ORDE BEWAREN, MAAR DE WET VERANDEREN SCHUDT UW LEVER WAKKER Raad van afgevaardigden van „St. Raphaël” bijeen I BIJEENKOMST TE HEERLEN LANDBOUWCRISISFONDS I -4 Veehouderij Ernstig ongeluk bij Baarn ST. ADELBERTSVEREEN1G1NG Landelijke centrale Personalia Mogelijkheid voor prysgrenzen voor landbouwproducten niet uitgesloten De margarine» productie HULPVERLEEN ING AAN VLUCHTELINGEN Actie voor het Mgr Mutsaersfonds H oofdbestuur c Na een aanrijding overreden Niemand kan meer lid worden, tenzy hij lid is van de stands- organisatie Visscherij Ministers beantwoorden vragen omtrent het stellen van hooge bankgarantie Stands- en Vakorganisatie DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 -V' II u_a-o*39 - t t verkeersongeluk is l i voornemen unox 9nste Geldersche rookworst unox De heer 3. W. M van Rooyen, onderwijzer aan de 8t. Jeroenechool te 's-Gravenhage, ia als zoodanig benoemd aan de RB. ÜLO.- school te Boom. Zooals gemeld, had het soc.-dem. Tweede Ka merlid Donker de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de - regeering alleen bereid is, een beperkt getal Duitsche vluchtelingen toe te laten, wanneer door particuUere-bljdragen de kosten te voren zijn gedekt en dat dientenge volge van het Protestantsch Hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „niet-arische" christenen, door de regeering een bankgarantie van f 150.000 gevraagd wordt? Is de minister niet van oordeel, dat de toe lating van deze Duitsche vluchtelingen onnoo- dlg geremd wordt door den elsch van het te yo- Per ziekenauto werd de heer Bervoets naar bet ziekenhuis te Baarn vervoerd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het slachtoffer er ta melijk goed was afgekomen, doch bij nader onderzoek bleek hij ernstiger gewond te zijn, dan men eerst meende. Een uur na het ongeval is de heer Bervoets aan zijn verwondingen be zweken. De autobestuurder, die hem met zijn wagen overreed, is niet achterhaald. De bestuurder van de aangereden bakfiets bleef ongedeerd. Daarna werd de vergadering verdaagd Dinsdagmorgen. Des avonds bood de afdeellng Heerlen den afgevaardigden een feestavond aan. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekosen de heeren H. F. P. Donné, Venlo (aftr.) 373 stemmen; 3. S. Goossens, Utrecht 183 stemmen; F. L. D. Nlvard, penning meester, Rotterdam (aftr.) 273 stemmen; H. F. Timmermans, secretaris. Utrecht, (aftr.) 273 stemmen; J. H. Vroemen, Reu- ver, (aftr.) 239 stemmen; en W. de Waal, Den Haag Caftr.) 233 stemmen, satie. Het hoofdbestuur zal voor 1 October 1941 een nieuw onderzoek in deze zaak in stellen. Tot dan toe blljve deze zaak bulten bespreking. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en «alt morgéns „kiplekker” alt bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal m Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende la. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig» voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen z(jn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en zult weer geheel fit zün. Onschade lijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carters Lsverpllletjes bU apothekers ew drogisten, f. 0.75. Aanwezig waren 145 afdeellngen, vertegen woordigende 9745 leden. Maandagmiddag om half twee werd de bij eenkomst geopend met een rede van den Ver- bondsvoorzitter, den heer L. H. Wigman. In zijn rede memoreerde de vooiwittar het feit, dat St. Raphael thans 35 jaar bestaat. Hoewel dit feit niet feestelijk wordt herdacht, meende spr. toch, dat er alle reden is om God te danken voor datgene, wat in de afgeloopen periode tot stand is gebracht. Zoowel op godsdlenstig- zedelljk als op stoffelijk gebied is veel ten goede veranderd. Dit is voor een groot deel te danken aan het werk van Mgr. Mutsaers z.g. en van pastoor Donders z.g. Van zeer veel waarde achtte, spr. het, dat tal van leden regelmatig deelnemen aan een gesloten retraite. Met waar- deering maakt de voorzitter melding van de propagandisten uit de eerste Jaren, die per 14 dagen 168 districturen hadden en toch nog gelegenheid en tijd vonden om te werken voor den bond. Spr. spoorde aan om vooral in deaen tijd trouw te blijven aan het R. K. Werklie denverbond en de Standsorganlsaties. Het zou zeer schoon zijn, als bij het veertigjarig bestaan alle katholieke spoor- en tramwegmannen In St. Raphaël zouden zijn georganiseerd. Deze versterking van den bond is ook noodlg voor de,stoffelijke en maatschappelijke belangen der leden. Spr. memoreerde in dit verband 'de onderhandelingen over de herziening van het op 1 October Jl. Ingevoerde RJD.V, dat door de besturen is aanvaard, hoewel veel billijke wenschen onvervuld moesten blijven, met na me de verhooging van den minimum kinder toeslag en de pensioenregeling. Voorts vestigde de voorzitter de aandacht op het verkeers- vraagstuk in Nederland, in zake waarvan Bt. Raphaël op ordening heeft aangedrongen; de arbeidsvoorwaarden bij niet-bonaflde bedrijven laten veelal te wenschen over. De spoorwegen ‘>en blijk gegeven, dat zij de behoeften van moderne verkeer verstaan en hebben een Naar wjj vernemen is met ingang van 1 Ja nuari 1939 benoemd tot adjunct-secretaris van de St. Adelberts-Vereeniglng mr. P. J. M. Aal- berse te ’s Gravenhage. Tevens kan worden medegedeeld, dat het or gaan v>n de St. Adelberts-Vereeniglng met in gang van 1 Januari as. als maandblad zal ver schijnen. Ingesteld is een commissie van redac tie, bestaande uit de heeren: professor A. L. de Block, L. Weterings en mr. 3. de Vreeze. De minister is van meening dat, hoe gaarne hij ook zou overgaan tot opheffing van de kal- verteeltbeperklng, hiertoe in het belang van de veehouderij niet mag worden besloten. Besloten werd vervolgens het orgaan .Het Rechte Spoor” in de maand Augustus slechts tweemaal te doen verschijnen. Hierna ving de behandeling aan van de voor stellen der afdeellngen. Een voorstel van Haar lem I om de vergadering van den Raad van afgevaardigden voortaan eenmaal per twee jaar te houden en in het andere Jaar studiedagen te organiseeren, werdo door het hoofdbestuur overgenomen. Dit college is voornemens volgend jaar een wijziging van het huishoudelijk regle ment in dezen geest voor te stellen. De afdee- ling Gennep uitte hierbij den wensch. de vergadering wel ieder jaar te houden, doch deae slechts één dag te laten duren. Verschillende afgevaardigden voerden nog het woord over het voorstel. De vergadering was echter van oer deel, dat de raad van afgevaardigden elk jaar gehouden moet Worden. ZU verwierp het voor stel met algemeene stemmen De voorzitter van bet Mgr. Mutsaersfonds, deelde hierna een en ander mede over de plan nen van het bestuur ta,v. dit herstellingsoord. De bedoeling is in korten tijd f 50 000— bijeen te krijgen. Nadat nog een aantal afgevaardigden bet woord had gevoerd, keurde de vergadering de plannen van het hoofdbestuur goed, waarbij de afdeellng Hbom tegen stemde. Deze prysgrenzen zullen dan wat ruim kun nen worden gesteld, ten einde het bedrijf niet slechts kwade, doch ook goede kansen te doen loopen. Dat de toestand van de landarbeiders over het algemeen nog weinig gunstig is, moet de minister tot zijn leedwezen erkennen. Maat regelen, b.v. een regeling omtrent minimum loonen, kunnen echter van den minister niet worden verwacht. Het ligt in 's ministers voornemen de goed keuring van de nieuwe margarineconventie van opneming van een bevredigende regeling om trent de overdracht van bedrijven afhankelijk te stellen. De ministers van Justitie en van Blnnenland- sche Zaken hebben hierop als volgt geantwoord: Het antwoord op deze vragen moet reeds daarom ontkennend luiden, wijl op last van den minister van Justitie na 10 November 1938 een aanzienlijk aantal Duitsche vluchtelingen in ons land is toegelaten. Aan het Protestantsch Hulp comité evenals aan het R.K. Vluchtelingen comité heeft dé minister van Blnnenlandsche Zaken den elsch gesteld, dat een zeker bedrag zou vjprden gestort als garantie voor de verzor ging van niet bij eigen familie onder te brengen Protestantsche en RB. vluchtelingen, ten einde te voorkomen, dat deaen ten laste zouden ko men van het ddor het Joodsche comité samen gebracht en verder nog aan te vullen fonds. De heer Bervoets, die een lichten motor be reed, waarmee hy zich in de richting Amster dam begaf, merkte een voor hem rijdende bak fiets niet op en een aanrijding bleef niet uit Hl) kwam te vallen en bleef op den rijweg liggen. Een automobilist,idle hem op den rij weg zag liggen, stopte terstond en beijverde zich om het drukke verkeer op te houden. y y trecht. Hoorn, Arnhem, de reeks I plaatsen, waar de Neo-Malthuai- aansche Bond zijn openbare actie gedwarsboomd ziet door vurige en over tuigde katholieken, die in hun goedbe- doelden en spontanen ijver soms tot min of meer ernstige ordeverstoringen overgaan, groeit. Verschillende malen hebben bij deze ordeverstoringen jonge katholieke intellectueelen, studenten, een rol gespeeld. Van den eenen kant -Is dit te waardeeren, omdat deze jonge katholieke intellectueelen daarmee het tastbaar bewijs leveren, dat zij niet slechts met den mond hun geloof wen schen te belijden, maar ook, zoo noodig, bereid zijn met daden dat geloof te ver- P dedlgen. Van den anderen kant ech ter verdient deze strijdmethode tegen den verderfelljken Neo-Malthusiaan- schen Bond afkeuring, omdat zij in zich niet juist is en haar doel deerlijk voorbijschiet. Verschillende burgemees ters hebben als hoofd van politie in hun gemeente de openbare vergaderingen en tentoonstellingen van den Neo-Mal- thusiaanschen Bond bij voorbaat ver boden, omdat zij ordeverstoringen van de zijde van katholieken verwachtten. Hoe gelukkig het effect van dergelijke verboden ook moge zijn, omdat in die plaatsen de Neo-Malthusiaansche Bond geen kans kreeg zijn, het zedelijk ge-" zinsleven ondermijnende, denkbeelden en practijken in het openbaar te propa- geeren, toch moet de motlveerlng van dergelijke verboden bij voorbaat uit vrees voor ordeverstoringen als niet de meest gelukkige worden geacht. De afdeellng Gennep steunde dit voorstel van het hoofdbestuur. De afdeellngen Den Haag en Hillegom adviseerden een beroep te doen op het Hoogw. Episcopaat, opdat dit bet lidmaat schap der standsorganlsatle verplichtend stelle, en reeds over anderhalf Jaar met maatregelen te komen. De afdeellng Amsterdam wyMfJgfr dat de ambtenaren lid worden van de Btands- organlsatie van den RB. Werknemenden Mid denstand; de afdeellng Nijmegen daarentegen meende, dat ook de ambtenaren tevens hooren bij het R.K. Werkliedenverbond. De afdeellng Bussum wenschte vrij te blijven t.a.v. het lid worden der standsorganlsatle. De voorzitter wees bjj zijn antwoord op de moeilijkheden der kleinere afdeellngen en meen de overhaasting te moeten ontraden. Het hoofd bestuur bleef daarom bij zijn oorspronkelijk voorstel. Maandag en Dinsdag is In het Volkshuis te Heerlen de vergadering gehouden van den Raad van afgevaardigden van den R. K. Bond van Spoor- en Trampersoneel St. Raphaël onderzoek naar verdere maatregelen, voort te gaan. De vooruitzichten voor de zoetwatervlsscherij zijn wel in bijzondere mate zorgelijk. De minister sluit zich dan ook aan bU de opvatting, dat voorshands steun nog dringend noodzakelijk is. ren gestort zijn van een bankgarantie tot een zoo hoog bedrag, te meer daar de inzamelings actie van gemeld comité In vollen gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dén f 39.000 zijn ingekomen? hel hél diepgaande reorganisatie ingevoerd. Door het vraagstuk der wilde bussen is er tevens een sensatie-object van gemaakt en daarvoor is deze kwestie toch te ernstig. Spr. refereerde hier aan de rede van prof. Westendorp voor het Bataafsche Genootschap te Rotterdam, en aan de beschouwingen van de directie der N.S., onlangs In de pers verschenen. Spr, be sloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat deze vergadering vruchtbaar moge werken ende band der leden van St. Raphaël moge versterken. Na deze rede verwelkomde de voorzitter eenige gasten op deze vergadering, o.m. de heer Jos. Maenen, voorzitter van den R. B. Lim- burgschen Werklledenbond en lid der Gedepu teerde Staten van Limburg. Vervolgens werden na eenige opmerkingen de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Uit de gedane mededeellngen bleek, dat het ledental thans 10.033 bedraagt tegen 10.020 op 1 Januari 1938. Het ledental van het fonds „Onderlinge Hulp” bedraagt 4281. Het Jaarver slag en het financieel verslag 1937 werden zon der aanmerkingen goedgekeurd. Dit gelukte hem totdat een autobestuurder doorreed en over den op den weg liggenden mo torrijder heen ging. Geneeskundige hulp was van den minister hiermede, ook hangende het dadelijk aanwezig. rvidprIr naar vardara maatraaralan Een gelukkig zeldzaam Maandagavond gebeurd omstreeks half vijf op den rijksweg tusschen den provincialen weg BaarnHilversum en het paleis Soestdijk, het geen het leven heeft gekost aan een Amers- foortsch ingezetene, den heer Bervoets. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Land bouwcrisisfonds ontleenen wij het volgende: Het was den minister van Economische Za ken een voldoening uit het verslag t# verne men, dat vele leden zich in hoofdzaak met het gevoerde landbouw-crisisbeleid konden ver- eenlgen. De minister acht het Inderdaad van groote importantie, dat een ingrijpende wijziging in het systeem der landbouw-crislsmaatrëgelen wordt gebracht en wej in dier voege, dat de overheid zich terugtrekt en het bedrijfsleven in den landbouw naar voren treedt. Op het oogenbllk zijn nog besprekingen gaan de tusschen het college van regeeringscommis- sarissen en vertegenwoordigers van de landbouw organisaties ten einde te komen tot het vast stellen van richtlijnen, welke in de toekomst bij het overnemen van landbouwcrisismaatrege len waren te volgen. De minister verwacht, dat deze besprekingen spoedig tot een voorloopig resultaat zullen voeren. Het resultaat van het daaropvolgend overleg zoowel met den land bouw als met handel en nijverheid zal daarna aan den minister worden voorgelegd, waarna hjj zijn standpunt zal bepalen. Hoewel nog niet met zekerheid vaststaat, welk systeem dan zal worden Ingevoerd, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat inde toekomst de overheid er zich toe zal bepa len zoodanige voorwaarden te scheppen.dat de landbouwproducten, indien het bedrijf de daartoe noodige regelingen treft, een prijs kunnen opbrengen, die gelegen is bixmen jsekére pr ^jsgrexusexu onoordeelkundigen bedrieglijk als goed vermomd tracht binnen te dringen. Ten derde door al onze macht en Invloed aan te wenden om langs de daarvoor bestaande wegen en de daarvoor aan gewezen instanties de wet gewijzigd te krijgen, die aan de geestelijke en zede lijke bedervers van ons volk een on duldbare vrijheid van actie laat. Onze positief Christelijke regeering heeft uit drukkelijk in haar eerste Troonrede verklaart vóór alles Gods wet tot opper ste richtsnoer te nemen in wetgeving en bestuur. Welnu, dan is het thans de hoogste en de juiste tijd voor de poll-* tiek georganiseerde katholieken en alle geloovige Christenen om een energieke legale actie op touw te zetten om te komen tot een wettelljk verbod tegen de openbare propaganda en actie- van de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad” en den Neo-Malthusiaanschen Bond, wier leerstellingen en practijken rechtstreeks in strijd zijn met de reli gieuze en zedelijke beginselen van het Christendom, de prlncipiêele grondsla gen van ons Christelijk volksleven en de moreele gezondheid van het Nederland- sche volk en dus ook zijn welzijn aan vreten. Door een dergelljk| goedgeor ganiseerde en geleide algemeene actie, die vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer neemt, zou een groot natio naal belang gediend worden en zou ons geloovlg Christelijk volksdeel gespaard worden voor eeh stelselmatige krenking van zijn heiligste gevoelens en begin selen, terwijl dan vanzelf geen enkele reden meer zou bestaan voor ordever storingen. Het ligt in het voornemen van den minister met het verleenen van toeslag op de besom ming voort te gaan. De vlsschersvloot behoeft naar de meening van den minister vernieuwing en modemisee- ring. De gamalenvisscherij wordt op verschillende wijzen gesteund en het ligt in het De minister kan de meening van sommige leden, die van oordeel «zijn, dat de vleeschprij- zen thans te laag zijn, niet deelen. Om echter ’n daling te voorkomen worden op het oogen bllk door de Nederlandsche Veehouderjjcen- trale op voorzichtige wijze het overtollige rund vee en varkens uit de markt genomen. Het voornemen bestaat, dit vleesch voor de werk- loozen beschikbaar te stellen, op de wijze zoo als dit ook reeds eerder is geschied. Het is inderdaad te betreuren, dat de ver liezen, welke de boterexport medebrengt, uit de opbrengst van de margarine-, olie- en vet- heffingen moeten worden bestreden. Het moet ten zeerste betwijfeld worden of stopzetting van de margarlneproductle voor den landbouw thans voordeel zou opleveren. Wat betreft het tot de regeering gerichte verzoek haar invloed te willen aanwenden, op dat aan de huns inziens bevoorrechte positie van het Unilever-concem in de margarinecon ventie een einde kome, wijst de minister er op, dat de verdeeling van de productie van de margarine tot stand is gekomen door vrijwil lige overeenstemming tusschen de overgroot* meerderheid der margarineproducenten. Ook over verlenging van de margarineconventie is thans tusschen de overgroote meerderheid over eenstemming bereikt. oddank, leven wij hier in een y rechtsstaat, waar de persoonlijke vrijheid van de staatsburgers nog wordt geëerbiedigd en gehandhaafd, en dat moet zoo blijven. Maar ’n democratische rechtsstaat als de onze kan alleen maar dan in stand worden gehouden, wanneer de wetten worden nageleefd, het gezag wordt ge respecteerd en de orde wordt bewaard. Elke onwettige handeling van een In dividu of een groep van individuen moet worden voorkomen, verhinderd of gestraft. Wordt daarmee "eenmaal de hand gelicht, dan is het hek van den dam. GPweldmethoden, die wij in an deren ten scherpste en principieel af keuren, mogen redelijkerwijze zeker niet door ons worden toegepast. Moeten wij, katholieken, er dan maar gelaten in berusten, dat de Vrjjdenkersvereeni- ging „De Dageraad” In woord en ge- •ehrlft het geloof aan God uit de har ten der menschen tracht te rukken en dat de Neo-Malthusiaansche Bond In woord, geschrift en beeld het dulvelsche evangelie van 4e technische geboorte beperking predikt en angstwekkend veel •**chtoffers maakt, helaas ook onder hen, die althans In naam nog voor onze geloofsgenooten doorgaan? Neen, dat moeten en dat mogen wU niet. Wij heb ben den onafwijsbaren plicht met alle geoorloofde middelen Jte strijden tegen het onberekenbare kwaad, dat door der gelijke organisaties wordt aangericht. Maar indien wij niet onze toevlucht mogen nemen tot geweldpleging, hoe vollen wij dan met eenige kans op suc- *es dien strijd voeren? en eerste doorzelf zoowel per- I soonlljk als In het gezins- en hu welijksleven stipt en getrouw ról- Wns de zedelijke beginselen van ons H. Geloof te leven. Ten tweede door tel- ena en telkens opnieuw te waarschu wen tegen het kwaad, overal, waar het vertoont en waar het soms voor Wat betreft de vetconventle kan de mi nister mededeelen, dat deze na langdurige onderhandelingen tusschen de belangheb benden door de overgroote meerderheid van hen tot stand is gebracht. Aan den afzet in het buitenland, welke voor den tuinbouw van primair belang is, wordt voortdurend aandacht gewijd, terwijl ook het verbruik in eigen land mét alle ten dienste staande middelen wordt bevorderd. Voorzoover echter hierdoor geen verbetering is te verkrij gen, zal goor een doelmatige steunverleening uit het landbouwcrisisfonds moeten worden voortgegaan den tuinbouw voor catastrophale gevolgen te behoeden. Tot lid van de contrólecommlssie werd ge kozen da heer M. Tb. Beckers te Blerick met 183 stemmen en tot plaatsvervangend lid da heer J. H. Brentjes te Roermond met 165 stemmen. De begrooting 1939 werd goedgekeurd, nadat afgevaardigden van verschillende plaatsen eeni ge opmerkingen hadden gemaakt, welke door den penningmeester, den heer F. Nivard, werden beantwoord. Hierbij werd de modernisatie van het orgaan besproken, waarover het hoofdbe stuur een dezer dagen mededeellngen zal doen. By deze begrooting werd tevens behandeld een voorstel der afdeellng Nijmegen, aandringende op een besluit de contributie afdracht aan de bondskas voor die trammannen. wier loon be neden het minimumloon der N.S. ligt, overeen komstig te regelen. Dit voorstel werd overeen komstig het prae-advies van het hoofdbestuur verworpen. Na de behandeling dezer begrooting sprak de heer Jos. Maenen de vargadering met eenige hartelUke en vriendschappelijke woorden toe In denzelfden geest sprak de heer Kuiper, ver tegenwoordiger van het RK W V Deze spreker herinnerde hierbij aan de grootsche propagan da-actie van het Werkliedenverbond onder het motto: „Naar een nieuwe gemeenschap.” De vergadering besloot In 1939 den bondsdag te houden te Arnhem en de vergadering van den Raad van afgevaardigden te Nijmegen. i De vergadering behandelde vervolgens een voorstel van het hoofdbestuur, inhou dende,, dat niemand lid van den bond kan worden tenzij hij Ud Is van de standsoijani-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5