MMI ■lli Er wordt recht gesproken Een begrooting zonder perspectief Alkmaar, 13 Dec. 1 EEN AMATEUR RINGEN- DIEF VRIJE ZIEKENHUISKEUZE BLUFT HEUSEVELDTNV. k DINSDAG 13 DECEMBER 1938 1 In GEMEENTEZAKEN DE KANARIESPORT „VOOR HET KIND” Toekoms tmuziek Bekroningen werkloozen Openbare veiligheid LANGENDIJKER KOLFBOND Openbare Werken Gebakken visch Een leelyk geval Te veel kapsies Een betere financieele verhouding tusschen Ryk en Gemeente kan slecht» uitkomst brengen Een krantenbezorger, die anderen last bezorgde n e F re w Ié VERBETERING VAN DEN WEIDEBOUW Rijkspostspaarbank INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER AARD CENTRALE Film T •ntnonstellingmt Meineed is heer erg Onderwys en ontwikkeling Verpachting sluisgeldsn sluis Zeswielen Benoeming tydelyke leeraren Handelsonderwijs Voordracht van ir. Lienesch voor de Holl. Mij. van Landbouw W er kver schatting 193g ln*de raadszitting van 19 Mei 1938 werd un het college machtiging verleend om werklooss uit deze gemeente te plaatsen by den proefnd der in hét Geestmerambacht en eenige anto» centrale werkverschaffingen. Ongeveer 300 Alk maarsche werkloozen werken thans by den zoo^ even genoemden proefpolder, by het leggen ni drinkwaterleidingbuizen in de Wleringermeer en by het verrichten van diepspitwerk in de Wle ringermeer. Binnenkort zullen nog meer een trale werkverschaffingen in het Noorden ren deze provincie voor de uitzending van werk loozen worden opengesteld. Etalage- en reclame-onderwijs De bonnen van de week i 'fïï EUWS ■>- verstrekken Vraagt om^Brochure I as klasse: P. van „Onder „Op L. (280) punten. Succes heer te verschil. content De 18-jarige Wieringsche krantenbezorger - a de de TECHNISCHE AFDtELINQ werkver. een ww Natuurlek kwamen hierbij de vele sleeht on derhouden straten ter sprake. Ja. zeggen B. en W„ wij vonden het ook jam mer. maar de centen, ziet u. Ook hier doet 'de nieuwe verhouding tusschen rijk en gemeente dienst als het bekende rfetklultje. Weinig troost krijgen ook de wonlngbouwver- eenfglngen, voor welke eenige leden in het krijt traden. De regeering wil er niet aan, dat nieuwe arbeiderswoningen gebouwd worden: maar het College zal in Den Haag nog eens aankloppen. Of het helpen zal? Korps wedstrijd tweede klasse: J. J. Reyne 131 (280) punten; P. Klasse IV. 1 vogel overjarige eigen kweek 1037 le pr. F. Praat 81 pn.; 2e pr. Th. W. Reymers 75 pn. De directeur van het gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede; dat gedurende het tijdvak van Woensdag 14 December tot Dinsdag 20 December 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen wit; Vetbbnnen bruin; Oe- haktbonnen met roode streep. Uion? Uwer» I sin eve Prtj Du Tw tea Md 4 di K a il loor :ht; ALKMAAR LAHOtlTWAAT TU«ig By de ex, dat a pnide Dei tl bouw, De ling de mei worde: •tuks In 1 vloed argani len ki De I dig va de kal kan d meer I door h Maai verleer regeert de boe nemen den or De reg aldus i brengei De v hoeren groot., worden M) ziel •al de *n. n niet lai •teak t derland toekom 81 nU( beai V( kerp by I kort volki men intei den de b dedli In naar |Hnl Ni WK de o bergi ontw geen devie Ne was SCO l duan Me toesti jaret er. h gen. On «topp eerst vasti Na Toen varke dat I gewoi STAD! Verkrijgbaar voor werklooeen, die in steun regeling of werkverschaffing zijn opgenothen. Bonnenlederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool van 10.3011 uur en 44.30 uur. Visch: volgende week Vrijdag eveneens aan de Keetkolkschooi van 8.459.30 uur. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Ten hoogste 3 pond per gesin. Meesterzanger eigen kweek 1938: F. Praat 84 punten Derby-vogel: F. Praat 78 punten. Jurylid was de heer Joh. N. Jansen. Amster dam. Eenige klachten over dure straatverlichting, worden afgewezen op grond van de veiligheid. Voorstanders van de Burgerwacht zagen hun poging om f300 subsidie te krijgen voor deze instelling, mislukken. Niet uit principieels over wegingen, doch eenvoudfg omdat er geen geld Meer nog dan ooit te voren heeft de* finan cieele toestand der gemeente de belangstelling der raadsleden. Velen hebben hun licht daarover laten schijnen in het voorloopig verslag. zy achtend den toestand niet rooskleurig, met welke opvatting B. en W. het roerend eens zijn. Dat zij op de grens der noodiydendheld wan delen, wordt door leder betreurd, en men heeft alleen nog maar een sprankje hoop, dat een nieuwe verhouding tusschen rijk en gemeenten uitkomst zal geven. Een der leden schijnt zich zwaar te hebben verdiept in de financieele perikelen. Hij zou un een ander beleid de voorkeur geven, b.v. door uit Gemeentewerken 10 mille méér te nemen, door de kosten van het West-Frlesch kanalenplan over 100 jaar te verdeelen, in plaats van over 40, door het surplus van het Ongeval lenfonds te gebruiken enz. In het algemeen zien B. en W. fn dit alles niet veel heil. Zij willen den toestand nog eens Overzien, wanneer eerst de gevolgen der nieuwe wetten voor de gemeente vastslaan. Niet ten onrechte vragen B. en W. op hun beurt aan eenige leden die meer initiatief van het College vragen betreffende de ontzettende kosten voor armenzorg, zich daarover eens wat nader te verklaren. Omdat de presentiegelden tegenwoordig zoo laag zijn, vragen meerdere leden om avondver gaderingen van den raad. Het college blijkt ech ter zijn hart verpand te hebben aan den mid dag. In den loop der maand November 1938 werd aan het kantoor Alkmaar op spaarbankboekjes ingelegd f 193.728.60 en terugbetaald f 151.913.91. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 41.815.69. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 86. Nieuwe zaken Heiloo: „The Beers’ Oil Com pany”, Zevenhuizerlaan 36 A. importeur oliën. Bergen: Peetoom Ac Co., BrCelaan 28, handel en import van koffie enz. i Wijzigingen Alkmaar: N. Masée en Zonen firma J. Slegtkamp, Rltsevoort 13, uittreding vennoot Chr. Wiedijk v.h. fa. M. Ringers, Han- i delskade 44, schilder enz.; fil. gevestigd te Alk maar, Koningstraat 5. Broek op Langendjjk; J. Vroegop Jz., Dorpsstraat 447, winkelier in schoe- nen enz.; overgegaan aan: P. Vroegop, 8^ Pancras. Opheffingen Alkmaar: Meubelbeurs, Laat 86, winkel in meubelen enz. „Vrienden- punten; De beste en meest tedere ^Particuliere BARENDE VINDING Behoeftigen en Klasse I. 4 vogels eigen teelt 1938. le pr. F. Praat 313 pn.; 2e pr. J. N. v. Diepen 377 pn.; 3e pr. J. C. Gerritsen 271 pn.; 4e pr. Th. W. Relj mers 270 pn.; 5e pr. E. K. Vellinga 268 pn. N. L. Het had de aandacht van benige leden ge trokken. dat het aantal gesteunde werkloozen over 1938 belangrijk minder is-dan over 1937. zy vroegen, of en in hoeverre de afschryving van gesteunde werkloozen hierbij een rol heeft gespeeld. „Op aanwyzing van den minister van Sociale Zaken en van den controledienst van het De partement van Sociale Zaken «zeggen B.' en W moest een aantal werkloozen uit de Rjjkssteun regeling worden verwyderd. zy moesten toen worden gesteund door de gemeentelyke instel ling voor maatschappeiyk hulpbetoon. Toch is ook door eenige toeneming van werkgelegenheid een vermindering van het aantal werkloosen ingetreden. Ook de slechte toestand by de werkverschaf fing in het Oeestmerambacht komt ter sprake. B. en W.-zeggen, dat zy doen wat mogeiyk is Klasse III. 1 vogel eigen kweek 1938: le pr. Jac. Blokdyk 72 pn.; 2e pr. S. Dulneveld 69 pn.; 3e pr. J. M. v. Wamel 68 pn.; 4e pr. Th. W. Rey- mers 66 pn. N/L.; 5e pr. J. N. v. Diepen 66 pn. N. L. «t Ideal# Central* Verwarming voor ^Woning oi Winkolhuiw.Mel doe* OPZIEtC behoudt mende geaoilige hui**ljjk*>t**r Haardverwerming biedt voor Uw ./^erwijrdo daarop^ aangealolen een goede stok achter de deur moest blyven staan, 5 maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftyd van 3 jaar en oplegging van byzondere voorwaarden. Het vonnis was conform, met dit “7C3 •*n de Handelv 1 Januari 1988 ea bepalen data, doen Een *er vel l De h OM de de swaï »««d 1 drijfstal •wis he ten de De ht «en, da kri Het 1 00. dat •treng t men vei laat •oorden Jsren n teuw, w den? He De he •jetting De Onu bestaan Eenibt De poort van de Alg. Begraafplaats zal niet verbeterd worden, nu de Raad zoo stout was, de betreffende voorstellen van B. en W. te Ver werpen Is het college nog een beetje boos? Wat doet het college, om te bevorderen, dat de kaasmarkt behouden biyft? Ziehier het antwoord: „wy zouden zoo krachtig mogelyk den nadruk erop willen leggen, dat het niet gaat om het behoud van de kaasmarkt (waaraan naar wij meenen niet behoeft te worden getwyfeld). doch om stlmuleerlng van den aanvoer. Het le bekend, dat het practlsch onmogelyk is. alle in het Noorden van Noordholland geproduceer de kaas hier ter markt te brengen. Er zyn trou wens steeds fabrieken geweest, die niet van de markt gebruik maakten, wy hopen, dat het mogelyk zal zyn. een groot aantal fabrieken ook voortaan voor de kaasmarkt te blyven in- tertsseeren. De gemeente kan daarby rekenen op de levendige belangstelling der burgery voor dit vraagstuk en eveneens op den krachtigen steun van den handel. De hoop, dat het voor de jaren 1937 en 1938 tbegekende Rykssufetdle daarna zou worden voortgezet, is helaas ydel gebleken. Van Re geeringswege is n.l. te kennen gegeven, dat het subsidie slechts was bedoeld als steun geduren de een overgangstydvak van twee jaar, waarin de gemeente zich aan de verlaging der wik- en weegloonen zou moeten aanpassen. 'Wy hebben ons, nadat wy daaromtrent be richt hadden ontvangen, in verbinding gesteld met de besturen der Alg. Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer (AJ4.V.V.) te Gravenhage en van de Stichting „Fonds tot behoud van de kaasmarkt te Alkmaar" welke besturen thans overwegen, op welke wyzc het verlies van het Rykssubsidle zou kunnen worden gecompenseerd, wy achten het rede lijk, dat ook als object van vreemdelingenver keer de Alkmaarsche kaasmarkt in aanmerking blyft komen voor steun uit de algemeene Ryks middelen." Voor het eerst hooren wU weer eens klachten dat de Zaterdagavondmarkt nadeelig zou zyn voor den Middenstand. B. en W ontkennen dit; integendeel de Laat- bewoners zouden haar niet willen missen. De Zaterdagochtendmarkt zal blyven bestaan, al ware het alleen maar wegens de vele scha pen. die in het seizoen daar verhandeld worden. De laatste kermis werd door sommige leden Ietwat dorpsachtig gevonden. Volkomen juist Maar dat komt niet door de hooge pachten. Zaterdagavond werd de tentoonstelling geo pend van de Vereenlging „De Kanarie”, in Ho tel „Het Wapen van Haarlem” Hofplein. De voorzitter, de heer E. K. Vellinga, sprak een woord van harteiyken dank voor de onder vonden medewerking en memoreerde dat deze 3e zangwedstryd met tentoonstelling een verbeter- de uitgaaf was van de beide vorige tentoon stellingen. De groote populariteit van de Kana- riesport bleek wel uit de flinke belangstelling. De fraaie stand kleurkanarles verhoogde ze- ker' de aantrekkeiykheid van deze tentoonstel ling. Niet alleen de collectie kleurkanarles en de uitgebrelde schare zangers (150 stuks) verdien den de belangstelling, maar ook de stand van de firma Ruygh. Voorts werd een woord van dank gebracht aan de schenkers der Eere-pryzen en aan de tentoonstellingscommissie. Hierna bezichtigde men met belangstelling de tentoonstelling. in Nederland en meer speciaal door de Ken- nemer etalage- en reclameschool te Haarlem welke als district-school is aangewezen. Deze school werd voor enkele jaren onder medewer king van de Kamer van Koophandel en de middenstandsorganisaties opgericht, en ver zorgt nu reeds voor meerdere vakorganisaties in het wlnkelbedryf het etalage-onderwys. Aan allen die belangstellen in dit onder- wys wordt hier gewezen op een byeenkomst die as. Dinsdag 13 Dec. gehouden wordt in ho tel London. Hier zullen de plannen nader wor den uiteengezet en kan men zich opgeven voor de cursussen. Voor byzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van jj. Zaterdag. Klasse II: 2 vogels eigen teelt 1938. le pr. J. Koot 156 pn.; 2e pr. Jac. Blokdyk 132 pn.; 3e pr. G. v. Wierlngen 129 pn.; 4e pr. J. Nol 126 pn. De muzlektuln-miaère is niet aan de aan dacht ontsnapt. Gevraagd en toegezegd werd een onderzoék naar een rendabele ex ploitatie. City: Zaterdag .Het leven van Louis Zondag: „Modem Times"; Maandag cJZr,’ Blood"; Dinsdag: „De Goede Aarde” en’wrL»" dag: „One night of love". Steeds des awSi' acht uur. TOo<u Kunatsaal Boendermaker (Loudelsweg n» gen)Tentoonstelling van schilderyen van S Boendermaker. Dageiyks geopend van 10 Een der leden wfe raadt zyn naam? moppert nog wat over de kosten der verwar ming van ons politiebureau. In één seizoen is byna 90.000 M3, gas daarvoor gebruikt. Inder daad een belangryke hoeveelheid. Misschien kan het wel wat minder. Het gevraagde éénrichtingsverkeer in X^angestraat kan geen genade vinden in OQgen van B. en W. Men vindt daar den toe stand tegenwoordig nog niet zoo kwaad. Een echte amateur in het dievenvak bleek de jonge bakkersknecht F. J. V. uit Uraem, die in de maand Augustus van dit jaar te Alkmaar trachtte verschillende winkeliers by hun za- keiyken neus te nemen. In een boekwinkel op de Nieuwesloot drukte hy een vulpen achter over, by een juwelier in de Magdalenenstraat een zegelring en by een Juwelier in het Payg- lop eveneens een zegelring. Laatstgenoemde was echter een pienter man. die scherp op lette en den diefstal al heel spoedig in de gaten had. Hy hield den bakker aan de praat en onderwyi gaf z’n vrouw de politie een seintje Toen die tor plaatse kwam schrok het jong mensen zoo, dat hy onmlddeliyk bekende zich aan gapperytjes te hebben schuldig gemaakt De heer Wiggers van de reclasseerlng, bracht rapport uit over dezen amatcur-dief. die slecht was opgevoed en veel belangstelling had voor café's en dansgelegenheden, dingen, die in de oogen van den heer Wiggers en van den Alk- maarschen politierechter, waarvoor de jonge man terecht stond, een gruwel zyn. Overeenkomstig het advies van den „Vriendenkring”: Dekker 128 (213) punten; Tweede klasse. De tusschen haakjes aangegeven cyfers zyn het totaal aantal punten, behaald in de twee vorige wedstryden. In de kringen der middenstanders bestaan thans de plannen om dit voorjaar ook voor Alkmaar en omgeving een vakschool te openen waar de winkelier en de winkelbediende, die vakken kunnen leeren welke noodig zyn voor het maken van een aantrekkeiyke en verkoop- krachUge etalage, zooals het etaleeren, het plakkaatschllderen en het maken van decora ties. vDit onderwijs zal gegeven worden onder me nen der leden bracht In herinnering, "dat hel déwerWng van het vereenlgd etalage-onderwys contract met het St. Ellsabeth-ziekenhuis op 6 Juni 1939 vervalt. Gaarne sou dit lid verne men, wat B. en W. dienaangaande denken te doen. Indien dit een poging is, om de beslissing der vrye ziekenhuiskeuze ongedaan te maken, gaat dit anti-papistlsch vliegertje niet op. Im mers. het college antwoordt: „Het contract zou op 6 Juni 1939 vervallen, indien het de bedoeling der gemeente ware ge weest, het contract op te zeggen. De opzegging moet n.l. een jaar tevoren plaats hebben, wy hebben geen aanleiding gehad, deze opzegging te bevorderen en hebben nimmer den indruk ge had. dat dit wel in de bedoeling van uwe ver gadering zou hebben gelegen. Den thans aan het Centraal Ziekenhuis en het St. Ellsabeth- ziekenhuis betaalden verpleglngsprjjs voor pa tiënten, die ten laste zyn van de gemeentelyke Instelling voor maatschappeiyk hulpbetoon, t.w. f 3.per persoon per dag, achten wy ook thans redeiyk.” Nog steeds vlot het niet met het contact tusschen den handel en de gem. groentendis tributie. B. en W. zeggen daarvan: „De organisaties van groentenhandelaren hebben ons College een voorstel gedaan om de marge tusschen den detailprijs en den Inkoops prijs onder de handelaren te verdeelen. Aan de door de organisaties toegepastc wyze van verdeeling kleefden echter verschillende gebre ken, waaromtrent wy opheldering hebben ge vraagd. Dit achryven is evenwel door de belang hebbende organisaties nimmer beantwoord. Zoodra wy een voorstel ontvangen, dat een re- deiyke basis voor de verdeeling geeft, zyn wy gaarne bereid, dit in overweging te nemen.” Tot ,slot nog een lichtpuntje. Het gaat onze Voor een nieuwe openbare school is een me- moriepost uitgetrokken. Wanneer wordt ze ge bouwd? „Voor bouw van een openbare school zullen eerst nadere gegevens moeten worden afge wacht omtrent de aangiften in het volgende jaar, terwyi ook een rol zal spelen de vestiging van het 2e Regiment Luchtdoel-Artillerie. Zoo- dra wy over de noodige gegevens beschikken zullen wy, wanneer deze onze verwachtingen wettigen, dat aan een nieuwe school behoefte bestaat, zoo spoedig mogelyk een voorstel doen.” Voorloopig nog toekomstmuziek dus. Voor kindervoeding worden meer geld en meer lokaliteiten gevraagd. Geld is er niet, naar lokaliteit voor de 360 kinderen zal uitgezien worden. De kost in de openbare leeszaal wordt niet door leder gewaardeerd. Men leze slechte: „In de openbare leeszaal worden volgens meerdere leden tydschriften aangetroffbn. waar van moeiiyk kan worden gezegd, dat zy vol doen aan de elschen, genoemd in artikel 4 van de rykssubsidieregellng, met name: De Vrij denker. Volk en Vaderland. De Protestant en Politiek en Cultuur. Deze leden meenden, dat die tydschriften vormen: „op grove wyze an dersdenkenden kwetsende lectuur.” zy verzoch ten hiernaar een onderzoek In te stellen en zoo noodig bezwaren by het bestuur van de lee.-,- B. en W. zyn bereid, deze opmerking ter kennis te brengen van het bestuur der open bare leeszaal. Geiyk reeds uit de vraag biykt, geldt het hier toepassing van door het Ryk gestelde voorwaarden, waarop de gemeente geen toezicht uitoefent goede zorgen er aan besteed. Vervolgens wydde spr. aandacht aari\de be mesting van graslan'd. Te veel stikstol-mest geeft groote bezwaren; te veel is meestalAmeer dan 400 Kg. per H.A. Klaver verdwynt niet' te veel stikstof, maar door gebrek aan 1 houdt men het gewas kort, dan groeit de klaver overvloedig. Goede stikstofbemesting heeft groo te voordeelen, omdat het gewas het onmiddel- lyk opneemt en reserveert voor moeiiyke tyden. Het kan binnen een week uit den grond verdwe nen zyn. In drogen tyd stikstof geven baat niet, tenzy men een flinke donderbui krygt. Fosfor- zuur en kali mogen natuuriyk ook niet ontbre ken. vooral, omdat die stoffen ook in de voe ding worden opgenomen en daarin van groote waarde zyn. De nieuwe meststof baslfas kon spr. niet aanbevelen. Kalk geven is meestal een kwestie van probeeren, omdat elke grond ver schillend reageert. Op deze voordracht volgde een uitvoerige ge dachtenwisseling. Met een harteiyk woord van dank door den voorzitter, den heer Blom, werd de geanimeerde byeenkomst gesloten. :eurig te zyn op- e bot tegen alle» 1939 willen uittrekken. Zooals zy vroeger reeds Opmerkten, heeft de gemeente by de centrale werkverschaffing geen materialen en bykomende kosten voor haar re kening te nemen, welke koeten de gemeente- lyke werkverschaffing nogal bezwarend maken, omdat het Werkloosheldssubsidlefonds in deze kosten geen bydragen verleent en zy dus geheel ten laste der gemeente komen. Intusschen zouden B. en w. daarnaast op de gemeentebegroting voor 1939 hetzelfde bedrag willen ramen voor de gemeentelyke werkver schaffing, dat tot dusver daarvoor beschikbaar werd gesteld, nameiyk 52.000, gesplitst in f 39.000 voor loonen en 13.000 voor materialen en bykomende kosten. De lijst van werkobjecten heeft betrekking op den plantsoendienst en den dienst der gemeentewerken. Deze objecten heb ben evénwel slechts een aanvullend karakter. B. en W. ruden derhalve van deze credieten alleen wenschen gebruik te maken Indien en In zoover daaraan naast de centrale werkverarhaf. fingen behoefte bestaat. Voor de verbetering van het Sportpark ztJn zij op verzoek van den Inspecteur voor de werk verschaffing in overleg getreden met de Neder landsche Heidemaatschappy. Het zooeven genoemde bedrag van f 52.000 a» moeten dienen voor de volgende objecten: Plantsoendienst 1. Het uitvoeren van ver schillende plantsoen werken, als het verbeteren van wegen en paden; het egaliseeren, bemesten en by werken van gazons en grasstrooken; het verven en opknappen van broelramen, banken en andere voorwerpen; het opschoonen en uit baggeren van»slooten en vyvers in de plantsoe nen. langs de wegen eil elders; verwyderen van doode houtgewassen en afvalproducten en het# verwerken van een en ander; het snoeien w> houtige gewassen; het wieden; grasmaakn.' schoffelen, harken; het aanbrengen en wijzigen van beplantingen, het aanbrengen, vernieuwen, verplaatsen van rasterwerken en boombescher- mers. het besproeien der gewassen, geraamd op 19.800; Gemeentewerken 2. Het uitbaggeren van grachten, vaarten en slooten, geraamd op 12.000; 3. Het verlagen en by werken van bennen en het herstellen en aanvullen van beschoeiingen, eventueel voor uitgespoelde bermen, het aan voeren van grond van de baggeropslagplaatsen of elders, geraamd op 2.000; 4. Het schoonmaken, herstellen, vernieuwen aanleggen van verschillende riolen, geraamd op f 3910; 5. Het verder dempen van den Boezetnsingel tot een met den Noordoosteiyken hoek, geraamd op 2.500; 6. Het verbeteren van den Houtweg en teeren van den Hellooërdyk, geraamd op 5200; 7. Het roestvry maken en herstellen van re- schillende hekwerken, geraamd op 800; 8. Het herstraten van de stadstimmerwerf ai de voorziening van den waterafvoer aldaar, ge raamd op 1.300; 9. Het verbeteren van den speeltuin aan ie Landstraat. geraamd op 100. In totaal is voor de uitvoering van deze werk objecten een crediet noodig van 47.610. waarin voor materialen is begrepen een bedrag van I 17.642 en voor loonen f 29.986, gelykstaande met ongeveer 1500 manweken. Voor de verbetering van het Sportpark blijft dan hog een bedrag van 4.390 beschikbaar. Mocht de raming voor dit werk hooger zyn, dan zal van de andere werken zooveel minder wor den uitgevoerd, als noodig is bm het crediet voor het sportpark tot het veteischte bedrat te verhoogen. Op 6 Januari aa. eindigt de mét C. Stam te Ouddorp gesloten overeenkomst Inzake de pacht van de sluisgelden tmi de sluis by de Zeswielen. De pachtsom bedraagt 1100 per jaar. De pachter is bereid de sluisgelden opnieu» te 'pachten tot het tydstip, waarop de sluis zal komen te vervallen. Vermoedeiyk zal dit in den loop van het Jaar 1941 het geval zyn. Aan gezien de scheepvaart sedert 1937 wederom verminderd, is de heer Stam niet bereid de zelfde pachtsom te betalen. Hy biedt thans sen som van 900 per jaar, er uiteraard van uft' gaande, dat de tarieven van het sluisgeld op denzelfden voet gehandhaafd zullen blyven. B. en W. achten het redeiyk, dat, mocht het nieuwe tarief afwyken van het geldende, pachtsom wordt berekend op de basis van de verhouding van het nieuwe tarief tot het tegen woordige. Als minimum is genomen een bedrag w 468 per Jaar Ter benoeming van een tydeiyk leeraar res' pectleveiyk In handelswetenschappen aan Handelsschool en In Dultsch aan de Handel- avondschool met ingang van 1 Januari 19W tot nader door B. en W. te bepalen data, d ulteriyk tot het einde van het schooljaar 1W»-- 1939, bieden B. en W. de volgende voordrachten handelswetenschappeo 1. W de Jong alhier, werkzaam aan d»Hy potheekbank N.-H. Grondcrediet N.V^jen W Maandagmorgen heeft de Rykslandbouwcon- sulent, Ir. Lienesch, in café Central voor de af- deeling Alkmaar van de Holl. Mjj. van Land bouw een voordracht gehouden over „Enkele hoofdzaken uit den weidebouw”. De belang stelling was vry groot. Ir. Lienesch betoogde allereerst, dat het gras- landbedryf zich moet aanpassen aan de huidige economische toestanden, wil het zich kunnen handhaven. Gelukkig wordt dit al meer en meer ingezien, zoodat door de betere bedryfstechniek de melkopbrengst per H A. hier en daar groo- ter wordt. Men moet niet alles laten afhangen van de overheid, maar door eigen initiatief trachten z’n bedryf winstgevender te maken. Dit verzwaart inderdaad de taak van den boer. Vroeger was het weldebedryf nogal gemakkeiyk en het gold ook als dusdanig, maar wil men tegenwoordig een goede boer zjjn, dan moet men van vele dingen op de hoogte zyn. Nog zyn er menschen, die niets voelen voor een groote grasopbrengst; ze weten niet wat ze er mee doen moeten. Juist is, dat men niet ge noeg gras kan hebben. Overwegend in de practyk is de hooiwinning, wel voor 70 A 80 pct. Kunstmatig drogen van gras is nog in het stadium van het experiment. Het is nog niet zoo voordeelig als hooi. By de moderne manier van hool-winnen deelt men z’n land perceelsgewys in, waarby men zich moet losmaken van het begrip .spe ciaal hooiland”. Men moet bovendien op tyd maaien. Gedurende de periode, dat gras hooi wordt, bedragen de verliezen aan zetmeelwaarde 25 50 pet., door ademhaling, blad-, broei- en kwa liteitsverlies. Hoe hooger de temperatuur boven de 50 gr. C. is, hoe grooter de verliezen aan zet meelwaarde en eiwit zyn, terwyi het hooi steeds donkerder gekleurd wordt. Het wordt dan voor voer steeds ongeschikter. Bij een temperatuur van 75 gr. ontstaat brandgevaar en gaan de voedingswaarden vaak voor 100 pet. verloren. Hoe bladryker het gewas is, hoe moeiiyker het goed te houden is. Het beste systeem is, dat men hooit als er gras is, des noods den geheelen zomer door en het is daar by goed niet bang te zyn om ieder perceel min stens eens in het jaar te maaien. Hoe beter hét hooi is, hoe meer voedsel de koe tot zich kan nemen, omdat ze dan niet zoogauw last van de onverteerbare stoffen heeft, zoodat de melk- gift ook grooter wordt. Meigras is weinig beter dan Augustusgras, mits men z’n tyd goed weet te kiezen en niet naar de massa kykt. Kort gras is het beste. Door goede hooiwinning kan men gemakkeiyk de eiwitwaarde met 25 pet. verhoogen. Daar voor 18 noodig, dat broei met alle middelen wordt voorkomen, desnoods door gebruik te maken van ruikers, die weliswaar geld kosten, maar dat geld met groote rente gemakkeiyk te rug winnen. .Hooien met kros en takel is geen cent waard. Op de boerderij van den heer Jac. Blom te St. Pancras, den voorzitter van de af- deellng, wordt hooi gewonnen met een onge- infera- Het komt B. en W. voor, dat de deelnemlnz aan de centrale werkverschaffingen in het Noot deiyk deel van deze provincie ook voor het jur 1939 dient te worden voortgezet. Deze uitbrei ding zal meer en meer tot gevolg hebben dat dë centrale werkverschaffing hoofdzaak, de re. meenteiyke werkverschaffing aanvulling wordt Dit is van belang ook omdpt het steeds moel- lyker wordt, geschikte gemeentelyke objecten aan te wyzen. Voor het deelnemen aan centrale v;?: schaffingen zouden B. en W. voorahandt bedrag van f 100.000 op de begrooting Nu de verkoop der Klnderzegels en. Prent briefkaarten la aangevangen, bemerken wy, dat deze nieuwe uitgave voor leder weer een ver rassing geworden is. Vanzelf voor de philatelisten, de verzamelaars, maar niet minder voor de gewone gebruikers! Het vorig Jaar zyn wy geheel verwend geraakt door den pittlgen zegel met den jongenskop van Frans Hals en zeker ook door de fraaie kaar ten van den beroemden illustrator Anton Pieck. Dit jaar verdient zyn werk opnieuw onze be wondering. wy spraken reeds over de fleurige en ryke affiches van Plet Worm. De zegels en kaarten doen daarvoor zeker niet onder. wy kunnen daarmee In binnen- en buiten land voor den dag komen. De kaarten, die zich meer leenen voor be wondering door allen, Hoen het weer best. Wat een gezellige onderwerpen en wat een voorname uitvoering! Het is een lust voor het oog en om ze te bezitten. En niet minder voldoening geeft het zulk een fraaie kaart te verzenden aan vriend of verwant binnen of over onze grenzen, zy zullen allen zonder uitzondering genieten van deze sieriyke echt-Hollandsche schllderytjes. De kaarten, speciaal bestemd voor Kerst- en Nieuwjaarsgroeten, zullen eveneens hun afne mers wel vinden. Eén voorwaarde dient daarby in acht geno men te worden: Uw kaart behoort evenals al uwe overige correspondentie voorzien te zyn van een Weldadigheidspostzegel. Deze verleent juist aan uw gelukwensch een persooniyk cachet en schept door zyn alge meen gebruik een sfeer van warme belangstel ling in het lot van het misdeelde kind. Voor December en Januari zy de leus: Op led’ren brief aan-maag of vrind Behoort een zegel „Voor het kind”. ter heb gedaagd, by wien Ik niet meer dan 6 maanden kan vragen." Nog twyfelde de offi cier, of hy niet verwyzing naar de meervou-- dlge kanfflb zou vragen, maar tenslotte wilde hy, "hoewel hy niet erg veel schuldbesef by verdachte kon vaststellen, met 6 maanden ge vangenisstraf volstaan. De rechter, die zei niet goed uit de houding van verdachte wys te kunnen worden, omdat die volgens hem dan weer te weinig berouw betoonde om het volgende oogenbllk te zeggen, dat hy veel gewetenswroeging had, vond het maar beter, dat de meervoudige kamer de straf zou bepalen, weshalve de zaak' daarheen ver wezen werd. Klasse V. 1 vogel vrye Inzending voor leden: le pr. F. Praat 80 pn.; 2e pr. E. K. Vellinga 73 pn.; 3e pr. P. Voorthuyzen 71 pn.; 4e pr. G. v. Wierlngen 70 pn.; 5e pr. J. N. v. Diepen. L. Stokman 101 (229) punten; C. Plakman 122 (203) punten; K. Kat 118 (234) punten. Totaal 341 (666) punten. Personeele wedstryd eerste Dam 126 (219) punten. Personeele wedstryd tweede klasse Vrienden”: A. Eecen 151 (233) punten. Personeele werstryd tweede klasse: Maat": J. du Burck 107 (206) punten; M. Vlug 123 (93) punten. Personeele wedstryd De Langendyker Kolfbond hield Zondag, in de kolfbaan van den heer Th. Rypef te Zuld- scharwoude, haar vyfden wedstryd. De uitsla gen hiervan waren als vtolgt: Korpswedstryd eerste klasse: „Gezellig Sa menzijn”: G. Mettes 123 (220) punten; D. Rij per 144 280) punten; F. Mulleboom 119 (244) punten. Totaal 386 (753) punten. Korpswedstryd eerste klasse: „Vriendenkring”: T. Kostelijk 106 punten; G. Deutekom 137 (299) punten; G. Hop 149 (385) punten. Totaal 392 (843) punten. Korpswedstryd eerste klasse: „Op Maat”: P. Molenaar 154 (310) punten; C. Berkhout 137 (286) punten; P. Goet 116 (244) punten. To taal 407 840) punten. Korpswedstryd eerste klasse: „Volharding”: P. Langedyk Cz. 131 (278) punten; P. Gelder 147 296) punten; C. Vlug 138 (260) punten. Totaal 416 (844) punten. Korpswedstryd tweede klasse: „Ons Genoe gen": A. Moeyes 119 (181) punten; P. Jes 114 (217) punten; K. Ruiter - ((227) Totaal 235 (626) punten. Korpswedstryd tweede klasse: kring”: G. Langedyk 128 (275) punten; K. Langedyk 122 359) punten; L. Mallekote 116 (215) punten. Totaal 366 753) punten. „Op Maat”: kend hooge kwaliteit, alleen door de d. Welle 87 -- -- (272) punten; J. Leeuwrlk 119 (241) punten. Totaal 337 (793) punten. Korpswedstryd tweede klasse: „Volharding”: antwodrdt het college. Het waren dit Jaar bö Wiggers vorderde de officier, die vond dat er aondere omstandigheden. Een feestweek geven •*- - zal daarin geen verandering brengen. Tegen den aandrang om de kermis af schaffen, plaatsen B. en W. het financieele ar gument. We kunnen de gelden helaas „YT 7 niet missen dat er nog een maand by gedaan werd. Een poging om nog eens op óe demping van het water tusschen de steenen bruggen terug te komen, wordt o, arme heer Nistor I door het college energiek onderdrukt. D. v. B. had met een tweetal even Jeugdige kornuiten de aardigheid uitgehaald, binnen te dringen in een tydejyk onbewoonde villa op Wierlngen, om daar de noodige vernielingen teweeg te brengen en door middel van een aanwezige telefoon verschillende menschen voor de grap op te bellen. De jongeman, die bekende, was al herhaalde keeren door de politie gewaarschuwd op te passen met zyn brutaliteiten, maar zonder resultaat. De heer Wiggers, die ook in dit ge val rappor^erde, vertelde er nog by, dat de jongen voortkwam uit een keurige familie, maar een beetjé bandeloos was en hoewel niet strikt ongehoorzaam zynde, toch heel veel praatjes had tegen iedereen. Voor zyn werk was hy goed. De officier vroeg als straf voor de baldadig heden f 10 of 5 dagen en 3 maanden voorwaar- deiyke gevangenisstraf met 2 Jaar proeftyd en oplegging van byzondere voorwaarden. Het vonnis was overeenkomstig. gasfabriek goed! Ziehier een paar cyfers: In Heerhugowaard zyn thans 335 perceelen aangesloten. In het leveringsgebiea van het voormalige gasbedryf van Winkel en Nieuwe- Nledorp be droeg het hoogere verbnilk in het tijdvak Ja nuari tot en met Sepwnbei- 1938, vergeleken met hetzelfde tydvak In 1937: 12.175 M3. Het aantal aansluitingen bedroeg aldaar op 1 Janu ari 1938 670 en op 1 October 1938 723, een vermeerdering dus van 53. Voor de rest zullen wy de mondelinge debat ten van Donderdag en Vrydag maar afwachten. De garagehouder H. T. J. uit Amsterdam, moest een paar maanden geleden met zyn auto wachten voor de brug te Kolhorn, welke defect was. Nieuwsgierig naar de oorzaak van het mankement was hy met eenige anderen uitge stapt en de brug opgeloopen Dat mocht niet van den sluiswachter, die het publiek gelastte zich van de brug te verwyderen. Volgens den sluiswachter zou J. aan bet bevel niet hebben voldaan en zich handtasteiyk hebben verzet toen de sluiswachter hem met geweld van de brug af - wilde zetten. De garagehouder beweerde tegen den politie rechter, dat de sluiswachter zeer onhebbeiyk was opgetreden, dat hy, verdachte, geheel cor rect was gebleven en dat van handtasteiyk verzet zllnerzyds geen sprake was geweest Om dat alles te bevestigen had verdachte drie ge tuigen A décharge meegebracht. De sluiswachter vertelde het net andersom en zei zelf heel beleefd en k< getreden, maar dat verdachte In was gegaan en zich ruw had verzet, toen hy werd verwyderd De sluisknecht, ook als getuige gehoord, legde echter zeer aarzelende verklaringen af, zoodat de officier maar één werkeiyke getuige over hield. Wyi hy op z’n vingers kon narekenen, dat de drie getuigen A décharge niet bepaald zyn zyde zouden kiezen, vroeg de officier maar gauw vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Verdachte kon zich met zulk een elsch zeer goed vereenlgen en verliet heel content de rechtzaal, toen het vonnis conform was zyn drie getuigen A décharge waren wel niet op getreden. maar als dreigement op den achter grond hadden ze toch hun werk gedaan. Eenigen tyd geleden werd voor de Alkmaar sche rechtbank in kort geding een proces ge voerd door Philips tegen een Helderschen radio-artlkelenhandel, welke Amerikaansche radio-lampen verkocht. De in dat proces als getuige gehoorde radio monteur, P. N„ een van de twee firmanten van de Heldersche zaak, maakte zich toen schuldig aan meineed, door onder eede iets te vertellen, wat niet waar was, om zoodoende het proces In zyn voordeel te doen verloopen Wegens het plegen van meineed had deze radio-monteur zich te verantwoorden. Hy be kende volledig en zou graag een voorwaarde- Ujke straf willen hebben. Daar 13 meineed in omstandigheden als de onderhavige, te erg voor, vocral, omdat, zooals de officier zei. verdachte voor het afleggen van den eed nadrukkeiyk gewezen was op de beteekenis daarvan. „Waar biyvetr we, vroeg de officier, als we zulke dingen ook al voorwaar- deiyk gaan veroordeelen? Er slaat een straf op van ten hoogste zes jaar en verdachte mag nog biy zyn, dat ik hem vooi den poiltierech- a. Tydeiyk leeraar in aan de Handelsschool: W de Jong alhier, werkzaam aan lyk leeraar aan de Handelsavondschooi; 2. J. Ch. Aufenacker te Amsterdam. b. Tydeiyk leeraar in Dultsch aan deisavondschbol: .„,^1 1. H A. van 't Laar, hoofd der Jullanaschooi voor Chr. U.L.O., alhier; irmdeu- 3. P L. Fryters. leeraar aan den R* standshandêlscursus en kweekellng met axw een RX. Jongensschool alhier.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12