Tilburg De zwijgenden overwinnen Gevaren uit en de lucht I I Minder Verkoudheden! Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. I 9 KWEE KE LING EN MET ACTE DE TOESTAND DER GEMEENTEN Pracht-surprise Uiltjes feestdoos” in 1 VlCKS Va-tro-nol f* 1 rnstyuut-ts Ds OVERZICHT TWEEDE KAMER JOODSCHE VLUCHTELINGEN j DE WEERSVERWACHTINGEN GEEN KOUDE WINTER Amend ement-M oiler door de Tweede' Kamer mgt 47 tegen 46 stemmen aanvaard Na 10 November zijn velen in on* land toegelaten Jammer van het amen dement-Tilanus Nieuwe voorschriften inzake vrachtbrieven 22 45 Uitstel sluiting mail Dingaans* vlucht Weinig zonneschijn in November De temperatuur was boven normaal ^SIGAREN I I Wijzigingen gebracht in de over zichten van het N.M.1. UnkeraUde>' t ALG. REGLEMENT VE^VOtA GEWIJZIGD bezie Kamer ee* mrbetering wan VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 H.V. SIGARENFABRIEK J.A SOLSA*. KAMPEN Dat (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 1 December 1936 gevallen” twee per datfl laten regeeren! voor een Hoort het toe de taak der gemeenten hun bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen, zij kunnen zichzelf niet beschermen tegen de gevaren, die voor hen zelf in de lucht hangen. In de flnancieele lucht wel te verstaan. die in de lucht hanger) gevaren echter, dia zjj in het leven dreigt te roepen. Het antwoord van Minister SLOTEMAKER op „Lager Onderwijl” was in zooverre belang wekkend, dat het een beeld gaf van wat er werd gedaan ten behoeve van wat de Minister met een bij de gelegenheid allesbehalve pas senden feestelljken term de „van werk versto ken acte-beritters” doopte en wat een gewoon mensch de „werklooee onderwijzers” zou noe men. Daarbij stelde Zijne Excellentie voorop, dat de werklooze onderwijzers geenerlei recht kun nen doen gelden op een bijzonderen steun van de overheid. Zij hebben eenmaal zelf hun be roep gekoeen, ze moeten daar zélf maar de verantwoordelijkheid voor dragen. Zij hebben héél goed aeweteo. dat de üMriahten voor den Sweens (R.K.) tot zekere hoogte de heeren Wagenaar (AR.). Wendelaar (Ub.), Krijger deze wordt UE.TK98UEM I. IJS wthE-reuM t MS NU M WVKM00* VAM. j.ie sw Te De Bilt werden 22 uren zonneschijn waar genomen tegen 5» uren normaal. Sedert het begin der waarnemingen in 180» is zulk een gering aantal uren niet vóórgeko men de bekende CARRO-kwaliteit in elegante doosjes, iets spéciaals (aRIJESjEN ■1;! 3 Een. aardig, héél nieuw Viitje-idee: de speciale „feestdoos", mooi gedecoreerd met een Oud-Hollandsch Wintertalereel en inhoudende: 3 blikken Uiltje-doozen, handig bij elkaar gepakt! Men behoeft dus niet den inhoud van 30 sigaren ineens aan te breken, maar men neemt telkens een blik van 10. U ontvangt aldus een smakelijke 3-voudige Uiltje- collectie. in feestgewaad gestoken! Vraag Uw leverancier. Als laatste dag van ter poet bezorging van poststukken, welke moeten warden verzonden met het bijzondere KLM.-vUegtuig, dat Dins- dag van Schiphol naar Pretoria vertrekt met het oog op het eeuwfeest van Dingaanadag. had de Nederlandsche postdienst 1 December aangewezen. Op speciaal verzoek van eenlge belangheb benden is nader bepaald, dat ook'nog met het vliegtuig zullen worden medegegeven poststuk ken, bestemd voor adressen in de unie van Zuld-Afrika, welke postexpedltle-bureel Amsterdam CS. -amid- w Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den komenden winter, December-Februari, kan worden me degedeeld. dat de becijferingen met een waar schijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de tem peratuur hooger zal zijn dan normaal, de neerslag ongeveer normaal. De heer gesteund door Drees (BDAP.), (CH.) en Cohen (VS.) bezwoer de Regeering de klok niet terug te zetten, niet terug te koe ren naar den toestand van vóór 192», toen de gemeenten elkaar onderling door belastingver schillen ongezond en oneerlijk beconcurreerden. Zij moet hun thans niet weer opnieuw de ge legenheid schenken een zelfstandige inkom- ntenhsissttng te heffen mat de mate waarin garantie? Zullen ;an de scholen, die zulk jen toegewezen objectieve nor- idien daarop éénig vertrouwen Het Kon. Med. Meteoro Bilt geeft het volgende v< bet weer in November Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in November de ochtendtemperatuur 3% graad boven normaal, in de drie decaden resp. 4, 4 en 2% graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den tweeden en den veertienden, resp. normaal en 8K graad boven normaal. Dagen met tempe raturen beneden normaal kwamen niet voor. De gemiddelde dageljjksche maximumtempe ratuur en het gemiddelde dagelijksche mini mum waren resp. 3 en 4 graden boven normaal. Te De Bilt werd geen enkele vorstdag waarge nomen. De neerslag was in Utrecht, Gronin gen. Drente, Overijssel, en Gelderland 15 tot 30 procent boven normaal, overigens normaal tot 15 procent er boven en beneden. (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 1 December 1938 Hard tegen hard ging hst om de eerste mo- i van dr. Moller, zoowel ter linker als ter rechter zijde waren vrijwel alle banken bezet Op de vraag of het rechtvaardig is, dat de tint bijzondere Handelshoogeschool wél en de andere niet wordt gesubsidieerd, ging het over en weer: vóór, tégen, vóór, tegen.... Met het resultaat, dat de zwijgenden overwonnen: met 47 tegen 46 stemmen werd het amendement aangenomen. Net op het kantje. En op het nippertje. Want toen even later bet voorstel om ten behoeve van Tilburg den post Onvoorzien met een gulden te verlagen bet complement van bet aangenomen amen dement in stemming kwam, deed een laat komer aan de linkerzijde de stemmen staken op 47 tegen 47, zoodat daarover morgen wordt óvergestemd. Deze principleele overwinning van „de zwij genden” werd bereikt met medewerking van de Anti-revolutlonnalren en de beide Christen democraten, de heeren Van Houten en Posthu- tna. De Christelijk-Historischen, die altijd nog met zichzelf in tweestrijd leven of de gelijk stelling van het Lager Onderwijs niet reeds te veel splitsing in ons vaderlandsch schoolwezen bracht en die in geen geval dezen weg verder willen bewandelen, stemden tegen. Hun goed recht! Maar het was een beetje aan den kleinen kant, dat zij daarna ook hun stem uithielden aan het voorstel om den éénen gul den, die door de aanneming van het eerste amendement aan Tilburg toeviel, van Onvoor- sien af te trekken. Dat had met de principleele beslissing, die eenmaal was gevallen, niets meer te maken. Dr. Moller’s tweede amendement strekkend tot afkeuring van de oprichting eener A-af- deeling aan de Rjjks-H. B. 8. te Leeuwarden, mlks terwijl reeds aan de gemeente-H. B- 8. daar ter plaatse zulk een A-afdeellng bestond, werd, ditmaal met den steun der Christelijk- Historischen, aangenomen’ met 58 tegen 36 stemmen. Ten slotte werd nog een begrootlngspoet, ten behoeve van een technisch laboratorium voor Delft, waarover gisterenmiddag de stemmen Ataakten, met 52 tegen 42 verworpen. Zoodat al met al de inzet van den dag den beer Minister weinig aangenaams bracht. Niettemin Kijft hij spijts alle critték rustig op •Mn zetel zitten, of *t hem niets kan schelen! Met ingang van heden zullen eenige ver anderingen gebracht worden in de overrichten van het weer en in de verwachtingen, die dagelijks op verschillende wijze vanwege het K NM I, worden bekend gemaakt. De berichten, die op eiken werkdag te 10.50 uur, 12.55 en 17.55 uur met den eigen zender van het KNMI radlo-telefbnisch worden uit geseind en die men aangeplakt vindt op ver- schlllende plaats in ons land op de daarvoor bestemde publicatle-borden en ook aan de telegraafkantoren, blijven onveranderd. In plaats echter van het trarfttioneele uur van ingang der geldlghei^der wachting van 19 uur zal de te 10.50 wachting geacht De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag gestemd over het amen- dement-MolIer c.a., (verhooging art. 41subsidiën Mn handelshooge- scholen, met f I.), strekkende om een principleele uitspraak te verkrijgen over het subsidieeren van de Katho lieke Economische Hoogeachool te Tilburg. Het amendement werd aan genomen met 47 tegen 46 stemmen. (Vóór de R.K.. anti-revolution- nairen en Christelijk-Democraten). De beer Diepenhorst (AR) vond dat ook Luchtbescherming is primair een taak van de staatsoverheid, niet slechts secundair, gelijk Ir. de practijk van thans. De heer Drees (SD AP) was van dezelfde meening en zelfs de man bjj uitstek van bet particulier Initiatief de beer Wendelaar (Llb.) viel in dezen den pleiters voor mee staats-bemoeiing bij. Als het volk aan de activiteit der Regeering ten dezen ook maar zóóveel twijfelt, wat zal het dan zélf er aan doen! En dan haperde naar het oordeel van den heer Wendelaar ook veel aan de instructies te dezer zake aan de verschil lende uitvoerende instanties verstrekt. Wat moet een gemeente doen? Wat een particu lier? Het is zoo moeilijk voor deze instanties dit aan de weet te komen. Kortom moet meer organisatie komen in dezen dienst en meer voortvarendheid. Daar is een even natio naal belang mee gemoeid als met de weer macht. onderwijzer slecht waren. De Overheid heeft te hunnen aanzien een taak, maar eenigen plicht bekent zij niet. Tweeërlei maatregelen beeft zjj intusschen genomen: inperking van de opleiding en ope ning van mogelijkheden tot het vinden van emplooi. De Inperking van de opleiding kon niet él te hard van stapel loopen. Stopzetting van het Staatsexamen, stopzetting van alle Kweek scholen en invoering van een numerus clausus voerde tot te groote moeilijkheden, maar wél werden door Terpstra reeds geen supplement- klassen meer gesubsidieerd en werden door dezen minister 18 kweekscholen opgeheven met het resultaat, dat, terwijl in 1935: 2563 versche onderwijzers werden afgeleverd, dit getal in 1938 tot 1545, dat is beneden de behoefte, slonk. Ter opening van emplool-mogeljjkheden werden de onderwijzers geplaatst door het ca- pitulantenbureau 458 profiteerden daarvan terwijl ten behoeve van degenen, die in technische vakken verder grilden studeeren reeds 53 beurzen werden vergeven. Al blijven deze cijfers dan ver beneden die der in nood verkeerenden Dr. Vos sprak gisteren van ruim 4000 kweekellngen met acte en al laten zich over de maatregelen ter in perking van de opleiding wel enkele opmerkin gen maken, al blijft het slap, er blijkt toch uit, wat nooit werd ontkend, dat de goede wil er is. Dat is ten minste iets. Op de vragen van mevr. Mackay-Katz betref fende de practijk der toelating van Duitsch- Joodsche vluchtelingen hier te lande, heeft de minister van Justitie medegedeeld, dat geen in structies aan grensautorlteiten zijn gegeven, dat allen, die niet het offlcleele bewijs van bun recht tot blijvende vestiging in een ander lano kunnen overleggen, zonder verwijl moeten wor den teruggezonden, zelfs indien met groote waarschijnlijkheid moet worden verwacht, dat zij als gevolg daarvan in levensgevaar zullen komen te verkeeren. Wel geldt, dat met uitzondering van drin gende noodgevallen en uiteraard ook van ge vallen, waarin uit genoegzame bewijzen aan stonds de mogelijkheid van doorreis naar en toelating tot een ander land blijkt slechts op voorafgaande vergunning, door of vanwege den minister verleend, vluchtelingen worden toegelaten. Ongeacht de belangrijke aantallen, aan welke vóór 10 November lijdelijk verblijf hier te lande Is toegestaan, zijn na dien datum zeer vele vluchtelingen in ons land toegelaten. de leerlingenschaal urgent acht. De motie werd linksch tegen rechtsch verworpen. Resteerde; het amendement-Tllanus. liet aan de Regeering, aan dezen Minister, in wien men nu eenmaal zacht gezegd weinig vertrouwen beeft, zoo weinig mogelijk te be slissen over, geeft hem de normen in de hand, die hij moet toepassen en daarmee uit. De Onderwijswet laat den Minister de be voegdheid om wanneer een of andere school In uitzonderlijken nood verkeert daar eigen machtig een onderwijzer extra, buiten de be palingen van de leerlingenschaal om, te be noemen. Op deze benoemingen bestaat niet de minste oontróle: dat doet het departement volgens de allengs beproefde „methode”, die daar sinds enkele jaren wordt gevolgd: steek een kaarsje op bjj den dlrecteur-generaal en hjj aal genadiglijk uw verZbek overwegen. In bijna zeshonderd gevallen hééft deze hoog mogende een gunstige beslissing genomen. Voor zeshonderd onderwijzers-benoemlngen bestaat dus niet de geringste garantie, dat de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs wordt in acht genomen; die geschie den zóó maar, onder de hand doorl Dat .systeem” van twee „noodbeslissingen” per dag wilde de beer Tilanus zooveel mogelijk inper ken. Hij stelde voor den scholen, met overbe zette klassen naar vaste regels een .surnume rair onderwijzer” met een salaris van 720 gul den per Jaar te gunnen. Dan zou tevens In datgene, waar de Minister van middag op wees, in de omstandigheid, dat tal van kweekelln gen met acte niet op de juiste plaats ritten, verbetering, althans lijn worden gebracht Wanneer het waar is, dat in de inspectie- Sneek bij verbetering van de leerlingenschaal 23 onderwijzers méér aan het werk kunnen, terwijl er thans 76 kweekellngen met acte werken, zoodat er dus veel te veel zijn, dan moet de Minister het amendement-Tllanus dat hem in staat stelt de kweekellngen naar objectieve normen daar te brengen waar zij wél noodzakelijk zijn, overnemen. Maar „objectieve normen” oeh, de direc teur-generaal krijgt kippenvel als hij eraan denkt! „Lekken” noemt hjj zulke dingen. Neen: de minister voelde niets voor het amendement. Wacht maar eens, tot ik over de brug kom, verklaarde hij. Ik heb mijn ambt genoot van Sociale Zaken gevraagd mij te hel pen bij het te werk stellen van een aantal acteberitters als „kweekellngen” bóven de nor maal door de leerlingenschaal geëischte en boven de zeshonderd door mjj eigenmachtig benoemde extra-krachten, aan de scholen te verbinden. En hij zal het doen. Dus wéér: geen enkele het aanwijzen kweekellng kri men gelden?/ mag bestaan,’dan is het omdat de minister van Sociale Zaken er mede achter rit Als het van dezen bewindsman en zijn departement alléén moest komen, hadden wij de verwerping van het amendement-Tllanus, dat alleen door de t Katholieken en de Christelijk-Historischen werd gesteund, ernstig betreurd. Bewondering kunnen wij overigens niet koes teren voor de llnker-groepen, die wél een groe ten mond opzetten over autoritaire methoden uithalen en beschermingvan den rechtsstaat, maar die onnauwkeurig of onvolledig aangegeven goe deren soort en de vracht, welke In rekening zou zijn gebracht. Indien de aangifte juist, nauwkeurig en volledig ware geweest; een en ander berekend van het station van afzending tot dat van bestemming. Indien van een zen ding, bestaande uit verschillend getarlfeerde goederen, het gewicht van iedere goederen poort zonder bezwaar kan worden vastgesteld, moet de boete worden berekend volgens den vrachtprijs, welke van toepassing is voor elk der goederensoorten, voor zoover door wijze van berekenen een lagere boete verkregen. Volgens het bepaalde in par. 1 van art. 68 sub e en f, heeft de afzender het recht, nadere aanwijzing te geven in dien zin, dat de zending op een ander dan het oorspronkelijke station van bestemming worde afgeleverd, ofwel nur het station van vertrek worde teruggezonden. Een nieuw voorschrift bepaalt thans, dat in de vorenbedoelde gevallen de afzender kan voorschrijven, dat een zending, welke- oor spronkelijk als vrachtgoed ten vervoer la aan geboden. van het station af waar de zending wordt opgehouden als snelgoed of expresgoed wordt bevracht, of omgekeerd, mlta het sta tion, waar de zending wordt opgehouden, voor beide soorten van vervoer is opengesteld. Nieuw zijn ook de volgende bepalingen: de afzender kan in den vrachtbrief instructies geven bmtrent de wijze van handelen voor het geval, dat zich ktoorhis in het vervoer zou voordoen. Indian naar het oordeel van den Spoorweg, aan deze instructies geen gevolg kan worden gegeven, verzoekt de Spoorweg nadere instructies Mn den afzender. De Spoorweg moet de oorzaak en den duur van het oponthoud In den vrachtbrief ver melden. De schadevergoeding, welke door den Spoor weg moet worden uitgekeerd, Bij geheel of ge deeltelijk verllea van goederen, was tot nu toe gesteld op een maximum van f 25 voor elk ontbrekend klfogram bruto gewicht, doch is thans bepaald op een maximum van 50 voor elk ontbrekend kilogram bruto gewicht. In art. 82 2e lid was bepaald, dat de recht hebbende, bij het ontvangen van de schade vergoeding over het vermiste jjoed, in de kwi tantie het beding kan opnemen, dat hem. in geval het goed binnen 4 maanden na betaling van de schadevergoeding mocht worden te ruggevonden, daarvan onmiddellijk kennis wordt gegeven. Thans is de vorengenoemde termijn van vier maanden gewijzigd In een Jaar. Ten minste even belangrijk als de actieve afweer van aanvallen uit de lucht, Is de pas sieve bescherming der burgerbevolking tegen de gevaren, die uit zulke aanvallen voort vloeien. Terwijl de Staatsoverheid echter het ééne met kracht ter hand neemt, laat zij het andere vrijwel geheel ter uitvoering over aan het particulier initiatief en aan de activiteit der gemeenten. Terwijl zij t ééne toevertrouwt aan het sterkst gecentraliseerde orgaan, vur- over zij beschikt, het leger, laat zij ten aan zien van het andere allerlei twijfels voortbe staan omtrent wat den particulieren en den gemeenten blijft overgelaten en wat zij aan zich wenscht te houden: Is die toestand ge- wenscht? Verscheidene afgevaardigden spraken er bü de behandeling van „Etnnenlandsche Zaken” in deze lange, lange avondvergadering ernstigen twijfel over uit. Vrijwel allen drongen rij aan op beter behartiging en sterker centralisatie van dezen dienst. Mevrouw Mackay-Katz (CH) bijvoorbeeld had den Indruk, dat de sombere September dagen wel duidelijk hadden aangetoond, dat er aan de luchtbescherming nog heel wat ont breekt. Zij achtte het niet verantwoord deze zoo gewichtige aangelegenheid in de handen van particulieren en gemeente* te leggen om dat langs dien weg nooit bet ideaal kan wer den bereikt, dat de passieve luchtbeecherming in tjjd van gevaar tenminste even snel mobiel kan worden gemaakt als de actieve. Bovendien kan door ®en dergeljjke decentrale uitvoering veel minder druk worden uitgeoefend op de In dustrie. Met alle respect dus voor wat reeds door particulieren en gemeenten werd verricht, maar de staataoverhetd moet beuach méér lei ding Beren. zjj in nood verkeeren. Dat zij het Werkloos- heids-subsldie-fonds niet meer wenscht te ge bruiken voor doeleinden, waartoe het niet be stemd was, dat zjj orde op de zaken wenscht te stellen, valt toe te juichen, doch laat zij dan den eenmaal In 192» ingeslagen weg der nlvel- leering van de gemeentelijke lasten en van een centrale heffing ten behoeve van het gemeente fonds voortgaan. Moeten de gemeentelijke in komsten worden vermeerderd, dan moet er een algemeene uitbreiding aan worden gegeven. Dén alleen kan zij tot herstel der gemeentelijke zelfstandigheid leiden. Wat zij thans van plan is moge den schijn dragen de zelfstandigheid der gemeenten te dienen, in werkelijkheid be vordert het den geest van onverschilligheid en verslapt bet de werkkracht en het besef van verantwoordelijkheid voor eigen gezond finan cieel beheer, omdat het de Kroon is, die zal uitmaken welke gemeente in zoodanigen nood verkeert, dat zjj een eigen belasting mag bef fen. Wat wordt Amsterdam niet nu reeds ge knepen, zei de heer Steinmetz (R.K.)\Onder bet thans gevolgde stelsel gebeurt *bet al, dat de begrooting van 1937 voor de hoofdstad nog niet Is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten en Kroon. Over bet hiermede verband houdende amen- dement-Moller, om art 231 te verminderen met fl.- (dit is de post voor onvoorzien), staken de stemmen met 47 tegen 47. Morgen wordt opnieuw gestemd. Het amendement-Moller om art 66 met f 1.- te verminderen (geen gelden toe te staan voor de afdeellng A van de Rijks HBS te Leeuwar den, als zijnde overbodig naast de gemeentelijke HBS) werd aangenomen met - 58 tegen 36 stemmen (vóór NSB en de rechterzijde tegen En dan de moreele lucht. Déér zweven ook heel wat gevaren. Gevaren, waartegen óók het Rijk en de gemeenten samen den strijd moeten aanbinden. Er moet bijvoorbeeld sterker de hand atorden gehouden aan de Zondagswet meende generaal Duymaer en de beer Bost- huma (CD U.) viel hem b(j bien étonnés de se trouver ensemble, de generaal en een der twee pacifisten outrance die er nog in de Kamer ritten. Ook de heer Krol (CJI.) pleitte voor scherper toezicht In die richting. De beer Diepenhorst (AJL) wees op de gevaren, die de zedelijkheid van den automobilist langs, som mige wegen bedreigen en vroeg om scherper toezicht op de bioscopen. .Zouden de gemeenten niet de bevoegdheid kunnen krijgen de films te herkeuren? Daar voelde mevrouw De Vriee— Bruins (8DAB.) weer niets voor. De burge meesters matigen zich al veel te veel aan om over den inhoud der films te oordeelen. Dat moet maar eens uit zijn! En alle bioscopen waren ai lang dicht, toen KJ hftd vlCfMpivktti 1 mi dB Immmv iM» Dmt hing nog meer onpreitigs in de lucht: de motie van den heer Thijssen, uitsprekend, d»t de Kamer een verbetering van de leerlin- Zenschaal urgent acht en het amendement- TUanus, vasten vorm gevend aan het Instituut der ••kweekellngen met acte”. Dat de motie-Thijssen niets zou H H •ond vast. De Minister liet Haaraan In zijn uitgerekend degen bewindsman met „nood- •ntwoord op de beschouwingen, door de Ka- ®er aan Lager Onderwijs gewijd, niet den ge- hngsten twijfel bestaan. De leerlingenschaal verd indertijd gewijzigd omdat de kosten van ket onderwijs naar beneden moesten in ver band met den financieelen toestand des lands Vijf mlllioen werd daardoor bezuinigd. De fl- “éocieele toestand verbeterde sindsdien geen hij werd eer slechter. De Regeering beeft 6* overtuiging, dat onder deze omstandigheden •e vijf mlllioen niet kunnen worden gemist. fc of die motie nu aangenomen wordt of die overtuiging blijft onveranderd. Met *Mere woorden* de Regeering zal die motie zich neerleggen. Set had dus weinig zin de motle-Thijssan steunen. Het aal der Regeering ook zonder motie wei duidelijk zijn, meende dr. Mol- De bescherming tegen die gevaren, deze „luchtbescherming” als men het zoo noemen wil, werd door afgevaardigden van alle rich tingen ter hand genomen. Reeds bij de begroo ting van minister De Wilde vroegen zij: wat de Regeering nu eigenlijk wil en spraken zii hun bezorgdheid uit over het lot der gemeen telijke zelfstandigheid op financieel terrein. Thans worden deze klachten herhaald. 12.55 geseinde ver- in te gaan te om streeks 16 uur. d.wa. op het uur van bet ver schijnen der avondbladen. De geldigheidsduur blijft 34 uur. De avondverwachtlng, die men des morgens In dfe bladen vindt, gaat echter eerst den vol genden morgen vroeg In en heeft een geldig heidsduur tot den volgenden avond. Aan het overzicht van het weer in het bui tenland zal een kort overricht van den seen- toestand In het binnenland te 7J0 morgens worden toegevoegd. Naast deze min oC meer in offlcleelen vut in gestelde berichten, staan de door den alge meenen omroep verspreide berichten. Deze zul len van heden af op werkdagen vtjf. op Zondag twee bedragen. Zjj zullen worden uitgesproken omstreeks 8.20, 12.15. 1830 en verder te 20 uur en tusschen 22 en 23 uur, met de laatste serie nieuwsberichten van het A N P. In de berichten van 830, 12.15 en 1730 war wordt een verwachting gegeven, voorafgegaan door een korte schets van de algemeene lucht- drukverdeellng. terwijl In het tweede bericht enkele bijzonderheden omtrent het weer in Nederland in den vroegen morgen zullen wor den medegedeeld. De verwachting in alle be richten wordt gerekend ih te gaan op bet uur, waarop men ze hoort en geven, eventueel dla- trictsgewijze gesplitst, respectievelijk net weer van den dag tot den avond, het weer van den middag, avond en nacht tot aan den volgen den dag omtrent den middag en het weer van den avond, den nacht en den geheelen volgen den dag tot omsreeks 18 uur. In alle berichten zullen, indien daartoe aanleiding bestaat, waar schuwingen worden gegeven voor het verkeer (gladde wegen en ijzelvorming) en In bet voer en najaar waarschuwingen voor nachtvorst. De verwachting in het bericht van 20 uur zal in den regel gelijkluidend zijn aan die van 1830. Het beticht geeft echter gelegenheid voor nadere waarschuwingen voor Incldenteele gw- varen. op grond van later ontvangen weertje richten. De reeks wordt gestoten met de verwachting voor den volgenden dag, die deel uitmaakt wan de nieuwsberichten van bet A.N.P. en die men den volgenden morgen in de ochtendbladen vindt. Op Zondag blijft de berichtgeving beperkt tot het bericht via den algemeenen otnroep te 12.15 en de avondberlchten te 20 uur en het late avondbericht van 22 uur. By voorkomende geweren voor het verkeer zal getracht worden een incidenteel bericht te geven via den algemeenen omroep, zoo mogefffk op het gewone uur van 18.30. Het Algemeen Reglement Vervoer is blijkens het in Stsbl. 579 H afgekondlgd Kon. Besl. op tal van punten gewijzigd. Zoo is bepaald, dat „de Spoorweg, onder gelijke aansprakelijkheid als eep expediteur, verantwoordelijk is voor de gevolgen, voortvloeiende uit het verlies of een onjuist gebruik van de op den vrachtbrief vermelde stukken, welke daar bij^evoegd zijn om hem ter hand zijn gesteld; echter zal de vergoeding, welke hij verschuldigd zal zijn, nooit hooger zijn dan die, welke verschuldigd zou zijn geweest bij verlies van het goed." Voorts Is nieuw de bepaling, dat, indien de afzender de goederen niet overeenkomstig de douane-voorschrlften heeft veriMkt of met dekkleeden heeft bedekt, de Spoorweg dit kan doen. De kosten komen dan ten laste van de zending. Het belangrijk gewijzigde derde lid van par- 5, art. 67, luidt thans: „Indien de afzender voor de vervulling van de douane-, belasting-, politie- en andere wettelijke of ambtelijke formaliteiten een sta tion heeft aangewezen, waar, in verband met de ter zake bestaande voorschriften de ver vulling van de formaliteiten niet is toegelaten of wel eenig ander voorschrift heeft gegeven, welks uitvoering In strijd zou zijn met be staande wetten of verordeningen of dat uit anderen hoofde niet uitvoerbaar Is, dan han delt de Spoorweg op de wijze, welke hem voor den belanghebbende het voordeeligst dunkt en stelt den afzender met de getroffen maatre gelen In kennis." De gewijzigde tekst van art. 53 par. 4, 1ste Ud zegt, dat de afzender van goederen, welke, volgens het oordeel van den Spoorweg een verpakking of een bijzondere wijze van ver pakking verelschen, jegens den Spoorweg ver antwoordelijk is voor alle schade, welke wordt veroorzaakt door afwezigheid van verpakking of door gebrekkige verpakking. Hij Is in het bijzonder gehouden, de schade te vergoeden, welke de Spoorweg uit dien hoofde heeft gele den. Indien in den vrachtbrief de afwezigheid van de verpakking niet is erkend, moet het bewijs van deze onvolkomenheden door den Spoorweg worden geleverd. Van de verdere wijzigingen stippen wij nog aan, dat: bij onjuiste, onnauwkeurige of on- N a L IN DOOSJES VAN volledige aangifte van den inhoud eener zen ding, de boete gelijk is aan het dubbele van het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21