Critiek op het onderwijsbeleid Rond de collectieve veiligheid Nederlandsche sensatie te Parijs - DE KATHOLIEKEN ZWIJGEN UITBREIDING VAN DE HOOGOVENS NIEUW JACHTVLIEGTUIG VAN FOKKER Vicks Va-tro-nol l Stop die ellendige HOOFDKOU 5 t It VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 De zwakste schakel van het kabinet OVERZICHT TWEEDE KAMER I Bijzonderheden thans bekend gemaakt Voor de uitgeweken kinderen 'Parfum Laude Cologne 'Zeep Poeder Creme Cotion Badzout TOSCA BdezÊniÊuwe r DRUPPELS VER LICHTEN UW kHOOFD DIRECT Zijn bewondering... doet haar begrijpen, hoezeer de verfijnde geur van Tosca haar charme verhoogt. Het is dit heerlijk parfum, dat ge in Tosca Eau de Cologne vindt gecombineerd met de verfrisschende eigenschap pen van echte “4711” Eau de Cologne. ‘43 -■ (Van onzen parlementairen redacteur) Den Haaf. 34 November 1938 (Van onzen parlementairen redacteur) Clearingkoersen „Landgenooten, maakten van J/WTOSCA Eenpertoons-jager met tandem- motoren en nentwiel Regeering wil voor f 700.000. deelnemen in het preferent kapitaal Centraal Steunfond» te Amater- dam opgericht Koersen voor stortingen op 25 November 1938 tegen verplichtingen, luidende In: Relchsmarken Critiek Kunsten schakel 1938 voor een Inkomen van 498 mlllloen loon belasting betaald zij, de heeren Effendi (Comm.) en Stokvis (SDAP) bleven erbij, dat er geen 4 centen per jaar en per man aan Invoerrechten en geen mlllloen aan Inkomsten en loon-belastlng meer af kon. Zij bleven met ne NSB alleen staan. onder sprak er- jaar den Ingediend is een wetsontwerp, waarbij uit overweging, dat het wenschelljk is de uit breiding van het bedrijf der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmtdden met een walserfj te bevorderen, een bedrag van 700.000 wordt aangevraagd om deel te nemen in het uit te breiden preferent ka pitaal der N.V. Weinig vertrouwen kon het antwoord wek ken. dat de Minister op de verschillende ge maakte opmerkingen gaf. Hier was hij „besig adviesen In te winnen"; dtór hield hij "n kwes tie „in overweging’", op bet gebied van de li chamelijke opvoeding zou hij graag uit de Ka mer vernemen welke vakken hij uit bet leer plan moest schrappen terwille van het gym- nastlek-onderwijs; op het gebied van het voor bereidend onderwijs vond hij, dat de overheid zich maar geleidelijk aan moet terugtrekken want men stelt meer prijs op bijzonder onder wijs; in de spellingskwestie is hij „bezig den knoop door te hakken door te „zagen-” wa re wellicht een typeerender uitdrukking het. rapport Bolkestein over de aansluMng tusschen Lager onderwijs en Middelbaar heeft hij eerst eens laten .jnousseeren”; op de kwestie of er niet te veel onderwys-werken door het „Werk fonds” worden uitgevoerd, soedra se aan dd> contról» van den Kamer ontsnappen, moeten de heeren den Ministerraad maar vragen; over de collegegelden die bij Hooger Onderwijs ter sprake kwamen had hij een oplossing, die geld kostte, maar nu is hy „een andere oplossing aan het zoeken", die naar hij hoop te. geen geld zal kosten, over de benoemingen in den Raad van Amsterdam ,Jpat hij Mch liever niet uit.” Allemaal slap, slap, slap! De zwakste schakel. De groote sensatie van jaarljjkschen Parijschen salon, worden wel getornd zijn aan den oorspronkelUken op zet van den Volkenbond en sinds 1935 moge de mislukking der sanctle-tepalingen evident zijn gebleken, men mag de hoop niet opgeven, uit dit instituut nog eens Iets goeds te zien voortkomen. Het dichtst bij den grond, bij den status quo bleef In zijn hoop op verbetering de heer Rutgers van Roeenburg (CH.) die het streven naar een Volkenbond met een bindend pact als een zoeken naar de quadratuur van den cirkel bestempelde en veel meer heil verwacht te van een nederlgen Volkenbond met een con sultatief karakter, een Volkenbond, die niet boven, doch als het ware In een ronde-tafel- conferentie, zonder prestige-kwesties op voet van gelijkheid naast de Staten zou staan. Anderen zochten heil in bet losmaken van dem Volkenbond uit de boeien van bet Vredes verdrag. De oorzaak van München ligt in 1919, verklaarde de heer Smeenk (AR.) en ook de heer Bongaerts (R.K.) liet zich In dien geest uit. Het meerendeel echter van hen, die den Volkenbond een betere toekomst wenschten, verwachtte alléén heil van een terugkeer naar de beginselen des rechts en naar de beginselen van het Christendom, door sommigen opgevat in den zin van de „moreele herbewapening”. Onder voorzitterschap van den heer H. L. van Eeghen te Amsterdam is opgericht een .Centraal steunfonds voor uitgeweken kin deren", dat den volgenden oproep heeft verspreid: Om den werk-comités, die reeds met groote opoffering zooveel voorbereidend were hebben verricht, snelle voortzetting hiervan mogelijk te maken en om geen tijd verloren te doen gaan, hetgeen voor talloose kinderen noodlottig kan zijn, verzoeken zij uwe bijdragen zoo spoe dig mogelijk te storten op rekening van den penningmeester van bet Centraal Steunfond* Vijzelstraat 32, Amsterdam-Centrum. postgiro no. 343500. Laat uw bijdragen zoo groot mogelijk zijn Wy danken u bij voorbaat." H. L. van Eeghen. voorzitter, Amsterdam; Ernst Crone, vlce-voorzltter, Amsterdam; O. J. baron Collot d’Escury. penningmeester, Am sterdam; dr. E. Heldring, Amsterdam; Ir. O. A. Kessler, IJmukten; W. M. van Lanschot. Vught: R- Mees, Rotterdam; mr. E. E. Menten, Den Haag; mr. L. F. A. M van Ogtrop, Am sterdam; Mgr. dr. H. A. Poels, Heerlen; dr. A. A L. Rutgers, Den Haag; mr. W. Suermondt Wzn.. Rotterdam; mr. C. Freem, secretaris, Rubensstraat 49, Amsterdam. toestel niet de normale Maar de beteekenis van deze mogelijkheid springt dadelijk In het oog, wanneer men overweegt, dat het mogelijk zal zijn over een hooge hindernis heen stijl te dalen, de snel heid tot een minimum terug te brengen met behulp van de remkleppen en het vliegtuig keihard, neer te zetten. De landingssnelheid zal dan zeer gering zyn en omdat het neuswlel over den kop slaan voorkomt, kan bovendien nog sterk afgeremd worden, waardoor met een korten uitloop volstaan kan worden. Een niet minder belangrijke nieuwigheid is de plaatsing der twee motoren niet ter weers- zyden van den romp, maar in den neus en In het achtereinde van den romp. Het gezichtsveld van den vlieger is daardoor veel ruimer, om dat de zitplaats voor den vleugelrand kon wor den ingebouwd en terzijde de motoren het uit zicht niet belemmeren. De tandem-opstelling maakte het ook moge- lyk de motoren in geiyke richting te laten draaien, zoodat voor- en achtermotor In alle onderdeelen precies gelijk van constructie zijn en daardoor onderling verwisseld kunnen wor den. De motorbokken vormen een uitmunten de bepantsering, welke den vlieger reeds bij na volledig beschermt. over een goedkeuring Indische Z J jF- EAU DE k COLOGNE In de memorie van toelichting zegt de minis ter van Financiën, dat het een zaak van het grootste belang is. dat de vervaardiging van staal ende verdere verwerking daarvan tot walsproducten aan het bedrijf wordt verbonden. Den bouw van een staalfabriek zal Hoogovens geheel uit eigen middelen kunnen financieren. Het nieuwe gevechtsvliegtuig van Fokker, een éénpersoons jachtvliegtuig van het type D 23, wordt geëxposeerd op den Parijschen Luchtvaart salon. Boven: het nieuwe vliegtuig met drie landingswielen en voor en achter den romp de beide motoren. In verdikking van den vleugel is nog juist de loop van een der mitrailleurs zicht- kaar. Beneden: de trommel met den loopenden band, welke de munitie voor den Oók in 1936 vormde de „Fokker"-stand een sensatie. Toen verwekte Fokker groote verbazing met de O 1, een tweemotorlg gevechtsvliegtuig, dat inmiddels in serie wordt geproduceerd voor het binnenland, maar daarnevens ook voor bul tenlandsche rekening. De D 23 is een eenpersoons jachtvliegtuig, uit gevoerd als vrydragende middendekker met in tandem opgestelde motoren in den romp en in trekbaar neuswielonderstel. Het ulterlijk is al zeer opvallend. De korte romp eindigt aan de voor- en achterzijde in een luch.gekoelden motor, waarvan de cylinders in twee rijen achter elkaar hangend zijn Inge bouwd. De motorbokken vormen één geheel met den romp, welke vervaardigd is van gelascbte stalen buizen. De vleugel is als één geheel ge bouwd van duralumin liggers, ribben en platen en is met slechts vier bouten aan den romp bevestigd. Op eenlgen afstand van den romp loopen van den vleugel de belde staarten van bet vliegtuig naar achteren, waar zij onderling verbonden zyn en de hoogte- en richtroeren dra gen. De schroef aan de achterzijde van het vliegtuig draalt dus tusschen beide staarten. Het landingsgestel bestaat uit drie Intrekbare wielen, zooals ook bij bet nieuwste Douglas verkeersvliegtuig, de DC IV het geval Is. Twee der wielen kunnen worden Ingetrokken in den vleugel Het neuswlel kan worden geborgen in' den romp van het vliegtuig In de D 23 zijn verschillende nieuwe con structies toegepast en voorts vele vindingen, welke reeds verspreid worden toegepast, bijeen gebracht. Daardoor, wijkt het vliegtuig. dat zeer groote capaciteiten heeft, in alle opzich ten af van de tot nu toe gebouwde types. Hoewel In deze moeilijke tijden reeds voor vele lofwaardige doeleinden op uw financieelen steun beroep wordt gedaan, meenen onderge- teekenden, dat het Nederlandsche volk wacht op een gelegenheid, waardoor het zijn gevoelens van deernis en medeiyden met het ontzettende lot van vele bultenlandsche kinderen In een daad kan omzetten. Reeds z(jn onder den druk der omstandig heden In vele plaatsen comité’» opgericht, die zich de hulp aan bultenlandsche vluchtelingen ten doel stelten. De wenscheiykheid de hulp aan bultenlandsche kinderen afzonderlijk te organiseeren, heeft zich daarbij geopenbaard. Ook hiervoor werken reeds cotnlté’s. maar, willen deze de voorgenomen taak vol voeren, dan behoeven zij versterking van middelen. De regeering is bereid den arbeid dezer werk- comité's te bevorderen, mits het haar mogelijk is de financiering hiervan te controleeren. Het is daarom, dat ondergeteekenden zich hebben vefeenlgd tot het vormen van een „Centraal Steunfonds voor uitgeweken kinde ren”, met het doel, in overleg met de regee ring, de verschillende werk-comité’s in bet land van de noodige middelen te voorzien. deeling van bet onderwijsbeleid, ter sprake bij de algemeene beschouwingen Een bevredigend antwoord mocht zy niet ontvangen. Thans zwijgt HJ. Onder de sprekers, die aan de algemeene be schouwingen over de OnderwUsbegrooting deel namen, bevond zich géén katholiek. Dót was de scherpste critiek van dezen heelen avond. Dóór lag voelbaar de gedachte in be sloten: wat kablnetspolitiek was hebben wij be sproken by de behandeling van bet algemeen leegeeringsbeleidmet dezen Minister, die zich tóch achter het Kabinet verschuilt aoodra wij hem trachten te grijpen, met dit kruidje-roer- my-ntet spreken wy over deze kwestie niet meer; met dezen man van gedachten wisselen helpt tóch niet! Het beklemmende besef tag over deze onder- wys-debatten, dat de grootste fractie van de Kamer, die van Dr. Oolyn de verzekering kreeg, dat hy een minister, die zich met de kabinets-beslissing over de leerlingenachaal had vereenlgd. niet op grond van deze beslissing sou laten losweeken uit het kabinet, een frac tie die echter het kabinet in zyn geheel niet wil laten struikelen over de leerllngenschaal, dat deze fractie den Minister van Onderwijs eenvoudig als lucht beschouwt en hem daar door duldeiyker. dan met welke redevoering ook te verstaan geeft, dat zij van hem niets, maar dan ook niets meer verwacht. Het vjas dan ook een mln of meer ptjniyke „opluchting”, waarmee de Minister zijn rede aanving: van de algemeene critiek op myn beleid, die in den aanvang van het Voor- loopig Verslag tot uiting kwam, heb ik niets vernomen en Ik hoef dus geen opsomming te geven van wat ik allemaal gedaan heb of ga doen. Die opluchting had meer van een be klemming. Hy kón hen, die zwygend de lei ding van de critiek hadden genomen, niet be antwoorden. By den aanvang der vergadering socialisten en communisten het den minister van Koloniën even lastig over een tweetal wetsontwerpjes, houdende goedkeuring van eenige verhoogingen op de Indische invoer rechten en belastingen, verhoogingen. die nood- zakeiyk waren in verband met den toestand der Indische financiën. Of minister Welter al betoogde dat het Indische Volksinkomen de laatste jaren aanzienlijk is gestegen in de eerste 9 maanden 1939 werd voor een Inkomen Het is de eerste keer dat een snel jacht vliegtuig wordt uitgerust met drie tan- dlngswieten. Vooral by het tanden zal dit groote voordeelen opleveren. Het zal zelfs practisch mogelyk zyn om in geval van nood niet in een lange giyvlucht neer te stryken, maar om het vliegtuig als het wa- Slechts op de erkenning van een natuuriyke rechtsorde kan de gedachte aan universeel» saamhoorigheid rusten en kan unlverseele sa menwerking worden gebouwd, verklaarde de heer Bongaerts (R.K.) De heer Smeenk (AR.) wees erop, dat de Volkenbond de beginselen van het recht heeft verlaten, zooals biykt uit de toelating van de Sowjet-Unle, die geenerlel rechtsbeginselen erkent. De heer Joekes (VJD.) wees op het voorbeeld van TSjecho-Slowakye, dat door de beste bewapening in het geheel niet werd beschermd, dat alleen te redden ware geweest door een internationale organi satie, gebouwd op de beginselen van recht en aedeiykheid. En onmiddellUk liet hy daarop volgen, dat het streven van den Volkenbond al te veel gericht was op stabilisatie van on juiste toestanden en te weinig tegemoet kwam aan rechtmatige grieven. Op de vraag of Tsjecho-Slowakye in zyn vroegeren vorm wel geheel aan alle eischen van internationale rechtvaardigheid beantwoordde, ging de heer Joekes veiligheidshalve maar niet in. De heer Rutgers van Rozenburg (C.H.) verwachtte al leen redding van de erkenning der christeiyke beginselen. En zelfs de heer van der Ooes van Naters (SDAP) bekende bet principe, dat de Staten moeten gehoorzamen aan de normen van het recht. Zoo vereenlgden zich veten, die'in de prac- tische toepassing hunner Ideeën héél ver ul'.- eenloopen, broederiyk om de ééne gedachte: de Volkenbond kan beter worden, als hy maar beginselen aanvaardt, principieeter wordt. de twee- luchtvaart- welke heden te Parijs zal geopend, is de nieuwste schepping van de N.V. Nederland sche Vliegtuigenfabriek „Fokker”, een snel jachtvliegtuig van het type Fokker D 23. Het vliegtuig staat nog onder hoezen verborgen in de „Fokker”-stand. In de grootste stil te is de bouw voltrokken en eerst heden zal het publiek het nieuwe toestel te zien krjjgen. De D 23 heeft nog niet gevlogen, doch de eerste proefvlucht zal reeds enkele weken na den Parijschen luchtvaar taal on worden gemaakt. DEN HAAG, 34 November 1938 Kon minister Patyn rekenen op de instem ming van de Staten-Generaal, die In 1920 het Volkenbondspact aanvaardden, toen hy eenige maanden geleden in Genève aankondigde, dat Nederland met de andere Oslo-Staten samen In den vervolge niet meer alleen de militaire, maar ook de economische- "én financieels sancties als facultatief zou beschouwen en zich, hoewel lid van den "Volkenbond blyvend, losmaakte van iedere verplichting om aan collectieve acties deel te nemen, mocht hy erop rekenen, dat de Kamer zou instemmen met een zelfstandigheids- politiek, waarin wy, zooals Jhr. van Karnebeek het onlangs uitdrukte, zelfs den schyn vermy- den, dat onze houding ook in tyd van vrede aan het belang van een of andere mogendheid dienstbaar kan worden gemaakt? By de discussies over de begroeting van Bul tenlandsche Zaken, waarmee de Kamer van daag de behandeling van Defensie onderbrak, bleek wel, dat deze nieuwe richting van ons buitenlandsch. beleid by de groote meerderheid instemming vindt. Nederland had geen andere houding kunnen aannemen, verklaarde de woordvoerder der libe ralen, de heer Bierema; niemands volgeling, niemands belager, dat ligt gelfêel in de Ujn van onze traditie. Het was lang yóór September J± duideiyk, dat de collectieve veiligheid ons had verlaten, meende de heer SMEENK (A.R.). De heer JOEKES (V.DJ vond het uitstekend, dat wy voortaan by leder voorkomend Internatio naal geschil afzonderiyk zelfstandig zullen uit maken, welke houding wy aannemen. Ook de heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.H.) Juicht het toe, dat wy den sancties den rug heb ben toegekeerd, terwyi de heer BONGAERTS (RK.) eveneens geen beteren weg wist om, zon der den Volkenbond geheel te verlaten, de klip pen der internationale politieke blok-vorming te verlaten. Hy meende slechts, dat de minister in Genève het aanvaarden van de zelfstandlg- heldspolitiek te zeer opportunistisch had gemoti veerd en zag liever een princlpleele ver klaring omtrent deze politiek, een verklaring in dien geest, dat wy het als een principieele ver wording van den Volkenbond beschouwen, dat het meedoen aan zyn actie practisch neerkomt op aansluiting by de politiek van één bepaald blok in Europa. Alleen de sociaal-democraten en de nationaal- socialisten waren over de wending in de buiten- landsche politiek niet te spreken. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (S.D_AJ>.) vond, dat de Oslo-Staten de wereld een voorbeeld van vasthoudendheid aan de nor men van het Pact hadden moeten geven, dan had de wereld voor den vrede van München gespaard gebleven. Zy hebben door tot zelf- standigheidspolitiek over te gaan den band met het recht doorgekapt en zich in de opportunl- teitspolltlek gestort. De heer ROST VAN TON- NINGEN dacht er precies andersom over: wy moesten den Volkenbond maar heelemaal vaar wel zeggen, want niemand anders dan Moskou trekt In Genève aan de touwtjes. De heer Wynkoop zal het morgen wel voor zyn ver guisde Sowjet-Unle opnemen. Wellicht herhaalt de heer Kersten nog eens, wat hy al by de al gemeene beschouwingen zei, dat de Volkenbond is als de snoevende en snorkende Assyrlër voor de poorden van Jerusalem, waarvoor hy als Christen-staatsman natuuriyk geenerlel sym- van 363 mlllloen en in dezelfde periode van pathie koestert. Doch daarmee is de oppositie uitgepraat. De groote meerderheid van de Kamer geeft den minister schoon geiyk. Geenszins echter beschouwt zy den door de zelfstandighéids-verklaring der Oslo-Staten nieuw'gezchapen toestand als Ideaal. Kr mag Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, voeft U als het,ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem. Voorkom óók vela verkoudhodenl Maar dat to niet alles. U kunt vete verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweten van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. PI BONPPINOOT VAN VICKS VAPO9UB Pr|j» per flacon f 0.9a De gegarandeerde maximum-snelheid bedraagt 630 KM. per uw, maar waar- schyniyk zal deze nog overtroffen worden. Op één motor vliegend kan nog altyd op een hoogte van 5500 meter een snelheid van 400 K.M. per uur worden bereikt. Ten slotte kan het toestel op één motor, zeer zuinig vliegend, circa vier uur biyven krui sen. Nadert een vyandeiyke vlieger, dan kan onmkldellyk de tweede motor Inval len, zoodat tydens het gevecht over grootste capaciteit wordt beschikt. De bewapening bestaat uit twee zware browning F.N. mitrailleurs, van 13J mm„ wel ke duizend schoten per minuut kunnen afge ven. Deze zyn In de vleugels Ingebouwd Voorts beschikt de vlieger over twee door de schroef schietende FR. mitrailleurs van 7S m.m. met een vuursnelheld van 1300 schoten per ml- nutt. Door een vernuftige constructie kan een groote hoeveelheid munitie worden meege voerd. ging werden voorgedragen. Dr. Vos bepleitte een betere aansluiting tusschen school en leven. De heer Thyssen gromde over de toepassing van de concentratie-bepallngen en schertste over de bonte verzameling en de veelsoortige combinaties van vakken, die by het MULO- examen «kirden geëlscht en over het nóg bon tere beeld van de waarde dezer examens, waar mee men hier wel en dóór weer niet terecht kan. De heer Van Steen brak voor de schippers kinderen een lans, die hy leder jaar met nieu we kracht pleegt te breken. De heer Botterweg en mevrouw De Vries Bruins (S.D.A.P.) namen het op voor een kinder-ziekenhuis in Gronin gen. De heer Tilanus (C.H.) verzette zich tegen bet optreden van een Inspecteur uit het Noor den, die den byzonderen schoolbesturen raad gevingen verstrekte over de reorganisatie van Het leerplan, een figuur, die de vryheid onderwys in gevaar brengt.... enaoovoort, en- zoovoort. Critiek op vele punten maar géén critiek in grooten stijl. Verleden jaar was dat anders. Toen vielen de katholieken het beleid van dezen bewinds man, vooral inzake de leerllngenschaal, scherp aan. zy hadden de leiding in de critiek. De Minister echter verschool zich met een be roep op het feit, dat hy kablnetspolitiek voerde, achter zyn ambtsgenooten. Om dit jaar een herhaling van deze vertooning te voorkomen, bracht de Katholieke fractie by monde van haren voorzitter Dr. Deckers de kwestie van de leerlingeniwhaal, hét angelpunt In de beoor- biyft den minister van Onderwijs, en Wetenschappen, de zwakste in het kabinet, mag men wel zeggen, allerminst bespaard. Het viel niet anders te verwachten. Reeds de schrifteiyke gedachten wisseling, over de begrootlng van dezen bewinds man ademde doorloopend een geest van onte vredenheid. zoowel over de groote lynen als over talryke onderdeelen. De mondelinge dis cussies, die vanavond aanvingen vertoonen een eenigszins ander beeld. Woorden van waardee- ring worden er weliswaar weinig gesproken en vele onderdeelen worden van de een of andere zyde critisch bezien, doch de groote lyn, de critiek in grooten stijl ontbreekt. Een enkele keer valt er even een hartig woord. Doch wei nigen gaan zóó ver als de heer Van Sleen (8DA.P.) die den minister toevoegde, dat* nu hy in de rol van Sinterklaas is mislukt ver leden jaar vroeg hy van alle leden vertang- lystjes met de belofte over de inwilliging van na te zulten denken hy het dit beproeft met de rol van wyten Vargas, president van Alva’s Bloedraad, die geen gratie kende en alles, wat hem in handen viel naai de galg verwees. Alle voorstellen immers, BIB den minister bereikten, schoof hy van zich af het motief: er is geen geld; over alle hy la mort sans phrase uit! En ook durfden slechts weinigen de conclusie van den heer Van Houten (CD.U.) aan, dat, indien deze minister nog lang aan het bewind biyft, het onderwijs weer de Asschepoester van de Neder landsche politiek zou worden. Maar er werd toch menig hartig woordje gesproken. Over de spelling byvoorbeeld. De heer Roos jen (A.R.) had yverlg naar De Vries en Te Wlnkelsche en Marchant-sche fouten in de Me morie van Antwoord gezocht en vond daarby o.a. dat de minister in het woord „tevergeefsch" de ^h” wegliet. Sinds wanneer ""hee ft deze minister het land aan de CH? Ook de heeren Dr. Vos (Lib.), Thyssen (8.D.A.P.) en Tilanus (CH.) drongen op doorhakken van den spel- llngsknocp aan. Anderen spraken over de 11- chameiyke opvoeding. Dr. Vos (Ub de heer Van Houten (CD.U.) en de heer Woudenberg (N.S.B.) vonden, dat daar niet voldoende aan dacht aan werd besteed. Ons volk moet licha- meiyk fit biyven wil het geesteiyk iets kunnen presteeren. Den heelen Zaterdag maar gym nastiek meende de nationaal-sociallst, die en passant een uiteenzetting van het onderwijs- program zyner beweging gaf, waarin natuurlük stelling werd genomen tegen den Invloed der geesteiyken op de scholen, waarin de lof der Germaansche deugden werd bezongen en de salarissen van de kloosterlingen voor verta- landlngsmonoeuvre. deze wanneer 11

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5