te' hoog. De uitspraak is bepaald op 5 December. De secretaris-generaal ontving de delegatie en verzekerde, dat haar streven parallel liep met dat van de regeering. Hij meende echter, dat de zware verantwoordelijkheid, die in dezen op de schouders van de regeering rust, haar noopte tot voorzichtig handelen en deed een beroep op Xk Nederlandsche vrouwen om werk zaam te tnijvën. Naar aanleiding van een beroep van een schoolbestuur te Amsterdam, tegen de beslis sing van Ged. Staten van Noordholland, waar bij werd gehandhaafd de afwijzende beslissing van den Amsterdamschen gemeenteraad op het verzoek om ten behoeve van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs gelden beschikbaar te stellen voor den bouw en de in richting van een kooklokaal, heeft de Kroon beslist, dat het vak „koken” niet kan worden aangemerkt als lager onderwijs in den kin der Lager-Onderwijswet, dat door de publieke klas geheel of gedeeltelijk zou mogen worden be kostigd De ijzeren damwand van het in aanbouw zijnde nieuwe droogdok op de fabrieksterreinen van de NV. Koninklijke Maatschappij „Pe Schelde" te VUsslngen is Maandagmiddag om streeks een uur met donderend geraas bezwe ken. Het woest blnnenstroomende water ver nielde alles wat in dit droogdok aanwezig was. aoodat het geheel een ruïne geleek. Gelukkig waren de arbeiders' tijdig gewaarschuwd, door dat de damwand reeds in de ochtenduren kraakgelulden gaf. Deze onderlinge onbekendheid zouop zichzelf reeds het vermoeden van een mlsvefttand iret- tlgen. En een misverstand is er. naar de heei Steinweg ons nu meedeelde, inderdaad in het spel. Als getuige onder eede opgeroepen, verklaarde de heer Steinweg op een 'concrete vraag vgn den president dus niet bij wijze van gemoeds- ontlading dat hem in de eerste jaren van zijn burgemeesterschap te Nijmegen, in de jaren 1939 totr 1933, van zeker? katholieke zijde een weinig behoorlijke bejegening ten deel viel. Daarop vroeg de president verder: „Wie wa ren dat dan?" Volgens het verslag in een der bladen werden toen de A.B.TB. en de N.CB. genoemd. Dit antwoord werd echter, naar de heer Steinweg ons verklaart, niet door hem gegeven maar door den raadsman van den ontslagene De burgemeester, in de overtuiging, dat de pre sident de vraag wel zou herhalen aan zijn adres, wachtte af. Koersen voor stortingen op 33 November 1938 jy” verpllchilnBen, luidende in; Reicbamar- -j- y oezeer wij ook het goed recht en I—I het goede hart van dit katho- -L liek schoolbestuurslid bewon deren, die voor de belangen van de kantoorbedienden zoo geharnast in de bres springt, toch meenen wij, dat de tnotiveering van zijn instemming mét de door ons aangevallen suggestie van Dr. Deckers niet geheel steek houdt. Het gaat niet aan zóó verschillend» functies als die van onderwijzers en kweekelingen met acte te vergelijken met die van kantoorbedienden bij groote Instellingen. Het onderwij- belang is" een meer uitgesproken ge- meenschapsbelang dan het particu liere belang van kantoorbedienden bij groote particuliere instellingen. Is het logisch en redelijk de toch zeker niet overdadige aanvangssalarissen onderwijzers en kweekelingen acte te verlagen, omdat kantoor bedienden, waarvan de meesten toch zeker geen 5-jarige-H.B.S.-diploma be zitten, het nógf*slechter hebben? Er zijn heusch nog wel andere bevolkings groepen te noemen, die zelfs de gerin ge kansen van de kantoorbedienden nog niet krijgen. Moeten nu de kan toorbedienden weer aan het niveau Tan die ongelukkigen ^worden aange past? Wij gunnen den kantoorbedien den alle goeds en- sullen de acties van hun organisaties voor een redelijke en rechtvaardige lotsverbetering weten te billijken, maar voor een verlaging der aanvangssalarissen voor Jonge onder wijzers, aan wie wij ons dierbaarste bezit, nl. onze kinderen, moeten toevertrouwen, voelen wij niets, temeer niet, omdat de kantoorbedienden daar toch niet van zouden profiteeren. -Ten hemel schreiende" toestanden op bepaald gebied mogen, ons inziens niet de basis vormen voor het nog on bevredigender maken van onbevredi gende regelingen op ander terrein, m*ar ten hemel schreiende toestanden moeten op zich zelf en niet ten koste v*n anderen, voor wie het allerminst allemaal rozengeur en maneschijn is, nam dan ook de schuld van de beide verdach ten aan en wilde het vonnis van de Rotter- camsche rechtbank bevestigd^ zien. In een uitgebeeld pleidooi betoogde mr. H. W. A. van Toen te Rotterdam de onschuld van^verdach- ten. Pleiter had sterk den Indruk, dat beiden veroordeeld zijn, omdat zij bij de politie in een kwaden reuk staan. Wanneer en hoe heeft de A.B.TB. ge- dezen burgemeester onmogelijk te Eenigen tijd geleden heeft de Argentijnsche regeering een commissie gevormd, die tot taak gekregen heeft zich naar Nederland, te begeven, teneinde een onderzoek in te stelten naar de mogelijkheid van het organlseeren eener zoo danige emigratie van Nederlanders naar Argen tinië. dat kernen van Nederlandsche kolonis ten gevormd gouden kunnen warden tn Argen tinië, waar zjj zich aan den landbouw zouden moeten wijden. In verband hiermede wijst hei te Monte video verschilnende dagblad „El Diario” er op dat het reeds eenigen tijd geleden, toen de Nederlandsche missie vap Van Kamebeek in Montevideo vertoefde, gewezen heeft op bat Nadat de zaak behandeld was en de pre sident de terechtzitting had gesloten, luchtte een der verdachten zijn' antipathie tegen een getuige door hemin het gezicht te spuwen. Deze protesteerde hiertegen hevig, waarna hemvan de zijde van de publieke tribune rllerlei minder aangename uitdrukkingen wer den toegeroepen. De president liet hierop de publieke tribune or.middellilk ontruimen. Strake heeft de commissie tot ordening in de tricotage-industrie te Utrecht een vergade ring gehouden. Met meerderheid van stemmen werd besloten tot oprichting der Vereeniglng Nederlandsche Trlcotconventie. BU acclamatie werd de be staande commissie als bestuur der nieuwe ver eeniglng gekozen. worden bestreden. Wij gelooven dan ook niet, dat alle •chool-, kerk- en gemeentebesturen en de kweekelingen met acte het eens xullen zijn met het voorstel van dit katholiek schoolbestuurslid, gelijk de geachte inzender dat zegt te meenen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21