Schriftelijke begrootingsbe handeling v. Alkmaar, 10 Dec. ALCMARIA VICTRIX I R.C.H. I U hebt ook recht op meer genotDe oplossing St A U VRAAGT, WU DRAAIEN ZONDAG AS. - 2 UUR De 1 KRUISVAART-NIEUWS St. Dominicus-cohort AGENDA K.J.C. ST. LAURENTIUS Burcht-Vrede Handig ontweken Tarieven radiodietributie COVOTO Geslaagd N acht-apotheekdiend Werk gegund Kerstboomenmarkt FILMREPRISES In City GAANDE EN KOMENDE MAN De komenden R.K. VROUWENBOND De gaanden Kostelooze inenting Zwal gr Teraardebestelling Jb. Pels a Verbetering kerkbericht Biljartnieuws 4 VIRGINIA Aanval op wethouder Klaver de h NIEUWE BOND VAN ZUIVEL FABRIEKEN VERGADERING VAN DEN RAAD „EEN UUR MUZIEK” IN HET LYCEUM Byeenkomtten Programma Gam. Radio- dietribatie Film Ale de N.-Malthueiaaneche propa ganda in etrijd komt met de wet- telyke normen, wordt tegen opgetreden sj Tentoonetellingen Oude hoeden krijgen waarde MINERALE VEEVOEDING EN C.L.O. CONTROLE Onjuiste datum ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 feuWS STAD „Zoodra de 'omstandigheden daarvoor gunstig er deze 10 half negen. ZONDAG 11 DECEMBER MAANDAG 12 DECEMBER ge- Schouten—Gele, Choorstraat 47. s vereenlgingen R.K. Harmonie St. Caecilia d. Bosch, kind uw Snaarmanslaan 44 naar Velsen. i 1 Rook CHIEF WHIP Vele Katholieke inwoners onzer stad hebben eenige weken geleden een circulaire ontvangen van bovengenoemd corps. In deze circulaire ia op duidelijke wijze de stand van zaken van het corps uiteengezet. En De Directeur voomoemd, VOORTHUIJSEN. In het kerkbericht van st. Dominions, dat wjj gisteren publiceerden, zijn enkele ongerech tigheden geslopen, welke verbetering behoeven. De H. MIs, welke Maandagmorgen om 815 wordt opgedragen, is voor Hermina Burkunk en die van Zaterdagmorgen 8.15 mede voor de overleden familie van Wijck—Conijn, Het ligt in de bedoeling van den Burgemees ter tegen Donderdag den 15en December 1938 een Raadsvergadering te beleggen. van H. Zooals B. en W. in hun voorstel batrafflsndt verlaging der tarieven van het radio-distributie- bedrjjf mededeelden, was de Minister van Bin- nenlandsche Zaken van oordeel, dat een verdere verlaging van deze tarieven dan tot 1,75 per maand of 0 45 per week niet voor goedkeuring vatbaar was. De Minister wenschte de hiervoor genoemde tarieven slechts voor het jaar 1938 goed te keuren, teneinde voor 1939 opnieuw te kunnen beoordeelen, of dit tarief gehandhaafd kan blijven. In verband met een en ander heeft de Raad op 9 Juni J.l. de tarieven voor het radio-abon- nement bepaald op 1.75 per maand, of 0,45 per week en zulks tot 1 Januari 1939. B. en W. hebben inmiddels den Minister ver zocht te willen goedvinden, dat deze tarieven ook na 31 December «J. worden gehandhaafd. Vooruitloopende op de beslissing van den Mi nister van Blnnenlandsche Zaken geven B. en W. in overweging de tarieven voor de radlo- distributie Ingaande 1 Januari as. opnieuw te bepalen op 1.75 per maand of 0.45 per week. in het ver staan. daar LUn Lijn Hjn V.V.W te leur t Zwart IVX. geducht sc iff is thulsdut num me Spartam kon het hangen i St Vic om VXC vel aan Hier k met als de vorige rein met nen. Nu ten wij h de uitsla kunnen i voorberei ste van c De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, A. K. DIJKHUIZEN. nssing Het i Warme tint he ao- De O concurr ben ee ritte i kan vo m de dos en ders he te tehc gen wel vri) af, in bet letten, eéapur Het p ter grot rijn wa meer re De gi ontmoet moeilijk «ranch graag d maken, te wach op het over te morgen Zooals i boe de De tin looe en in Egmt Zooals slag van belang, overwim wederotr K8.V. moeten club ziel Ittagen de kunstenaars •lichting op bet uit te Geslaagd aan de Gem. Universitelt te Am sterdam voor Paedagoglek M.O. A. de heer H. de Winter alhier. Nachtdienst van 1117 December: Apotheek Ook Zondag. houden, omdat wtf wisten, dat en het St. Nicolaasfeest In aanl Allen, die zich nu nog opgeven als doriateur, kunnen de bekende feestavonden op 9 en Januari a.s. bij wonen. In verband met den Dfstricts-jeugddag Zon dag as., aantreden kwart voor tien aan het gebouw der 8t. Jozef Gezellenvereenlging. Alle jongens der K.J.C. worden daar verwacht. De volgorde der feestelijkheden worden dan be kend gemaakt, 's Avonds 7 uur St. Nlcolaas- avond voor de leden van Kruisvaart en KJC. Maandag 730 uur Feestavond in .Het Gulden Vlies", Dinsdag 8 uur St. Willibrordusban. Woensdag 6 30 K.J.C. Zwemmen, 8 uur Lode- wjjkben. 8 uur Tarclusban. Donderdag 730 Kerstactie. Vrijdag 7.30 Kruisvaart Actie Club. Zaterdag 230 St. Jansknapen. Datum en uur van de aspiranten-Ban wor den Maandag as. bekend gemaakt. V BALJUW. De directeur van het Marktwezen te Alkmaar brengt belanghebbenden hierbij ter algemeene kennis, de de Kerstboomen-markt te Alkmaar wordt gehouden van Zaterdag 17 tot en met zijn, zullen wij opnieuw de aandacht der hier bij betrokken autoriteiten voorsooveel noodlg op dit punt vestigen,” zegt het College. Een schrale troost! B. en W. hebben een heilige vrees, om nog eens te praten over eenmaal gevallen raadsbe- sllssingen. Onder dit motief worden debatten over de motorraces en kindertoeslag voor ge- meentepersoneel ontweken. Voor De Driesprong komen uit: H. Hoog land, uit Alkmaar; J. Ruisch uit st. Pancras; J. M. v. d. Laarschot, Oudorp. Voor Plan-Zuid komen uit: J. Swaap. uit Amsterdam; J. Veltman. uit Amsterdom, J. Dresden uit Amsterdam. City: Zaterdag .Het leven van Louis Pasteur”- Zondag: .Modern Times"; Blood"; Dinsdag: „De Go^je Aarde” dag: „One night of love”. Steeds des acht uur. het mag gezegd worden, het eerste begin is zeer verrassend geworden en den mllden gevers wil len wij nu reeds onsen hartelijken dank betui gen. Het Is duidelijk gebleken, dat Roomsch Alkmaar, dit corps, dat het eenige Katholieke hier ter stede is, gaarne behoudt. Nu vernemen wjj, dat nog velen zich ongerust maken over het feit, dat zij nog geen circulaire hebben ontvangen. Dit stelten wij op hoogen prijs, doch wij kunnen mededeelen, dat de volgende week wederom een gedeelte van de stad zal worden afgewerkt. Met deze bekendmaking hopen wij ieder gerust gesteld te hebben. Wij hebben met opzet de zaak even opge- eenlge collectes itoeht waren. Vrijdag 16 December gaat als derde abonne- mentsvoorstelling door t\et Nederlandsch Too- neel (dlr. Cor v. d. Lugt Melsert)Ibsen s Nora, met Annie van der Lugt Melsert in de titelrol De regie is van Eduard Verkade, het décor van Karei Brtickman. Eenige persbeoordeelingen volgen: Alg. Handelsblad: ....Het feit, dat Annie van der Lugt Melsert zoowel het laatste beorijf als de beide eerste zóó heeft weten te spélen, dat ze daarin het beste heeft vereenlgd van twee der beste Nora’s, die we ons herinneren, doet ons zeggenDit is in elk geval een van de meest bevredigende creaties, die we van deze rol ooit hebben gezien. Misschien welde beste. Het publiek toonde zich in sterke mate ge boeid.... zoodat weer is gebleken, dat Ibsen volstrekt niet „uit den tijd" is. Maasbode: ....Een voortreffelijke opvoering, zoo zelfs, dat het publiek na afloop regisseur en spelers met een ovationeel applaus beloonde. Deze hulde geldt in de eerste plaats Annie van der Lugt Melsert voor haar prachtige creatie van de titelrol. Hoe wist zij de schijnbaar op pervlakkige Nora met haar toch zoo groote op offerende liefde voor. Helmer aannemelijk te maken I Het Vaderland: ....De zeer goed bezette schouwburg scheen Ibsen zeker niet met onge noegen terug te zien, want de première werd bij zonder hartelijk ontvangen BURCHT-VREDE VAN 11—18 DECEMBER Zondag: 7 uur gez. H. Communie: 9145 uur afmarsch naar het Waagplein; 10.15 uur plech tige H. Mis; 12 uur aantreden op het Waag plein. Maandag: Feestavond In het Gulden Vlies; opvoering van „Pinokklo’s schoone Kerstreis". Dinsdag: 7.30 uur St. Thomas-ban: §30 uur Natuurkenners. Woensdag: 2.30 uur St. Jansknapen. groene en roode kring'; 2.30 uur St. Louls-ban: 6.30 uur K.J.C.-zwemmen: 7.45 uur Don-Bosco-ban: 8.30 uur Peter van Amiëns-ban. Donderdag: 5.30 uur ontspanning, 12 jaar; 7.15 uur groep II, 13 jaar. Vrijdag: 7 uur adspiranteri; 8.30 uur Bernard van Clairvaux-ban. Zaterdag: 3 uur blauwe kring; 7 uur E.H.B.O. Maandag „Captain en Woei». - avonds As. Dinsdagavond te 8 uur wordt in café Central alhier een competitiewedstrijd gehou den om het clubkampioenschap 3 Banden van nen KoninkL Ned. Biljartbond tusschen de Vereenlgingen „De Driesprong”, uit 6t. Pan era» en „Plan-Zuid” uit Amsterdam. Vrijdagmiddag vergaderde de« Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken in café Centraal. De voorzitter, de heer Schroder, memoreerde in zijn openingswoord de ongunstige tijdsom standigheden. Het mond- en klauwzeer berok kende het veehoudersbedrtff vele moeilijkheden. Het bedrijf staat er ongunstig voor, doch men moet blijven werken om van een mogelijke op leving te kunnen proflteeren. Medegedeeld werd, dat de heer Lakeman als buitengewoon lid had bedankt. Ook de fabriek te Hem en Venhuizen hadden bedankt. De 'jaarstukken werden hierna goedgekeurd. Overwogen zal worden het bestui volg uit slechts 3 leden te doen het ledental steeds dalende is. De begroeting werd vastgesteld op een bedrag van f 457.50. terwijl de omslag werd bepaald op 4 cent per 1000 K.G. melk. Bij de gehouden kaaskeuring waren de vol gende prijs behaald: le prijs Brederode te Egmondermeer; 2e prijs De Hoop te Weere; 3e prijs 't Veld. Besproken werd nog de moeilijkheid, dat personeel van bjj dezen bond aangesloten fa brieken geen toegang had tot den botorcursus. Aangedrongen werd er bij den RjjkszulvelconMu- lent op aan te dringen een cursus In 'Heven te roepen die voor ieder toegankelijk is. Nadat de voorzitter toegezegd had In dezen steun te zullen verleenen volgde rondvraag en sluiting. Dinsdag a.s. zal om half 3 en ’s avonds 8 uur een thee-middag en avond gehouden worden in de „Unie”, aangeboden door het thee-propagan- da-bureau te Amsterdam. Door omstandigheden zijn de uitnoodigingen wat laat gestuurd, daarom verzoeken wij onze leden Dinsdag vrij te houden om deze leerzame en interessante demonstratie, waar tevens een kopje thee wordt aangeboden, bij te wonriv- Kunstzaal Boendennaker (Loudelsweg, Ber. gen)Tentoonstelling van schilderijen van Kees Boendennaker. Dagelijks geopend van 10—4 uur. Het Wapen van Haarlem: Kanarie-tentoon- stelltog door „De Kanarie”. Heden en Zondag. Vrijdagmiddag had onder groote belangstelling tptaate de teraardebesjei- 'telijk overschot van wü- Het i dan afl wedstri langer stellen grammi Bij <j Wie met zijn ouden hoed een goed werk rü doen, terwijl men er zelf voordeel van nee raadplege de advertentie van de firma »p»“ der in dit nummer. West I »«ch ah **rd«kei hun kamp dub dan •jr hoog “et een ui #ea<*e ont Zwa «o derby *luUen, m voorspel nederl De komende dagen wordt In het Clty-theater een serie reprises gegeven van verschillende films. De serie Is heel goed. Zoo wordt ojl. de Charlie Chaplin-fllm .Mo dern Times” vertoond; de eveneens uitstekend.' film .Het leven van Louis Pasteur”; de geestige .One night of Love”, de boeiende avonturen film „Captain Blood” en het beroemde film werk De goede Aarde”. Men zie voor de data de advertentie in ons nummer van" gisteren. Het aanleggen van een aarden baan van het gedeelte van oen Provincialen weg Schouw- Edam-Oosthulzen door het dorp Broek In Wa terland, is door de Prov.-Waterstaat opgedra gen aan de Aann. Mi), de Moei en Hennes N.V., voor de som van 55.000. Zaterdag 24 December a.s. (met uitzondering van zondag 18 December 1938) op de Platte Steenenbrug. tegenover de Langestraat. De standplaatsen voor deze markt moeten schriftelijk worden aangevraagd vóór of op 14 December as. ten kantore van het gemeente- slachthuls, Helderscheweg no. 28 te Alkmaar, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. De aanvragers ontvangen voor 17 De cember bericht van toewijzing, benevens de voorwaarden waarop de standplaatsen worden Verleend. Op Zaterdag 17 en 24 December as„ mogen op de Zaterdagavondmarkt geen kerstboomen worden verkocht, of ten verkoop voorhanden zijn. Alkmaar, 10 December 1938. Central: Ledenvergadering Holl. Mij. Landbouw. Voordracht door Ir. Lieneset. dagmorgen 10.30 uur. „London”: V.V.V.-vergadering Dinsdagavond Het derde paedagogische concert was ditmaal gewijd aan de vocale kunst, waarbij medewer king werd verleend door Betty sopraan en Herman Kruyt, piano. Waar bij de vorige midi leder voor zichzelf de toe! voeren werk gaven, liet de sopraan dezen taak thans over aan haar vleugel-adjudant. Her man Kruyt. Het is natuurlijk niet mogelijk in een uur tjjds alle liedvormen serieus te be handelen, doch de pianist slaagde er op voor treffelijke wijze in, de algemeene begrippen over de ontwikkeling van volkslied en kunstlied duidelijk voor te stellen, in korten tijd werd een lange weg afgelegd van Valerius tot en met Diepenbrock. Hoewel de bedoeling van deze concerten niet op de eerste plaats Is de pres taties van de kunstenaars nader te beschou wen, willen we toch memoreeren de Voortreffe lijke voordracht van de zangeres en het ar tistiek klavlerspel van den pianist. Met groote aandacht werd het programma gevolgd en aan hartelük en welverdiend applaus heeft het niet ontbroken. Goede kunst spreekt tot het hart en het is niet altijd noodlg dat men daar (tn technisch opzicht) verstand van heeft. Bewijs: het groot enthousiasme van de Jeugdige luiste raars. Later zullen zjj met groote dankbaarheid terug zien, op die onvergetelijke jeugdmid- dagen, welke voor hen den grondslag vormden om van de ware kunst te kunnen genieten. Het dankwoord aan de kunstenaars van Drs Krippen had dan ook terecht groote instem ming. Moge de belangstelling steeds crescendo gaan en deze jeugdconcerten voor Alkmaar be houden blijven. „Er zijn in deze gemeente een zestal speel terreinen of -velden, die door .worden geëxploiteerd. Bovendien zijn er nog 3 speelterreinen, die de gemeente beschikbaar stelt, t.w. de Krocht, en de beide terreintjes aan de Liefdelaan en het Wolfpad. Gezien den slechten flnancieelen toestand der gemeente, zal bezwaarlijk kunnen worden overgegaan tot stichting van een aantal speelvelden van ge meentewege. hoe gaama wjj dit ook zouden willen bevorderen nu de straat door het drukke verkeer wel geheel uitgeschakeld is als speel terrein.” maar.” Wanneer wjj ons bescheiden geluld óók even in deze debatten mogen mengen, zouden wij willen opmerken, dat de vragen beter zijn be doeld. dan handig gesteld. Immers het zijn niet juist de vertoonde films, waartegen ons groote bezwaar gaat. Dat zijn gewone speelfllnjs, en enkele maal afkeurens- waardlg en ontoelaatbaar, maar In ons land met zijn Centrale Keuring, toch nooit van uitgesproken onzedelijk karakter. Deze films dienen slechts als lokmiddeltje, maar het gift zit In de vóór- zöo’n vertoonlng gehouden propagandarede. Maatregelen daartegen, Is wat wij vragen. Die gaan buiten de bioscoopwet om en de bur gemeester kan er tegen optreden, wanneer hij de goede zeden of de openbare orde er door in gevaar acht. Voor den eersten grond lijken ons alle rederien aanwezig; den laatsten bezigen wjj liever niet, want dat zou uitlokken beteekenen van rel letjes! Als slot van deze eerste bloemlezing lets over het geconstateerde gebrek aan speelterreinen. Ook hierop geen troostvol antwoord van het College In Wesi «Metwijfe grond *Mt get tend ml n“ten, m <»n nog c “MB. R.B “rt veel, club mt Neine zeg Hertha en **n kunne fc II a B-8M. har kan dai derde *Mr we v I Een puntje, dat ons bijzonder interesseert is het volgende: Het trok de aandacht van meerdere leden, dat in den laatsten tijd ook in deze gemeente meer openlijk propaganda wordt gemaakt voor het neomalthusianisme. Zjj verzochten het Col lege die propaganda, die den aanstoot wekt van leder weldenkend mensch, tegen te gaan. Meerdere leden zouden het zeer op prijs stel len te vernemen, welk standpunt de Burge meester, als hoofd der politie, inneemt ten aanzien van het vertoonen van op bedoelde propaganda betrekking hebbende films. Het is ons niet duidelijk of het hierop vol gende antwoord van het College is. dan wel van den Burgemeester, wien dit eigenlijk alleen regardeert. .Dat de Neó-Malthusiaansche beweging te Alkmaar den laatsten tijd een grootere open lijke propaganda en activiteit ontwikkelt dan voorheen, is ons niet gebleken. Het aantal ver gaderingen besloten of openbaar, of de colpor- tage-arbeid, die hiervoor een aanwijzing zou den kunnen zijn, is in omvang niet toegenomen. Zoodra die propaganda door de wijze waar op zij wordt gevoerd, in strijd komt met de wettelijke normen, zal daartegen wórden op getreden. Ten opzichte van de door deze beweging in bijeenkomsten vertoonde films wordt opge merkt, dat. waar het betreft films in open bare voorstellingen, deze steeds door de Cen trale Keuringscommissie krachtens de bepa lingen van de Bioscoopwet voor openbare ver- tooning zijn toegestaan, zjj het soms met een leeftijdsbeperking. Waar films, die door genoemde commissie voor openbare vertoonlng niet zijn toegelaten, eenige Jaren geleden alhier zijn vertoond, ge schiedde dit steeds in besloten kring voor leden der vereeniging, hetgeen blijkens een arrest van den Hoogen Raad, door de Bioscoopwet niet wordt verboden. Bovendien dient er de aandacht op te wor den gevestigd, dat meerdere van door den Neo- Malthuslaanschen Bond vertoonde filmt te voren zonder eenlg uitgesproken propaganda- doel vertoond werden in het gewone program- op de ldgemeene begraafp] ling plaats van ’t stoffi len den heer Jb. Pels. ,-j— Aanwezig waren o.m. bestuursleden en leden van den Nederlanflschen Slagershond en net bestuur van de Burger Ijsclub. Tal van kransen dekten de baar, o.a. een van den burgemeester Jhr. mr. F. van Kinschot, als eere-voorzitter van de B. IJ. C. Aan de groeve werd gesproken door den neer Koorn, voorzitter van de B. IJ. C., die den over ledene huldigde voor diens werk in diensla_ liefdadigheid. De voorzitter van den Ned. denslagersbond herdacht den heer Pels als P nier van zijn vak. Ds. F. Kuiper sprak nog een woord van troo»* waarna de voorzitter van den Slagershond dan - te voor de belangstelling. H. Versteeg. Winkeljuffrouw, R.K., van Haar lem naar Langestraat 56; A. A. Eemlnk, Sui kerwerker, R.K, van Amsterdam naar Fr. En ge latraat 5; ‘J. Hoeben en gezin, Onder-machl- nist, ND., van Groningen naar Eikelenberg- straat 38; G. W. J. Meijer, Vol. Manufacturen zaak, EvL„ van Veendam naar Kraanbuurt 2' P. Hoogland, Assurantie-bezorger, RK„ van Oudorp naar Nieuwstraat 35a; J. de Haas. Brood- ^n banketbakker, geen, van Egm. a. Zee naar P. J. Troelstrakade 42; A. M. Beemster Oudhoff, z. b.. R.K., van Heilbo naar Boezem- singel 42; J. J. Wentel en gezin, Brugwachter, N.H., van Züpe naar Kanaalkade 3a; H. J. Lelj- dekkers, Dienstbode, N.H.. van Obdam naar Westdijk 1O. de Ruiter, Bakker, geen, van Hel- loo naar Stationsweg 6; C. Brouwer, z. b., NH„ van Koedijk naar Pr. Julianalaan 14; Tr. Dek ker, Ass. 1. d. Huishouding, NJS., van Oterleek naar Pr. Julianalaan 14; M. G. C. v. Brussel, Telefoniste, geen, van Haarlem naar Pr. Julia nalaan 14; M. Comelisse, Dienstbode, R.K., van HH.Waard naar Fnldsen 109; D. Peetoom, Sla ger, N.H., van Enschede naar Spoorstraat 47; G. Slot, Ass. Verpleegster, NH„ van Oudorp naar Pr. Julianalaan 14; M. Louw, Ass. 1. d. Huishouding, N.H., van Winkel naar Pr. Julia nalaan 14; A. Ploeger—Koom, N.H., van Bergen naar Tulpstraat 14; A. Evers, Broodbakker, NH., van Hensbroek naar Omval 11; J. Duits en echtg.. Winkelbediende, N.H./RM.. van Koedijk naar Baansingel 28; H. J. Vil, Timmerman, R.K., van onbekend naar St. Annastraat J5; C. Duits en echtg., z. b„ NH., van Bergen N.H. naar Kweerenpad 13 I; M. v. Hqel, Leerl. Verpleeg ster, R.K.. van Hurwenen naar v. Everdlngen- straat 18; A. v. d. Pijl, z. b., NH„ van Schagen naar Catsstraat 2; E. W. Hof, Dienstbode, RK., van Harenkarspel naar v. Everdingenstraat 18; L. Heemskerk en gezin. Opperman, RK./geen, van Haarlemmermeer naar Kinhelmstraat 6; A. Brocrsz en echtg., Chauffeur, N.H., van Hoorn naar K. v. 't Veerstraat 77; A. B. Buijs, Koop man, R.K., van Tilburg naar Achterwezel 10; B, de Munk, z. b„ R.K., van Den Helder naar Oudegracht 194; H. J. Banlng, z. b„ GD„ van Haarlem naar Nassaulaan 33; C. Koster en echtg., Stoker Gasfitter, geen, van N. Niedorp naar Boezemsingel 58; A. v. Roon, s. b„ R.K, van Lichtenvoorde naar Nieuwstraat 11b; Wed. Ree—Voortwist en dochter, RK„ van Am sterdam naar Mient 20. Kruisvaarders: Morgen. Zondag. Is het feest in heel het KJ.C. District. Onze Districts Directeur viert zijn 12 Jarig priesterfeest. Alle KJ.C.-ers gaan Rector Boon hun dank betuigen, voor het vele werk, dat hy voor hen heeft verricht. Jongens ons beste beentje voor! Laat het een ware feestdag zijn. De dag begint al vroeg. Des morgens om 7 uur gez. H. Communie voor alle St. Jansknapen en Kruisvaarders (ook de schoolgaande); leder gaat naar zn 'eigen parochiekerk. Zie verder den Burcht-vrede. Holl. Mij. van Ltfn 1: Hilversum I. Lijn 3; Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.00—920; Parijs Radio 928- 9.30; Radio P.T.T. Nord 920—9.50: Normandie 950—10.00; Parijs Radio 10.00—1030; Radio P.T.T. Nord 1030—1130; Parijs Radio 1130- 13.20; Brussel VI. 1220—1420; Luxemburg 1420 —14.40; Radio P.T.T. Nord 14.40—1520; Keulen 1520—16.15; Dróitwlch 1815—1720; Brussel Fr. 1730—18.20; Keulen 1820—1920; Brussel VL 1920—19.50; Straatsburg 19.60—2020; Brussel Fr. 2020—2035; Parijs Radio 20 35—24.00 Lijn 4: Brussel VI. 8.00—9.20; Luxemburg 92» —10.35: London Reg. 10.35—12.45; Droitwich 12.45—1320; London Reg. 1330—1720; Droit wich 1720—20.10; London Reg. 20.10—2930; Droitwich 20.30—23.05; London Reg. 23.05—2320; Droitwich 2320—24 00 Lijn 5: Diversen. R. Baanstra, Smid-bankwerker, geen, Verdronken Oord 85 naar Den Helder; Tammer, Koopman, geen, van Hoeverkade 4 naar Den Helder; A. G. Meijer. Dienstbode, NH.. van Prinses Julianalaaq 14 naar Emmen; J. H. de Groot, Leeraar Boekh. Handelssch., geen, van Rippingstraat 27, naar Amsterdam; K. P. Klimp, Onderwijzeres, geen, van R. Vis- scherstraat 12 naar Noordsclftirwoude; W. Ne tel, Schipper, N.H., van Achterwezel 7 naar Apeldoorn; J. Wolzak, Kruideniersbediende. Ger. Kerk, van Mient 20 naar Wierlngermeer; M. Bult. Huishoudster, N.H., van Stationsweg 50 23 U - naar Hilversum: A. C. Veter. Dienstbode, HEvL. van Dubbelebuurt 4 naar Den Helder; M. E. Haan. Verpleegster, R.K.. van v. Everdingen straat 18 naar Medemblik; F. A. WiJnker, Ver pleegster, R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar O. Niedorp; M. P. Korae, Verpleegster. RK., van v. Everdingenstraat 18 naar Zwaag; E. M. Bos, Leert. Verpleegster, R.K.. van v. Everdingen straat 18 naar N. Amstel; S. M. J. Ran, Leerl. Verpleegster, N.H., van Oudegracht 231 naar Haarlem; A. Bartstra. Dame 1. d. Huishouding, geen, van v. d. Mejjstraat 14 naar Den Haag; E. Rabellng, Dienstbode)- N.H., van St. Jozef straat 11 naar Egm. a. Zee; M. Zonneveld, Dienstbode. R.K.. van Langestraat 27 naar Egm. Binnen; C. J. Buers. z. b.. R.K.. van Lange straat 56 naar Rotterdam; N. H. Slinger, Koop man. N.H.. van Mient 35 naar Dordrecht; A. Wijker, Dienstbode. OBlsCl, van Oudegracht 253 naar Egm. a. Zee; C. G. Gerdes, z. b„ R.K., van Scharloo 3a naar N. Amstel; A. Duijvia, z. b., NH., van St. Annastraat 29 naar Zaandam; J. J. Bruin, Sergeant-capltulant, RK., van Schoolstraat la naar Amersfoort; L. Elting, Leerl. Verpleegster, N.H., van WUhelminalaan 11 naar Bellen (D)J. F. j v. Leeuwenstein, Chauffeur, R.K., van Eikelenbergstraat 39a naar Heiloo; Sj. Wiersma, z. b„ van K. v. ’t Veer straat 46 naar Lelden; H. J. K. Bakker en ge zin, Dir. Huis v. Bew„ NH., van Geestersingal 14 naar Leeuwarden; E. M. Verheuz, Analyste, D.G.. ian Sehoutenstraat 8 naar Bloemendaal; O. v. 4- Baan, z. b„ R.K., van Houtmanstraat I 2 naar Leusden; J. Hoogland, Slager, NH„ van H Op Dinsdag 13 December as des voormld- dags 9 uur, zal In de polikliniek van het Cen traal Ziekenhuis aan de WUhelminalaan No. 11 de gelegenheid worden opengesteld het koste looze inenten tegen de pokken. In dezelfde week geven ook de huisartsen daartoe gelegenheid aan de leden van hst A. A. Z. A. Vrees, dat de inenting gevolgd zal worden door een ernstige hersenziekte, zooals In de laatste jaren bij enkele personen 1» voorgeko men, weerhoudt tegenwoordig velen om zich of hun kinderen te laten Inenten, ofschoon toch algemeen bekend is, dat die bewerking een zeer belangrijke beschutting geeft tegen de pokken. Uit een groot aantal waarnemingen Is nu echter gebleken, dat die vrees zeer gering be hoeft te zijn, indien de inenting plaats heeft op zeer Jeugdigen leeftijd, nJ. tusschen 3 maan den en 2 Jaar. Waar dus op dezen leeftijd de kans om ten gevolge van de inenting ziek te worden, zeer gering is en deze Inenting toch in zoo hooge mate beschut tegen de pokken, meen ik met eenigen aandrang u te mogen aanreden om uw kind te laten inenten. Raadpleeg vooraf uw huisarts of ingeënt kan worden. In café Bos, Waagplein, Alkmaar had dezer dagen een vergadering plaats, belegd door den Handelsraad van den L TB. De vergadering stond onder leiding van den heer H. Klaver. Uitgenoodlgd waren de bestu ren en leden van de afdeelingen van den L.T.B. te Almaar Schermer, Heiloo, Bergen en ür- sem. De vergadering was zeer druk bezocht. Te ongeveer 8 uur opende de heer Klaver de ver gadering en heette de aanwezigen welkom, spe ciaal de heeren Stokreef, dierenarts, E. Covers Dzn. en de heeren van den Handelsraad n.l. de directeur F. C. H. Schrijnemakers de verte genwoordiger J. Tesselaar en den bedrijfsleider te Heiloo A. J. v. d. Drift. Daarna gaf de voorzitter een kort overzicht van de ontwikkeling der bemoeiing van de Landbouw-orgunisatles inzake het veevoeder- vraagstuk, en leidde vervolgens den spreker fn, Ir. van Wijk van de OXO. Contróle dien hij hartelijk verwelkomde. Ir. van Wijk gaf to een uitvoerige rede, met lichtbeelden verduidelijkt, de nieuwere inzich ten weer op het gebied der veevoeding, vooral in verband met de behoefte aan mineralen en vi taminen en vestigde er de aandacht op, dat het inderdaad met deze behoefte steeds moeilijker wordt voor de veehouders om zijn voeder zelf samen te stellen, zoodat de behoefte aan mengvoeders enorm is toegenomen. Dientengevolge is het noodzakelijk geworden dat de landbouw-organlsaties het vraagstuk der mengvoeders ter hand hebben genomen. Als gevolg hiervan is de C.L.O. Contróle ont staan, een contróledienst op mengvoeders die zeer intensief werkt en waarvan aankoopveree- nlgingen en coöperaties zich vrijwillig kunnen onderwerpen. De behoefte aan deze contróle is gebleken uit de xnorme uitbreiding die het instituut in enkele Jaren tijds heeft'gekregen. Gedurende de pauze drukte de directeur van den Handelsraad er zijne voldoening over uit, dat er zoovele Jonge boeren aanwezig waren; deze belangstelling is zeer verheugend met het oog op de toekomst der organisatie. HU vestigde vervolgens de aandacht op de Jn Mt locaal aanwezige etalage van mengvoeders, welke daar na druk werd bezichtigd. Na de pauze gaf de voorzitter gelegenheid tot het stellen van vragen aan den spreker en ’het was een ware wedloop van belanghebben den die over een of ander punt nadere inlich tingen wenschten. Het werd een heel geanimeerde gedachten wisseling en de spreker wist alle vragers te bevredigen. Te ruim half elf sloot de heer Klaver met een dankwoord aan allen deze buitengewoon slaagde bijeenkomst. 1: Hilversum I. 3: Hilversum n. 3: Keulen 8.001020; Normandie 1020 —10.50; Parijs Radio 1050—11.40; Brussel Fr. 11.40—12.50; Brussel VI. 12.50—1350; Rad» P.T.T.-Nord "13.40—14.25; Brussel Fr. 1425- 14.35; Brussel VI. 1435—1420; Keulen 15520- 1720: Parijs Radio 17.20—1820; Brussel VI. 1820 —18.50; Keulen 18.50—2120; Brussel VI. 2128- 22.30; Keulen 2230—23.20; Brussel VI. 23.20- 24.00. Lijn 4: Brussel .VI. 8.00—920; Brussel Fr. 920 —1020; Brussel VI. 1020—1105; Droitwich HOS —11.55; Radio P.T.T. Nord 1155—1320; Droit wich 1320—1420; Parijs Radio 1420-14.40; Droitwich 14.40—16.20; London Reg. 1620-18.40; Droitwich 16.40—1720; London Reg. 1720-17.40: Droitwich 17.40—1930; Radio P.T.T. Nord 1920 19.40; Droitwich 19.40—23.00: Boedapest 33.00 —2320; Parijs Radio 23.20—24 00. Lijn 5: Diversen. Men verzoekt ons te vermelden, dat de eeniglng „Turnlust" in haar annonce vans teren betreffende de Zwltsersche keurtunw» een onjulsten datum heeft opgegeven. Deze moet zijn Zaterdag 17 December. In een boekwerk van 48 pagina's vol ge typte vellen is het eerste resultaat ver schenen van de behandeling der begroeting 1939 Men weet hoe dat gaat. De begrootlngs-foli anten worden in de secties onderzocht en be sproken. Tenminste lp theorie. In de praktijk gaat het zóó, dat tenminste van de grootere fracties een lid het verlanglijstje door zijn geestverwanten opgemaakt netjes voorleest. In de andere secties geschiedt hetzelfde. Voor het gemak worden de grieven en wenschen wel eens schriftelijk togeleverd, waaruit dan de algemeene rapporteur genoeg stof vindt, om te vertellen wat sommigen, énkelen, of velen leden zwaar op het hart Hst. Even plichtmatig als de omroepvereenlgln- gen voldoen aan de soms grillige muzikale wenschen harer luistervinken geven B. en W. antwoord op de klachten en wenschen der vroede vaderen. Soms is dit antwoord direct op den man af, .soms handig ontwijkend, soms ook een hautain: waar bemoei je je mee. Het spreekt, dat wij dit vraag- en antwoord spelletje niet op den- voet volgen. Wat gewich tig is. komt bij de mondelinge behandeling op 15 en 16 Dec. wel ter sprake, voor hét andere is het maa; beter er niet meer papier aan te verspilleti dan reeds geschied is. Algemeene beschouwingen zijn er zoo goed als niet ten beste gegeven. Alleen zeuren een paar leden als ontevreden schooljongens nog wat na over de z.g. wilde raadsleden en den stouten wethouder Bonsema, die ondanks hun motie nog maar steeds op zijn zetel zit. Dat men even verder moet bekennen, dat hy de be langen van het gasbedrijf goed behartigt, doet natuurlijk minder ter zake. Politiek is politiek. Doch ook de andere leden van het college komen er niet zonder kleerscheuren af, vooral de arme heer klaver niet. Men leze slechts: „Enkele leden gaven uiting aan den indruk, ma der Nederlandsche bioscopen, ook te Alk- dat het College van Burgemeester en Wethou ders in het afgeloopen jaar weinig enthousiast Zijn taak heeft vervuld. Een geest van neerslachtigheid schijnt over het Collége gevaren, waaraan ongetwijfeld de druk der tijden niet vreemd zal zijn. Met erkenning van de verdiensten van het College ten aanzien van het gasbedrijf, de luchtdoel-artlllerie en het nieuwe gymnasium meenden deze leden de opmerking niet achter wege te mogen laten, dat het beleid van den wethouder van publieke werken bitter heeft teleurgesteld. Was zijn leiding volgens die leden in het al gemeen slapeten opzichte van den onlangs be handelden bruggenbouw meenden zij zelfs van een afkeurenswaardig beleid te moeten spreken. Waar gaat het heen, zoo vroegen zij, als een wethouder niet eens op de hoogte is van in grijpende veranderingen in een eerder vast gesteld bestek? En welke consequenties moet men trekken uit een raadsbesluit, waarbij als eenlg motief voor aanneming’ gold, dat men den aannemer geen dupe wilde laten worden van de handelingen van het College van Burge meester en Wethouders?” B. en W. zijn heel niet boos over deze terecht wijzing. Met voorbeeldige zachtmoedigheid ant woorden zij: ,Het verheugt ons de verzekering te kunnen geven, datde hier weergegeven indruk van enkele leden ten eenenmale onjuist is. Het besturen van ’n gemeente is in dezen, tijd gelijk ook de Raad heeft ervaren, vol moeilijk heden. Wij zijn er ons echter ten volle van bewust (en hopen dit te blijven), dat men de moeilijkheden niet met neerslachtigheid over wint. Het spreekt vanzelf, dat de benarde flnan- eieele omstandigheden een groot struikelblok vormen voor een vlotte behandeling en op lossing van allerlei vraagstukken. Niettemin kan de Raad erv^n overtuigd zijn, dat wij ten opzichte daarvan dilligént blijven al vordert de indiening van belangrijke voorstellen thans dikwijls meer tijd dan ons lief is. Op de opmerkingen betreffende het beleid van een lid van ons College meenen wij niet te moeten ingaan. Het komt on» voor geen goede gewoonte te zijn 'pver besluiten, die na ampele overweging door den Raad zijn genomen, bij de begroeting het debat te heropenen.” Het gaat niét snel genoeg, ziedaar een alge- meene klacht. Waaraan is dat te wijten? Waar blijft de concentratie van gemeentebe drijven? Geef ons eerst een geschikt gebouw antwoordt het College. Hoe staat het met den bouw van het Gym nasium en de restauratie-van de Groote Kérk? „Aan de voorbereiding van den bouw van het nieuwe gymnasium wordt mét kracht gewerkt. Vermoedelijk zal het bestek voor dit werk in December gereed komen. Met de restauratie van de Groote Kerk zal niet eerder kunnen worden begonnen, dan na dat de onderhandelingen tusschen de Regee- ring en het Kerkbestuur ovër de wijze van uit voering zijn afgeloopen. Naar-wij hebben ver nomen, hebben deze onderhandelingen onlangs tot een resultaat geleid. m de restauratie is het herstel van het poortje begrepen. Het is ons niet bekend of het poortje een van de eerste onderdeden is, welke zullen worden gerestaureerd. Wij hopen intusschen, dat dit het geval is en zullen daar op de aandacht der hierbij betrokken instan ties vestigen.” Het lid. dat vraagt naar 'den kazernebouw, I» tóch wel heel erg vreemdeling in Jerusalem, of heeft niet begrepen, waaraan hij in de vorige vergadering zijn stem gaf. Belangrljker is. dat wij vernemen, hoe dit jaar niets is gedaan om een nieuw postkantoor te krijgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16