ROTTERDAM tKdu&faal den day van EN SCHIPHOL Gereed het voortrekkers voor Sportbetrekkingen eeuwfeest De avonturen van een verkeersagentje D' N alle abonné’s F 750.- F 7so- F 250- I De Duitsche afbreking R Heel Zuid-Afrika kampeert op het Eeuwfeest-terrein 7 DINSDAG 13 DECEMBER 1938 I 41 Britsch pater in. Nederlandse!» orde I De dichter en het meisje Twee problemen overschaduwen der Unie AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL De man van Iracema door otfrid von hanstein - in af- Bij moeten brengen.... Zy vormen een ware stad deze kampen, die .1 -i een kWordt vervolgd.) “i en hebt samen per Izaks- *ttn< n den et af- ft vee land- over- he* r den het spr». «eken ZCtlll- itbaar Moert HU self bracht den sultan, die met den grootvizier aan tafel zat, de heerlijke gerechten. De sultan vond ae heerlijk en de groot-vlzier, die zag dat de vorst genoot, had er pleizier van. Toen Keesie het kippetje, dampend en geurend opbracht, lachte de groot-vlzier en Keesie lachte mede. De sultan aei niets, maar lachte inwendig. „Zoo is nu eenmaal het leven." dacht hy. En terwijl de belde gelukkige menschen naar tiet station reden om hun huwelijksreis naar bet zonnige Zuiden aan te vangen, vluchtte Alfred naar de eenzame tuinbank, welke vroeger Ma rlette's lievelingsplaats geweest was. X tWas hem vreeseiyk te moede. .Anne, arme lieveling,” mompelde hij. „Wat een offer beeft mnctan hrano>*n De vice-presidente van de „Union mondiale de la femme pour la Concorde Internationale" heeft een onderhoud gehad met verschillende onderteekenaars van den oproep tot geestelij ke en moreele herbewapening. De opaet van de Union beantwoordt geheel aan de bedoeling van den oproep. In het kort samengevat te haar werk als volrt: tot 1836 van 1.060.000 tot ongeveer 3.000.000 steeg, groeiden de groote steden van 360.000 tot 800.000; de groote steden zijn dus veel sneller gegroeid dan de totale bevolking, dwz., de ste- van hem over men Hij was niet in staat haar iets te bieden. Voor haar was bet echter geenszins een een zame avond. Hij bracht een oplossing, welke zij reeds lang had verwacht, een aanzoek, dat haar oneindig gelukkig maakte. En hij was ook werkelijk een keurige jongeman, van rijke fa milie. die een zeer goede positie had en spoedig zou kunnen trouwen. De jongelui waren al van af het eerste oogenbllk op elkander verliefd ge worden en nu ook de ouders hun toestemming hadden gegeven, was alles in de beste orde. „Schoonheid en rijkdom," zelden de menschen. ..gaan uitstekend samen." Alleen met Alfred moest de zaak eerst in orde worden gemaakt. „Je weet.” zei ae tegen hem, „dat mijn hart alleen jou toebehoort.... maar ik moet mij opofferen wy zijn arm, mijn moeder te niet gezond, zij heeft dringend behoefte aan ver sterkende middelen en aan een kostbare rust kuur In de vele gesprekken met hem had zU ge leerd, hoe voorzichtig men met een dichter moet omgaan, om geen onheil te stichten, om herhaalde zij deze leugen nogmaals scheid. Dat zou hem helpen over zijn verdriet heen te komen. .Je weet, dat mijn hart alleen aan jou be hoort....” Het werd een prachtige bruiloft, vele men schen kwamen toegestroomd, om bet jonge paar te zien. Ook Alfred was ergens in een verborgen hoekje getuige vsn het feest. „Ja,” aei de bruidegom. .Ja” zei de bruid. Haar stem brilde. Het was dezelfde stem, welke tegen Alfred had gezegd: „Je weet, dat mijn hart alleen aan jou toebehoort De ontwikkeling van de geestelijke en moree le krachten, die een tegenweer kunnen ver men tegen de vele krachten in de ziel van het individu, welke den wereldvrede bedreigen. De belangstelling te wekken van allen, die nog niet overtuigd zijn, dat het een heilige plicht is om persoonlijk in dese richting te werken. Hiertoe wil de Union kleine studiegroepen vor- men, de jeugd in deae richting helpen be- invloeden en verspeiding bevorderen van al hetgeen door anderen te gedaan. eerder toe bereid, echten Robert niet zoo heb- Iraoema zelf verhaald En hij kookte, alsof hij zijn leven lang voor het fornuis had gestaan. Hij maakte flensjes met confituren, bekte een kipje goudgeel en hij genoot zelf van dé heerlijke geuren, die in de keuken opstegen. Hij was nu gekleed als een kok, terwijl hij zijn uniform aan den kapstok had opgehangen. Aan zijn zijde, aan een gordel, hing een prachtig mes, om het vleeech te kun nen snijden. land op. Desondanks bevindt zich bijna het ge- heele land in handen van blanken. Slechts een achtste vsn het land staat den 6.5 millloen ne gers ter beschikking, zeven achtsten behooren aan de 700.000 blanken. Geen wonder, dat de inboorlingen-gebieder. ten deele verschrikkelijk overbevolkt zijn en hun bewoners niet meer kunnen voeden. De regee- ring koopt op het oogenbllk bezittingen van blanken terug om daarmede de inboorllngen- gebieden te vergrooten, een langzaam en kost baar proces, dat met de snelle vermeerdering der zwarte bevolking geenszins gelijken tred vermag te houden. Bovendien ondervindt de regeerlng weinig steun van de rijke Industrie, die er be lang bjj heeft, dat er een druk op de negers wordt uitgeoefend, opdat zy in de mijnen en steden tegen lage loonen blijven werken. Daar mede houdt ook het uiterst bedenkelijke ver schijnsel verband, dat de zwarte bevolking der steden nog sterker toeneemt dan de blanke. Terwijl het zwarte proletariaat der steden steeds sneller groeit, ontstaat op het land, het verwaarloosde platteland, een breede laag on bemiddelde blanken, de .arme blanken" 300.000 van dergeljjke verarmde menschen telt men op het oogenbllk reeds in de Unie. De regeerlng heeft reeds velerlei pogingen in het werk gesteld om hier hulp te verschaffen; tot nog toe echter zonder veel succes. Steun in den vorm van geldelijke subsidies maakt de zaak nog erger. Deze menschen zjjn te onontwikkeld om gelijken tred met de modemiseering van den landbouw te kunnen houden. Lichamelijke ar beid wordt veracht; dat te de taak der Kaffers. De voeding te slecht en onvoldoende; licha melijke en geestelijke degeneratie zijn daarvan het gevolg. Het percentage minder begaafden Is dubbel zoo hoog als onder de overige blanke be volking. Velen van hen denken er zelfs niet meer aan in hun onderhoud te voorzien. Zy zijn aangewezen op steun van den staat en de par ticuliere weldadigheid. Zoo staat men dus voor het feit, dat in een zoo rijk land als de Unie bijna een vierde deel der bevolking van aalmoezen moet leven. De mijn oom vrienden waren. Ik heb betreffende dat punt iets onjuists met een eed bevestigd en het merkwaardige daarbij is. dat Ik toch geen meineed deed." „Dat begrijp Ik niet!" ,Jk geloof, dat er toch iets te, dat boven de letter van de wet uitgaat. Mijn oom' Emmerich heeft al zijn vertrouwen op mij gesteld, hij heeft mij niet alleen de zorg van zijn firma op gedragen, maar ook die voor zijn dochter, voor haar naam en haar eer. Voor alles heeft hij hasr lot in mijn hand gelegd! U kunt my al of niet gelooven, maar ik houd van Iracema. Ik heb oom Emmerich er op merkzaam op gemaakt, dat sy niet van mij houdt, maar hy heeft mijn bezwaren afgewezen. Ik ben haar per vliegtuig naar Londen tege moet gereisd en heb haar aanvankelijk slechts uit de verte geobserveerd, terwijl ik informaties aangaande mijn dubbelganger Inwon. Natuurlijk ben Ik geen detective en ik kreeg van het huwelijk pas kennis, nadat 1 reeds vol trokken was. Toen ik wilde reeds geheel van Iracema afzien kreeg ik opeens zekerheid, dat die vent door een scheepsofficier herkend was en zeker tijdens den overtocht ontmaskerd zou woeden. Ik kon en mocht Iracema niet waarschuwen, zy had mij zeker niet geloofd en mijn waarschu wing zou hem alleen maar de gelegenheid geven om te vluchten. toekomst van hetblanke Afrika wordt door zware zorgen overschaduwd. Mogen wij het land toil deze gelegenheid, nu het zich opmaakt, het grootste feest zyner geschiedenis te vieren, toe- wenschen, dat zijn natuurlijke rijkdom het mo- gelijk maakt, de waardigheid van het blanke ras te handhaven en geiyktydlg het naturellen vraagstuk op een gezonde wijze op te lossen. ^■*••0» Hou, b~iji r-..,focycr» per sras 5 et. Doos 45 Cachets. flenaamd .Mijnhardties 1st lOct DoosMct de steden en slechte 0,7 millloen op het land. den zuigen steeds sterker de menschen van het Van 1904 tot 1936 groeide het aantal blanke inwoners van Kaapstad van 106.000 tot 171.000, van Durban van 35.000 tot 95.000 en van Jo hannesburg zelfs van 83.000 tot 254000. Terwijl de totale blanke bevolking van 1904 Te Stevensbeek (gem. Sambeek N.-Br.) te in het klooster der Paters van het Allerheiligst Safinanmt op plechtige wijze geprofest Pater Foley, de eerste Engetoche pater dier orde. De nieuw geprofeste maakt reeds meer dan twintig Jaren deel uit van de Engetoche geestelijkheid. Vrouwen Wereld-Unie voor internationale verstandhouding nm het centraal vliegveld opnieuw heeft blijk gegeven door de kracht der argumen ten ten gunste van Schiphol te zijn over tuigd, komt van enkele kanten een opmer kelijke reactie los. Toen de kwestie van het centrale vliegveld werd gesteld, was het nationaal belang, dat hiermee zou gemoeid djn, de voornaamste drijfveer der voor standers. Thans echter, nu blijkt, dat dit nationaal belang ook met de bestemming van Schiphol tot centrale vlieghaven veilig wordt geacht, openbaart zich een ontstem ming, die geheel andere gronden heeft. Het algemeen belang van een centraal vliegveld blijkt n.l- voor sommige van de Vroegere voorstanders Ineens minder te spreken, wanneer dit algemeen belang samenvalt met het belang van Amsterdam. Duidelijk spreekt dit uit een kolommen- jang artikel, dat „de Maasbode” wijdt aan „de zwenking van minister Van Buuren” en waarvan de schrijver, mr. L. J. van der Valk, nogmaals komt betoogen, dat een nieuw te vestigen centraal vliegveld te Leiderdorp of Bodegraven ideaal is, maar dat de op luttele kilometers verder gelegen -schitterend ge outilleerde luchthaven Schiphol daartoe nooit kan dienen. Al de bekende en honderdmaal met feiten en cijfers weerlegde argumenten worden nogmaals te berde gebracht, maar tenslotte blijkt dan wat het meest klemt en waarom jie Maasbode” met zooveel woorden ten aanval trekt: Rotterdam kan niet berusten in een nationale luchthaven, op Amster- damsch initiatief en Amsterdamsche tradi tie gebouwd; het wil liever een kapitaal ver spild zien, om enkele kilometers dichterbij. u de minister van Waterstaat zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de kwestie gelegen zijn onmlddeliykten Zuiden van het Voortrekkersmonument, /het straten, pleinen, parken, een „feeshuls” en wat al niet meer. Reeds lang voor den jiatum van sluiting zyn alle kampeerplaatsen besproken, want iedere Afri kaner wil bij dit grootste feest in de geschiedenis van Zuid-Afrika aanwezig zijn. En ook in de hotels van Pretoria en Johannesburg zal in de dagen van 13 tot 16 December geen kamer meer te krijgen zyn. Bergen werk heeft de Eeuwfeestcommissle in de laatste maanden verzet. Maar wanneer op 16 December onder de aanwezigheid van geheel het Zuid-Afrikaansche volk de eerste steen van het monument wordt gelegd, zal zy met voldoe ning op haar werk kunnen terugzien. Hoewel natuurlijk het Eeuwfeest op het «ogen blik in'het middelpunt der belangstelling staat en een daarmede verband houdende golf van gezond nationalisme over het land gaat, moet meh zich toch bezig blijven houden met de twee door athleten groote problemen van Zuid-Afrika. dat van de ^armè blanken" en dat van de „naturellen''. Wil Zuid-Afrika een goede toekomst tegemoet gaan, dan moet het deze beide vraagstukken oplos sen; dat wéét men in Kaapstad even goed als in Pretoria, Johannesburg en Durban. Beide problemen hebben een en dezelfde oorzaak: den veel te snellen groei van de steden. Ook in Zuid- Afrika moest de landbouw de enorm snelle, achter hooge tariefmuren doorgevoerde indus- trieele ontwikkeling betalen; hy ging achterul*. verarmde, terwijl de groote steden met hun mij nen en fabrieken gelijk reusachtige magneten ce menschen naar zich toetrokken. In 1936 stonden in Zuid-Afrika ongeveer 2 millloen blanken tegenover 73 millloen kleur lingen. Van de blanken leefden 13 millloen m Dn_ S"1 9°*^ helpen hierbi; Mijnhardts Poeders per stuk S et. Doos 45 et vallen, niet alleen bulten Nederland, leert, een geer pijnlijk karakter, en breken zeker meer af dan de sportieve ontmoeting op zichzelf opbouwt Men heeft nu eenmaal niet alleen te doen met de tweeëntwintig voetballers, maar met een menigte van vele duizenden heele, maar vaak ook halve sportliefhebbers; en men heeft ook te doen met de tegenwoordige infiltratie van de sport met nationalistische sentimenten, waardoor de zegepraal van een voetbalteam als een nationale zaak wordt beschouwd en elke rechte of scheeve trap als een natio nale uiting wordt toegejuicht of uitgefloten een hypertrophie, of beter, een degene ratie van de eigenlijke sporteer. Het verbod van burgemeester Oud was niet onsportief, maar voorkwam een mo gelijk déraillement van de sport in de ixilitiek. In de verklaring van de beslissing van „Thomson niet meer by my werkzaam. Huidig verblijf van hem noch van Robert Seve ring my bekend Parker." .Robert Severing en Iracema logeerden samen by my kellner beweert Robert zou een man zyn van Zuld-Amerikaansch type my niet bekend Seyds Hotel." „Huweiyk had plaats persoonsbeschryvtng niet mogeiyk Mansion House Londen.” Doctor Almeida knikte hy had zich de in formaties zoo wel ongeveer gedacht. Desondanks was er niets, dat tegen Iracema getuigde, be halve dan die eene verklaring van den kellner. Het was zonder meer duldeiyk, dat men noch op den burgeriyken stand, noch in de hotels zich personen herinneren kon, die men slechts vluchtig gezien had. De kellner in het Loaden- sche hotel kon natuuriyk omgekocht zyn wel heel vervelend, dat die Thomson nu juist onbe reikbaar was. Er kwam nog een laatste telegram: ,De zich noemende Robert Severing was aan boord werd tusschen Lissabon en Madeira als bedrieger ontmaskerd verdere inlichtingen door de regeerlng verboden kapitein Gray mailboot Queen Victoria.” Doctor Almeida sprong op. Het laatste telegram had ultelndeiyk zeker heid gebracht. Desondanks smartte hem de op lossing. Hy dacht na en meende nu het geheel te kunnen overzien. De persoon, die op de een of andere manier een pas op naam van Robert Severing had weten te bemachtigen, had zich te New-York by Iracema ingedrongen. Waarachymyk was Steeds zeldzamer werden de avonden, welke zy voor hem vry had. En zelfs was zy op zeke ren dag, dat zy met Alfred afgesproken bad. op t allerlaatste oogenbllk door een byzonder aan- trekkeiyke uitnoodlging verhinderd. Alfred voel de zich Juist dien dag wat eenzaam en verlaten en probeerde voor de eerste maal haar terug te houden. zy wilde echter absoluut gaan, maar hem toch ook niet krenken. Een vrouw te echter di plomatiek genoeg, om zelfs in een moeiiyke aan gelegenheid een bevredigenden uitweg te vinden. „Ik houd te veel van Je.” zei ze „en ben ont zettend treurig, dat wy nog steeds niet aan trouwen kunnen denken. Daarom alleen vlucht ik naar die voor my zoo vreemde wereld, naar dat lawaai, dat my soms verdooft." Ja, dat zag hy in. Die bekentenis liefde hielp andermaal den eenza- avond heen immers aan te leggen, dat met passer en duimstok berekend inderdaad „centraal” gelegen Is. Precies uitgemeten zou dit Alphen moeten zijn, maar men heeft het van den beginne af nu eenmaal op Leiderdorp gehouden. In Leiderdorp, zoo zegt het Rotterdam- ache blad, zot» Rotterdam feitelijk zjjn eigen luchthaven hebben gekregen, doch die zal het nooit kunnen aanvaarden in het ten zijnen opzicht geheel éxcentrisch gelegen Schiphol. Met andere woorden: Rotterdam wil zyn belang inschakelen in het algemeen belang, zoolang dit algemeen belang echter niet samenvalt met dat van Amsterdam. Hoe luchtig daarbij verder geredeneerd wordt, blijkt wel uit de opmerking, „dat de reeds in Schiphol geïnvesteerde kapita len geenszins als verloren behoeven te worden afgeschreven, omdat by de verdere ontwikkeling van de luchtvaart voor dat vliegveld zonder twijfel een andere bestem ming te vinden zal zijn." Welke bestemming dat wel zal wezen, wordt ons helaas niet nader meegedeeld. Wij kunnen er ons slechts één voorstellen, nJ. een bezienswaar digheid voor de buitenlandsche toeristen, die er zich over kunnen verbazen en ver maken, dat de Chineezen van Europa een der beste luchthavens ter wereld buiten ge bruik stellen om eenige kilometers verder een nieuwe te gaan bouwen, alleen omdat de afstandverdeeling dan „eerlljker” is. Wordt dit niet bjj Schildburg en Kam pen af! Nog duidelijker blijkt waar de schoen wringt, als wy zien hoe „de Maasbode” prompt een zure ontboezeming van de Haagsche „Avondpost” citeert, waarin Rot terdam met zyn „zooveel rustiger, beschel- der en eenvoudiger optreden” tot het slachtoffer wordt verklaard van de Amster damsche .Agitatie”. Passages als „de hoofd stad heeft altyd de neiging zich sterk boven de rest van Nederland te verheffen” en »het besef van superioriteit, dat dikwyis ■oo hlnderiyk is in het Amsterdamsche op treden”, zyn slechts onvriendeiykheden, die geen argumenten kunnen vervangen. MenjSchryft er echter niet by, dat Rot terdam by deee heele aangelegenheid Alleen te winnen en weinig* te verliezen had, ter wijl Amsterdam, welks kapitale luchthaven op het spel stond, toch zeker recht had met deugdelyke argumenten en warm gevoel te verdedigen, wat het ten bate der nationale luchtvaart in Schiphol had opgebouwd. Wat verder de beschouwing in „de Avond post” betreft: het is toch wel erg naïef om te veronderstellen, dat de Regeerlng ge- •wteht zou zijn voor „de rumoerige Am- Almeida knikte en sprak over zyne veronder stelling aangaande de samenwerking van Thom son met den bedrieger. Een fyn lachje speelde vluchtig om Jenkins' tnond. „Waarschyniyk hebt u geiyk daar ben ik heelemaal nog niet op gekomen." „Het is toch buitengewoon opvallend, dat die Thomson nu net toevallig *yn betrekking heeft opgegeven en met onbekende bestemming op reis is.” „Inderdaad!" Almeida vervolgde: 1 „Een ding te my echter nog niet duideiyk. Al het andere wel. Die kerel heeft Iracema op zich verliefd gemaakt. Volgens de foto moet het een knappe vent «dn. Ze hebben elkaar in Londen ontmoet. Het lykt zeer aannemelyk, dat de brief van haar vader en de verklaring van Thomson aangaande het testament Iracema er toe gebracht hebben In Londen den man. dien sy voor Robert Severing hield, te trouwen Maar u was ook in Londen en hebt gezworen, dat u Iracema getrouwd hebt. Desondanks bent u met een vliegtuig naar huls gpkomen geduld, dat Iracema met den Ander aai zelfde boot naar Lissabon kwam. Dat te zacht gezegd heel vreemd. Jenkins zag Almeida rustig aan. „U hebt gelijk. Ik heb een valaohe verklaring af gelegd.” Almeida sprong op. Dasondanks bleef Jenkins volmaakt kalm. „Hoor my eens rustig aan. waarde oudere vriend zoo mag Ik u wel noemen omdat u en deriyke. Wanneer daar dan nog een groot ver driet bykomt, zooals In dit geval door het ovfer- lyden van den vader is het natuuriyk'niet uit gesloten, dat wy hier voor zoo’n geval staan.” „We zouden dus een dokter moeten raad plegen?" .Jtear zou ik voorlooplg ook nog even mee wachten. Ik zal uiterst zorgvuldig al die punten nagaan, die Iracema my heeft opgegeven.” Daarby keek hy Jenkins zeer scherp en vor- schend aan. „Uitstekend, dat is uitstekend!" „Wanneer ik dan over de informaties zou be schikken en deze zouden niet in overeenstem ming zyn met haar voorstelling van zaken, zal ik haar vaderiyk op de hoogte brengen, en ik hoop, dat dan alles In orde zal komen.” Doctor Almeida was terug, en zat op zyn studeerkamer. Nu hy Jenkins gesproken had, was hy vast overtuigd Deze man trad zoo be slist op, en had zoo iets warms in zyn stem, wanneer hy over Iracema sprak. Spoedig kwam een groot aantal telegrammen binnen. Antwoord op de door hem gestelde vragen. den Rykssportleider daarentegen schuilt een logische misvatting. Niet alleen grondt zy zich op volkomen willekeurige bewe ringen omtrent zekere kringen, die „zich achter de persoon van den burgemeester van Rotterdam verbergen”, maar ook op grond van die beweringen is zyn beslui* tot afbreking der sportbetrekkingen niet redeiyk te noemen. Indien het inderdaad een taak van de sport is, op nlet-politiek terrein bruggen tusschen de naties te bou wen, dan kan de aanwezigheid van „zekere kringen” geen reden zyn, om de sportieve betrekkingen op te zeggen. Anders zou men alleen bruggen kunnen bouwen, waar geen water is! Het algemeene antwoord van den Ryks sportleider het Incidenteel^ besluit van den Burgemeester van Rotterdam is dan ook even ongegrond als onvruchtbaar, wy vreezen met de „N.R.Crt.”, dat men zich in Duitschland teveel inspireert op de uitingen van het dagblad der Nederland- sche nationaalsocialisten, dat echter even min het Nederlandsch nationaal gevoel als de beproefde Nederlandsche sportiviteit weerspiegelt. terdamsche actie met een plc-nlc op Schiphol en liedjes van Clinge Door en bos, op muziek van wy-weten-het-niét-meer.” Er zyn afdoende argumenten genoeg aan- gevoerd vóór Schiphol en tegen Leiderdorp, en dat de Regeerlng zich daartoe heeft laten overtuigen en van een aanvankeiyk ingenonaen standpunt is teruggekomen, strekt haar slechts tot eer. De Haagsche houding in deze heele kwes tie is trouwens zeer merkwaardig. Prof. Brugmans herinnert‘.'er in zyn brochure over de vliegveldkwestie zeer terecht aan, hoe het Haagsche gemeentebestuur voor enkele jaren een propaganda-geschrift uitgaf, waarin om. het volgende te lezen staat: „dit perfecte wegenstelsel maakt het mogeiyk om de centrale Nederlandsche luchthaven Schiphol by Amsterdam, welke tot de grootste en drukst bezochte van Europa behoort, in minder dan drie kwar tier te bereiken. Op deze wyze heeft Den Haag, de stad waar de KLM haar hoofd zetel vestigde, vlot contact met het inter nationale luchtverkeer-" Het nationale belang is inderdaad met Schiphol als vlieghaven uitstekend gediend. En wanneer Amsterdam zich over deze be slissing verheugt, is dat niet, om zich boven de andere groote steden te verheffen, maar omdat het zyn dienst aan het nationale belang erkend ziet en kan voortzetten. Het DNB verklaart, dat de afbreking ergens midden in het land, een vliegveld n'e*' het gevolg is van het Rotterdamsche verbod op zichzelf, maar haar oorzaak heef in „het feit, dat achter burgemeester Oud de tendenz van toonaangevende krin gen staat: het gebied van de sport, dat an ders vöor de volken als een brug der naties gerespecteerd wordt, in eenzydige politieke opvattingen te betrekken.” En verder heet het, dat „de burgemees ter van Rotterdam zich tot werktuig van belangenpolitiek laat maken Voor deze stelling ontbreekt elk bewys. Ieder Nederlander heeft in de beslissing van burgemeester Oud een voorzichtlg- heidsmaatregel gezien en by na allen hebben dit ook gewaardeerd om inciden ten en demonstraties van politieken aard by gelegenheid van een sportwedstrijd te voorkomen. De burgemeester was dus geen werktuig van eenige politiek, maar wilde juist voor komen, dat de sportwedstryd aanleiding tot politieke demonstraties werd, waartoe in de gegeven omstandigheden gevaar aan wezig was. Dergeiyke demonstraties zyn door politie-toezicht niet te verhinderen; zy hebben, zooals de ervaring van vele ge- -B /r et een wazigen blik keek Alfred de we- ly/l reld in en bedekte de nuchtere werkelha- -t’A hel|j met een gOU(jen fantasie, wat een be scheiden schadeloosstelling was voor het vele, dat het léven hem nog steeds had onthouden Eens had hy een meisje leeren kennen, een meisje dat pas haar zeventienden verjaardag gevierd had en dat. als een vrij algemeen ken merk van dezen leeftyd, niets liever wenschte dan met een dichter kennis te maken Die sou haar zeer sëker beter begrijpen dan al die an dere menschen om haar heen. Daarin vergiste sy sich inderdaad niet; het werd een aardige tyd voor hen beiden „Zy passen goed by elkander." zeiden de men schen en meenden dit eeriyk zonder afgunst. Want wat kan een niet te knap meisje beter verwachten dan iemand, die weliswaar niets be zit. maar die het oprecht meent? „Wat ben Je mooi!” zei hy eens op een van hun eindeloose "wandelingen. Hy was de eerste, die haar dit zei. Tot nu toe had nooit iemand dit opgemerkt en zy self wist het wel t aller minst ZU lachte ongeloovlg. En ook toen hy bet nog eeng herhaalde, schudde zy slechts haar hoofd. Maar toch te het met vrouwen een feit, dat, wanneer men haar eenige malen segt. dat zy mooi zyn en een weinig moed inspreekt, haar schoonheid ook werkeiyk gaat ontluiken. Dan worden sy dikwyis zoo moot, dat zy met een handomdraai een man het hoofd op hol gun nen brengen. .Die verandering te haast niet te gelooven.” zeiden de menschen. Alleen de dichter merkte van dezen ommekeer niets. In zyn oogen was Marietta nooit anders geweest. In betrekkeiyk korten tyd kwamen nu van alle kanten aanbidders opdagen, die haar met complimenten overlaadden. „Zoo’n mooi meisje," zeiden ze „mag zich niet opsluiten, zy moet gaan dansen en aan vroo- Ujke avondjes deelnemen.” Dat trof nu Juist goed, zy was Inmiddels acht tien jaren oud geworden en voor haar verjaar dag had sy een nieuwe avondjapon gekregen, di« in 9e kast hing en die slechts op het aan trekken wachtte. Maar zy was toch niet zelf standig genoeg, om zonder Alfred's toestemming te gaan. Hy had er niets op tegen, scheen het wel. „Veel plezier” wenschte hy haar zelfs nog toe. zy amuseerde zich uitstekend. Na al die rus tige avondwandelingen deed een weinig afwis seling van muziek, dans en vrooiykbeid haar goed, zelfs het lawaai en al dat geroezemoes werkte als een verfrteschende drank. „Het was er erg prettig!” zei ze later tegen Alfred, „maar ik heb toch den geheelen avond een verlangen naar jou gehad.” Het was lief van haar, dat sy dat gezegd had en zy herhaalde dit gezegde in het vervolg lede ren keer, als zy naar een feestje ging. Zoo waren alle partyen tevreden: de dansers verheugden zich, omdat Marietta zoo goed kon dansen en Alfred werd voor zyn eenzame avon den alleen reeds door het bewustzyn, dat Ma rietta naar hem verlangde, schadeloos gesteld. „Het te ook begrypeiyk,” zeiden de menschen, „dat zoo’n aardig ding niet by zoo’n armen slobber kan biyven” hy van plan geweest geld van haar te vragen, maar het verschynen van het echtpaar Hos band 'had dit onmogeiyk gemaakt. De nu merkwaardlgerwyze verdwenen Thom son was zyn vriend. Was in elk geval ook een man met een verleden. Toen hy toevallig op Madeira was, had de oude Severing hem laten komen en zyn testament gedicteerd. Thomson had daarop zyn plan gevormd. Hy wist biyk- baar, waar de persoon met den gestolen pas op naam van Robert Severing zich ophield, keerde naar Engeland terug en haalde den man van de .Xützow” af. Hy schond de notarieele geheim houding en wekte den valschen Robert op mis bruik te maken van de ontwakende liefde van het meisje voor hem en haar tot een huweiyk met hem te bewegen. Iracema was daar te omdat zy Jenkins, den uitstaan kon. Alles kon zich juist ben toegedragen als had. Neen iets klopte er toch ook weer niet. Jenkins had bezworen, dat hyzelf Iracema in Londen getrouwd had en toen alleen per vlieg tuig naar Lissabon was teruggekeerd. Dat klopte weer met de verklaring van den kellner van het hotel. In elk geval was de ander toen op het schip gebleven en als bedrieger ontmaskerd. Almeida ging weer naar Jenkins. ,Jk heb deze Informaties ontvangen.” Jenkins bekeek ae rustig. ..Natuurlijk ae kenden niet andere uitval- ,Mtin vrouw en ik den zich voor Robert Seve ring uitgevonden persoon na de tennismatch vluchtig gezien was armeiyk gekleed ver legen kunnen niets aangaande zijn identiteit verklaren Hosband. „Volgens pas Robert Severing overtocht van New-York Engeland als werkend passa gier dertig Juli afgemonsterd verder niets bekend kapitein Winter Mailboot JMr 'voer overkwam haar dat gevoel van druk- ““óe verlatenheid. Verdriet over den dood vaders éh vooral ook verlangen naar "otert maakte zich van haar meester. w»ar was Robert? Hoe kon hy zoo opeens •Poorloos verdwynen. Hy, die met een enkel voord alles op zou kunnen helderen. Even kwam *n gevoel van twyfel haar hart binnen slui- ten. Maar met afschuw schudde zy het van af, met schaamte, zy geloofde aan hem. vilde aan hem biyven gelooven. y*ee dagen later. Almeida had met Jenkins gesproken. •~a*t die jonge vrouw met rustl” •«nklns had het hoofd geschud, -ooe ik haar dan wat?” verdenkt my, behandelt mfl ate een ®*«rieger en desondanks heb ik haar een lieven geschreven, haar ultgenoodigd zooals a haar toekomt met my in de villa te komen •°hen. Weet ik wat er allemaal gebeurd is?” -J^at haar den tyd. By jonge vrouwtjes kun- yh wanneer zy hysterisch aangelegd zyn ••esteiyke storingen optreden, soms zeer won- (Van een byzonderen correspondent) J PRETORIA, Decem^r Aan de voorbereidingen voor het Voortrek- kers-Eeuwfeest is thans de laatste hand gelegd. De „ossewaens” naderen langzaam maar zeker hun doel. De fakkel, die van het Jan-van-Riebeek-monument naar het eeuwfeest-terrein by Pretoria wordt gebracht, bevindt zich onderweg. En op het Eeuwfeest-terrein zelf, dat te gelegen aan den hoofdweg van Johannesburg naar Pretoria, zyn de dertien kampen, alle ge- "noetnd naar bekende Voortrekkers, reeds af-, gebakend, de plaatsen voor de kamjfruren in gereedheid gebracht en provisorische po litieposten, postkantoren, inlichtingenbu reau!, alsmede een station verrezen. Hier zullen'van 13 tot 16 December de duizenden Afrikaners kampeeren, die aanwezig willen zyn by de eerste-steenlegging van het enorme Voortrekkersmonument en de an dere feesteiykheden ter gelegenheid van het Eeuwfeest. verklaring van het .Deutsche Nachrichtenbüro” over de afbreking van de sportbetrekkingen tusschen Nederland en Duitschland vraagt om eenig commentaar. it bt in it a it n >t nt in 1 it a >t I- z it a >t n: ht IB

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9