ONS BLAD Daladier heeft den strijd gewonnen Hacha tot president gekozen ST.WILLIBRORDUS 7 ux DEPART-- Codreanoe neer geschoten Het nieuws van heden BANDJIRS OP CELEBES DE BAROMETER 30 NOVEMBER EEN HISTORISCHE DAG MUSSOLINI SPEELDE EEN yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 Het kritieke oogenblik TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 52 o o DIT NUMMER BESTAAT UIT van Een. tweetal 1 i Fransche goud keert terug Jonggehuwden bij den H. Vader Z. H. hield een toespraak elf minuten 'r~' De audiëntie der vierhonderd Hongaarsche pelgrims bij Z. H. Paus Pius XI, eenige dagen na den plotselingen hartaanval Het aantal dooden is tot 118 gestegen Geheel Tsjecho-Slowakije Verkeert in feeststemming Veelbesproken woor den van Z. H. den Paus „Zekere gevaren, die zich than» voordoen en ons bedreigen** Leider der Ijzeren Garde bij poging Óm te ontvluchten gedood Chamberlain naar den H. Vader? Insigne der Suid- Afrikaanders l Ook Glaser schuldig verklaard NV.HEDERL.VERZ.My. CATHARIJNESINGEL4Ö UTRECHT Joh. Lauwers - Opticien De mislukking der staking een harde les voor het Fransche Vakverbond Krachtige maatregelen Ciano beschrijft in een rede het verloop der Tsjecho-Slo- waaksche crisis Snelle mobilisatie in Italië Nhvxwwuuun S S Jury vraagt echter om clementie Wie wordt minister-president? VERBETERING DER LEERUNGENSCHAAL a snapshots uit Pariir f NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD tch V I Men kan deze aansporing tot gebed opvol gen, zonder zich, zooals reeds blijkt te zijn ge schied, over een mogelijke beteekenls der woor den te verontrusten. eM la lde Emil Hacha tot praaide At van de Tsjech®. Slowaaksche republiek gekozen. De Fransche staking een volkomen fiasco. Minister Ciano beschreef het verloop der Tsjecho-Slowaakscha crisis. sy, 'en lat ad, tel ta lk er- te len ett n. ar- die ten se- ier tar zonder veeren. zonder onnoodlgen Geeft gemak, rust en veiligheid PAYGLOP 3 ALKMAAR - TEL. MM ZIEKEN FONDSLEVERANCIER PRAAG, 30 Nov. (Havas). Met 272 van de 308 stemmen a Emil Hacfaa tot president der Tsjecho- Slowaaksche republiek gekozen. Er zijn 36 blanco stemmen uitgebracht. bleek slechts uit de aanwezigheid van talrijke republikeinsche garden en manschappen van actieve legergroepen, die op vele kruispunten en metro’s hadden postgevat. En dat dit „iets bij zonders*’ toch wel met staking te maken had bewezen de bladen, die met groote koppen het volledige échec der algemeene staking bericht ten, maar zelf vanwege de staking van het grootste deel van haar typografisch personeel in zeer gering formaat verschenen. Zoo zag men de Temps weer eens in haar kleiner, vroeger formaat MAKASSAR, 30 Nov. (Aneta). Het aan tal dooden tengevolge van den grooten bandjir is- woor het district Polewali be langrijk hooger dan aanvankelijk werd op gegeven. Hierdoor is het totaal aantal doo- HET LVCBTKCSSEN-BREUKAPPAEAAT druk of pijn. LAGE PRIJK ROME, 30 Nov. (Reuter).-Vanmorgen heeft Z. H. de Paus, gelijk tevoren reeds geregeld was, audiëntie verleend' aan 600 jonggehuwde paren. Z.H. richtte een toespraak tot hen, die elf minuten duurde. Massale bijeenkomt te Amsterdam, ge organiseerd door het R. K. Werklieden verbond. z* „WH bevelen voering der zeer bijzondere voornemens, die wij niet hadden vóór de geestelijke oefeningen, waaraan wy thans deelnemen, want wjj waren toen niet op de hoogte van zekere dingen, die zich op dit oogenblik voordoen en die ons be dreigen. Bidt voor deze voornemens van den Paus en gjj zult gebeden hebjjen voor het wel zijn, niet alleen van zielen, maar van de ge- heele Kerk". V f Z f M f I N G f N TOT flK BIDRAG Vertegenwoordigeri gevraagd Het aantal dooden tengevolge van de bandjirs op Celebes is tot I I 3 gestegen. Het departement van Justitie verstrekt' in lichtingen in verband met het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen. Baranowslcy door het Haagsche Hof vrij gesproken. In het gebouw van de kamer kwam de na tionale vergadering bijeen. De zaal was fraai versierd. Onder een groot nationaal schild stond het borstbeeld van den president-bcvrljder, Masaryk. Alle ministers waren aanwezig, met dep minister-president Syrovy, alsmede Mgr. Tisso, minister-president van Slowakije en Re- vay als vertegenwoordiger van Roethenië, daar Mgr. Volosin ongesteld is. Om 11 uur begon de stemming voor de verkiezing van den president. Niet slechts de openbare gebouwen, doch vele particuliere huizen hebben vandaag, we- gens de verkiezing van den nieuwen president der republiek, de vlag uitgestoken. De trams en autobussen rijden met wimpels in de natio nale kleuren. Ook in Slowakije wordt op last van Mgr. Tisso gevlagd. Rustig en met ver trouwen op de toekomst, wachtte het volk de verkiezing van zijn nieuwen president af, we tende, dat yde gebeurtenis van heden het begin van een nieuw tijdperk in de gescniedenis der republiek beteekent. Alle bladen wijden de eer ste pagina aan de presidentsverkiezing en keu ren eenstemmig de keuze goed, waardoor Exnil Hacha tot de hoogste waardigheid in net land zal worden verheven. De meest krachtige ordemaatregelen waren getroffen in Marseille, Perpignan en de Oost Pyreneeën, waar de spoorwegstations bezet waren door republikeinsche garden en Sene- galeesche troepen teneinde strategische punten te bezetten en iedere aanraking van het wer kend spoorwegpersoneel met de in deze streken talrijke buitenlandsche elementen te beletten. Engelsche lichter nabij „Terschellmger- banlc" drijvende gevondenBelgische kotter bij het maken van een verbinding in het ongereede geraakt. De Tweede Kamer heeft Woensdag de behandeling van de begrooting van On derwijs voortgezet. NEW YORK. 30 Nov. (Reuter). In het spion- nage-proces heeft de jury thans ook uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen sc’ laat bij de Amerikaansche luchtmacht, Erich Olaser. Hij werd schuldig verklaard aan .samenspanning met het doel in het bezit te kinnen van militaire geheimen der VS.” De jury vroeg echter om clementie. Voor Daladier heeft deze dag een groot mo reel en persoonlijk succes gebracht, en 'daar nu eenmaal niets zoozeer de algemeene goedkeu ring wegdraagt als het succes, ligt het voor de harte dat deze dag zijn prestige sterk zal heb ben verhoogd. Tot besluit nog een pikant geval. De bekende fanatieke socialisten-leider Zy- lomskL mitsgaders zijn echtgenoote, die belden een post bekleeden bij de Parijsche gemeente administratie, hadden zich eergisteren ziek ge- iheld. Booae tongen beweerden dat de Zyroms- kl’s dit gedaan hadden om de keuze te vermij den tusschen een toegeven aan het stakings- parool, of opvolgen van het requisitiebevel. He den is vanwege de gemeente een dokter bij nen op bezoek geweest. Deze constateerde dat de heer Zyromskl inderdaad ziek was, doch zijn trouw zal gedwongen zijn haar werk onmld- dellijk te hervatten. BLOEMFONTEIN, 30 Nov. (A.NJ».) De leden van de Nationalistische of Republikeinsche Par tij, de z.g. Malanlsten, hebben een partij-em- bleem aangenomen, dat bekend wordt als „Het Swastika van Zuid-Afrlka". Medegedeeld is, dat de partijvlag oranje zal zijn met een blauw ontwerp in het midden, n.L het schietwapen van een voortrekker. Het motto op het banier zal zijn: „Houdt het kruit droog Men verwacht, dat binnen enkele muntel iedere nationalist in de Unie van Zuid-Afrika het insigne zal dragen. en Afrika, de betrekkingen tusschen belde rijken regelen op den grondslag van de volmaakste moreele, politieke en militaire gelijkheid. Het is. een concrete bijdrage tot de bevestiging van den vrede. LONDEN. 1 Dec. De diplomatieke redacteur van Reuter acht het mogelijk. dat Chamberlain gedurende zijn verblijf te Rome een bezoek zal brengen aan den Paus. Hoewel vóór een derge- Hjk bezoek geen regeling is getroffen, is het ge bruikelijk, dat staatshoofden en andere hoog geplaatste personen den Paus bezoeken, wan neer zij te Rome komen, aldus deze redacteur. Vorderingen van autobuedieneten tegen den Staat door den president van de Haagsche rechtbank afgewezen. Uitgever te Voorburg gearresteerd, ver dacht van verduistering van f 10.000 a f 20.000. Hij liet aan Mussolini de keus tusschen Frankfort en München. De Duce stemde toe en koos München. Des avonds vertrok hij en den volgenden morgen had hij in den trein een lang onderhoud meü Hitler. De staatslieden stelden daarbij vast, d|t de conferentie niet moest ver- loopen in kwesties over 3e procedure en rede neerkunst. Uit de ontwikkeling van den Europeeschen toe stand na München en Weenen mag men aflei- den/dat de politieke horizon wat is opgehelderd. Maar zooals wij ons niet laten verschrikken door crisis, paniek en alarm, zoo ook onthouden wjj ons van de gevaarlijke nalatigheid der opti misten. Dat verhindert ons niet met voldoening kennis te nemen van iedere vruchtbare en vreedzame verrichting. Daarbij herinneren wij ons In de eerste plaats het in werking treden van de Paasch-overeenkomst, waardoor de po litieke betrekkingen tusschen Italië en Engeland op den grondslag van krachtige en vriendschap pelijke samenwerking wordep geplaatst. u aan te bidden voor de ult- ROME, 1 Dec. (Stefani) Gisterenmiddag is de Fascistische Kamer bijeengekomen in tegen woordigheid van Mussolini, de leden der regee- ring en de afgevaardigden, die het winteruni form der Fascistische Partij droegen. Alle tri bunes waren bezet. De minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft in de Kamer een redevoering uitgespro ken, die over de radio werd uitgezonden. Hij sprak over het ontstaan der Tsjecho-Slowaak- sche crisis, over de houding van Italië in die dagen en de actie van den Duce voor de rege ling van het vraagstuk. '—Nadat, ondanks de reis van Chamberlain naar Berchtesgaden, de toestand verscherpt was door de .onbegrijpelijke stijfhoofdigheid van Praag, heeft de Duce zijn standpunt definitief bepaald en er Duitschland van op de hoogte gesteld. In zijn rede te Triës’ heeft Mussolini die houding uiteengezet. Italië hield een nauwer contact met de landen, waarmede het door verdragen en vriendschap in het bijzonder is verbonden: Ja pan. Zuid-Slavië, Polen, Spanje en Albanië. Op Zondag 25 September heeft de speciale gevol machtigde van Hitler, die per vliegtuig was ge komen, den Duce uitvoerige inlichtingen van geheimen aard verstrekt; hij bevestigde de er kentelijkheid van het Duitsche volk voor de houding van Italië. BOEKAREST, 30 Nov. (Havas) Codreanoe is heden met geweerschoten neergelegd door zijn bewakers, toen hij een poging ondernam om uit de gevangenis, waarin hjj sat opge sloten, te ontvluchten. BOEKAREST, 30 Nov. (D.N.B.). Omtrent den dood van Codreanoe wordt officieel medege deeld, dat in den afgeloopen nacht verschei dene strafgevangenen van Rlmnlk-Sarat naar de militaire gevangenis van Jilava bij Boeka rest zouden worden overgebracht. Op den weg tusschen Plojetsjtl en Boekarest werd de Auto, waarmede de gevangenen vervoerd werden, aangevallen door onbekenden. Bij deze gelegen heid trachtten de gevangenen te ontvluchten. De begeleidende gendarmes openden bet vuur en doodWen in totaal 13 strafgevangenen. onder wie den leider der vroegere Ijzeren Garde, Co dreanoe; voorts Constantinescoe, Caranatsje en Belimatsje, die in December 1933 den toenmall- gen ministerpresident. Duca, vermoord hebben. De overige doodgeschoten gevangenen waren veroordeeld wegens moord_op het vroegere pro minente lid der Ijzeren Garde, Stelescoe, die uit de organisatie was getreden. De gedooden zijn reeds heden ter aarde be steld. De ministerraad is vanmiddag in zitting bij eengekomen om den toestand te bestudeeren, die ontstaan, Is door de terroristische agitatie der leden van de ontbonden Ijzeren Garde. PARUS, 30 Nov. (Havas.) Vanavond te acht tur heeft minister-president Daladier een ra- Plo-rede gehouden, waarin hij o. a. heeft ge legd, dat “de vaderlandsliefde en de helderziend heid van het Fransche volk wederom duidelijk sjjn gebleken De dertigste November is eer) historische dag geworden. Gedurende 24 uur moest het geheele nationale leven worden lam gelegd, onder het ironisch toekijken van de te genstanders van Frankrijk en tot droefheid van sjjn vrienden. De staking is evenwel geheel mislukt. Het tend heeft blijk gegeven met vertrouwen met de regeering te willen meewerken en door het eerbiedigen van de wetten het hell van het land te bevorderen. De minister-president wees er verder op, dat alle vitale diensten van het land vrij hebben kunnen functionneeren: de trelnemoop ging ooor, de dknsten van post, telegraaf en telefoon ^aren verzekerd, de autobussen hebben gere den. Zelfs in het particuliere bedrijf is het werk slechts gedeeltelijk neergelegd. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de mislukking der staking een aanmerkeljjken terugkeer van goud ten gevolge heeft gehad. Vanmorgen zijn verscheidene milltoenen franca gerepatrieerd. Onze Parijsche correspondent seinde Woens dagavond: De krachtproef is voor de C.G.T. een ware catastrophe geworden. Wanneer de leiding thans op al haar leden, die het stakingsparool niet hebben opgevolgd de door de statuten voor ziene disciplinaire maatregelen zou toepassen door hen uit te stooten, zou nog slechts een bedroevend klein percentage overblijven. Over het gehëele land heeft de requisitle van perso neel, enkele uitzonderingen daargelaten, tot ge volg gehad, dat bijna alle overheidsbedrijven en particuliere Inrichtingen zijn blijven funtkm- neeren. Het eerste uitzonderingsgeval is Mar seille geweest, waar heden geen trams reden. Andere steden als Lyon en Rijssel boden het zelfde aanzien als Parijs. Aan niets zou een vreemdeling hebben kunnen merken, dat een Maandag 26 September besloot Hitler, in verband met de weigering van Tsjecho-Slowakije, een nieuw ultimatum aan Praag te zenden, dat Woensdag 28 September te 14 uur afliep. Deze beslissing was geheim, doch Ciano werd er van in kennis gesteld door den Italiaanschen ambas sadeur, en hij bracht ook den Duce op de hoogte. Mussolini nam met kalmte van het besluit kennis en beval de mobilisatie voor den volgen den dag. Onder zijn persoonlijke leiding begon des Dinsdags de mobilisatie. De Westelijke grenswacht werd op voet van oorlog gebracht, de luchtbeschermingsdienst in Piemont, Ligurië en de kuststreken langs de Tyrrheensche zee werd gemobiliseerd, de Alpentroepen werden on der de wapenen geroepen, de troepen in het Po- gebied werden op driekwart van de oorlogssterkte gebracht,^le troepen te Turijn, Cuneo, op Pan- tellaria en Elba, Sicilië en Sardinië en in Libye werden versterkt. In eenige uren tjjds werdén 300.000 man onder de wapenen geroepen, zoóaat het leger versterkt werd van 250.000 tot 550.000 man. Een algemeene mobilisatie zou even vlot verloopen zijn. Ook luchtmacht en marine namen haar nlaat- regelen. Wat de marine betreft, stonden 5.000 officieren en 84.000 onderofficieren en matro zen gereed. Aan deze cijfers, aldus Ciano, be hoeft niets te worden toegevoegd. De mobilisatie werd in de grootste orde en rust volbracht, zoo- dat de ware afmetingen zelfs aan den scherpsten opmerker ontgingen. De militaire machten, door den Duce stuk voor stuk gedurende zestien jaar opgebouwd, leverden In dit ernstige uur het bewijs van haar groote doelmatigheid. Het volk toonde een politieke en krijgshaftige rijp heid, die haar weerga in geen ander land en in geen enkele historische periode heeft. Nadat hij deze mobilisatiemaarregelen ge- teupen had, aldus vervolgde Ciano zijn rede, achtte de Duce het noodig met grootere nauw keurigheid de grondslagen van een bondgenoot schap met Berlijn vast te stellen. Voor 29 Sep tember werd een bijeenkomst®^ München vast gesteld, waasaan zou worden deelgenomen dopr .Von Ribbentrop, Ciano, generaal Von Keitel en de Itallaansche generaals Parian! tn Valle. Doch toen. Chamberlain den ochtend van 28 September door tusschenkomst van Lord Perth een uitnoodiging tot Mussolini richtte, ging de Duce daarop onmiddellijk in. Hij droeg den am bassadeur te Berlijn^ Attoilco, telefonisch op een stap bij Hitler te doen en wist eenige uren voor het verstrijken van het ultimatum 24 uur uitstel der krijgsoperaties te verkrijgen. Ik twij fel er niet aan.^ldus Ciano,of Hitler zou een dergelijk voorstel van ieder ander onmiddellijk van de hand hebben gewezenc Attoilco kreeg daarna opdracht Hitler in kennis te stellen van een nieuw voorstel van Chamberlain, volgens hetwelk een conferentie zou worden gehouden, aie het probleem in ten hoogste zeven dagen zou liquldeeren. In het begin van den middag deelde Attoilco telefonisch mede, dat Hitler het voor stel aanvaardde op één voorwaarde: dat de Duce persoonlijk aanwezig zou zijn, als eenige waar borg voor succes. Volgens het blad „Vecer” zal de Tsjechische eenheidspartij l>aar vooralttgj? den afgevaar digde Beran, als minister-resident aan den heden gekozen staatspresident voorstellen. Waarschijnlijk wordt htf, als leMer ,an de grootste partij, met de regeerlngsvormlng be- Onze Romelnsche correspondent seinde <Ld. 30 November: Gedurende den tijd lat in het Vaticaan de geestelijke oefeningen ter voorbereiding van het Kerstfeest worden gehouden verleent de H. Vader geen audiënties. Uitzondering werd echter steeds gemaakt voor die van de jong gehuwden. Zoo ook vandaag. De H. Vader ont ving heden 500 jonggehuwde paren. Hij sprak over het groote heil, dat in de geestelijke oefeningen opgesloten ligt. Toen JUF vroeg te willen bidden voor enkele particuliere inten ties, welke HU, vóór de geestelijke oefeningen begonnen, nog niet had, omdat Hij toen nog geen kennis had gekregen van bepaalde din gen, die op komst zijn en dreigen, dacht wel leder van de aanwezigen aan den plotselingen hartaanval, welke den H. Vader getroffen heeft. Het is niet ónmogelijk hoewel men zich dan moet afvragen, waarom/ de H. Vader van particuliere Intenties sprak dat de H. Vader op iets anders doelde,' op plannen welke in Duitschland of elders gesmeed wor den. Maar de eerate indruk, welke bij allen een diepe ontroering teweeg bracht, is deze, dat de H. Vader den hartaanval van Vrijdag jl. verstaat als een laatste waarschuwing en een voorbereiding op Zijn dood. Volgens Havas waren de letterlijke woorden van Plus XI. Mons, de Monzle, minister van Verkeerswe zen, heeft in den loop van den dag het spoor wegpersoneel zijn dank voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en zijn „hartelijk saluut” kunnen doen toekomen. Er behoefde inderdaad niet een der treinen uit te vallen en slechts enkele gevallen van in- dlvidueele dienstweigering hebben zich onder het personeel voorgedaan. De Regering laat op het ogenblik 170000 kin deren onderwijzen door meer dan 4000 onder wijzers. aan wie ze niets betaalt. Welk weldenkend Nederlander wil sulk een toestand bestendigd zien? De Regering kome onverwijld met an in te- r. !T

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1