Het Volkenbondsprobleem op te maken, één van de borden niet meer be hoeft om te wasschen, één van de stoelen niet meer behoeft by te schuiven, voordat het gezin aan tafel gaat. Honderden dingen doet de vrouw, en geen dier dingen bekiyft. Ze stopt de gaten tn kousen, die opnieuw kapot zullen gaan, zy herstelt kleed eren, die toch zullen siyten. In Igdere vrouw leeft Penelope, de ge- Kerkelijk jaar MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE ANTWOORD AAN DE N.S.B. HET TERUGSTUREN VAN VLUCHTELINGEN Dr. J. B. Mtenk’s Pellets TEGEN HOEST EN KEELPIJN let»' ander* hebt U niet nendlg. SS et. per doosje (pl.no. 100 tabl.) VERKRIJGBAAR BIJ APOTH. EN DROGISTEN „Naar een nieuwe gemeenschap D E] DOUWEEGBERTS 0ub ftoOyptabak ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 VAN WEEK TOT WEEK Rede A. C. de Bruyn OVERZICHT TWEEDE KAMER EXAMEN RADIO-AMATEUR UIT DE STAATSCOURANT Wijzigingen in het morseachrift Onderhandelingen over de Joden KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL VLAAMSCHE REPORTER OVER AMSTERDAM Tweed» Kamer oefent critiek op inhoud eh toepassing der wet Onderscheiding Minister Goteling verstrekt inlich tingen over voorvallen aan de grens „Den geest van het geheel» Neder- landsche volk moeten we be reid maken, om tot een nieuw»-- ordening t» komen** Onthuling gedenksteen te Scheveningen Amend ement-M oiler c-g. inzake subsidieering l dedon onze voorouders, oor spronkelijk „tot vorderinge der gesontheit.” Meer ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. Poster v«n mees'e aU _„teer' °P Cairo s Bonbons >3 SCHOUT 15d. COOPVAERT 1Oct PERSONS (Van onzen parlementairen redacteur) een de het het AU liCllXCitO VC ntJLl V114 VVJUCJ VC CUU" zonder dat ook maar één hunner tav'5 Minister Patijn enz Benoemd ia tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, J. W. E Ebbinge, voorzitter van de commissie van toezicht op de rijkstulnbouw- school te Boskoop. Op deze vragen heeft de minister van Ju stitie het volgende geantwoord: ;'--y ■•’■>5/«É3 Wanneer we in onze actie van het standpunt uitgaan: „Allee voor het volk, het volk voor Christus", dan hebben we one best gedaan en gelooven, dat Onze Lieve Heer ons werk zege nen aal. Hedenavond om 18.45 uur zal de K R- O. in plaats van de aangekondlgds gramofoonmuziek. een reportage over Amsterdam uitaenden. zoo als deze voor den Belgischen omroep is gege ven door een Vlaamschen reporter en welke «door den K. R. O. op platan te vastgelegd. De volle medewerking van het Doorluchtig Episcopaat te toegezegd. We vertrouwen op de instemming en activiteit van ons geheele Ka tholieke volk en in het bijzonder van onze ELK. georganiseerde arbeiders. Verscheidene leden meenden, dat het aam de naleving der wet ten goede zou komen, als de beslissingen van den minister betreffende de toelating van machines aan de vakbonden der arbeiders in het bedrijf werden medege deeld. Verschenen te het voorlooplg verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot verlen ging van den werkingsduur van de wet van 5 November 1938 houdende tijdeiyke maatrege len betreffende de mechanisatie in de sigaren industrie. Het Tweede Kamerlid Donker heeft asm den minister van Justitie gevraagd, of het waar te, dat er op 23 November j.l. een groote groep Joodsche vluchtelingen, onder wie een aantal, dat er in geslaagd was uit een concentratiekamp te ontsnappen en waarvan veracheldenen sporen van mishandeling vertoonden, benevens ver scheidene Jonge meisjes en bejaarde lieden, aan het station te Zevenaar te aangekomen, en dat deze menschen per keerenden trein weer naar Duitschland zijn teruggezonden, nadat zich op het station hartroerende tafereelen hadden af gespeeld. o Is de minister. Ingeval voorgaande vraag be vestigend wordt beantwoord, bereid mede, te deelen: a. om welke redenen, nadat de regeering^toe gezegd heeft Joodsche vluchtelingen in zekere mate hier te lande toe te laten, aan bovenge noemde vluchtelingen de toegang te geweigerd? b. waarom in dit geval zelfs geen rekening te gehouden met het feit, dat een aantal dezer vluchtelingen levensgevaar althans lijfsgevaar dreigt, terwijl vóór 10 November jl. deze om standigheid voor de beoordeellng der toelating wél gewicht in de schaal legde? In verband hiermede heeft het Verbond besloten het 3-jaren-plan te organlseeren. Onze actie bedoelt niet een ledenwerving op de eerste plaats, maar versterking van de geestelijke kracht. Zoo krijgen wij goede leden, met wie iets te beginnen is. Men schen, die op ideëele gronden toetreden, werklust en werkkracht kunnen detnon- streeren, die geloof hebben en vertrouwen op eigen beginselen. Met Ingang van 1 Januari 1939 wordt het afzonderlijke morse-teeken voor de „ch” voor Nederland bulten gebruik gesteld. Dit teeken vordt dan als twee afzonderlijke letters ,,c” en ,.h" geseind, de punt wordt vervangen door ’t teeken „punt streep punt streep, punt streep”, de komma door .streep streep punt punt streep streep.” Bij de oveneinlng van groepen, bestaande uit cijfers en letters, moet tusschen de cijfers en de letters het teeken „punt streep punt pun’. streep” worden geseind. Bij het eerstvolgend examen voor radio amateur behoort met deze wyzlgingen rekening en de Regeering op welke wjjse dan ook een te werden gehouden. De heer Moller ca (waarbij naast 10 Katholieken ook de Antl-Revolutlonnaire Tweede Kamerleden Zyistra, Roosjen en Algera) heeft een amendement Ingediend om den post in zake de subsidlën aan han- delshoogescholen te vermeerderen met 1 gulden. De bedoeling hiervan te, een prtncipleele uitspraak te verkrijgen over het subsidiee- ren van de Katholieke economische hooge- school te Tilburg. Met ingang van 1 December 1938 te aan den referendaris der P.T.T., T. Panman, aangewe zen als directeur van het post- en telegraaf kantoor te Wagenlngen, op zyn verzoek eervol ontslag verleend. oorzaakte dit aanvankelijk groote opwinding. Speciaal een der dames (een meisje van circa 20 jaar) wond zich hevig op, terwijl een der Duitschers zich op de knieën liet vallen. Na dat de chef van den doorlaatpost de zaak rus tig uiteen had gezet, keerde spoedig de kalm te terug'. In hun paspoorten werd de aantee- kenlng gesteld, dat zfj naar Düsseldorf werden teruggezonden, uitsluitend om aldaar het Bel gische transit-visum te erlangen. Door een ter plaatse aanwezigen vertegenwoordiger van het Joodsche vluchtelingen-comité werd voor het gezelschap telefonisch logies besproken in Em merich. Een minister van Bultenlandsche Zaken, die alles zegt wat hij weet, weet spoedig niets meer. De Kamer moest daar begrip voor aan den dag leggen maar in de heele Kamer zit géén oud-minteter van Bultenlandsche Zaken, zooals dat in het Engelsche parlement het geval pleegt te zijn. En de debatten dragen daarwgn duidelijk de sporen. Men doet alsof deze bewindsman honderduit kan praten omtrent wat binnens kamers met andere mogendheden werd bespro ken, vertrouwelijk of niet, en als de Minister geen antwoord' geeft omdat hy het niet kAn geven, taqulneert men hem op alle mogeltfke manieren. Zoo bijvoorbeeld in de Jodenkwestie. Moeten wjl de grenzen verdèï open zetten voor de uit wijkende Dultsche Joden? Daar heeft de minis ter van Bultenlandsche Zaken niets mee te maken. Wat hy daarover in antwoord aan ver schillende leden zei was wél zeer raai: de hee ren weten nu toch hoe moeilijk het te voor de Nederlandsche Regeering, die hier in het land met 300.000 werkloozen zit en met een steeds groeiende bevolking, waarom maken de heeren het dan deze Regeering zoo lastig- Doch dat was hoogstens een persoonlijke opvatting. Die zaak gaat bulten hem om. Niet buiten hem om gaan de internationale besprekingen omtrent de toelating der uitwij kelingen. Daarin heeft de Nederlandsche mi nister van Bultenlandsche Zaken initiatief ge nomen. Eerst door langs diplomatieken weg de vertrouwelijke vraag te doen stellen: wat den ken de andere Regeeringen te doen? Het ant woord daarop kan en mag de minister niet open baar maken. Toen heeft hy opnieuw inlichtin gen gevraagd, te voren verklarend, dat hy deze inlichtingen wenschte te publlceeren. Daarop zijn enkele antwoorden binnengekomen, maar, voor zoover den Minister bekend is, nog niet van Engeland. Mogelijk ligt het antwoord op zjjn departement, doch hij heeft een heelen stapel stukken moeten laten liggen door de besognes van het Belgische bezoek en van de behandeling zijner begrooting in de Tweede Kamer, zoodat het kén zijn, dat het Engelsche antwoord gisteren of eergisteren is binnengeko men. In dat geval zal alles gepubliceerd worden. Dit bracht linksch in opspraak! Waarom? „Wat heb ik met die praatjes te maken," drukte de minister zich aan het eind van zijn repliek eentgazin* ondiplomatiek uit maar gelijk had htyl Van praatjes gesproken: Dr. Kortenhorst, die behalve dat, breedvoerig de kwestie van het internationale luchtrecht ter tafel had ge bracht, rekende vlak nadat de heer de Mar- chant et d’Ansembourg onder hoongelach van de Kamer zijn visie op het Jodenvraagstuk nog eens ten beste had gegeven, vlak nadat deze afgevaardigde als altijd fier als een haantje, ingenomen met zijn optreden, naar zijn plaats was teruggekeerd, in naam van de Katholieke fractie af met de Nationaal-Soclalisten in de Kamer en daarbuiten, die de Staatsparty hin derlijk volgen met hun bewering, dat deze hitst tegen Duitschland. Hij verklaarde letteriyk het volgende: „De gelegenheid tot repliek moge ik benutten om bjj wijze van hooge uitzondering in te gaan op een zinsnede uit de rede van den afgevaar digde van den heer Mussert, gistermiddag in de Kamer gehouden. De NBR. schijnt in den laatsten tijd bijzon dere belangstelling te koesteren voor de R. K. Staatspartij, welke hij direct of langs een om weg verantwoordelijk stelt voor alel natuur- en andere rampen, welke ons land in het verleden, heden en toekomst hebben geteisterd, teisteren, zullen teisteren en wellicht nog zouden kunnen teisteren. Dit volgen van de hielen van onsen voet zou als hlnderhjk aangemerkt kunnen worden wan neer wij, katholieken, in Nederland niet geleerd hadden liever van die zyde gevreesd, dan be klaagd te worden en bovendien de aard van de tot ons gerichte beschuldigingen en verwyten als zoo paskwilllg, zoo fantastisch, zoo kinderlijk en zoo gespeend van eenlge realiteit moest wor den aangemerkt, dat ik onverdiende eer aan dit soort politiek in colportage-roman-styi zou be wijzen door er den cijns van mijn ernst aan te betalen. De reden, waarom ik op de geïncrimineerde passage wil ingaan is het feit, dat de kwistig gehouden redevoeringen va» de Mussert-sekte in een deel van het buitenland meer aandacht trekken, dan in ons eigen land, wat op zichzelf niet zoo heel veel wil zeggen. In troebele tijden, als wy thans zonder onze schuld beleven, zou ik toch niet gaarne willen, dat onweersproken bleef de door niets gestaafde beschuldiging als zouden de RJCSP. Volgens een onmlddeliyk ingezonden amb- teiyk rapport is in den avond van 33 Novem ber 1938 op hét station te Zevenaar het na-X volgende voorgevallen. Op 23 dezer met den trein van 17.12 aan-M komst te Zevenaar arriveerden 5 Joodsche Duitschers (dames en heeren), die voorgaven over België naar een Amerikaanschen staat te emigreeren. zy werden afgehaald door 2 personen uit Amsterdam, de papieren enA waren in orde, behoudens dat het doorreis- visum voor België ontbrak. Door den contro- leerenden ambtenaar werd uit dien hoofde Onder de katholieke bevolking moet komen een geest van vertrouwen, zooals „Quadrage- simo Anno" zegt, er zal klaarheid komen ten aanzien van de vragen, wat in sociaal opzicht niet en wel mag gebeuren. Genezing is alleen te vinden in de Christeiyke leer en den terug keer tot het Evangelie. Den geest van het ge heele Nederlandsche volk moeten we bereid ma ken om tot een nieuwe ordening te komen, toe- gankeiyk maken voor het goede; dit is de hoofdreden dat we gekomen zyn tot deze actie. In het tweede gedeelte van zyn betoog be handelde spr. het concrete plan. De tydsduur van 3 jaar is gesteld, omdat de actie uitmondt in 1941 in Rome. Vertrouwd wordt, dat we dan den Paus goede resultaten kunnen mededeelen. fd^J^ng betr°kkepe^ Gerekend wordt, dat ongeveer 4000 arbeiders - *--*• medegaan. Tot het welslagen van de actie is een speciaal propagandabureau ingesteld. De pun ten van actie, die vastgelegd zyn, behandelde spr. uitvoerig. Het in de eerste vraag gestelde is klaarbiykeltjk ontleend aan een bericht, dat dezer dagen in meerdere bladen vrij wel gelijkluidend is opgenomen en dat. evenals vele andere berichten over vluéh- telingengevallen van den laatsten tyd, een tendentieus karakter draagt. De werkeiykheld is anders. Het staat volgens spr. vast dat, Indien onze 200.000 georganiseerden achter ons staan, de leuze „Naar de nieuwe gemeenschap" in vervul ling gaat. Hieraan wordt om. het volgende ontleend: De instemming met dit voorstel tot verlen ging van den werkingsduur dezer wet belette evenwél niet, dat op den inhoud en de toe passing van de wet critiek werd uitgeoefend. Zoo betreurden eenlge leden, dat de regee ring in 1938 niet krachtiger heeft Ingegrepen. De aanzienlijke voorsprong van de groote be- dryven bleef en biyft bestendigd. Verscheidene leden voerden nogmaals pleidooi voor het verbod van het machinaal vervaardigen van sigaren boven een bepaal den kostprijs. Sommige leden hadden vernomen, dat Minister van Economische Zaken by de toe passing van deze wet in het algemeen geen ontheffing verleent, indien een fabriek reeds voor een zeker gedeelte gemechaniseerd is. Het gevolg daarvan zou zijn, dat sommige firma’s de ontvangen orders niet behoorlijk en'op tyd kunnen afleveren, ook al zouden zy de be schikbare sigarenmakers volgens de vroegere werkmethode te werk stellen. ‘Er is Immers in sommige plaatsen een tekort aan geschoold personeel en daarin kan niet zoo vlug worden voorzien. Deze toepassing van de wet strookt, naar het oordeel dezer leden, niet met de be doeling van den wetgever. Andere leden maanden in dit opzicht tot voorzichtigheid aan. Uitbreiding van mecha nisatie om wille van bijzondere orders houdt, naar de meening van deze leden, gevaren tn. Sommige leden zouden de wet aldus willen wyzigen, dat de bedrijfsraad als adviesorgaan in concrete gevallen wordt uitgeschakeld en al leen wordt gehoord voor Se vaststelling van algemeene richt'ynen. Vele andere leden verzetten zich tegen het denkbeeld om den bedryfsraad uit te schake len. niet volledig vervullen. Moeder zyn, beteekent mild zyn, boe zwaar en boe bitter het leven ook valt. Wys en mild Is daarom de heilige Katholieke Kerk, de moederlijke, die haar moederiykheid niet alleen openbaart in haar bereidheid om al haar kinderen ten uiterste te beminnen en om voor allen altyd opnieuw genade te verwerven maar die ook de wijsheid van haar mildheid toont door de rijke hoeveelheid van gedenk dagen en Innige feesten, waarvan zy elk jaar tot een cyclus maakt. Deae moederlijke jaarkring staat opnieuw aan zyn begin, nu de Advent is aangebroken met zyn biyde verzekering, dat de Verloaslng naby is. Is dit niet geiyk aan den Nieuwjaarsdag tn een goed gezin, waar alle kinderen gereed staan om hadr, die het middelpunt van de saamhoorlgheld.ls, hun beste wenschen hartelyk te bieden? Het niéuwe jaar aal weer alle fees ten ophieuw brengen: al de verjaardagen, al de gedenkdagen, nieuwe feesten misschien: het communiefeest van een der kinderenwie weet, een bruiloft? De kinderen hopen met de moeder, dat het voor allen een gelukkig jaar zal zyn. En zy weten, dat het een gelukkig jaar zal «Orden door de moeder. Zoo is dit Kerkeiyk Nieuwjaar in een leven, waarin alles herhaling schijnt en hervatting van de dageiyksche taak, toch een dag van vernieuwing/ omdat de oude liefde nieuw straalt uit de gezichten van de kinderen en de oude, nimmer teleurgestelde verwachting, weer nieuw wordt in de harten. Want Hij. Wlen al onze feestdagen gelden, is Degene, Die spreekt: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw". Rustig en zonder verder protest is het ge zelschap daarna teruggereisd. Ook de perso nen uit Amsterdam toonden zich van juiste der gevolgde handelwyze overtuigd. De betrokken vreemdelingen vertoonden geen van allen sporen van mishandeling. Niemand van hen heeft zich op de knieën geworpen. Geen meisje is buiten bewustzyn geraakt. Niemand heeft het voornemen om zelfmoord te plegen geopperd. Er bestond dan ook voor de ambtenaren, volgens hun eigen verklaring, geen aanleiding csn tot tranen geroerd te zyn. Van „terug drij ven” ia geen sprake geweesL Cacao bultenlandsche mogendheid als het ware „pro- rocyw de Nederlandsche neutraliteit te schen den”. Met meer recht zou ik deze beschuldiging als een ophitsing van een naburig Ryk tegen ons eigen land kunnen brandmerken. Gesteld voor de keuze van Dr. van Rappard. die openiyk party kiest voor annexatie van ons land door Duitschland en deze meer omslachtige en be dekte politiek der N 8H die de onderlinge bta- nenlandsche geschillen hooger stelt, dan de nationale solidariteit tegenover het buitenland, aarzel ik niet Dr. van Rappard in geringer mate gebrek aan vaderlandsliefde te verwyten. dan waarvan de woordvoerder der Mussert-groep in deae Kamer biyk heeft gegeven. Wanneer hy het zou wagen in het door hem aanbeden vreemde land dergeUJke landsgevaar- lyke gedachten te uiten, dan zou hem niet al leen het woord niet worden gegund, maar hy zou groote kans loopen. dat hem zelfs den adem zou worden benomen. Geen verstandig mensch in ons land hecht ook maar een grein waarde aan de door den heer Rost openlijk beleden nachtmerries. Dat te constateeren was mijn eenig doel.” Aan teekenen van instemming met deze krachtige Verklaring ontbrak het in de Kamer niet. tav» tëloovige ia een gedurig herhaald begin. Bet mag geen stilstand ken nen, want stilstand is achteruitgang. Onbeoe fende liefde verflauwt en sterft af. Het leven van de genade, dat by het Doopsel een aan vang nam, vraagt altyd door om groei, en wil jnet zorg onderhouden worden, als het leven van ons lichaam. Zonder adem, zonder licht, aonder voedsel, kan het niet voortbestaan. En anoals een huisvrouw eiken morgen opnieuw begint met dezelfde werkzaamheden, die tot ge Instandhouding van haar gezin noodzakéljjk syn, slechts de zorg vermeerderend, naarmate het gezin zich uitbeeldt en de gezinsleder groeien, zoo moet de christenmensen dagelijks opnieuw als van voren af aan bezig zyn met de zorg voor zyn ziel. Er is iets .treffends in den arbeid van de huismoeder, wanneer wy dezen met het werk van den man vergelijken. Immers die arbeid herhaalt zich dageiyks, be staat uit tallooee verschelden onderdeelen en. schynt 'geen voortgang te kennen, terwyi daar entegen het werk van den man een begin en een einde heeft, groote eenheid vertoont en altijd vooruitgaat. De man ziet de resultaten van zyn werk in de toekomst. De arbeid der vrouW schynt geen toekomst te kennen. Een halven middag besteedt zy aan de bereiding van spijzen, die in weinige oogenblikken ver orberd sullen zyn. Haar biyven de ledige scho tels, die zy zal schoonmaken, in de zekerheid, dat ze den volgenden dag weer gebruikt en weer gewasschen moeten worden, zy maakt bedden die telkens weer beslapen, telkens weer op gemaakt*-«rillen zyn. en er komt voor het eerst trouwe, wier wTefsel, overdag gesponnen, over nacht uiteengerafeld werd, zoodat het niet vol tooid werd, voordat zy weder met haar bruide gom Odysseus werd vereenigd. Maar is dit beeld van den onvoltooibaren arbeid der vrouw niet tevens een beeld van het christeiyk leven, dat een gedurige zorg veron derstelt voor de ziel? Er is weinig verschil in de dagen van een kloosterling. De bonte en grillige afwisseling, die het wereldsche vermaak biedt wordt door de kloosteriyke dag-indeeling geens zins nagejaagd. Integendeel schynt alles er zoo veel mogelyk op gericht om den nieuwen dag aan den vorigen geiyk te maken. Precies als by de vrouw, die geen van haar werkzaamhe- den-verwaarloozen mag en daarom haar vaste volgorde heeft van opstaan, kinderen helpen, koffiezetten,, ontbyt klaar maken, schooltasschen nazien,kamers doen, boodschappen loopen, opa-asschën, middagmaal voorbereiden, en zoo tot den avond, Wanneer zy nagaat, of de deu ren goed gesloten zyn, de kinderen warm on dergestopt, alvorens zelf ter ruste te gaan, is ook het leven onderverdeeld van hen, die aan de zorg voor de ziel hun eenlge aandacht wijden. Er wordt op tyd opgestaan, gemediteerd, ge zongen, misgehoord, te communie gegaan, hand werk verricht, gebeden, tot' het uur van het gewetensonderzoek, dat voorafgaat aan de nachtrust. Eiken dag begint dit alles opnieuw, en zooals de huismoeder geen ander resultaat ziet dan dat alles goed en geregeld gaat in haar opgroeiend gezin, zoo ziet de christen, die zyn nel verzorgt, geen andere winst dan dat het geesteiyke leven zyn gewonen voortgang neemt, spyts moeilijkheden en vermoeienissen Men kan van een huisvrouw niet zeggen, dat er een dag zou zyn, waarop zy haar werk zaamheden geheel vernieuwt, want deze werk zaamheden verdragen geen vernieuwing. Ze biyven eender, van het huwelyk tot den dood Ze Worden alleen zwaarder met het klimmen van de jaren en het toenemen der verantwoor- deiykheid. Ook de christen kent geen eigeniyke vernieu wing van zyn plichten. Tot zyn dood toe zaï hy weten, wat hy te doen heeft en wat hy te vermijden heeft om zyn ziel te voeren tot de bekronende vereehlglng met haren Bruidegom die haar eeuwig geluk zal zyn. Maar toch kent het gezin zyn feestdagen, die door hun innigheid den band der onderlinge genegenheid versterken en onderhouden, en van deze feestdagen, waarop alle arbeid in vreug de gedaan wordt, gaat voor alle gezinsleden ten kracht uit, die zich zal laten gelden, als *r ooit een moellyke tyd komt, en de huiseiyke saamhoorigheid door kleine oneenlgheden ver stoord dreigt te worden, of de huiseiyke vreug de door groot verdriet wordt aangetast. Het biyit voor lederen num in zyn teven een kracht z>ch te herinneren, hoe prettig het thuis was op «On moederz verjaardag. Waarheen hy ook ge zworven mocht zyn, en hoezeer door menig totgeval van de zynen vervreemd, nooit zal hy 800 éénzelvig worden of de hulseiyke feestdagen éUner jeugd hebben mede zyn karakter ge vormd, en indien het waariyk feesten voor dem «Wen, zal hun vorming hem wapenen ***én de wanhoop en hem behoeden voor den diepsten ondergang. Zoo heeft de Kerk haar feesten, waarop de zorg voor de ziel, dat wil zeggen, de zorg voor herdenken van de glorierijke gebeurtenissen uit de liefde, inniger wordt en harteiyker door het bet leven onzer voorbeelden Jezus Zelf en de Wede heiligen. Een ziel, die de heeriykheid van deze feesten der Kerk beeft beleefd, kan ver van huis verdwalen, maar indien het voor haar ’Mriyk feesten geweest zyn, zal zy op haar dooltocht door de ellenden eener zondige we reld bet heimwee medevoeren, dat haar tot op het uiterste oogenbUk kan redden voor de liefde. Wy» is de moeder, die met hoe eenvoudige middelen ook haren kinderen mooie gezlns- feesten weet te schenken, waarnaar zy verlan gend uitzien en waaraan zy met opgetogen heid terugdenken. Een moeder mag een vrome •n arbeidzame vrouw zyn. hard voor zichzelf, en ledurig bezig, maar wanneer zy niet in het tezlnsleven den glimlach van het feesteiyke *eet te brengen, kan zy haar moederiyke taak Donderdagavond hield de afdeeling Utrecht ven den R.K. Metaalbewerkersbond een bulten- gewone ledenvergadering in het gebouw van K. en W waar het onderwerp „Naar een nieu we gemeenschap" werd Ingeleid door den voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond, den heer A. C. de Bruyn. De voorzitter zette uiteen, boe het plan by bet afdeelingsbestuur gerijpt is om te komen tot bet initiatief voor dezen avond en spreekt daarna een kort ,Jn memoriam” naar aanlei ding van het overiyden van den heer J. Hen driks. in leven eersten voorzitter van de afdee ling. Hierop verkrijgt de heer A. C. de Bruyn het woord. De vraag, aldus spr., kan gesteld worden, of het nu wel de tyd is een actie in te zetten en te organiseeren voor een nieuwe gemeen schap. gezien de groote internationale crisis, met zyn oorlogsdreiging, Jodenvervolging en geestelijke verdwazing, met zyn economische storingen en als gevolg daarvan aanhoudende werkloosheid. Het antwoord op die vraag is, dat door dit alles de motiveering voor onze actie sterker ts. Juist die geesteUJke verwarring dat zoeken naar iets beters, legt ons Katholieken arbeiders, die vast overtuigd zyn de traarheid te bezitten, den plicht op, anderen den weg te wyaen naar de gemeenschap van broeder schap en sociale rechtvaardigheid. We zouden schromeiyk verzaken, indien we in dezen tyd van geesteiyke ellende met de handen over el kaar zouden blyven staan. De leegrieid van den geest bevredigt niet. I* het niet verklaarbaar, dat zy. die den grond onder hun voeten zien wegzinken, ce oogen opheffen naar den stedehouder van Christus? Spr. zet uiteen de veranderde mentaliteit van veel andersdenkenden, waaruit een kentering ten goede spreekt. Hieruit kunnen we zien, dat wy den plicht hebben een apostolaat te ver vullen en een maatschappü te bouwen, die be woonbaar is voor onze Christelijk* menschen. DEN HAAG, 25 November. Noott heeft Nederland een andere, dan een zelfstandigheidspolitiek gevoerd. Het standpunt van de neutraliteit, van onder alle omstandig heden buiten ieder, conflict blyven, hebben wy ook voor 1914 niet ingenomen. Wanneer wy ons thans in de internationale samenleving voorbe houden naar gelang van de omstandigheden onze houding naar eigen inzicht te bepalen, dan handelen wy niet anders, dan wy in vroeger tyden hebben gehandeld. Aldus minister Patyn in zyn antwoor<| op de beschouwingen in eersten termyn aan zIjfT be grooting gewyd. Onze zelfstandlgheidspolltiek b niet nieuw, zy werd niet ingegeven door lou ter opportunisme noch door een behoefte om den Volkenbond dwars te zitten en zy streed óók geenszins met de belangen van ons land. Artikel 16 van het Pact werd van den beginne af aan omstreden. Herhaaldelijk poogde men den tekst te veranderen, met niet meer succes, dan dat dé voorgestelde wijzigingen als evenzoovele interpretaties werden aanvaard. Toen kwam het moment, waarop de sancties voor het eerst zou den worden toegej>ast in het conflict van Italië tegen Abessynië. Nederland heeft zich toen niet aan de toepassing onttrokken, doch ten koste van aanzieniyke offers loyaal aan het welslagen van de sancties meegewerkt. Van het oogenblik af echter, waarop bleek, dat deze toepassing mislukte, stond het voor ons en voor de andere Oslo-Staten vast, dat aan Art. 16 geenerlei bin dende kracht meer kan worden toegekend. Meermalen werd dat onzerzijds verklaard en de rede, die minister Patyn in September JJ. in bet belang van onze nationale veiligheid te Genève hield, vormde slechts een uitvoeriger weergave van dit reeds gerulmen tyd openiyk ingenomen standpunt. De Minister ziet ook niet in, waarom opportunistisch is te zeggen, dat zoolang Volkenbond niet tan zyn doel be antwoordt, niet aan dat doel kAn beantwoor den omdat niet alle groote Sta ten meer lid syn en omdat hoe langer hoe meer blokvor ming binnen den Bond plaats heeft, ja de Bond zélf veel op een blok in Europa - gaat lyken, dat zóó lang ieder lid van dien Bond de bevoegdheid neemt In ieder geval zélf uit te maken of hy Art. 18 al dan niet toepasseiyk aal achten. Ongetwijfeld: deze toestand ia verre van ideaal. Ook de Minister zou graag een sterkeren Bond wenschen, doch het heeft alleen academi sche waarde daarover te discussieeren. Alleen zooals de heer Rutgers van Rozenburg het pro bleem gisteren stelde: over een Volkenbond zonder sancties, een Volkenbond met advisee- rende functie, een soort ronde-tafel-conferentle, heeft het tn de gegeven omstandigheden eenig practisch nut te praten. Op die wyze zou momenteel een zekere universaliteit kunnen worden herwonnen. Doch dit vormt geenszins een einddoel. Een herleefde Volkenbond, die althans in West-Europa de waarborgen zou schenken, die- de Volkenbond van vroeger aan de heele wereld beloofde, zou een aanzieniyke stap verder beteekenen. Maar wat geeft het daarover onschuldige gedachtenwisselingen op te zetten. Wy hebben voorlooplg de realiteit te aanvaarden, dat de Volkenbond niet aan zyn doel heeft beantwoord. Daar hebben wy ons by neer te leggen. Van het voorgevallene waren circa een tiental op het perron aanwezigen getuige. Te 18.42 arriveerden per trein een aantal van 25 Duitsch-Joodsche vluchtelingen, en te 19.43 een aantal van 11, allen uit Weenen. Onder deze 36 vluchtelingen bevonden zich drie vrouwelyke, de andere waren mannen van leeftyden, varieerende tusscjien 20 en 30 jaar, behalve een tweetal, die repp. 50 en 54 jaar oud waren. Zy waren alty^ In het bezit van [laspoorten. Als doel van binnenkomst gaven zy op voornemens te zyn om verder te eml- greeren, ij het bezit was van de daarvoor vereischte do cumenten. Volgens een ontvangen bericht ston den er in Emmerich op het station nog een 200-tal gereed. By aankomst van beide treinen waren op het perron geen personen uit Zevenaar aan wezig. Slechts waren uit Arnhem een tweetal auto's gekomen met menschen om hen af te halen, alzoo, naar is aan te nemen, ten hoogste bevattende een 8-tal personen. Woensdag 30 November, den herdenkIng.*d*q van de landing van den Prins van Oranje te Scheveningen, zal de Stichting Schevenlngen tot viering van nationale en Oranjegedenkda- gen een krans leggen aan den voet van den naald, het gedenkteeken, dat aan den Zeeweg, tusschen den vuurtoren en hotel Zeerust, als herinnering aan dit historisch feit is verrezen De voorzitter der Stichting, de heer M. den Heyer, zal daarbij een korte toespraak houden. Na afloop van deze plechtigheid omstreeks kwart over twee zal een gedenksteen worden onthuld in perceel Keizerstraat 58. Dit gebouw is de Voormalige pastorie van ds. Petrus Faas- sen de Heer, waar de Prins van Oranje na zyn aankomst eenige oogenblikken heeft vertoefd, om na de koude zeereis eenige ververschlngen te gebruiken. Hij werd daar ontvangen door de beide dochters van den predikant (deze «4as zelf afwezig, naar men zegt, gevlucht wegens ver denking van overtreding van het continentaal stelsel) en toegesproken door den oudsten be woner van Schevenlngen, Berkenboech Blok. Ter herinnering aan dit bezoek is in den gevel van het gebouw een gedenksteen aange bracht. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. 8. J. R. de Monchy, zal de onthulling verrichten. Een getrouwe historische voorstelling van de gebeurtenissen te Scheveningen op 17 en 30 November 1813 zal zyn Woensdag 14 December. Dan is de haringvlsscherij geëindigd en kan de geheele Oranjelievende bevolking van Scheve ningen aan de feesten deelnemen. Voorts heeft de heer Moller ca. (7 Katho lieken, 2 Anti-Revolutionnalren en 2 ChrisL- Hlstorlschen) een amendement Ingediend om het begrootlngsartikel 66 te verminderen met 1 gulden. De bedoeling van dit amendement 1» tot uiting te brengen, dat het niet verantwoord is, gelden op de begrooting toe te staan vooropen bare ryksscholen of afdeellngen daarvan, die geheel overbodig zyn. zooals de afd. A van de Ryks H.Bj8. te Leeuwarden naast de ge meen teiyke H BS. A in dezelfde gemeente.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5