ONS BLAD van R.K. Vluchtelingen Residentie begroet Koning Leopold van België ST.WIILIBRORDUS „VOLLEDIG BEGRIP VOOR ELKANDERS STANDPUNT” V J Het nieuws van heden DE BAROMETER GROOTE GEESTDRIFT LANGS DEN WEG Belangrijk noenmaal ten paleize te Amsterdam Apost. Delegaat in Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 9 j Duitsch hét Vertrek van de legatie De soiree en Toespraak burgemeester Naar den gala-maaltyd Om vüf minuten yoor eU yertrok de Kfluln* 1 Staad ep Dsndirtag aar vjb.: HU Varies stand: 74» Receptie en galadiner in Belgische legatie NEDERLANDSCH-BELGISCHE OVER EENSTEMMING OVER INTERNATIO NALE VRAAGSTUKKEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN m in r- ns sn 1» ag rt n, Honderdvijftig dooden bü aardverschuiving? N.V. NEDERL.VERZ.MU. CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT n Koning Leopold bracht Woensdagmorgen ’n bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen fabriek Fok ker in Amsterdam-Noord Benoeming van Mgr. Godfrey VERBETERING DER LEERUNGENSCHJUU. By het Paleis GR AC! ETTA Joh. Lauwers - Opticien DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 46 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt regel; Ingezonden Medodeellngen 40 ct. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl| abon nament wordt op aanvrage oaame door onre Administratie verstrekt De Regeeringspersdienst bericht: Woensdag hebben ten paleize te Amsterdam aan noenmaal van Hunne Majesteiten mede aangezeten de voor zitter van den Nederlandschen raad van ministers, de Neder- landsche en de Belgische ministers van Buitenlandsche Zaken en de wederzijdsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bij uitstek geschikt voor de bespreking van een aantal internatio nale problemen, waarbij zoowel Nederland als België geïnte resseerd zijn. Gemeld wordt, dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt; en, in ruime mate, van overeenstemmend inzicht, terwijl gelijkheid van gezind heid werd vastgesteld wat betreft vraagstukken van internatio nale organisatie, handel en verkeer. Burgemeester De Monchy sprak aan de grens der gemeente een welkomstrede uit s Li NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD er O O ei de it- nlngln. R- M Drift half a ■V 4 I. L k X» ia L 7 Onmiddellük na zijn aankomst in het ge zantschapsgebouw begaf Konlng Leopold zich naar den salon, waar Baron Herry aan Zijn zijde plaats nam en verder de Belgische consuls in Nederland. Daarna werden onge veer 300 leden van de Belgische kolonie in Nederland aan den Koning voorgesteld. De Konlng gaf hun allen een hand. Deze re ceptie duurde ongeveer een half uur. De maaltijd duurde tot ongeveer tien. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 23 November: Chamberlain en Halifax te Parijs aange komen. di M Boschbrug volgen, nog Het volk Juicht en wuift opnieuw, maar het is niet zoo enthousiast, dat het blijft Juichen als de Konlng naar binnen gaat. Toch wil nie mand weg, ieder wil hem nog eens weer zien als hü zich dadelijk naar de Belgische legatie zal begeven. Reeds eenige dagen geleden maakte een uit Londen afkomstig bericht melding van deze op handen zijnde benoeming. Bij navraag hierom trent in doorgaans welingelichte Vaticaansche kringen werd dit bericht minstens voorbarig ge noemd. Dit feit kan. nu deze benoeming door Z. H. den Paus als een verrassing komt, zoo verklaard worden, dat men politieke commenta ren, nog voordat de Apostolische Delegatie een feit was. wilde voorkomen. Ofschoon een Apostolische Delegatie niet bü de regeering. 'maar bü de bisschoppen wordt ingesteld, mag men niet aannemen, dat de op richting van zulk een delegatie bulten de re geering om Heeft plaats gevonden. er e- ilf it r- a I- •r. Ongetwijfeld wijst dit feit op verheugen de betrekkingen tusschen den H. Stoel en de Engelsche regeering. N n. ie t- er dl oo ie: ot e- st ir- el. te EO en en De Poolsche regeering biedt haar ontslag aan; de president weigert dit ontslag te aanvaarden. Om vijf minuten over half acht kondigde gejuich de komst van den Konlng aan. Zijne Majesteit werd ontvangen door den Belgischen gezant en begaf zich onmlddelljjk naar binnen, waarna de deur gesloten werd. Hoewel het gejuich van het publiek aanhield, kwam de Koning niet opnieuw naar bulten. Nadien reden geen genoodigden meer voor, zoodat men wachtte op de komst van de Koninklijke Familie. Het was ongeveer tien mi nuten voor acht toen de auto’s in zicht kwamen. Luide toegejuicht door de menschen zwenk te de wagen voor den hoofdlngang van het gezantschapsgebouw. De Koningin en de Prin ses zaten achterin terwjfl Prins Bemhard op een der strapontins had plaasgenomen. Prins Bemhard stapte eerst uit en was daar na de Koningin en de Prinses bü het uitstappen behulpzaam. Ook zü werden door den Belgi schen gezant ontvangen. Ten slotte reden de volgauto’s voor. De deur van het gezantschaps gebouw werd daarna gesloten. Binnenkort zal een verklaring betreffen de samenwerking tusschen Frankrijk ,«n Duitschland worden onderteekend. Eenige oogenblikken later arriveerden Prin ses Juliana en Prins Bernhard per auto ten Paleize. De Konlng nam hartelijk afscheid van baro nes Herry en van den gezant, drukte nog en kelen personen de hand en terwül de muziek nu de Brabanconne speelde verliet Züne Ma jesteit met den vice-admlraal vos bet legatle- gebouw. Een groot aantal gasten bleef nog gerulmen tüd bijeen. Het was een zeer geslaagd festijn, een avond vol praal en elegantie, welke .door de aanwe zigheid van den vorstelüken gast en het Ne derlandsen Koninklijk Huls voor de velen, die aanwezig waren, onvergetelük zal zijn. De Osservatore Romano van hedenavond brengt het bericht, hetwelk reeds in een deel van de vorige oplage van ons blad werd ge publiceerd, dat Z. H. de Paus een Apostoli sche Delegatie heeft opgericht in Engeland met zetel te Londen, Als eersten Apostoll- schen Delegaat heeft Z. H. de Paus benoemd Mgr. W. Godfrey, rector van het Engelsch College te Rome, hem tegelükertüd verhef fend tot titulalr-aartsblsschop van Cio. Prins Bemhard voegt zich weldra bü de Ko ningin. Z. K. H. draagt de uniform van rit meester der blauwe huzaren en heeft het groot kruis van de Leopoldsorden over zün uniform. De Prins houdt den kolbak in de hand. Spoedig daarop verscheen Prinses Juliana, die ook over haar japon ’n bontcape droeg en het grootkruis der Leopoldsorde. Kwart over acht gingen de glazen deuren open en de Koninklüke Familie nam plaats in haar auto. Het gevolg nam plaats in drie auto’s. Hartelük was ook de hulde, die de Konink lijke Familie gold op haar weg naar het Bel gische gezantschap. A Korter dan aanvankelük de bedoeling was. blijft Koning Leopold in het paleis en om vüf minuten over half vüf komt hü weder naar buiten om in een dichten auto plaats te nemen, welke hem naar het gezantschap zal brengen. De Koning is thans zonder jas. ROME, 23 Nov. (Reuter). Officieel wordt mede gedeeld. dat Mgr. Godfrey benoemd is tot Apostolisch Delegaat in Groot-Brittannie. on der gelüktüdlge benoeming tot tltulair-aartsbis- schop van Cio. VfRZIKfRINGIN TOT EIK BIDRAG V«ft»g»Rwoordiqer« gevraagd hoera en parapluies en NEW YORK. 23 Nov. (Reuter) Men gelooft, dat bü de aardverschuivingen op Santa Lucia 150 personen den dood hebben gevonden. De reddlngscolonnes verrichten hun werk, terwül zü midden in de modder en het water staan. de aange- voor De werkloosheid bij het Lager OnderwUs is ontzettender zijn 1MM werkleze enderwgzere op een corps vaa seete. Voor werkverruiming behoeft hier naar werkobjocten niet gezocht, te wordenbjjna elke school vraagt dringend om hulp. Wanneer sal de Regeering eens een begin maken met de K.O.V. Een conclusie echter, welke besluiten zou tot een orienteering van den H. Stoel naar de zoo genaamde democratleta. moet als volstrekt on juist van de hand worden gewezen. Dit zou een politieke activiteit van den H. Stoel veronder stellen. welke deze geenszins als richtsnoer neemt of sal nemen. De weersomstandigheden waren niet van dien aard, dat het publiek bleef wachten tot den afloop van het galadiner. De menschen ver spreidden zich snel. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan- geboden, geplaatst onder de Omroeper- nibrlek 10 CL por regel Het geduld der nieuwsgierigen bü bet Ko ninklijk Paleis aan het Noordeinde werd eenlgs- doch niet ernstig op de proef gesteld. Had men aanvankelük het tijdstip van aankomst op «en voor vier gesteld, la werkelijkheid la hal HET LUCHTKUMEN-BREUKAPPARAAT zonder veeren. Bonder onnoodlgen druk of pon. Geeft gemak rust en veiligheid LAGE PRIJS. PAYGLOP 3 - ALKMAAR - TEL. MM ZIEKENFONDSLEVERANCIER Woensdagmiddag bij drieën heeft Z. M. Koning Leopold, vergezeld van H. M. de Koningin, per auto de hoofdstad verlaten op weg naar ‘s Gravenhage. Ofschoon de storm achtige wind niets aan kracht had in geboet bleef, zeer ten gerieve van de duizenden langs de vertrekroute, in het middaguur de regen uit. Van den auto, waarmee de Vorstelijke perso nen naar Den Haag afreisden, was de kap half geopend, zoodat de groote menigte, die zoowel op den Dam als langs den weg door de stad was sa mengestroomd, Koning en Konin gin nog voor het laatst goed kon zien. Voor den koninklüken auto uit reden hoofdcom missaris Versteeg en burgemeester dr. W. de Vlugt, die de Vorstelüke Personen .tot de ge meentegrens uitgeleide deden. In den eersten volgauto hadden de Ministers van Buitenland- sche Zaken van Nederland en België, H.H. Exa Patün en Spaak plaats genomen. Langs heel den weg door de stad hebben duizenden den Konlng en de Koningin een laatsten hartelüken groet gebracht. Op den Overtoom was de belangstelling enorm en tusschen de menigte stonden dui zenden schoolkinderen langs den weg ge schaard, die enthousiast met vlaggetjes zwaai den. Het leek wel, of heel West zich verzameld had op Surinamepleln, Haarlemmermeerstraat en Aalsmeerweg. Het publiek stond ter weers- tijde van den weg vele rijen dik. De Koning wuifde vrlendelük en in alle opzichten was het een prettige uittocht. Bü de grens der gemeente wachtte de rijks politie den stoet op om dezen verder te bege leiden naar Den Haag. Om even na achten ving Woensdag avond in de groote eetzaal van het Bel gische gezantschap te Den Haag het diner aan, dat Z. M. de Koning der Belgen aan Hare Msjeatelt da Koningin aanbood. Dringend wordt verzocht geen plaatse lijke comité’s op te richten of mee op te richten of. daarin titling te nemen dan na voorafgaand overleg met het Centrale Co mité. Drift 10. Utrecht De werkzaamheden van de plaatselüke of gewestelüke - Katholieke oomlté’s zullen zich beperken tot het opwekken tot steun aan de vluchtelingen en tot de inzame ling van gelden, welke uitsluitend moeten worden afgedragen aan het Katholieke Vluchtelingencomité Drift Utrecht (Giro 320372), dat. vertrouwende op de hulp van Katholiek Nederland, tegenover de regee ring ten behoeve der aan het katholiek comité toe te wüzen katholieke vluchtelin gen waaronder vele katholiek gedoopte Joden garant bleef voor 150.000. Het spreekt vanzelf, dat er geen be swaar bestaat sitting te nemen in comité**, welke uitsluitend en speciaal de organisa tie en de aanbeveling van de nationale col lecte op 3 December beoogen. De Hongaarsche regeering leed in het parlement een nederlaag; de premier 'Imredy moet aftreden. In Denemarken werd een spionnagecomplot ontdekt Eenige -honderden hebben de koude Woensdagavond er voor over gehad om Ko nlng Leopold, Koningin Wilhelmina, Prin ses Juliana en Prins Bemhard naar het Belgische gezantschap te zien rijden. gin met de Prinses en den Prins. Onder de tonen van het Wilhelmus, dat het orkest, da: op de galerü rond de zaal was opgesteld, ten gehoore bracht, verliet de Koningin, begeleid door Konlng Leopold het gezantschapsgebouw. Bü de vestibule nam de Koningin afscheid van baronesse Herry én dankte haar voor ds bartelüke ontvangst. Kalm met de hand aan zün pet, gaat Koning langs de’ troepen, gevolgd door de Ko- eenige hofdignitarissen en Belgische officieren. Het duurt alles één oogenbUk. maar lang genoeg om het zoo op de proef gestelde geduld te bevredigen. Ruim drie kwartier bleef Koning Leopold ten huize van den gezant. In den tusschentüd ver liet een groot gedeelte van de Belgische kolo nie, welke was genoodlgd, het gebouw en ook de politieharmonie marcheerde onder tromge roffel af. Om even over half zes kon men van bulten af waarnemen, *dat de Koning spoedig zou vertrekken. De hofauto reed voer, de mo toragenten sloegen hun motoren aan en inder daad opende zich even later de deur van het gezantschapsgebouw en werd de Koning in de vestibule zichtbaar. Ztfne Majesteit werd naar den auto begeleid door Baron Herry, minister Spaak en vice- admiraal Vos, die bü den Koning in den auto stapte. Onder luid gejuich zwenkte de wagen om het gazon en reed even later in snelle vaart denzelfden weg naar het paleis in het Noord einde terug. Minister Spaak volgde eenlgen tüd later. Nu draait de Koning zich naar hier. Hoera, hoerazwaaien met hoeden en parapluies en het ia alweer voorbij. Maar na enkele seconden zien we de beide Vorstelijke personen op het balcon verschijnen en terwijl Koning Leopold salueert, staat de Koningin glimlachend toe te zien. «re. °e burgerü van 's Gravenhage is ten ■eerste verheugd Uwe Majesteit in haar midden te mogen begroeten als gast van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Ko ningin, wier Residentie deze gemeente het voorrecht heeft te zün. Ik beschouw het *1« een hooge eer aan deae gevoelens van blüdschap en toegenegenheid, die tot Uwe Majesteit uitgaan, uiting te mogen geven en uwe Majesteit namens het gemeentebestuur eerbiedlglük van ganscher harte welkom te heeten in 's Gravenhage. Vervolgens rddt de auto die den Koning oer Belgen en onze Koningin naar het paleis Koordeinde zal rijden, de Boschbrug over. In den tweeden auto tien wü minister Spaak Jet zün Nederlandschen ambtgenoot, mr. J. A. Patün, en daarachter rijden vele volgauto's. tien over vier geworden. Wat maakten die enkele min. verschil uit voor hen, die reeds om twaalf uur hun plaatsen achter de houten borstweringen hadden betrokken? Tegen kwart voor vier, toen het vanwege den somberen hemel wat schemerig begon te worden, besloot men de illuminatie van den groeten boom recht tegenover het Paleis aan te steken. Feëriek gloeiden de honderden oran- je-ballonnetjes tegen den druilerlgen avond- hemel. Ook In het Paleis werden lichten ont stoken en In een voor ons gelegen züvleugel zagen wü de kaarsen flikkeren van een kris tallen kroon. In rustige afwachting stemden daar de’mili tairen met het geweer aan den voet. Links van den voorgevel van het Paleis was de Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Walther Boer, opgesteld, rechts bevonden zich de tamboers, met hun groote rood-wlt geschil derde trommels. Vier uur.... twee auto’s met leden van de rüksveldwacht snellen voorbümaar nog blüven de soldaten in hun rust volharden. De man op het dak- van het Paleis, die straks de standaards xaL moeten hüschen, komt eens naar beneden kÜKen. Duurt hem ook wat lang in die kou en dien wind. Presenteert geweerI.... Het is nu tien over vier. Daar ‘stopt snel en kort een auto, de hoofdcommissaris ^btapt uit, kükt rond en be geeft zich naar deindere züde van het plein. Nu rnéBen de motoren; bliksemsnel volgt de een op <*n ander, inspecteurs, politie.van verre dringt reeds het hoera-geroep tot ons door en langzaam draait de auto met He beide koninklüke standaards naar den ingang van heb' Paleis. De Koningin en Konlng Leopold stappen uit, blüven staan op de trappen, de laatste salueert, terwül de Braban^onne weer klinkt De Konlng ging tot aan den auto der Ko ningin en bleef toen voor bet bordes van bet gezantschap staan, totdat Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bemhard vertrok ken waren. Daarna keerde Züne Majesteit in het gezantschap terug. Nog tal van personen werden vervolgens aan den Konlng voorgesteld. Het was reeds over half twaalf toen da Ko ning, die ticU met verechljlende Nederland- sche autoriteiten lang had onderhouden en le vendig had gediscussieerd, aanstalten maakte om te vertrekken. Omstreeks half drie was het langs den weg, dien de koninklüke stoet van de naar het paleis Noordeinde zou betrekkelük stil. Wel was het weer wat opge klaard de regen hield omstreeks het middag uur op maar de wind was zeker even hevig als In den ochtend, misschien nog krachtiger. Zoo was het den menschen niet kwalük te ne men, dat zü niet zoo lang voor het uur, dat de stoet verwacht kon worden, hun plaatsen langs den weg innamen. Even na drie uur rukten de militaire troepen aan, die langs den weg voor de af zetting moesten zorgen. Trommels roffe len, commando’s klinken, compagnie na compagnie marcheert voorbij naar de voor haar bestemde plaatsen. Op het drassige Malieveld staan de vier kanonnen van het tweede regiment veld artillerie, die den Koning met 21 schoten ■uilen begroeten. De Belgische Konlng verscheen om zeven minuten voor half acht voor een van de ven sters van het paleis op de eerste verdieping. De Koning was in de uniform van lultenant- generaal en droeg het grootkruis van den Ne derlandschen Leeuw. Om vüf minuten voor half acht reed de Ko ning weg in zün hofautb. Naast hem zat vice- admiraal Vos. hoofd van den ec-edienst. De leden van den eeredlenst volgden in drie auto's achter den koninklüken auto. De toeschouwers brachten den Koning een hartelüke hulde, waarvoor Züne Majesteit vrlen delük dankte. Ruim tien minuten later wordt H. M. de Ko ningin zichtbaar, eveneens voor een der ven sters van de eerste verdieping. De Koningin droeg een bontcape over haar Japon en een dia deem in het haar. Hare Majesteit onderhoudt tich eenige oogenblikken met haar gevolg be neden in het paleis, eenigaaina ter zü<te van de (lanen deuren. Op verzoek van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht deelen wjj mee, dat de eenige en wezen centrale instantie voor het vluchtelingenwerk onder de katho lieken is: Het Katholieke Vluchtelin- gen-Cortiité, Drift 10, Utrecht, Giro 320372. Dit comité werkt onder toezicht van het Hoogwaardig Episcopaat. Drie minuten voor vier uur komen burge meester en wethouders en de gemeentesecretaris weer naar de Boschbrug. Zü stellen zich in een rü voor het paviljoen „Het Wachtje” op. Het groote oogenbUk kan niet meer ver af tijn. Het publiek begint alvast te Juichen. Om twee minuten over vier davert het eerste kanonschot, even later rüdt de hoofdcommis- •aris van politie in zün auto voorbü. Een minuut daarna houdt de auto, waar in Konlng Leopold en Koningin Wilhelmina gezeten zün voor „Het Wachtje” sttL Uit honderden monden klinkt het ^>eve de Konlng.” Een palfrenier In groene Uvrel maakt het portier open en de burgemees ter, mr. s. J. R. de Monchy, heeft ge- lëgenheld zün opwachting te maken. AUe leden van bet dagelüksch bestuur der gemeente stelt hü den Koning voor. Vervolgens hield burgemeester De Monchy een korte toespraak. Be fraaie salons van het legatiegebouw vul den tich tegen half tien langzamerhand met een groote en uitgelezen schare van de meest vooraanstaanden uit den lande. Het was een schittering van uniformen, van goud. van ambtsgewaden, van ridderorden, als men maar zelden büeen ziet. Daar waren allereerst tal rijke hofdignitarissen in hun gala-uniform, de opper-, hoofd- en vlagofficieren, de leden van het diplomatieke corps, de ministers, leden van den Raad van State, burgemeester en wethou ders van Den Haag, voorts talrijke hoofd ambtenaren van de verschillende departemen ten, vooraanstaande persoonlükheden uit de kringen van bankwezen, handel. Industrie en verkeer en voorts een groote kring van per sonen, met wie Konlng Leopold gedurende zün verbluf in ons land in aanraking was ge komen. Het was een mengeling van ambtsge waden, uniformen, elegante avondtoiletten der dames met hier en daar een stemmig zwart rokcostuum, en dit aUes tezamen gaf aan de groote en smaakvolle zalen van het huls van baron Herry een ongekend schoonen aanblik. Omstreeks kwart voor tien kwam Prins Bernhard uit de eetzaal In de hall. Z. K. H. onderhield tich met verscheidene personen en bewoog tich gerulmen tüd onder de gasten. Even na tienen gingen de deuren open en trad Koningin Wilhelmina met aan Haar rechterzüde Konlng Leopold binnen. Terwül de aanwezigen tich In twee dichte rijen op stelden, schreden de vorstelüke personen, min zaam naar belde kanten groetend, door de In- eenloopende zalen. De Koningin en Konlng Leopold, bü wie zich ook Prinses Juliana en Prins Bemhard voegden, begaven tich naar een der salons, waar buffetten waren aangericht. Daar wer den tal van personen ontboden, om aan den Konlng te worden voorgesteld. Tot de eer sten, die daartoe geroepen werden, behoorde oud-gouvemeur-generaal De Graeff, met wien de Konlng tich gerulmen tüd onder hield. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1