opbouw ideate'oo9chenk£> Fan de Cologne I De .weermacht in 'N WERKFONDS-KWESTIE Lucht Verded'a'iqs Ook Uw steun! WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER I Voortzetting der vergadering Zuinigheid bij defensie Het kennisdrama te Hilvarenbeek Boter naar België Invoercontingent vaatgeateld D SENSATIE IN RECHTSZAAL VASTENMEDITATIES K.R.O. Door pater G. Lohuia O.F.M. de ver- Clearingkoerten 5 I DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE WOERDEN ■t e I Klacht tegen schipper van de Sch. 102 Driemaal brand in twee en een half jaar Dankbare veroordeelde kuat de hand van den rechter! Ook in hoog er beroep 2 jaar gevangeniaatraf opgelegd Ultimatum loopt Zaterdag 3 December af v ia een gevaar voor de opvaren den,aldua de wnd. inapectear- generaal Raad van afgevaardig den St. Raphaël Tegen moeder en zoon vier jaar geëiacht jongelui -1 tot te Reqaiaitoir Een versterking van vlieger-reserve is sterking van onze Neu- traliteit KKtjes 43 3.75 7- 10.- Origin. flesschen -.10 -.70 1.30 2.10 3.50 Geschenk- doozen vanaf-75 tot 10.- HetLuchtverdedigings- fonds stelt financieel in staat vlieger opgeleid worden. i^\7.SO vanaf 1.25 tot 10. - I kwam de logger ronder hulp i het Koenen voor stortingen op 30 November 1038 mr. I i Naar wij vernemen, zullen in 1039 de radio- vasten-meditaties voor den KJt.O worden ge houden door pater Gilbertus Lohuis OJFM. De uitzending zal geschieden vanuit de parochie kerk te Kortenhoef (NK), waar pastoor I. P. J. Kaarsgaren de muzikale omlijsting zal ver zorgen. Voor de tweede maal binnen een week heeft schipper Van der Z. van de Sch. 102 voer den raad voor de Scheepvaart verantwoording moe ten afleggen van zijn gedragingen als gezag voerder op de „Maarten", Sch. 102. te het Amsterdamsche ge- Dtnsdag is de vergadering van den Raad van Afgevaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Heerlen voort gezet. Des morgens om kwart voor acht heeft oe weleerw. heer M. Poels, aalmoezenier van len arbeid, een H. Mis opgedragen in de St Pancratlus-kerk. tot intentie van de leden. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeerlng voor invoer van boter tot eind December een globaal contingent van in totaal 100.080 kg. heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 37’» pet. De betreffende hoeveelheid moet ui terlijk tX- Deeember 1938 in België worden ingevoerd. Bij brandstichting zoo zelde de procureur- generaal, mr. J. Versteeg in zijn requisitoir is heel dikwijls het directe bewijs moeilijk te leveren. Het betreft hier een zeldzaam geval, niet minder dan drie branden zijn moeder en zoon ten laste gelegd, in een tijdsverloop van twee en een half jaar kraaide by deze menschen drie maal de roode haan. - 8 - Toen schoot de verdachte, die alsmaar had zitten huilen, plotseling overeind. De veldwachter werd opzy geduwd, en de verdachte bukte zich over de groene tafel, waarachter de politierech ter zat. Ze greep diens hand, begon die te kus sen en in volkomen opgewonden toestand riep ze voortdurend .Duizendmaal dank, dat u me het leven hebt gered". Ze liet de hand van den rechter bijna niet los; se riep om de getuige om haar te danken, de veldwachter werd beet gepakt, de verdediger, de bode, en alsmaar uitte verdachte haar dank baarheid. Zachtjes leidde men haar de rechtszaal uit, waarna haar dank-geroep door het gerechts gebouw bleef weerklinken. De verdediger en de niet los: die tweede vervangende kruiser was en bleef •’overbodig hij wantrouwde de regeerlng: straks zal zy vijf kruisers willen hebben, en hy wantrouwde de defensie: wy kunnen het toch niet alleen. En hij handhaafde zyn amendement, strekkend tot het schrappen van den eersten termyn van dien nieuwen kruiser. Het werd met 23 tegen 55 stemmen verworpen. Generaal BAJETTO aarzelde tot het laatst, stemde vóóf en Mep toen naar den voorzitter om te zeggen, dat hy zich had vergist. Hy was toch óók maar tegen vooruit dan maar met den kruiser! Defensie werd aangenomen. perfectionisme, niet alleen otndqt men daar door in groote uitgaven vervalt, maar óók om dat men, door steeds op de uiterste perfectie te wachten op het kritieke moment met ledige handen zou staan. Men wijst tal varf voorstel len, die 41 te ver uitgaan boven het eenmaal aangenomen plan, van de hand. Zoo het voor stel tot het graven van een defensief kanaal. Er sullen een paar kanalen, die uit anderen hoofde worden gewenscht. worden gegraven, maar één groot, diep, breed kanaal langs onze hééle grens: te duur! Een centraal fort in Zuid- Llmburg, bppleit door den heer de Marchant et d'Ansembourg helpt ons niets. Zoo’n fort doet goeden dienst wanneer het een éénigen toegangsweg tot een land afsnydt. Maar er zyn wel meer toegangswegen. Wilden wy er profyt van hebben, dan moesten wy het met een Maglnot-llnie aanvullen en dat is al weer te duur. Elgeniyk vormt de bouw van een tweeden vervangenden kruiser ook een zekere bezuini ging. Vangt men thans inplaats van over drie jaren met den bouw aan, dan kan men hem tegeiyk^jnet—den eersten, waarvoor verleden jaar gelden werden aangevraagd, op stapel zet ten, hetgeen idem zooveel goedkooper komt. Maar méér dan drie, zooals de heer Duymaer van Twist verlangde en de heer Albania vrees de, daar kan geen sprake van zyn. Torpedo- vUegtulgen zouden geen voldoende gevechto- waarde bezitten en te veel kosten, meende ge neraal Bajetto. Geen sprake van. Onder be paalde omstandigheden, by een laag wolken dek bijvoorbeeld kunnen zy meer bereiken, dan bommenwerpers. De Britsche marine heeft er zéér vele en zy kosten bovendien niet meer, dan de helft van een zeeverkenner-bommen- werper. Ook de aanschaffing van een tank schip, dat drie millloen zal koeten, en dat by oefeningen van de vloot ver van de havens onmisbaar is en noodzakeiyk in oorlogstijd, als er toch steeds twee 4 acht weken voorby kun nen gaan eer een opgevorderd particulier tank schip werkeiyk beschikbaar komt, berust elgeniyk op zuinigheid, want de vlootvoogd in Indlë had er om twee gevraagd. terwyi de Kamer aldus den Minister Onderwijs op de vingers tikte, werkt ml- “ktcr van Dyk rustig dóór aan den opbouw vso 1 lands weermacht en ging hy even raz- voort met de behandeling van zijn begroo- “h*' die de vorige wpek werd onderbroken. O* opbouw van de weermacht is nog niet voltooid en daardoor zullen er hier en daar “volkomenheden vallen aan te wijzen, dank- voor de twee-en-twintlg-spre- licht over bet defensie-beleid Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft conform den eisch den wever A O. K ult Til burg veroordeeld tot twee jaren en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hjj was in hooger beroep gegaan van een vonnis der rechtbank te Breda, waarby hy veroordeeld was tot dezelfde straf, ter zake dat hy op 14 Juni J.l. in een café te Hilvarenbeek gepoogd had den marechaussee J. Vlemingh van het leven te berooven door hem met geweld met een sabel op het hoofd te slaan. Zooals men zich herinnert was er in het cafe een algemeene vechtparty ontstaan, doordat de marechaussee na sluitingstyd de gasten naar bulten wilde leiden, by welke vechtparty meer dere personen gewond en een man en een vrouw gedood waren. De besturen van de samenwerkende metaal- bewerkersbonden hebben Dinsdagavond een ver gadering gehouden met het georganiseerd perso neel der firma Den Oudsten' en Domburg, c*r- rosseriefabriek te Woerden. Met overgroote meerderheid werd besloten de directie dezer fabriek een ultimatum te stellen, oat Zaterdag 3 December zal afloopen. Omtrent de oorzaak van dit conflict deelde een der betrokken metaalbewerkersbonden ons mede, dat dit gezocht moet worden in het ontslag van een aantal georganiseerde arbeiden, omdat zy aan den eisch van de firma, de organisaties te verlaten, niet willen voldoen. Indien de directie op haar standpunt blijft staan en met de organisaties inzake het ontslag niet zal willen onderhandelen, zullen de ge organiseerde arbeiden Maandagmorgen as. het werk niet beginnen. By de firma Den Oudsten en Domburg zyn 120 arbeiden werkzaam. (Van onsen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 29 November 1938 wintrier ^Slotemaker de Bruine heeft van de Kamer een wenk gekregen, die zyn ambtsgenoo- ten zich elgeniyk óók kunnen aantrekken. De minister koestert het voornemen van de crediet-mogeiykheden, door het Werkfonds ge boden door een desbetreffende stichting te laten gebruik maken voor den bouw van een kinder ziekenhuis te Utrecht. Nu worden de gelden van het werkfonds niet verstrekt 4 fonds perdu, doch als credieten, die te eeniger tyd moeten worden terugbetaald. Een gemeente by voorbeeld kan dus geen gelden van het Werkfonds opnemen, dan met goedvinden van de organen, die zyn financieel beleid controleeren. Verkeert een ge meente zoodanig in nood, dat de Staatsoverheid haar budget controleert, dan moet de Kroon haar machtigen tot het opnemen van credlet uit het Werkfonds. Met tal van werken, door de Staatsoverheid met behulp van het Werkfonds uitgevoerd, ligt bet echter in de practyk zóó, dat de betrokken departementen in den regel het credlet by het Werkfonds aanvragen, het werk uitvoeren en dan eerst achteraf, wanneer het betrokken ob ject er eenmaal staat en de tyd voor de terug betaling der credieten aanbreekt, de daartoe be- noodigde gelden by de Kamer aanvragen. Die practyk strijdt naar het oordeel van velen tegen bet budgetrecht der Staten-Oeneraal, die door zulk een gebruik van het Werkfondscrediet voor een falt-accompll wordt gesteld. Dat bleek by meerdere gelegenheden. De heer Schouten heeft er by de algemeene beschouwingen over gespro ken. By Financiën kwam de bouw van belasting kantoren met behulp van Werkfoods-credieten aan de orde. En nu, by Onderwys, stoot men zich aan een wel héél apert geval, waarin de minister zónder de Kamer wil doen, wat hy misschien mét de Kamer niet, althans niet in dezen vorm gedaan kon krijgen. Want vroeger, in 1931 heeft de Kamer zich uitgesproken voor een concentratie van medisch» instellingen te Utrecht en het ligt geheel bulten de toen vast gelegde iyn om thans weer een afzonderiyke stichting voor de kindergeneeskunde naast die concentratie te steunen. In dese kwestie van het Kinderziekenhuis hééft het misnoegen over de gevolgde methode een bepaald scherpen vorm aangenomen. De heer Botterweg (AJL) formuleerde een motte, waarin de Kamer de Regeerlng veraoekt reke ning te houden met haar oordeel. De hees ALBARDA voelde zich echter nog steeds onvoldaan. Minister van Dyk mocht hem al uiteenzetten, dat wy moeliyk anders, dan op een zelfstandige verdediging van ons land kunnen aansturen, de sociaal-democra- tiache fractieleider Het De branden zyn steeds onder gelyke omstan digheden uitgebroken: de Inboedels stonden steeds by elkaar gestapeld omdat de bewoners de woning juist wilden verlaten of pas hadden betrokken. De inboedels waren zeer Inferieur. „Ik begrijp niet," aldus de procureur-gene- raal, „dat de rechtbank deze menschen heeft vrijgesproken, te meer wanneer men hun con nectie met den beruchten De B. in aanmerking neemt.” Naar spr.'s overtuiging hebben deze verdach ten stelselmatig branden gesticht in woningen, die in volkryke buurten zyn gelegen en waar door ernstig gevaar voor menschen en goederen ontstond. Hy vorderde zoowel tegen de moeder als tegen haar zoon gevangenisstraffen van vier jaar. Voorts vorderde hy gevangenneming van beide verdachten nu of by het uitopreken van arrest op grond van vrees voor herhaling. De verdedigers mr. dr. A. Sternhelm en Om half tien begon de voortgezette vergade- :ng met de behandeling van een voorstel der afdeellng Roosendaal, waarby het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd in overleg met het R. K Werkliedenverbond voor de leden van St. Ra phael een contributle-regeling te ontwerpen, waarin de contributie voor vak- en standsorga- nlsatle is opgenomen. Het voorstel werd, over eenkomstig het prae-advies van het hoofdbe- tuur, verworpen. Aangenomen werd een voorstel der afdeellng Eindhoven tot het uitbreiden van het aantal bondsambtenaren. By. de behandeling hiervan werd de kwestie der vrouwelyke en manneiyke arbeidskrachten besproken. Hoewel de organi satie principieel van meentng is. dat men man- ueiyke krachten moet aanstellen, eiacht de practyk, dat in bepaalde gevallen voor eenvou dig werk een meisje wordt aangesteld. Het hoofdbestuur verzocht daarom ontheffing van 'em opgelegd door een vorig» algemeene vergadering, om uitsluitend jongens 3) Om de befaamde, dubbele werking te ver sterken en te verlengen, nog eens dik een laag ojp de borst doen en met warm fland Gaan wschttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken ab een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 z per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door 'de urenlang aanhou dende. dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het noesten en maakt het ademen gemakkelijk. Baby slaapt rustig en ’s morgens is de ergste kou meestal oorbij'. Verlaagde Frijs 90 ets. objecten kers, die hun heten schynen, maar daar kan de minister zélf weta*8 aan doen. Het contingent is verleden jaar uitgebeeld d» materieel-voorzienlng wordt nóg voort- ëiirend uitgebreid, zulks tot uitvoering der *“®aal ontworpen plannen en zélfs, waar de ^nüek d«r omstandigheden zulks elscht, ooerschryding van die plannen. Dat alles n nlet uit den grond worden gestampt. De •^«“•’'Vëiliglng btfvoorbeeld zal on volkomen ben vertoonen, bet kader zal wat jong zyn de manschappen misschien niet sóó ge oefend. ah het behoort. Maar er wordt over- °P het departement, In de staven, in de ““unsndo's en In de weermacht zelf ge- zw°egd cm het groote werk goed en vlot en Winlgheid tot stand te brengen. laatste vooral: zoo zuinig mogeiyk. De ter det op belangryke bedragen toe “de afdeellng comptabiliteit aan zyn depar- ent heeft opdracht eekreeen de wacht te „dat de bouw van een nieuw kinderziekenhuis te Utrecht niet moet plaats vinden, dam nadat de Kamer, by een post op een begrooting van uit gaven van het Vide hoofdstuk (Onderwys) ge legenheid heeft gehad zich omtrent de wen- acheljjkheld daarvan uit te spreken.” Dese motie wezd vanmiddag met 80 tegen X stemmen aangenomen. Vóór de stem ming legde de heer Van der Putt (R. K.), vermoedelyk, al zei hy het niet ultdrukkeiyk, in naam van zyn fractie, een verklaring af waarin werd uitgesproken, dat hy alléén in dit speciale geval het budgetrecht van de Kamer ingeschakeld wilde zien. Deae houding had dus geenerlei consequen ties ten aanzien van de algemeene figuur, dat sommige departementen, zonder toestemming van de Staten-Oeneraal verplichtingen jegens bet Werkfonds op rich nemen. Aan een con- trtle vooraf op de aanvraag van Werkfonds- credleten ten behoeve van Rykswerken zitten moeliyke en sociaal ongewenschte kanten, zy weer een aanzleniyke verlenging beteeke- nen van den tóch al zéér langen tyd, die Werkfonds-werken noodlg hebben om in staat »sn uitvoering te geraken. Het laat rich hoo- ren, dat men, ook in onze fractie tegen een dergeiyke nieuwe belemmertr>g van de toch al •ooveel belemmerende werkveiruiming bezwa- r“ beeft. Maar leek nu de houding van de fractie alléén gegrond op nauweiyks toege- 1'chte bezwaren, die voor dit enkele geval goi- •Hnggüst te zeer op een demonstratie van wantrouwen, een speldeprlk, een plagerijtje >*srn den minister van Onderwijs? Een meer principleele uitspraak des- B00<to tegen de Antl-Revolutlonnalre opvat ting van bet budgetrecht der Staten-Generaal, •are ons liever geweest. Betrof het onderzoek van den Raad de vorige week Vrijdag de ramp van het vaartuig voor den Ingang van de Schevenlngsche haven en be schuldigde de inspecteur-generaal hem in deze zitting van twee fouten, die de stranding met al haar rampzalige gevolgen in de hand hadden gewerkt, Dinsdag behandelde de Raad "n klacht, die de Inspecteur-generaal tegen Van der Z. had ingediend, en die in verband stond met het aan den grond loopen van de Sch. 102 naby Esbjerg op 22 Mei jX Terwyi de logger dien dag het was een Zondag door het Normandiep naby het Hormrif voer, liep schipper Van der Z. in den vroegen morgen alleen wacht. Om acht uur werd voor anker gegaan om den motor te ver zorgen. Ongeveer een half uur later ontdekte de bemanning, dat door het vallen van het water het schip geboeid raakte. Eerst omstreeks vier uur 's middags kwam de logger zonder hulp weer vrij. De Inspecteur-generaal had nu tegen den schipper ter zake van drie overtredingen een klacht ingediend. In de eerste plaats had hy dien Zondagmorgen de wacht aan minder dan twee man overgelaten, in de tweede plaats had hy van het ongeval geen aanteekening gehou den In het joumadl en tenslotte had hy by bin nenkomst te Schevenlngen de scheepvaartinspec tie niet gewaarschuwd. De schipper gaf de hem ten laste gelegde fei ten toe. Alvorens voor anker te gaan had hy niet gelood. Desondanks was hy zeer verrast toen hy eenlge uren later ontdekte, dat het schip stootte en later geboeid kwam te staan. Het voorval zelf had Van der -Z. té onbelangrijk ge vonden om er in t journaal melding van te ma ken. Om dezelfde redenen ha^ hy later de scheepvaartlnsjiectie niet ingelicht; De waarnemend inspecteur-generaal was van meening, dat het voorval is veroorzaakt door een zorgelooze navigatie. Deze schipper zoo zelde hy is een oude bekende van den raad. Reeds meermalen is hy berispt of heeft de raad een afkeurend oordeel over zyn gedragingen als schipper uitgesproken. Het is spreker ter oore gekomen, dat schipper Van der Z. steeds veel geluk heeft met vlsschen. Dit moge waar zyn, doch spreker is van oordeel, dat hy door zyn zorgeloosheid een gevaar is voor de opvarenden. Daarom is een zware straf gewenscht. Later zal de Raad uitspraak doen. Onder een stortvloed van tranen nam Maan dag een dame uit Leiden in de verdachtenbank by den Haagschen Politierechter plaats. Verhoor van de juffrouw was onmogelyk. als maar door snikte zy en de politierechter be greep te doen te hebben met iemand, die totaal overstuur was. Op een schrifteiyk gestelde vraag, of zy het in de dagvaarding tenlaste gelegde bekende, mocht verdachte alleen met hoofdknikken vol staan. Heel zwaar was het vergrijp niet; in een magazyn te Leicen had zy tot tweemaal toe een corsage weggenomen, zooals een getuige mede deelde. De Officier meende, dat hy het geval toch niet mocht laten gaan, en om de dame te leeren. dat ze dergeiyke dingen niet meer moest doen,, vorderde hy een maand gevangenisstraf voor- waardeiyk. met een proeftyd van drie Jaar. De verdediger, mr. Ooudsmlt. verklaarde, dat de juffrouw elgeniyk al genoeg is gestraft, want sinds de ondekking van het feit heeft zy geen rustig oogenbllk meer gekend. De politierechter wees het milde vonnis, dat de verdediger verzocht, en legde f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis op. Nadat de rechtbank een vrijsprekend vonnis had gewezen werden zy in vryheid gesteld. Ter zitting van het hof hielden zy eveneens hardnekkig hun onschuld voL Een verzekeringsdeskundige verklaarde, dat de beschadigde en gedeelteiyk vernielde in boedel van de verdachten na den brand op den Hoogeweg was getaxeerd op slechte f900. De boedel was voor ƒ6000 verzekerd. Kort voor den brand hadden zy de verzekering verhoogd. Een 44-jarige vrouw en haar 25-jarige zoon namen Dinsdag samen in het verdachtenbank je plaats om zich wegens brandstichting verantwoorden voor rechtshof Het tweetal Is door de rechtbank vrijgespro ken, het O. M. teekende echter hooger beroep aan. Zy zouden in den nacht van 27 op 28 Juli 1935 brand hebben gesticht in hun woning in de Jan van Rlebeekstraat te Amsterdam, waar de in boedel vrywel geheel in vlammen opging. Een jaar later woonde t tweetal in de Hobbema- straat te IJmuiden. Weer brak onder verdachte omstandigheden een felle brand uit en weer ging de Inboedel verloren. Maar nog was de brandenreeks niet besloten. De moeder, een kaartlegster, besloot weer naar Amsterdam te gaan. Met haar zoon huurde zy een woning aan den Hoogeweg. Hoewel haar zoon werkloos was en de moeder slechte een zeer gering Inkomen had, huurden zy een huls voor één jaaa tegen ƒ57.50 huur per maand. Weer zou een felle brand den schamelen in boedel, die echter tegen een bedrag van ƒ6000 was verzekerd, verwoesten. Fel laaiden de vlam men op in den nacht van 17 op 18 October 1937. Volgens de bewoonster, die evenals in de vorige gevallen, niet thuis was toen de brand uitbrak, sou de haard niet goed zyn geplaatst Moeder en zoon zyn korten tyd later ge arresteerd. Zy ontkenden hardnekkig, iets met de brandstichting te maken te hebben. Wel ga ven zy toe den beruchten De B. te kennen, een de verplichting hei algemeene vergadei aan te stellen. Na uitvoerige motiveering van den heer T. Nivard en van tijd tot tyd eenlgs- tns opgewonden discussies, sprak de vergade ring als haar oordeel uit, dat het hoofdbestuur in dezen vrijheid van handelen heeft. Een voorstel der afdeellng Roosendaal om den opzeggingstermyn te verlengen tot zes maan den, werd verworpen. Evenzoo een voorstel der afdeelingen Nymegen en Utrecht, vakafd. IV, tot wyzlglng der vakafdeellngsbesturen, bene vens een voorstel der afdeellng Groningen no pens de aankondigingstennynen der vergaderin gen en een voorstel der afdeellng Doetlnchem nopens vergoeding van onkosten by vergade- nngbezoek. Een voorstel Kllmmen-Ransdaal om in het orgaan wekeiyks de reglementen te be handelen, deelde hetzelfde lot. Op voorstel der afdeellng Groningen en op aandrang der vergadering, zelde het hoofdbe stuur toe alle middelen aan te wenden, welke kunnen leiden tot opheffing of beperking van het instituut der losse krachten by de N.8. Vervolgens kwamen aan de orde eenlge voor stellen, betrekking hebbende op de arbeidsvoor waarden. Het hoofdbestuur zal op voorstel der afdeellng Amersfoort nagaan in hoeverre het mogelyk is de arbeidsvoorwaarden en de loonen van de overige arbeiders in de transportbedry- ven in gunstlgen zin te beïnvloeden. Een voor stel der afdeellng Eindhoven, inhoudende den wenach, dat de wachtgeldjaren als diensttijd zullen worden medegeteld in bepaalde gevallen, wordt verworpen omdat het geen kans van ver- wezeniyklng maakt. Tegen een voorstel der af deellng Tilburg I, houdende dat voor de toe kenning der gratificatie by 25-jarigen dienst onderbreking van het dienstverband door on gevallen niet meer als zoodanig wordt aange merkt, bestaat geen bezwaar. T. a. v. twee voorstellen nopens de dienst- en rusttyden wordt besloten aan het hoofdbestuur over te laten de vaststelling van het tydstlp, waarop dit pogingen in deze richting zal doen. Het eene voorstel, der afdeellng Venlo, heeft betrekking op de diensturen gedurende den nacht; bet tweede voorstel, der afdeellng Kark- rade, Heid den wensch in voor gelykstelling van den arbeidsduur voor het spoorwegpersoneel met dien van het rijkspersoneel. Vervolgens behandelde de vergadering eenige voorstellen betrekking hebbende op het vrye vervoer. De commissie, welke prag-advies moest uitbrengen over deze aangelegenheid, achtte elke poging om thans reeds wyzlgingen in de voorschriften aan te brengen, vruchteloos, ge zien de omstandigheden, welke de directie der N. S. ertoe gebracht hebben de beperkingen in dezen in te voeren. De commissie adviseerde daarom al deae voorstellen in handen van het Hoofdbestuur te stellen, opdat dit by een voor komende gunstige gelegenheid zal trachten ver beteringen te verkrijgen. Aldus werd besloten. Het volgende voorstel had betrekking op de pensioenen. De afdeellng Zwolle wenschte. dat het hoofdbestuur in overleg zal treden met de R K. Tweede Kamer-fractle, om de sedert April 1936 geldende pensioenkortlng opgeheven te krijgen. Het hoofdbestuur zegde.toe. dat het steeds alles in het werk zal stellen om de pen sioenregeling te doen herzien. Daarna werd nog een voorstel behandeld, waarby aan het hoofdbestuur werd opgedragen dat het ervoor yvere, dat de N. 8. niet meer dan ten hoogste ƒ500.per jaar zal inhouden voor de coöperatie „Voor Allen". Het hoofdbestuur zegde rijn medewerking in dezen toe. Na deze besprekingen sloot de voorzitter de vergadering met een korte toespraak. EAU DE CO] >111 1.50 <2.75 1.35,235 3.K>, 3.30 1.75 Geen inwendig middel, dat tag van streek brengt. Om verkoudheid te jden, doe tegen bedtijd als volgt: Wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5