HOORN NIEUWS Alkmaar getuigt voor de Joden OUD,ADVOCAAT 10 UUR GEOPEND GROOTSCHE MEETING s I VRIJDAGAVOND VANAF HEDEN VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 UIT SCHAGEN MARKTOVERZICHT Veulenmarkt Slotwoord en Réde van deken Rengs STEEDS MEER HYGIËNE Een katholiek profeet GEVOLGEN VAN DEN STORM Enkele kleine schadeposten RAADSVERGADERING M'n basis Isgssl wil Advocaat Verlaging meterhuur Om der liefde wille DE NIEUWSTEEG VERSIERD! aarvertlag Met tal van Sinterklaasjes Meter huur verlaging UITSLAG VERKOOPING Candidaten Prov. Staten Zullen we zyrualz Kaïn? ARBEIDSBEURS ZIJPE De jeugd in vuur Bagger- en slootwerk Speldjesdag WAARLAND Mar aoaa ofadst» te® MKMUWke Hsau tebfcn dsorgeanedep. in hetzelfde! R.K. WESTFRIESCHE B1UARTCOMPETITIE Bidden voor de vervolgden voor de vervolger» Vergadering der R. K. Staatspartij Stem uit de moderne vakbeweging De voorzitter met overgroote meerderheid herbenoemd worden I Of za 't ook wd want Oud’s Advocaat wordt arisen gemaakt van verscho Nederland sche eieren, da beate brandewijn en striker. COKES-PR1JSVERLAGING BURGERBRUG Bestuurtverkiezing De verrassende uitslagen van deze week Het Heil uit de Joden Bouw opgedragen 'i AR Jubileum, het gebod bemin p, mnd. Gezellen-nieuws - i HOORN het meeat bemint. ZUN ONZI ZAKIN TOT VAN Ucwc/te NEDERLANDSCHE EIEREN kelaar, opgedragen aan den heer Bakker, tdm- merman-aannemer te Bobeldyk. Da eerste spreker na de pause was de Hoog eer* Deken K P. Rengs. Ax week is afd. 2 weer aan de beurt en ont moeten elkaar: VIOS 2Obdam. Dezen wedstrijd moet Obdam kunnen win nen, willen zy hun kampioenspretenties behou den, doch laten zij zich vooral niet laten flfls- De uitvoering tan bagger- en slootwerk in werkverschaffing in deze gemeente is door den minister van Sociale Zaken opnieuw goedge keurd tot en met 31 December sa. De gisteren gehouden speldjesdag voor bet Mgr. Mutsaersoord heeft ƒ37.93 opgebracht. nummer van het zg. nationale dagblad, waarin dit werd verkondigd met 10 woorden, staan 10 baatartikelen. Van de schande van zulk anti semitisme mo ge ons land bewaard blijven. Daarom vraag» spr. strenge maatregelen om dit kwaad te be teugelen (applaus). In ons vrije Nederland mag en moet Iedere burger in volle vrijheid leven. Dat in heeren- en dameekapsalons de grootst mogelijke hygiëne aanwezig moet zijn, heeft de heer Frans Kalksma op de Laat volkomen be seft. Hij beeft zich thans de nieuwste deslnfecteer- inrichting aangeschaft. Hierin worden in een minimum van tijd, alle kappersbenoodigdheden, zooals messen, scharen, kammen, borstels etc. volkomen ontsmet door chemische praeparaten. De deslnfecteering geschiedt zoo radicaal, dat de kans van overbrenging van een mogelijke besmetting der gereedschappen absoluut is uit gesloten. Deze antiseptische apparatuur is door dok toren aanbevolen. Geen vergunning. Tegen een inwoner vast t Zand te door de gemeente-polltle proces-ver- baal opgemaakt omdat deze zijn woning heeft verbouwd zonder daarvoor een bouw tot gunning te hebben aangevraagd. 3*. Van een perceel op bet Oroote Noord Is door den storm van de laatste dagen de top van den schoorsteen naar beneden gewaaid. Hij kwam midden op straat terecht, gelukkig sen der iemand te treffen. Door not D. Kruimel te Oterleek werd gister in hotel „Vredelust" alhier openbaar bij afslag ■verkocht voor de erfgenamen van mej. de wed. B. BlomBaken een boerderij, met schuren, erf, diverse perceelen welland en eenig bouwland, samen groot 28 07.60 H A. en gelegen aan den Noord Schlnkeldijk in de gemeente Callantsoog. In huur bij den heer P. Vader Cz.; de boerderij kwam vorige week in massa ta bod voor f 47.539.97. Bij de verkooping in afslag werd slechts 1 per- menschheidsr echten op gerechtigheid, Door de directie der gemeentegasfabriek wordt per advertentie in dit blad bekend gemaakt, dat de cokesprijzen zijn verlaagd. Bij afname van 50 H.L. wordt een flinke re ductie verleend. Voor groote partijen reductie op aanvrage. Van het woonhuis der Fa. Tober aan Nleuwland waaide een groot gedeelte der dak pannen af. Het bleef echter beperkt tot de be trekkelijke geringe schade aan de dakpannen.. ceel op fl gemijnd door A. Groot van de Stol pen; de overige perceelen, noch de verschillende combinaties werden gemijnd; bij de combinatie van het totaal werd op f 3500 gemijnd door P. Viseer te Callantsoog namens de Noord-Hol! Levensverzekering te Alkmaar, die kooper werd voor f 51.040.07. „Nieuwe Mensch” de Nt>va Creatura, d.wr de Christus, levende in den Christen. En eindelijk, omdat wy met de Kerk de the orie van Blut und Boden verwerpen en ver- oordeetan als een dwaling, niet alleen omdat zij de oovennatuuriyke fundamenten van de Kath. Kerk aantast, maar ook, omdat die the orie de hoogere opvattingen van individu, na tie en vaderland materialiseert «in bet men- scheiyk bloed een dwaling, wélke aan het menschdom iedere hoogere, geestelijke waarde ontzegt en welke aldus een niet minder groot internationaal gevaar oplevert dan het bols je- wisme zelf. Dagr komt nog bij, dat niet alleen het Chris tendom als openbaring, maar ook het natuur recht iets leert over de nJ. recht op leven, recht recht op liefde. De RX. Staatsparty, afd. Hoorn, hield Don derdagavond in het Oezellenhute een algemee- ne vergadering. De opkomst was onbevredigend, waarover de voorzitter in zijn openingswoord zijn teleurstelling uitspreekt. Spr. releveert het gouden Jubileum, dat onlangs gevierd is. De feestcommissie heeft alle eer van haar werk gehad. Den voorzitter van deze commissie, den heer A. J. van der Knaap, brengt spr. hartelijk dank. Al hun. die In deaf- geloopen 50 jaren veel werk hebben verricht voor den bloei van de afdeellng, betuigt spr zjjn dank. Ook de* secretaris, de heer H. N Smits, krijgt In dezen dank zjju deel. Verwacht wordt een groote toeloop van le den, vooral door het werk van de RX. Studie- en Actieclub, die zich zeer actief betoont. Spr. hoopt op vele leden vóór 1 Januari, daar de genen. die zich later aansluiten, geen Invloed meer kunnen uitoefenen bij de komende ver kiezingen. Het nieuwe lid za) de geheele contributie moeten betalen, wat heusch geen on over kom e lijk bezwaar te. Na voorlezing der notulen deelt de secretaris mede, dat er na den Propagandaavond nog een felicitatie te binnengekomen van mr. F. Teu- llngs, waarin hij de beste wenschen uit voor de toekomst van de afdeellng. Ingekomen te een circulaire van het Partij bestuur, waarin oa. wordt medegedeeld, dat men liever heeft dat personen boven 65 jaar niet meer candidaat worden gesteld. Ook te de agenda van de jaarvergadering van den kring Den Helder welke a.a Zaterdag in „Het Gulden Vlies” te Alkmaar plaats vindt 1 ingekomen. De afdeellng Blokker deelt mede, dat zij liever geen spreker meer ziet optreden op deze vergadering. Immers, het gevaar be staat. dat de andere punten „en bagatelle” worden behandeld. Dezelfde afdeellng vraagt om er op aan te dringen, dat trust- en kartel vorming wordt tegengegaan Voetbal. Zondag gaan het eerste en het Jwnloretk-elftal naar Tultjenhorn om Holland!» party t» geven. Zal er gewonnen worden? Teas maal? Parochieniewws. Voor het incasseeren van de contributie voor „Ons Parochieblad” van de parochie O. L. Vtouw Geboorte te Zuld-Zype te door den ZeereeVw. Heer PAstoor aangesteld de heer P. J. Koortens, alhier. Namens den voorzitter van het comité, dr. Hofstra. die zelf verhinderd was, opende mr. Boe- scher de bijeenkomst. Mr. Bosscher wilde niet de aanwezigen auto riteiten welkom heeten, daar zij hier als prlvé- persoon aanwezig waren. Nauwelijks zijn wij betomen van de jongste oorlogsdreiging, aldus spr., of er gut opnieuw een golf van ontroering door ons volk, wegens den nood, over onze landgrenzen onschuldlgen menschen en kinderen aangedaan. Alle rangen en standen, van alle politieke en godsdienstige richtingen zijn hier bijeen om te getuigen van onze deernis met de slachtoffers. Niet om te protesteeren, dat heeft in dezen vorm geen zin en de regeerlng doet wat zy kan. Met trots mogen wy verklaren dat het Ned. volk nimmer achterwege te gebleven, waar het betrof hulp aan vluchtelingen. De opbrengst der collecte zal gegeven worden voor de helft aan het Alg. Vluchtelingencomité, de andere helft aan RX. en Chr. Protestant- sche comité's. Minde» wwUouen. Het aantal werklooam dat in Zijpe wordt geholpen door middel van werkverschaffing of steunverleenlng te van Juli tot en met October 1038 aanmerkelijk kleiner dan’ in hetzelfde tydvak van het jaar 1937. in genoemd tijdvak van 1037 was dit aantal per week gemiddeld ongeveer 30, terwijl dit gemid delde in de maanden Juli tot en met October van het jaar 1038 meer dan 40 bedroeg. Aan het Achterom moest een gaslantaarn het zoodanig ontgelden, dat deze op verzoek der po litie vanwege de gasfabriek te weggehaald. Het werk aan den Oroote Kerktoren heeft naar we verwachtten van den stormwind weinig nadeel ondervonden. Op de markt van gisteren waren veel meer vette koeien aangevoerd, in vergelijking by de vorige week, doch geen zware koeien. Do duur ste koe werd verkocht door den heer Jac. de Veer alhier, voor den prijs van f 245, aan slager Dijkshoorn uit Den Helder. De handel was kalm, zooals elders. De handel in geldekoeien was matig, de hoog ste prijs f 180. Goed was de handel in Vaarzen, met hoogs prijzen, ook de graskalveren waren duur, handel matig, de hoogste noteerlng was f 77. De nuchtere kalveren waren duur, prijzen tot f 18. handel vlug. Vlug was de handel in jonge vette schapen, de prijzen waren hoog, de hoogste noteerlng kwam op naam van den heer Ab. Borst te Harenkars- Er werden geen overhouders voor den dood gekocht zy werden nu verkocht om te biyven even maar voor geen hoogeren prys dan f 16. Weinig aanvoer in bokken en geiten, handel goed. Oude slachtschapen, handel goed, noteerlng f 24—28. Vette varkens 26 ets. per pond; biggen f 9— 17, handel stug; schrammen f 28, stugge han del. De handel in kippen, konijnen en eenden was goed. Tevens was aam de gewone wekeiyksche markt de Jaariyksche veulenmarkt verbonden en al was deze niet zóó als vroeger, wy moeten toch dit laar over het bezoek tevreden zyn. Aangevoerd werden 130 stuks. Veulens f 70— 150; IK-jarige paarden f 135—235; 2%-jarige paarden f 200275; rjjtuigpaarden f 275375; werkpaarden f 335400; slachtpaarden f 100 335; hitten f 80—375. De handel was goed. Bakkerscursus. Voor het practtech examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaam heid geldig voor de vestigingswet, gehouden op 14 November IX, slaagden de heeren P. Hagttn- glus, C. ran Egtnond en C. Spaan. By de rondvraag merkt ds heer Bakker op. dat hij gaarne vlugger in werking treden van de klndertoeslagregellng ziet. Het te. volgens spr. zeer noodig, daar veel groote gezinnen aam armeiyken toestand zyn prysgegeven. De voorzitter onderschryft de woorden ran den heer Bakker. Reeds heeft de Hooge Raad van Arbeid advies uitgebracht. Dank zli minis ter Romme te dit punt vlug ten berde gebracht. Binnen den kortst mogeljjken tijd zal de mi nister het ontwerp by de Kamer aanhamgig maken. De heer Joh. van Berkum merkt op, dat de Studie- en Actieclub over veel werkers, mee- rendeels jonge mannen beschikt. Noodig te echter, dat er meerdere ouderen medewerken, daaur deze meer ondervinding hebben en dan huisbezoek ran hen meer uitwerking saü heb ben. Spr. verzoekt daarom den aanwezigen om het werk van de Studie- en Actieclub te steu nen en zich op te geven als lid. Niets meer aan de orde, dankt de voorzitter voor de vlotte afwerking der punten en sluit spr. de byeenkomst met den Christeiyksn groet. Woensdagavond waren zeer velen mar de Harmonie gekomen de groote zaal was ge heel gevuld om te getuigen ever den nood der Duitsche Joden. Vblgende spreker was het BDAX-raadsUd de heer W. v. d. Vall. Vier-en-twintlg jaar te de Europeëbche be schaving gekluisterd aan een keten van ellende. Twee generaties zyn opgestaan en men vraagt zich met ontzetting af. wat heeft de jongste generatie bewerkstelligd? Hier wreekt zich wel de opvoeding met dolk en pistool, in de sfeer van geweld. Spr. te somber gestemd. De moderne arbei dersbewegjng kgp meespreken over vervagin gen, Voor nog de jodep slachtoffer waren, was d^ aanval op al wat de moderne arbeiders op sociaal en politiek gebied in Duitschland tot stand hadden gebracht. De kassen werden ge- confiskeerd, de Ryksdag brandde en in eigen kring werd op de bekende wyze opgetreden. Nu zijn de Joden aan de beurt. Wy booten aan de grenzen in onze gedach ten het geschrei der kinderen. In 1914 en daar na openden wy onze grenzen voor Belgische, Hongaarsche, Oostenryksche en ook Duitsche kinderen. Mogen ook nu de grenzen zoo wyd mogeiyk opengaan, opdat gered worde, wat ge red kan worden, de kinderen voorop (applaus). Laat Alkmaar, dat historisch zoo’n grooten «aam heeft, thans, zy het op bescheiden wyze, meewerken om dit te bereiken. De hoogste Vrouw toons tand heeft opgeroepen tot geestelyke her- bewapening: ook hier geldt het een daad van B^stelyke herbewapening. Het gaat onp de men- “toeHlfchcM, de vryheld van geweten, de hoogste J. Het werkverschafftngz- object ran de N. V. voorheen Gebrz. Vap Zon neveld en Phillippo (spitten van een perceel bloembollenland) is door den Minister van So ciale Zaken goedgekeurd. Voor dit werk zal een bydrage uit het werklooshetdssubsidiefondl worden toegekend. In het keurig verzorgde jaarverslag wordt allereerst hulde gebracht aan de velen die In de afgeloopen jaren veel voor de Staatsparty hebben gedaan. Verheugend is, dat de R.K Studie- en Actieclub zoo actief werkt. In her innering werd gebracht, dat de Politieke School onlangs is opgericht en dat er in den zomer een geslaagde Politieke Landdag te Alkmaar heeft plaats gevonden, welke ook door meerde re leden van deze afdeellng werd bygewoond. Gehoopt werd tenslotte, dat het met de Staats- party steeds crescendo mocht gaan, tot heil ran stMt en maatschappij. De voorzitter betuigt zyn dank voor dit jaar verslag. De penningmeester deelt vervolgens mede, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar be droegen f 320.—, de uitgaven f 33538 Alzoo een nadeellg saldo van f 15.38. Nog te er een oude schuld van f 57.32, terwyi er eveneens nog klei ne schulden loopen. De voorzitter is niet ontevreden en hoopt, dat de penningmeester nog eens mag meema ken. dat er een batig saldo bestaat. De heer v. d. BUI herinnert aan „In Westen Nichts Neues”, dat de ellende en ondergang schetst van een generatie. Heden zou Remar que kunnen achryven: ,Jn Osten Nichts Neues’*.* vleiden door die 2 en het te gemakkeiyk opvat- Ook nu gaat een generatie, die „spontaan4, ver- ten, want de Nibbikers spelen, vooral thuis, nlelt ten gronde'. Ook reeds vóór deze droeve wtken, was daar by de jeugd nameloos leed. Niet’ enkel de vervolgden, ook de vervolgers gedenkt spr. Arme jeugd, die in zulk een gees tesgesteldheid moet opgroeien. Wat belooft deze generatie voor de toekomst? Het te niet genoeg deernis uit te spreken, wij moesten ook helpen. De schande van ons .Arisch” ras moet uitgewtecht worden, door de getrapte jeugd haar ellende te doen vergeten. Doch in tegenstelling met anderen, vindt deze spr, het niet genoeg de Duitsche Joden te hel pen, wy moeten ook onze Nederlan<lsche Jood- sche landgenooten beschermen (applaus). Ook in ons vrye Nederland waart de pesti lentie ran het anti-semitisme rond. Mussert moge het tafellaken met de Dult- Zoo Willen wy. zooals goede Katholieken past, oase afschuw en vu nut wnai-diging om zetten in een daad van oprechte Christelijke naastenliefde, door mee te leven, mee te hel pen, mee te offeren om het leed onzen Jood- schen medemenachen aangedaan te verzach ten en wy bidden den Heer van alle volken en heerzohera, opdat de brwtanrderen, door Zijnen Geest verlicht, volgens Zjjn H. Wet en in Zijnen naam mogen regeeren. De Nleuwsteeg-bewoners toonen zich den laatsten tyd wel aeer actief. Was men het er tydens het Regeeringsjubileum toen case stad zoo prachtig versierd was algemeen over eens. dat de versiering van de Nieuwsteeg zeker wel een der meest geslaagde was hetgeen' overigens wel overduidelyk bleek uit het feit, dat enkele bewoners van Apeldoorn deze versie ring waardig keurden om dienst te doen by den Intocht van H. M. de Koningin in haar geliefd Het Loo ook nu weer hebben de bewoners van onze „Kleine Kalverstraat” voor een aller aardigste Sint Nicolaas-verslerlng gezorgd. Van B. en W. was toestemming verkregen, zoodat gisteren de resultaten van vele avonden hard werken gezien konden worden. Vele vaantjes met het portret van den Sint er op, hangen langs de drukke winkelstraat, die hierdoor ongetwyfeld meer bezoek zal trekken. Sóhebeek-Banlng aal spreken niet presidrate der hutsvrouwenvereenlging, maar “‘■een als ■ssouw en moeder; bewogen .en ver- ontrust door het leed en het onrecht om ons heen. "ouw kan onbewogen biyvïn als zy noort dat kinderen ouderloos, vaderlandloos en schuidelbas door de bosschen zwerven? Moeten ■vby zooveel leed dan Met helpen en helen? Men denke zich slechts een oogenbllk in wat zeggen wil, alles, huis, bezit en familie op *n oogenbllk te verliezen. AUe bezwaren moeten hier wegvallen. Een ^«daad is nooit vergeefsch. Noch voor wie m noch voor wle ontving. Geld, tyd toewijding moeten wy geven wanneer die jLVr'*gd morden en moedig moeten wy erken- “n. dat het niet goed is, wat hier gebeurt, «chuld zóó groot kan zyn, dat ze op wyze gewroken mag worden. De Raad zal vergaderen op Donderdag December, des avonds om kwart over seven. Op de agenda komt onder Ingekomen stukken ojn. voor de goedkeuring van Ged, Staten op bet raadsbesluit tot overdracht van het GXB-; «oo ook op de raadsbesluiten tot verkoop van de voormalige onderwyzerswoning en tot ver- leenlng van een voorschot aan de Middenstands- vereenlging. Aan de orde komt voorts: benoeming leden stembureaux; aanbieding begrootlng *30; vaststelling verordening op de netting van opcenten Gemeentefondsbelasting; voorstel tot sluiten van een kasqeldleenlng van f 40.000.— en de vaststelling van de be- grootingswyziging dienst ’38. Op Zaterdag 19 November stonden 40 werk- .ooaen ingeschreven, van wie 24 in de steun regeling, 18 in de centrale werkverschaffing (3 by het rywiqlpad Harenkarspel en 15 in den polder Wierlngerwaard)1 werklooae maakt een wachtweek door, terwyi 6 werklooneif uit hun bondskas trekken. Op 19 November stonden 59 personen als werkzoekenden ingeschreven, ran w4e 18 grond werkers, 4 timmerlieden, 1 metselaar, 1 opper man, 2 schilders, 6 arbeiders-chauffeur, 18 landarbeiders, 1 bloemist, 7 losse arbeiders en 1 dienstbode. In de overeenkomstige week 'van 1937 stonden er 96 ingeschreven. Van hen waren in werk verschaffing 30 arbeiders, t. w. 11 in den Waard en Groetpolder, 7 in de Schager Kogge en 11 in de baggerregeling, terwyi er 10 stempelden. De heer Oh. Dun riep het beeld op van een schip in nood. Dappere redders trotseeren den dood om de schepelingen te redden. Ze vragen zich niet af, vin welk geloof of ras, die schepelingen zyn, noch hoe zy ze later verder zullen helpen. De» ziel wordt ontroerd om zulk een schoon,. Zoo moffen wy ook die menschen helpen, die door Anderen vervolgd- worden, wier huizen warden verbrand en wier bezit wordt geroofd. Een priester en een leviet gingen den door movers aangevallen en half dood geslagen Jood voorby; de vyandige Samaritaan hielp hem. De naastenliefde legde de l^aat het zwygen op. De ontroering der ziel dwingt tot helpen. Thans liggen ook vele half dood geslagen Jo den langs den weg. Zullen 4ook wy hun voorby gaan, of zullen wy zyn als de Barmhartige Sa maritaan, door Christus ons ter navolging aan bevolen? Zullen we zyn als Kaïn en zeggen: ben ik myns broeders hoeder? Neen. Het is een Nederlandsche traditie te helpen en als Ne derlanders hebben we een afkeer van tyrannle. Het geweten van het Nederlandsche volk is ptjniyk wakker geschud. In naam der gerechtigheid: helpt hen, die worden vervolgd, helpt op groote aehaal. De heer v. d. Bburg sprak Inplaats van Ds. Kuiper, die plotseling verhinderd was. Hy zei. dat ondanks de vele verschillen, die ons land bestaan er toch dingAi zyn, die allen vereenlgen, zooals by de gebeurtenissen in het Konlnkiyk Huls, zooals hy het helpen van de Belgische vluchtelingen en zooals nu, nu Duit sche Joden moeten worden geholpen. Op 3 December zal een nationale collecte worden gehouden door het Nederlandsche Jeugdletders-lnstltuut. in Alkmaar zal een co mité worden gehouden, bestaande uit t comité dat dezen avond heeft georganiseerd, aangevuld met eenlge anderen en met als eere-vooriztter. burgemeester Jhr. F. H. van Kinschot. Met een opwekking, toch vooral goed te of feren, sloot spr. de byeenkomst. wy kunnen nog mededeelen, dat de collecte opbracht f 158.96. Woensdag 33 Nov. hield Father v. Dongen een causerie, verduldeiykt met een serie lichtbeel den over zyn ondervindingen opgedaan in een Karthuiaer klooster. Spr. Het allereerst naast het ontstaan van de orde zien hoe St. Bruno de afzonderiyke klui zenaars in een klooster byeenbracht. In 1084 richtte hy de orde op. Spr. toonde vervolgens den platten grond en den bouw van een Karthuizer Klooster. In Roermond staat nog een overbiyfsel hiervan. Interessant was de dagtndeellng en ds levens- wyze. Spr. eindigde met er op te wijzen hoe juist de kloosterlingen de motoren zyn voor het ac tieve leven van de geesteiykheid. De leden die niet aanwezig waren misten met' dezen avond een aeer taersame lezing. Ook komt aan de orde een voorstel van B. en. w. om de huur van de gasmeters. Ingaande 1 Jan. 39 te verlagen en vast te stellen als volgt: de meterhuur vain 15 ct. en 25 ct. biyft ongewyzigd; de meterhuur van: f 030 per maand wordt 0.25 per maand; f 0.50 wordt f 025; f 0.60 wordt 0.40; f 0.80 wordt 050; 1.— wordt 0.70: f 125 wordt f 0.80; 150 wordt f 1.00; 1.75 wordt f 1.40. Aanneming van dit voorstel zal, naar de be rekening van den adminlstrateur-bedrHfslelder, een mindere ontvangst met zich brengen van f 266,40. zeer sterk. Dus Obdammers opgepast! ,Xryt op Tijd" 2 ontvangt Zwaag. Ook in dezen strijd acht ik de bezoekers sterker, mits zooals hier boven reeds aangegeven, zy het niet te gemakkeiyk opvatten in Bovenkarspel. Wognum ontvangt De Weere 2. Hier houd ik het voorloopig op een overwinning van Wog num, doch als De Weere zich bytyds kan aan passen, is hun kans om te winnen nog lang niet verkeken. Ten slotte wil ik de heeren er op attent ma ken, dat mijn adres veranderd is. Wilt u even noteeren dat myn adres thans is: Ramen 35 I. Hoorn. Schryft u het even op? Dit voorkomt verwarring. A. C. DER KINDEREN, Oompetitieleider, Ramen 35 I. Hoorn. plekje ld zyn hart heeft, willen we helpen. Be ker, nu het vervolgd worden door een richting die.moistens zoo anti-christelyk is, als hte arme Joodsche volk in Christus’ dagen was. Het is een oude Nederlandsche traditie, de Joden te helpen en Nederland is daarvoor, vooral in cultureel opzicht, gezegend geworden. Nederlapd, en vooral chrlsteiyk Nederland, heeft veel aan de Joden te danken en dat al leen reeds is een rede om hen te helpen vol gens de achoone traditie. Wanneer we straks voor hen offeren, doen we dat uit dankbaar heid. Bars Mveeeet as» Het woord was hierna aan ds. van Dop, die er de aandacht op vestigde, dat men niet was saamgekomen om de politiek, maar omwille der Joden, het wonderiyke volk zonder land, dat overal en toch nergens thuis is, dat ver spreid is onder vele volkeren, zonder er in op te gaan, dat in vele opzichten één is gebleven en zijn byzondere begaafdheden heeft behouden. Spr. wilde opwekken tot barmhartigheid, die uiting van liefde, waarvan Paulus zei: De liefde handelt niet lichtvaardig, ze is niet opgeblazen. Indien de joden persooniyk als ras onrecht vaardig worden verdrukt, moeten we in barm- hartigheid die joden met daden en vooral met 1 gebed helpen. Maar ook moeten we met daad en i gebed haar verdrukkers helpen. „Zegent die u vervloeken” zei Jezus, Worden de joden ver- i drukt als gevolg van duidelyk aanwijsbare oor- i zaken, ook dan moeten we in liefde hen met i daad en gebed helpen. Wanneer we geven, moeten we het doen uit overtuiging. Van Jezus lezen we verschillende keeren, dat Hy irmeriyk bewogen was. Wy zyn meestal uiteriyk bewogen. Onze barmhartigheid 1 bestaan, volgens de woorden van wordt vaak bepaald, door den wind, welke wataU- >ceto Joden 6q geen Grieken, maar enkel de We moeten altijd barmhartig zyn en even redigheid daarin brengen. „Weest gyiieden barmhartig, gelyk Myn Va der barmhartig is voor u.” Vervolgens vindt de bestuursverkiezing plaats Daar er geen candidaten zyn gesteld, worden de aftredende leden, de heeren J. B. van Bockx- meer, N. P. van Diepen, N. J. Lieshout en H v. d. Berg herbenoemd. Wegens periodieke aftreding van den voor zitter, den heer J. B. van Bockxmeer. (her kiesbaar) moet een voorzitter gekozen worden. Mr. J. P. Windhausen stelt voor om den voor zitter by acclamatie te herbenoemen, doch en kele leden uit de vergadering willen liever hoofdelyke stemming. Met overgroote meerder heid wordt de voorzitter herkozen. De voorzitter zegt dank voor dit vertrouwen 8,1 verzekert, dat hy steeds al zyn krachten aan da afjleellng zal biyven geven (applaus). Dat by het biljartspel een uitslag zeer moei- lyk te voorspellen valt, bewyzen wel de resul taten van de deze week gespeede wedstryden voor bovengenoemde competitie. Wie had b.v. kunnen voorspellen, dat de D.W.V.-ers in Splerdyk zelfs geen enkele party hebben kunnen winnen? of zy, zooals men dat noemt, hun dag hadden en alles hun beter ge lukte, of door welke oorzaak dan ook: de Spier- dykers waren in dezen wedstryd absoluut ster ker. De Hoornsche biljarters speelden beneden hun gewonen vorm. Wat zy ook probeerden, het wilde niet lukken, en dat werkt natuuriyk de- primeerend. In ongeveer gelyken geest verging het den Nibbikers; zy konden in Zwaagdyk wel de eer ophouden door 3 partyen met klein verschil te winnen, doch moestep toch een geduchte veer laten. Er is schitterend gespeeld en dezo wedstryd stond dan ook op hoog peil. Ik vind het tenminste een mooie prestatie als de slechtste party nog gewonnen woretemnet een gemiddelde van ruim 3. Dit houdt nn tevens een compliment in voor het spel van de Zwaag- dykers. De Weere schynt deze competitie met den pechdulvel te kampen te hebben. Al was het dan.ook met een klein verschil (met 3 gewon nen party en), toch konden zy het tegen Wer- vershoof niet bolwerken. Het is erg jammer voor hen, dat een speler eigeniyk de oorzaak Is van het verliezen van dezen wedstryd, doch 26 ca ramboles in 34 beurten is nu eenmaal te kort, en daar is de club ten slotte de dupe van ge worden. Trouwens deze geheele wedstryd stond op een niet al te hoog peil en de uitslagen vertoonden groote verschillen. Dat doet eenlgs- zlns vreemd aan. Een unicum was de wedstrijd Lutjebroek 1— ,Xryt op Tyd” 1 uit Bbvenkarspel. Het is in onze competities nog niet voorgekomen, al wa ren de verschillen dlkwyis zeer klein, en het zal ook wei niet veel meer voorvallen, dat een biljartwedstryd met een gelyk aantal caram boles eindigt, zooals in dezen strijd. Dat het hier dus geducht gespannen heeft, en vooral by de laatste partyen, laat zich wel Indenken. Dit soort wedstrijden zyn de mooiste daar één ca rambole hier een overwinning had kunnen be- tee kenen. De uitslagen waren: Exempel—DVW 500360 caramboles. Zwaagdyk—V7O6 492376 caramboles. De Weere 1—Wervershoof 381408 caram boles. Lutjebroek 1—Kfljt op Tijd 1 443—443 caram boles. „Wy allen zjjn hier samengekomen met een en hetzelfde doel, om n.l. uiting te geven aan onze diepgevoelde verontwaardiging, onze af keuring en hartgrondig protest te doen hooren tegen de wyze, waarop onze Joodsche mede- menschen in het 3e Ryk worden behandeld. Het doet ons Katholieken goed, dat te mogen doen in dit gezelschap, waar alle gezindten vertegenwoordigd zyn, omdat ons vermoeden niet ongegrond schynt te zyn, waar wy meen- den, dat u van ons Katholieken, niet of al thans niet zulk eene spontane en harteiyke Instemming met het doel dezer bijeenkomst ver wacht had. Het moet u allen toch overbekend zyn, dat wy, Kath., niet verwend zyn, waar, het geldt het medeleven van de publieke opl nie met het éne aangedaan geweld en on recht.... Getuigen: Mexico, Rusland, Spanje, waar duizenden Kath. priesters en kloosterlingen een behandeling ondergingen, waarby die van de Duitsche Joden nog zachtzinnig Is. Maar toch willen wy en zullen wy, door ge brek aan medeleven met eigen leed, ons niet laten weerhouden van een hartgrondig pro test, waar het geldt de verdrukking der Duit sche Joden. En dat doen wy als Kath.: Omdat ons Credo behelst: a dat alle menschen geschapen ^jn naar het beeld en de geiykenls van God, b dat Jesus Christus, de waarachtige Zoon van God, menseb geworden is, geleden heeft en gestorven is voor alle menschen, zóó dat alle menschen hun eeuwjg, bovennatuuriyk doel, het volmaakte geluk in den hemel, kunnen bereiken en c dat wy allen kinderen zyn van dien eenen Va der in den hefnel. Omdat het groote gebod van Hem, die als God-Mensch wilde geboren worden uit een Joodsche Moeder het gebod: bemin den naaste gelyk u zelve geldt voor alle men- schen en voor alle tyden. Omdat wy kinderen zyn der Kath. Kerk, die steeds bestreden en verworpen heeft het prin- cipieele en onchristeiyke anti- semltlsme, zóó als dat leeft in het Nat. Soc. in Duitschland. Omdat we met de Kath. Kerk veroordeelen de ras-vergodlng. In de kerk bestaat geen ras senonderscheid. In de samenstelling ran het mystieke lichaam van Christus, nJ. de Kerk, St. Paulus Vervolgens wordt de candidaatsteJlng van de Provinciale Staten besproken. Het bestuur van den Statenkieskring had tot candidaten gesteld de heeren Braakman, Van Baar, Vlaar, Van Kampen, Konings en Van Bockxmeer De voorzitter deelt mede dat het bestuur de volgende vyf personen voorstelt, nl. de heeren Braakman, Van Kampen, Peters, Windhausen en Van Bockxmeer. Het bestuur heeft gemeend niet te veel heeren van het platte land te be noemen. Ook zag het niet graag meerdere per sonen uit dezelfde plaats en wilde het niet graag te veel burgemeesters in de Provinciale Staten voeren. De heer Gautier stelt den heer Van Baar voor, d<*h na een korte uiteenzetting van den voorzitter, trekt hy zyn voorstel in. De heer Joh. van Berkum ziet gaarne den heer Schrickx uit Venhuizen als zesderf can didaat. Hiermede gaat de vergadering luxsoord. Candidaat gBsteld worden dus de heeren Braakman, Van Kampen, Peters, Windhausen Van Bockxmeer en Schrtekx. Als candidaten voor Ijet adviescollege draagt het bestuur naar voren de heeren 8. J. J. Luyckx en H. N Smits, waarmee de vergade ring zich vereenigt. Sehenkeveld denkt er als advocaat niet om ook maar iets van hetgeen over onze "grenzen gebeurt, te verdedigen. Ér zyn nu to^Al zaken. die de gladste advocaat niet *8® Praten. Ben stugge philippics wilde spr. «htor ook nlet houden daar geen dlen8t wmden bewezen. blt «Pr voor, dat het jodenvraagstuk ‘historisch oogpunt moest worden beschouwd, ue moderne mensch heeft veel aan de an- **ke cultuur te danken, maar, zegt de Hee? HeU “it de joden. Het is en biyft <5at Je,Us Christus een Jood was, on- 7^°«ommiger tegenovergestelde meening. Reformator van een groot deel der enschheid, aan wien de moderne mensch zoo veW dahken heeft. Ben volk de beminden om der Vaderen waaraan we zooveel te danken hebben e Naar wy vernemen is de bouw van een auto- garage met dubbele bovenwoning «na. aan het Keer» voor rekening der firma GeerUng A Win- u e 0 1 B 1 Q k L 1 >s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3