N NORTH STATE VERACHTELIJKE DEMAGOGIE - 5 i MA TCH TUSSCHEN EUWE EN BOTWINNIK? Kerkelijk leven f DINSDAG 13 DECEMBER 1938 r inrnn» DOODELIJKE VAL sik* WAARSCHUWING FRAUDULEUZE INVOER UIT DE STAATSCOURANT Bnrgemeeeter VEERTIG JAAR JN EEN AUTO NIEUWE GEMEENSCHAP n BENOEMINGEN DE ABDIJ TE MIDDELBURG Lezingen ten paleize De brandstichting te Schiedam DE PRIJSVRAAG VOOR HET KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Reiger-bemanning te Johannesburg In verband met de komende Oranjefeesten te Scheveningen Hedenavond tweede K.R.O. uitzending HOOGERE OPBRENGST VOOR HARING POLITIE-AGENT EN WAPENSTOK Droeve gevolgen van vroolijken avond De Indische reis van pater Borromaeus Ondeugdelijk voedsel gebruikt c. VRAGEN OVER EVENTUE KERSTINZAMELING Qmerican Een handdruk per advertentie Maandagavond omstreeks half zes wilde d.e er K Doodelijk ongeval Hooge Raad legt 6.000 boete op en doch 35x4, pi* ir« In het Aartsbisdom ctM De patroon verkeerde in finan- cieele moeilijkheden Ida la cem. bur. eenU pen- eden- M Jubilé-tentoonitelling van Engle- bert’s automobielbedrijf ■j Timmerman te Blaricum omgekomen i ook -30 In 4, in- »-n Tijd I De Gril dagen, 1 bovendli gen, doch niettemin nog zeer vltaien reiziger heel wat inspanning gevergd, zoodat h(J eigen lijk ook te vermoeid was om gedetailleerd zijn Garagehouder bij het aan wal gaan uitgegleden De Regeering heeft twee winkels, gelegen aan de Burgh te Middelburg en grenzende aan de Abdij, aangekocht. Thans is het Rijk, met uit sondering van het hotel Abdij, ei gena sr van bet geheele gebouwencomplex, Autobestuurder voor het Haagse he gerechtshof Maandagavond heeft dr. Euwe op uitnoodi- glng van de vereenlging Rotterdamache Sportpers" in hotel Bristol te Rotterdam een causerie gehouden over de resultaten van het onlangs gehouden A.VB.O.-tournooi. eres- 1. ertte A Tien partijen zouden in Neder land en tien in Rusland gespeeld worden 84— vrij- tai. 1 set i-a, 10x81, den rixen nt k 47. -u: 4 4» r be- -38: i dit uden ■door aak» xan- 1 e. Het NB.B. Tweede Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg heeft aan den minister van Alge- meene Zaken, voorzitter van den Raad van Mi nisters. gevraagd, of deze bereid ia een alge meene Kerstinzamellng te laten houden. Costuums van een eeuw geleden en jongelieden met baarden Mag hij in burger, buiten dienst en in een andere gemeente dat wapen dragen? I Met het prinselijk paar was een vijftigtal genoodigden aanwezig „Uw lezing voor de Loge te. Batavia was wel een unieke gebeurtenis. Hoe was het daar?" „Prachtig. Een schitterende geest, en weer de zelfde goede wil.” „Heeft u ook nog persoonlijk contact gehad met de menschen die naar u kwamen luisteren?” „Zeer veel. En steeds heb ik daarbij de beste ervaringen opgedaan. Misschien, dat ik in mijn laatste toespraak op Java Dinsdagavond te Meester Cornells nog het een en ander zal zeggen over mijn persoonlijke indrukken.' Mis schien ook, zal ik er later nog eens over spreken voor de radio, voor de Phohl b.v. Later als ik in een rustiger sfeer alles» verwerkt en vastge legd zal hebben. De burgemeester van Soest vestigt nogmaals de aandacht op zijn waarschuwing van het vo- Ige jaar, waarbij aan belanghebbenden ernstig in overweging werd, gegevens, alvorens een over eenkomst aan te gaan met het Administratie kantoor voor aflosbare waarden (ook wel ge naamd Nationaal Kantoor voor Staats-Premie- aandeelen), waarvan 1 kantoor thans gevestigd is te Soest, Hartmanlaan 45, speciaal hun aan dacht te wijden aan de voorwaarden, waaronder die overeenkomst gesloten zal worden, en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gelden wordt verkregen. aan het aan mevr. De te hulp geroepen geneesheer, dr. Keeman, kon slechts den dood constateeren. Hét slacht offer bleek den rug wervel gebroken te hebben Een tragische bijzonderheid dat het slacht offer Maandagmorgen nog gestempeld had en na dezen plicht vervuld te hebben den heer Schram tegen kwam, die hem 's middags aan het genoemde werk zette. De man Iaat een vrouw en twee kinderen achter. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje van het St. Jansziekenhuis te Laren vervoerd. zien had, met de vraag: „Is er soms brand bij jullie?" De expedltieknecht antwoordde, dat hij den generator had aangezet en dat daardoor het lichtschijnsel werd veroorzaakt. E. ging daarop verder. Op den avond van den brand heeft de politie om half negen den firmant H. O. J. op het bu reau ontboden om nadere Inlichtingen te ver strekken. Intusschen werden ook de expeditfe- knecht J. 8. en de 54-jarige machinist D. van der V. opgespoord en aan eep verhoor onder worpen. In eerste Instantie bleek, dat hun ver klaringen nogal eens met elkaar in tegenspraak waren, en toen de politie dieper op de zaak inging, vielen zü door de mand. De mannen bekenden, dat de patroon des mid dags tegen zijn arbeiders had gezegd: „Als jullie den boel in brand steekt, kunnen jullie bij mij blijven. Anders dreigt werkloosheid, want ik kan niet meer voort." Hierop had hij den molen ver laten. Daarna hebben de belde arbeiders, volgens hun verklaringen, toebereidselen gemaakt om den molen in brand te steken. Zü haalden bus ten petroleum van beneden en goten deze uit over de ongeveer 35 ton op den eersten zolder liggende pindadoppen. De bussen zijn later te ruggevonden. Om half zes ging de brand erin en verliet het tweetal den molen. Hierin heeft hü os. medegedeeld, dat hü Donderdag as. in een bijeenkomst van het Euwe-comlté een voorstel zal doen tot bet <*- ganlseeren van een ontmoeting tusschen hem en Botwinnlk. Deze wedstrijd sou dan uit twin tig partijen bestaan, waarvan hij er tien in Rustand en tien in Nederland wil spelen. Geldige oplossing met enkele ver melding van het slagwoord In alle kringen een ontvankelijk gehoor, dat van goeden wil was Op 31 September van het vorig jaar kwam M. J. M. van L. per vrachtauto uit België by Nispen ons land binnen. Op de vraag van den douane-beambte bij den tolboom, of Van L. iets had aan te geven, antwoordde deze: „Ja, een haas". Gebruik makend van zijn bevoegdheid om voor kleine artikelen vrijstelling te verleenen. achtte de ontvanger geen document en geen betaling van invoerrecht hiervoor noodig. Inmiddels stelden douane-ambtenaren een visitatie in, waarbij zü zelf den auto binnen het Nederlandsche gebied brachten en toen bleek, dat onder een dekzeil op den vrachtauto een groots partij ongezegeld sigarettenpapier ver borgen lag. in totaal 30.000 boekjes, waarvan de waarde f 593.— was. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch de politierechter ontsloeg den betrokkene van Na de schitterende ontvangst, welks de „Reiger” Zondag te Pretoria en Johannesburg te beurt is gevallen, had Maandag de bijzon dere verwelkoming plaats der bemanning. Het Voortrekkers-comité, waaraan de voorberei ding is toevertrouwd van de feestelijkheden, die bü de viering van Dingaansdag sullen plaats vinden, had haar voor een receptie ultgenoodigd. Honderden belangstellenden, waaronder tal van autoriteiten, gaven van hun belangstelling blijk. De leden van het comité waren gekleed in het oude voortrekkerscostuum, de dames met lange Japonnen en hoeden uit den tijd van den Orooten Trek, de heeren met wijde broeken en gebloemde vesten, terwijl zij. zooals dit op t oogenbllk onder de Zuld-Afrlkaanach'e jonge lieden gebruik is, den baard hadden laten groeien om ook in hun ulterlük de gelijkenis met hun voorvaderen zoo ver mogelijk door te voeren. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels verzoekt ons mededee- ling van het volgende? De prijsvraag voor het kind, die onder den titel „Ronde door Nederland” in de bladen is verschenen, kan geldig worden opgelost door de enkele vermelding van het slagwoord. Zaterdagmiddag was de 73-jarige A. J. Braad te Ossenzijl in de gemeente Oldemarkt bezig met het schoonmaken van zijn punter, liggende in het vaarwater „de Oudeweg”, vóór zijn woning, toen het motorschip van schipper Zoer naderde. Dit schip, een zwaar geladen zol derschuit, bleek in het nauwe vaarwater moeilijk bestuurbaar te zijn en begon uit het roer te loopen. De schipper, die een aanvaring vreesde, riep Braad toe den punter te verlaten. Braad wilde echter nog een aanvaring voorkomen door den punter te verhalen. Dit werd hem nood lottig. Met groote kracht liep 't motorschip op den punter, die daardoor kantelde, met het ge volg, dat Braad bekneld geraakte tusschen het schip, den punter en den wal. Door ijlings toe geschoten hulp werd hij uit zijn benarde positie verlost, waarna bleek, dat hü zware verwondin gen aan armen en beenen benevens inwendige kneuzingen had opgeloopen. Onmlddellük werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch dit mocht niet meer baten. Braad is in den avond aan de bekomen verwondingen overleden. Nu de bekende redenaar pater Borromaeus de Oreeve van de orde der Franciskaner Minder broeders op het punt staat Java te verlaten, al dus schrijft Aneta/ANJ». d.d. Dec. uit Ba tavia, om na een reis over Sumatra de terug reis naar Nederland te aanvaarden, heeft een redacteur van ..Aneta" den gewjjden spreker ver zocht, iets mede te deelen van de indrukken, die hjj van zijn reis over Java en zijn verblijf op dit eiland heeft opgedaan. Met 14 December is benoAnd tot burge meester der gemeente Hellevoetsluis: C. J. van Bommel. De heer Van Bommel is le ambtenaar tas secretarie en tevens gemeer.te-ontvanger van Hellevoetsluis. Ook is hjj ontvanger der gemeente Nleuw- Helvoet Scheikundigen suikeraccyns - De minister van Financiën heeft met 1 Ja nuari 1939 aan prof. dr. A. F. Holleman te Bloemendaal. oud-hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, op verzoek, eervol ontslag verleend als voorzittend lid van de-commissie van scheikundigen voor den sui- 'keraccüns, met dankbetuiging. Voorts is benoemd tot voorzittend Ud van deze commissie prof. dr. N. Schoor), te Utrecht, hoogleeraar aan de universiteit aldaar, thans plaatsvervangend voorzittend Ud. ed tot plaats vervangend Ud dr. T. van der Linden te 's Qra- venhage. oud-advteeur van de N.V. Handels- vereenlgtng Amsterdam, te Amsterdam. De verdediger, mr. J. L. J. van Mechelen te Gouda, zelde, dat verdachte als veehouder dagelijks in cafés komt en veel drinkt. Het kwantum, dat hij dien avond op had. was niet buitengewoon groot. Voorts meende pleiter, dat het mogelijk is geweest, dat degene, die naast verdachte hoeft gezeten een plotselinge beweging aan het stuur heeft gemaakt. Pleiter drong op vrijspraak, subs, een lich tere straf aan. Uitspraak 31 December. Oorspronkelijk lag het In de bedoeling van het comité een match «uwe—Keres te organi- seeren. maar dr. Euwe meende op dit plan niet te kunnen Ingaan. rechtsvervolging, omdat s.l. geen wettclüke be paling was overtreden, althans geen fraudu leuze Invoer" kon worden bewezen. Wel zegt art. 318 tweede lid van de algemeene wet, dat strafbaar te (met tienmaal de gestelde rech ten en verbeurdverklaring van het goed) in dien slechts voor een deel van de lading het veretechte document kan worden getoond, doch hier was in het geheel geen document, ter- 'wijl „Invoer" nog niet had plaats gehaxf aan gezien het douanekantoor nog niet was gepas seerd, toen de visitatie werd Ingesteld. De ambtenaar bij het OM., die een veroor- deeUng had geëtecht. teekende hooger beroep aan, doch het gerechtshof te ’s-Hertogen- bosch bevestigde de uitspraak van den kan tonrechter. De Hooge Raad heeft thans, overeenkom stig de conclusie van den procureur-generaal. het arrest van het HoC vernietigd, en ten principale rechtdoende. L. alsnog veroordeeld tot een geldboete van 8000 gulden. KOEPANG, 13 Dec. (Aneta) Uit Zuid- Midden-Tlmor worden eenige sterfgevaUen ge meld ten gevolge van het eten van vruchten van den poetak-boom, welke genuttigd werden in verband met de schaarschte aan levensmid delen. De locale autoriteiten hebben Intusschen de noodlge hulp verleend door het aanvoeren van levensmiddelen. t een langdurig Interview kon pater s niet vinden. Er viel in de paar hem restten, nog veel te doen. En heeft de reis van den niet meer jon- heel wat inspanning gevergd, zoodat hij eigen lijk ook te vermoeid was om gedetailleerd zijn indrukken weer te geven. Maar u kunt in het algemeen wel dit zeg gen" aldus pater De Greeve „ook al was het zeer inspannend en vermoeiend, ik ben ont zaglijk enthousiast en content." Ach, al die schoonheid van dit land en het werk, dat de Nederlanders hier verricht hebben. Content ben ik over de ontvangst, die mij te beurt is gevallen, in alle kringen. Die breed heid van opvatting, die bereidheid om te begrij pen, ook al stonden wij principieel tegenover elkaar. U kunt zeggen, dat mijn hart vol dankbaar heid Is tegenover God en de menschen voor het prachtige apostolische werk, dat ik heb kunnen doen.” „Hoe was uw indruk van het gehoor, dat u vond op al de plaatsen, waar u gesproken hebt?" w -w— ---V4C 34-jarige garagehouder Boersen te Den Oever van zijn motorvlet op den wal steppen. HU gleed echter uit en geraakte te water. Voorbij gangers stelden onmiddellijk pogingen in het werk om. den drenkeling te hulp te komen, doch de duisternis, belemmerde dit ten zeerste. Eerst na twintig minuten kon men den man op het droge brengen. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. Boersen was gehuwd en vader van een kind. Slachtoffers hadden gebrek aan levensmiddelen „Dat ligt eigenlijk reeds opgesloten in hetgeen ik u zei over de ontvangst, die ik vond. Maar ik kan er nog wel dit van zeggen, dat ik overal een gehoor gevonden heb, dat vol goe den wil was en zeer ontvankelijk. Men heeft mij steeds ten volle begrepen. Er waren zelfs Mohammedanen onder mijn ge hoor. die mijn standpunt volle recht konden doen. En als Ik dan ook eens iets zeide, dat eeiv beetje ruw en scherp klonk, dan begreep men toch, dat de heiligheid van het beginsel daar- ach terstond.” Hedenavond om kwart over zeven heeft voor de K. R. O.-microfoon de tweede uitzending plaats van de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap". De spreker, dr. A. Cornelissen, bibliothecaris van de R. K. Universiteit te Nijmegen, zal als onderwerp behandelen .JCain". In zijn toespraak zal hU schetsen de verhou ding van rnensch tot mensch, egoïsme, haat, nijd, afgunst, gebrek aan liefde, winstbejag; tenslotte schildering van de mentaliteit, welke' doet vragen: .Hen Ik de behoeder van mijn broeder?” Stand tegen stand. Zijn Hoogw. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht- heeft benoemd tot kapelaan te Haaks bergen (H. Pancratlus) den weleerw. heer J. O. J. Scheerder, tot kajjelaan te Sensmeer den weleerw. heer C. J- M Ottlnk (Neoxn.) en tot ascistent te Velp (QJ den weleerw. heer O. Veeger. Op den haringafslag te Scheveningen hebben in verband met de aanstaande herdenking van de landing van den Prins van Oranje te 8che- venlrgen de vaten haring veel hoogere prijzen dan de normale marktprijzen opgebracht. Deze gelden komen ten goede aan de viering van de Oranje-feesten te Scheveningen. Het eerste kantje mijnde de heer M. den Heyer voor f 96. Voorts werden kantjes koglhuis-maatjes ge veild, waarvan de beer C. van der Burg te Vlaardlngen voor f 37.50 het eerste mijnde. De aanstaande vertolker van de rol van den Prins drukte vervolgens op den knop en he» bord wees 99 per kantje aan. De verder» prijzen varieerden van ƒ36 tot /80 per kantje. Het batig saldo liep op tot /1660. Er waren vele belangstellenden. Ben aangenaam samenzijn besloot da ont vangst, waarna de Nederlandsche Vereenlging te Johannesburg de bemanning een lunch aan bood. De voorzitter bracht de K. L. M. warme hulde voor haar initiatief tot de Dlngaans- vlucht, een gebeurtenis voor Zuid-Afrika, die overal met vreugde en instemming is begroet. Het Wilhelmus en het Zuid-Afrikaansche volkslied besloten de lunch, waarbij soowe> Scholte als Vtruly van zijn redenaarstalenten blijk had moeten geven. De geheele Zuid-Afrikaansche pers wijdt in geestdriftlgen toon gestelde artikelen aan de aankomst van de „Reiger” en de beteekenls. die haar zending voor de betrekkingen tusschen Nederland en de Unie zal hebben. Een bruUofspartU in Berkenwoude hoeft voor eenige bruiloftsgasten uit Stolwijk en omgeving zeer ernstige gevolgen gehad. Een auto me» vijf personen, die 's nachts om twee uur den terugtocht naar Stolwijk aanvaardde, is onder weg In het water gereden. Drie van de Inzit tenden konden zich redden, de twee onderen slaagden er niet In uit den auto te komen en verdronken. De bestuurder, de 33-jarige veehandelaar J. B. te Stolwijk, heeft zich wegens het veroor zaken van dood door schuld voor de Rottor- damsche rechtbank te verantwoorden gehad en is deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Van dit vonnis teekende hü hooger beroep «van en Maandag diende deze zaak voor hM Haagsche gerechtshof. Een veldwachter .werd als getulge-deakundi- ge gehoord. Deze had het spoor van den auto nagemeten en uit zijn onderzoekingen kwam vast te staan, dat de auto langzaam naar het Unkergedeelte van den weg is gegaan en op den zachten berm was omgestagen en in het water terecht gekomen. Andere getuigen Inzittenden van den autq, verklaarden, odat er dien avond flink g«- dronken is, maar at verdachte dronken is g»r weest. konden zij niet zeggen. Wel kwam vast te staan, dat één van de feestvierders, die nog geheel nuchter was, verdachte heeft aangebo den om te rijden, maar verdachte had dat gan- bod afgeslagen. Hij had. zoo verklaarde hij, niet buitensporig veel gedronken. Enkele glazen bier, wat glaas jes brandewijn en nog gewonen wijn. De procureur-generaal. mr. J. U. Polman, was van meenlng, dat verdachte in een toe stand is geweest, dat hij niet meer behoorlijk een auto heeft kunnen besturen en ondanks het aanbod van een derde om te rijden, heeft hU het toch zelf gedaan. 1, n.l. dat omstreeks half zes de Mmeoorbij den molen fietste en nfen lichtschijnsel waarnam. E. maar niet gerust over hetgeen keerde hij terug en kwam weer bij den molen aan. op het oogenbllk, dat de ex pedltieknecht, de 33-jarige J. S., den molen ver liet. De fietajongen vertelde hem, wat hU ge- WU vernemen, dat dezer dagen ten paleize Noordeinde te ’s-Gravenhage in tegenwoordig heid van Prinses Juliana en van Prins Bern- hard eenige lezingen gehouden zijns waarbij als toehoorders een vijftigtal dames en neeren uit het geheele land uit universlteitakrlngen en uit het maatschappelijke en zakenleven aan wezig waren. Een aardig gestelde Nieuwjaars- annonce weten ad Uw kennissen, klanten en zakenrelaties naar waarde ie schatten. Het heeft zin, zakenman en winkelier, van Uw genegenheid blijk te geven met een „handdruk per adver tentie”. Zoo geeft U detf „ietsje meer”, waardoor Uw klanten Uw vrienden b 1 ij v e n. Geeft nog heden een tekst op voor Uw Nieuw j aarsannonce. „_-en eerste is het vanzelfsprekend, dat I het Nationale Fonds voor Bijzondere J- Nooden, hetwelk geregeld vaste bij dragen of giften ineens van particulieren ontvangt, een geringere opbrengst per inza meling boekt, dan een algemeene collecte, die eenmaal wordt gehouden onder den in druk van t massale leed, dat door mensch- onwaardige handelwijzen elders wordt ver oorzaakt. Dat voor het leger van werkloo- aen jaarlijks tientallen millioenen aan steun bedragen, werkverschafflngsloonen, kinder bijslagen enz. door ons land worden uitge geven, wordt door de berekenende NBB. natuurlijk niet meegerekend, anders zou haar boosaardig sommetje te opvallend anders uitkomen dan zij het hebben wil. Wanneer plotseling een watersnood ons land zou teisteren en duizenden gezinnen dakloos zou maken en er zou voor de slacht offers een mlllioen bijeen worden gebracht, dan zouden volgens <je redeneering van de N33. alle andere noodlijdenden in den lande zich mogen beklagen, omdat dat mll lioen aan hen wordt onthouden. Wanneer de nationale collecte voor de Joodsche vluchtelingen f 400.000 opbrengt, dan zou volgens de NB.B. elke JaarlUksche Ernma- bloemcollecte voor de T.B.C.-bestrjjdlng telkens minstens evenveel moeten opbren gst», en daar zij dat niet doet, zou er van «n weergaloos schandaal moeten gespro ken worden, omdat de t.bc.-patiënten ach tergesteld zouden worden bjj de Joodsche vluchtelingen uit Duitschtand. Zulk een redeneering kan alleen steek houden voor hen, aan wiens denkvermogen een steekje Als sprekers zijn opgetreden: prof. dr. J. Hui zinga. over: de Nederlandsche beschaving in haar hlstorischen groei prof. jhr. dr. D. G. Ren ters Hora Slccama, over: het Staatsrecht der republiek; prof. mr. Paul Scholten, over: het Staatsbestel sedert 1814: prof. G. A. P. Weyer, over: Nederland als koloniale mogendheid; jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar, over; Neder lands internationale positie. Na de Inleidingen was er telkens gelegenheid voor gedachtenwisseling, waarvan een ruim gebruik is gemaakt. Het schijnt In het voornemen te liggen bin nenkort wederom dergelijke lezingen te organl- seeren, waarvoor andere sprekers en toehoor ders zullen worden ultgenoodigd •ar aanleiding van het stellen van één mlllioen bankgarantie en het formidabele succes ven de col- I Jscte voor de Joodsche vluchtelingen voe- rtn de persorganen van de NB.B. een ver achtelijke demagogie, speculeerend op de domste lagen der bevolking, blijkbaar de waarvan zjj nog eenlg heil voor I hun beweging verwachten. Wanneer het jSederlandsche volk, dat zeker niet onza- wijk en graag op eigen voordeel uit is, zich mn zijn besten en breedsten kant toont door het hooghouden van de nobele tradi tie »»n gastvrijheid en milddadigheid, dan Dogint blijkbaar het bloed van deze pa- tmt-Nederlanders van ergernis te koken. Ofschoon zij nelven handen vol geld uit- pven voor een nuttelooze propaganda, voor een schandaalpers, die als een natio- oste ergernis door lederen weldenkende ge- tezndmerkt dient te worden, en voor de persoonlijke politieke hobby van den heer Mussert. wiens toekomst er in ons land geen haar beter, maar eerder steeds slech ter op wordt, meenen zU het Nederland sche volk de les te mogen en te moeten lesen, omdat het zoo vrijgevig voor de Joodsche vluchtelingen In Dultschland is, terwijl het voor de eigen noodlijdenden nel minder zou over hebben. Om deze lee- lijke beschuldiging een schijn van waar heid te verleenen, zetten zij dan de volgen de „contrasten” tegenover elkaar: de bank- prsntie van één mlllioen ten bate van de Joodsche vluchtelingen kwam in een handomdraaien tot stand, maar het Natio nale Fonds voor Bijzondere Nooden kon nimmer zulk een bedrag bijeen krijgen; de opbrengst van de collecte voor de Jood sche vluchtelingen slaat alle records en geen enkele andere collecte heeft In ons land zulk een bedrag ineens opgeleverd: dr. Coltfn heeft door, de radio verklaard, dat de joodsche vluchtelingen per persoon een noodzakelijke uitgave van f 1,50 per dag toeten, terwijl de gezinnen der werkloozen hier te lande heel wat minder dan f 1.50 per persoon en per dag ontvangen; een Joodsch vluchtelingengezin van vier personen zou, volgens Colijn, per week dus f 31,50 noodig hebben, terwijl een zelfde werkloozengezin hechts f 11,85 ontvangt. Wij aarzelen niet dese vergelijkingen bewust misleidend en vollabedriegend te noemen. Over de brandstichting in den molen „De Wal- vlsch" te Schiedam vernemen wij nader, dat de politie een eerste vermoeden kreeg door de fel heid, waarmede het vuur al dadelijk woedde. Zij lette toen scherp op en nam waar, dat de molen zeer degelijk was afgesloten, zoodat het bijna onmogelijk was zich toegang te verschaffen. Dese twee feiten gaven haar aanleiding, de flnancleele positie van den heer H. O. J„ den 33-jarlgen firmant, na te gaan. Deze bleek zeer slecht te sUn. De firnuuit deelde selfs mede, dat de gasmeter Maandag zou worden wegge haald wegens een onbetaalde gasrekening. Vervolgens werd de politie nog een belang rijk telt bekend flet» jongeff'MM voor het reed eerst hij gezien Wad. Tk T og manker gaat de vergelijking, die I V 4e NBB. maakt tuschen de onder- steuning, welke een Nederlandsch werkloozengezin ontvangt, en het bedrag, 4»t aan een even groot Joodsche vluchte lingengezin moet ten koste worden gelegd. Voor het herbergen van dak- en bezitlooze Joodsche vluchtelingen moeten extra-kosten ’orden gemaakt als het inrichten van ba- **kken, administratie, toezicht, voedsel- voonlenlng enz. Wanneer deze kosten, ge middeld t i,5o per persoonaen per dag be- dr*gen, dan wil dat niet zeggen, dat dat Joodsch vluchtelingengezin ook f 31,50 per Week in het handje krijgt, gelijk het Ne- khnndsche werkloozengezin zijn f 11,85. Do Joodsche vluchtelingengezinnen, die *4* Wdelijk worden opgenomen, krijgen hetlemaal geen geld, maar zij kosten het ltn<l geld, en als dat naar den smaak van NBB. te veel is, dan mag zij wél eens ^mken, dat ons land het uitsluitend aan hl*r geestverwanten in Dultschland te dan- 4(0 heeft, dat het op zoo hooge onvoorziene wtr»-kosten wordt gejaagd. Indien een Joodsch vluchtelingengezin van drie per- *onen hier te lande wezenlijk f 31,50 per •eek zou ontvanger^ dan zou dat wezenlijk *0 onrecht zijn tegenover de werkloozen, w,nt dan zou het nog meer krijgen dan ,eruit de meeste arbeidersgezinnen in het Dtrde Rijk. Bovendien ontvangt een werk- looiengezln hier te lande behalve het ult- trteerde steunbedrag nog tal van andere ’Urden, die voor de Joodsche vluchtelingen Wet «tin weggelegd, zooals b.v. de voorrech- wan het Nederlandsche staatsburger- fchwp. waardor- het gevrijwaard wordt een behandeling als die welke de Joden a* In het Derde RV< moeten laten wel- •••«llen. Wat <je voorrechten van ‘het Ne- ^Ixndsche staatsburgerschap, sootang ten- Het gerechtshof te 'i-Hertogenbosch heeft Maandag behandeld de geruchtmakende en prlnclpleele zaak tegen den gewezen agent van politie F. de L„ wonende te Den Bosch, die. toen hij nog In politiedienst was, in zijn vrijen tijd. In burger gekleed, onder de gemeente Vught. een schoenmaker heeft mishandeld met een gummistok. Voor dese mishandeling ia De L. veroordeeld, doch ook heeft hü zich voor den Bosschen kantonrechter te verantwoorden ge had, op grond van de omstandigheid, dat hij met het dragen van den wapenstok buiten dienst de Wapenwet zou hebben overtreden. De kantonrechter, oordeelende, dat deze poli tieman. hoewel In burgerkleeding en Jn een an dere gemeente vertoevend, niettemin in dienst van de gemeente ’s-Hertogenbosch was. ont sloeg den politieman van rechtsvervolging. Nadat de ambtenaar van het O.M beroep bad aangeteekend, bevestigde de Bossche recht bank de kantonrechterlijke uitspraak, tegen welk vonnis de officier van Justitie, die een veroordeeling had geëlscht. cassatie aanteeken- de. De advocaat-generaal bü den Hoogen Raad was van meenlng. dat een politieman, die buiten eenlg verband met zün dienst zich buiten züu gemeente bevindt, wel deel blüft uitmaken va» de politie eener gemeente, doch dat hü dan tü- delük zün functie van polltie-agent heeft af gelegd en dus niet meer als politle-agent kan zün uitgerust. HU mag dus ook in deze om standigheden geen wapens dragen. Conform de conclusie van den advocaat-ge neraal, heeft de Hooge Raad de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. dat Maandag de zaak heeft behandeld. De advocaat-generaal elschte vernietiging van het vonnis en veroordeeling van den verdachte tot een geldboete van f 10 subs, 10 dagen hech tenis. Mr. Kruysse, uit Amersfoort, verdediger, be toogde. dat Iedere agent, ook al is hü buiten dienst toch deel blüft uitmaken van de politie eener gemeente en zulks ook blüft. al vertoeft hü In burgerkleeding Ineen andere gemeente Door tal van voorschriften blüft hü deel uit maken van de gemeentepolitie en als zoodanig blüft de wapenstok tot zün uitrusting behooren Dus is hü bevoegd, den wapenstok te dragen ook al is de politieman in een andere gemeente en in burgerkleedlr*; D6 verdachte heeft alleen maar een ambts instructie overtreden en heeft zich niet schul dig gemaakt aan een overtreding van de Wa penwet. volgens pL PI. bracht hierna naar voren, dat het hoi onbevoegd is kennis te nemen van een overtre ding van een ambtsinstructie. Alleen de burge meester kan. als hoofd van de gemeente-poiltle een overtreding van een ambtsinstructie disci plinair straffen. Zulks behoort niet tot de com petentie van het hof en pleiter drong er dan ook op aan. dap het hof zich onbevoegd zou verklaren, deze zaak te berechten. Het hof zal 30 December arrest wüzen. In de showrooms aan 't Bezuidenhout te Den Haag is de tentoonstelling geopend, welke wordt georganiseerd door Englebert’s Automo bielhandel. ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Men had deze kleine plechtigheid een zeer apart karakter gegeven door de verschü- ning van professor Wielgraag, synjboliseerende een getuige van de oprichting van het bedrüf Op geestige wüze heeft deze den ouden heer Englebert en zün drie zoons, de huidige firman ten toegesproken, waarna een van hen. de heer Hans Engelbert, den onverwachten bezoeker, langs de geëxposeerde modellen leidde. Deze show de vele bezoekers van deze jubileum tentoonstelling waren het daar allen wel zeer over eens is een gebeurtenis op automobiel- gebied welke door welwillende medewerking van KNAC, ANWB. KNMV en ANVV eenlg te geworden op haar gebied. Verschillende model len uit de oude doos, ware caricaturen voor den huldigen automobilist, maar pronkstukken van onze voorouders,’Vormen een zeer bezienswaar- dlg geheel, waarvoor de automoblelkenner en -liefhebber uit onzen tüd zeker belangstelling zal koesteren Wandelend over deze tentoon stelling ziet men als het ware het voertuig zich ontwikkelen. Van het ongeloofelük gecompli ceerde model uit de vorige eeuw, komt men vla de ,luxe” uitvoering van een ook nog antieke „kast” tot het magnifieke voertuig van onzen tüd waarvan dé firma Englebert er zoovele In den’ handel heeft gebracht. De expositie te niet uitgebreid, maar toch ontbreekt er geen frag mentje. hoe klein ook, uit de 40 jafien, die Englebert's Automobielhandel hebben groot ge maakt. Men heeft hier te maken met de schromelü- ke gevolgen van een z.g. vroolüken avond. Het betreft hier één van de vele gevallen en een strenge straf te zeker op haar plaata. Spr. vorderde bevestiging van bet vonnis van de rechtbank (vier maanden gevangenis straf). Zaterdag werd, zooals gemeld, de patroon ge arresteerd wegens aansporing tot brandstich ting. De beide knechts werden aangehouden wegen* brandstichting. minste de NBB. het hier niet voor het zeggen heeft, waard zün, blükt overduide- lük^ult de tallooae aanvragen van buiten landers om naturalisatie. Wü willen heele- maal niet beweren, dat de werkloozen hier te lande te veel steun ontvangen, doch al leen aantoonen, dat de door de N.8B. ge construeerde contrasten van een verachte- lük demagogisch allooi zün. te verachtelü- ker, omdat zü ten koste van als wild opge jaagde menschen den geest in ons volk tracht te vergiftigen. Maandagmiddag 4 uur te in de gemeente Blaricum een ernstig ongeval gebeurd, waarbü een 44-jarige timmerman uit die gemeente het leven heeft gelaten. Tegen dien tüd was de timmerman Kasper Bos, in dienst van de fa. Schram, werkzaam dak van de manége, toebehoorende v. d. A. aan den Eemnesaerweg. Op een gegeven oogenbllk verloor B. zün evenwicht en viel van het dak In de manége.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5