ROTTERDAM <Keta&Aaal van den daq EN SCHIPHOL Gereed het voortrekkers voor Sportbetrekkingen eeuwfeest De avonturen van een verkeersagentje f 750.- F 250- alle abonné’s f 750.- HG De man van Iracema TER 4 "8 V r *SO“; p«"- SlTiJES 4^* DINSDAG 13 DECEMBER 1938 De dichter en het meisje D&Duitsche afbreking op het Eeuwfeest-terrein 4141 UIT «- Twee problemen overschaduwen de toekomst der Unie DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL DOOR otfrid von hanstein Heel Zuid-Afrika kampeert AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERDIJK t tan d« van len land op. Desondanks bevindt zich bijna het ge- Ztf vormen een «are stad deze kampen, die R «Ode (Word» vervolgd.) - i in de Britach pater in Nederlandsche orde cht aan t 1 ebt tan 1 1 ebt tan 1 1 abt tan 3Ot abt an x* Te Stevensbeek (gem. Sambeek N.-Br.) Is in het klooster der Paters van het Allerheiligst Sacrament plechtige wüze geprofest Pator Foley, de eerste Engelsche patewtnr orde. Da nieuw geprofeste maakt reeds meer dan twintig laren deel uit van de Engelsche geestelijkheid. Vrouwen Wereld-Unie voor goede internationale verstandhouding LS. JUW ing- id- lit an op oor het Benige erwacht -2). N« -doel is eet Plas taak nu nt Plas arna is ch vele brengt and op gewü- liefde hielp andermaal den eensa- avond heen immers ft ge-, :ht an »t ht an et IOU- s F. am, oet, nen 11de, tot :el, 2; den ler- uld, ider >nd. 1 te Almeida knikte en sprak over zijne veronder stelling aangaande de samenwerking van Thom son met den bedrieger. Een fijn lachje speelde vluchtig om Jenkins' mond. ..Waarschijnlijk hebt u gelijk daar ben ik heelemaal nog niet op gekomen.” „Het is toch buitengewoon opvallend, dat die Thomson nu net toevallig zijn betrekking heeft opgegeven en met onbekende bestemming op reis is.” ..Inderdaad!" Almeida vervolgde: ..gen ding is mij echter nog niet duidelijk. Al nd- ER- bet ag- Zn. Hij self bracht den sultan, die met den groot-vlzier aan tafel zat, de heerlijke gerechten. De sultan vond ae heerlijk en de groot-vlzier, die zag dat de vorst genoot, had er pleister van. Toen Keesie het' kippetje, dampend en geurend opbracht, lachte de groot-vlzier en Keesie lachte mede. De sultan sei niets, maar lachte inwendig. mijn oom vrienden waren. Ik heb betreffende dat punt Iets onjuists met een eed bevestigd en het merkwaardige daarbij is. dat ik toch geen meineed deed." ..Dat begrijp Ik niet!” „Ik geloof, dat er toch iets is, dat boven de letter van de wet uitgaat. Mijn oom Emmerich heeft al zijn vertrouwen op mij gesteld, hij heeft mij niet alleen de zorg van zijn firma op gedragen. maar ook die voor zijn dochter, voor haar naam en haar eer. Voor alles heeft hü haar lot in mijn hand gelegd! U kunt mij al of niet gelooven. maar ik houd van Iracema. Ik heb oom Emmerich er op merkzaam op gemaakt, dat zij niet van mij houdt, maar hij heeft mijn bezwaren afgewezen. Ik ben haar per vliegtuig naar Londen tege moet gereisd en heb haar aanvankelijk slechts uit de verte geobserveerd, terwijl ik informaties aangaande mijn dubbelganger Inwon. Natuurlijk ben ik geen detective en ik kreeg van het huwelijk pas kennis, nadat 1 reeds vol trokken was. Toen Ik wilde reeds geheel van Iracema afzien kreeg ik opeens zekerheid, dat die vent door een scheepaoCDcler herkend was en zeker tijdens den overtoeM ontmaskerd zou worden. Ik kon en mocht Iracema niet waarschuwen. Zü had mij zeker niet geloofd en mijn waarschu wing zou hem alleen maar de gelegenheid geven om te vluchten. gelegen zijn onmiddellijk ten Zuigen van het Voortrekkersmonument, met straten, pleinen, parken, een „feeshuis” en wat al niet meer. Reeds lang voor den datum van sluiting zijn alle kampeerplaatsen besproken, want Iedere Afri kaner wil bü dit grootste feest in de geschiedenis var. Zuld-Afrika aanwezig zijn. En ook in de hotels van Pretoria en Johannesburg zal in de dagen van 13 tot 1* December geen kamer meer te krijgen zün. Bergen werk heeft de Eeuwfeestcommlssie in de laatste maanden verzet. Maar wanneer op 16 December onder de aanwezigheid van geheel het Zuid-Afrikaansche volk de eerste steen van het monument wordt gelegd, zal zjj met voldoe ning op haar werk kunnen terugzien Hoewel natuurlijk het Eeuwfeest op het oogen- blik in het middelpunt der belangstelling staat en een daarmede verband houdende golf van gezond nationalisme over het land gaat, moet men zich toch bezig blijven houden met de twee groote problemen van Zuld-Afrika, dat van de ..arme blanken” en dat van de „naturellen" Wil Zuid-Afrika een goede toekomst tegemoet gaan, dan moet het deze beide vraagstukken oplos sen: dat weet men in Kaapstad even goed als in Pretoria. Johannesburg en Durban. Beide problemen hebben een en dezelfde oorzaak: den veel te snellen groei van de steden. Ook in Zuid- Afiika moest de landbouw de enorm snelle, achter hooge tariefmuren doorgevoerde Indus trieel ontwikkeling betalen; hjj ging achteruit verarmde, terwijl de groote steden met hun mij nen en fabrieken gelijk reusachtige magneten ce menschen naar zich toetrokken. In 1936 stonden in Zuid-Afrika ongeveer 2 millioen blanken tegenover 75 millioen kleur lingen. Van de blanken leefden 14 millioen in eeft vi- oor Oiv tn neer, als een m. door den rug Nadat n *fge- opgeaet. r (1—1). door en een «n desondanks heb ik haar een lieven k®8chrevent haar uitgenoodigd ^zooals er BUDwaM ^~<at haar den tijd. Bij jonge vrouwtjes kun- F»nneer zij hysterisch aangelegd zijn optreden, soms zeer won- .Thomson niet meer bij mij werkzaam Huldig verblijf van hem noch van Robert Seve ring mü bekend Parker.” „Robert Severing en Iracema logeerden samen bü mü kellner beweert Robert zou een man zijn van Zuld-Amerikaansch type jnü niet bekend Seyds Hotel.” „Huwelijk had plaats persoonsbeschrijving niet mogelijk Mansion House Londen." Doctor Almeida knikte hij had zich de in formaties zoo wel ongeveer gedacht. Desondanks was er niets, dat tegen Iracema getuigde, be halve dan die eene verklaring van den kellner. Het was zonder meer duidelijk, dat men noch op den burgerlijken stand, noch in de hotels zich personen herinneren kon, die men slechts vluchtig gezien had. De kellner in het Londen- sche hotel kon natuurlijk omgekocht zijn wel heel vervelend, dat die Thomson nu juist onbe reikbaar was. Er kwam nog een laatste telegram: „De zich noemende Robert Severing was aan boord werd tusschen Lissabon en Madeira als bedrieger ontmaskerd verdere inlichtingen door de regeering verboden kapitein Gray mailboot Queen Victoria.” Doctor Almeida sprong op. Het laatste telegram had uiteindelijk zeker heid gebracht. Desondanks smartte hem de op lossing. Hij dacht na en meende nu het geheel te kunnen overzien. De persoon, die op de een of andere manier een pas op naam van Robert Severing had weten te bemachtigen, had zich te New-York Iracema ingedrongen. Waarschijnlijk waa toekomst van het blanke Afrika wordt door zware zorgen overschaduwd. Mogen wij het land tl) deze gelegenheid, nu het zich opmaakt, het grootste feest zijner geschiedenis te vieren, toe wen.sch en, dat zijn natuurlijke rijkdom het mo- geljjk maakt, de waardigheid van het blanke ras te handhaven en gelijktijdig het naturellen vraagstuk op een gezonde wijze op te lossen. „Zoo is nu eenmaal het leven,” dacht hij. En terwijl de belde gelukkige menschen naar het station reden cm hun huwelijksreis naar het zonnige Zuiden aan te vangen, vluchtte Alfred naar de eenzame tuinbank, welke vroeger Ma rietta's lievelingsplaats geweest was. t Was hem vreeselük te moede. „Arme, arme lieveling," mompelde hij. „Wat een offer heeft zü moeten brengen....” vallen, niet alleen bulten Nederland, leert, een «eer pijnlijk karakter, en breken zeker meer af dan de sportieve ontmoeting op zichzelf opbouwt. Men heeft, nu eenmaal niet alleen te doen met de tweeëntwintig voetballers, maar met een menigte van vele duizenden heele, maar vaak ook halve sportliefhebbers; en men heeft ook te doen met de tegenwoordige Infiltratie van de sport met nationalistisch^ sentimenten, waardoor de zegepraal van een voetbalteam als een nationale zaak wordt beschouwd en elke rechte of scheeve trap als een natio nale uiting wordt toegejuicht of uitgefloten een hypertrophie, of beter een degene ratie van de eigenlijke sporteer. Het verbod van burgemeester Oud was niet onsportief, maar voorkwam een mo gelijk déraillement van de sport in de politiek. In de verklaring van de beslissing van verliefd gemaakt. Volgens de foto moet het een knappe vent zijn. Ze hebben elkaar in Londen ontmoet. Het lijkt zeer aannemelijk, dat de brief van haar vader en de verklaring van Thomson aangaande het testament Iracema er toe gebracht hebben in Londen den man, dien zij voor Robert Severing hield, te trouwen. Maar u was ook in Londen en hebt gezworen, dat u Iracema getrouwd hebt. Desondanks bent u met een vliegtuig naar huls gekomen en hebt geduld, dat Iracema met den ander samen per zelfde boot naar Lissabon kwam. Dat iazacht gezegd heel vreemd. Jenkins zag Almeida rustig aan. „U hebt gelijk, ik heb een valaohe verklaring af gelegd.” Almeida sprong op. Desondanks bleef Jenkins volmaakt kalm. .Hoor mij eens rustig aan. waarde ouden vriend zoo mag ik u wel noemen omdat u an En hij kookte, alsof hij zijn leven lang voor het fornuis had gestaan. HU maakte flensjes met confituren, bakte een kipje goudgeel en hij genoot zelf van de heerlijke geuren, die in de keuken opstegen. Hjj was nu gekleed als een kok, terwijl hij zijn uniform aan den kapstok had opgehangen. Aan zijn zijde, aan een gordel, hing een prachtig mes, om het vieeech te kun nen snijden. tot 1936 van 1.080 000 tot ongeveer 3.000.000 steeg, groeiden de groote steden van 359.000 tot 900.000; de groote steden zijn dus veel sneller gegroeid dan de totale bevolking, d vi, de sto- De vice-presidente van de „Union mondiale de la femme pour la Concorde Internationale” beeft een onderhoud gehad met verschillende onderteekenaars van den oproep tot geestelij ke en moreele herbewapening. De opzet van de Union beantwoordt geheel aan de bedoeling van den oproep. In het kort samengevat is haar werk als volgt: opsluiten. Zij moet gasui dansen en aan vroo- lijke avondjes deelneme^.” Dat trof nu Juist goed. Zij was inmiddels acht tien jaren oud geworden en voor haar verjaar dag had zü een nieuwe avondjapon gekregen, die in de kast hing en die slechts op het aan trekken wachtte. Maar zü was toch niet zelf standig genoeg, om zonder Alfred's toestemming te gaan. Hü had er niets op tegen, scheen het wel. „Veel plezier" wenschto hü haar zelfs nog toe. Zü amuseerde zich uitstekend. Na al die rus tige avondwandelingen deed een weinig afwis seling van muziek, dans en vroolükheld haar goed. zelfs bet lawaai en al dat geroezemoes werkte als een ‘verfrissebende drank. „Het was er erg prettig!” zei ae later tegen Alfred, „maar ik heb toch den geheelen avond een verlangen naar jou gehad." Het was lief van haar, dat zü dat gezegd had Het algetneene antwoord van den Rljks- sportleider op het incldenteele besluit van den Burgemeester van Rotterdam la Jan ook even ongegrond als onvruchtbaar. Wij vreezen met de „N.R.Crt.” dat men zich in Duitschland teveel Inspireert op de uitingen van het dagblad der Nederland sche nationaalsocialisten, dab echter even min het Nederlandsch nationaal gevoel als de beproefde Nederlandsche sportiviteit weerspiegelt. eerder toe bereid, echten Robert niet zoo heb- Iracema zelf verhaald Het D.N.B. verklaart, dat de afbreking niet het gevolg is van het Rotterdamsche verbod op zichzelf, maar haar oorzaak heef in „het feit, dat achter burgemeester Oud de tendenz van toonaangevende krin gen staat: het gebied van de sport, dat an ders voor de volken als een brug der naties gerespecteerd wordt, in eenzijdige politieke opvattingen te betrekken.” En verder heet het, dat „de burgemees ter van Rotterdam zich tot werktuig van belangenpolltiek laat maken....” Voor deze stelling ontbreekt elk bewijs. Ieder Nederlander heeft in de beslissing van burgemeester Oud een voorzlchtlg- heidsmaatregel gezien en bijna allen hebben dit ook gewaardeerd om inciden ten en demonstraties van politieken aard bij gelegenheid van een sportwedstrijd t» voorkomen. De burgemeester was dus geen werktuig van eenige politiek, maar wilde juist voor komen, dat de sportwedstrijd aanleiding tot politieke demonstraties werd, waartoe in de gegeven omstandigheden gevaar aan wezig was. Dergelijke demonstraties zijn door politie-toezicht niet te verhinderen; De ontwikkeling van de geestelijke en moree le krachten, die een tegenweer kunnen vor men tegen de vele krachten in de ziel van bet individu, welke den wereldvrede bedreigen. De belangstelling te wekken van allen, die nog niet overtuigd zün, dat het een heilige plicht is om persoonlijk in deze richting te werken. Hiertoe wil de Union kleine studiegroepen vor men, de jeugd in deze richting heljjen be ïnvloeden en verspetdlng bevorderen van al hetgeen door anderen is gedaan. Y"\e verklaring van het „Deutsche J Nachrichtenbüro” over de afbreking van de sportbetrekkingen tusschen Nederland en Duitschland vraagt óm eenig commentaar. echtste van het land staat den 65 millioen ne gers ter beschikking, zeven achtsten behooren aan de 700 000 blanken. Geen wonder, dat de Inboorlingen-gebieden ten deele verschrikkelük overbevolkt zün en hun bewoners niet meer kunnen voeden. De regee ring koopt op het oogenblik bezittingen van blanken terug om daarmede de inboorlingen- gebieden te vergrooten. een langzaam en kost baar proces, dat met de snelle vermeerdering der zwarte bevolking geenszins gelüken tred vermag te houden. Bovendien ondervindt de regeering weinig steun van de rijke industrie, die er be lang bü heeft, dat er een druk op de negen wordt uitgeoefend, opdat zü in de münen en steden tegen lage'loonen blijven werken. Daar mede houdt ook het uiterst bedenkelüke ver- schünsei verband, dat de zwarte bevolking der steden nog sterker toeneemt dan de blanke. Terwül het zwarte proletariaat der steden steeds sneller groeit, ontstaat op het land, het verwaarloosde platteland, een breede laag on bemiddelde blanken, de „arme blanken” 300.000 van dergelüke verarmde menscheil telt men op het oogenblik reeds in -de Unie. De regeering heeft reeds velerlei pogingen in bet werk gesteld om hier hulp te verschaffen; tet nog toe echter zonder veel succes. Steun in den vorm van geldelüke subsidies maakt de zaak nog erger. Deze menschen zün te onontwikkeld om gelüken tred met de modemiseering van den landbouw te kunnen houden. Lichamelüke ar beid wordt veracht; dat is de taak der Kaffers. De voeding is slecht en onvoldoende; licha melijke en geestelüke degeneratie zün daarvan het gevolg Het percentage minder begaafden is dubbel zoo hoog als onder de overige blanke be volking. Velen van hen denken er zelfs niet meer aan in hun onderhoud te voorzien. Zü zün aangewezen op steun van den staat en de par ticuliere weldadigheid. Zoo staat men dus voor het feit, dat in een zoo rük land als de Unie büna een vierde deel der bevolking van aalmoezen moet leven. De zü uitstaan kon. ben toegedragen had. Neen iets klopte er toch ook weer niet Jenkins had bezworen, dat hüzelf Iracema in Londen getrouwd had en toen alleen per vlieg tuig naar Lissabon was teruggekeerd. Dat klopte weer met de verklaring van den kellner van het hotel. In elk geval was de ander toen op het schip gebleven en als bedrieger ontmaskerd. Almeida ging weer naar Jenkink. .Jk heb deze informaties ontvangen.” Jenkins bekeek ze rustig. .Natuurlijk ae konden niet anders uitval len!" hü van plan geweest geld van haar te vragen, maar het verschünen van het echtpaar Hos band had dit ónmogelijk gemaakt. De nu merkwaardigerwijze verdwenen Thom son was zün vriend. Was in elk geval ook een man met een verleden. Toen hü toevallig op Madeira was, had de oude Severing hem laten l-nnw«l en zün testament gedicteerd. Thomson had daarop zün plan gevormd. Hü wist blük- baar.waar de persoon met den gestolen pas op naam van Robert Severing zich ophield, keerde naar Engeland terug en haalde den man van de .J-titzow" af. Hü schond de notarieele geheim houding en wekte den valschen Robert op mis bruik te maken van de ontwakende liefde varaljiet andere wel. Die kerel heeft Iracema op zich inwoners van Kaapstad van 106 000 tot 171.000. land In handen van blanken. Slechts een van Durban van 35.000 tot 95.000 en van Jo- harnesburg zelfs van 83.000 tot 254.000. Terwül de totale blanke bevolking van 1904 ■a r st een wazigen blik keek Alfred de we- I y 1 reld in en bedekte de nuchtere werkelüa- x T A held met een gouden fantasie, wat een be scheiden schadeloosstelling was voor het vele, dat het leven hem nog steeds had onthouden Eens had hü een meisje leeren kennen, een meisje dat pas hur zeventienden verjaardag gevierd had en dat. als een vrü algemeen ken merk van dezen leeftüd. niets liever wenschte ingen op te zeggen. Anders zou men dan met een dichter kennis te maken. Die sou haar zeer seker beter begrijpen dan al die an dere menschen om haar heen. Daarin vergiste zü zich inderdaad niet; het werd een aardige tüd voor hen beiden. „Zü passen goed bü elkander," zelden de men schen en meenden dit eeriük zonder afgunst. Wan' wat kan een niet te knap meisje beter verwachten dan iemand, die weliswaar niets be zit. maar die het oprecht meent? „Wat ben je mooi!” sei hü eens op een van hun eindelooae wandelingen. Hü was de eerste, die haar dit zei. Tot nu toe had nooit iemand dit opgemerkt en zü zelf wist het wel t aller minst Zü lachte ongeloovlg. En ook toen hü het nog eens herhaalde, schudde zü slechts haar hoofd. Maar toch Is het met vrouwen een feit, dat, wanneer men haar eenige malen zegt, dat zü mooi zün en een weinig moed inspreekt, haar schoonheid ook werkelük gaat ontluiken Dan worden zü dikwüls zoo mooi, dat zü met een handomdraai een man het hoofd op hol kun nen brengen. „Die verandering is haast niet te gelooven," zeiden de menschen. Alleen de dichter merkte van dezen ommekeer niets In zün oogen was Marietta nooit anders geweest. In betrekkelük korten tüd kwamen nu van alle kanten aanbidders opdagen, die haar met complimenten overlaadden. „Zoo’n mooi meisje,” zeiden ze „mag zich niet de steden en slechts 0.7 millioen op het tand, den zuigen steeds sterker de menschen van het Van 1904 tot 1936 groeide het aantal blanke ,3Cün vrouw en ik den zich voor Robert Seve ring uitgevonden persoon na de tennismatch vluchtig gezien was armelük gekleed ver legen kunnen niets aangaande zün identiteit verklaren Hoaband. „Volgens pm Robert Severing overtocht van New-York Engeland als werkend passa gier dertig Juli afgemonsterd verder niets bekend - kapitein Winter Mailboot JMr sow.” Ml Steeds zeldzamer werden de avonden, welke zü voor hem vrü bad En zelfs was zü op Beke ren dag. dat sü met Alfred afgesproken bad. op 't allerlaatste oogenblik door een büzonder aan trekkelijke uitnoodiging verhinderd. Alfred voel- - de zich juist dien dag wat eenzaam en verlaten en probeerde voor de eerste maal haar terug te houden Zü wilde echter absoluut gaan, maar hem toch ook met krenken Een vrouw is echter di plomatiek genoeg, om zelfs in wen moetltfke aan gelegenheid een bevredigenden uitweg te vinden. „Ik houd te veel van je,” sei ze ,en ben ont zettend treurig, dat wü nog steeds niet aan trouwen kunnen denken. Daarom alleen vlucht Ik naar die voor mü zoo vreemde wereld, naar- dat lawaai, dat mü soms verdooft." Ja, dat zag hü In. Die bekentenis van hem over men Hü was niet in staat haar iets te bieden. Voor haar was het echter geenszins een een zame avond. HU bracht een oplossing, welke zü reeds lang had verwacht, een aanzoek, dat haar oneindig gelukkig maakte. En hü was ook werkelük een keurige jongeman, van rijke fa milie. die een zeer goede positie had en spoedig zou kunnen trouwen. De jongelui waren al van af het eerste oogenblik op elkander verliefd ge worden en nu ook de ouders hun toestemming hadden gegeven, was alles In de beste orde. „Schoonheid en rükdom." zeiden de menschen, „gaan uitstekend samen.” Alleen met Alfred moest de zaak eerst in orde worden gemaakt. ,4e weet." zei ze tegen hem, „dat mün hart alleen jou toebehoort maar ik moet mü opofferen. Wü zün arm. mün moeder is met gezond, zü heeft dringend behoefte aan ver sterkende middelen en aan een kostbare rust kuur...." In de vele gesprekken met hem had zü ge leerd. hoe voorzichtig men met een dichter moet omgaan, om geen onheil te stichten. Daar om herhaalde sü deze leugen nogmaals als af scheid. Dat sou hem helpen over zün verdriet heen te komen. ^Ie weet, dat mün hart alleen aan jou be hoort....” Het werd een prachtige bruiloft, vele men schen kwamen toegestroomd, om het jonge paar te zien. Ook Alfred was ergens in een verborgen hoekje getuige'van het feest. zei de bruidegom. Ja" sei de bruid. Haar stem trilde. Het was dezelfde stem, welke tegen Altrad had gezegd: ^Je weet, dat mün hart alleen aan jou toebeboort. overkwam haar dat gevoel van druk- ’«-latenheid. Verdriet over den dood 2*?*1 vaders en vooral ook verlangen naar maakte zich van haar meester. was Robert? Hoe kon hü zoo opeens »erdwünen. Hü, die met een enkel alles oqfzou kunnen helderen. Even kwam wn gevoel van twüfel haar hart binnen slui- Maar met afschuw schudde zü het van af, met schaamte. Zü geloofde aan hem, wuae »an hem blüven gelooven. y«ee dagen tater. Auneida had met Jenkins gesproken. T*?* Jonge vrouw met rast!’ •T™* had het hoofd geschud, ik haar dan wat?” kT?iL.T<tePtt my’ behande,t E—uum toekomt --- V411 ^eet ik wat er allemaal gebeurd is?” (Van een büaonderen correspondent) PRETORIA, December Aan de voorbereidingen voor het Voortrek- kera-Eeuwfeest is thans de laatste hand gelegd. De „ossewaens” naderen langzaam maar zeker hun doel. De fakkel, die van het Jan-van-Riebeek-monument door athleten naar bet eeuwfeest-terrein bü Pretoria wordt gebracht, bevindt zich onderweg. En op het Eeuwfeest-terrein zelf, dat is gelegen aan den hoofdweg van Johannesburg naar Pretoria, zün de dertien kampen, alle ge noemd naar bekende Voortrekkers, reeds al- gebakend. de plaatsen voor de kampvuren in gereedheid gebracht en provisorische po litieposten, postkantoren, inlichtingenbu- .reaux, alsmede een station verrezen. Hier Vullen van 13 tot 16 December de duizenden Afrikaners kampeeren, die aanwezig willen biin bü de eerste-steenlegging van het enorme Voortrekkersmonument en de an- “aen feestelükheden ter gelegenheid van het Eeuwfeest. den Rljkssportlelder daarentegen jZiullt een logische misvatting. Niet alleen^rondt zij zich op volkomen willekeurige bewe ringen omtrent- zekere kringen, die „zich achter de persoon van den burgemeester van Rotterdam verbergen”, maar ook op' grond van die beweringen is zijn besluit tot afbreking der sportbetrekkingen niet redelijk te noemen. Indien het Inderdaad een taak van de sport is, op nlet-polltiek terrein bruggen tusschen de naties te bou wen, dan kan de aanwezigheid van .jekerc I kringen" gegn reden zijn, om de sportieve betrekkii alleen bruggen kunnen bouwen, waar geen water is! - minister van Waterstaat M *ün Memorle van Antwoord aan 1 Y Tweede Kamer inzake de kwestie I vsn het centraal vliegveld opnieuw heeft I blijk gegeven door de kracht der argmnen- ten ten gunste van Schiphol te zijn over- I tuigd komt van enkele kanten een optner- I gelijke reactie los. Toen de kwestie van het I centrale vliegveld werd gesteld, was het I nationaal belang, dat hiermee zou gemoeid I zijn, de voornaamste drijfveer der voor- I standers. Thans echter, nu blijkt, dat dit I nationaal belang ook met de bestemming I van Schiphol tot centrale vlieghaven veilig I wordt geacht, openbaart zich een ontstem- II ming, die geheel andere gronden heeft. Het algemeen belang van een centraal vliegveld blijkt nJ- voor sommige van de vroegere voorstanders ineens minder te spreken/ wanneer dit algemeen belang samenvalt met het belang van Amsterdam. Duidelük spreekt dit uit een kolommen- lang artikel, dat „de Maasbode" wijdt aan I zwenking van minister Van Buuren” en I waarvan de schrijver, mr. L. J van der Valk, I nogmaals komt betoogen, dat een nieuw te I vestigen centraal vliegveld te Leiderdorp of Bodegraven ideaal Is, maar dat de op luttele I kilometers verder gelegen schitterend ge- I outilleerde luchthaven Schiphol daartoe I nooit kan dienen. I Al de bekende en honderdmaal met feiten I tn cijfers weerlegde argumenten worden I nogmaals te berde gebracht, maar tenslotte I blijkt dan wat het meest klemt en waarom I jt» Maasbode” met zooveel woorden ten I aanval trekt: Rotterdam kan niet berusten in een nationale luchthaven, op Amster- I damsch initiatief en Amsterdamsche tradi tie gebouwd; het wil liever een kapitaal ver- I ipild zien, om enkele kilometers dichterbij, I ergens midden in het land, een vliegveld tan te leggen, dat met passer en duimstok berekend Inderdaad „centraal” gelegen is. Precies uitgemeten zou dit Alphen móeten ijjn, maar men heeft het van den beginne af nu eenmaal op Leiderdorp gehoude^ In Leiderdorp, zoo zegt het Rotterdam- Kbe blad, zou Rotterdam feitelijk zijn I eigen luchthaven hebben gekregen, doch die I Ml het nooit kunnen aanvaarden in het ten zijnen opzicht geheel excentrisch gelegen I Schiphol. Met andere wooRien: Rotterdam wil zijn belang inschakelen in het algemeen belang, zoolang dit algemeen belang echter niet samenvalt met dat van Amsterdam. Ha luchtig daarbij verder geredeneerd wordt, blijkt wel uit de opmerking, „dat de reeds in Schiphol geïnvesteerde kapita len geenszins als verloren behoeven te worden afgeschreven, omdat bü de verdere ontwikkeling van de luchtvaart voor dat 1 vliegveld zonder twüfel een andere bestem - ming te vinden zal zün?’ Welke bestemming dat wel zal wezen, wordt ons helaas niet nader meegedeeld. Wü kunnen er ons zlechts één voorstellen, nJ. een bezienswaar digheid voor de bultenlandsche toeristen, zü hebben, zooals de ervaring van vele ge- die er zich over kunnen verbazen en ver maken, dat de Chineezen yan Europa een der beste luchthavens ter wéreld bulten ge bruik stellen om eenige kilometers verder een nieuwe te gaan bouwen, alleen omdat de afstandverdeeling dan „eerlüker” is. Wordt dit niet bü Schildburg en Kam pen af! Nog duidelijker bHjkt waar de schoen «ringt, als wü zien hoe „de Maasbode” prompt een zure ontboezeming van de Haagsche „Avondpost” citeert, waarin Rot terdam met zün „zooveel rustiger, beschei- der en eenvoudiger optreden" tot het slachtoffer wordt verklaard van de Amster damsche .Agitatie”. Passages als „de hoofd- stad heeft altijd de neiging zich sterk boven de rest van Nederland te verheffen” en -het besef van superioriteit, dat dikwüls soo hinderlijk is in het Amsterdamsche op- treden”, zün slechts onvriendelükheden, dk geen argumenten kunnen vervangen. Men schrijft er echter niet bü, dat Rot terdam bü deze heele aangelegenheid alleen te winnen en weinig te verliezen had, ter- «tjl Amsterdam, welks kapitale luchthaven op het spel stond, toch zeker recht had met deugdelijke argumenten en warm gevoel te terdedlgen, wat het ten bate der nationale behtvaart in Schiphol had opgebouwd. Wat verder de beschouwing in „de Avond post" betreft: het is toch wel erg naïef om te veronderstellendat de Regeering ge wricht zou zün voor „de -rumoerige Am en zü herhaalde dit gezegde In het vervolg lede ren keer, als sü naar een feestje ging. Zoo waren alle partüen tevreden: de dansers verheugden zich, omdat Marietta soo goed kon dansen en Alfred rierd voor zün eenzame avon den alleen reeds dóór het bewustzün, dat Ma rietta naar hem verlangde, schadeloos gesteld. „Het is ook begrüpelük," zelden de menschen, „dat zoo’n aardig ding niet bü zoo’n armen slobber kan blüven.” deriüke. Wanneer daar dan nog een groot ver driet bijkomt, zooals in dit geval door het over lijden van den vader is het natuurlijk niet uit gesloten, dat wü hier voor zoo’n geval staan.” „We zouden dus een dokter moeten raad plegen?” ,j)aar zou ik voorloopig ook nog even mee wachten. Ik zal uiterst zorgvuldig al die pimten nagaan, die Iracema mü heeft opgegeven. Daarbü keek hü Jenkins zeer scherp en vor- schend aan. „Uitstekend, dat is uitstekend!" "wanneer ik dan over de informaties zou be schikken en deze zouden niet in overeenstem ming zün met haar voorstelling van zaken, zal ik haar vaderlük op de hoogte brengen, en ik hoop, dat dan alles in orde zal komen.” Doctor Almeida was terug, en zat op zün studeerkamer. Nu hü Jenkins gesproken had. wm hü vast overtuigd. Deze man trad soo be slist op, en had zoo iets warms in zün stem, wanneer hü over Iracema sprak. Spoedig kwam een groot aantal telegrammen binnen. Antwoord op de door hem gestelde vragen. het meisje voor hem en haar tot een huwelük met hem te bewegen. Iracema was daar te omdat zü Jenkins, den Alles kou zich juist als Merdamsche actie met een pfc-nic op Schiphol en liedjes van Cllnge Doorenbos op muziek van wü-weten-het-nlet-meer.” Er rijn afdoende argumenten genoeg aan gevoerd vóór Schiphol en tegen Leiderdorp en dat de Regeering zich daartoe heeft laten overtuigen en van een aanvankelük ingenomen standpunt Is teruggekomen, strekt haar slechts tot eer. De Haagsche houding In deze heele kwes tie Is trouwens zeer merkwaardig. Prof. Brugmans herinnert er in zün brochure over de vllegveldkwestle zeer terecht aan, hoe het Haagsche gemeentebestuur voor enkele jaren een propaganda-geschrift uitgaf, waarin o.m. het volgende te lezen staat: „dit perfecte wegenstelsel maakt het mogelük om de centrale Nederlandsche luchthaven Schiphol bü Amsterdam, welke tot de grootste en drukst bezochte van Europa behoort, In minder dan drie kwar tier te bereiken. Op deze wüze heeft Den Haag, de stad waar de K.L.M. haar hoofd zetel vestigde, vlot contact met het Inter nationale luchtverkeer.” Het nationale belang is Inderdaad met Schiphol als vlieghaven uitstekend gediend. En wanneer Amsterdam zich over deze be slissing verheugt, Is dat niet, om zich boven de andere groote steden te verheffen, maar omdat het zün dienst aan het nationale belang erkend riet en kan voortzetten 'bPMvT,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19