Voor de kleine zelfstandigen Mundi Victor N RHEUMAHEK J “OEPT I W Mundi Victor EEF NIEUW KANON I J DE VOLKSHUISVESTING TJ en inhoud..^. ViterRjk TELE FUN KE Nk DONDERDAG 8 EZ GEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER Ö-1O CTS. in ai Te chique gekleed!, VERDEDIGING VAN CURAQAO r. Clearingkoersen de Kerkelijk leven UIT DE STAATSCOURANT Vereenigde Missionarissen Privaat docent WAARHEID OVER DUITSCH- LAND GECOMPLICEERDE BOTSING BIJ YPENBURG aromatischer bestaat er niet. Versterking van het detachement mariniers HET PENSIOENFONDS IN DE GRAFISCHE VAKKEN Dagvergaderingen moeten Vroeger beginnen DE TWEEDE KAMER BETRACHT SPOED Proc.-gen. acht deze hocus-pocus” in publieke telefooncel niet strafbaar De „Garoufaleia” zal de rei» wdlar- achynlyk voortzetten Hare Majesteit voor de wereld-radio? FRANCO-REGEERING LAAT GRAANSCHIP VRIJ TELEFONEEREN ZONDER TE BETALEN DE TERUGKEER VAN DE VRIJWILLIGERS Haagtche inbreker» hadden hun flag getlagen in kleedingmagazyn Eerste Kamerlid vraagt inlichtingen Hagen Inbraak in goadtmida winkel De Meern opgehelderd Haagsche politie speurt naar inbrekers J tijd in de residentie vele dc IEDEREEN En het nationale plan” Nieuw Vliegend Blad van Actie „Voor God” Niet alle oesters bevatten parels; Verre van! En dat is wat parels zoo zeldzaam maaktDe verborgen in houd, die geeft er de waarde aan. En zoo is het ook de verborgen inhoud, die'de Telefunken Super 898 WK hemel-hoog verheft. Eén doode en een gewonde Niet» gemerkt de vrachtauto een ss* ES December de dagvergaderingen in plaats van te een uur worden belegd: des Dinsdag te 13 uur en Woensdag. Donderdag en Vrijdags te elf uur. cht de Daar in de eerstvolgende weken nog een groot aantal uren moet worden vergaderd, wil de RÜksbegrooting overeenkomstig het goed gebruik vóór Kerstmis' in de tweede kamer zijn afgedaan, zullen door den voorzitter, opdat zooveel moge lijk worde voorkomen, dat de avondvergaderin gen tot ver na het middernachtelijk uur moeten In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van het dertiende hoofdstuk der rüks- begrooting voor het dienstjaar 1937 deeldt de minister van Koloniën nog mede: Voor wat betreft de noodzakelijke versterking van .het detachement mariniers in Curacao in 1937'moge de minister verwijzen naar zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer be treffende het 13de hoofdstuk der Rüksbegroo- tlng voor het dienstjaar 1938. Daarin is ojn. bekend gesteld, dat het vertrek van Hr Ms. flot- tieljevaartulg Johan Maurlts van Nassau. welks oorlogsbodem een landingsdlvisie van 40 man aan boord had, een verdere versterking van voormeld detachement aan den wal noodzakelük maakte. Vermits dit schip op 8 Mei 1937 uit Curasao vertrok, heeft vorenbedoelde versterking in den loop van genoemd jaar geleidelijk plaats gehad De overwegingen, welke in 1936 en in den loop van 1937 tot versterking deden besluiten, zijn ook thans nog aanwezig, waarbij komt, dat het steeds toenemend belang van Curacao als inter nationaal' knooppunt een versterking van de machtsmiddelen te meer urgent maakt. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. O. F. M. Romme, heeft Woensdagmorgen n beaoek krachten, ordend? De heer Koersen voor stortingen op 8 December 1938 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmar- ken f3,73, lires f9,86. perceel via I klommen van onge- '9 Jjg» iréh i de am' rol- ast kan Fyaaoa Sak waakt kort» art- gebracht aan de kantoren van het Pensioen fonds der Grafische Vakken. De minister werd ontvangen door het bestuur, pe directeur, Ir. J. N. Smit, gaf een overzicht van opzet en wer king van het bedrijfspensioenfonds. Bij de be zichtiging, die nu volgde, toonde de minister veel belangstelling voor de administtatle van het fonds, dat, zooals bekend, vóórziet in de verzorging van den ouden dag van werknemers van 1300 georganiseerde drukkersbedrjjven, ver spreid over het land. De „Garoufaleia”, het met 7000 ton Russisch graan, bestemd voor Rotterdamsche graanim- porteurs, geladen Grleksche stoomschip, dat be gin November op weg van Zuld-Rusland naar Rotterdam in de Mlddellandsche Zee door de Franco-regeering in beslag werd genomen, is, blijkens een Woensdag bij de reederij te Londen ingekomen telegram, vrijgelaten. Komen zü eenmaal bij armenzorg, dan wor den zij op vrijwel dezelfde wijze als de werk- loozen, de steuntrekkenden, behandeld. Zij krij gen steun naar vaste normen, geheel in tegen stelling tot de bedoeling van de armenzorg, die als individueele zorg werd bedoeld. Er zijn den laatsOn inbraken gepleegd, naar welker oplossing politie ijverig speurt. In verband hiermede wor den natuurlijk allereerst verschillende mannen geschaduwd, wier verleden niet gunstig is ge weest. Dit heeft geleid tot de opheldering van een Inbraak, welke in De Meern is gepleegd. In de Woensdag te Nijmegen gehouden win tervergadering van de Vereenigde Missionaris-, sen stelde Pater Van Bs SVJJ zich als be stuurslid niet herkiesbaar wegens verblijf 1» België. Tot zijn opvolger werd gekoeen Pater Keiler 8J, die oud-voorzitter der vereenlging is. (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 7 December 1938. Wat moeten kleine zelfstandigen beginnen, wanneer zij zonder broodwinning geraken? Waar moet een schildersknecht, een timmermans knecht, die bü zjjn baas ontslagen werd, maar het een tijdje wist uit te zingen met het op knappen van allerlei kleine karweitjes en die daardoor niet meer onder de steunregeling voor werkloosen kan vallen, waar moet zoo n man héén, wanneer hü het niet meer kan uitzin gen? Er is maar één antwoord: naar de armen zorg I Maar wat een ellende moet zoo*n man doorgemaakt hebben eer hjj daartoe komt. Dc heer VAN DEN BRULE (RK.) heeft daar van middag een beeld van opgehangen: die men seden probeeren staande te blijven door allerlei noodsprongen, door het opnemen van credie- ten, die zij niet kunnen verantwoorden, door concurrentiemiddelen, die zij in normale om standigheden niet zouden toepassen, soms gaan zij venten en dan stichten zij weer onheil in dezen tak van bedrijvigheid en in nóg meer ge vallen zitten zij in lijdelijke berusting neer, al hun bezit, al hun gezondheid, al hun energie interend. Liever deze dingen, dan de hand op houden bjj de armenzorg. Naar aanleiding van het bericht uit New- York over wereld-radio-uitzendingen, in ver band met de wereld-tentoonstelling, volgens welke H. M. de Koningin der Nederlanden'in een serie wekelüksche uitzendingen van staats hoofden 32 Januari zou spreken, wordt van veel |»bevoegde zijde medegedeeld, dat deze aangele genheid nog niet buiten het stadium van oriën tatie en informatie bij de betrokken radlo-om- roepinstantles getreden is, zoodat elke feitelijke aankondiging terzake, gelijk hier geschied is, als onjuist moet worden gekwalificeerd. ziekenhuis St. Antonlushove aan de bekomen verwondingen is bezweken. De chauffeur van den tweeden vrachtaul Den Haag, werd met fracturen naar het i stens 700 gulden een oude woning weer zóó op te knappen, dat zij bewoonbaar wordt, daar mag dat niet worden nagelaten terwllle van het verlangen naar nieuwbouw. Het geld groeit ons in dezen tijd niet op den rug. Maar wét de Overheid doet is niet zoo gering. Dit Jaar zullen de voorschotten aan de wonlngbouwvereenigin- gen nagenoeg vier mlllioen bedragen. Een cir culaire is uitgegaan naar de gemeenten om trent rijkshulp bij het bouwen van woningen voor de groote gezinnen. Met behulp van de bepalingen in die circulaire is het mogelijk op den zandgrond huizen te bouwen voor 1600—1700 gulden, huizen, die een huur doen van niet meer dan f 1.40, f 1.50 of daaromtrent. Wan neer er behoefte is, waar dan ook, dan wordt er geholpen en wanneer degenen, die daarvoor aan gewezen zijn, het niet doen, wanneer een wo ningbouwvereniging haar taak niet goed vervult, dan zal die wonlngbouwvereeniging geprikkeld worden tot bouwen. De woningtoestanden zijn de aandacht van de Regeering waard en zü schenkt daaraan al de aandacht, die zü daaraan kan schenken zij absolute verlichtiag M -i regelmatig dagelijkach gebruik. Bestelt aoa bede» eea groot» Reach f 1.25. Verkrijgbaar bij iedere» drogist of apotheker. z-- Jand k De bestuurder van den personenauto de 26- T^on, jarige M. H. uit Rotterdam werd zoo ernstig getroffen, dat hü tüdens het vervoer naar het Kan nu de minister niet overwegen, aldus nog steeds de heer van den Brule, om een regeling, althans een voorloopige regeling tot stand te brengen, waarbü deze kleine zelfstan digen als crisis-slachtoffers worden behandeld, nastr vaste normen steun ontvangen en toela gen al naar de omstandigheden van hun gezin? En kunnen in een dergelüke regeling de mid denstandsorganisaties niet ingeschakeld worden, opdat het vernederend karakter van „armen zorg” aan dezen steun wortd ontnomen? Soortgelüken aandrang oefenden ook ande ren uit. De heer DREES (8DAP.) vond, dat zooals de toestand thans is, er altüd één wordt gedupeerd: krijgen de kleine zelfstandigen in- dlvidueelen steun, dan zün zü zelf de dupe, om dat die steun in den regel geringer is, dan de naar vaste normen uitgekeerde bedragen voor de werklooaen; ontvangen zü steun naar de zelfde normen als de werkloozen, dan is de ge meente de dupe, die hiervoor heelemaal zelf standig, zonder tegemoetkoming van het Rük, zooals bü den werkloozensteun, moet opkomen. De heer WENDELAAR (Lib.) drong ook aan op meer voortvarendheid in het totstandbren- gen van een regeling voor de kleine zelfstan digen. En zoo n^g enkelen, die het speciaal voor de kleine boeren of de schippers opnamen. Doch minister Ivan Boeüen zat met deze moei- lükheld: Wil hü de kleine zelfstandigen steu nen krachtens de bepalingen van de armenwet, dan moet hü afwachten, wat de gemeenten wenschen te doen, en zich bepalen tot toezien en eventueel stimuleeren, aangezien het RQk niet de uitvoerende instantie in de armenzorg is. Wil hü echter ten behoeve van deze nood- lüdende groep een aparte steunregeling, naar vaste normen in het leven roepen, dan gaat hü buiten zün boekje, want dan betreedt hü heS ■- terrein vin den minister van Sociale Zaken. Hü zal echter overleggen. Het Eerste Kamerlid Van Rappard heeft aan den minister-president gevraagd of het Juist is. dat aan de uit Spanje terugkomende Nederland- sche vrüwilligers na hunne visitatie te Roosen daal. in de eei>te klasse-restauratie aldaar van regeeringswege een warme maaltüd is verstrekt, nadat zulks eveneens was geschied te Cerbére, terwül de regeering hun proviand tot Parüs had doen medegeven? Zoo Ja, welke redenen brachten da regeering daartoe? Was de regeering bü bedoelde maaltüdan of ficieel vertegenwoordigd? Het Katholieke Comité van Actie „Voor God" heeft doen verschünen nummer 13 der „Vlie gende Bladen”, dat wederom in een mlllioen exemplaren in Nederland benoorden den Moer- dük wordt verspreid. Onder den titel „Waarheid over Duitschland" wordt het Duitsche Nationaal-Socialisme geka rakteriseerd als een heidensch en anti-chris- telük verschünsel. De bewüsvoering hiervoor wordt niet geput uit de tg. gruwelsprookjes maar uit authentieke uitlatingen van de meest vooraanstaande leiders van het Duitsche Na- tionaal-Sociallsme. Om vele menschen niet alleen de uiterlük schoone gevels, maar de tnnerlüke werkelük- held, de waarheid, te doen zien is dit Vliegend Blad uitgegeven. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage kreeg Woensdag de zaak te behandelen tegen een chauffeur, die een manier had uitgevonden om zonder dubbeltje te betalen, van een publieke telefoon gebruik te maken. Hü was chauffeur in lossen dienst bü een garage. Verschillende malen per dag belde hü deze garage op om te vernemen, of er nog wat voor hem was. Hü deed dit in een publieke tele fooncel en begon, zooals de voorschriften luiden: hü wierp een onbeschadigd dubbeltje in de daar toe bestemde gleuf. Vervolgens draalde hü het verlangde nummer en kreeg verbinding. Hü wachtte zich er wel voor den knop in te drukken, waardoor de verbinding in haar geheel tot stand zou komen. De opgeroepene kan op deze wüze wel tot den oproeper spreken, maar niet omge keerd. Dit was voor den chauffeur echter vol doende. Hü had de telefoniste van de garage van te voren gewaarschuwd, dat hü dit trucje zou toepassen en deze deelde dan mede of er wat voor hem was of niet. Daarop hing de chauffeur den hoorn op enkreeg zün dub beltje terug. De gemeentetelefoon, die er ten slotte ach ter kwam, liet procesverbaal tegen den chauffeur opmaken en een vervolging werd tegen hem ingesteld. Hem werd diefstal van energie, althans van een dubbeltje subsidiair oplichting van den directeur van de gemeente-telefoon of van de gemeente ten laste gelegd. De officier van justitie vroeg een veroordeeling, doch de rechtbank sprak vtü- Hierop Xeekende de offi cier appèl aan. De procureur-generaal zeide in zün requisi toir, dat men hier voor een juridische puzzle staat. Spr. was het met de rechtbank eens, dat'hier geen veroordeeling kon volgen. Verdachte heeft den prijs voor een volledig gesprek .betaald, maar geen volledig gesprek gekregen. Als hü daarom zün dubbeltje terugkrügt. is dat geen diefstal. Wat de oplichting van de gemeente of van den directeur van den telefoondienst betreft, die ten laste legging la wel goed bedoeld, maar gaat natuurlük niet op. Beide instanties hebben zich door de hocus-pocus in de telefooncel niet laten bewegen tot afgifte van een dubbeltje. Strafrechterlijk Is er dus niets aan te doen, volgens spr. De telefoondienst zal zün techniek moeten wüzigen, als hü dit trucje in den ver volge wil voorkomen. Uitspraak 31 December. *»r geen enkele autoriteit wordt ge waarborgd. Met helgrootst mogehjke wantrouwen moet deze uitgave dan ook worden afgewezen.~’Wij, Katholieken, hebben slechts den plicht evenals Jesus Christus, Onze Heer, de slechtheden~en - de misdadigheid en de helsche plannen Tan onverschillig welke zijden die ook ®ogen komen, te bestrijden, daarbij uit gaande van de stelling, dat het kwaad en de zonde, waar zich die ook voordoen, '■•streden, maar de zondaars zoo mogelijk '*keerd en gered dienen te worden. Op irond van dezen plicht hopen wij het kanon van „De Batavier” afdoende ver nageld te hebben. Tóch - d« verborgen inhoud var» Telefunken ligt voor U open ge kunt constzteeren wat *n Telefunken voortbrengt aan klanken-rijkdom, zuiver als de zuiverste parelen, rijk en ede! aan volume eö> timbre. Vraagt vrijblijvend demonatratie MiDeatAMDsaa iks MMTsoovre kv. 'aa>AvtMHAaa^^^**^w Bevat de woningwet niet een nog belangrüker element dan de zorg voor goede woningen? vroeg mevrouw Mackey-Kats (CH.) en zü doelde daarbij op paragraaf 7, die de ontwikke ling der bebouwing in een. gemeente als geheel voorziet. Verbetering van woningen, bouw van huizen voor groote gezinnen, allemaal mooi, maar die maatregelen zullen niet het vereischte effect sorteeren wanneer niet tegeiük meer aan dacht wordt besteed aan de leiding van den nieuwbouw in de juiste paden, aan het stede- bouwkundlge element, aan de beheerschlng van de uitbrqgllng der gemeenten. De evolutie der denkbeelden op dat gebied gaat steeds verder. Men is begonnen met straatplan- nen, van daar kwam men tot uitbreidingsplan nen, van daar tot streekplannen, provinciale plannen en thans spreekt men in den kring der stedebouwkundlgen in allen ernst over een nationaal plan. Waarom stimuleert de Regeering deze dingen niet wat mee»? Zü ordent in het bedrüfsleven meer, dan mevrouw Mackay lief is, doch hier en gisteren moest zü hetzelfde opmerken ten aanzien van de luchtbescherming - laat zü het maar over aan het vrüe spel der Waarom hier niet wat sterker ge- Drees ^SDAJ’.), die eveneens een lans brak voor de streekplannen en derzelver uitbreiding tot nationale dimensies, gaf zelfs concreet een der wegen aan, waarlangs de Overheid deze ontwikkeling zou kunnen steu nen: vergemakkelüklng der onteigeningsproce dure. Doch minister van Boeüen voelde niet voor het toegeven jn deze richting. Als die we tenschap van de bodembestemmlng Iets kan bereiken, en zü verkeert nog in een stadium van opbouw laten dan de reeds Ingestelde diensten eerst beginnen met streekplannen te ontwerpen eer zü zich aan een „nationaal plan” wüden. Het nationale plan mag de aandacht niet van de streekplannen afleiden, gelük deze reeds eenigermate de aandacht van de uitbrei dingsplannen hebben afgeleid. ito, de 38-jarige J. L. uit dübeenbreuk en ribben- gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te ’s Gravenhage vervoerd. De bestuurder van den eersten vrachtauto, de 38-jarige van G. uit Rotterdam, kwam, behou dens eenige onbeteekenende verwondingen, met den schrik vrü. De drie auto’s, waarvan de personenwagen geheel is vernield, zün naar de garage van het politiebureau te Rüswük gesleept. Woensdagnamiddag om half vüf kwam op den rüksweg tusschen Ypenburg en de wieler baan uit de richting Rotterdgg een personen auto met zeer groote snelheid bü het inhalen van een anderen auto op het linker weggedeel te. Eerstgenoemde auto botste daarbü met een hevigen slag op een uit Den Haag komenden vrachtauto, waarvan door de botsing het on derstel werd weggeslagen. De personenauto slingerde nog een eind ver der en botste vervolgens tegen een tweeden vrachtauto, die eveneens uit Den Haag was genaderd. De kracht van deze tweede aanrü- ding was nog zoo hevig, dat de personenauto doonniden brak, hoewel de vrachtauto een kalmen gang had. u de stormwind van het Duitsche nationaal-socialistlsche antl-se- mitisme de Joodse he vluchte- als dorre bladeren naar en LdeelteWk °°k over onze landsgrenzen *yigt, begint zich een nieuwe tegenstel ling af te teekenen in de Nederlandsche „moederen, ien tegenstelling, welke nwr belde kanten met alle mogelijke middelen wordt uitgebuit. Naast de sim plistische tegenstelling tusschen fascist en communist, waarbü iedere bestrijder mn bet communisme voor fascist en Iedereen, die het met het fascisme of nationaal-socialisme niet eens is, voor bolsjewiek, subsidiair bevorderaar van bet communisme wordt uitgekreten, staat thans de tegenstelling semiet en anti semiet, waarbij iedereen, die iets ten gunste van de vervolgde Jod^n in het midden wenscht te brengen, voor semiet en iedereen, die op bepaalde gedragingen ean bepaalde' Joden iets heeft* té zeggen, voor anti-semiet wordt uitgemaakt. En soo beleven wü het, dat van den eenen kant onze positief ChristeUjke Regeering sender ophouden wordt lastig gevallen met de vraag, of zij wel genoeg den plicht van Christelijke naastenliefde óók ten aansien van de Joodsche vluchtelingen betracht, terwijl zü van den anderen kant beschuldigd wordt van een onver- antwoordelüke toegeeflijkheid jegens diezelfde vluchtelingen, Zooals men weet, wil de groote Jodenvriend ir. Mussert Suriname ter beschikking stellen voor de stichting van een Nationaal Joodsch Tehuis, waarheen dan ook de Joden, die zich na 1914 in ons land hebben geves tigd, zouden moeten emlgreeren. Dr. Colijn heeft echter verklaard, dat het klimaat en de omstandigheden in Suri name van dien aard zün, dat het er voor ver uit de meeste Europeanen niet te harden en vol te houden is. Zou in deze verklaring de verklaring besloten liggen van het zonderlinge feit, dat Mussert rooveel mogelijk Joden naar Suriname wil zenden? De recherche zag gedurende de laatste dagen enkele „bekenden” vaak in een auto uitgaan, waarbü zü erg geheimzinnig deden. Men liet hen eenigen tüd hun gang gaan, totdat men meende voldoende materiaal verzameld te heb ben om tot een arrestatie te kunnen overgaan. Op St. Nicolaasavond deed de politie een inval in een perceel in de Schlegelstraat, waar vier mannen büeen waren, kennelük niet met de bedoeling, om prettig feest te vieren. Het waren de 36-jarige telegrafist D. van der L., de 33-jarige chauffeur H. de R„ de 23-Ja- rige polltoerder J. J. M. de H. en de 36-jarige reiziger O. R. Chr. D. O. Obgenblikkelük werd een huiszoeking inge steld. waarbü een groot aantal sieraden gevon den werd: horloges, dames- en heerenpolshor- loges. kettingen, brilmonturen, halskettingen, wekkers en een pendule. De geheele voorraad stond klaar om vervoerd te worden. Het was duidelük. dat deze voorwerpen afkomstig waren van een diefstal, welke niet lang geleden was gepleegd. De vier mannen en de buit werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Het vier tal stond in relatie met den 41-jarigen W. F. H. Ook in zün woning aan den Gedempten Burgwal deed de politie een inval, hoewel dc hospita niet büster gewillig was. H. was niet thuis, doch werd in een café in de buurt aan gehouden en eveneens naar het hoofdbureau overgebracht. De mannen zwegen aanvanke’-ük, maar ten slotte gingen zü praten. Toen kwam uit, dat de voorwerpen afkomstig waren van een inbraak bü Utrecht. Nog den- zelfden nacht zette de politie den speurtocht voort en zoo ontdekte zü, dat een goudsmids- wlnkel in De Meern (gemeente Oudenrün) het arbeidsveld van de Inbrekers was geweest. In den nacht van 3 op 3 December hadden zü daar een bezoek gebracht. De auto, welke aan De R. toebehoorde, werd eveneens In beslag genomen; In den wagen wa ren inty-ekerswerktuigen verborgen. Het vijftal is ter beschikking van de politie te De Meern gesteld, welke de mannen bü gebrek aan voldoende ruimte naar Utrecht heeft overgebracnt. meegenomen. ,tte den twee aange- toen niet en zü bekenden in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken te hebben in het bewuste magazün samen met den 31-Jarigen koopman P. V„ die in hetzelfde logement woont en eveneens op 5 December werd aangehouden. P. is de beruchtste van het drietal. Hü heeft verschillende vrijheidsstraffen ondergaan voor diefstal, diefstal met braak en straatroof. De mannen waren Zondagavond uitgegaan om het terrein te verkennen. Eerst lootten zü wie op den uitkük zou moeten staan. P. „viel af” en ging een flets halen, waarmee hü in de omgeving rondreed. De belde anderen bereikten het p een hofje in de Jacob Catastraat. Zü daartoe eerst over een gazen hèk veer 6 M. hoogte, kwamen vandaar op een dak en begaven zich in het magazün door het dak raam. Eenmaal binnen, stapelden zü rustig pakken kleeren op elkaar. Zü gooiden verschillende partüen naar beneden, waar P voor verdere expeditie naar het logement zorgde. In het logement hebben zü later den buit verdeeld, na zichzelf eerst in nieuwe kleeren te hebben gestoken. De rest vond gretige he lers, naar wie de politie nog een ondersoek instelt. Dt. W. Bleeker, te De Bilt, is tot wederop- toegelaten als privaat-docent in de t*- •“telt der wis- en natuurkunde aan de Rüks- “niversitelt te Utrecht, om onderwüs te geven de dynamische meteorologie. e anti-semleten hebben thans een I J nieuw kanon in stelling gebracht tegen de katholieken, die principi eel den rassenwaanzin als een ernstige en I onchristelijke dwaling, veroordeelen en alle menschen, onverschillig van welke I kleur, geloof of ras, als dragers van een onsterfelijke ziel binnen hun verplich- I ting tot het beoefenen van Christelijke naastenliefde betrekken. Dit kanon, dat door een zekere uitgeversmaatschappü „De Batavier”, welke op een niet aange duid adres in Den Haag gevestigd zou lijn, wordt afgeschoten, produceert een papieren, maar daarom toch niet onge- vaarlüken kogel in den vorm van een Zendbrief aan de Katholieke Geestelük- held der Wéreld” van Prelaat dr. Stanis law Trzeclak te Warschau, oud-professor der Katholieke Universiteit te St. Peters burg.” In dezen zendbrief wordt „om te beginnen" vastgesteld, dat „niemand zich keert tegen de Joden, omdat zü leden zijn van een ander ras en van een ander volk, want er zün ook onder hen eerlüke en eerbiedwaardige menschen Maar na een aantal citaten uit het Evangelie en Pauselijke Encyclieken uit vroegere eeuwen komt de schrijver om te eindigen tot de volgende conclusie: „Zie, als Jesus Christus, Onze Heer, op een zoo ontroe rende wijze de slechtheden der Joden heeft bestreden, kunnen wü het zelfde doen en meer nog. Wü hebben zelfs den plicht om te vechten tegen de misdadig heid en de helsche plannen van dit god- delooze ras.” - Ten aanzien van deze uitgave stellen vast, dat er nimmer in St. Petersburg een Katholieke Universiteit heeft be staan, zoodat de zgn. prelaat dr. Stanis law Trzeciak, indien hü werkelük bestaat, cok geen oud-professo»*xan zulk een universiteit kan zün. Wel is er in het begin van de vorige eeuw in St. Peters- burg een katholiek college geweest, maar indien de schrijver van dit misleidend anti-semietisch en in zich contradictoire pamflet daaraan'als leeraar verbonden 1» geweest, zou hü thans plm. 130 Jaar oud moeten zün, zoodat wü geen al te groot vertrouwen meer in zün geestver mogens mogen koesteren. Indien dr. Sta nislaw Trzeciak, indien hü tenminste be staat, een Grieksch-Katholieke of te wel schismatieke geestelüke van de Russi sche orthodoxe Kerk zou zün, is de Latünsche titel „prelaat” onjuist. Zün zgn. zendbrief is nlétjkerlte.lijk goedge- keurd en mist dus al^ mficieelé'kiprkelülc gezag. Wü hebben hier blükbaar met een vertaling te doen, waarvan de juistheid Een tweede punt, waar bü de voortgezette be handeling van „Binnenlandsche Zaken” sterk de aandacht op viel, was de zorg voor den volks woningbouw. De heer STEINMETZ (RK.) meende, dat er op dat gebied niet voldoende gebeurt. Zeker, de woningbouw-vereenigingen hebben goed werk verricht en zü werken steeds harder, maar het sociaal wenschelüke gebeurt nog steeds niet. Aan de opruiming van krotten kon veel meer worden gedaan. Nog steeds be staan in ons land intolerabele toestanden van samenwonen, van huizen in woonwagens en woonschepen, die men alleen reeds déérom niet kan afkeuren, omdat men dan heelemaal niet meer weet, waar de gezinnen blijven. In ons worden voortgezet, te beginnen op Dinsdag 13 id komt het nog voor, dat gezinnen van 9 ten een kamer van 4 bü 3,6 meter be wonen, dat 13 kinderen in een kamer van 3 bü 3 meter slapen, enzoovoort. In een der Noorde- UJke Inspecties werden 44 gemeenten geteld, waar nog in het geheel geen woningwet-woning was gebouwd. Doorloopend komen er klachten. Het aantal nieuwe woningen vermindert. In 1936 bestond er nog een zekere woningreserve, in 1937 moest men reeds klagen over een wo ningtekort. En dat alles niet alleen in de ste den, maar ook op het platteland. Ook bü deze klachten sloten zich verschel- denen aan. De heer SWEENS (RK.) büvoor- beeld. die voorstelde den bouw van goede wo ningen als werkverschaffing ter hand te nemen; de heer TER LAAN (SD.AP.), die vond, dat het particulier initiatief in den woningbouw kennelük te kort schiet; de heer VAN LIENDEN (S.D.A.P.), die over het tekort aan goede arbei derswoningen klaagde en de heer ANDRIES- SEN (R.K.), die aandrong op den bouw van woningen voor groote gezinnen. Ook ten aanzien van dit vraagstuk kon de Minister moeilijk meer doen, dan toezeggen, dat hü met alle kracht en zooveel in zün ver mogen ligt zou stimuleeren. De zorg voor den volkswoningbouw is in handen gelegd van organen, die beter dan de Centrale Overheid met de plaatselüke omstandigheden en behoef ten rekening kunnen houden. De Centrale Over heid kan hun deze zorg niet uit handen nemen, dat zou slechts den volkswoningbouw zelf scha den. Zü kan ook niet toegeven, dat overal waar de woningtoestanden te wenschen overlaten, maar nieuw wordt gebouwd, zooals sommigen maar al te graag zouden wenschen. Waar het inogelük is om met een bedrag van 500 of hoog- In den namiddag van 5 December trok het de aandacht van survellleerende rechercheurs, dat in de Haagsche binnenstad twee bekenden van de politie, de 30-jarlge betonwerker J. O. P. en de 37-Jarige chauffeur P. de B., met een swaren koffer sjouwden. Het viel daarenboven op, dat de beide mannen, die niet rük met aardsche goederen bedeeld sün, er keurig uitzagen en zich nieuw In de kleeren hadden gestoken. Zü bewoonden een kamer in een logement aan het Lamgroen. De rechercheurs hielden hen aan en stelden eenige vragen. De verdenking werd sterker, toep de mannen onV wijkende antwoorden gaven. De politie bracht hen daarom over naar het hoofdbureau, teneinde een nauwkeurig onder zoek te kunnen Instellen. De koffer bleek verschillende heerencostuuma en overhemden te bevatten. De aangehoudenen beweerden de kleedingstukken van een onbe kende te hebben gekocht. Uit de costuums wa ren weliswaar de etiketten verwüderd, doch de z politie slaagde er in den naam van -"t magazün te ontdekken. g De pakken waren afkomstig van een afbe- tallngsmagazün te Den Haag. Daarop stelde de politie zich in verbinding met den bedrijfs leider, die echter niets van een inbraak wist en zün voorraad controleerde. Toen bemerkte hü, dat Inbrekers een bezoek aan het magazün hadden gebracht en een aantal costuums, overhemden en pullovers voor een waarde van ongeveer f 500.hadi Langer ontkennen houdenen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13